Skočiť na obsah

alamo

Odporúčané príspevky

Habemus papam! :flowers:
"Ferenc Argentina"  :smilieee:
 
hm.. čím tému o novopečenom pontifex maximusovi načať?
tak snáď nejakým "plus"
podľa niektorých zmienok je ochotný, schváliť používanie kondómov, na prevenciu proti AIDS..
ak to presadí, bol by to pre RKC "veľký pokrok",  do dvadsiateho storočia (t.j. už minulého..)
 
teraz trochu toho "ohrňovania nosom"
ostro sa vyjadruje proti adopciám detí, homosexuálnymi pármi
nevykladá to už tak, že sú homosexuáli "zvrátení", ale tvrdí že takí "čudní rodičia" by poškodzovali práva dieťaťa
nuž.. pobyt v nejakom tom "sirotčináriu", ich asi podľa neho poškodí menej..
 
mňa osobne dosť vydesilo, jeho deklaratívne "odmietanie prepychu", čo demonštroval tak, že z konkláve nešiel limuzínou, ale autobusom s inými kardinálmi
okrem toho, že ochrankári asi šli ošedivieť, takáto "skromnosť" dosť polezie do peňazí, treba na to oveľa väčšie manévre, omnoho väčšieho počtu ochrankárov, ktorým je treba aj viac zaplatiť
aj za "skromnosť" treba zacvakať nejaký ten groš
 
aké dojmy, máte vy ostatní?

 

!

Zapni si prosím kontrolu pravopisu.

Aj osoba pápeža si zasluhuje určitú úctu a navyše,

jedná sa o prvý príspevok v téme, ktorým sa ty sám prezentuješ. s.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bývalý Jorge Mario Bergoglio, dnes pontifex František :


post-3-0-19739300-1363271074.jpg

 

dojmy zatiaľ dokopy žiadne.
pri prvom čítaní mena František mi bolo akosi automaticky  jasné, že je to na počesť Františka s Assisi.
skromnosť by Vatikánu a jeho purpuru a zlatu nezaškodila, ako to zvládne a čo s tým dokáže nový pápež, je vo hviezdach.
podľa správ je skromný, vtipný, a nevyťahuje sa, čo vo Vatikáne a pri jeho klikách nemusí byť až taká výhra.
otázka zostáva, nakoľko bude tlačiť na ovečky, a nakoľko na praktiky okolo seba.
uvidíme.

 

http://www.sme.sk/c/6733057/novy-papez-je-vtipny-a-skromny-do-rezidencie-siel-autobusom.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

samotná voľba, ma prekvapila (asi aj iných) "expresnou rýchlosťou", čakal som že teraz bude trvať dlhšie

kardináli už pred voľbou skloňovali slovo "zmena", a tak ako sa očakávalo, vybrali "nového človeka" "neeurópana", ktorí je ale beloch, a pôvodom talian

pojali tú "zmenu", fakt šalamúnsky

 

použijem eufemizmus, nie je to žiadny "neskúsený zelenáč", v 77 rokoch, by to bolo ťažké

čo je pre názory, že by si mali vybrať, niekoho "čerstvejšieho", vzhľadom k odstúpeniu predchodcu z dôvodov veku, dosť ťažká rana

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Meno nového pápeža Františka sa uvádza bez rímskej číslice.
 

Františkom I. sa novozvolený pápež stane až vtedy, keď bude pápež František II.

VATIKÁN. Oficiálne meno novozvoleného pápeža Františka sa uvádza bez rímskej číslice za menom. Oznámil to dnes hovorca Vatikánu Federico Lombardi.
Podľa agentúry AP konštatoval, že cieľom oznámenia je zabrániť možným nedorozumeniam.
Podotkol, že kardinál Jean-Louis Tauran, ktorý oznamoval meno nového pápeža, uviedol, že je ním jednoducho František.

"Františkom I. sa stane až vtedy, keď budeme mať Františka II.," ozrejmil Lombardi.

Tak opravte tento nazov !

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nieco z tlace

Chávez († 58) vystúpil na nebesia a zasiahol do voľby pápeža, hlási Venezuela
Dnes  13:30 - Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyhlásil, že Hugo Chávez zasiahol do voľby nového pápeža.

http://www.cas.sk/clanok/245689/chavez-58-vystupil-na-nebesia-a-zasiahol-do-volby-papeza-hlasi-venezuela.html

 

 
Srholec: Ak chcú nasledovať naši biskupi pápeža, musia vyjsť z palácov
TASR | 14.03.2013 11:39

Pre rímskokatolíckeho kňaza Antona Srholca je výsledok voľby nového pápeža milým prekvapením. František je pre Srholca symbolom zmeny, ktorú katolícka cirkev potrebuje. Predpokladá tiež, že osobnosť nového pápeža prinúti k zmene aj reprezentáciu katolíckej cirkvi na Slovensku.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/274153-srholec-ak-chcu-slovenski-biskupi-nasledovat-papeza-musia-vystupit-z-palacov/

 

a toto som videl na FB:

 

V době, kdy si jezuita dá jméno František a stane se dominikánem :) mě napadlo:
Přijde na kytarové zpívání františkán, dominikán a jezuita. Františkán hned ve dveřích začne: neměli bychom hrát především lidovky a písničky, co si zazpívají i ti, co vůbec neumějí zpívat? Dominikán: ale kdeže, budeme hrát kvalitní nové písně, ať si všichni rozšíří obzory. Jezuita: Hele a v kolik končí oficiální část programu?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Môj vcelku priaznivý postoj k novo zvolenému pápežovi trochu schladila správa na českom Sezname.cz

 

Keďže uvedené obvinenia v článku treba ale dokázať, pre mňa to zatiaľ znamená nedať sa strhnúť do žiadneho extrému.

Nejdem zatiaľ nikoho zatracovať ani bezdôvodne velebiť.

Pápež František ukáže najlepšie svojimi činmi v budúcnosti, "čo v ňom je".

 

Z článku inakšie pre mňa dosť prekvapivo vyplýva, že aj vnútri cirkvi existuje niečo, ako boj medzi ľavicovými a pravicovými názormi:

 

Kardinál stanul před soudem

 

Kvůli zadržení obou jezuitů byla dokonce v roce 2005 podána žaloba. Tehdejší Bergogliův mluvčí řekl po jejím podání, že jde o „starou pomluvu“. Bergoglio dvakrát odmítl u soudu vypovídat, nakonec tak učinil v roce 2010, ale jeho odpovědi byly vyhýbavé, uvedla obhájkyně lidských práv u soudu.

 

Obhájci Bergoglia uvádějí, že sám z vazeb žádný prospěch neměl a naopak pomáhal disidentům za vlády junty ze země utéci. Bergoglio prohlásil, že ze zákulisí zachránil životy obou kněžích a dalších, které tajně ukryl před "eskadrami smrti". V jednom případě prý dal svoje doklady jednomu disidentovi, který se mu podobal, aby mohl uprchnout ze země.

 

"Bergoglio je muž moci a ví, jak se usadit mezi mocnými lidmi. Stále mám mnoho pochybností o jeho roli, pokud jde o jezuity, kteří zmizeli za diktatury," řekl podle ČTK Eduardo de la Serna ze skupiny levicově zaměřených kněžích, kteří se věnují pomoci chudým.

 

 

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/296019-na-papezovi-lezi-stin-z-dob-vojenske-diktatury-mel-vydat-kneze-do-rukou-eskader-smrti.html

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ber to tak, ze aj media sa musia niecim zivit. Aj ked je zaujimave, ze sa lepsie predava nejaka sprava, co sa tyka nejakeho "negativa" (udajneho) tej ci onej osoby. Nieco podobne, ako o papezovi s minulostou "esesaka" :( .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pápež František svojou spontánnosťou šokuje svet.

Pápež dopoludnia nečakane slúžil omšu v malom kostole sv. Anny, do ktorého chodia obyvatelia Vatikánu. V krátkej kázni, ktorú predniesol bez poznámok, hovoril najmä o Božej milosti. Poukázal na to, že ľudia sú často k sebe tvrdší ako Boh voči hriešnikom.

 

 

http://aktualne.atlas.sk/frantisek-ruca-stereotypy-po-modlitbe-zazelal-veriacim-dobru-chut-k-obedu/zahranicie/europa/

 

 

 

post-2385-0-53470700-1363540175.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dojmy zatiaľ dobré a ak nie je pedofil, tak budú výborné. RKC už nutne potrebuje reformu, hoci nemyslím, že František bude tým pravým, ale zatiaľ to vyzerá, že môže byť obľúbeným pápežom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď je v takom výbornom stave, tak prečo sa toľko ľudí odhlasuje z cirkvi a kostoly sú prázdne?

V akom stave je cirkev, za to si môžeme sami ...

Základný rozmer cirkvi nie je ľudsky... , cirkev  je nezničiteľná, svätá, je spoločenstvom nadprirodzeným, nie obyčajným. Hlavou cirkvi je Ježiš Kristus.

Musíme si uchovať vieru ... a cirkev bude žiariť. :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď je v takom výbornom stave, tak prečo sa toľko ľudí odhlasuje z cirkvi a kostoly sú prázdne?

Axel, keby bola odluka od štátu ako má byť a ovečky by sa mali skladať iba z vlastného vrecka, potom by si videl koľko je tu naozaj veriacich... za verejné financie sa dobre vykrikuje "Ja som veriaci, kto je vác?!"

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ludia su rozmaznani, najma na Zapade, odhlasuju sa z cirkvi prave preto, ze je cirkev vo vybornom stave..

1,2 mld katolikov je prilis vysoke cislo, potom to vyzera nanic

 

vnutorne zalezitosti cirkvi vas nemusia zaujimat, ale napr. postoj k svetu: cirkev sa svetu uz viac neotvori, ani sa zrejme viac neuzavrie, nic sa nezmeni, lebo sucasny stav je viacmenej idealny

to iste vztah k inym nabozenstvam je viacmenej idealne nastaveny

 

a tak do radu, proste nic podstatne sa menit nebude, vsetko je vyborne nastavene...

 

a papez Frantisek, sice vsetkym sa paci, ze usmievavy, ale na nom vidno, ze je aj prisny, odhlasovat sa z cirkvi (samozrejme akurat rozmaznani) bude skor este viac...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak je niečo financované z verejných zdrojov, tak nás to zaujíma...

 

hej, všetko je výborne nastavené, veď keby sa mne všetci poskladali, tiež by som sa nesťažoval...

post-2335-0-14119200-1363681292.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inauguračná sv. omša pápeža Františka

 

Dnes: 19.3.2013 na sviatok sv. Jozefa  

Miesto konania:  Vatikán, Bazilika sv. Petra

 

http://www.vyveska.sk/papez-frantisek-i-inaguracia.html

 

Môžeme sa v duchu preniesť aj do Vatikánu .. a uvažovať o viere , o tom ako ju prežívame ...  a možno pomôže otvoriť dvere viery aj tým, ktorí ich ešte neotvorili  ..   Boh vytrvalo klope na naše srdce a čaká, kedy Mu ho ( vo viere a v pokáni) otvoríme ...  stretnúť Boha môžeme len na pôde svojho srdca, nech budeme fyzicky kdekoľvek ..

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už sa tu pletie viacero príspevkov, lepšie povedané z viacerých príspevkov ty vzniká akási zmiešanina. Jeden tvrdí to, druhý mu oponuje, ale berie to z opačného konca.

 

V prvom rade cirkev by nemala byť položená na peniazoch (aj keď je to kontraproduktívne, ale bez nich by niektoré veci asi nefungovali tak ako majú fungovať), pretože samotné kresťanstvo nevzniklo kvôli tomu, aby sa niekto niekomu skladal. Ježiť keď bol krstený v rieke Jordán Jánom, tak to mal zadarmo a Jozef s Máriou nemuseli platiť 200 eur ako dnes pýtajú niektorí farári, doboha! O čom to je potom? V súčasnosti sa v cirkvi (a nielen RKC) točia obrovské peniaze, ale cirkvi nemajú byť o peniazoch, ale čisto o viere. Cirkev by mala žiť prakticky z milodarov a mala by byť cnostná a fungovať tak, ako "fungoval" Ježiť Kristus.

 

Keď som písal o reforme, tak mal som na mysli okrem iného aj to, aby cirkev začala hľadieť na to, že sme v 21. storočí a toto storočie už vníma a vidí veci úplne inak ako storočie 16. v čase inkvizície. Cirkev by zároveň nemala prepierať peniaze a mala by ísť príkladom bežným ľuďom. Zle sa vníma, keď sa cirkev pýši honosnými a bohato zdobenými stavbami, zatiaľ čo kresťania v Afrike zomierajú od hladu a ťažko sa hovorí o potrebe a zmysle rodiny, keď sa cirkev otriasa jedným škandálom za druhým kvôli pedofilným kňazom a podozrivým finančným machináciám. Reforma by ale v podstate mala byť aj akýmsi návratom k tomu, keď vznikla. Biznis sa z nej stal až neskôr. Ďalej by sa kresťanstvo malo zjednotiť, o čo sa snažilo už viacero pápežov a pre cirkev by to bol obrovský pokrok. A ak by sa cirkvi a vlastne náboženstvá zbavili svojich dogiem, tak by to možno časom viedlo k zjednoteniu všetkých náboženstiev sveta. Ale akú úlohu by také náboženstvo hralo? Stačí viera v Stvoriteľa, sviatkami si pripomenúť pár svätých a to stačí. S tým by nemala problém ani sekulárna spoločnosť. Pápež František, ako "pápež chudobných" či ako bol nazvaný zatiaľ ukazuje aká by mala byť podstata cirkvi a ako by mala fungovať. Je to však príliš skoré posudzovanie, keď pontifikát trvá len pár dní. Ale oproti iným pápežom, ktorí v minulosti žrali jak svine, peňazí mali plné válovy a šukali ostošesť, je to veľký pokrok.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a aby sme si skromnosť pápeža Františka a jeho slová o tom, že cirkev chce mať chudobnú, nevysvetľovali náhodou zle, hneď tu máme vykladačov, ktorí nám všetkým objasnia, ako to pápež František myslel:

 

„Chudoba požadovaná Ježišom nemá len materiálny, ale aj duchovný rozmer. Znamená pripútanosť k Bohu, a nie k hmote. Predstava, že pápež sa odsťahuje do „betlehemskej maštale“, je utopická. Na druhej strane František ukazuje, že nielen sám chce žiť jednoducho, ale že celá cirkev má byť chudobná a pre chudobných.

S otázkou, či sme sa nestali „majetkom nášho majetku“, je napokon konfrontovaný každý človek.“

tá časť o maštali je veľmi poetická, to nám treba vážne všetkým poriadne vysvetliť, čo keby niekto čakal, že sa presťahuje do maštale.

 

a ešte než niekto začne protestovať, že sa to týka len cirkvi, z jeho inauguračného prejavu :

 

Povolanie ochraňovať sa netýka len kresťanov. Má dimenziu, ktorá je ľudská, a týka sa všetkých, pripomenul pápež.

Vyzval rešpektovať "každé Božie stvorenie a prostredie, v ktorom žijeme, starať sa o každého s láskou, najmä o deti a starých, o tých, ktorí sú najkrehkejší", ale aj o vzťahy v rodine, medzi manželmi, rodičmi a deťmi.


 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V prvom rade cirkev by nemala byť položená na peniazoch (aj keď je to kontraproduktívne, ale bez nich by niektoré veci asi nefungovali tak ako majú fungovať), pretože samotné kresťanstvo nevzniklo kvôli tomu, aby sa niekto niekomu skladal. Ježiť keď bol krstený v rieke Jordán Jánom, tak to mal zadarmo a Jozef s Máriou nemuseli platiť 200 eur ako dnes pýtajú niektorí farári ...! O čom to je potom? V súčasnosti sa v cirkvi (a nielen RKC) točia obrovské peniaze, ale cirkvi nemajú byť o peniazoch, ale čisto o viere. Cirkev by mala žiť prakticky z milodarov a mala by byť cnostná a fungovať tak, ako "fungoval" Ježiť Kristus. ..

 áno, cirkev, by  mala byť cnostná a  kráčať po ceste JK ..., nemalo by to byť o peniazoch .., ale o skromnosti   ...  nie "víno piť, vodu kázať", ale aby si to niekto mylne nevysvetľoval .. ja verím v dobro ľudí, aj v cirkvi, so skutočnou vierou ,  takí ľudia ju tvoria .. je ich väčšina a sú  čestní, nábožní ..  a tiež  verím, že Pápež František zvládne a povedie Cirkev po správnej ceste...

   :)

6 Ježiš mu odpovedal: "Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.  (Evanjelium podľa Jána kapitola 14)

 Dobrý Učiteľu, čo mám činiť, aby som dedične obdržal večný život? 19A Ježiš mu odpovedal: Čo ma nazývaš dobrým? Nikto nie je dobrý, iba jeden, Bôh. 20A prikázania vieš: Nezcudzoložíš, nezabiješ, neukradneš, nevydáš falošného svedoctva, cti svojho otca i svoju mať! 21A on povedal: To všetko som zachoval od svojej mladosti. 22A keď to počul Ježiš, povedal mu: Ešte ti jedno chýba: predaj všetko, čo máš, a rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi a poď, nasleduj ma! 23Ale on počujúc to veľmi sa zarmútil, lebo bol veľmi bohatý. 24A keď ho videl Ježiš, že sa veľmi zarmútil, povedal: Ako ťažko vojdú do kráľovstva Božieho tí, ktorí majú majetky! 25Lebo ľahšie je veľblúdovi prejsť cez ihelnú dierku ako bohatému vojsť do kráľovstva Božieho.

 

(Evanjelium podľa Lukáša)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 áno, cirkev, by  mala byť cnostná a  kráčať po ceste JK ..., nemalo by to byť o peniazoch .., ale o skromnosti   ...  nie "víno piť, vodu kázať"

  ale skutočne  o pravej viere , o cirkvi.. :)

Iskra, vyjadrila si sa veľmi jasne, ani tvoj prípadný najzarytejší odporca ti nemôže v tomto predchádzajúcom príspevku nič vytknúť.  :)

s dôrazom na "mala by byť".

tomu príspevku nemožno nič vytknúť, hovorí to isté ako Axel: " cirkev by mala byť, mala by " ...

dá sa ale nič nevytknúť aj cirkvi ?

 

trochu sme odbočili od pápeža.

vráťme sa k nemu a k tomu, čo so svojou skromnosťou a silou dokáže. vyzerá ako silný človek, ktorý zjavne podľa svojich skromných zásad žije.

dokáže tú ohromnú zabetónovanú hierarchiu, ktorá nečiní veci podľa " mala by " zvládnuť ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov