Skočiť na obsah

Sniper

Odporúčané príspevky

Ako máte poriešené veci v súvislosti s vaším majetkom? Ak by ste práve v tejto chvíli zomreli, budú pozostalí vedieť kde a ako naložiť s vašimi tisíckami eur, ktoré máte po rôznych účtoch? Nechcem moc hovoriť kde čo mám (všetko je legálne :D ), ale pre tento prípad by bolo asi dobré niečo poriešiť, lebo ak by sa niečo stalo, tak o niektorých účtoch sa nikto nedozvie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 16
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Sniper

    3

  • alarm

    3

  • game

    2

  • D'Ady

    2

Top prispievatelia v tejto téme

už som nad tým premýšľala. a nie raz.  viacemenej vedia.
viacmenej vieme v rámci najbližšej rodiny, napríklad v ktorej banke, či ktorých bankách, ale konkrétne čo kde a koľko úplne presne nie, tam bude potrebné dohľadať konkrétne.

odkladám riešenia, a dúfam, že taký notár to zistí, čo a kde.

trápi ma to aj vo vzťahu k mame, ona má ešte aj nejaké kúsky pôdy, ale na všetko by mali byť doma papiere, a v katastri by to malo byť tiež. s niektorými ľuďmi sa o tom ťažko hovorí. ako sa potom zbiera dokopy kdejaké dedičstvo, vlastne ani netuším.

 

kedysi po otcovi sme mali jednu knižku v jednej banke a bolo vybavené, a kupónku, ktorá nemala žiadnu hodnotu.

 

v práci som kedysi videla osvedčenia o dedičstve, ktoré malo desať strán, a boli tam lesy, polia, pasienky, v intraviláne, extraviláne, domy, chaty,vkladné knižky kdekade... a keď sa na niečo zabudne, je treba nové dedičské konanie, a vôbec, je to pekne zložité.

 

za najnormálnejšie pokladám napísať testament. ale to málokto spraví. už som nad tým uvažovala, naša mama odmieta aj myšlienku na testament. hoci pre rodinnú situáciu by to bolo možno najrozumnejšie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, u nas sa umrtiami postupne majetky koncentruju na najblizsiu rodinu
ale obcas sa nieco zabudne a tak som nedavno prisiel na to, ze jeden (nie zanedbatelny) pozemok je stale pisany na pribuznu, ktora je uz 20 rokov po smrti a ostatne veci po nej uz presli dalsim dedicskym a dvoma zmluvami o prevodoch...

mna manzelka uz dlho posiela vybavit zrusenie BSM k nasmu bytu...

ale to ma az tak netrapi, ako odovzdanie hesiel k roznym sluzbam :D

 

ked zomieral svagor, mali problem sa dostat k jeho podnikatelskemu uctu... jediny clovek, co vedel heslo, bola jeho mladsia dcera... esteze si spomenula

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak by ste práve v tejto chvíli zomreli, budú pozostalí vedieť kde a ako naložiť s vašimi tisíckami eur, ktoré máte po rôznych účtoch? 

v štáte kde človek ešte ani nevydýchne naposledy, a už nad ním krúži sup v podobe notára, by som si takými vecami hlavu nezaťažoval... notár má tuším nejaké % z majetku z ktorého sa platí dedičská daň, čiže dokáže vyňuchať aj 50 centov zabudnutých niekde za kvetináčom na parapete okna... čiže nemám obavu, že by pozostalým po mne notár neoznámil všetok môj majetok, len aby inkasoval najvyššiu možnú sumu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Keď darca do darovacej zmluvy napíše, že "na darovanej nehnuteľnosti a pozemkoch neviaznu žiadne dlhy, vecné bremená ani iné právne povinnosti", ale podmieňuje si, že danú nehnuteľnosť a pozemky môže užívať až do svojej smrti (právo dožitia), tak je tá veta v kurzíve právne v poriadku? Však mne to vychádza, že darca je v tomto prípade vecné bremeno! Ako to naformulovať?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nechystam sa umierať, ale...

Keď sme mali ísť do Turecka lietadlom (obaja, s manželkou), napísal som na lístok základné údaje, kde sú aké účty a papierik nechal na viditelnom mieste v byte. Po návrate som ho zlikvidoval.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tá veta v kurzíve -  je síce pravda, že ťarchy a vecné bremená tam nie sú, ale niekde musí byť zaznamenané, že tam má niekto právo dožitia.

myslím, že by sa to malo riešiť dvomi bodmi...

jeden je o vecných bremenách a ťarchách, ktoré tam nie sú, druhý, ktorý hovorí o práve dožitia darcu, čo by malo byť zaznamenané minimálne u notára, a spomenuté v tom ďalšom bode.

si myslím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď darca do darovacej zmluvy napíše, že "na darovanej nehnuteľnosti a pozemkoch neviaznu žiadne dlhy, vecné bremená ani iné právne povinnosti", ale podmieňuje si, že danú nehnuteľnosť a pozemky môže užívať až do svojej smrti (právo dožitia), tak je tá veta v kurzíve právne v poriadku? Však mne to vychádza, že darca je v tomto prípade vecné bremeno! Ako to naformulovať?

mam tu po ruke jednu zmluvu, ktora sa vola: Darovacia zmluva a zmluva o zriadeni vecneho bremena (podla § 628 a nsl. a § 151 a nasl. Obcianskeho zakonnika), kde je o.i. formulacia

 

čl. 2 Vecne bremeno

Zmluvne strany sa dohodli, ze obdarovany sucasne touto zmluvou zriaduje vecne bremeno v prospech XY, spocivajuce v prave dozivotneho uzivania nehnutelnosti v neobmedzenom rozsahu.

 

tento fakt je zaneseny aj vo vypise z katastra ako vecne bremeno

 

takze - podla mojho nazoru pravo dozivotneho uzivania je vecne bremeno

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

kedysi ked ešte bola svokra nažive a pri zdravom rozume, vyplatili sme švagra a dali sme mu polovicu sumy vtedajšej trhovej  ceny jej bytu a svokra prepísala byt na našu dcéru (mladšia mala vtedy 17 rokov, takže svokra to napísala na tú staršiu s tým, že ony sa potom ked to bude aktuálne, dohodnú. A tiež tam bolo vecné bremeno, čiže klauzula o práve dožitia. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 rokmi...

Mňa irituje jedna vec.

Máme s manželkou spočný účet. Je na jej meno, lebo ja som vtedy bránil vlasť, keď sme dostali byt a bolo treba platiť trvalé platby. Nikdy nás nenapadlo separovať sa finančne. Nikdy si nevykrikujeme, kto kolko zarobil. Všetko platíme s tohto účtu.

Môj príjem je zhruba dvojnásobný, ale celoživotne aj trojnásobný. 

Ak by ale manželke niečo stalo, tak peniaze sú predmetom dedenia. Dedičská daň je zrušená a platí sa 19% daň z príjmu. Ako môže niekto chcieť, aby som zaplatil 19% z peňazí, ktoré som už raz zdanil???

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, Proteus napísal:

Ti zmrdi notari si zistia vsetko. A osklbu ta. 

Je to bohužiaľ tak. Môj otec mal peniaze na účte a aby som sa po jeho smrti vyhol dedičskému konaniu, právo na výber z účtu sme mali obaja, otec aj ja. Ale bol to "odrb". Keď otec zomrel, tak som musel vybavovať formality, lekára, ktorý ho obhliadol, aby vypísal úmrtný list, pohreb atď...

Keď som potom prišiel do banky, tak spoločný účet bol zablokovaný! To som teda nečakal, veď ja, ako osoba oprávnená vyberať z účtu, som žil! Ale "chyba lávky", to by notár v dedičskom konaní nič nezarobil a tak zablokoval účet. A musel som platiť...

Správny postup je, najprv vybrať peniaze z účtu a potom ohlásiť úmrtie a všetko, čo stým súvisí. Iba tak sa dá vyhnúť notárskym hyenám, ktoré sa chcú priživiť na mŕtvom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, alarm napísal:

Ak by ale manželke niečo stalo, tak peniaze sú predmetom dedenia. Dedičská daň je zrušená a platí sa 19% daň z príjmu. Ako môže niekto chcieť, aby som zaplatil 19% z peňazí, ktoré som už raz zdanil???

Ja som na tom tak isto, ja ani iny ucet nemam. Nieco sa notarovi plati a neviem kolko,ale to je v dani z prijmu? 

https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_dan-z-dedicstva

Dan z prijmu sa plati statu, ale nejaky poplatok z hodnoty dedeneho majetku sa plati notarovi,v akej vyske je ten poplatok?  

Citát

Keď som potom prišiel do banky, tak spoločný účet bol zablokovaný! To som teda nečakal, veď ja, ako osoba oprávnená vyberať z účtu, som žil! Ale "chyba lávky", to by notár v dedičskom konaní nič nezarobil a tak zablokoval účet. A musel som platiť...

To ako notarska komora zablokovala,ci iny system , skadial vedel ze za nim prides, ci ani notara si nemozes vybrat? Inak mne rodicia ziju,ale svoj majetok uz darovali nam detom, a ich ucty ma nezaujimaju, ale zena ma ucet s nasimi penizmi, este cast je na dcerinom stavebku,este sa mi to nechcelo zrusit, do 18tich ma 6 rokov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Poplatok je odstupnovany od hodnoty majetku. Je tam vsak aj strop. Lenze je to aj tak dost. Je to v nejakom zakone o notaroch ci dedicstve, uz neviem presne. 

@Tono presne, my sme tiez vybrali z uctu svokry, ale prd bolo platne. Porovnali datum umrtia a stav uctu k tomu casu.

Najvacsi odrb prisiel po pol roku od dedicskeho konania. Nieze zaplatis notarovi nekrestanske poplatky, este ti aj sud posle sudne trovy za konanie. 

Pokial nemas peniaze, ani neumri. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov