Skočiť na obsah

Vesmír, astronómia


game

Odporúčané príspevky

v marci krasne pozorovane zblizovanie Venuse (Vecernice) a Jupitera ... nech nematie pozorovatelov fakt, ze ta jasnejsia planeta je aj vacsia, ide o Venusu, ktora je niekolkonasobne mensou od Jupiteru (tento kvazi ocny klam je sposobeny tym, ze Venusa je blizsie k Slnku, to znamena ze odraza viac slnecneho svetla, a je k nam aj ovela blizsie ako Jupiter)

 

akt "spojenia" pozorovatelny na juhozapade uz prebehol, teraz sa Jupiter pohybuje smerom od Venuse nadol, Venusa pokracuje opacnym smerom

 

ja na ne hladim uz nejaky ten tyzden a je to uchvatne

ked otoci clovek hlavu viac "dolava", uvidi Mars, a aj Saturn, a s dobrym teleskopom aj krasne prstence

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vďaka zo pripomenutie ...

úplne nehorázne som na toto zabudla, dokonca som zabudla sem napísať, keď som o tom, že toto zblíženie nastane, nedávno kdesi čítala ... vynahradím si to aspoň teraz ...

:)

 

videla si tie prstence ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zial nemam taky teleskop...odbornikom na toto je nas kamarat, s ktorym sme na jesen absolvovali vecerne divadlo, mali sme na to super optiku, podmienky ...

 

ja som pozorovatel amater, takze prstence nedovidim, tie volnym okom nie je mozne vidiet

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja na ne hladim uz nejaky ten tyzden a je to uchvatne

ked otoci clovek hlavu viac "dolava", uvidi Mars, a aj Saturn, a s dobrym teleskopom aj krasne prstence

 

aj ja, kazdy vecer... boli takmer v rovine, uz utekaju od seba..

saturn s prstencami som videla ako male decko, ked moj stryko, astronom amater kupil dalekohlad a sledoval oblohu...

jedno neviem, co je, je to na zapadnej oblohe, hned po zapade slnka, jedna velka ziariva hviezda, aj som sledovala na google maps oblohu, ale neprisla som na to...

a pred dvoma mesiacmi som si mrkla orion, byka, blizencov a raka a odvtedy kazdy vecer, ked idem vypalovat zobak kyvnem rukou orionu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A kto má skutočne orlí zrak, tak kúsok naľavo by možno uvidel aj Urán. Ale pre blízkosť Slnka to asi nepôjde. Inak taká konjuktúra akú vytvorili Jupitera a Venuša sa občas stáva. Videl som aj Jupiter so Saturnom alebo Jupiter s Marsom.

Ináč Venuša bude čoraz jasnejšia, až do začiatku mája, keď bude najjasnejšia. V máji sa bude dostávať čoraz viac medzi Zem a Slnko, takže jej jasnosť bude prudko slabnúť, ale práve vtedy bude dobrá príležitosť vidieť ju ako mesačný kosák. Zjasnievať bude zase až v júli, keď v obehu okolo Slnka "predbehne" Zem, ale bude ju vidieť len ráno (takže bude z nej Zornička).

 

videla si tie prstence ?

 

Saturnove prstence vidieť pri dobrých podmienkach už v triédri 16x50 (možno aj 10x50 ale to si netrúfam tvrdiť, keďže je to už pekných pár rokov dozadu). Tak isto aj Jupiterove štyri najväčšie mesiace. V ďalekohľade som videl tuším aj Neptún a tým to skončilo. Na Pluto nemám výzbroj.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ten spominany kamarat disponuje optikou, ktorou je vidno aj mesiace jednotlivych planet :)

neuveritelne, ako je mozne zhliadnut objekty miliony km vzdialene od nasej planety

pocit, ze sledujeme iny svet, nieco nedotknutelne, cloveku nedosiahnutelne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

heh, no to sa naozaj pytas tej nespravnej :D :D

ked s nim budem, mozem sa ho opytat a pokusit sa to zapamatat :)

 

proste vytiahnut "dalekohlad" pred panelak (rychlovka, pokial nam nevadi svetelne znecistenie) a po xy nastaveniach byt schopny vidiet tieto objekty, to ma strasne fascinuje

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ono sa určite oplatí ísť úplne mimo mesta, aj slabé verejné osvetlenie robí divy. Teda problémy. Občas som sa prekvapil aká je obloha neskutočne hviezdnatá, keď som sa niekedy v lete pozabudol na záhrade za mestom a domov som išiel za tmy :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Ospalý pilot zranil pasažierov, lebo si pomýlil Venušu s lietadlom

 

Spolupilot stroja letiaceho z kanadskej metropoly Toronto do švajčiarskeho Zürichu zmätočne reagoval na informáciu o blízkosti amerického nákladného lietadla. To však letelo niekoľko sto metrov pod nimi, no keď ospalý pilot videl pred sebou Venušu, v domnení, že ide o inkriminované lietadlo, nasmeroval Boeing k hladine oceánu v snahe vyhnúť sa údajnej kolízii. Prudké klesanie trvalo takmer 50 sekúnd.

 

Čítajte viac: http://spravy.pravda...9#ixzz1sHbMOnMZ

Tie planéty vedia byť ale nebezpečné :rolleyes:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 1 mesiacom...

Ako by vyzerala obloha keby...

 

... Zem bola na periférii galaxie M31 (Androméda)

post-2-0-03802900-1346969466.jpg

 

...Zem bola blízko hmloviny NGC 7293 (Helix)

post-2-0-26676500-1346969475.jpg

 

...Zem bola blízko guľovej hviezdokopy

post-2-0-85009000-1346969481.jpg

 

...Zem bola blízko plynného oblaku

post-2-0-92225000-1346969490.jpg

 

...Zem bola blízko otvorenej hviezdokopy M45 (Plejády)

post-2-0-84340000-1346969711.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To, že mnohé vesmírne objekty majú "pridanú" farbu to viem (astronómii som sa svojho času aktívne venoval asi 8 rokov), farebnosťou sa často zvýrazňuje rozdielnosť chemického zloženia objektov a v skutočnosti vesmír je menej farebnejší ako sa na fotkách predvádza. Na druhej strane však mnohé objekty môžu "svietiť" určitou farbou, v závislosti od toho, akej spektrálnej triedy sú hviezdy v ich blízkosti, pretože nie sú všetky žlté ako Slnko, Betelgeuze má červenkastú farbu, Arcturus je oranžový, Rigel bledomodrý, Vega biela atď. Takže pri hviezdach a hviezdokopách farby môžu byť reálne, pri plynových mrakoch a hmlovinách sú farby často dosýtené. Ale keď sa ti nepáči, tak si fotky kľudne ulož čiernobielo :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čaute,chcem si kúpiť teleskop,len by som sa chcel opýtať aký by sme mi doporučili. Chcel by som niečo ako Celestron AstroMaster 70 AZ,je to podľa vás dobrá voľba ? Mal by byť do 100 €,ak nájdete niečo čím uvidím pekne a ďaleko tak prosím odpoveď. Ďakujem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Za 100€ kúpiš kvalitný triéder, u mňa osobne 100 € za taký teleskop by bola dosť dobrá cena, presnejšie povedané, ide o dosť lacný teleskop. Na jednej strane zväčšenie 45x - 90x (ako som našiel na webe v ohľade tohto teleskopu) je celkom slušné, ale priemer objektívu má (len) 70 mm. Podľa mňa pre teleskop málo, keď bežné triédre majú 50. U takého teleskopu by som bral aspoň 90 mm. Ak by si mal možnosť kúpiť teleskop s lepšími parametrami a stál by viac, tak neváhaj, sleduj najmä priemer objektívu, to je dosť dôležité a od toho sa odvíja cena. Ďalej sleduj, či teleskop má možnosť meniť okuláre, ak hej, tak je dobre, pretože časom si môžeš dokúpiť rôzne okuláre (s rozdielnym zväčšením, rozdielnou šírkou zorného poľa a pod.), tam však závisí od kvality, sú okuláre za 50€, sú aj za 1000. Ale ak si začiatočník, tak ten teleskop by som možno bral, ak nie, tak si pohľadaj niečo výkonnejšie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

hviezdy, ktoré sú staré, ale správajú sa ako mladé, hreje ich zvnútra ... páči sa mi to, a páči sa mi obrázok Hubble teleskopu, tie neprestanú udivovať, v žiadnej forme a farbe, ďalší obrázok z rady tých : pozrieš do tej hĺbky a zatočí sa ti hlava ...

post-3-0-01430600-1352223068.jpg

Vedci si dlho mysleli, že hviezdy v hviezdokopách sú rovnako staré. Teraz astronómovia zistili, že niektoré vyzerajú mladšie.

Astronómovia si myslia, že takéto hviezdy v strede svojich hviezdokôp môžu byť výsledkom po katastrofickej zrážke sĺnk, ale aj po výmene materiálu medzi jednotlivými hviezdami. To hviezdy zahreje a urobí naoko mladšími.

Čítajte viac: http://tech.sme.sk/c...l#ixzz2BSsgaf9F

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

Sorry ak sa to sem nehodí, ale nenasiel som inu položku kde by som to zaradil. Spýtam sa vás takúto vec. Rád by som vedel ľudia nasledovné: Keď chcem ísť študavať astronómiu, potrebujem ovladat matematiku nevyhnutne? alebo nie ... Totižto, neexistuje nič, čo by ma na tomto svete bavilo viac než študovať vesmír. Chápem, že astrofyzika je vlasne kvázi súčasť astronómie a tá je len o výpočtoch. No ja by som sa chcel zaoberať čisto len teóriou. Je niečo také možné ?  .... (nestojím o odpovede ako - V inom paralelnom vesmíre si astronóm...:D )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k štúdiu astrofyziky matematiku budeš potrebovať, žiaľ, celkom určite.
 

za všetky ostatné vysoké školy :

 

Astronomie a Astrofyzika
Charakteristika studijního oboru:
Obor astronomie a astrofyzika navazuje na základní znalosti z fyziky, matematiky a programování.

http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/f1b1.htm

 

Absolventi se uplatňují především v základním výzkumu, na observatořích, v astronomických ústavech domácích i zahraničních a ve výchovně-vzdělávacích institucích (planetária, lidové hvězdárny aj.). Často přitom pokračují v doktorandském studiu svého oboru. Získané široké vědomosti z fyziky, matematiky a práce na počítačích dovolují absolventům nastoupit profesionální dráhu také v mnohých aplikovaných oborech.

http://is.cuni.cz/webapps/akreditace/studium/11320/1000427/?lang=cs

 

na ostatných VŠ sú prijímacie skúšky a štúdium obdobné : https://www.google.sk/#q=%C5%A1t%C3%BAdium+astrofyziky+bakal%C3%A1rske+%C5%A1t%C3%BAdium

 

teoretikom a vedeckým pracovníkom a hocičím iným sa môžeš stať po absolvovaní, ale matematika tam vždy je ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov