Skočiť na obsah

Výbuch plynu v byte


Sniper

Odporúčané príspevky

Koľko plynu sa musí nahromadiť v byte, aby pri zapálení plameňa došlo k takému výbuchu, že by to zdemolovalo celé poschodie?

 

Nechcem žiadny návod ani nie som terorista, či samovrah :D jednoducho ma to zaujíma. Na Slovensku sú desaťtisíce domácnosti kde varia na plyne a určite sa stáva, že hrniec vykypí, zahasí plameň a plyn začne unikať, ale málokedy sa stane, že by došlo k nejakému výbuchu. A teraz by ma zaujímalo koľko toho plynu sa musí dostať takto von, aby sa vytvorila zápalná zmes. Alebo sa radšej spýtam inak: koľko plynu môže uniknúť, aby sa nevytvorila zápalná zmes? Je tu nejaký fyzik?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zápalná zmes a výbušná zmes je trochu rozdiel :zubiska: 

metán so vzduchom tvorí výbušnú zmes pri koncentrácii 5 - 15%

pri koncentrácii pod 5% sa vcelku ho..o stane

pri koncentrácii nad 15% pri zapálení zmesi vyhorí kyslík obsiahnutý vo vzduchu, ale bez explózie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V dnesnych dobach modernych spotrebicov sa to malokedy stane aj preto ze vsetky novsie sporaky maju poistku proti uniku plynu. Ked zhasne plamen, jednoducho sporak plyn zastavi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

svietiplyn / zloženie metán, vodík, oxid uhoľnatý, uhľovodíky (okrem CH4), oxid uhličitý, dusík, merkaptany na odorizáciu /

výbušná koncentrácia 4,7 - 30%

 

zemný plyn / zloženie uhľovodíky (okrem metánu), metán /

vybušná koncentrácia 5 - 15 %,

 

propan-butan / zloženie propán, bután, etán, pentán /
výbušná koncentrácia 2,1 - 10 %,

 

Zápalné teploty pri tlaku 760 torr sú pre najľahšie zapáliteľné zmesi :

najľahšie zapáliteľné sú v °C  :

 

svietiplyn  560

propan 500

bután 480 ...

 

a v starších bytoch a domoch plyn veru vybuchuje, dosť často je aj v správach, že domy vybuchli pre plyn ... pred pár rokmi si v Galante pustil jeden starý pán po smrti manželky plyn v staršom činžiaku ... štvorposchodovom, na Hlavnej ulici - ten činžiak bol nezachrániteľný, už je dávno preč.
 

naposledy pred pár mesiacmi kdesi po rekonštrukcii vybuchol dom, skončil úplne pohnutý a rozlámaný ...

 

plyn zato vybuchuje stále.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zaplať Pánbožko...pri jednej našej susedke, ktorá okrem iných pohrôm raz si ľahla a sladko zabúvala, kým sa jej na šporheli krumple menili na uhlík, dym bolo cítiť v celom vchode, požiarnici trúbili, ale nevpustila ich, keď ju zobudili...zaplať Pánbožko za také šporhele!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

možno je to tým, že odborníka na plyn máme doma, ale nie, myslím, že ani nie preto ... vo mne je taký ten strach z plynu a podobných vecí doma starší ...

 

asi tak - keďže už naisto viem, čo výbuch plynu dokáže, vždy mám taký neistý pocit pri pohľade na to ohromné množstvo činžiakov a bytov po sídliskách kdekade ... stačí, aby niekto zabudol vypnúť plyn, aby niekomu ruplo v hlavinke ... a ľahne barák

a čudujem sa, že tých katastrof nie je oveľa viac ...

 

a potom zrazu len správa, že vybuchol rodinný dom, do ktorého ktosi vložil všetky úspory ... a pretože to sledujem, tých správ je hodne, nie priveľa, ale dosť

 

pri tom galantskom činžiaku som išla týždeň po výbuchu, bol to desivý pohľad, ľudia vysťahovaní, barák načatý, pohnutý, očadený, popraskaný ... br.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

niekedy v polovici 90-tych rokov si v jednom Ruzinovskom panelaku chlap na 4. (?) najvyssom poschodi pustil plyn. Kamaratom, co byvali v susednom byte zostalo len to, co mali v tom case so sebou na vikendovy pobyt v horach. Jeden cely panel to vysmarilo na ulicu. Chlap to vraj prezil a ten cinzak tusim tiez opravili.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V Prahe vo vedľajšom vchode vo 4 poschodí v pivniciach fetovali dvaja chalani plyn do zapalovača. Po dobrom fete si zapálili, výbuch rozbil okná a vytlačil panel pod oknami o 20cm v prostriedku. Museli ho vybúrať a vymurovať novú stenu. Chalani boli len ľahko popálený, takže koncentrácia stačí pomerne malá, keď stačil sprej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zápalná zmes a výbušná zmes je trochu rozdiel :zubiska:

 

Trošku rozdiel to je, ale myslel som to v tom koncepte, aby sa vytvorila zmes, ktorá by sa zapálila a oheň po dosiahnutí -nejakého- zdroja plynu by spôsobil výbuch.

 

 

 

pri tom galantskom činžiaku som išla týždeň po výbuchu, bol to desivý pohľad, ľudia vysťahovaní, barák načatý, pohnutý, očadený, popraskaný ... br.

 

No a prečo si to neodfotila??

 

Ináč väčšina výbuchov je spôsobená úmyselne. Skôr ma zaujíma, či podobný výbuch môže nastať neúmyselne. Teda ako dlho musí spod hrnca unikať plyn aby sa to pri škrtnutí sirky v susednej chodbe zapálilo alebo to buchlo. Ale podľa toho čo vyššie čítam, tak to by ten plyn musel dlhšie unikať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No a prečo si to neodfotila??

 

Ináč väčšina výbuchov je spôsobená úmyselne. Skôr ma zaujíma, či podobný výbuch môže nastať neúmyselne. Teda ako dlho musí spod hrnca unikať plyn aby sa to pri škrtnutí sirky v susednej chodbe zapálilo alebo to buchlo. Ale podľa toho čo vyššie čítam, tak to by ten plyn musel dlhšie unikať.

 

neodfotila, lebo to nešlo, pri prechádzaní autom cez Galantu sme pozerali, kde by ten barák mohol byť, a zrazu sme ho zbadali, na ulici v hustej premávke nešlo zastaviť či šachovať autom ... a akosi nám to ani nenapadlo. a je tomu pekných pár rokov, takých 8 ? možno aj viac ... ale prvé, čo mi pri tej správe napadlo, bolo, že by som nechcela byť v koži susedov

videli sme to v správach a o necelý týždeň na to sme cestovali do Šali, takže sa to tak krylo ... ale nešlo fotiť.

 

v tom čase bolo tých výbuchov v bytoch viac ... pamätám si to, lebo sa toho nahromadilo, a tutok Markíza kontaktovala môjho plynového inžiniera, či by súhlasil pred kamerami s malou inštruktážou pre domácnosti ... potom to aj dávali v správach, základné veci, na ktoré treba dávať pozor  pri sporáku a kotloch, celé to trvalo asi tri minúty aj s kecami okolo ...

 

a vždy mi napadne, keď počujem - čítam v správach, že kdesi vybuchol plyn, že ľudia budú ako o dušu vyvolávať kvôli revíziám ... a zvyčajne to tak aj je, spomenú si na plyn a že to treba aj občas posledovať, až keď komusi zasa vybuchne barák ...

 

že musí unikať plyn pod hrncom dlho, to je pravda ...

ľudia, čo si pustia plyn, pustia naplno všetky kohútiky a trúbu, to sa koncentrácia zvyšuje raz dva.

 

ale pri týchto výbuchoch je častejší problém unikanie kdesi v zlých napojeniach ... zvyčajne je to medzi sporákom a prívodom plynu, až raz spoj povolí úplne.

často sú to výbuchy, hlavne domov, po alebo pri rekonštrukciách - staviteľ manipuluje s plynom, kotlom, bez skutočnej opatrnosti alebo znalosti, šak trubka ako trubka ...

je toho celkom dosť.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

často sú to výbuchy, hlavne domov, po alebo pri rekonštrukciách - staviteľ manipuluje s plynom, kotlom, bez skutočnej opatrnosti alebo znalosti, šak trubka ako trubka ...

je toho celkom dosť.

viem o jednom týpkovi ktorému sa pri príležitosti rekonštrukcie svojho bytu podarilo flexou fiknúť plynovú trubku pod tlakom - v pivnici 5 poschodovej bytovky. nejakým zázrakom sa vtedy nestalo nič, ak nerátam poldruha metrový jazyk plameňa ktorý z tej trubky šľahal dokým jeden pohotový sused nezastavil prívod plynu, ale hasiči a plynári mali vtedy slušnú paniku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov