Skočiť na obsah

Formula 1 (sezóna 2014)


aljak63

Odporúčané príspevky

F1.jpg

- FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP 2014 -

 
V roku 2014 na nás čaká už v poradí 65.ročník slávnej a ostro-sledovanej F1! Nová sezóna by mala pozostávať z 19 GP. Sezóna začne 16.marca v Austrálii, a posledný závod je na programe až 23.novembra v Abu Dhabi. Oproti minulej sezóne by mala v novom kalendári chýbať Kórea a India, ktoré nahradí Rakúsko a Rusko. V popredných teamoch nastali viaceré výrazné zmeny: Na miesto odchádzajúceho Marka Webbera prichádza do Red Bullu jeho krajan Daniel Ricciardo. Kimi Räikkönen odchádza z Lotusu späť do Ferrari, kde nahradí Felipeho Massu - ten odchádza do Williamsu. McLaren sa rozlúčil so Sergiom Pérezom, ktorého nahradí dánsky talent Kevin Magnussen. Do Lotusu prichádza na Kimiho miesto Pastor Maldonado, no a Nico Hülkenberg prestupuje zo Sauberu do Force India... Pred nami je zimná prestávka, počas ktorej sa budú teamy a jazdci pripravovať na novú sezónu. V roku 2014 sa dočkáme aj obrovských technických zmien: najväčšou z nich je zavedenie 1,6 litrových turbomotorov, ktoré nahradia atmosférické 2,4 litrové osemvalce. Výrazné zmeny sa týkajú i ďalších článkov Technických pravidiel FIA - vrátane tých, ktoré predpisujú rozmery karosérie a šasi.Titul majstra sveta bude opäť obhajovať 4-násobný svetový šampión - 26-ročný nemecký jazdec Sebastian Vettel, pohár konštruktérov minulú sezónu získali po 4.krát za sebou znovu Red Bull Racing s osvedčenou jazdeckou dvojicou Vettel + Webber. Sezóna 2014 sa blíži, uvidíme čo so sebou prinesie!
 
 

Kalendár na sezónu 2014

  1. AUS.pngGP Australia (Rolex Australian Grand Prix) - Melbourne - 16.marec
  2. MAY.pngGP Malaysia (Petronas Malaysia Grand Prix) - Sepang - 30.marec
  3. BAH.pngGP Bahrain (Gulf Air Bahrain Grand Prix) - Sakhir - 6.apríl
  4. CHN.pngGP China (UBS Chinese Grand Prix) - Shanghai - 20.apríl
  5. SPA.pngGP Spain (Gran Premio de España Pirelli) - Barcelona - 11.máj
  6. MCO.pngGP Monaco (Grand Prix de Monaco) - Monte-Carlo - 25.máj
  7. CAN.pngGP Canada (Grand Prix du Canada) - Montreal - 8.jún
  8. AUT.pngGP Austria (Großer Preis von Österreich) - Spielberg - 22.jún
  9. GBR.pngGP Great Britain (Santander British Grand Prix) - Silverstone - 6.júl
  10. GER.pngGP Germany (Großer Preis Santander von Deutschland) - Hockenheim - 20.júl
  11. HUN.pngGP Hungary (Pirelli Magyar Nagydíj) - Hungaroring - 27.júl
  12. BEL.pngGP Belgium (Shell Belgian Grand Prix) - Spa-Francorchamps - 24.august
  13. ITA.pngGP Italy (Gran Premio d'Italia) - Monza - 7.september
  14. SIN.pngGP Singapore (Singapore Grand Prix) - Marina Bay - 21.september
  15. JAP.pngGP Japan (Japanese Grand Prix) - Suzuka - 5.október
  16. RUS.pngGP Russia (Russian Grand Prix) - Sochi - 12.október
  17. USA.pngGP USA (United States Grand Prix) - Austin - 2.november
  18. BRA.pngGP Brazil (Grande Prêmio do Brasil) - Interlagos - 9.november
  19. UAE.pngGP Abu Dhabi (Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix) - Yas Marina - 23.november



Zloženie teamov na sezónu 2014

redbull.jpg
Team: INFINITI RED BULL RACING
Šasi: RB10
Motor: Renault Energy F1-2014
GER.pngSebastian Vettel
AUS.pngDaniel Ricciardo


mercedes.jpg
Team: MERCEDES AMG PETRONAS F1 TEAM
Šasi: F1 W05
Motor: Mercedes PU106A Hybrid
GBR.pngLewis Hamilton
GER.pngNico Rosberg


ferrari.jpg
Team: SCUDERIA FERRARI
Šasi: F14 T
Motor: Ferrari 059/3
SPA.pngFernando Alonso
FIN.pngKimi Räikkönen


lotus.jpg
Team: LOTUS F1 TEAM
Šasi: E22
Motor: Renault Energy F1-2014
FRA.pngRomain Grosjean
VEN.pngPastor Maldonado


mclaren.jpg
Team: MCLAREN MERCEDES
Šasi: MP4-29
Motor: Mercedes PU106A Hybrid
GBR.pngJenson Button
DEN.pngKevin Magnussen


forceindia.jpg
Team: SAHARA FORCE INDIA F1 TEAM
Šasi: VJM07
Motor: Mercedes PU106A Hybrid
GER.pngNico Hülkenberg
MEX.pngSergio Pérez


sauber.jpg
Team: SAUBER F1 TEAM
Šasi: C33
Motor: Ferrari 059/3
GER.pngAdrian Sutil
MEX.pngEsteban Gutiérrez


tororosso.jpg
Team: SCUDERIA TORO ROSSO
Šasi: STR9
Motor: Renault Energy F1-2014
FRA.pngJean-Éric Vergne
RUS.pngDaniel Kvyat


williams.jpg
Team: WILLIAMS MARTINI RACING
Šasi: FW36
Motor: Mercedes PU106A Hybrid
BRA.pngFelipe Massa
FIN.pngValtteri Bottas


marussia.jpg
Team: MARUSSIA F1 TEAM
Šasi: MR03
Motor: Ferrari 059/3
FRA.pngJules Bianchi
GBR.pngMax Chilton


caterham.jpg
Team: CATERHAM F1 TEAM
Šasi: CT05
Motor: Renault Energy F1-2014
JAP.pngKamui Kobayashi
SWE.pngMarcus Ericsson

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Drsné :( No ako popravde nikdy som ho nemusel, ani jedno z jeho 91 víťazstiev v F1 som mu neprial. Ale v tejto chvíli mu želám, aby sa z toho čo najskôr dostal - najmä živý, a v rámci možností s čo najmenšími trvalými následkami. Vyzerá to veru zle... Úprimne verím v Schumiho víťazstvo, ktoré by bolo bez pochýb tým najcennejším spomedzi všetkých, ktoré za svoj život dosiahol.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je úplne jedno či ho niekto mal rád alebo nie, ja som mu tiež nikdy nefandil, ale doteraz je to najlepší pretekár F1 a bola by ho fakt škoda a nerád by som ho videl keby skončil ako kripel, ktorý sa do konca života bude stravovať cez slamku. Za čias keď jazdil, tak súboje medzi ním a Hillom, či Villeneuveom alebo Sennom či Häkkinenom boli plné adrenalínu a u mňa to boli najlepšie roky v F1.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Tak....a začalo sa testovanie v Jereze! Čo hovoríte na nové monoposty, ktoré vďaka predpisom vyzerajú spredu dosť bizarne (až na Mercedes a Ferrari)? Nejedného človeka napadne penis :)

 

edit: pridávam linky na niektoré monoposty 

 

http://www.f1.sk/clanok52326-McLaren_predstavil_MP429.htm?

 

http://www.f1.sk/clanok52337-Ferrari_predstavilo_F14_T.htm?

 

http://www.f1.sk/clanok52374-Red_Bull_predstavil_svetu_RB10.htm

 

http://www.f1.sk/clanok52373-Force_India_ukazala_extremne_nosove_riesenie.htm?

 

http://www.f1.sk/clanok52372-Mercedes_W05_zatial_s_najtradicnejsim_nosovym_riesenim.htm

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Úprimne som bol zvedavý (tak ako každý) ako sa popasujú s novými pravidlami, ale nečakal som, že to napokn bude takéto rozmanité. Uvidíme teda, ktoré riešenie predného krídla prinesie napokon najlepšie výsledky. A hlavne som zvedavý ako sa to všetko bude meniť a na akom štýle sa napokon ustáli. Ale zaujímavé to je, aké sú teraz tie monoposty rozmanité pri pohľade na ich prednú časť. Ono sa síce hovorilo, že ten predok bude "biť do očí", ale na prvý pohľad to v mnohých prípadoch vyzerá dosť nevkusne. Ako tiborco povedal, falus-style :lol: no a u Lotusu pussy-style. Tak nechajme sa prekvapiť, čo prezradia testy, aj keď to bude zatiaľ len relatívne porovnanie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Skoda tych nosov, taky McLaren bez neho vyzera nadherne. Akoze, touto regulaciou to FIA slusne presvihla.

Ale ine som chcel, co hovorite zatial na testy v Jereze? Samotny Mercedes bol schopny odjazdit niekolkonasobne viac kol, ako vsetky Reanult timy dokopy a ani Ferrari zatial nevyzera zle. Ricciardovi dnes motor nevydrzal ani jedno merane kolo. Ocividne ma renault pred sebou narocny mesiac.

Skutocne som zvedavy na prvy zavod :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiež som celkom prekvapený ako sa teamy trápia s technikou a kopa z nich má problémy, že už po pár kolách mali monoposty dosť. Ale tak sú ešte len prvé testy a Renault avizoval už nejaké problémy aj vopred. Uvidíme teda ako to bude na tých ďalších v Sakhire, no tam už predpokladám, že by veľká časť problémov mala byť odstránená. Reálneho porovnania výkonnosti sa však dočkáme najskôr asi tak v kvalifikáci GP Austrálie. Každopádne, dúfajme, že tieto zmeny pravidiel budú mať úspech a sezóna bude vyrovnaná.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

GP AUSTRALIA 2014 - Rolex Australian Grand Prix

australia.jpg

  • Oficiálny názov: LXXIX Rolex Australian Grand Prix
  • Okruh: Melbourne Grand Prix Circuit
  • Poloha: Melbourne, Austrália
  • Počet kôl: 58
  • Dĺžka kola: 5,303 km
  • Dĺžka pretekov: 307,574 km



Program GP Austrálie 2014:

Piatok - 14.marec 2014

  • 1. voľný tréning: 2:30 - 4:00
  • 2. voľný tréning: 6:30 - 8:00


Sobota - 15.marec 2014

  • 3. voľný tréning: 4:00 - 5:00
  • Kvalifikácia: 7:00


Nedeľa - 16.marec 2014

  • Preteky: 7:00



Výsledky GP Austrálie 2013:

  • Víťaz: Kimi Räikkönen (Lotus)
  • Pole-position: Sebastian Vettel (Red Bull)
  • Najrýchlejšie kolo: Kimi Räikkönen (Lotus)
  • Pódium: 1. Räikkönen / 2. Alonso / 3. Vettel

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Spokojnosť, Magnussen vo svojej prvej GP v F1 vystúpil na pódium. :) Button 4., čiže nemám sa načo sťažovať, obzvlášť potom, čo minulý rok jazdec McLarenu ani raz nevystúpil na pódium. Určite zavládla spokojnosť aj v Red Bull, najmä po zimných testoch....tých technických porúch nebolo až tak veľa ako sa očakávalo ;). No a továrenský Mercedes bol dnes najrýchlejší, akurát im je zaisto ľúto, že Hamilton vypadol.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som relativne spokojny s Ferrari, ale to Raikkonenovo prebrzdovanie nebolo v poriadku, niekde je problem

vo vseobecnosti ale preteky neboli zaujimave, mohol som spat aspon o hodinu dhsie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prvé preteky sú vždy zaujímavé, aj keď sa v nich až tak veľa nedeje. Ale po zimnej prestávke sa to opäť celé rozbieha a tak sa človek zoznamuje s novými monopostami, zmenami v štartovom poli, a pod. Prvé kolá boli dosť dramatické a riadne sa to všetko miešalo, potom sa to bohužiaľ ustálilo a moc tomu nepomohol ani Safety Car, ktorý zamieril na trať po Bottasovej kolízii s mantinelom. No treba uznať, že práve Valtteri sa dnes javil najaktívnejšie. Škoda tej chyby, možno by to dotiahol až k bojom o pódium. Williams vyzerá byť túto sezónu na tom celkom dobre, aj keď Felipeho odstavil hneď v prvej zákrute Kobayashi, a tak si moc nezajazdil. Lotus je hotovou tragédiou, som zvedavý aký progres príde v ďalších závodoch. Nepotešilo ma ani Ferrari, ktoré tiež až tak veľa neukázalo. McLaren po minuloročnom trápení opäť v popredí - je celkom fajn vidieť ich späť v bojoch o pódiá. No ale najsilnejší vyzerajú byť Mercedes a Red Bull, aj keď do cieľa im prišlo len po jednom jazdcovi - ale na dvoch najvyšších pozíciach. Uvidíme čo prinesie Malajzia, keďže Albert Park je mestský okruh a tak nie je až tak relevantným merítkom pre ostatné klasické okruhy, ktorých je v kalendári väčšina.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

83 ročný Bernie Ecclestone sa nechal počuť : je zhrozený zo slabého zvuku motorov, neznejú mu vôbec ako pretekárske, na GP v Austrálii bolo podľa neho a podľa ďalších dôležitých ľudí okolo F1 počuť hluk a piskot divákov viac, než novú generáciu motorov.

 

"Nebol som zdesený zvukom motorov, ale jeho nedostatkom. Tieto autá neznejú ako pretekárske. Už som sa o tom rozprával so Jeanom Todtom (prezident Medzinárodnej automobilovej federácie, pozn.). Potrebujeme vedieť, či existuje nejaký spôsob, aby nové monoposty vydávali zvuk ako naozajstné pretekárske stroje. Neviem, či je to možné, ale pozrieme sa na to. Odjazdíme pár pretekov a zistíme, čo sa dá robiť. Nemôžeme čakať celú sezónu. Potom môže byť neskoro," povedal Ecclestone pre austrálsky denník The Age.

Šéf efjenotky neskôr priznal, že Walker nebol jediný, ktorý ho po pretekoch kontaktoval.

"Rozprával som sa aj s prezidentom Ferrari Lucom di Montezemolom. Povedal mi, že nikdy nedostal viac emailov a sťažností, že toto nie je formula 1," dodal Ecclestone.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak toto iste postrehol aj človek, ktorý je sviatočným divákom F1. Ale samozrejme sa s tým už vopred akosi rátalo, no treba si asi proste zvyknúť, že tie motory znejú skôr ako mixér alebo kosačka. Aj keď ten zvuk silných motorov a toho typického hluku určite veľmi chýba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

GP MALAYSIA 2014 - Petronas Malaysia Grand Prix

malaysia.jpg

  • Oficiálny názov: XVI Petronas Malaysia Grand Prix
  • Okruh: Sepang International Circuit
  • Poloha: Sepang, Malajzia
  • Počet kôl: 56
  • Dĺžka kola: 5,543 km
  • Dĺžka pretekov: 310,408 km



Program GP Malajzie 2014:

Piatok - 28.marec 2014

  • 1. voľný tréning: 3:00 - 4:30
  • 2. voľný tréning: 7:00 - 8:30


Sobota - 29.marec 2014

  • 3. voľný tréning: 6:00 - 7:00
  • Kvalifikácia: 9:00


Nedeľa - 30.marec 2014

  • Preteky: 10:00



Výsledky GP Malajzie 2013:

  • Víťaz: Sebastian Vettel (Red Bull)
  • Pole-position: Sebastian Vettel (Red Bull)
  • Najrýchlejšie kolo: Sergio Pérez (McLaren)
  • Pódium: 1. Vettel / 2. Webber / 3. Hamilton

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

GP BAHRAIN 2014 - Gulf Air Bahrain Grand Prix

bahrain.jpg

  • Oficiálny názov: X Gulf Air Bahrain Grand Prix
  • Okruh: Bahrain International Circuit
  • Poloha: Sakhir, Bahrajn
  • Počet kôl: 57
  • Dĺžka kola: 5,412 km
  • Dĺžka pretekov: 308,238 km



Program GP Bahrajnu 2014:

Piatok - 4.apríl 2014

  • 1. voľný tréning: 13:00 - 14:30
  • 2. voľný tréning: 17:00 - 18:30


Sobota - 5.apríl 2014

  • 3. voľný tréning: 14:00 - 15:00
  • Kvalifikácia: 17:00


Nedeľa - 6.apríl 2014

  • Preteky: 17:00



Výsledky GP Bahrajnu 2013:

  • Víťaz: Sebastian Vettel (Red Bull)
  • Pole-position: Nico Rosberg (Mercedes)
  • Najrýchlejšie kolo: Sebastian Vettel (Red Bull)
  • Pódium: 1. Vettel / 2. Räikkönen / 3. Grosjean

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

M. Schumacher je vo vážnom stave potom, čo prišiel k úrazu na lyžovačke

 

http://www.f1.sk/clanok52137-Schumacherov_stav_nadalej_kriticky.htm

 

Síce ako závodníka som ho nemal rád, ale podľa toho čo sa píše, je fakt v kritickom stave a bojuje o svôj život. Držím mu palce.

 

objavili sa správy potvrdené manažérkou Michaela Schumachera, že vraj javí prvé náznaky prebúdzania a vedomia.

zatiaľ to priveľa neznamená, len toľko, že sa niečo deje. akým smerom, a ako sa zotaví mozog, ako to bude pokračovať, je vo hviezdach.

http://sport.sme.sk/c/7159500/schumacher-javi-naznaky-vedomia-obcas-sa-prebudza.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V televízii Dajto dávajú každú klasifikáciu. Komentátor by určite vyhral súťaž o najdebilnejší komentár na svete. Nemá poňatia o F1, len odvádza pozornosť od toho, čo sa deje na obrazovke. Z internetu si posťahuje "pikošky" a číta jednu za druhou. Aké by to bolo krásne dať si hlasnejšie hluk motorov bez takých drístov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Návštevník
Táto téma je teraz zamknutá pre ďalšie odpovede.
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov