Skočiť na obsah

(de)Generácia sprostých?


Sniper

Odporúčané príspevky

Isteže sa rodičia boja ... aj naši sa báli. aj my. ale s rozumom.

Ste sa nemali sancu ako spojit s rodicmi. Mozno ani dnes v Slovenskom raji nie je signal. 

 

Iste bola ina doba - a ze vy ste chodili na tie vylety do prirody je pekne ale ja som stanovacku zazil len s nasimi v auto campingu vo chorvatsku a ten opijas vylet s kamaratmi na Teplom vrchu. Ak sme boli aj najedno nocnom vylete v prirode sme uz byvali v chatkach - ci v chate. Aj tie tri moje tabory - 2-3 tyzdnove - boli v chatkach.

 

Tu ide vzdy od toho ucitela - ak je akcny - kludne to dokaze aj dnes.

 

-----------------------

 

Este dam co som zazil ja - my ako rodina sme dost casto(ako casto neviem - ale boli sme aspon 10krat) chodili si opekat ku nejakej studnicke - ja viem presne kde - teraz to je zarastene - a je to cca 3 km kde sme byvali.  Mali sme auto - sme sa tam odviezli. Taketo vylety sme robili - aj na huby sme chodili - aj na vselijake plody - ale podla mna to bolo len kvoli tomu, ze rodicia nemali peniaze - aj ked aj na chatove dovolenky - ci do zahranicia sme casto chodili. Oni si postavili na tu dobu drahy dom - ale - aj auto mali,aj na dovolenky - ale proste take vylety ako robim ja pre nich asi boli nedostupne - ako pre dnesnych hypotekarov. Resp. je to trosku ine-.

 

A raz som s otcom prespal v hore - nemali sme stan. Len nieco sme nasekali - nieco podobne ako si seka - ten co uci ako prezit - len bolo leto - a neprsalo - ako to bolo spravene a by prsalo - neviem ci by sme neutekali domov a boli by sme tam za 15 minut  aj v noci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/360062/darebaci-a-grazlici-su-na-zakladnych-skolach-chraneni-viac-ako-tatranske-medvede.html

 

Netvrdim a neviem ako to je - ci je blog dobry ci nie - ci je realny. podla mna ano - neviem ci to riesila dobre a ako to riesit. dal som to tu - podla mna diskusia je dobra. Kvalitna - kvalitne nazory.

 

Co som pocul od zeny - ja sa snou o tom velmi nebavim-ale trebars to niekomu inemu hovorila a bol som pri tom. Stalo sa, ze niekomu dala aj facku, ale ona tych nespratnikov posle na chodbu a necha otvorene dvere aby nan videla.Mozno to uz riesi nejak inak.

 

Isto je to problem- rodicov - oni za to mozu. Kludne to moze byt aj moje dieta a tak to bude -ale snazil by som sa urobit napravu. Teda aj napravu seba.

 

Ale co tu chcem dat co ma pobavilo.

 

Keď majú deti prázdniny v škole a ja musím pracovať, idú deti k starým rodičom. Referencia jedných starých rodičov: kričali a behali po celom dome, skákali po posteliach, otvárali skrine a liezli do nich, trieskali dverami, a vôbec neposlúchali. 
Referencia druhých starých rodičov: chlapec kosil trávu, dievča ju hrabalo, potom spolu uložili veci, a zbierali jablká, dievča pomáhalo strúhať jablká do štrúdle a potom v kuchyni, chlapec maľoval plot, poobede sa vybrali kúpiť zmrzlinový pohár a vybaviť niečo k príbuzným, a večer pomáhali polievať v záhrade. Veľmi veľa a radi pomáhajú, nieže problémy nie sú, ale vyslovene ide všetko lepšie, keď sú tu. 
Podotýkam, že ide o tie isté deti a nie iné, moje deti.

Čítajte viac: http://blog.sme.sk/diskusie/2307844/4/Darebaci-a-grazlici-su-na-zakladnych-skolach-chraneni-viac-ako-tatranske-medvede.html#ixzz3692s9I9C

 

Ma aj to nadhlad a svojom vyzname pravdu - ale.. realne to tak nemusi byt. Tie deti su tie iste a oni sa nezmenia za tyzden -aj ked mozu. Teda autorka narazala na subjekt hodnotitela - ako "pedagog" co snimi dokazal. Ja tomu neverim - slusne dieta sa bude spravat slusne. Nebude v jednom prostredi ine a vdruhom ine. Aj ked samozrejme bude ale nie tak diametralne.

 

Dam posledny zazitok - je tu v meste dievca co vyzera ako bart simpson -  ci nejaka postavicka z toho serialu - chlapcensky ksicht, siltovka a dlhe cierne rovne vlasy - ja som si v minulosti myslel,ze je to chlapec. Robila klukoviny - vzdy ma zaujala - teda som si ju vsimol - mozno zjavom. Ale realne som ju videl - naschval v behla pred auto na prechode pre chodcov - mala to zratane ze ju nezasiahne - ale chcela spravit zle vodicovi. Ja neviem ci sa jej zdalo,ze ide rychlo  a proti tomu bojuje. neepoznam jej motiv. Jej kamaratka ju ju ocastuckoval a nadavkami pi.. ,ale sa na tom bavili. 

 

Vcera ak sme sa vratili a isli okolo na a na zenu a trojecka by nebola? Zena zareagovala - ze co prosim? nie tak, trosku drsnejsie - neviem co je? Proste sme boli unaveni a provokuje. Ja som bol v aute a zaparkoval som vedla lavicky tak ze mojimi dverami som nemohol vystupit. Ale som to pocul.  Dnes asi pred dvoma hodina presli popred firmu som sa nanu zahladel - ze si ju vsimam. vsimala si aj mna - isto kvakala kamaratke aha kok. :)

 

Ja neviem - mna nezaujima - ale aj ano. Dufam,ze z toho rychlo vyrastie. A stane sa z nej krasna labut.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/360062/darebaci-a-grazlici-su-na-zakladnych-skolach-chraneni-viac-ako-tatranske-medvede.html

 

Netvrdim a neviem ako to je - ci je blog dobry ci nie - ci je realny. podla mna ano - neviem ci to riesila dobre a ako to riesit. dal som to tu - podla mna diskusia je dobra. Kvalitna - kvalitne nazory.

 

Co som pocul od zeny - ja sa snou o tom velmi nebavim-ale trebars to niekomu inemu hovorila a bol som pri tom. Stalo sa, ze niekomu dala aj facku, ale ona tych nespratnikov posle na chodbu a necha otvorene dvere aby nan videla.Mozno to uz riesi nejak inak.

 

Isto je to problem- rodicov - oni za to mozu. Kludne to moze byt aj moje dieta a tak to bude -ale snazil by som sa urobit napravu. Teda aj napravu seba.

 

Ale co tu chcem dat co ma pobavilo.

Ma aj to nadhlad a svojom vyzname pravdu - ale.. realne to tak nemusi byt. Tie deti su tie iste a oni sa nezmenia za tyzden -aj ked mozu. Teda autorka narazala na subjekt hodnotitela - ako "pedagog" co snimi dokazal. Ja tomu neverim - slusne dieta sa bude spravat slusne. Nebude v jednom prostredi ine a vdruhom ine. Aj ked samozrejme bude ale nie tak diametralne.

 

Dam posledny zazitok - je tu v meste dievca co vyzera ako bart simpson -  ci nejaka postavicka z toho serialu - chlapcensky ksicht, siltovka a dlhe cierne rovne vlasy - ja som si v minulosti myslel,ze je to chlapec. Robila klukoviny - vzdy ma zaujala - teda som si ju vsimol - mozno zjavom. Ale realne som ju videl - naschval v behla pred auto na prechode pre chodcov - mala to zratane ze ju nezasiahne - ale chcela spravit zle vodicovi. Ja neviem ci sa jej zdalo,ze ide rychlo  a proti tomu bojuje. neepoznam jej motiv. Jej kamaratka ju ju ocastuckoval a nadavkami pi.. ,ale sa na tom bavili. 

 

Vcera ak sme sa vratili a isli okolo na a na zenu a trojecka by nebola? Zena zareagovala - ze co prosim? nie tak, trosku drsnejsie - neviem co je? Proste sme boli unaveni a provokuje. Ja som bol v aute a zaparkoval som vedla lavicky tak ze mojimi dverami som nemohol vystupit. Ale som to pocul.  Dnes asi pred dvoma hodina presli popred firmu som sa nanu zahladel - ze si ju vsimam. vsimala si aj mna - isto kvakala kamaratke aha kok. :)

 

Ja neviem - mna nezaujima - ale aj ano. Dufam,ze z toho rychlo vyrastie. A stane sa z nej krasna labut.

z toho, čo tam cituješ, vyplýva jedine to, že decká treba vhodne zamestnať. U prvých starých rodičov sa nudili, tak vymýšľali, ako by sa zabavili - našli si nie práve vhodné vyplnenie času. U druhých robili veci, ktoré bežne asi nerobievajú a boli pre nich nepochybne zaujímavé.

My sme ako decká chodili na 2 týždne k babke na Moravu, mali sme voľnejší režim ako doma, ale keď babka alebo dedo zavelili, poslúchať sa muselo. Chodili sme nakupovať, pomáhali sme pri pečení, ale väčšinou sme boli vonku, t.j. v neďalekom parku.

Zvyšok prázdnin sme trávili na vidieku neďaleko Považskej bystrice. Tam sme mali svoje povinnosti, ktoré sa potom menili s vekom, a tie ke*´d sme si vykonali, mohli sme ísť kade ľahšie. Dostali sme sa k takým činnostiam ako hrabať seno, stavať snopy, pásť husi, kŕmiť hydinu, čistiť mak, a kadečo iné, čo dnešné deti jakživ poznať nebudú.

Ale my by sme sa ani inak nenudili, lebo naša fantázia pracovala naplno - už som tu písala kdesi, že sme vymýšľali rôzne hry, písali sme "knihy", tie sme si potom aj "hrali" akože film, k čomu sme - ak sa dalo - pribrali aj kamarátky s podobným záujmom, takže pre nás skákanie po posteli, lozenie do skríň a podobnoé hovadiny neboli zaujímavé.

A to decko, čo robí zle vodičom, tak to by som mala asi chuť chytiť pod krk a vyťahať za uši. Môže byť rada, že jej ešte nejaký podobne skúšaný vodič nenaplácal po riti. Nedivila by som sa, keby sa tak stalo a ani by som mu to nemala za zlé. baba hlúpa, neuvedomuje si, ako riskuje. je vôbec normálna? Nie je to dajaké retardované stvorenie? vedia jej rodičia, čo sa športovú disciplínu to pestuje?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla mna nieje to tak ak sa nudis robis zle. Najdes si nieco co budes robit. Inak ja by som musel v kuse robil zle. Nie kvoli nude - mna rodicia aj zamestnavali - mne aj platili aby som robil. Ale sme mali kopec volneho casu.

Raz sa mi stalo ale bol som starsi asi 17 a prisiel som opity asi o 3tej - otec mi dal vozit hlinu - bolo blatistvo ako narocne - robil som to tri hodiny ,este bolo vidno a prisiel zamnou , ze dost.

 

A to dievca? Ja ju nepoznam, ono nemusi byt zle. Ale si ju vsimam. Docmara mi niekto lak na aute a ju dolamem - Inak u nas sa to nerobi.

 

-------

Keby som to videl ze to robi dostane naprdel. Ja ju nepoznam -je to ziacka - zenina - ale dosial sme sa o nej nebavilli - vtedy ked som bol zakliesneny na svojom mieste som sa spytal, ci ju pozna - ona ze hej - preco ta narazka na trojecku. 

 

Ale ju nepoznam - ale podla mna nebude sprosta. Uvedomuje si co robi. Aj to zle - len musi prehodit priority. A verim, ze kludne z nej moze byt krasna biela labut. A som zvedavy - najdem si jej svatobne foto.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... a otázku v ohľade vody a autobusu musí tiež zvládnuť každý, kto má čo i len trochu nejaké logické zmýšľanie.

 

 

Tuto diskusiu som objavil az po roku.

 

V pripade otazky s autobusom je to prave naopak. Spravne ju zodpovie len ten, co logicke myslenie potlaci.

 

1. Logicky uvazujuceho cloveka hned napadne, ze pohar nema dva okraje, ale iba jeden.

2. Voda v pohari sa pri brzdeni zacne naklanat v smere brzdenia. Ci sa ale z pohara vyleje a na ktoru stranu, to sa uz zo zadania ulohy neda urcit. To potvrdili aj niektori diskuteri s realnou skusenostou, kedy sa im voda z pohara nevyliala v smere brzdenia. K skutocne spravnej odpovedi ma teda najblizsie "D) voda sa vyleje, ale nemôžeš povedať, či cez okraj 1 alebo 2", zatial co  testovo spravna je "C) voda sa vyleje cez okraj 2".

 

Ja by som hlasil k skole Martina Mojzisa. Nesnazme sa vysvetlit detom, preco je duha kruhova, ked sa to neda. A nedavajme im test z logickeho  myslenia, ktory sam v sebe obsahuje logicke nedostatky...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dospelým nevadí nečinnosť, ale normálne deti potrebujú niečo robiť. ked nemajú čo robiť, začnú vymýšľať, a často podľa zásady, že čím horšie, tým lepšie, inak povedané čím väčšia somarina, tým ich to viac baví.

 

tá dievčinka môže byť v bežnom kolektíve a tak podobne naozaj neškodná, ale v premávke môže spôsobiť riadnu galibu. Niekto by jej mal dohovoriť. Niekto, pred kým by mala rešpekt a komu by sa neodvážila rehotať do ksichtu.

 

****************

Máme nového ministra školstva. je to teda riadny Narcis. Tie jeho hlášky ma teda priam dvíhajú. napríklad:

- ja mám v hlave kompjúter a kto mne nebude stačiť, toho prepustím. /(Nová metla dobre metie).

ešte prv ako sa stal ministrom, ale už sa vedelo, že ním bude:

- Dobre mi robí, že ma budú oslovovať Pán minister. /Ješito Ješito, už to máš ušito).

 

Je to osoba, ktorá so školstvom nemá nijaké skúsenosti a o školstve vie veľké guľové, ako prepána chce taký dôležitý rezort riadiť?

nemám z neho dobrý pocit. To už tam mal radšej ostať kto tam bol.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto aspoň podľa názvu, patrí do tejto témy

http://tech.sme.sk/c/7271107/ludia-radsej-dostanu-elektricky-sok-akoby-mali-premyslat.html?ref=tit
Ľudia radšej dostanú elektrický šok, akoby mali premýšľať
Najskôr dobrovoľníkov požiadal, aby si odložili všetky veci a potom podstúpili jeden z dvojice testov: buď mali niekoľko minút premýšľať nad vopred danou témou, alebo mali myslieť na čokoľvek.
Následné dotazníky ukázali, že dobrovoľníci tento zážitok hodnotili na deväťbodovej škále ako priemerný až podpriemerne príjemný. Podobne to podľa štúdie v magazíne Science vyzeralo, aj keď ľudí skúšali u nich doma – a to navyše dobrovoľníci podvádzali.
„Máme tieto veľké mozgy plné príjemných spomienok i schopnosť rozprávať príbehy a vytvárať rôzne fantázie,“ hovorí Wilson pre magazín Nature. „Nemalo by to byť predsa také ťažké.“
Psychológovia preto pristúpili k druhej, ešte extrémnejšej verzii experimentu. Použili jemné elektrické šoky. Dobrovoľníci predtým tvrdili, že radšej by niekomu zaplatili, len aby žiaden úder pripomínajúci statickú elektrinu nedostali. Výsledky pokusu však ukázali čosi odlišné.
Vedci znovu nechali ľudí pätnásť minút v laboratóriu a k dispozícii bol gombík, ktorým si sami mohli spôsobiť bolesť.
Až 67 percent mužov a 25 percent žien si radšej zvolilo elektrický šok, akoby malo len tak ticho sedieť a nad niečím premýšľať. Vedci predpokladajú, že dôvodom je kombinácia znudenosti a problém kontrolovať naše vlastné myšlienky.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dospelým nevadí nečinnosť, ale normálne deti potrebujú niečo robiť. ked nemajú čo robiť, začnú vymýšľať, a často podľa zásady, že čím horšie, tým lepšie, inak povedané čím väčšia somarina, tým ich to viac baví.

 

tá dievčinka môže byť v bežnom kolektíve a tak podobne naozaj neškodná, ale v premávke môže spôsobiť riadnu galibu. Niekto by jej mal dohovoriť. Niekto, pred kým by mala rešpekt a komu by sa neodvážila rehotať do ksichtu.

 

 

 

 

Ako suhlas.

 

To dievca zene pomahala s pomockami - teraz ide na strednu. Inak sa mi naposledy aj pozdravila. :)

 

------------

Vcera sme sa vratili z kupania - deti ,zena si pospali v aute, potom zena sla hned do kostola a ostal som s detmi sam. Ja som si medzi tym bol po pivko, zena deti ulozila pred telku - dcere dala flasu s mliekom. A ja ak sme si vymenili posty a sadajuc za pocitac a otvarajuc pivko som sa opytal -zlomyselne - podpichovacne(deti boli mrtve - syn ani z auta nevedel vyjst) - ci  ideme si zahrat futbal?Odpoved,ze mozme. Ja som sa okamzite otocil(kto uz zacina byt drzi), kto to povedal? A syn, ze mozme.

 

Potom mi doplo - ze on mysli ten na pocitaci. Ze rad by si "zastrielal penalty" na online hrach.

 

Ono mi to prislo aj smiesne - na kupalisku mu dcera zvrtla prsty - plac u oboch - dcera ze mu to nechcela - a ze on si vymyslel nahanacky. A pri tom druhom mozme - zhadzoval studenu vreckovku z ruky - ze uz ho prsty nebolia.

 

http://domic.blog.sme.sk/c/360560/ludia-odpojte-sa.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Teraz v Dueli na STV je študentík z EU Bratislava, študent ekonómie 3. ročník. Prosím vás, čo je to vlastne za školu, keď tretiak z ekonomických otázok nepozná také pojmy ako "valorizácia" a "vinkulácia"? Čo tam vlastne vyučujú? Už aj moderátor si z neho prdel robí :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 1 mesiacom...

 

 

Je zbytečné rozčilovat se nad tím, že společnostem reálně vládnou egoističtí jedinci občas s mentalitou adolescentů. Změna, jež probíhá, je nebezpečnější, byť méně křiklavá. Italský filozof Umberto Galimberti nahlíží skutečný původ nynější choroby západní mládeže (on primárně mluví o mládeži italské, ale česká se v tomto neliší) jako původ kulturní. Otázkou je, zdali se vůbec půjde ubránit sociokulturní vládě symbolů a metafor, které jsou v nyní dominujícím obraze světa předmětem obdivu a jež je tak pohodlné přijímat. A pak například následně prodlévat při online zpravodajství z vojenské okupace Ukrajiny nebo u obrazů uřezávaných hlav kdesi v poušti. 

Pokud si neudržíme odstup od techniky a rozmazleneckých manýr, pak s odkazem na slova Jáchyma Topola nejspíš nikoho z příštích (a možná už i dnešních) generací nenapadne pořezat si záda. Ne proto, že by nemohl, nýbrž proto, že by nechápal smysl takového aktu.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/nesnesitelni-rozmazlenci-jedou-dnh-/media.aspx?c=A141003_142756_ln-media_ace&fb_action_ids=1482987841969342&fb_action_types=og.recommends

je to trochu z pohladu porovnania so svetom, trochu z pohladu technologii, trochu z filozofie

trochu dlhsie, ale zaujimave

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

po práve absolvovanom dialógu /aj/ na tému školstvo, mi to prišlo akurát vhod...

tak chyba je v tom, ze dnes kazdy debil ma vysoku skolu, pretoze vysokych skol je jak nasratych, to je sama socialna praca a management 

 

to nie je problém len SR, ale celej EU, lebo tá má kľúče od miešačky a určuje trendy.

 

EU vo svojom gigantickom budovateľskom úsilí krajších zajtrajškov dostala svojho času genitálny nápad že "čím viac VŠ vzdelaných ľudí, tým bude lepšie", a stanovila od stola že VŠ má mať tuším 40 alebo 50% populácie.

lenže ak sa na to pozrieme zblízka, tak to má jednu drobnú chybu. totiž ak majú byť absolventi VŠ elitou spoločnosti, tak v tom prípade to môže, podľa Gaussovej krivky, byť teoreticky maximálne 33,3% populácie, ale prakticky /z rôznych dôvodov/ to bude len nejakých 25%, +/- autobus... na to aby absolventov VŠ mohlo byť raz toľko - tých plánovaných 50%, je treba samozrejme znížiť nároky škôl na študentov.

v technických odboroch alebo medicíne to príliš nejde, je jedno či ide o budúceho lekára, jadrového fyzika, stavebného inžiniera, alebo aj agronóma, ale pri skúškach musí preukázať reálne vedomosti, priestoru na obkecávanie tam príliš nie je... tak aby sa dosiahol plánovaný stav 50%, povznikali kadejaké veledôležité študijné odbory, ktoré vo veľkom produkujú masmediálnych komunikátorov, sociálnych pracovníkov /paradoxne, skutočnú sociálnu prácu v zariadeniach k tomu určených nemá kto robiť/, kulturológov, manažérov kadečoho, teoretikov umenia, etikov, a podobne, kde konkrétne vedomosti nie sú zas až tak dôležité, zato priestoru na obkecávanie je pri skúškach hbd... keďže ľudia prirodzene volia cestu menšieho odporu, v prípade že im ide len o titul, a odbor v ktorom ho získajú je pre nich nepodstatný, volia zvyčajne niektoré z vyššie spomínaných štúdií.

potom tá masa ľudí po skončení štúdia príde na trh práce, a s prekvapením zisťuje že zamestnávatelia sa o nich príliš netrhajú. niekedy nastávajú aj kuriózne situácie, keď ľudia zatajujú svoje čerstvo nadobudnuté tituly, a hľadajú si prácu v odbore ktorý majú ukončený na SŠ...

na slovensku to ešte také viditeľné nie je, ale hádam každý postrehol lamentovanie únijných aj národných politikov nad vysokou nezamestnanosťou mladých v taliansku, francúzsku, španielsku, a "potrebu to riešiť". no vyriešia leda tak veľké ..... keď tí mladí majú vyštudované odbory ktoré na trhu práce nie sú žiadané. pred rokom či dvoma som zaregistroval správu, že v taliansku nemá kto robiť pekárov. nuž pre čerstvo vyštudovaného teoretika umenia je pekárina pod jeho úroveň, lebo radšej by sedel v kancli za kompom. a keď mu ten kancel a komp nikto neponúka, tak sedí doma a robí nezamestnaného... ale to už sa dostávame k sociálnemu systému a jeho nastaveniu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

EU vo svojom gigantickom budovateľskom úsilí krajších zajtrajškov dostala svojho času genitálny nápad

Len taka poznamocka, videl si snad od EU aj iny napad ako genialny?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je taka casta vyhovorka ked nase zlyhania hadzeme na EU.   EU je totiz velmi siroky pojem,    to ze nejaka organizacia  v europe cosi povie, to nie je EU.  Nie je ziadna smernica ktora hovori o tom kolko ludi ma mat VS.

To ze u nas sa v kazdej dedine otvarala VS bez ucitelov, to nie je problem EU.   

A pri troche hladania najdes aj dokumenty ktore hovoria ine :),  

 

A tak prakticky :  to co sa udialo je iste zosuladenie s EU,  mame otvorene bakalarske formy studia.    To ze u nas to zatial nedava velky zmysel je zase vec, ktora nesuvisi s EU.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nielen u nás, všeobecne to nedáva zmysel - nadväzujem na clovekov príspevok, hlavne ...

to nie je novinka, že to neúnavmé vyžadovanie vš vzdelania prinieslo nezmyselný dumping nezamestnanteľných vysokoškolákov, vysokoškolské vzdelanie sa stalo niečím, čo nemá výpovednú hodnotu ... pre množstvo.
kým je v každej druhej dedine vysoká škola ... to je dôsledok toho vyžadovania vzdelania od zamestnávateľov, dnes tí rozumnejší zamestnávatelia dospeivajú k poznaniu, že vš ani nie je potrebná, potrebný je človek, ktorý vie premýšľať a pracovať ...

 

k denníku N mám výhrady, ale občas sa tam objaví niečo, čo stojí za to, a práve včera sa tam k téme objavil článok ... hovorí o tom istom, ako sme tu spomínali predtým:
 

Diplom fungoval pre potenciálneho zamestnávateľa ako indikátor schopnosti absolventov učiť sa, pravidelne plniť svoje povinnosti a navštevovať jedno miesto či počúvať autoritu.

Aj táto signalizačná hodnota vysokoškolského štúdia však začína byť otázna. Aby bol totiž signál funkčný, musí byť relatívne vzácny a nákladný. Musí umožňovať deliť ľudí minimálne na dve skupiny – tých, ktorí ho dokážu, a tých, ktorí ho nedokážu získať. S infláciou titulov však upadá jeho vzácnosť a so školami maximalizujúcimi počet absolventov upadá aj jeho nákladovosť – náročnosť štúdia už tak bezplatného štúdia.

...

To si všimli už aj niektoré súkromné spoločnosti. Napríklad vo Veľkej Británii oznámila spoločnosť Ernst & Young, že už nebude od uchádzačov o prácu vyžadovať vysokoškolský titul, ale ich schopnosti si radšej overí v sérii testov. Rozhodla sa tak po zverejnení výsledkov ich 18 mesiacov trvajúcej štúdie, ktorá nepotvrdila žiadny vzťah medzi akademickými úspechmi a následným výkonom v práci.

Vysokoškolský titul fungoval ako možnosť postaviť sa v divadle na stoličku, aby ste lepšie videli. Keď sa však môžu postaviť všetci – a aj tak spravia, vidíte znova všetci rovnako ako predtým a navyše vás budú bolieť nohy. Táto bolesť nôh je niečo, čo začínajú zažívať študenti nielen na Slovensku, ale po celej Európe. Je to relatívne nový fenomén, ktorý v Európskej komisii eufemisticky nazývajú „prekvalifikovanosť“. Inak povedané, ste príliš dobrí pre súčasné podmienky na pracovnom trhu. Ibaže by to bolo naopak.

Podľa štúdie Strategic Transitions for Youth Labour in Europe nedokáže v niektorých štátoch absorbovať trh práce až tretinu „prekvalifikovaných“ mladých ľudí. Inými slovami ide o situáciu, keď výborná španielska študentka histórie genderových štúdií obsluhuje v miestnom bare v Madride namiesto toho, aby robila… A tu sa dostávame na koreň problému. Čo by vlastne mala robiť? Čo ak nejde o prekvalifikovanosť, ale o zlú kvalifikovanosť?

...

 

Keď však počet absolventov vysokých škôl rýchlo rastie a v európskej sedemročnici je naplánované, že do roku 2020 má mať až 40 percent ľudí vo veku 30 až 34 rokov vysokoškolské vzdelanie, titul stráca akúkoľvek signalizačnú funkciu.

...

https://dennikn.sk/267278/preco-ernst-young-nezaujima-vas-diplom-o-nicom-uz-nevypoveda/?ref=box1

 

nevieme, čo s tým, a netuší to ani EÚ ... vzdelanie je super vec ... nájsť zamestnanie a nájsť zamestnanie v krajine, kde stačí mať rodinu na správnom mieste a kamoša na tom najsprávnejšom je zárukou zakázok a zamestnania, bez ohľadu na všetko ostatné, akúkoľvek školu a akékoľvek výsledky (pozor, nehovorím, že vždy, ale skutočne často) ... ono to kríva na obe nohy.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

a zasa - ešte jeden blog, k téme, od rektora Slovenskej technickej univerzity v Brarislave. kto by už mal poznať situáciu na vš lepšie, ako triezvy a rozumný rektor.

komentáre sú tiež výživné.

 

Zjavne nadišiel opäť čas vyjasniť si, čo má byť úlohou vysokých škôl v spoločnosti, čo spoločnosť očakáva od vysokých škôl. Ak je politické zadanie akokoľvek vzdelávať čo najviac študentov, mladých ľudí, tak potom vysoké školy absolútne splnili toto politické zadanie z 90-tych rokov. Je načase zmeniť toto politické zadanie. Myslím si, že všetky vysoké školy by nemali mať rovnaké poslanie a úlohy v spoločnosti. Ministerstvo by nemalo priamo určovať, podľa akých kritérií majú školy prijímať študentov, či aké konkrétne kroky majú urobiť. Stačí ak jasne zadá rámec, dá strategickú úlohu školám a školy sa s tým vysporiadajú. To nie je triviálna úloha, preto je dobré že sa o tom začína diskutovať.

 

http://redhammer.blog.sme.sk/c/391379/zabija-dostupnost-skol-ich-kvalitu.html?ref=tit

 

toľko vlastne k tým vyhláseniam Tomáša, že všetci bez vš sú nikto, aj k vyhlasovaniu, že si musí urobiť vysokú školu. hurásystém po americkom vzore dnes prináša podivné plody, a systém prideľovania dotácií vysokým školám podľa počtu prijatých študentov rapídne znižuje úroveň štúdia a samotných škôl. myslím, že sa o tom píše stále častejšie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

JA len z rodiny - na vysku a asi ju spravia take deti co sa nikdy neucili.   To v podstate ani neviem ci sa ucili - ale na zakladnej mali trojky - a neviem ci to trapilo ich rodicov. Nesli na gympel - lebo na to nemaju -lebo nebudu mat remeslo - oni to remeslo ani nechcu robit. Obe su na vyske. Jeden na technike, dcera - vysoka skola aby mohla robit v skolke - pritom predtym chodila na strednu skolu kde sa mala naucit maserkou.

Druhy svagor jeho brat  - ma dve dceri - aj ked je z toho isteho prostredia  - snazil sa aby jeho deti sa ucili na jednotky.

 

To som uz pisal - niekedy za komunistom - by moja sestra nemohla byt ucitelka - a moja zena to neskor vystudovala a robi , podla mna dobre.

--------

Mojho zamestnanca vy######..ali v 5 rocniku. Si ju doraba. V piatok nechodi do roboty -ja som o tom nevedel -ale OK nech si ju dorobi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Problém s platmi učiteľov https://dennikn.sk/287407/ucitelia-s-dlhymi-nosmi-protestuju-za-vyssie-platy-moze-to-byt-prvy-krok-ku-strajkom/ je celkom jednoduchý. Vláda sa chová podľa hesla, „bližšia košeľa, ako kabát“. A tou košeľou sú úradníci platení z fondov určených na školstvo. Úradníci nie len že zamestnávajú pedagogických pracovníkov nezmyselnou byrokraciou, namiesto toho, aby učitelia predovšetkým učili, ale odčerpávajú financie určené na vzdelanie. Tomu potom zodpovedá aj úroveň vzdelania na školách. Na ohlasované zvýšenie prostriedkov určených do vzdelania zareagujú úradníci po svojom. Za viac peňazí viac práce, teda novou byrokraciou. Učitelia sa majú na čo tešiť.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ucitelia nevedia spravit strajk. Bud maju neschopne smeracke odbory. Ci aj to co bolo naposledy - 

http://www.tyzden.sk/video/28485/ucitelia-sa-chystaju-robit-bejbysiterky/

este pred dvoma hodinami som to video videl. Nasiel som si aj ich stranku. Zenina skola bola tiez darovat krv,zena mala zltacku bola u gynekologa. Teda sa zapojili. Nevedia o sebe - ci im je to jedno - lebo som si nasiel ich stranku a neboli tam vobec spomenuty - zle spravena stranka - teda o co im ide? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

toto je tam najkrajšie:
 

Čísla dávajú Erike Polgáriovej za pravdu. Polícia minulý rok neobžalovala nikoho zo zanedbania rodičovskej starostlivosti.

Zo sexuálneho násilia na deťoch obvinila iba osem ľudí, s tromi sa prokurátor dohodol na vine a treste. Päť prípadov odložili pre nízky vek páchateľa. 

Tehotenstvo školáčok nezaujíma ani ministerstvo školstva. „Nesledujeme tento ukazovateľ, mohlo by to byť vnímané ako diskriminačné,“ reagoval tlačový odbor ministerstva školstva pre Aktuality.sk. 

Čo by na tom bolo diskriminačné, už nevysvetlili. „Ale my neprestaneme a stále budeme o tom blogovať a upozorňovať, až kým sa s tým nezačne niečo robiť," nevzdáva sa učiteľka z Dobšinej.

 

každý na to zvysoka dlabe, taký trinásťročný môže pre svoj nízky vek priviesť do iného stavu každý mesiac jednu školáčku, a nič sa nedeje, lebo má nízky vek.

čo tie veľké reči o tom, ako deti budú musieť chodiť do školy, lebo rodičom siahnu na dávky ... zjavne sa nikto neunúva, tak je to jednoduchšie.
ad 2. dve učiteľky a hlboko frustrovaný riaditeľ ani najmodernejšiu budovu školy nespasia, a bohom zabudnutý kraj už vôbec nie, keď na to dlabe každý minister a dobre platení ministerskéí úradníci dupľom.
ani len ocenenie toho, že sa snažia ... namiesto toho potopenie, veď len otravujú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako povedal Minister školstva Juraj Draxler „Peniaze sa niekde strácajú“  http://leopoldov.virtualne.sk/spravodajstvo/draxler-v-skolstve-treba-upratat-a-pripravit-koncepcne-zmen.html Rád by som videl štatistiku, koľko mzdových prostriedkov v školstve ide priamo na platy učiteľov a koľko na platy ministerských úradníkov, pedagogických výskumných ústavov, metodických centier, „vedeckých“ pracovníkov, odborov školstva, autorov duplicitných učebníc, platy školiteľov na nekonečné školenia, vynútené potrebou kreditov, tendre na najdrahšie a pritom najhoršie počítače atď.... 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov