Skočiť na obsah

Vilma Flinstonova

Odporúčané príspevky

to by nešlo. jemu by nepasovali. :)

Požičala by som mu takmer čokoľvek, ale šaty s pumlíkmi nie...

uvidíme, aká bude t.r. sezóna, teraz to čo sa húb týka moc sľubne nevyzerá, aspoň tu nie. S výnimkou plesní, tie sa množia úspešne aj bez vhodného počasia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

dnes bol Flinstone na huby aj s našimi spoločnými kamarátmi, a ja som čučala doma, chrchlala, smrkala a závidela mu...doniesol zopár václaviek, do praženice či na polievku budú super...ale dnes sa mi ešte nechcelo nič robiť. zajtra sa tomu povenujem, dúfam, že nebudú červavé.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...
  • Pred 6 mesiacmi...

po toľkých dažďoch by sa snáď aj patrilo, aby poporástli :)
v nížinných lužných lesoch priveľa húb nerástlo, nechodili sme na huby, raz si pamätám z detstva, že nás vytiehol nejaký otcov kamarát, veľmi veľmi dávno... ale pokiaľ pamatám, aj ten výsledok bol dosť... no nič moc, tak sa huby nekonali, a nezvykli sme si na ne a nepoznáme ich dodnes, kamaráti občas donesú, ale tým dôverujem, dobré huby sú dobré huby...
len mi ich nedávajte do kapustnice... na dolniakoch na rovine huby neboli, tam sa do kapusty nedávali, tak je to bez :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, patrilo :) , no aj keď u nás častejšie pršalo, huby treba vedieť aj zbierať, mať šťastie., niekto donesie huby plný košík, niekto ide aj s prázdnym košíkom.. minule sme ich nazbierali málinko,   vyšli sme vyššie ako huby rástli.. :) na druhý deň už sme kráčali s štedro naplneným košíkom...  človek keď uvidí hríb, hneď srdiečko od radosti poskočí, samozrejme musia byť zdravé..

nejde o počet ale o kvalitu.. my radi chodíme  na huby, je to príjemné spojené s užitočným..  nazbierané huby čistíme, sušíme, dávame si aj očistené do mrazáku...  huby tiež darujeme  rodine, priateľom,  a zvyšok húb máme na prípravu rôznych dobrôt.. nám kapustnica  chutí.. a všeličo iné z húb.. ja by som si dala aj trebárs teraz na obed kapustnicu.. jaj,  až sa mi slinky  zbiehajú. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nájdu sa aj červivé huby, ktoré putujú do koša. Dôkladne huby   čistíme, žiaden červík,  ani dierka nemôže byť. Očistené huby narežeme na tenké plátky, ukladáme do sušičky a po vysušení uložíme do fliaš.

 

Áno, niektoré  huby dávame aj do mrazáku. Najprv huby očistíme,  blanšírujeme.

 

 

Zadarilo sa :)

 

 

 

 

 

post-2385-0-00880300-1559737673.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

;)
aha - trochu svetla do problematiky...blansirovane, ok, to by slo; ale asi naozaj len "huby" a nie "hríby" (ono si v diskusii treba trochu upratat pojmy, aby sa nemiesali vedecke a ludove, ci dokonca narecove terminy :D )

na susenie jasne by mali ist len necervive; sem tam nejaky drobny hmyzak sa znesie, len nesmie zamorit okolie... oni pod vplyvom tepla vylezu, uschu, opadnu... da sa tomu trochu pomoct soľou

 

ale inak do smaženice s tym problem nemam, aspon nie je uplne vegetarianska, tam ide skoro vsetko, co nechodi samo...

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

brrr, že proteíny, že nie vegetariánske.... keby som zbadala čokoľvek čo sa len podobá na červíka, na tanieri, asi by som s tým šmarila do najvzdialenejšieho kúta a sama sa odporúčala do inej miestnosti, s príslušným zvukovým doprovodom. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Máme s Flinstonom dovolenku, ked bolo horúco, chodili sme na jazero, super...dnes sme sa vybrali do lesa na huby, našli sme až 2 zberu hodné kúsky, suchohríb a šampiňón. Kuriózne bolo, že sme šli domov len s tým suchohríbikom, žse si ho dáme večer do praženice. Flinstone navrhol, aby sme šli kuknúť do vinohradu (ktorý neobrábame, ale je náš),  či tam nebude zrelé hrozno. Vedľa vnice nejaký sused napílil dreva, boli tam polená a plno pilín, a uprostred tých pilín si rástol šampiňón...Nuž sme ho zobrali, nech tomu suchohríbku nie je v košíku samému smutno...tak toľko k našim dnešným úlovkom. Pekná prechádzka...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

a som tu po čosi viac ako roku.

Veru pred letom bolo tých húb podstatne viac, to sme chodili domov s plnými košíkmi. Dnes sme našli až dva, slovom dva, modráky, 1 sa suší, a druhý je na panvici s cibuľkou a bude praženica. A našli sme aj čosi parádne: myslím si, že je to koralovec bukový. Pozerala som si všetko dostupné, lebo vedela som, že také čosi existuje, ale dnes to naživo vidím prvýkrát. našla som si recept na polievku, a už sa varí. Takže ak sa tu neobjavím viac ako 2 týždne, tak už na vás kukám odniekiaľ z nebeských výšin - ale dúfam, že nie.

 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

120757983_10213931681325325_6255518558870882920_o.jpg.b752c384489c9af38e9edd8d9132fe0c.jpg

toto je ten koralovec. Polievka bola super.

Medzitým sme naplnili v špajzi skoro celú policu sušenými hubami (suchohríby, dubáky, kozáky), pekne do dózičiek, opatrené bobkovým listom. A do mrazáku putovali nádherné proficle. takže nakoniec aj v tomto roku bola úroda darov lesa skvelá. 

 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...
  • Pred 3 mesiacmi...

nechcelo sa mi...mooooc sa mi nechcelo vstávať, ale premohla som sa a šli sme s Flinstonom na Záhorí...najprv nič, a potom tu učupený a s okolím pekne splývajúci  lsuchohríbek, tam ďalší...nebolo ich extra veľa, ale boli, bolo treba dobre pozerať. 

I vykukol na mňa obzvlášť pekný, tak som ho vzala. Mám taký zvyk hneď hubu očistiť od hliny, lístia, ihličia a zakazených častí, ak sú sú viditeľné, a až potom dať do košíka, a tak aj teraz...všimla som ti, že krásavec, nádherný mladý, ale pekne vyrastený suchohríbek má v hlúbiku odspodu dierku, a tak som  si myslela, že keď odrežem hlúbik v polovici dlžky, postačí to. Ľudia milí, už som tu nemusela byť, aj teraz sa mi husia koža robí a vlasy sa ježia pri tejto spomienke...prerezala som ohavného vypaseného červa oranžovej farby, a akoby to nestačilo, z diery vyliezol ďalší...vyskočila som ako srna s príslušným zvukovým doprovodom, čím som určite vyplašila všetku lesnú zver v okolí vrátane medveďa, ak tam nejaký bol...huba ostala ležať na suchom konári, na ktorom som ju mala položenú, nožík oputoval sám Pánbožko vie, kam, ale čím ďalej odo mňa, a ja čo najrýchlejšie opačným smerom, a zastavila som sa až asi po 20 metroch. 

Flinstone už sa rehotal, lebo presne vedel, ktorá bije...našiel odhodený nožík, očistil ho a dočistil aj inkriminovanú hubu, skôr som nebola ochotná sa ani priblížiť.

Potom sme nerušene pokračovali v hľadaní, ale pohli sme sa na iné miesto.

Huby sme nakrájali na plátky, máločo bolo červivé, dokonca ani dubáčik, len troška hlúbik v strede. Väčšinu sme usušili, také tie okraje a malé kúsky sme dali do mrazáku, ale to  šupnem k zelenine a zapečiem niekedy budúci alebo ten ďalší týždeň...

No a aby deň bol pestrý, večer si sedíme pri telke, a zrazu  Flinstone vyskočil a začal sa oháňať, a že "daj to odo mňa preč, niečo tu okolo mňa lieta, daj to preč!" 

A fakt, niečo veľké mu poletovalo okolo krku, potom to padlo na gauč - našťastie tomu neublížil, rýchlo to utekalo po gauči...najprv som myslela, že je to čmeliak, neďaleko bol Flinstonov respirátor, tak som ho vzala, že to nebožiatko vlezie dnu a snáď zachová kľud, kým Flistone donesie sáček, aby sme to mohlo bezpečne vyšupnúť von. Ale keď sa to usadilo na respirátori, už sme videli, čo to je. Bol to nádherný veľký priam vzorový pavúk križiak, na veľkom tmavom brušku sa jasne črtal žltý kríž...a tak som vzala rerspirátor s naším návštevníkom a vyniesla von na balkón, medzitým si tento krásavec vytvoril vlákno, po ktorom sa spustil z respirátora niekam dolu, tak už len dúfam, že hjo zanieslo niekam von, a nie nejakým susedom, ktorý by na neho reagovali ako ja na tie červy...bol naozaj veľmi pekný. Museli sme si to doniesť ešte z lesa. Keby to bolo cez deň, vyniesla by som ho dolu do kríčkov. Takto už len naozaj dúfam, že mu oslobodenie od nás neprinesie koniec.

  • Díky! 1
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov