Skočiť na obsah

Rýchlosť gravitačných vĺn


Tono

Odporúčané príspevky

to je nejaka haluz, za prve nehovori o rychlosti gravitacnych vln ale o rychlosti sirenia gravitacie.

Ale dolezitejsie sa mi zda ze ide o plytku analogiu medzi gravitaciou a ELM, Nie o serioznu pracu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso

 

V podstate by som s tebou súhlasil. Ten pán Tom Van Flandern je asi zarytý odporca Einsteinovej OTR. Uvádza tam retardovaný potenciál a cituje zdroje, napríklad Feynmana. Ten uvádza aj odvodenie tohto retardovaného potenciálu. No neviem, či je to korektné, ten vzťah bol odvodený pre Coulombov potenciál. No prečo to ale uvádzam. Háčik je v tom, že ak by gravitačné pôsobenie a rýchlosť svetla boli rovnaké, gradient potenciálu a smer svetelných lúčov by mali byť totožné. No a to sa experimentálne nepozoruje

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie som si celkom isty ci to je pravda, to nevidim priamo z rovnic OTR.

Ale problem je podla mna ovela jednoduchsi, porovnava sirenie ELM vlny a potencial, co predsa nie je ani analogia. Ked uz, tak nech porovnava gradient elektrickeho pola a gravitacneho, tam predsa ziadne rozdiely nie su ani pri newtonovej gravitacii ( ak sa naboj nebude hybat zrychlene, tak mi ostane cisty coloumbov zakon a ten je rovnaky ako newtonov).

A jedine co sa stane ze musim pre pohyb pouzit lorentzove transformacie, co je obsahom STR.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso

 

Netreba k tomu STR ani OTR. Slnko zo Zeme nevidíme v jeho okamžitej polohe, ale tam kde bolo asi pred 8 minútami. To je čas potrebný na prejdenie svetla zo Slnka na Zem, Teda o nejaký uhol pootočenú polohu. V tom čase, keď fotóny opúšťali Slnko bol smer gradientu, alebo zrýchlenia totožný so smerom fotónov. Takže, gradient by mal mať na Zemi rovnaký smer, ako svetlo dopadajúce na Zem. To vyplýva z retardovaného gravitačného potenciálu, ktorý zohľadňuje konečnú rýchlosť gravitačných účinkov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tono, preco ? ak sa zem dostane do lubovolneho bodu, tak uz tam nejaky potencial od slnka je, Ten sa nesiri, ten tam je. A kedze sa nesiri, tak posobi ako keby okamzite. Musis sa hybat zrychlene aby si opustil inercialny ramec.

Gravitacne vlny su obdobou svetla, ale tie pri pohybe zeme okolo slnka nevznikaju.

 

 

A len tak bokom, k retardovanym potencialom potrebujes aj advancovane, inak to bude v rozpore s maxwelom.

A zrejme to dokazes vytvorit aj pre klasicku gravitaciu, kedze to je obdoba elektrostatiky

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso

 

Nerozumiem ti. Ak si napíšeš vektorovú rovnicu pre gravitačnú silu, je rovnováhe s dostredivou, ak sú vektory v jednej priamke. To plati, iba ak rýchlosť gravitačných účinkov je nekonečná. Inak nie sú v jednej priamke a vznikal by moment sily a nefungoval by zákon zachovania hybnosti. Teda vlastne fungoval, ale, ak som to dobre pochopil, ten pán Tom Van Flandern tvrdí, že táto dvojica síl by zväčšovala moment zotrvačnosti sústavy, čoho dôsledkom by sa mala zväčšovať vzdialenosť telies. Uvádza, že vg (gravitačná rýchlosť) musí byť aspoň 10exp10 väčsia ako c, aby sme niečo také nepozorovali.On pravdepodobne smeruje svoju úvahu k tomu, že vg je nekonečno, tak ako to predpokladal Newton. To je jeden z jeho argumentov na spochybnenie Einsteinovej OTR.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

najprv chcem uviest na spravnu mieru velmi rozsireny omyl: aberacia slnecnych lucov a 8 minutovy posuv sa netyka zdanliveho pohybu Slnka v dosledku rotacie Zeme. Na pochopenie si staci predstavit, ze je Zem od Slnka vzdialena 12 svetelnych hodin

 

Aberacia sa tyka pohybu Zeme okolo Slnka, ktory mozeme na urcitom useku drahy linearizovat. Vtedy svetlo zo Slnka dopada s aberaciou 20", ale gravitacne posobenie Slnka "vidime" na spojnici okamzitych poloh Slnka a Zeme - to je experimentalny fakt, ktory pan van Flandern uvadza spravne, aj zistovanie polohy Slnka aj dokaz, ze v opacnom pripade by sa v sustave Zem Slnko nezachovaval moment hybnosti. (jeho dalsie analogie asi nie su spravne)

 

Neviem, ako sa k tomuto faktu stavia VTR, neovladam ju. Niekde som cital, ze VTR je "v podstate" prave teoria, zavadzajuca take korekcie actio-in-distance Newtonovho gravitacneho zakona - advancovane a retardovane potencialy, aby sa ten fakt dal vysvetlit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pepper nick

Prosím, prečítaj si môj posledný príspevok ešte raz, kým som ho opravoval našiel som tvoju reakciu ohľadne momentu hybnosti.

Ale nerozumiem tomuto:

 

najprv chcem uviest na spravnu mieru velmi rozsireny omyl: aberacia slnecnych lucov a 8 minutovy posuv sa netyka zdanliveho pohybu Slnka v dosledku rotacie Zeme. Na pochopenie si staci predstavit, ze je Zem od Slnka vzdialena 12 svetelnych hodin

 

 

Podľa OTR je rozdiel času potrebný na prejdenie svetla zo Slnka klasicky t = 8,338713222 min a podľa OTR je t = 8,338714852 min. Možno som nedosadil celkom správne hodnoty, ale ten rozdiel je zanedbateľný. Tento efekt (8 min.) by sa mal prejaviť aj podľa klasickej Newtonovskej fyziky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tono, aberaca suvisi s pohybom zeme a nie zo vzdialenostou od slnka Je to "obycajne" skladanie na seba kolmych rychlosti , len podla LT.

 

Ale stale tu hovoris o sireni gravitacie. Ale to nie je analogia so svetlom. To by si musel "vypinat" a "zapinat gravitaciu.

Inak mas pole a v kazdom bode mas nejaku intenzitu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono,

 

podla

čas potrebný na prejdenie svetla zo Slnka na Zem, Teda o nejaký uhol pootočenú polohu.

si asi myslis, ze ked Slnko vidime nad obzorom, je to iba jeho obraz oneskoreny o 8 minut a v skutocnosti uz zapadlo. To nie je pravda. Na Zemi vzdialenej 12 sv.hodin od Slnka by si podla tejto logiky vyhlasil: teraz vidim Slnko v nadhlavniku, ale to je iba obraz, v skutocnosti je uz o 12 hodin dalej, presne pod mojimi nohami (v podnozniku). Pri pohlade zo sustavy Slnka by potom musela byt osvetlena odvratena strana Zeme. Rotacny pohyb nesposobuje aberaciu. Staci otacanim dalekohladu elimininovat otacanie Zeme.

 

Tvoj prispevok som cital a suhlasim - existuje aberacia svetelnych lucov, no neexistuje aberacia gravitacneho posobenia. To je problem, akonahle chceme gravitaciu vysvetlit mediom s urcitou rychlostou, napr. prudom castic. Pretoze nech by tie castice mali akukolvek rychlost, scitala by sa vektorovo s pohybom Zeme a vysledny vektor by mal aberaciu (odchylku od okamzitej spojnice Zem Slnko).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso

 

Gravitácia samozrejme podľa Newtona nemá rýchlosť (alebo nekonečnú), lebo jej účinky sú okamžité. Podľa OTR sa deformácia časopriestoru šíri rýchlosťou svetla. Predstav si to tak, ako sa to často uvádza s prehnutou membránou, preto že je na ňu položená guľa. Guľa bola položená dávno, takže nás nezaujíma, ako sa prehýbala pred nejakým časom. Je to už statický stav. No nemôžeš to počítať ako pohyb nehmotného telesa v konštantnom potenciály. Tam sa retardácia v dôsledku konečnej rýchlosti neprejaví. Najlepšie je počítať to ako viazanú sústavu dvoch telies. Potenciál Slnka sa mení, rotuje, lebo je to viazaná sústava so Zemou. Zem sa pohybuje po excentrickej dráhe, a ťažisko sústavy sa pohybuje tiež. No ťažisko sa pohybuje v klasickej fyzike inerciálne, takže neprispieva k momentu hybnosti sústavy. Ak by sme uvažovali vplyv retardácie, pohyb ťažiska by nebol inerciálny a v konečnom efekte by narastal moment zotrvačnosti sústavy

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pepper nick

 

Chcel som povedať, že fotónu trvá asi 8 min. cesta na Zem. Nechcem riešiť relatývny pohyb slnka po oblohe, ale, ak sa Zem točí, vidíme obraz Slnka pred 8 minútami. Za 8 min. sa zem otočí a tiež rotuje okolo Slnka. To ma v tomto prípade nezaujíma.

 

Tyso

 

Zjednodušene sa to dá znázorniť na tomto obrázku. Zo zákona zachovania hybnosti sa musí ťažisko telies T pohybovať inerciálne. Teda druhá derivácia vektora R(t) musí byť nulová. No poloha telesa m1 nie je r1(t), ale r1((t-r1/c) . To isté platí pri druhom telese m2. V závislosti od trajektórie a rýchlosti telies sa potom mení poloha R ťažiska. No pri retarácii už druhá derivácia vektora R(t) nie je nulová. Možno tú rovnicu pod obrázkom napraví nejaká kontakcia dĺžky, a času z STR? Neviem, ale viem vypočítať, ako to zo Slnkom dopadne podľa klasickej fyziky s konečnou rýchlosťou účinku. Samozrejme tá trajektória nezodpovedá realite. Pri reálnej rýchlosti svetla by bola odchýlka na grafe nezobraziteľná. Tak som zvolil rýchlosť svetla c = c /3000. Ostatné hodnoty (vzdialenosťi, rýchlosti, hmotnosti) sú korektné.Matematicky to na výsledku nič nemení.

post-2515-0-51758300-1352290018_thumb.jpg

post-2515-0-15801300-1352290251_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sorry!!!!! Čo som napísal odvolávam a čo som odvolal odvolávam….Bohužiaľ, ten graf už tu nemôžem stiahnúť späť.

 

Spustil som si výpočet v dlhšom čase a na prekvapenie, k zväčšovaniu momentu hybnosti nedochádzalo. Tak neviem, o čom ten pán Tom Van Flandern hovoril. Snáď si to prepočítal, kým to publikoval. K výpočtu som použil retardovaný potenciál, zo zdroja, ktorý uvádzal. Mimochodom bol publikovaný aj vo Feynmanovej učebnici, kde je uvedené jeho odvodenie. Podľa grafu pôvodné ťažisko získa moment zotrvačnosti a bude rotovať. Skutočné (nové ťažisko) sa presunie do stredu rotácie pôvodného ťažiska. Toto nové ťažisko bude už inerciálne. Ťoť vše. Pri dosadení skutočnej rýchlosti c je to asi nemerateľné. Bolo by treba ešte vysvetliť, ten rozdiel smeru gradientu a svetla. Dúfam, že to zase nie je nejaká „haluz“.

post-2515-0-55593900-1352295749_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tono, stale nerozumiem.

1. Vyjdem z predpokladu STR o rovnocennosti pozorovatelov, co podla mna vedie k LT.

Mame zem a slnko. Ak je pozorovatel na zemi, tak z jeho pohladu slnko vytvara homogenne gravitacne pole, ktore je staticke. A teda je zname v kazdom bode priestoru, bez ohladu na to kedy tam pridem. Aj ked sa pohnem tak ma na novom mieste caka a nepotrebuje sa sirit. Slnko teda ziadnu informaciu nesiri, nevyzaruje a teda ak chces pouzit nejaku rychlost, tak nekonecnu.

2. Rovnaky pohlad musi mat aj pozorovatel na slnku, z jeho pohladu take pole vytvara zem.

Pri inercialnom pohybe teda nejde o ziadne retardovane potencialy, mozes predpokladat nekonecnu rychlost a ziadnu aberaciu. To iste plati aj posobenie naboja. Ale v okamziku ked zacnes vyzarovat ci uz svetlo alebo gravitacne vlny, tak sa stav zmeni, kedze uz nejde o inercialny ramec a dostanes aberaciu.

Cely problem je teda len v tom ze porovnavas dve rozne veci, sirenie vlny a sirenie statickeho pola. To druhe ale z definicie sa nemeni a teda sa nesiri.

 

A hybnost sa meni prave len ak pole nejaku hybnost ma, staticke pole ziadnu nema.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso

 

Nejde o vyžarovanie. Zober si analógiu s el poľom. Predstav si nejaký elektroskop vo vzdialenosti r od náboja. Ak pohneš nábojom, pohne sa elektroskop až za čas tau = r/c. Teda ak chceš použiť v nejakom výpočte napríklad silu v mieste r, nemôžeš dosadiť F(r, t), ale F(r, t-tau). To platí aj pre gradient potenciálu. No a preto som počítal viazanú sústavu telies Slnko a Zem, lebo v nej sa pohybujú obe telesá. Teda aj sily nemôžeme odvodzovať od statického potenciálu, ale potenciálu pohybujúceho sa telesa. A tam platí pre silu tá istá analógia, ako z elektroskopom. V STR ide o inerciálne sústavy. Zo vzťahu retardovaného potenciálu, ktorý som použil sa dá pre inerciálne sústavy odvodiť Lorentzova transformácia. Je to vo Feinmanovy v druhom diele „Prednášky z fyziky“. Neviem, či to máš k dispozícii. Ja som si chcel overiť tvrdenie pána Tom Van Flanderna. Trochu som sklamaný, podľa mňa je rýchlosť účinkov nekonečná, no neviam, ako by sa to dalo overiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso

 

Ten elektroskop predsa reaguje na gradient elektrického poľa, ktorý ho obklopuje, nie na ten pri náboji. Preto sa elektroskop pohne okamžite.

 

Elektroskop som dal ako príklad, lebo som jeho malým nábojom nechcel zmeniť pole okolo neho. No v skutočnosti nič také sa zostrojiť nedá. Dá sa iba zanedbať jeho vplyv. Podobne, ako sa zanedbáva vplyv hmotnosti Zeme voči Slnku. Ak to urobíme, potom existuje len jedno statické pole a máš pravdu. Zem sa pri svojom pohybe dostáva do „dávno pripraveného“ statického potenciálu. No v skutočnosti máme dva potenciály telies, ktoré sa pohybujú.

Ak náboj elektroskopu nezanedbáme, časť hybnosti, ktorú si dodal elektroskopu preberie pole. A pokiaľ táto hybnosť nedorazí k náboju, zo zákona zachovania je nositeľom tejto hybnosti stále pole. Keď dorazí táto zmena poľa k náboju, odovzdá mu časť hybnosti a náboj sa pohne za čas tau.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale preto som to dal ako priklad, to je ta ista situacia popisovana roznymi pozorovatelmi a teda pri spravnom popise cez LT by si tam nemal mat ziadne oneskorenie. Pretoze nemas ako rozlisit ci sa pohybuje naboj alebo elektroskop. Podla mna to povedie niekam na nesucasnost a podobne problemy. Nie je to teda ekvivalent svetelneho luca.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

Našiel som celom pekné odvodenie retardovaného potenciálu, http://www.physics.byu.edu/faculty/berrondo/wt642/EM%207%20Radiation.pdf je to na strane č. 14 a 15. Aplikované na gravitačný potenciál by mal Lagrengian sústavy vyzerať takto.

Počítal som to a skutočne dochádza k  stáčanie periapsidy . https://sk.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1%C4%8Danie_priamky_aps%C3%ADd

Postačujúcou podmienkou, aby došlo k stáčanie periapsidy,  je konečná rýchlosť gravitačného potenciálu c a klasická fyzika. Ďalšie zväčšenie tejto hodnoty je spôsobené zakrivením priestoru.

post-2515-0-03596700-1375109612_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Trajektória telesa obiehajúceho čiernu dieru, z pohľadu obiehajúceho telesa. Animácia je vo vlastnom čase Tau. Je to rovnaká udalosť, ako na animácii videa blaskhole02.

 

Trajektória telesa obiehajúceho čiernu dieru, z pohľadu vzdialeného pozorovateľa. Animácia je v čase t. Je to rovnaká udalosť, ako na animáciai videa blaskhole01

 

Pohľad na tú istú udalosť, pre dvoch pozorovateľov, paradox.
 

 

 

p.s. Nepozná niekto rozumnejší spôsob, ako sem vložiť animáciu, ako takýto ťažkopádny? Chcel som, aby bežali súčastne obe animácie, pre porovnanie. Ide to, ale doťiahnúť sem reklamy.....

 

edit. g.

- spustiť naraz obe videá, youtube videá nemôžeme osekať, sú to originál dielka.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

No tak pokracuj. 

Inak tak to robia pri vypocte druzic ze to rozlozia na dve veci vplyv potencialu a vzajomnej rychlosti. Takze z riesenia nakoniec vyseparujes dva faktory. To je ale riesenie schwarchildove z centra

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nekomplikujme to OTR,   druzice idu v tom istom potenciale,  tuto zlozku mozeme zanedbat,

v OTR ich pohyb nedokazem zratat,   nie som si celkom isty ci potom mozeme zanedbat dostredive zrychlenie ale pre zaciatok to spravme.  

 

Cely problem je v tom ze standartna STR pracuje s jednym inercialnym ramcom a tu sa stale meni,   ale prave toto chcem obist cez pocitanie signalov,   v takom pripade sa to zmeni na diskretne zmeny ramca a pre kazde vyslanie a prijatie signalu dokazeme zratat co sa bude diat. 

 

Pretoze pre dvojicky ma vysvetlenie ze sa nestretnu ak nebudu zrychlovat alebo ze bude starsi ten co nemeni ramec neuspokojili.   Je to spravny vysledok ale zdovodnenie sa mi zdalo odflaknute.  

mne sa najviac paci prave pocitanie cez dopplera, tam to vylezie

http://en.wikipedia.org/wiki/Twin_paradox#What_it_looks_like:_the_relativistic_Doppler_shift

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale ten efekt sa ti musi vynulovat. Teda ked zrýchlujes odomna a potom ku mne, to je presne symetricke, tak v sume je to nulovy efekt. A tak ma vplyv iba vzajomna rychlost a to sme stale v STR. Zrychlenie je tiez podruzna vec, lebo vramci inercialnej sústavy v plochej metrike je dolezita iba vzajomna rychlost. Ta vytvara dilataciu. z pohladu cestujucej dvojicky, ktora meni ten ramec pocituje sily zo zmeny inercie. Co uz nie je symetricka uloha. A tak druzice nepocituju ziadne zmeny inercie, su sice v inej metrike, ale toto je skutocne symetricka uloha a nakoniec si aj porovnaju hodiny sumiestne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Robopol

Lorentzová transformácia má korene v elektrotechnike. Lepšie povedané v Maxwellových rovniciach.Lorentz hľadal sústavu v ktorej sú tieto rovnice invariantné. A podarilo sa mu to, je to známa Lorentzova transformácia. K nej sa dostal tak, že hľadal rovnicu popisujúcu pole pohybujúceho sa   bodového náboja. Toto pole  sa podľa Maxwellových rovníc musí v každej sústave šíriť konečnou rýchlosťou.  Musel teda zaviesť pojem retardovaného potenciálu. Nechcem tu písať matematiku, ale záver je ten, že potenciál  tohto náboja vidí každý pozorovateľ  iný, v závislosti od jeho relatívnej rýchlosti. Einstein tieto rovnice aplikoval aj na gravitačný potenciál, ktorý neskôr nahradil metrikou priestoru.

Ak sa družice pohybujú okolo Zeme, tak sa vzhľadom na túto sústavu pohybujú  po ekvipotenciálnej hladine. Ich hodiny idú rovnako. Ak družicu zastavíš = spojíš súradnice s družicou, gravitačný potenciál zeme bude retardovaný a vzhľadom na polohu družica-družica nebude ani sféricky symetrický. Ak by si navzájom  posielali rádiovú správu, tá by prišla vždy v inom čases inou frekvenciou. Teda zastavená družica je stále na ekvipotenciálnej hladine, ale tá druhá je v retardovanom, časovo sa meniacom  potenciáli. To, čo spomaľuje hodiny mechanickým rotačným pohybom podľa STR,  je kompenzované rôznym gravitačným potenciálom v ktorom sa družice nachádzajú.Ale správnejšie je neoddeľovať STR a OTR. Metrika je len jedna.  Zastaviť samozrejme môžeš ktorúkoľvek družicu, úloha je symetrická. Hodiny na družiciach pôjdu rovnako.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov