Skočiť na obsah

Základná vojenská služba?


alamo

obnovenie brannej povinnosti?  

14 členovia hlasovali

  1. 1. boli by ste za obnovu nejakej formy brannej povinnosti?

    • áno
      4
    • nie
      7
    • nejaká iná odpoveď, na ktorú sa "áno alebo nie" nehodí
      3


Odporúčané príspevky

tak ma zrazu napadlo.. keď sa to všetko tak náramne z... mno.. "mení"

boli by ste za obnovenie, základnej vojenskej služby na slovensku?

malo by to nejaký význam?

ak áno, ako by mala vlastne vypadať?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To nema vyznam - kto by tam prisiel? Vcera som si zahral futbal so synom a s dvomi dalsimi detmi. Neboli tlste(obycajne deti ulice) vraj len o dva roky starsie od syna(bola tam aj zena a jeden je vraj druhak - ale on bol dost velky pre mna na druhaka). Jeden nevedel behat a druhy.. a pritom tieto niesu na odstrel - prave ze im sa treba venovat a znich by nieco bolo. Mali zaujem hrat - hrali. Ja hnup som mal zaplatit za ihrisko a mohli sme si zahrat viac - kamarat ma tam poslal na chvilku(10-15 minut).

 

 Som proti vojne. Aj ked moja vojna nebola zla.

 

Naco to je? Co tam v 20 rokoch budete ucit mladych ucit klikovat? V minulosti 20 rocny uz vedel pracovat mal zenu a deti.

 

Proste tych mladych by som do skutocnej vojny neposlal - lebo ja uz budem stary - a aj nechcem aby ma ochranovali ci nasadzovali za mna zivot - lebo su nepripraveni. Proste sa im nevenujeme (neposkytujeme podmienky - aj rodicia -hlavne rodicia)a co ocakavame? Co by sme po nich chceli?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a čo keby som to povedal takto?

"každý občan štátu, má právo, naučiť sa ovládať zbraň, aby mohol v prípade potreby, s touto zbraňou, štát brániť"

to že máte právo, teda nárok na niečo, ešte neznamená, že ho musíte uplatniť

kedysi bolo nosenie zbraní výsadou šľachty, potom sa niečo pokazilo, z občana sa stal majetok štátu, a z práva nosiť zbraň, sa stala povinnosť občana, z občana sa stal otrok so zbraňou

 

ešte pred týždňom, by som na takú "divočinu", aj ja povedal NIE

ale dnes.. som tam už dal ÁNO

 

chcel by som vidieť slovenského politika, alebo stranu, ktorá by si dala toto, do svojho programu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uz mam vypite, mat pravo a kto ti ho zabezpeci? Inak na vojne ked som bol ja si zo zbrane niekto zastrielal mozno 30-90 nabojov.

 

Ja asi 500. Mam skusenost, ci viem strielat?  Inak ako vojak som mal som mal zasobnik v zbrani v slovenskych mestach. Pri vlaku 30 metrov som sa mohol pohybovat. A som sa bal aby mi to nikto neukradol(mne ci skupine) - prisiel zelezniciar a som sa mu odstupil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ovládať zbraň sa naučia v rýchlokurze, ... kedysi / ešte nie tak dávno / sa to učili zamestnanci bánk za jedno doobedie. a mali povolenie strieľať a použiť zbraň.

potom sa to našťastie zrušilo a zbrane sa stiahli.

 

vyčistiť - poskladať - mieriť, dobre, nejaký výcvik tam treba, ale ani nie dva roky, ani nie rok, ani nie pol roka.

poslúchať rozkazy bude pre dnešných mladých mužov asi väčší problém.

 

vážnejšie zbrane ovládajú profesionáli, v prípade vojny ide všetko zrýchleným tempom, na to záklaďákov na roky či mesiace netreba.

 

hoci osobne by som časti mládeže nariadila povinne naučiť sa poslúchať. na to ale ani dvojročná základná služba nestačila, keď to niekto jednoducho nechcel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game slimák

na to sa dá povedať len jedno

kto nevie poslúchať, ten nevie ani veliť.. a naopak..

(možno aj preto naši politici, tak mizerne vládnu)

ostatne musím pripustiť, že deti čo dnes vychádzajú zo škôl, by naozaj mali problém pochopiť pojem "disciplína"

každému je súkané do hlavy, že má "práva", ale nikto sa nezamýšľa nad faktom, že tie "práva", môžu byť zároveň aj povinnosťami.. a naopak

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kto nevie poslúchať, ten nevie ani veliť.. a naopak..

(možno aj preto naši politici, tak mizerne vládnu)

ostatne musím pripustiť, že deti čo dnes vychádzajú zo škôl, by naozaj mali problém pochopiť pojem "disciplína"

každému je súkané do hlavy, že má "práva", ale nikto sa nezamýšľa nad faktom, že tie "práva", môžu byť zároveň aj povinnosťami.. a naopak

 

čo zasa v prípade skutočne vážnej vojny nie je problém a nikdy nebol problém nasúkať urýchlene do hláv ...

 

čo zasa základná služba nesupluje, a nesuplovala, aj keď sa snažila.

/ a teraz nehovorím o šikanovaní a mazáckej vojne, to je téma na inú stránku, aj tu kdesi taká je - zostaňme u potreby základného vojenského výcviku /

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Alamo moja vojna nebola zabitym casom - nikto nikoho nesikanoval a nezbil - a som za ale to sa neda spravit v 20 rokoch. Pripravenych ludi musis mat od malicka. Ti ludia maju vediet behat , maju mat rozum, mat silu, sikovnost. Ak to tak nieje je nieco ako Ukrajinska armada uplne zbytocna.

 

Nasa moze byt uplne zbytocna aj ked nas nenapadne nikto zvonku  - pr.estonci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja nepoznam pomery vo svajciarsku ci izraely.  V izraely - mozno deti nevedia kopnut do lopty ako u nas - ale isto vedia a ich vedu - k niecomu.

Myslim  fyzickym dispoziciam aj dievcata. Tam aj dievcata idu na vojnu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tu je prehľad, ako je to v iných krajinách

http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kladn%C3%AD_vojensk%C3%A1_slu%C5%BEba

vo švajčiarsku 5 mesiacov, potom je to vlastne služba v milíciách (zbraň pridelenú od štátu, má každý doma v skrini.. a nijaká epidémia vraždenia ako v usa)

v izraeli 21 mesiacov ženy, 36 muži

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Alamo ked vies ze ides sa staras o svoju kondicku - pripravujes. U nas vedia ze nic take nieje - ani nevedia tak na to kaslu. Degenerativna spolocnost. Teda by to nebolo na zle - 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja to beriem aj tak, ze "nieco ako zakladna vojenska sluzba" malo vyznamny sociologicky a vychovny efekt

bud si dospel a zmudrel, alebo scvokol, z vojny ziaden chalan neprisiel rovnaky, ako tam odchadzal

takze nie je to len o ovladani nejakych zbrani, alebo taktiky, aj ked na druhej strane - kazdy muz by mal ovladat zbran

je to .... take .... hm .... atavisticke ;)

 

volakedy sme si mysleli, ze na keru mater su nam samopaly, ked su vsade namierene rakety s jadrovymi hlavicami

otvtedy preslo par desiatok rokov a hla - vsetky konflikty na zemi sa vedu klasickymi zbranami, niektore dokonca primitivnymi...

a co teroristi a co obcianske vojny ?

 

deti moje, dobre uz bolo

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Iste bolo to ze si rozmyslal ako kolektiv - preto mne nebol problem volit 6 dni docivilu Meciara(HZDS) cislo 6. Cislo je cislo.

Nevravim ze by som za kamaratov dal zivot,lebo neviem ako by to bolo vo vojne - ale stymi chlapcami sme boli kamarati.

 

To je ten sociologificky efekt. Ak aj na mladsich z inej roty ##oval ci sa vyhrazal - som ich poslal do ##

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

posilňovanie "morálky národa" skrz zavedenie brannej vojenskej služby, aby to fakt fungovalo, nesmeli by to občania brať tak, že na nich chce štát uvaliť ďalšiu daň, v tomto je aj najväčší "vidlák" plný podozrenia

aby sa niečo také dalo zaviesť, bude na to doslova asi potrebné referendum, nejaké hlasovanie v parlamente, stačiť nebude

takže základná otázka znie

hrozí nám nejaké, bezpečnostné riziko, ktoré by si žiadalo zavedenie brannej povinnosti?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

posilňovanie "morálky národa" skrz zavedenie brannej vojenskej služby, aby to fakt fungovalo, nesmeli by to občania brať tak, že na nich chce štát uvaliť ďalšiu daň, v tomto je aj najväčší "vidlák" plný podozrenia

aby sa niečo také dalo zaviesť, bude na to doslova asi potrebné referendum, nejaké hlasovanie v parlamente, stačiť nebude

takže základná otázka znie

hrozí nám nejaké, bezpečnostné riziko, ktoré by si žiadalo zavedenie brannej povinnosti?

morálke národa by to mohlo pomôcť, ale to sa musí preonačiť celý národ, od hlavy. komplet.

 

hrozí nám nejaké, bezpečnostné riziko, ktoré by si žiadalo zavedenie brannej povinnosti?

nie, nemyslím.

že sa niekto zblázni, nikdy nie je vylúčené, nedávno sa vraždilo v bývalej juhoslávii, toť kúsok od nás, teraz sa to chňuje na východ od nás, vždy sa niečo môže stať, ale branná povinnosť a základná služba na tom nezmenia nič.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zaujímavá téma...nemám syna, ale mám zaťa a synovcov. Flinstona by sa to už asi netýkalo.

Aj tak najbližšie je k môjmu názoru alamo. Ani sa nemusím rozpisovať. Len som proti mazáckej "vojne", šikanovanie a ponižovanie je mi protivné.

Flinstone od puberty trpel migrénami a ani jedeniu moc nedal a dodnes je chudý, a na "vojne", tam mal pravidelný režim, musel cvičiť a mal pravidelnú stravu - nemohol si dovoliť ohrnovať nos nad tým či oným, a odkladať jedenie a podobné nezmysly - a pribral tam 10 kíl a migrény sa stratili.

Ani synovec si na "vojnu" nesťažoval. Ten už síce bol len na pol roka, ale aj tak, zakúsil disciplínu a aj za toho pol roka po návrate už to bol iný chlapec. Bol taký...zodpovednejší.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uz som popisal svoje zazitky. Bitky a sikana by nehrozila. Slovensko je male. Inak za komunistov ich bili(sikanovali sa navzajom) a tolerovali to kvoli niecomu - potrebovali vyrobit - poslusnych a bojacich sa ludi -chlapov.

 

Ja proti tomu niesom. Ako "vojne".  Ale my sa obranit aj tak nebudeme vediet a na to treba vela penazi. 

 

Podla mna dnesne deti su nato absolutne nepripravene - spytajte sa hocijakeho telocvikara.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked som skoncil skolu, tak som bol uz 5 rokov zamestnany, do pol roka som sa odstahoval od rodicov a osamostatnil. Takze pre mna by bola vojenska sluzba len cista neprijemnost a buzeracia zo strany statu. A rozmyslam, aky prakticky vyznam by mala. Priamo ohrozeny niesme a branci by tazko mohli plnit povinnosti, ktore nam vychadzaju z clenstva NATO. A aby to suplovalo nejaku 'vychovnu' pre mladych? Na to si myslim, ze je to moc drahy spas.

 

Celkovo si myslim, ze nase ozbrojene sily maju vacsie problemy. Stihacie letectvo funguje len-tak-tak s par zastaranymi Migmi, bojove vrtulnikove letecto sme zrusili, tankove sily v podstate nemame...Takze najprv treba riesit celkovy stav armady, jej ulohy a ako ich ma naplnat.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja ako kazdy den som si rano kupil buchty. Len bol tam clovek a za nim rad -co nikdy nebyva. OK iste bola tam zamestnankina co vacsinu byva poobede - majitalka( co tam obycajne je sa len pozdravime a zaplatim) by to rychlo vyriesila(kupa buchiet otazka minuty). Takeho mladeho debila vo veku cca25 rokov som este asi nevidel.

 

Nevedel kolko ma penazi a co si moze kupit. Za obchodom si zobral to svoje skrabatko - cim by mal cistit kraje cesty. Podla mna on nevie ani naco je ten nastroj.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no vidis a takeho by zrejme za sociku aj zobrali na vojnu ;)

ja som bol pri bojovom utvare na zapadnej hranici, kde sa chodilo za trest - ci zakladaci, ci lampasaci, takze sme tam zazili vselijake existencie

jeden z tych lepsich prikladov bol utly ciganik, dobry a tichy chlapec - doucovali sme ho citat a pisat a on nas za to ucil ciganske pesnicky...

tiez sme tam mali chlapa - civilne zamestnanie bača pri ovciach z vychodneho Slovenska; ked isiel na vojnu uz bol zenaty - 1000 km od rodiny. Za sikanu dostal rok v base v Sabinove, hned bol blizsie pri nej. Ale manzelka ho smela prist navstivit az za odmenu, ked vykopal neviemkolko desiatok metrov dlhy rigol cez betonovy buzerak. Tiez nevedel dobre citat a pisat.

 

o nejakych par rokov neskor si na stanici vo Zvolene kupoval na vlak listok chlapec vo vojenskej vychadzkovej uniforme. Vracal sa z dovolenky a pytal si listok do Martina. Nevedel, ze ked cestuje do Ziliny, moze si kupit listok priamo, aj ked bude v Martine prestupovat....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Celkovo si myslim, ze nase ozbrojene sily maju vacsie problemy. Stihacie letectvo funguje len-tak-tak s par zastaranymi Migmi, bojove vrtulnikove letecto sme zrusili, tankove sily v podstate nemame...Takze najprv treba riesit celkovy stav armady, jej ulohy a ako ich ma naplnat.

malé profesionálne ozbrojené sily, ako teraz máme, boli určené na zahraničné misie v rámci "veľkej koalície", rozhodne nie na obranu vlastného územia pred nejakou formou agresie, lenže ona tá "veľká koalícia" dostáva poriadne na frak..

 ja osobne považujem za bezpečnostnú hrozbu, už bezradnosť únie, v dianí na ukrajine

práve od nej, sa následne môžu rozvinúť, fakt neočakávané trable

 

ak nám teraz momentálne nič nehrozí (čo je vlastne príjemné zistenie)

nie je správny čas, lámať si nad zriadením brannej povinnosti práve teraz?

Theodore Roosevelt : "Vyjednávání může jít lépe, když hovoříte jemně, ale nesete si s sebou velký klacek."

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov