Skočiť na obsah

Nová kniha (Pls pozrite-moja prvotina)


Tibor

Odporúčané príspevky

Dobrý deň potreboval by som poradiť. Chcel by som napísať knihu a jedna sa začína takto

Prosím prečítajte si aspoň kúsok

 

 

Kde to som? Kto som? Čo tu robím? Pýtal sa sám seba, nevedel ani len kto je ale prečo? Pomaly začal vnímať že leží na niečom tvrdom. Veľmi ťažko pohol rokov aby zistil na čom to leží a potom počul. „Vstávaj!!!“  Nevnímal. „Vstávaj!!!“ A potom začal pociťovať bolesť na svojom chrbtu akoby niekto pichal tupím nožom. „Vstávaj! Lebo to zapnem“ Čo zapne? Bol taký vystrašený že otvoril oči a prvé čo uvidel bolo zničené tmavomodré obrnené auto a okolo neho postavy v čiernych oblekoch a na hlavách mali plynové masky akoby bol vo vzduchu nejaký vírus. Zarazil ho ale človek ktorí bol medzi nimi jediný bez plynovej masky a mal na sebe tmavomodrý plášť. Ale keď už zareagoval ostré svetlo ktoré vychádzalo z rozbitej strechy priamo nad ním aj na toho tajomného človeka zabudol. Prečo je priamo na mojím telom diera v streche? Tu som spravil ja? Ja som tu spadol? To by všetko vysvetľovalo ale prečo? „Vstávaj!!“ Zas počul ten nepríjemný hlas. Ale teraz pocítil aj niekoľko voltov ktoré prešli jeho telom. Ale kvôli samej bolesti ani nemohol vykríknuť. „Povedal som vstávaj!“ Zas zacítil tú veľkú bolesť. Nechcel riskovať ďalší elektrický prúd ktorý by prechádzal jeho kosťami. Tak z plných pľúc zakričal „DOSŤ!“ Ale vyznelo to ako vyžmýkaná špongia. „Dosť!“ Počkať, to som nebol ja. Otvoril oči a videl muža v bielom plášti plešinou na hlave a okrúhlymi okuliarmi.

 

Ak ste si prečítali tak díky a prosil by som od vás komentár aké to bolo a či na to mám. Díky 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 4
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    1

  • secretka

    1

  • trinita

    1

  • funebrak

    1

Top prispievatelia v tejto téme

tibor, ´jedna z nich´ -  píšeš naraz viac kníh ?

 

táto konkrétne chce byť thriller, horor, fantasy, krimi ?

 

kto má hodne nápadov a myšlienok, z ktorých môže byť dobrý príbeh, nemusí nutne dokonale ovládať pravopis a gramatiku ... ale aspoň čiastočne by nezaškodilo.

to, že nie každá priama reč je ukončená, je maličkosť, bodkami, otáznikmi, výkričníkmi sa to napraví raz dva.

 

ale ten zbytok : absolútne nevieš používať a nepoužívaš čiarky, čo je jedným zo základov farbistého, živého prerozprávania čohokoľvek. nepoužil si ani jedinú čiarku. nie, pardon - jedna tam je.

niekde dĺžne áno, niekde nie,  y/i bežná chyba, chýbajúce predložky, chyby v slovách, nesprávne použité ale namiesto alebo ...

 

už len ten kúsok, ktorý si sem prekopíroval, si mohol prekontrolovať, opraviť a upraviť, dať do "knižnej" podoby, aspoň pre formu ... : )

 

logické chyby :

normálny človek, ktorý vidí po prebudení ľudí v plynových maskách, si nepomyslí ako prvé : je tu vírus! ... logickejšie je, že si pomyslí čosi o plyne, nedýchateľnom vzduchu, prípadne je úplne zmätený, alebo, keď pozeral priveľa amerických akčných filmov, tak sa mu hlavou premotá všetko naraz, ale rozhodne nie len vírus ...

 

ako vedel, že mu pichľavú bolesť ako nožom spôsobujú nejaké volty ? človek, ktorý sa prebral z mrákot a začína si uvedomovať sám seba, nemôže vedieť, že do neho niekto púšťa elektrický prúd a znovu bude ...

 

priveľmi ten príbeh poháňaš, ty vieš, čo chceš napísať, o čom to bude, že sú to volty a že do neho znovu budú púšťať prúd..., ale ten človek to nemá odkiaľ vedieť, môže to len začať tušiť ... práve sa z čohosi matne preberá a netuší ani, kto je ...

 

verím, že máš dobré nápady na ucelený logický príbeh, aj že tých nápadov máš dosť a dosť, ale najprv ešte čítaj, čítaj, aj píš, píš, dávaj kontrolovať, píš do šuflíka, veľa, cibri si písanie, vyjadrovanie, pravopis, gramatiku, stavbu vety, logiku príbehu, gradovanie, tvorivé písanie ... potrebuje to dozrievať.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tibor, myslím, že písať knihu je zatiaľ pre teba, ale ono je to vlastne pre každého dosť "veľké sústo".

Ako so začínal, ... písal si blogy, písal si poviedky? Prečo nezačať niečím ľahším?

Nie je cieľ napísať knihu dosť náročný a pomerne vzdialený?! :hmmm:

 

O gramatike sa vyjadrovať nebudem, game ti to zhrnula dostatočne, ale ...

... ak dávaš niečo na posúdenie, malo by to byť "vyšperkované".

A to vyšperkované po každej stránke; slohove, gramaticky a aj vizuálne. Prvé čo každému udrie do oka je vzhľad, potom prípadné výrazné gramatické chyby ... a až potom začne čítať /ale to už má prvý dojem "za sebou"/.

 

Prišiel si na všeobecné fórum, takže ak by si tu očakával nejaké veľké rady, to by si asi mal "veľké oči", ale skús sa prihlásiť na stránku, kde si "spisovatelia", sú to ale asi tiež skôr iba nádejní spisovatelia, či skôr iba milovníci slova a pera ... zverejňujú si tam a  navzájom si posudzujú svoje dielka, radia si navzájom; všetko sú to asi ľudia "rovnakej krvnej skupiny".

 

Skús cez priateľa googla hľadať Slavonica.sk: Komunita autorov poézie a prózy.

Zaregistruj sa tam, porozhliadaj sa, čítaj čo píšu iní, čítaj recenzie a ak si budeš istý, že medzi nich patríš,

alebo chceš patriť, požiadaj o názor ostatných na svoju prácu.

Pravdepodobne tam sa skôr dočkáš odbornejšieho posudku a rady ako ďalej.

Tu na všeobecnom fóre by sme ťa možno mohli skôr odradiť.

 

Ak ti tam poradia, že je to OK, že máš a ako máš pokračovať, tak sa nenechávaj odradiť,

ale na druhej strane by tiež nebolo dobré mať príliš veľké očakávania pri písaní svojej prvotiny. :smile2:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ehm, pokojne píš, najlepšie pekne perom na papier, potom si to prečítaj, potom to preškrtaj, uprav a prepíš do počítača, založ na nejaký čas do šuplíka (hoc virtuálneho), znovu si to prečítaj, ak treba, uprav a prepíš znovu, potom to daj prečítať niekomu, kto ti povie naozaj pravdu, znovu to uprav a prepíš, znovu to čítaj a keď si za tým ešte stále budeš stáť, daj to čítať okruhu svojich priateľov, prípadne to pusti na net, uverejni po častiach na blogu a podobne... pozorne čítaj a počúvaj názory čitateľov na tvoje dielo a relevantné pripomienky prípadne zohľadni v ďalšej verzii... ono to celé nepotrvá dni či týždne, rátaj skôr mesiace, prípadne roky... medzitým čítaj a douč sa gramatiku (prípadne si nájsi svojho osobného černocha, ktorý ti gramatiku bude opravovať)

celé toto ti píšem z veľmi sebeckých pohnútok - mám plné zuby "spisovateľov", ktorí za pár dní nahádžu do počítača kvantum textu a potom bez toho, aby si to znovu aspoň prečítali a opravili preklepy a gramatické chyby, pustia svoje veľdielo do sveta... ak píšeš len tak z plezíru pre seba a nemáš v pláne to prezentovať na verejnosti, pokojne sa vypíš zo všetkého, čo ti práve víri v hlave... ak chceš svojím dielom osloviť publikum, musí mať každé slovo, každá čiarka či otáznik svoje miesto, musíš presne vedieť, čo chceš povedať (on si tam každý čitateľ aj tak nájde ten svoj príbeh)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Dobrý deň potreboval by som poradiť. Chcel by som napísať knihu a jedna sa začína takto

Prosím prečítajte si aspoň kúsok

 

 

Kde to som? Kto som? Čo tu robím? Pýtal sa sám seba, nevedel ani len kto je ale prečo? Pomaly začal vnímať že leží na niečom tvrdom. Veľmi ťažko pohol rokov aby zistil na čom to leží a potom počul. „Vstávaj!!!“  Nevnímal. „Vstávaj!!!“ A potom začal pociťovať bolesť na svojom chrbtu akoby niekto pichal tupím nožom. „Vstávaj! Lebo to zapnem“ Čo zapne? Bol taký vystrašený že otvoril oči a prvé čo uvidel bolo zničené tmavomodré obrnené auto a okolo neho postavy v čiernych oblekoch a na hlavách mali plynové masky akoby bol vo vzduchu nejaký vírus. Zarazil ho ale človek ktorí bol medzi nimi jediný bez plynovej masky a mal na sebe tmavomodrý plášť. Ale keď už zareagoval ostré svetlo ktoré vychádzalo z rozbitej strechy priamo nad ním aj na toho tajomného človeka zabudol. Prečo je priamo na mojím telom diera v streche? Tu som spravil ja? Ja som tu spadol? To by všetko vysvetľovalo ale prečo? „Vstávaj!!“ Zas počul ten nepríjemný hlas. Ale teraz pocítil aj niekoľko voltov ktoré prešli jeho telom. Ale kvôli samej bolesti ani nemohol vykríknuť. „Povedal som vstávaj!“ Zas zacítil tú veľkú bolesť. Nechcel riskovať ďalší elektrický prúd ktorý by prechádzal jeho kosťami. Tak z plných pľúc zakričal „DOSŤ!“ Ale vyznelo to ako vyžmýkaná špongia. „Dosť!“ Počkať, to som nebol ja. Otvoril oči a videl muža v bielom plášti plešinou na hlave a okrúhlymi okuliarmi.

 

Ak ste si prečítali tak díky a prosil by som od vás komentár aké to bolo a či na to mám. Díky 

Ja sa pytam kedy titul vychadza v knihkupectvach?Mam zaujem si tento klenot kupit. :zubiska:  :hufi:  :hehe: 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov