Skočiť na obsah

alamo

Odporúčané príspevky

K tvojmu porovnavaniu ja som nemal ziadne pripomienky, ale k tvojmu presvedceniu o ludovom pristupe k ludu zo strany papeza Frantiska a neludovom pristupe k ludu zo strany pjeho predchodcov.......tak sa to mne teda javi. Preto som aj reagoval otazkou, ze o kolkych papezoch mas tak dobre informacie, aby si ich mohla oznacit za "neludovych". Aj som teda spomenul, ze tak maximalne o dvoch jeho predchodcoch (JP II a Beneditkt XVI). Moja otazka tebe polozena teda znela....tak v com boli jeho dvaja predchodcovia neludovy?.......tak tda v com??

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

milý info,

v každom  ďalšom príspevku mi vyčítaš niečo iné, ale nevadí, pome ďalej : )

a teraz k tej boldovej otázke:

 

Preto som aj reagoval otazkou, ze o kolkych papezoch mas tak dobre informacie, aby si ich mohla oznacit za "neludovych". Aj som teda spomenul, ze tak maximalne o dvoch jeho predchodcoch (JP II a Beneditkt XVI). Moja otazka tebe polozena teda znela....tak v com boli jeho dvaja predchodcovia neludovy?.......tak tda v com??

 

skúsim to napísať ešte raz, tak ináč: ja sa nezaoberám tým, akí boli predchádzajúci - podľa tvojich prepočtov zrejem rokov ich pontifikátu - konkrétne dvaja pápeži ľudoví či neľudoví.

v tejto téme sa nimi nezaoberám. hovorím môj osobný názor, môj súkromný pohľad, moje videnie pápeža Františka, o ktorom je táto téma. keď ho nazvem "ľudovým", istým spôsobom to z jeho činov tak cítim.  / to slovo "ľudový" pre moje označenie tohto pápeža som podrobne vysvetlila už vyššie /

 

neporovnávam, nikde som jeho "ľudovosť" či čokoľvek iné neporovnávala s čímkoľvek ohľadne predchádzajúcich dvoch pápežov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale no........ked ty zabrdnes do niecoho ineho, tak ja aj tak reagujem....chapes "akcia-reakcia".

 

Si precitaj svoju reakciu na moju odpoved.

Moja odpoved (okrem ineho)........."kazdy papez priniesol nieco nove"

Tvoja odpoved.......spominas papezov od nejakeho obdobia a poukazujes na ich spravanie a "kriminalne" ciny....a to je dovod na polozenie mojej otazky. Myslis, ze ti v kazdom prispevku vycitam nieco ine? omyl, ja iba reagujem na tvoje kronikarske vedomosti :( .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a nepriniesol?!

aj to boli novinky svojej doby - dúfam, že aj veriaci dokážu priznať, že nie všetci pápeži boli vzorom cnosti.

nestačí k tomu len prečítať zoznam pápežov na wikipedii ... celé regimenty kníh a článkov a periodík a kdečoho píše o histórii cirkvi, a nielen v novoveku ... a prosím nepýtaj zdroje, nájdi si ich.

zdroje nie sú jedna práve teraz spomenutá kniha, znamenajú u mňa čítanie toho všetkého za takmer celý život. a poznám xy ľudí, ktorí sú na tom rovnako.

 

ale v pohode, keď nie, tak nie ... zostaneme pri Františkovi, je to nosná téma tejto diskusie.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a nepriniesol?!

aj to boli novinky svojej doby - dúfam, že aj veriaci dokážu priznať, že nie všetci pápeži boli vzorom cnosti.

nestačí k tomu len prečítať zoznam pápežov na wikipedii ... celé regimenty kníh a článkov a periodík a kdečoho píše o histórii cirkvi, a nielen v novoveku ... a prosím nepýtaj zdroje, nájdi si ich.

zdroje nie sú jedna práve teraz spomenutá kniha, znamenajú u mňa čítanie toho všetkého za takmer celý život. a poznám xy ľudí, ktorí sú na tom rovnako.

 

ale v pohode, keď nie, tak nie ... zostaneme pri Františkovi, je to nosná téma tejto diskusie.

 

 

Lenze, ako si si taka ista, ze tebou spominani (mysleny?) papezi neboli ludsky? Pisu o tom kroniky? Tvoja osobna skusenost? Tak dokonale poznas zmyslanie tej doby? A v com sa prejavovala ich neludskost?.....hm....vela otazok, ale asi malo odpovedi :( .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 .... Pisu o tom kroniky?

 

píšu.

 

a poprosím, nesústreďuj sa len na vyžadovanie a vykusovanie odpovede o "ľudskosti" či "neľudskosti" kdejakých ostatných či iných pápežov, ktorých prínos si tu mimochodom spomenul v tejto téme ty, preto tu sú spomínaní.

píšem  (a nielen tu a nielen ja)  dokola, že prístup Františka od prvých jeho prejavov oceňuje statná časť veriacich (okrem statnej časti predkoncilových konzervatívcov tvrdého jadra)  aj neveriacich, píšem / tu a ja / že oceňujem jeho "ľudský", ten jednoduchý a obyčajný prístup, akým sa stavia a podáva veci veriacim. zrozumiteľne, a pre ľudí - čiže ľudsky. sympaticky - veľká časť aj kresťanského sveta žije v chudobe a núdzi, vyznávanie chudoby je im rozhodne blízke. toľko k ľudskému prístupu Františka. hovorí rečou chudoby - sám pochádza z chudobného prostredia prisťahovalcov s piatimi deťmi, a nezabudol na to.

toľko k tomu, čo znamená ľudský či ľudový prístup Františka k masám.

 

pre jeho predkoncilových odsudzovateľov a kritikov, ktorými je plný net,  by mohol hovoriť rečou ľudskou či anjelskou, aj tak by bol satanáš a kacír.

 

:klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

píšu.

......................

 

pre jeho predkoncilových odsudzovateľov a kritikov, ktorými je plný net,  by mohol hovoriť rečou ľudskou či anjelskou, aj tak by bol satanáš a kacír.

 

:klobuk:

 

Pisu?............a o com? O tom ako papezi jedavali na rozny sposob upravene veriace duse svojich clenov cirkvi? Lebo ludskost (tu si zacala spominat ty) sa urcuje podla coho? Pre mna bol, a aj je, papez v kazdej dobe respektovanou osobou. Ty s pohladu sekularizmu to ale nepochopis....mas (mozno) krestansky pohlad na tuto vec, ale urcite to nie je pohlad veriaceho krestana. Tak isto aj ta statna (podla teba) cast kritikov terajsieho papeza, je skor zmyslania sekularneho a aj sa teda tak prejavuje....co zasa tebe je voda na mlyn. Ak aj boli v minulosti rozne preslapy cirkvi (ci uz vo vnutri alebo verejnym vystupovanim), tak v drvivej (statnej :yes_yes: ) casti to bolo preto, lebo sa do diania v cirkvi miesala svetska moc.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na pápežovej omši v Manile sa zúčastnilo rekordných sedem miliónov ľudí

Zdroj: http://aktualne.atlas.sk/na-papezovej-omsi-v-manile-sa-zucastnilo-rekordnych-sedem-milionov-ludi/zahranicie/azia/

 

Homília pápeža Františka v Manile: Byť v srdci Božími deťmi

«Chlapček sa nám narodil, daný nám je syn» (Iz 9,5).


Zdroj:http://sk.radiovaticana.va/news/2015/01/18/hom%C3%ADlia_p%C3%A1pe%C5%BEa_franti%C5%A1ka_v_manile:_by%C5%A5_v_srdci_bo%C5%BE%C3%ADmi_de%C5%A5mi/slo-844166
 

post-2385-0-36227200-1421596354.jpg

post-2385-0-08811000-1421596381.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lenze, ako si si taka ista, ze tebou spominani (mysleny?) papezi neboli ludsky? Pisu o tom kroniky? Tvoja osobna skusenost? Tak dokonale poznas zmyslanie tej doby? A v com sa prejavovala ich neludskost?.....hm....vela otazok, ale asi malo odpovedi :( .

píšu.

Pisu?............a o com? O tom ako papezi jedavali na rozny sposob upravene veriace duse svojich clenov cirkvi?

 

píšu.

k obsiahlejšiemu nahliadnutiu do ich histórie, keďže evidentne máš otázky, týkajúce sa hlbších pohľadov, nestačí čítať bibliu, evanjeliá, ani katechizmus, ani zopár vybraných kresťanských autorov ... :reading:

o histórii cirkvi, Vatikánu a živote a pôsobení pápežov až po dvesto šesťdesiateho šiesteho v rade je popísaných nespočetne kníh, a nie sú to ani omylom len knihy novej doby.

písala som tam vyššie, že si ich dohľadaj, je ich v nespočetných jazykoch nespočet, z každého možného pohľadu, éry a doby.

 

nezmením tvoj názor, keď podľa toho, ako ťa naučili, bol a je každý pápež jedinečným prínosom pre vieru a charakterom čistý ako ľalia ... :)

 

ale aby si nepovedal, že som škrob, zopár kníh z rôznych dôb a jazykov:

 

Ráth-Végh I.: Historické legendy a výmysly

Jacob Burckhardt: Die Kultur der Renaissance in Italien

Guido Knopp: Vatikán moc pápežov

Nigel Cawthorne: Sex Lives of the Popes

Jürgen Erbacher: Vatikan

Ferdinand Gregorovius: Lucrezia Borgia /Alexander VI./

Ferdinand Gregorovius: Geschichte der Stadt Rom im Mittelalter

.....

.....

:klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pápež František modlí sa za všetkých obyvateľov Slovenska...

 

 

„Pri prelete nad Vašou krajinou na mojej ceste z Filipín do Vatikánu posielam Vašej excelencii srdečné pozdravy. Uisťujem Vás o mojich modlitbách za Vás i za ľud Slovenskej republiky a zároveň pre Vás všetkých vyprosujem Božie požehnanie, pokoj a prosperitu,“

Zdroj: http://aktualne.atlas.sk/papez-frantisek-poslal-odkaz-z-neba-modli-sa-za-vsetkych-obyvatelov-slovenska/slovensko/spolocnost/

 

 

 

 

 

                Bože, večný pastier,

udeľ milosť svojmu služobníkovi Františkovi,

ktorého si ustanovil za hlavu svojho ľudu,

aby ho riadil v Kristovom mene ako učiteľ, kňaz a pastier.

O to ťa prosíme skrze Krista, nášho Pána.

                        Amen.

                          :flowers:

                                                                                           

 

post-2385-0-29096900-1421694144.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pápež František :klobuk:  včera na tlačovke na palube lietadla, ktorým sa vracal z návštevy Filipín do Vatikánu, na margo otázky témy plánovaného rodičovstva prehlásil:
 

"Niektorí ľudia sú presvedčení, že na to, aby boli dobrými katolíkmi, musia byť ako králiky"  František namiesto toho vyzdvihol zásadu "zodpovedného rodičovstva," a pripomenul, že nedávno pokarhal jednu ženu za to, že čaká ôsme dieťa napriek aj tomu, že predchádzajúcich sedem porodila cisárskym rezom. Pápež sa podľa vlastných slov tejto ženy opýtal, či chce, aby po nej zostali siroty a upozornil ju, že pokúša Boha.

 

"Gute Katholiken müssen sich nicht wie die Karnickel vermehren" ...

 

"Algunos creen que, disculpen la palabra, eh, que para ser buenos católicos tenemos que ser como conejos. No. Paternidad responsable. Esto es claro y por esto en la Iglesia hay grupos matrimoniales, hay expertos en esta materia, hay pastores, uno puede buscar y sé que hay muchas, muchas maneras que son lícitas y que han ayudado".

 

čo je vážne úsmevné: že sa dnes ozvali chovatelia králikov a hájili sexuálne správanie seriózne doma šľachtených a chovaných králikov ...  chovatelia králikov sa ohradili   :doh:

 

http://www.eluniverso.com/vida-estilo/2015/01/19/nota/4459791/papa-francisco-pide-catolicos-tener-paternidad-responsable

http://www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/papst-katholiken-sollen-sich-nicht-wie-karnickel-vermehren-a-1013845.html

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/342977-chovatelia-kralikov-sa-ohradili-voci-vyroku-papeza/

http://www.teraz.sk/zahranicie/papez-frantisek-dobri-katolici/115543-clanok.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
Pápež František začal Veľkonočný týždeň omšou vo Vatikáne

 

Pápež František omšou na Kvetnú nedeľu na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne začal predveľkonočný svätý týždeň. Bohoslužby pod šírym nebom sa zúčastnili desaťtisíce veriacich, ktorí si nechali symbolicky požehnať olivové ratolesti.

 

Veľká noc vyvrcholí slávnostnou bohoslužbou budúcu nedeľu, kedy si kresťania na celom svete pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.

 

Na Kvetnú nedeľu si kresťania pripomínajú príchod Ježiša Krista do Jeruzalema a je tradične začiatkom týždňa, v ktorom slávi svoj najvýznamnejší sviatok – Veľkú noc. Pápež bude mať počas nadchádzajúcich dní podobný program ako po predchádzajúce ro­ky.

 

Na Zelený štvrtok ho čaká večerná omša v rímskej väznici Ribbia, pri ktorej sa podľa tradícií umývajú nohy. Tradícia odkazuje na Ježišovo gesto pokory voči apoštolom krátko pred ukrižovaním a František ho uskutočňuje nie v kostole, ale medzi núdznymi. Pred dvoma rokmi to bolo v nápravnom zariadení pre mladistvých, vlani v ústave pre telesne postihnutých.

 

Na Veľký piatok, kedy si kresťania pripomínajú Ježišovo ukrižovanie, sa František zúčastní krížovej cesty v Koloseu.

 

V sobotu ho čaká vigília v Svätopeterskom chráme, ktorá ukončí obdobie pôstu a v nedeľu veľkonočnej slávnostnej omše, kedy udelí aj požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu).

 

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/350322-papez-frantisek-zacal-velkonocny-tyzden-omsou-na-namesti-vo-vatikane/

 

:klobuk: 

 

Nech Boh žehná a vedie nášho Svätého Otca, vyprosujme pápežovi Františkovi veľa zdravia a síl do ďalších rokov.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Svätý Otec v rannej homílii: Čo mi hovorí Ježišov pohľad na mňa?

 

 

 

 Aký je Ježišov pohľad na mňa? Táto otázka bola súčasťou úvahy Svätého Otca, ktorú dnes v rámci rannej homílie zameral na dialóg medzi Ježišom a Petrom, vyrozprávaný v úryvku z poslednej kapitoly Jánovho evanjelia (Jn 21, 15-19). Pápež František hovoril o troch pohľadoch Pána na apoštola Petra: o pohľade vyvolenia, pohľade pokánia a napokon o pohľade misie. Zdroj: http://sk.radiovaticana.va/news/2015/05/22/sv%C3%A4t%C3%BD_otec_v_rannej_hom%C3%ADlii_%C4%8Do_mi_hovor%C3%AD_je%C5%BEi%C5%A1ov_poh%C4%BEad_/1146030
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

Homília pápeža Františka v Turíne: Verní, obnovení a upevnení v láske

 

Počas pastoračnej návštevy Turína v nedeľu 21. júna 2015 slávil Svätý Otec František svätú omšu na námestí Piazza Vittorio, za účasti takmer 100-tisíc veriacich. Prinášame plné znenie homílie z tejto slávnosti.

V Modlitbe dňa (kolekte) sme prosili: „Svätý Bože, daj, aby sme vždy uctievali a milovali tvoje sväté meno; veď ty nikdy neodopieraš svoju milosť tým, ktorých si postavil na skalu svojej lásky.“ A čítania, ktoré sme si vypočuli nám ukazujú, aká je táto Božia láska voči nám: je to láska verná, láska, ktorá všetko tvorí nanovo, a je pevnábezpečná.

Zdroj:http://sk.radiovaticana.va/news/2015/06/21/hom%C3%ADlia__p%C3%A1pe%C5%BEa_franti%C5%A1ka_v_tur%C3%ADne_vern%C3%AD,_obnoven%C3%AD_a_upevne/1153147

Hodnotné, múdre, vzácne. Okrem toho, môžeme si prečítať  aj iné súvisiace články z Homílii pápeža Františka. :klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pápež vydal novú encikliku

vyzýva v nej na boj proni globálnemu otepľovaniu.. a kapitalizmu..

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/358871-papez-zverejnil-novu-encykliku-musite-zmenit-zivotny-styl-apeluje-na-ludi/

dá sa to vykladať ako návrat do času G Galileiho, keď pápež sa pokúša určovať, ako má vypadať "správna" veda?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dá sa to vykladať ako návrat do času G Galileiho, keď pápež sa pokúša určovať, ako má vypadať "správna" veda?

to podozrenie dostali aj iný

http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-geologie-je-kacirstvi-dcw-/p_klima.aspx?c=A150627_211823_p_klima_wag

Geologie je kacířství

Co s tou geologií udělat, Svatý otče? Zrušit ji jako kacířskou vědu? Nebo prohlásit za kacíře jen kvartérní geology? Nezapomínejte, že třetí nejteplejší fáze v holocénu se nazývá římské klimatické optimum a to bylo obdobím silného rozvoje katolicismu. Tehdejší průměrné teploty byly o 1 až 2 0C vyšší, než je naše současná. Nějaká souvislost tady musí být. Přitom tu nebylo ani stopy po prvotním zvýšení koncentrace CO2. Že by kacířství bylo taky u zrodu křesťanství? Je to všechno moc zamotané a nejjednodušší tedy bude vyhlásit geologii za kacířství.

 

he..
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Homília pápeža Františka v Turíne: Verní, obnovení a upevnení v láske

Hodnotné, múdre, vzácne. Okrem toho, môžeme si prečítať  aj iné súvisiace články z Homílii pápeža Františka. :klobuk:

 

Hodnotne? no mozno

Mudre? ???

Vzacne?? ale prosim ta, ved to omielaju na kazdom rohu uz 2000 rokov  :zzzzzz:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a toto koluje teraz po nete, bez verifikacie
 

 

Dnes sdílím toto vyhlášení Papeže Františka:

Papež František šokoval prorockým vyhlášením: Když to řekl, přítomným se
zatajil dech.

1. Kdo jsem já? Bůh, polobůh, zástupce Boha? Ne, jen člověk, tak jako vy všichni.

2. Nač jsou nám obrovské majetky a Vatikánská banka? K panu Bohu si je i tak nevezmeme a můžeme alespoň pomoct chudým tohoto světa.

3. Proč vlastně hypnotizujeme socializaci? Naučme se žit s Bohem a tak, nemusíme jako náměsíční chodit do kostela, jako nemocní na dialýzu. Jste nemocní? Naučte se žít jinak budete do kostela chodit celý život a přesto se to nenaučíte nikdy. Církev je vlastně vaše zvláštní škola.

4. Ve jménu církve se omlouvám všem nevinným lidem za všechny války světa, pod které byly vždy podepsané církve a náboženství. Od nespravedlivých křižáckých výprav až po projevu dnešní náboženské nesnášenlivosti IS

5. Také se omlouváme za všechny sexuální zvěrstva páchané na dětech. Je nám známo že všechny sex.úchylky jsou projevem a důsledkem potlačování přirozených potřeb člověka. A my jsme jen lidé. Když se budeme hrát na bohy příroda si své udělá i naše prohřešky patří k tělu ...

Dnes jsem pochopil, že to není Bůh co stvořil člověka na svůj obraz, ale člověk stvořil Boha na svůj obraz!
Váš František

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ... toto je poriadny hodne veľký fake.

niekoho zbožné prianie koluje v mailoch ...

 

František je stále človek cirkvi a dogiem, "omlouvání se" nie je celkom tým pravým slovkom v jeho slovníku ani napriek jemu typickému ľudskému, či ľudovému  prístupu, aj liberálnejšie pohľady vyjadruje úplne ináč, hodne vyberá vhodné slová, omlouvání se tam nie je.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pápež vydal novú encikliku

vyzýva v nej na boj proni globálnemu otepľovaniu.. a kapitalizmu..

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/358871-papez-zverejnil-novu-encykliku-musite-zmenit-zivotny-styl-apeluje-na-ludi/

dá sa to vykladať ako návrat do času G Galileiho, keď pápež sa pokúša určovať, ako má vypadať "správna" veda?

 

V inkriminovanom case (Galileiho) to bolo nieco uplne ine....to sa neda porovnat s dnesnym problemom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@D'Ady:

Podľa mňa je to výmysel nejakého sarkastického trolla.

 

Zaujímavejšie sú ale informácie o pôsobení Jorge Bergoglia na území Argentíny v období, keď bola v rokoch 1976-1983 pri moci vojenská diktatúra - la última junta militar. Už krátko po zvolení Bergoglia za pápeža som sa na zahraničných fórach zúčastnil diskusií, v ktorých Argentínčania označili Bergoglia za bývalého kolaboranta diktatúry a ako sa zdá, o tomto období sa objavujú zaujímavé informácie aj na serióznych spravodajských weboch:

 

http://www.theguardian.com/world/2013/mar/14/pope-francis-argentina-military-junta

The Catholic church and Pope Francis have been accused of a complicit silence and worse during the "dirty war" of murders and abductions carried out by the junta that ruled Argentina from 1976 to 1983.

The evidence is sketchy and contested. Documents have been destroyed and many of those who were victims or perpetrators have died in the years that followed. The moral argument is clear, but the reality of life at that time put many people in a grey position. It was dangerous at that time to speak out and risk being labelled a subversive. But many, including priests and bishops, did so and subsequently disappeared. Those who stayed silent have subsequently had to live with their consciences — and sometimes the risk of a trial.

 

Katolícka cirkev a [dnešný pápež] Bergoglio boli počas "špinavej vojny" obvinení prinajmenšom zo spoluviny zamlčiavaním dôležitých informácií; išlo o obdobie, keď junta unášala a vraždila občanov Argentíny z politických príčin.

 

Dôkazy sú iba nepriame a útržkovité. Dokumenty boli zničené a obete alebo priami účastníci udalostí počas nasledujúcich rokov zomreli. Morálne stanovisko bolo zrejmé každému, ale realita doby donútila mnohých ľudí zaujať nenápadné stanovisko. Rozprávať o týchto udalostiach bolo veľmi nebezpečné, pretože taký človek bol označený za podvratný živel. Napriek tomu mnohí, vrátane kňazov a biskupov, o týchto zločinoch podali svedectvo a následne boli odstránení - zmizli bez stopy. Tí, ktorí mlčali, musia žiť s výčitkami svedomia a s vedomím, že v prípade odhalenia spoluviny im hrozí súdny proces.

 

(V spomínanom období členovia junty uniesli približne 30000 detí, pretože išlo o deti osôb obvinených z vykonštruovaných politických zločinov. Deti boli násilne odvedené a prideľované opatrovníkom, ich biologickí rodičia mučení a popravovaní. Na tomto procese sa čiastočne podieľala aj argentínska cirkev.) 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

tvrdé konzervatívne jadro na čele s najkontroverznejším a najkonzervatívnejším americkým kardinálom Raymondom Burkeom v zákulisí nemilosrdne brojí proti Františkovým liberálnym reformám - v zákulisí, ale napriek svojej proklamovanej konzervatívnosti modernými metódami - vedú proti nemu celkom hlasnú tichú vojnu na internete a v médiách:

 

...

Pápež na začiatku septembra oznámil, že umožní kňazom, aby počas Svätého roka (teda roka odpustenia za spáchané hriechy) udelili rozhrešenie aj ženám, ktoré podstúpili interrupciu.

František tiež odporučil cirkevným inštitúciám v Taliansku, ktoré prevádzkujú hotely a reštaurácie, aby platili dane "ako všetci ostatní". Cirkev je v Taliansku tvrdo kritizovaná, že vo svojich podnikateľských aktivitách využíva až príliš často daňové výhody.

V očiach veľkej časti veriacich si pápež podobnými krokmi buduje povesť reformátora, ktorý sa snaží cirkev zmeniť na ústretovú organizáciu otvorenú pokroku a problémom modernej doby. V zákulisí Vatikánu sa však proti Františkovi začínajú búriť rady konzervatívnych kňazov. Ich neoficiálnym vodcom je (aspoň podľa výrokov) americký kardinál Raymond Burke.

 

Je veľkým obhajcom tridentskej liturgie, ktorá pretrvávala až do zavedenia súčasnej liturgie po Druhom vatikánskom koncile v rokoch 1962 - 1965. Ostro sa vyjadruje tiež proti interrupciám a ľuďom, ktorí ich schvaľujú. A odmieta aj liberalizáciu pastoračnej praxe, ktorá počíta okrem iného s prijímaním rozvedených a znovu zosobášených. "Pápežova moc nie je absolútna. Nemá silu zmeniť naše učenie alebo doktrínu," opakuje na počkanie.

...

http://hn.hnonline.sk/svet-120/vojna-vo-vatikane-frantiskove-reformy-narazili-na-tvrdy-odpor-917175

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Príhovor Svätého Otca Františka kňazom a rehoľníkom pri vešperách v New Yorku: Vďačnosť a pracovitosť

http://sk.radiovaticana.va/news/2015/09/25/pr%C3%ADhovor_k%C5%88azom_a_reho%C4%BEn%C3%ADkom_pri_ve%C5%A1per%C3%A1ch_v_new_yorku/1174782

ešte spomínaný Magnifikat https://sk.wikipedia.org/wiki/Magnifikat

 

 

„Velebí moja duša Pána a môj duch jasá v Bohu, mojom Spasiteľovi, lebo zhliadol na poníženosť svojej služobnice. Hľa, od tejto chvíle blahoslaviť ma budú všetky pokolenia, lebo veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný, a sväté je jeho meno a jeho milosrdenstvo z pokolenia na pokolenie s tými, čo sa ho boja. Ukázal silu svojho ramena, rozptýlil tých, čo v srdci pyšne zmýšľajú. Mocnárov zosadil z trónov a povýšil ponížených. Hladných nakŕmil dobrotami a bohatých prepustil naprázdno. Ujal sa Izraela, svojho služobníka, lebo pamätá na svoje milosrdenstvo, ako sľúbil našim otcom, Abrahámovi a jeho potomstvu naveky."
 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Modlime sa za nášho Svätého Otca pápeža Františka.

http://rn.christ-net.sk/0313/priloha.pdf

 

V sedmobrežnom kruhu Ríma (Pápežská hymna)

 


1. V sedmobrežnom kruhu Ríma,
kde sa Petra chrám vypína,
z tisíc hrdiel sa ozýva
pieseň nábožná, horlivá.
[: Živ, Bože, Otca Svätého,
námestníka Kristov-ho. :]
 
2. A ten hlas sa mocne nesie
až do tichej hrobov skrýše;
po horách i po dolinách,
po mestách i pustinách.
[: Živ, Bože, Otca Svätého,
námestníka Kristov-ho. :]
 
3. Po hradoch i po rovinách,
šírych sveta po krajinách,
jak na krídlach bleskohromu
preletuje z dom do domu:
[: Živ, Bože, Otca Svätého,
námestníka Kristov-ho. :]
 
4. Letí on až na tie strany,
kde sú svätých slávostany,
odtiaľ do sŕdc našich padá,
v pobožnú sa pieseň skladá:
[: Živ, Bože, Otca Svätého,
námestníka Kristov-ho. :]
 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

pápež František tiež vyberá menšie zlo ... zika a rastúce počty detičiek s mikrocefáliou počítané na tisíce urobili pre túto chvíľu svoje.

 

 

pred pár dňami prebehla médiami výrazná kritika cirkvi a jej postoja k hroziacemu vírusu zika v latinskej amerike ... priamo v krajinách Latinskej Ameriky.

 

zika hrozí tak, a je napadnutých toľko tehotných žien, a narodilo sa už toľko detí postihnutých mikrocefáliou, že napriek zákonom a náboženským zákazom tehotné ženy podstupujú interrupcie ...

správa, ktorá prebehla médiami, hovorila o postoji cirkvi: nič také, deti sa majú narodiť, cirkev potom rodičom poskytne morálnu podporu
/nechce sa mi hľadať ilustrujúci článok, keď ho nájdem, pridám/

 

 

pápež František sa rozhodol použiť zdravý rozum pri hrozbe menom zika  - a vybrať v tomto prípade menšie zlo:

vo výnimočnej situácii radšej zatracovanú antikoncepciu, ako tisíce postihnutých detí a z pohľadu viery mnohokrát horšie interrupcie.

 

Při jasném rozlišování mezi potratem a antikoncepcí František rovněž připomněl svého předchůdce Pavla VI., který stál v čele církve v letech 1963 až 1978 a svého času povolil jeptiškám v Kongu antikoncepci, protože bývaly znásilňovány vojáky.

Tyto výjimečné případy nicméně nezpochybnily učení Vatikánu, který stále bojuje proti potratům a antikoncepci, aniž by je však stavěl na roveň, poznamenala agentura AFP s odvoláním na encykliku Pavla VI. z roku 1968, která od těch dob nebyla ve Vatikánu zpochybněna.
...
 
Stanice BBC na svém webu poznamenala, že papežova vyjádření ohledně zabránění těhotenství v oblastech, kde řádí virus zika, přicházejí v nesmírně důležitém okamžiku.
Papež naznačil nečekanou otevřenost k myšlence používat antikoncepci k zabránění dalšího šíření nákazy, což katolickým rodinám v postižených oblastech otvírá dveře k možnosti řídit se v této věci vlastním svědomím.

Více na http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/69465/papez-o-viru-zika-potrat-je-zlocin-antikoncepce-je-mensi-zlo.html?utm_source=reflex.cz&utm_medium=copy
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov