Skočiť na obsah

Prvá svetová vojna


alamo

Odporúčané príspevky

Tento rok to bude storočnica, od vtedy, čo táto najnezmyselnejšia vojna v dejinách začala

Bod od ktorého sa mení "prítomnosť" na "minulosť", aj keď následkami toho čo sa dialo, žijeme aj dnes

Bola nevyhnutná?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tento rok to bude storočnica, od vtedy, čo táto najnezmyselnejšia vojna v dejinách začala

Bod od ktorého sa mení "prítomnosť" na "minulosť", aj keď následkami toho čo sa dialo, žijeme aj dnes

Bola nevyhnutná?

bola.

nedokážem filozofovať priveľmi nad šialenosťami, ktoré prvá skutočne veľká vojna prebiehajúca v Európe, Afrike, Rusku, na moriach, na Blízkom východe priniesla, ale bez toho to zrejme nejde. k prvej svetovej vtedy dozrel svet a politika mocností, bez všeobecného besnenia si nevedeli predstaviť riešenie kývajúceho sa rozdelenia sveta, boj o nerasty, suroviny, trhy, predaj, kolónie, kto nemal chcel, kto mal, chcel ešte viac, nespokojnosť národností a národnostných menšín pod tlakom veľkých mocností, sféry vplyvu, a výbušná zmes čakala na zámienku. došla, a priniesla svetovú vojnu a šialenstvo.

v tej situácii v tej dobe s tými mocenskými nárokmi sa nedalo vojne zabrániť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dovoľujem si tvrdiť, že nebola

"historická nevyhnutnosť" je nezmyselný konštrukt

a keďže nebola, ani naša bývalá existencia v csr, ani v dnešnej sr a eu, nie je samozrejmosť

Bismarck bol skvelý, politik a veľmi dobre vedel čo nemecko čaká, ak sa vytvorí, systém veľkých koalícií, snažil sa tomu zabrániť, a darilo sa mu to

apropó, prvá svetová vojna si ten názov nezaslúži, skutočná "prvá svetová" sa odohrala už o 150 rokov skôr, tzv. "sedemročná vojna"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vojna začala na nátlak Nemecka. Myslím, že Rakúsko - Uhorsko by celý incident v Sarajeve nechalo plávať, ale Nemecko videlo dobrú príležitosť na zmenu hraníc. To ako mocnosť zaostávalo voči Britom a Francúzom, ale nakoniec sa to Nemcom vôbec neoplatilo.

 

apropó, prvá svetová vojna si ten názov nezaslúži, skutočná "prvá svetová" sa odohrala už o 150 rokov skôr, tzv. "sedemročná vojna"

 

Súhlasím, "svetová vojna" je subjektívny pojem, za svetovú vojnu by sme mohli považovať aj boje medzi Rímom a Perziou, keďže sa bili vo vtedajšom známom svete :o :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nutno uznať.. nemecko má na vypuknutí "prvej svetovej", veľký podiel
okrem iného, nemecký národ bol propagandou tvrdiacou, že sú nemci "nadradená rasa" vykŕmený už v tej dobe, ako husy na "foie gras", celí hin, dať sa pre tú ideu, zmasakrovať v zákopoch, alebo radšej zmasakrovať niekoho iného
kto neverí nech si prečíta "oceľové mesto" od Verna.. celkom sa tam dobová tlač dobre odzrkadľuje
Hitler nevymyslel nič nové, iba povykrádal čo šlo, a potom to pretlačil do "hlavného prúdu"

lenže francúzi chceli nazad alsasko lotrínsko, a pomstu za sedan, a mnoho iného
taliani chceli svoju veľkú neo rímsku ríšu, a mnoho iného
rusi chceli vyriešiť raz a navždy problém dardanel a bosporu, a mnoho iného
briti chceli "vyvažovať", a tak si zachovať svoju dominanciu, ktorá v už v tej dobe bola len iluzórna, a mnoho iného
osmani hľadali poslednú šancu na záchranu, a mnoho iného
rakúšania chceli umlčať odstredivé tendencie, a mnoho iného
atď atď atď
vinný boli všetci

len nejaký ten nadčasovo uvažujúci Bismarck, ktorému by došlo, že všetci prehrajú všetko, akosi absentoval
taktiež ako keby absentoval, nejaký ten vojenský génius, na všetkých zúčastnených stranách konfliktu, všetci si mysleli že to potrvá tak pol roka

akurát myslím Kitchener povedal, že to bude tak minimálne dva roky, čím mnohým skazil zažívanie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... čiže bola nevyhnutná.

 

vymenoval si podrobne všetko, čo som ja popísala všeobecne:

kto čo chcel, kto kam chcel, kto čo chcel dokázať, kto aký svoj problém potreboval nutne riešiť, komu hrozila strata čohokoľvek, kto chcel moc, kto si ju chcel udržať ... a že všetci boli vinní.

nejaké mierové myšlienky či urovnanie po dobrom nikomu ani nenapadlo, nebola na to vhodná doba, ten pomätený pletenec nárokov a chcenia a potreby moci na každej strane nemohol mať vtedy iný výsledok: bol nevyhnutný.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak je niečo nevyhnutné.. tak sa to musí stať, a nikto proti tomu nič nemôže urobiť

a teda ani by za to nemal niesť následky

game vážne chceš tvrdiť, že norimberský proces bol nezákonný a nesprávny, a Adolf Eichmann bol "obeť historickej nevyhnutnosti"?

koniec koncov "druhá svetová" bol "historicky nevyhnutný" následok "prvej svetovej, a "keby tie rozkazy, nesplnil on, vykonal by ich niekto iný"

to tvrdil A.E. pred súdom.. ešte že ho nenapadlo tvrdiť, že to bola jednoducho "historická nevyhnutnosť"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zda sa mi, ze uz si zmenil temu na filozoficku definiciu pojmu nevyhnutnost...

za danych okolnosti bola vojna nevyhnutna (a nikto proti tomu nemohol nic urobit, resp. nebol nikto taky, kto by mohol...)

za danych povojnovych okolnosti mas nejakych vitazov a nejakych porazenych - porazeni budu (nevyhnutne) potrestani

keby boli okolnosti ine, tak by aj procesy boli ine - ci si snad myslis ad absurdum, ze ak by vyhral Hitler, tak norimbersky proces by bol rovnako zakonny a spravny ?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,

netuším, ako si sem dostal norimberský proces, a kde si vyčítal, čo ja o ňom chcem tvrdiť ?! :o

 

keď si to nejako vydedukoval, dedukoval si veľmi mimo, senzibil z teba nebude ... a zostaňme radšej pri prvej svetovej.

nie, netrafil si sa,

 

platí to, čo sme o "veľkej vojne" už popísali: nechce sa mi to opakovať, ale asi musím a nestačí zrejme všeobecne:

Európske veľmoci: Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko-Uhorsko a Rusko - trochu k nim patrilo Taliansko

dôsledok súperenia vtedajších veľmocí bol ten, že :sa snažili o získanie vplyvu v ostatných krajinách, usilovali sa rozširovať vplyv svojich mocností, získavať suroviny, priemyselná revolúcia už prebehla s obrovskou spotrebou surovín a suroviny sa stávali prioritou číslo jedna.

každá veľmoc za seba sa snažila nájsť odbytiská pre svoj tovar a plodiny

každá veľmoc sa snažila ovládnuť svetový obchod

 

najútočnejšie sa presadzovalo Nemecko, malo najmenej kolónií a keďže prešlo mohutnou priemyselnou revolúciou a mohutným rozmachom, požadovalo nové delenie sveta

Veľká Británia si chcela udržať svoju koloniálnu ríšu a prevahu na moriach, Francúzsko si bránilo svoje kolónie, Rusko svoju rozlohu a hlavne sa snažilo prebojovať vplyvom na Balkánsky polostrov, Rakúsko-Uhorsku sa trhali okrajové časti a začali sa mu triasť trochu kolená

 

na druhej a tretej strane sveta sa nechceli nechať zahanbiť tradične USA a Japonsko, ktoré bolo tradične expanzívne ...

každá strana prešla mohutnou priemyselnou revolúciou, a prakticky každú stranu ohrozovali nemecké požadovania nového rozdelenia sveta.

každá veľmoc tradične posilňovala moc zbrojárskou výrobou, Nemecko sa priam pripravovalo na vojnu, a jeho požadovania a vtedajšia sila spôsobila, že bez váhania vypovedalo vojnu Francúzsku a Rusku ... ostatné veľmoci reagovali prakticky okamžite - Veľká Británia sa pridala na stranu Francúzska a Ruska, a mali snahu obrániť svoje územia a nedovoliť vydobyť Nemecku iné miesto na slnku.

a ešte v tom bolo slabnúce Turecko a Blízky východ a Tichomorie a Afrika a pohodlné rozdelenie sveta, ktoré ani jednej mocnosti nestačilo, a Nemecku silnému v kramflekoch celkom iste nie - plánovalo svetovládu.

 

... a je toho samozrejme oveľa viac ...to ostatné je ďalšia história a priebeh dnes už "prvej svetovej" veľkej vojny, k nájdeniu v knihách a na nete.

 

podstata je tá, že som znovu zopakovala to, čo tu už odznelo všeobecne, menej všeobecne a konkrétnejšie, ale podstata je:

rinčanie zbraňami, vypovedanie vojny, v Európe konflikt dozrieval ako vred a praskol.

keď aj niekomu z mocností napadlo akési mierové riešenie, vypovedanie vojny Nemeckom hneď dvom krajinám to rozhodne zhatilo. podstatné je, že nemal kto a nebola ani snaha o mierové riešenie.

žiaľ nie obyčajní ľudia, ktorých hnali na jatky a do yperitu, rozhodujú o vojne a mieri, ale túžba akýchkoľvek ich vodcov po moci - akejkoľvek moci, po všetkom, čo ju prináša. nové územia a nové delenie sveta, sila krajiny, ktorá sa cítila nedocenená a odstrkovaná, búrenie sa národov a národností a snaha mocností udržať svoju moc a odbyštia a územia a nájsť nové ... výbušná zmes, ktorá čakala na zapálenie šnúry ako na uvoľnenie napätia.
 

a okrem toho: ako reaguje krajina, ktorej vyhlásia vojnu ? žiaľ, ale vojnou.

vtedy a v tom prostredí a v tej situácii a túžbe po moci bola vojna nevyhnutná.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iba som chcel naznačiť, že si nemôžeš vyberať "hrozienka s koláča", nemôžeš o jednej historickej udalosti tvrdiť, že bola "historická nevyhnutnosť" a o inej opak.. potom ti pohľad na históriu začne škrípať, a prestane fungovať

kolónie ako dôvod vzniku "prvej svetovej"?

no dobre.. ale bol by to dosť blbý dôvod, lebo napríklad nemecko svoj vtedajší hospodársky rozmach, dosiahlo prakticky bez kolónií, bol poháňaný vnútornou spotrebou, a tie kolónie čo malo, si žiadali viac výdavkov, ako prinášali zisku.. mať kolónie = číra strata

už vtedy to mnohý ekonómovia tvrdili.. bohužiaľ nikto tých "teoretikov" nepočúval

 

zda sa mi, ze uz si zmenil temu na filozoficku definiciu pojmu nevyhnutnost...

za danych okolnosti bola vojna nevyhnutna (a nikto proti tomu nemohol nic urobit, resp. nebol nikto taky, kto by mohol...)

za danych povojnovych okolnosti mas nejakych vitazov a nejakych porazenych - porazeni budu (nevyhnutne) potrestani

podľa mňa "prvú svetovú" nevyhral nikto.. všetci boli iba porazený

keby boli okolnosti ine, tak by aj procesy boli ine - ci si snad myslis ad absurdum, ze ak by vyhral Hitler, tak norimbersky proces by bol rovnako zakonny a spravny ?

keby vyhral Hitler, tak by žiadny proces nebol, dal by postrieľať koho chcel a so žiadnymi monsterprocesmi by sa nezdržoval

 

čo by keby.. dosť absurdná debata.. musím pripustiť

 

....

 

domnievam sa, že príčinou vypuknutia vojny, bola bezprostredná hrozba štátnych bankrotov

hrozili nemecku, británii, aj francúzsku, v dôsledku abnormálnych výdavkov na zbrojenie, ktoré bolo financované úverom, a odsávaním daní od občanov.. všetci tvrdili že je to "na obranu"

v istý moment bolo treba začať úver splácať.. nebolo s čoho.. a bum..

nijaký politik, sa nechcel priznať "som blbec, hospodáril som zle.."

a tak radšej poslali svoje národy, a mladých, aby sa masakrovali, pod najblbšími zámienkami, nič iné sa s tými zbraňami robiť nedalo.. lenže to je už fakt čudná "nevyhnutnosť"

v istom ohľade, veľmi nepríjemne pripomínajúca dnešok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

iba som chcel naznačiť, že si nemôžeš vyberať "hrozienka s koláča", nemôžeš o jednej historickej udalosti tvrdiť, že bola "historická nevyhnutnosť" a o inej opak.. potom ti pohľad na históriu začne škrípať, a prestane fungovať

kolónie ako dôvod vzniku "prvej svetovej"?

no dobre.. ale bol by to dosť blbý dôvod, lebo napríklad nemecko svoj vtedajší hospodársky rozmach, dosiahlo prakticky bez kolónií, bol poháňaný vnútornou spotrebou

 

alamo, ukáž mi miesto, kde si vyberám aké hrozienka z akého koláča.

téma je "prvá svetová vojna" a tvoja otázka k nej, či bola nevyhnutná.

 

ja som odpovedala, a zrazu si do toho začal montovať norimberský proces a Eichmana, veci, ktoré boli v čase prvej svetovej, ktorá sa vtedy volala len "veľká", hudbou budúcnosti, ktorej by v čase vojnového besnenia zrejme nikto z bojujúcich neveril, že k niečomu takému raz môže prísť.

 

prisudzoval si mi akési "moje" tvrdenia o Eichmanovom budúcom tvrdení na budúcom norimberskom procese, ktoré si vytiahol netuším odkiaľ, a nemajú nič spoločné s prvou svetovou, a pol slovom som o nich nič nenapísala.

naopak, píšeš o nich ty, a vkladáš mi do prstov tvrdenia, ktoré som nikdy a nikde neprezentovala a nikdy by som ani nemohla napísať - je to totiž to, čo si ty myslíš, že si možno myslím, hoci netuším, z akého prsta si to vycucal, nie moje skutočné myšlienky a názory k norimberskému procesu, čo ani nie je témou tejto témy.

 

 

a naopak, ty vyberáš hrozienka, a môžem to aj dokázať :

pravdepodobne si nečítal pozorne moje príspevky, a ten posledný celkom iste nie, alebo schválne vyzobávaš - nikde som nenapísala, že "kolónie" boli dôvod vzniku "prvej svetovej".

ani slovom som nič také nenapísala, ale o prepojení aj túžby po moci aj kolónií aj o oveľa širších súvislostiach rozhodne áno.

 

píšeš mi, že nemecko dosiahlo hospodársky rozmach prakticky bez kolónií a bol poháňaný vnútornou s/potrebou ? - presne to som tam naopak zasa napísala, len treba čítať :

najútočnejšie sa presadzovalo Nemecko, malo najmenej kolónií a keďže prešlo mohutnou priemyselnou revolúciou a mohutným rozmachom, požadovalo nové delenie sveta ... sila krajiny, ktorá sa cítila nedocenená a odstrkovaná a potreba nového, doceneného miesta pod slnkom ... atd. ...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no dobre.. každý máme nejaký "ten svoj koláč"

zrazu si do toho začal montovať norimberský proces a Eichmana, veci, ktoré boli v čase prvej svetovej, ktorá sa vtedy volala len "veľká", hudbou budúcnosti, ktorej by v čase vojnového besnenia zrejme nikto z bojujúcich neveril, že k niečomu takému raz môže prísť.

predstav si.. nebola to žiadna "hudba budúcnosti".. a niekto to, predsa len vedel, už vtedy
John Maynard Keynes - The Economic Consequences of the Peace (po slovensky Ekonomické dôsledky mieru) 1919
začal to písať, ešte keď sa na západnom fronte strieľalo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,

vieš, John Maynard Keynes je môj obľúbený ekonóm, pre isté dôvody, neveľmi spoločné s jeho ekonomickými teóriami,

ale nemá vôbec nič spoločné s tým, aké "moje tvrdenia" si mi prisudzoval na základe netuším čoho.

 

a stále neviem, prečo mi úplne neorganicky prisudzuješ tvrdenia o eichmanovi a norimberskom procese, a na základe toho a tvojho vyzobávania mi prisudzuješ

iba som chcel naznačiť, že si nemôžeš vyberať "hrozienka s koláča", nemôžeš o jednej historickej udalosti tvrdiť, že bola "historická nevyhnutnosť" a o inej opak.. potom ti pohľad na históriu začne škrípať, a prestane fungovať

akési rôzne pohľady o kdejakých historických udalostiach, kde o jednej tvrdím to a o inej opak ... kde ?!  

nič také :

JA som písala len o jedinej : o "prvej svetovej", všetko ostatné si si primyslel a vycucal, ale zato som ti ja nevyčítala, že tvoj pohľad na históriu škrípe a prestáva fungovať. len mi nesedí, a je trochu čudné, aby si diskutoval so mnou tvojimi slovami v mojom mene na témy, o ktorých ani len nebola reč.

 

 

na to, aby jedna, akákoľvek vojna začala, až toľko napätia, koľko sa jej zbehlo začiatkom minulého storočia, ani netreba. stačí oveľa menej, a neochota alebo nemožnosť alebo neschopnosť riešiť veci mierom. preto hovorím, že prvá svetová bola nevyhnutná. nie pre to, že sa niekto triasol, aby mohol rinčať zbraňami, stále a nanovo sa potvrdzuje, že príčinou vzniku vojen je moc. je jedno, či je to občianska vojna, spod útlaku, za útlak, akákoľvek vojna, vojna o územie, bohatstvo, ropu, zlato, nerasty, vládnutie nad masami, chamtivosť, sny o ríšach, o čistote plemena, nadbytku inteligencie, či čohokoľvek, vždy je to moc. za moc, spod moci, za rovnocennú moc, za ovládnutie moci, proti moci, vždy je to nejakým spôsobom moc ... a pri vypuknutí prvej svetovej tam bola v takmer čistej forme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

okrem iného, nemecký národ bol propagandou tvrdiacou, že sú nemci "nadradená rasa" vykŕmený už v tej dobe, ako husy na "foie gras", celí hin, dať sa pre tú ideu, zmasakrovať v zákopoch, alebo radšej zmasakrovať niekoho iného

 

Nechce sa mi listovať v histórii, ale nerozbehla sa téma nacizmu až po nástupe Hitlera? Nemecko pred Prvou svetovou sa cítilo pozadu oproti Británii a Francúzsku, pretože nemalo vybudované koloniálne ríše ako oni, len niečo v Afrike, Namíbiu, Tanzániu, Togo a ešte niečo, ale to bolo tak všetko. To bol jeden z hlavných dôvodov, prečo Nemecko malo záujem o rozpútanie vojny. Nakoniec štátni pohlavári mohli byť inšpirovaní niektorými predstaviteľmi nemeckej geopolitiky (Ratzel, Kjellén), ktorých víziami bol štát živým organizmom, ktorý ak chce prežiť, tak sa musí vyvíjať (teda (územne) expandovať). Tejto doktríny sa držali aj hitlerovci, preto územie Nemecka chceli čo najviac rozšíriť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel

už páni Kjellén s Ratzellom vedeli, že ak chceš niekomu vládnuť, potrebuješ k tomu "GEIST", vedomie že si k tomu predurčený, že to dokážeš, že na to máš právo, pretože si "lepší" ako ten koho chceš ovládať

s cigánskym "veď to tu len tak ležalo, a nikto to nestrážil, tak..." si pri snahe vytvoriť "raich" totiž nevystačíš

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

jednoduchá odpoveď na tvoju otázku "prečo som začal  štekať ?"

je tá, že som naštvaný 

boli urobené určité rozhodnutia,  zlé vadné rozhodnutia, tie rozhodnutia malí na svedomí veľmi konkrétny ľudia

a tí jedinci neboli  za to nijako, hnaní  k zodpovednosti

a tento stav, pretrváva aj pri udalostiach dneška 

práve  pre to že sa stým nezačalo už v tej dobe, je pojem "nevyhnutnosť - ktorej nikto nemohol zabrániť" používaný zločincami dneška 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
http://xman.idnes.cz/jan-bloch-predpovedel-podobu-valky-dta-/xman-styl.aspx?c=A140224_093608_xman-styl_fro

Amatér popsal, jaká bude první světová. Generálové se mu vysmáli

Ruský bankéř Jan Bloch 17 let před začátkem první světové války předpověděl konec kavalerie a vleklou zákopovou válku. I to, že způsobí revoluce. Armády udělaly chybu, protože ho považovaly za packala a nevěřily mu.

..

Pak jim popsal příští válku, kterou si štáby představovaly jako sled moderních, rychlých a mohutných manévrů. On to viděl jinak. Řekl, že armády stráví válku v zákopech. Že to bude velká zákopová válka. Že místo bodáků by vojáci měli dostat lopatky, protože ty pro ně budou stejně důležité jako pušky. Že první věcí, kterou bude muset udělat muž, pokud chce přežít, bude díra, kterou si vykope v zemi.

Válka nebude bojem muže proti muži, v němž soupeři poměřují fyzické a morální vlastnosti, ale stane se slepou uličkou, v níž ani jedna armáda nebude schopná získat rozhodující převahu a provést závěrečný a rozhodující útok. Z výpočtů mu vyšlo, že jeden bránící voják v okopu se vyrovná čtyřem útočníkům postupujícím nekrytým územím nikoho.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...
"Tak nám zabili Ferdinanda," řekla posluhovačka panu Švejkovi, který opustiv před léty vojenskou službu, když byl definitivně prohlášen vojenskou lékařskou komisí za blba, živil se prodejem psů, ošklivých nečistokrevných oblud, kterým padělal rodokmeny.

 

storočnica.. práve dnes

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Včera som čítal článok o konšpirácii, keby Františka Ferdinanda nezavraždili. Podľa historických záznamov František Ferdinand bol istou nádejou pre Slovanov v R-U monarchii, pretože rozmýšľal pokrokovo a nebránil sa federalizácii ríše. Slovensko by sa zrejme nestalo samostatnou politickou autonómnou jednotkou, ale istá národnostná a kultúrna autonómia by svetlo sveta určite uzrela. Samozrejme takéto plány boli tŕňom v oku Maďarom. Atentát v Sarajeve bol výsledkom anexie Bosny a Hercegoviny, Srbi zrejme v tom cítili akési ohrozenie svojej štátnosti.

 

Atentát nebol spúšťačom I. svetovej vojny. Z histórie je známe, že R-U nemalo záujem vyvolávať nejaký konflikt a František Jozef, by to zrejme nechal "plávať". Problémom R-U bolo, že malo za suseda Nemecko, ktoré sa netajilo svojou expanzívnou politikou. Nemecká geopolitika 19. storočia sa zakladala na dosiahnutí a obsadení tzv. "Heartlandu", čo je územie typické svojou obrovskou plochou väčšinou nížinného charakteru, vhodné pre poľnohospodárstvo - teda európska časť Ruska. Nemci správne predpokladali, že ak bude Srbsko napadnuté (Rakúskom - Uhorskom, kým iným), tak na stranu Srbov sa postavia ich spojenci Rusi... a Nemcom už by netrebalo viac. Nemci potrebovali zámienku, ktorú im atentát na následníka trónu poskytol. Prvá svetová vojna im nakoniec nevyšla, zopakovali si to o 20 rokov neskôr. A tá im tiež nevyšla.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

"dnes" deň "D".. ďalšia storočnica

diplomatické bombardovanie depešami a kontradepešami sa skončilo, ide sa na vec

28.júla 1924 rakúsko uhorsko vyhlasuje vojnu srbsku

tento druhý začiatok, je už naozajstný začiatok "zaujímavých časov"

http://technet.idnes.cz/goeben-a-breslau-prvni-svetova-valka-dvf-/vojenstvi.aspx?c=A140725_150840_vojenstvi_kuz#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

„Odvolat toho chlapa z velení je málo,“ zuřil první lord britské Admirality Winston Churchill. „Zasloužil by zastřelit. Takový blbec!“

ale to bude až o pár dní..
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

k prvej svetovej vojne ... keď máte chuť, jeden digitálne kolorovaný málo známy zostrih ...

 

nadšenie, ovácie, vojenská kapela povzbudzuje, ľudia mávajú klobúkmi, vojaci zvesela pochodujú do vojny ... a na druhej strane zákopy, mŕtvi vojaci, slepí vojaci, otrávení vojaci, výbuchy, smrť a zmar:

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Celé štyri roky.. Každú hodinu, minútu, sekundu dňa..

Nejaká storočnica.. Spomienka na tie krvavé.. Sračky.. Ktoré zadefinovali, tvar dvadsiateho storočia.

Kdesi som čítal, že vzhľadom na naše vnímanie času, dĺžku ľudského života a striedanie generácií, plus desiatkovú sústavu.. Storočnica, oddeľuje minulosť od budúcnosti.

Vzhľadom k tomu čo sa cez prvú svetovú vojnu stalo, a jediná vec ktorú západná civilizácia v nej za "normálnosť" nepokladala, bol kanibalizmus..

Dedičstvo po prvej svetovej, by sa tento rok malo, konečne stať minulosťou.. "Históriou"..

A my všetci, by sme konečne mohli existovať, v trochu normálnejšom, ľudskejšom svete..

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov