Skočiť na obsah

Vesmír, astronómia


game

Odporúčané príspevky

robopol

Z mojej strany som uviedol konkrétne rovnice. Ak by to niekoho kompetentného zaujímalo, nič mu nebráni, aby ich verifikoval s fyzikálnymi meraniami. Ja nemám ani prístup k aktuálnym experimentom.

Mimochodom, ti si tu už ukázal, že zvládaš matematiku a programovanie v Pythone. Možno je tam knižnica na numerické riešenie diferenciálnych rovníc a môžeš si to overiť. Samozrejme chápem, že máš svoju prácu a nebudeš strácať čas na niečo, čo považuješ za fantazírovanie. S najväčšou pravdepodobnosťou je to tak. Ja chápem, že tento problém sa vedci snažia dlho vyriešiť a moja maličkosť nebude tá, ktorej by sa to podarilo. Je to pre mňa iba zábava, na dlhé zimné večery, aby som zabudol na realitu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veď v poriadku, vyšla ti teda expanzná funkcia, ale princíp je teda rovnaký ako píšem, že za obežné rýchlosti môže expanzia, čo je naozaj triviálne tvrdenie, aj zdôvodnenie. Tebe teda vychádza vzďaľovanie teoretické a to sa dá porovnať s pozorovaním. Nie však planéty zem a mesiaca. To sa robí na väčšej škále. No a ja ti ale stále píšem, že ja osobne pochybujem o tom, že miliardy rokov držia galaxie pokope, no tie obežné rýchlosti , čo majú objekty na okraji by za ten čas opustili galaxiu, lenže niečo ich tam proste viaže, ty predpokladáš, že nič. Z toho sa nedá povedať, že tmava hmota nie je.

Na programovanie je lepšie c++, python je pomaly, ma však veľa už urobených knižníc.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dám sem matematickú hádanku. Hustota hmoty vesmíru od veľkého tresku podľa fyzikov klesala s časom. Korektne som riešil Friedmanovu rovnicu, tak aby kovariantná divergencia tenzora hybnosti bola nulová. A hustota mi vyšla: 

Hustota.thumb.PNG.b56fa2ef268e8504e9fd3470d9c75f09.PNG

Zápis pre C++

rho=3*H^2*(-4*exp(-2*t*H)+exp(-3*t*H)+6*exp(-t*H)-4+exp(t*H))*exp(-t*H)/c^2/(-2*exp(-t*H)+exp(-2*t*H)+1)^2/c^2*c^4/(8*Pi*G);

Kto dokáže nakresliť graf tejto funkcie?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a v čom je ako ta hádanka? u pythonu nemusíš programovať grafy (na to je modul), u C++ musíš (myslím), pokiaľ teda nemáš knižnicu na to urobenú. Urobiť graf akéhokoľvek vzťahu je trivialita.

možno si prekročil hodnotu premennéj ,alebo v čom máš problém?

a čas chceš odkedy dokedy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 minútami, robopol napísal:

možno si prekročil hodnotu premennéj ,alebo v čom máš problém?

Ja dokážem kresliť grafy, ale tento nie. Daj mi odkaz na webe, alebo ho sprav v Pythone. Nemusíš tam dosadiť reálne fyzikálne konštanty, môžeš všetky dosadiť všetky 1.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

urobím ti to je to jednoduché len daj čas odkedy dokedy a interval po akých krokoch. Tie konštanty tu nechaj až tu nie je problém s veličinami, pretože v sekundach ti to robit netreba. Inak ja používam pri programovaní copilota, teraz sa už zaň platí (cca 10 usd/month), ale je to šikovný nastroj a programovanie je oveľa jednoduchšie, Ak by si používal copilota na c++ vo Visual studio code, ušetril by ti tiež veľa omylov a písania. Copilot je umelá neurónová sieť.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 6 minútami, robopol napísal:

urobim ti to je to jednoduche len daj cas odkedy dokedy a interval po akych krokoch

 

Reálne konštanty sú:

G = .66742e-10

H = .2302817138e-17

Ale môžeš tam dosadiť za všetky konštanty 1. Nezaujíma ma reálny výsledok, ale priebeh. Pri reálnych konštantách by bol interval času 13,77 miliard rokov, čo je prevrátená hodnota H. Ale naozaj to nie je podstatné, podstatný je priebeh v ľubovoľnom intervale času. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pri tom grafe sa "zapotí" aj C++, Skúsil som to zadať v https://planetcalc.com/601/

Zlyhalo to. Je zaujímavé, že všetky funkcie v hustote Vesmíru sú spojité funkcie, ale výsledok je "Veľký tresk" a potom je už konštantná hustota :smile: Po dosadení reálnych konštánt je hustota Vesmíru po počiatočnej singularite "strašne malá"

rho = 3/8*H^2/Pi/G

rho = .9484208307e-26 kg/m^3

ale už konštantná.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je tam singularita v čase t=0, čo je Veľký tresk. Môžeš interval posunúť od iného času, ako nula, napríklad od času t=1e-32, čo je obdobie inflácie Vesmíru. Ale nepodarí sa ti nakresliť tento graf, ani s takýmto časovým posunom, ktorý nezačína nulou. Pri väčšom časovom posune už dostaneš konštantu rho = 3/8*H^2/Pi/G.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 22 minútami, robopol napísal:

mas dobry pocet zatvoriek?

 

Asi áno , keď mi to  https://planetcalc.com/601/ akceptoval. Tam stačí skopírovať vzťah

3*H^2*(-4*exp(-2*t*H)+exp(-3*t*H)+6*exp(-t*H)-4+exp(t*H))*exp(-t*H)/c^2/(-2*exp(-t*H)+exp(-2*t*H)+1)^2/c^2*c^4/(8*Pi*G)

po dosadení konštánt: G=1, H=1. Pi=1;

3/8*(-4*exp(-2*x)+exp(-3*x)+6*exp(-x)-4+exp(x))*exp(-x)/(-2*exp(-x)+exp(-2*x)+1)^2

to prilep ho do chlievika.  

 Alebo zadaj v Pythone vyššiu hodnotu počiatočného rozsahu času, či ti to program "zhltne"?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som ten vzťah troska inak zapísal ako máš ty, podľa toho vzťahu (na obrázku), ale ma to problém tie čísla sú 1.exp-26. No a neviem či ma s tým problém, alebo máš chybu vo vzťahu. zajtra sa na to ešte pozriem

musím zadať počiatok 1 miliardu a koniec 10 mld, vyhodí 4 hodnoty nízke a potom napíše chybu v zmysle delenia nulou.

je to ako keby si pretiekol float premennú a zaokruhli to na nulu.

ešte ma napdlo ten čas vo vzťahu nemas nahodou zadavat v sekundach?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som riešil Friedmanovu metriku, ktorú ale nepovažujem za správnu, takže tieto výsledky uvádzam len preto, že diskusie o hustote expandujúceho vesmíru, podľa Friedmanovej metriky, sú úplne irelevantné. Paradoxom je iba to, že ich vedecká obec dodnes akceptuje a sú v každej učebnici, zaoberajúcej sa kozmológiou podľa OTR.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak som opravil chyby svoje, dosadzujem čas t v sekundách a vyšlo mi toto na rýchlo. Môžem mat ešte nejaké chyby vo vzťahu. Tvoj vzťah čo si dal na obrázku a v c++ nekorešponduje navzájom, tak som si urobil iný podlá obrázku.

v pythone je zapis takyto :

density=3*H**2*(-4*math.e**(-2*i_sec*H)+math.e**(-3*i_sec*H)+6*math.e**(-i_sec*H)-4+math.e**(i_sec*H))*math.e**(-i_sec*H)/((-2*math.e**(-i_sec*H)+math.e**(-2*i_sec*H)+1)*8*math.pi*G)

 

Screenshot - 23_ 11.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

realne:

G=6.67408*10**(-11)

    H=0.2302817138*10**(-17)

    c=299792458

t=sec, časovy skok po 20 milionov rokov.

vsak vztah co mam vidis, mocniny sa v pythone robia cez dve hviezdičky,

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nerozumiem, keď vo vzťahu

rho = 3/8*H^2*(-4*exp(-2*t*H)+exp(-3*t*H)+6*exp(-t*H)-4+exp(t*H))*exp(-t*H)/(-2*exp(-t*H)+exp(-2*t*H)+1)^2/Pi/G

položím limitu t -> nekonečno, dostanem

rho = 3/8*H^2/Pi/G

čo je rho = .9484208307e-26 kg/m^3

Pri hodnotách miliárd rokov, by si mal dostať podobnú, ale konštantnú hodnotu. Hustota nemôže expanziou Vesmíru rásť

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pre t=13798 milionov rokov vyratal python hodnotu ro=3.79293686853222e-27.

ja tam mozem mat chybu, ale konštanty tu maš (ktore pouzivam) t_sec=milionov rokov*1000000*365*24*3600=4.35133728 × 10^17

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov