Skočiť na obsah

Vilma Flinstonova

Odporúčané príspevky

Vidím, že téma o zbieraní húb tu nie je. A pritom som presvedčená, že sa tu nájde dosť ľudí, ktorí radi chodia na huby, radi ich zbierajú, jedia, upravujú rôznym spôsobom. Tak, vážení, pochváľte sa, kto máte takúto záľubu, poznáte huby - aspioň niektoré? Aké úlovky sa vám zadarili, chodievate na huby, ak áno, tak s partnerom /kou, kamarátmi/kami, alebo ardšej sám/sama? Skrátka sem píšte o vašich zážitkoch, ktoré sa týkajú húb.

 

Ja rada chodím na huby, niektoré poznám bezpečne, iné si potom dodatočne porovnávam s atlasom. Vždy sa teším, ak dačo k jedlu nájdem. Zbieram všetky jedlé hríbovité - t.j. dubáky, kozáky, osikáče, suchohríby, atd...(satana poznám, toho nezbieram :zubiska: ), ale tiež pôvabnicu fialovú (po našom proficľu), v rači ak na ne natrafím, tak potom už ich nájdem dosť, a taký nález ma veľmi teší, túto hubu mám mimoriadne rada. Modráky sú tiež super - hlavne že nečervivejú. A tiež chodievame na hromadzinky ( spisovne podpňovky). A bedle všetkých druhov.

 

Páčia sa mi muchotrávky. najmä muchotrávka červená, to je taký krásny hríbik, že ma vôbec neštve, že sa to nedá jesť, už len ten pohľad mi oko poteší. To si pripadám ako v rozprávke, priam Janko a Marienka, už len ježibaba chýba...ale naozaj, je to veľmi pekný výtvor prírody. :yes_yes:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pekné kúsky! My s Flinstonom sme v sobotu vybehli do lesa, ale neodfotila som úlovky. ešte v nedeľu sme sa nimi kŕmili. :)

Ale najlepšie na tom bolo, že navečer sme mali ísť gratulovať na svadbu na opačný koniec BA, kde sme jakživ neboli, a Flinstone ma po dvojhodinovej túre do kopca hnal po skrutkách, na miesto, kam sme sa chceli dostať namiesto 2,5 km trasou ma nahnal na 6,5km "približku" - zasa do kopca...nachodili sme sa až dosť, ale mali sme aspoň plný košík.

našli sme o.i. aj šampiňóny, dúfam, že sme si ich nepomýlili s muchotrávkou zelenou. Mali všetky znaky šampiňónov, hádam o 3 dni ešte budem medzi živými. :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja chodim skoro kazdy tyzden. Ci uz s niekym alebo aj sam ako sa pritrafi. Hub mam kazdy rok dost, vacsinou aj rozdavam.

Na jar chodim na smrzky, pocas sezony na "dubakoidne" hriby a na jesen na podpinky. Ine huby zbieram len obcas, nemam dovod hoci bezpecne poznam relativne vela druhov. "Dubaky" su take huby, ktore sa daju spracovat v podstate akokolvek (polievka, susenie, nakladanie, prasok, prazenica atd.) a kedze ich mam vzdy dost, ine druhy mi zbierat netreba.

 

Sem-tam ked mam chut si nieco uprazit tak donesiem nejake bedle, pecenovec ci muchotravky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vilmuš, teda vitaj medzi nami :)
 

a teraz z druhej strany:

vôbec nepoznám huby.

u nás bol celý les pás lesa na nížine ako stôl medzi dvomi hrádzami a pozdĺž Váhu ... pamätám si z priveľmi raného detstva, že akýsi kamarát mojich rodičov nás zobral do toho lesa na akési huby - nejaké tam vraj sem-tam rástli ... pamätám si z toho akurát, že sme akože hľadali huby, burina a podrast bol vyšší ako ja, a nič moc nenašli ... tým hubárske výpravy skončili nadobro - a otec nemal aj tak rád huby, takže ako decko som ich pričasto nevidela.

 

tu na záhorí je to inakšie, mali sme a máme kamarátov hubárov, zopárkrát som sa s nimi pred rokmi zúčastnila na výprave za hubami, ale ja som len žasla nad tými najedovatejšími - boli zvyčajne najkrajšie :)

môžem huby, mám rada huby, huby môžem v takmer akejkoľvek podobe, farbe, forme, recepte, vlastne všetci máme v rodine radi huby, ale zbierať ich nezbierame, rozhodne nie - v tom sa spolieham na skúsených hubárov :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uuu, tak Záhorie je proslulé (sakra, ako sa to povie po slovensky?) svojimi hubárskymi náleziskami! Tam rastú aj keď od inokadiaľ ľudia chodia s prázdnymi košíkmi. Môj nebohý krstný tato bol Záhorák ako repa z Lakšárskej Vsi (neviem, či Novej), a kedysi často spomínal huby, ktoré rastú len v tej oblasti Záhoria a sú tak dobre zakryté, že sa musia vyhrabávať, volali to tam že sviňurky.  No, my sa uspokojíme aj s bežnými druhmi.

 

V tú sobotu sme šli z Marianky (to už je začiatok Záhoria, nie?) a vyliezli sme v Rači. Pre Flinstona je Rača priamo magnet, nech ide kamkoľvek, vylezie v Rači. :thumbsup:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som ako dieta chodil velmi casto nahuby(to sa chodi skoro rano) - nikdy som ich nejedol. Dnes vyprazene bedle ci sampiony na pizze(este aj susene v polievke dam). Prazenicu by som dnes ziedol - ochutnal som to - za 10 euro by som dal tanier. Nechuti mi to.

 

Ale najblizsi vylet bude hubarcina - prsi a prsi  - snad bude aj zajtra - teda sa tam nik nebude tmolit a potom v sobotu najdem priestor - kde nik nebol aspon dva dni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Flinstone so zaťom šli skoro ráno na huby. Pôvodne som chcela ísť aj ja, ale nejak som v noci smrkala a tak nebudem pokúšať čerta, budem si variť čajíčky, aby som mohla ísť kuknúť malinkú, keď sa narodí. Som zvedavá, čo nájdu. Mohli by rásť aj proficle.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, ale to je ľudový názov. Volá sa to pôvabnica fialová, a aj takú doniesol. Už sú šťastne nakrájané v sušičke, bedle odpočíbajäú v chladničke a ostatok už sme zjedli v praženici, zasa tam bol šampiňón, ale našiel ho zať, tak len dúfam, že to Flinstone skontroloval a nedovliekol mi muchutrávku zelenú...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja uz huby ani les uz nepoznam - v sobotu sme boli. na jednom mieste - Ziaden kopec - rovina a les - deti v aute spali so zenou sme sa presli- 50 metrov od cesty som nic nevidel len plastove flase.  Od tial som siel po 16.00 - isiel inde - kde som to tiez nepoznal- uz tam plastove flase neboli - les aj ked kopcovity - nasli nasli sme asi 20 bediel. ONO to bolo super a OK. Bedle su super. A sme si pochutnali a na dalsi den na grilovacku do niesli zvysok.  Pre mna su najlepsie vyprazane v trojobale bedle a zemiaky , tatarska, a kecup.

 

 

Dceru na dalsiu hubarcinu neberem. Mozno o dva roky - nevie prekrocit a ist na relativnej rovnej ploche(nie to do kopca). Na huby s dcerou na chrbte - je ovela vacsie ako hocico ine zlo. . Zabije to vsetko.

 

Nahubach prejdes kludne viac ako na hocijakej ture. Tam musis chodit a rychlo - ked nic tam nieje. Ale ani so zenou by som na huby nesiel - aj ked som bol prvy krat - stratit sa sa da a mi to nevadi -ale s dvomi detmi sa to neda. Stale rozmyslas ci si neodisiel nejak dalej.

 

Na hubach clovek musi byt slobodny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja občas chodim na huby aj so sesternicinymi deťmi. 4 a 8 ročne. A nemam žiaden problem.

Samozrejme neprejdem toľko ako bez nich, ale keď huby rastu, tak veľa ani chodiť netreba lebo to najdeš aj na malej ploche.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano ale ja som na hubach nebol 20 rokov. Ja to nepoznam - alebo to co poznam sa zmenilo. teda nieje - aj ked mozno az tak velmi nie.

 

To myslim - ze ked vies kde rastu. Ja to neviem. Mozem len skusat - a my luky a lesy mame len v horach- na kopcoch a strmych(co aj nieje problem - vzjdes hore a pomaly sa motas dole). Ci naopak. Inak otec nechodi - lebo niesu. keby boli tak bz som ho dnes rano nevidel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 - a my luky a lesy mame len v horach- na kopcoch a strmych(co aj nieje problem - vzjdes hore a pomaly sa motas dole). ....

no ved huby rastu v lese. Rady sa ukryvaju pod listim a kadecim.

Onedlho budú rásť podpňovky, my im hovoríme hromadzinky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Les, hora a kopec je rozdiel - je ine ist s dcerou na turu - tam mas chodnik tam to musis vyslapat - a ine ju nosit na chrbte pritom ako hladas huby. Inak aj v strmom brehu sa da ist po rovine - ale dcera nevie prekrocit ani konar - ci sa na nom potkne - a hubarcenie - ci mna to nebavi - s nou ani za ruku - to moze byt prechadzka ale nie hubarcenie - alebo aspon snaha nieco najst.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To myslim - ze ked vies kde rastu. Ja to neviem. Mozem len skusat

Pokial je ich cas, tak rastu vsade. Netreba vediet kde, netreba skusat a netreba ani poznat miesta, vtedy rastu vsade.

 

Vilma, podpňoviek je uz dobry mesiac vsade plno. Uplynuly vikend som bol v Slovenskom raji a bolo ich tolko ze sa nedalo chodit tak aby na ne clovek nestupil. Neuveritelne mnozstva.

V stredu som bol tiez na uplne inom mieste a tiez ich bol plny les. Uz rastu ako dive.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som sa rozpraval s otcom o hubach. Ze on rad by chodil s mojou dcerou na huby - lebo treba chodit pomaly. A kritizoval krstneho - s ktorzm tohto roku boli 4 krat - ze beha ako splasena lan. Ale to je len kvoli veku - on ked bol mladsi a ja prcek - ma nedrzal za ruku -ale lietal ako splasena lan. On sa o mna nestaral - lebo to sa vlese pri zbierani neda - ved ked chcem ist dolava ci doprava - hore dole - tak tam idem - a nejdem 2 metre - ale aj 50 a potom je sa jednoducho stratit. Odlucit.

 

A druhe co povedal - ano aj to co tvrdi rayen - ze na huby treba ist ked rastu  a podla neho teraz nerastu - tiez si nemyslim, ze keby nemal taky vek ze by to tvrdil - ci by sa toho drzal - videl som ho vela krat spar hubami . Do 5,ci10.

 

A posledna - ale to vraj ma z diskusii aj s inymi hubarmi - vraj dnes je ovela menej hub. A hubarov je tiez menej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Praveze hubarov je nepomerne viac ako kedysi. Na niektorych miestach ludi tolko ako v Tescu. Kedysi ako chlapec ked som chodil s otcom, za cely cas v lese sme nestretli zivu dusu. Dnes co kilometer to hubar a vsade pri lesoch milion parkujucich aut.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Novi hubari su cigani - ale ani moj otec nevychoval hubara - ani kamaratov otec(tiez hubar) - a takychto je nas isto vela.

 

ALe v tomto sa nepriem ci je viac ci menej hubarov - podla mna menej. - AJ sa socializmu(ja si pamatam 25rokov dozadu) si mal 20 aut - a v kazdom aute aspon dvaja hubari. Dnes pri lese mozno mas viac aut - lebo chodia aj po samom. Je viac aut.

--

Viac hubarov mas ked je viac hub.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rada chodím na huby, ale hlavne môj manžel, pre ktorého je zbieranie húb veľkým koníčkom. Zbierame, čistíme, sušíme..

a potom z nich kuchtíme.  Rodine, známym, huby aj s radosťou podarujeme. Zbierame najmä dubáky, kozáky, podpinky, občas bedle.

na tacke sú dubáky  a vo fľašiach dubáky a kozáky :)

 

post-2385-0-83388800-1411231060_thumb.jpg

post-2385-0-44678700-1411231162_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tvoj zať je Stupavčan ?!

tak to teda nie !!!  nie nie nie :)

ja nie som Záhoráčka, to ani náhodou!!!  :)

 

len tu úplnou náhodou nejaký čas existujem, zdá sa, že už nafurt ... len huby mi nemá kto v poslednom čase zbierať

preto ja nepoznám huby, písala som tam vyššie, že u nás na placke - rovine huby neboli, nikdy som sa nenaučila ich poznať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov