Skočiť na obsah

Informačná revolúcia a rozvoj miest


nemorutos

Odporúčané príspevky

  • Odpovedí 15
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • sahara

    5

  • D'Ady

    4

  • nemorutos

    4

  • game

    3

Najaktívnejšie dni

Top prispievatelia v tejto téme

no vidíš. a mne sa zdá, že priamo nič z toho neovplyvnilo vznik miest. iba ak sprostredkovane cez veci, ktoré ovplyvnili priamo - vzdelanosť, obchod,.. a až tie potom ovplyvňovali rozvoj miest.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ... aby som sa priznala, už som to tu pár krát písala, ale nevadí :)

práve čítam skvelé príbehy z okolia rokov 1140 v starej Anglii ... dnes písané príbehy, moderne, ale s nádhernými starými reáliami ...

 

podstatné je, že rozhodne tam informačné technológie mali svoju úlohu : mestá a prvé grófstva boli od seba ďaleko, počínajúci Londýn ako dôležité mesto pre určovanie toho, čo je v krajine podstatné, skutočne len počínalo, a informačné kanály záviseli od člnov a koní, pre kupcov, mužov, ženy aj deti ... časy, keď vozy a povozy takmer nefungovali, čiže jednotka informačnej rýchlosti rovnala sa dráhe jedného vyčerpaného koňa a času, kým sa zložil ... :)

 

vidiek a osady a jednotlivé domčeky v lesoch odrezané od informácií, k informáciám sa dostávali v časoch jarmokov, príchodu nečakaného cestujúceho ...

mestá mali výhodu, novinky sa k nim dostávali rýchlejšie, a národ sa cez mestá za rozličným cieľom premával ... cez vidiek nemal prečo ... :)

 

a to je len staré Anglicko, kde sa miešali národy a národnosti z každej svetovej strany, ale vymieňali si aj informácie. tam, kde sa zhlukli ľudia, prichádzali novinky a informácie. a zhluk ľudí si ich vyžadoval, vysielal vlastných poslov, lebo informácie potreboval ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

máš pravdu. vlastne celý import stavebných slohov (prípadne urbanistických záležitostí) závisel na toku informácií ("tam sa to postavilo takto, postavme to tak aj my. alebo aj lepšie."), takže áno, ovplyvnila. ale súviselo to s informačnou revolúciou? informácie by sa tam dostali tak či onak, v akejkoľvek podobe, aj bez revolúcie, takže znova som na pochybách.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, práve nad tým premýšľam.

 

ale na druhej strane ... dobre, spomenula som si tu na jednu tému, v archeológii - kde sa spomínajú spoločenstvá, ktoré archeológovia vyhrabávajú zo šera času,

12 000 ročné spoločenstvá, civilizované, vyrábajúce, tesajúce kamene a nádherné výtvory ... pekná plejáda sa ich našla na území dnešného Turecka ...

povedala by som, že nie náhodou ... môžeme minimálne predpokladať, že nejaký vzťah medzi nimi bol.

 

oveľa neskôr sumerské mestské štáty, zhlukovanie ľudí malo niečo, čo nezhlukovanie nemalo ... v podstate to platí dodnes. ináč, pretože mobilný telefón dosiahne prakticky všade, ale informácie prichádzajú do mesta. vynechajme dnešné mestá : oplatí sa im prichádzať do mesta, lebo tam majú poslucháčov. novinky sa rýchlejšie rozšíria ... dostali sa, a dostali by sa všelijako, aj na vidiek, ale vidiek si s nimi nemal čo počať ... obilie bolo treba posekať, dobytok obstarať, ovce vyhnať na pašu, a nič na tom nezmenili ani rabujúce hordy či plieniace vojská ... nech sa v meste dialo čokoľvek, od výmeny kráľa a výmeny vládnucej farby po stavbu katedrály ...

 

nakoľko to možno nazvať revolúciou, neviem ... možno len akýsi pán profesor vymyslel takýto super názov pre nejakú prácu, ale nakoniec je to jedno ...

: )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No informačnou revolúcoi je v mojom prípade tá revolúcia spojená s masovým používaním počítačou a internetu, má z toho byť esej na 18000 znakov minimalne z anglickym abstractom a pôjde to aj na národnú kontrolu originality...už niekoľko dni bezvýsledne blúdim po knižniciach a internete

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hmmm, keby som mal ja robit nieco take, asi by som vychadzal z dostupnych (???) udajov o informatizacii miest/obci.

t.j. bolo by potrebne zachytit narast krivky nasadenia vypoctovej techniky (hovorme o PC) - tu by bol zlomovy bod informatizacie = revolucia

druhym aspektom by bol sposob vyuzivania vypoctovej techniky - ake aplikacie a na co sa od tohto bodu pouzivali az do dnesnej doby, do masivnejsieho nasadenia online a e-government < - > medzi samospravami / organizaciami / obcanmi

 

tieto zakladne udaje by som hladal na Statistickom urade, na ZMOS, na Ministerstve vnutra...

 

kedze to ma byt esej

Esej (z angl. essay < fr. essai = skúška, literárny pokus < lat. exagium = váženie) je žáner náučnej literatúry, úvaha, v ktorej sa neobyčajným spôsobom spracúva odborná, najmä kultúrna problematika. Zaujímavo, príťažlivo, esteticky, vtipne a vecne chce presvedčiť alebo poučiť čitateľa.

tak uz tie osobne, subj. casti uvahy by sa dali okolo toho nejako nabalit...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hmmm, zaujimave prepojenie - urbanizmus vs. informatika

skor by som ocakaval napr. nieco s uzemnym planovanim, krajinotvorbou, demografiou, dopravou... o kazdej z tychto oblasti by som si vedel predstavit nejaku uvahu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vole, si si vedel vybrať tému. či už iná nebola? http://inhabitat.com...e-architecture/ - tu máš nejaké témy o najnovšom urbanizme, ale ako to súvisí okrem výmeny informácií a okukovania s inf. revolúciou, to naozaj netuším. ale možno by som do toho nejak zamiešal sociálne siete, ktoré možno niečo akcelerovali (prinajmenšom verejnú diskusiu o niektorých projektoch v normálnych krajinách).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

D´Ady: kludne to môže súvisieť s uzemnym planovanim, krajinotvorbou, demografiou, dopravou...predmet je sice urbanizmus alebo obor je priestorove planovanie a vsetko toto zahrna...

 

Sahara: presne tak, iná téma už nebola :D resp. vyberal som si z poslednych dvoch

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no tak sa pozri na to, ako napr. IT ovplyvnili uzemne planovanie... v roznych GISoch, CADoch a neviem v com, sa bohovo kreslia tie "malovanky nasej Anky" (ako hovorieval jeden byvaly kolega architekt), ale prehliadat potom tie vykresy vyexportovane do PDF v pocitaci na priemernom monitore je des a hruza !

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v súvislosti s tým, čo práve napísal D'Ady, mi prišlo na um, prečo sa teraz všade stavia toľko betónovo-oceľovo-sklenených kociek a kvádrikov ako rodinné domy - lebo na počítači sa to veľmi rýchlo spraví a na vizualizáciach to vyzerá efektne a moderne. o desať rokov v tom nikto nebude chcieť bývať, ale to je už ich problém...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov