Skočiť na obsah

Nespravodlivo rozdelené výhody


Tomáš

Odporúčané príspevky

Narážam na veci ako vlaky zadarmo, polovičný lístok na autobus, zľava vo vývarovni atď. Prečo sa to berie tak že chudobní sú automaticky dôchodci a ZŤP? A čo pracujúci za minimálbu mzdu čo majú v čistom menší príjem ako ten dôchodca či zťp. A takisto mýtus o tom že dôchodci majú väčšie výdavky na lieky atď. Sú dôchodci čo bežia maratóny a ambulanciu videli max. tak na prevenčke a sú ladí čo berú tri druhy liekov. Uvediem živý príklad: mama má zťp popritom pracuje a dokopy má väčší príjem ako ja ale na vlaku zadarmo a bus si platí menej. Otec je dôchodca a takisto má väčší príjem ako ja a má zľavy vo vývarovni atď... Na čo preboha? Veď prostriedkov má viac ako pracujúci! Ja čo mám najnižší príjem mám brať obedy za plnú cenu, za vlak platiť, bus na celý lístok...

 

Ono by to malo fungovať tak že by mali podporiť nízkopríjmových ľudí bezohľadu na to či sú pracujúci, dôchodci, invalidi atď. Mechanizmy na preukázanie príjmu fungujú, lebo sa to robí aj keď si človek vybavuje dávky, alebo pri daňovom priznaní atď. Takže by sa to robilo tak že by sa stanovila hranica že všetci čo majú príjem menej ako XY suma by mali tieto zľavy a tí čo majú vyšší príjem ako tá hranica by to nedostali. Keď má mama skoro dvojnásobok môjho príjmu tak nech si kupuje celý lístok ona a ja nech mám zľavnený!

 

Ďalšia vec, dôchodca už má obvykle vyriešenú bytovú situáciu, nezakladá rodinu, nepotrebuje dochádzať do zamestnania... Ale príjem má ako jeden a pól môjho platu! Tak nech si všetko cvaká... Mladého by mali podporiť nech nemá také výdavky na stravu či cestu. Mladý má reiešiť bývanie, zakladanie rodiny, a ešte on má mať najväčšie výdavky a najnižššie príjmy?!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Viem o tom bolo v TV celkovo EU bude mat o 50 rokov problem so starymi, nebude ich mat z coho vyplacat atd. Ale ja narazam na to ci je normalne aby pracujuci mal mensi prijem ako dochodca ale nemal narok na ziadne vyhody?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No nieje to normalne a co? Tebe je jedno ze jeden dochodca bude mat polovicu ako druhy dochodca - ci cela generacia dochodcov.

 

Ze dnes maju dochodcovia(ci sockari, ja vydavam par rokov 10 chlapika mladas bol banik? zena mu je ucitelka - na eske sa promenaduje po meste - zahra si tenis futbal - teda nie policajt ci hasic, ci co - na dochodku) viac ako mladi zamestnani nezamestnani rodicia? No nieje to normalne. Ale co s tym spravis? Ti mladi by mali viac makat na sebe a pre seba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved mladi makaju ale niesu doceneni a vobec si ich stat nevazi. Ti co robia maju nizssi prijem ako ti co nerobia a este aj platit maju za vsetko... Vsak takyto pristup nemotivuje mladeho ani pracovat...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pretoze

1. je v tom politika (populisticky "utok" na city potencialnych volicov)

2. statisticky su dochodcovia nizkoprijmova skupina, nie ze nie

3. je to stabilna skupina, resp. ich prijem je stabilny (tazko by si menil podmienky pre niekoho, kto pol roka nezaraba, potom zaraba dost, potom zasa menej...)

a je tam este kopa inych aspektov

 

v konecnom dosledku ale prideme k zaveru, ze vsetci by sme mohli mat vyhody, keby sa v tomto state vo velkom nerozkradalo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A daňový úrad detto! Po človeku čo nezarobí ani 5000€ za rok chcú daňové priznanie a obvykle doplatím nejakých 5€ takže štát by prišiel o 5€ čo je koniec sveta chápeš, a niekto rozkradne milióny, odpisujú si z daní luxusné autá, vedia o tom médiá, vedia o tom ľudia, vie o tom polícia ale niiiiič sa mu nestane však on môže...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na čo preboha? Veď prostriedkov má viac ako pracujúci! Ja čo mám najnižší príjem mám brať obedy za plnú cenu, za vlak platiť, bus na celý lístok...

 

Bohužiaľ to je tá populistická politika establišmentu. Dedovia tvoria v populácii významný podiel, a strana, ktorá si nakloní priazeň dedov má minimálne tú istotu, že bude s ňou treba počítať po voľbách.

 

To máš pravdu, že mladí sú voči dedom často diskriminovaní, ja poznám deda, ktorý má dôchodok 500€ (áno 500) a ešte pracuje na dvoch miestach, aby si udržal svoj životný štýl (každé 2-3 roky auto). Samozrejme vlak má zadarmo, rôzne zľavy. Mladý musí pracovať, aby mal aspoň polovicu z toho, čo má dedo.

 

 

Ono by to malo fungovať tak že by mali podporiť nízkopríjmových ľudí bezohľadu na to či sú pracujúci

 

Nie. Toto je najväčšia blbosť, ktorá sa môže spraviť a má nedozierne následky pre ekonomiku. Nikdy by nemalo platiť, že ten čo zarába málo, by mal byť nejako zvýhodňovaný, pretože keby sa mal snažiť viac a zarábať viac, tak by postupne o výhody prišiel a to je veľký psychologický účinok na jednoduchých ľudí. Dobrým príkladom je zdravotné poistenie, ktoré, tí čo zarábajú minimálnu mzdu, nemusia platiť. Ale čím viac by zarobili, tým viac by museli odvádzať a preto nebude vôľa, aby nízkozárobkovým ľuďom sa zvyšovala mzda. Tí budú navždy odsúdení na to, aby zarábali málo. To isté sa týka minimálnej mzdy, boľševici ju chcú zvýšiť, chudobizňa nadáva na podnikateľov, že málo platia. Ale chudobizňa, ktorá zarába 400€ mesačne nevidí, koľko toho podnikateľa skutočne stojí čo sa týka nákladov a odvodov - a to je kameň úrazu. Zamestnávaniu by viac prospelo, keby firmám kleslo odvodové a daňové zaťaženie, ktoré má Slovensko pomerne vysoké, a potom by nikoho netrápila nejaká smiešna minimálna mzda. Ale samozrejme, chudobiznu viac potešíš, keď jej povieš, že zvýšiš minimálnu mzdu, ako keby si jej mal povedať, že firmám znížiš odvody a dane.

A daňový úrad detto! Po človeku čo nezarobí ani 5000€ za rok chcú daňové priznanie a obvykle doplatím nejakých 5€ takže štát by prišiel o 5€ čo je koniec sveta chápeš, a niekto rozkradne milióny, odpisujú si z daní luxusné autá, vedia o tom médiá, vedia o tom ľudia, vie o tom polícia ale niiiiič sa mu nestane však on môže...

 

5€ nehrá žiadnu rolu, čo sa týka daní, to sa vždy dá nejako optimalizovať, ale len ak si podnikateľ. Ako zamestnanec odvádzaš preddavky na daň, potom záleží ako ti celkovo vyjdu príjmy. Ja som už roky nebol zamestnancom, tak neviem ako to je.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bohužiaľ to je tá populistická politika establišmentu. Dedovia tvoria v populácii významný podiel, a strana, ktorá si nakloní priazeň dedov má minimálne tú istotu, že bude s ňou treba počítať po voľbách.

 

To máš pravdu, že mladí sú voči dedom často diskriminovaní, ja poznám deda, ktorý má dôchodok 500€ (áno 500) a ešte pracuje na dvoch miestach, aby si udržal svoj životný štýl (každé 2-3 roky auto). Samozrejme vlak má zadarmo, rôzne zľavy. Mladý musí pracovať, aby mal aspoň polovicu z toho, čo má dedo.

Dedovia ale pracovali cely život a to svoje tomuto štatu odovzdali. Mladi nie. Na to sa akosi zabuda. Keby si bol tym dedom, hovoriš presny opak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mentalita podnikateľov je však taká že keby im znížili odvodové a daňové zaťaženie tak by chudobizni nepridali ale oni by si to odložili aby zbohatli ešte viac tak by sa dala nájsť taká cesta že áno znížia sa zaťaženia podnikateľovi ale len za podmienok ak chudobizni pridá na plate. Čo vy na to?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dedovia ale pracovali cely život a to svoje tomuto štatu odovzdali. Mladi nie. Na to sa akosi zabuda. Keby si bol tym dedom, hovoriš presny opak.

 

Síce dedovia pracovali celý život, ale vieme aká bola pracovná morálka vo viacerých odvetiach a hlavne koľko odviedli do systému. Mnohí už majú pomaly vyššie dôchodky ako mali platy (z ktorých dokonca len časť odvádzali). Ja keď budem dedo, tak budem rád, keď sa mi vo forme dôchodku vráti aspoň tá časť, ktorú odvádzam. Na to zase ty akosi zabúdaš.

Mentalita podnikateľov je však taká že keby im znížili odvodové a daňové zaťaženie tak by chudobizni nepridali

 

Môžeš aj ty začať podnikať, nič ti v tom nebráni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie každý na to má schopnosti aby podnikal. Taký štát kde každý podniká neexistuje... Všade sú aj podnikatelia aj zamestnanci, ide len o to že je to zle nastavené... V rakúsku za tú istú prácu za ktorú ti mám 400 platia 800 až 1000 kde na to berú? A žiaden podnikateľ neskrachoval kvôli platom... Nech majú dôchodcu tie výhody... Ale nech je minimálna mzda 800 eur! Nech sa oplatí pracovať... Nech mzda ktorú uvádzajú štatisticky ako slovenský priemer nech je aj realita...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie každý na to má schopnosti aby podnikal.

 

Vidíš a presne o tomto to je. Obyčajný človek - zamestnanec, nadáva na podnikateľa, že ho platí málo. Ale obyčajný človek - zamestnanec si odrobí svoju pracovnú náplň počas pracovnej doby a tým je vybavený. Podnikateľ nepozná nič také ako "padla", ten pracuje takmer stále, pretože na ňom je ako funguje firma, kde zohnať zákazky, dohodnúť obchody, dohodnúť sa s dodávateľmi, dohodnúť sa s odberateľmi, peniaze vedieť zarobiť tak, aby bolo na nákup materiálu, zaplatenie energií, zaplatenie prenájmu priestorov, zaplatenie zamestnancov, zaplatenie účtovníčky, zaplatenie daní, zaplatenie odvodov, zaplatenie DPH atď atď, od tohto všetkého je zamestnanec ušetrený, ten každý mesiac dostane pásku + výplatu a je vybavený. Ten kto nadáva na podnikateľov, nech si to vyskúša aké to je, ale ako správne vravíš, nie každý na to má gule - A O TOMTO TO JE.

 

Taký štát kde každý podniká neexistuje...

 

Pozor, pojem "podnikať" je veľmi široký, tak ako aj pojem "podnikateľ" neznamená nejakú konkrétnu osobu, podnikateľmi sú firmy, živnostníci, pre každého platí niečo iné. Podnikať znamená vytvárať hodnoty a obyčajne na tom aj zarobiť. V zásade aj štát je podnikateľ, keďže od občanov berie dane.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Áno tak, ale furt sme pri tom že musia byť aj takí čo pre nkekoho pracujú... Neni každý jeden občan živnostník atď. Ale už sme moc odbočili. Ide proste o to že he to celé zle nastavené... Lebo že dôchodca sa má dvakrát lepšie ako pracujúci je absurdum... Proste malo by to byť motivačné aby sa oplatilo ísť pracovať. Lebo príklad človek z Dubnice si nájde prácu v Trenčíne, dajú mu 380 hrubého a bude dochádzať vlakom kde precestuje 50 dá si menučkový obed za plnú cenu a dôchodca dostane 450 v čistom nemusí nikam dochádzať, aj keby šiel tak ide zadarmo alebo na nejaký polovičný lístok, príde do vývarovňe a dá si menučkový obed za polovicu... Tak nečudo že človek nemá chuť ísť pracovať keď toto vidí... Toto je akože v poriadku?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Síce dedovia pracovali celý život, ale vieme aká bola pracovná morálka vo viacerých odvetiach a hlavne koľko odviedli do systému. Mnohí už majú pomaly vyššie dôchodky ako mali platy (z ktorých dokonca len časť odvádzali).

Jasne ze maju vyssie dochodky ako platy kedze hodnota meny je uplne ina ako byvala.

A uz vobec nechapem co s tym ma pracovna moralka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V 60 rokoch minulého storočia bujnelo ľavicové hnutie. Odborári demonštrovali za všetky možné výhody pracujúcich v duchu ľavicovej propagandy Marxa a Engelsa.  Kopa ľavicových intelektuálov im tlieskalo, mysliac si, že tvoria dejiny novej spravodlivej spoločnosti. No a aká je realita dnes. Prostriedky, (45 percent y mzdy)  využívajú politici, ako nástroj svojej politickej propagandy. Počul som názor ekonóma, „ak sa nebudete množiť, nebude mať kto na vás v dôchodku robiť“. Je to dehonestujúce, ak som po 40 rokoch práce, odkázaný na takúto podporu. Každý si má zarobiť na svoj dôchodok sám a neodvádzať peniaze do spoločného balíka. Potom, na dôchodku sa  mám cítiť, ako parazit, odčerpávajúci peniaze mladým. Je to ponižujúce. Spoločný balík  berie slobodu občanom v prospech štátu. A ako dopadne spoločný balík v rukách štedrých, sociálne orientovaných politikov? Tí idioti, čo kedysi demonštrovali za práva pracujúcich asi netušili, že bojujú za posilnenie moci politicko-ekonomickej oligarchie, ktorá bude rozhodovať o ich peniazoch a osudoch.. Teraz sa dôchodcovia môžu tešiť na vianočné darčeky. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A to je dalsia vec ako je to nastavené... To čo teraz odvádzame nejde na dôchodok ale štát to teraz míňa. Keď budeme na dôchodku tak sa bude platiť z toho čo bude vtedy v kase.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomáš

 

 

 

Ďalší problém je, že svetová ekonomika je nastavená na konštantný deficit, takže na dôchodok sa vzhľadom na konštantnú devalváciu, nedá ani našetriť. Nie každý, kto pracuje, má čas sledovať burzu a investovať svoje úspory. Takže štát ho oberie aj takýmto spôsobom. Veď preto je konštantná hodnota eura, alebo dolára čiernou morou pre biznis.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ešte otázka na pána podnikateľa... Zamestnávatelia sa odvolávajú že koľko by ich ten človek stál keby sa zvýšila minimálna mzda... Že chudobizňa vidí len to že koľko by im mohli pridať ale že nevidia použité toho, OK ale potom mi vysvetlite že ako je možné že v inom štáte za tú istú robotu za ktorú máme doma 350 v zahraničí vedia dať 800 a tak ten podnikateľ nemá náklady? Keď nemec môže dať robotníkovi tisícku a neskrachuje na tom tak slovák prečo nemôže? A pritom cenu sú rovnaké...

Napríklad: benzínová pumpa na slovensku a v rakúsku. Obe majú 4 zamestnancov. Benzín predávajú za tú istú cenu dokonca veľakrát ak lacnejšie a ich zamestnanci zarobia 1200 a naši 400 ale aj ta pumpa v rakúsku je zisková... Tak kde je teda problém? Bol som v slovinsku kde je minimálna mzda 840 eur a v elektro predajní boli rovnaké ceny ako u nás... Tak že tržby obchodu su podobné ako u nás ale play môžu mať vyššie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pritom daň za pohonné hmoty je v rakúsku približne rovnaká a k nám vedie ropovod, takže logistické náklady sú u nás menšie, ako v rakúsku.

Navyše Slovensko má vybudovaný  podzemný produktovod na distribúciu benzínu a nafty.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V nemecku p.Merkelová jednoducho zaviedla že minimum je 8,50 na hodinu a kto to neni schopný vyplatiť nech nepodniká! To by bolo a spravodlivé a keď to môže fungovať v celej západnej európe tak ti prečo nie... Čo sa nevyplatí vyrábať u nás dovezieme z číny. Na západe neni o nič menšia nezamestnanosť ako tu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ďalšia vec že keby chudobizňa zarábala viac, tak by aj viac peňazí dali do obehu... Lebo minimálna mzda teda žitie od výplaty do výplaty vyzerá tak že, to má len prežitie teda že výplaty náklady na bývanie, strava a čaká na ďalšiu vyplatu... Keby bola minimálka 800 tak by ten človek išiel na výlet, nakúpil by nejaké veci, a tým dá tie peniaze do obehu a to dá prácu zase len ďalším ľuďom... Ale takto keď len prežívame tak nemám žiadnu kúpnu silu. Sedíme len doma nemôže so nič dovoliť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jasne ze maju vyssie dochodky ako platy kedze hodnota meny je uplne ina ako byvala.

 

S hodnotou meny to nemá nič spoločné, ale s infláciou. Keby sa dôchodcom od ich nástupu na dôchodok nevalorizovali dôchodky (minimálne o tú infláciu), tak za 20 rokov by si za tie svoje dôchodky kúpili o polovicu menej tovarov. Preto dôchodky treba valorizovať, aby v nákupnom košíku mali aspoň to, čo aj vlani. Takže časom to dospeje do stavu, že dôchodky sa začnú vyrovnávať platom, aké kedysi dostávali. Z ekonomického hľadiska je to absolútne nerentabilné, ale pokým 'existuje' inflácia, ktorú dokáže eliminovať hospodársky rast, a štát má dostatok financií na vyplácanie dôchodkov, tak iné lepšie riešenie asi nie je. Problém je, že tie peniaze začínajú chýbať, pretože čím ďalej, tým viac sa vyrovnáva pomer medzi pracujúcimi a dôchodcami. Takže súčasní štyridsiatnici sa budú musieť zmieriť s tým, že ich dôchodky nebudú valorizované tak často ako bývali doteraz. A aby to nedopadlo ešte horšie, preto musela byť uskutočnená dôchodková reforma, preto sa privatizovali tzv. strategické podniky za Dzurindu, z tých miliárd išla hromada do dôchodkového systému, aby mladí tam nemuseli posielať peniaze, ale posielať sebe na účty, z ktorých raz budú vyplácané ich dôchodky.

 

 

A uz vobec nechapem co s tym ma pracovna moralka.

 

Nuž asi len to, že komunisti chceli nulovú nezamestnanosť, tak bola vytvorená hromada zbytočných pracovných pozícií, ktoré z ekonomického hľadiska neprinášali prakticky nič. Takže tak sa aj pracovalo, ale nárok na dôchodok už vznikol. Pamätám ešte na ZŠ ako ma pobavili také menovky na dverách: "vedúca upratovačiek", "zástupkyňa vedúcej upratovačiek". Sedelo ich tam na ritiach 15, za dve hodiny mali všetko umyté a zvyšných 6 hodín kecali a pili kávu.

 

Po revolúcii sa aj v tejto oblasti začali robiť reformy, takže:

  • umelá zamestnanosť prakticky zmizla (teraz ignorujme sociálne podniky boľševikov, ktoré slúžia presne pre ten istý účel ako počas režimu - teda umelé znižovanie nezamestnanosti)
  • evidencia na úrade práce sa už nepočíta do odpracovaných rokov
  • nárok na dôchodok ti vzniká len vtedy, keď odvádzaš odvody (takže nestačí iba pracovať, zamestnávateľ za teba musí platiť odvody, resp., ak podnikáš, tak musíš platiť aspoň minimálne odvody)

 

 

V nemecku p.Merkelová jednoducho zaviedla že minimum je 8,50 na hodinu a kto to neni schopný vyplatiť nech nepodniká!

 

Takže lepšie riešenie bude skončiť s podnikaním a prepustiť všetkých zamestnancov, ktorým tých 8,50€ nedám?

 

 

Ďalšia vec že keby chudobizňa zarábala viac, tak by aj viac peňazí dali do obehu...

 

Keď sa bude zvyšovať produktivita práce, tak sa to odrazí aj na platoch.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale ako je to možné že v štátoch kde je 8,50 na hodinu nemusí nikto prepúšťať, pričom ceny konečného výrobku sú rovnaké ako u nás, takže zisk ten podnikateľ nemá väčšie (teda má lebo predá viac lebo na to ľudia majú aby si to kúpili)... Nech je dôchodok aj 500 ale plat nech 800... Keď sa to dá v slovinsku tak prečo nie aj na slovensku?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov