Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

Asi by bolo dobre, aby to vedeli hlavne kapely a neplatili, ked nemusia, nemyslis? :)

 

Keby to bolo na mne - tak neplatim ani cent a legalne. Ale co uz. Ked je niekto tak brutalne kvalifikovany....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xeno, netusim, aku mas pravnicku kvalifikaciu, ale tusim by si sa uzivil ako pravny poradca pre amaterske kapely. Pretoze mne z toho vychadza, ze kazda mataerska kapela v tomto chaose pravnika potrebuje, aby a) legalne platila so vsetkym co k tomu patri, B) legalne neplatila a zaroven sa vyhla naslednemu neopravnenemu vypalnemu zo strany SOZA

 

dalej mi z toho vychadza, ze ak ja ako hudobnik nebudem clenom SOZA a zaroven nikdy nebudem hrat skladbu chranenu autorskym zakonom (resp. niektorym "ochrannym zvazom autorskym"), tak nebudem platit nic ani ako autor, ani ako interpret, ani ako organizator verejneho podujatia, na ktorom budem vystupovat

 

preco potom organizator hudobneho festivalu, na ktorom vystupuju len neregistrovani interpreti hrajuci len vlastne neregistrovane skladby od nich vyzaduje dodanie playlistov, kvoli nahlaske ? jaaaj, lebo byrokracia, nulove hlasenia su najdolezitejsie... alebo sikana zo strany SOZA, alebo nevedomost organizatora ?

 

a skusme prakticky pripad:

neregistrovana amaterska kapela sa dohodne s majitelom krcmy, ze si tam pride zahrat, dame tomu aj za uhradu

kedze "koncert" je avizovany na plagatoch bez obmedzenia ucasti na "uzavretu spolocnost", jedna sa o verejne podujatie

mozu nastat dva pripady - a) kapela bude hrat len vlastne skladby, B) bude hrat aj prebrate skladby zahranicnych autorov

 

moja otazka znie - aky ma byt spravny postup prevadzkovatela zariadenia, ktory plati nejaky pausal v zmysle zakona, aky ma byt postup kapely ako interpreta a zaroven organizatora podujatia v pripadoch a/b

ak bude pripad B) tak by ma zaujimal nasledny postup SOZA a podiel z vybranych poplatkov pre SOZA / autora (ktorym je dajme tomu Johny Cash)

 

tvoje objasnenie tohto konkretneho pripadu moze vyznamne pomoct pri zvysovani pravneho povedomia verejnosti...

 

a keby si to nahodou chcel ponat ako pravnu radu, tak ber prosim do uvahy, ze je to moja prva konzultacia, ktora sa obvykle poskytuje bezplatne ;)

dakujem

 

a do pr*ele, vsetky "b )" boli bez zatvorky a tak ich tento bajecny system nahradil smajlikom B) grrrr

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dalej mi z toho vychadza, ze ak ja ako hudobnik nebudem clenom SOZA a zaroven nikdy nebudem hrat skladbu chranenu autorskym zakonom (resp. niektorym "ochrannym zvazom autorskym"), tak nebudem platit nic ani ako autor, ani ako interpret, ani ako organizator verejneho podujatia, na ktorom budem vystupovat

 

Clenstvo v SOZA s tym nesuvisi.

 

Ale ANO - pokial nebudes hrat diela spadajuce chranene autorskym zakonom, alebo tzv. volne diela, tak SOZA neplatis.

 

 

a skusme prakticky pripad:

neregistrovana amaterska kapela sa dohodne s majitelom krcmy, ze si tam pride zahrat, dame tomu aj za uhradu

kedze "koncert" je avizovany na plagatoch bez obmedzenia ucasti na "uzavretu spolocnost", jedna sa o verejne podujatie

mozu nastat dva pripady - a) kapela bude hrat len vlastne skladby, B) bude hrat aj prebrate skladby zahranicnych autorov

 

1. Ak hraju prevzate songy inych, tak to na nahlaske uvedu a zaplatia podla sadzobiku.

2. Pripadne uvedu presny playlist, aby boli ferovi - ved ked budu hrat nieco od Elanu, predsa nemudu blbci a urobia to tak, ako sa vyhlasuje - aby autor songu nieco za to dostal.

3. Ak budu hrat "nechranene" diela,tak poslu nahlasku, kde uvedu, ze sa hraju nechranene diela. Cize poplatok nula. Absolutna vacsina pripadov je taka, ze sa vobec neunuvaju nieco poslat - nevedia, alebo kaslu na to - ale potom im je v diskusii trapne si priznat, ze hovno urobili, tak si vymyslaju.

4. A ak chcu mat navzdy pokoj, tak si pisomne vyhradia individualnu spravu autorskych prav. Co je nieco, co neurobil prakticky skoro nikto. Ani to neskusili. Lenze im bude zase trapne si priznat, ze cele roky nedokazali pohnut rozumom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mňa by skôr zaujimal pripad keď kapela hra vlastnu, registrovanu tvorbu a sama si aj organizuje podujatie. Vtedy platiť musi, nie že nie. A nedajbože na tu akciu nakoniec pridu len rodinny prislušnici. To by som chcel vidieť ako by sa riešilo toto. Veď to je uplne absurdne.

Tie formulacie väčšiny našich zakonov su vyplodom dementnych hlav.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mňa by skôr zaujimal pripad keď kapela hra vlastnu, registrovanu tvorbu a sama si aj organizuje podujatie. Vtedy platiť musi, nie že nie.

 

Vtedy ano, ale to je len minimum pripadov. Ked chces presnu odpoved, davaj jasnu otazku.

 

 

Tie formulacie väčšiny našich zakonov su vyplodom dementnych hlav.

 

Ani nie. Je to casto zbytocne komplikovane, ale v tomto pripade sa to da obist, len treba chciet.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vtedy ano, ale to je len minimum pripadov. Ked chces presnu odpoved, davaj jasnu otazku.

 

Hlavne že si cely čas tvrdil, že nie. Zrazu už ano. Zaujimave... To je ale jedno. Je to taka absurdita, až to boli. A obisť to nemaš ako, to by bolo porušenim zakona. Jedine že tam naozaj pridu len ich rodinni prislušnici. To by som ale chcel vidieť potom to dokazovanie. Testy DNA? :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hlavne že si cely čas tvrdil, že nie. Zrazu už ano.

 

Ked chces presnu odpoved, napis presnu otazku.

 

 

A obisť to nemaš ako, to by bolo porušenim zakona.

 

No hej, "obist" bol nespravny vyraz, uznavam. Ale proste si mozes legalne zariadit, aby si SOZA za VLASTNE piesne nic neplatil.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hlavne ak ju položim 3 krat, však?!

 

Napisal si, ze ked krstis vlastne CD, tak musis platit SOZA - a ja som ti napisal, ze NIE, pretoze neplati nikto a neviem o nikom, kto by platil za krst vlastneho CD. Preco? Pretoze to plati usporiadatel. A ked si pokrstis CD tym, ze nanho nalejes sampanske, tak tiez nic neplatis.

 

Cize ak si chcel minoritny pripad, ktory sa vyskytuje len v mensine pripadov a nejde o nic podstatne, mal si to napisat. A ked 3x polozis blbo otazku, ona sa nestane lepsou. Len 3x polozis rovnako blbu otazku, to je vsetko.

 

V minoritnom a nepodstatnom pripade, ktory nie je nijak relevantny, by si mozno platil. Mozno nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otazku som položil dobre. Ty si blbo čital.

 

Či je ten pripad minoritny alebo nie, je irelevantne. Ide o princip. A o to či nejaky zakon dava zmysel alebo nedava. To je čo za odpoveď možno ano, možno nie? To akože zakon možno plati a možno nie? Od jednoznačneho NIE, sme sa cez ano dostali až k možno. Užasne...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Obavam sa, ze prave pripad Pohorela (to bolo s tym detskym suborom a ludovkami,ze?) by sa opakoval.

 

 

 

Za prve, nenapchavas vacky SOZA - ale umelcom. SOZA peniaze vyberie a potom ich presunie do vackov toho, kto bol taky uzasny, ze zlozil pesnicku, na ktoru napriklad aj ty nadsene trsas. Dokolecka opakovat nieco o napchavani vackov SOZA je asi to iste ak nadavat na hamizne pokladnicky v Tescu, ktore od teba pytaju do svojich vackov velke peniaze. Blbost, ze?

 

A co sa prikladu tyka - NIE. A je uplne krasnym prikladom toho, ako su ludia zmanipulovani, ked sa dokolecka pytaju to co ty - a este sa rozculuju. Pretoze by si NEplatila.

 

úmyselne som sa pýtala na ľudovky, lebo tam je autor neznámy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

úmyselne som sa pýtala na ľudovky, lebo tam je autor neznámy.

 

Ludovky su volne diela, ktore je mozne reprodukovat bez akychkolvek poplatkov.

 

A v pripade Pohorela poslali zly dokument, takze smola... Ak by napisali SPRAVNE, ze ide o reprodukciu diel, ktore su vsetky nechranene - tak neplatia ani cent. Za to, ze je niekto starosta zaprdenej dediny, este nemusi mat privilegium mat odpustene vsetky omyly.

 

To akože zakon možno plati a možno nie?

 

Ehm...svet funguje takto...

 

Deju sa miliony rozlicnych veci. Vazne strasne moc vela. Ani by si to nepovedal,ze?

A zakon nemoze normativne obsiahnut uplne vsetky varianty veci, ktore sa mozu udiat. To by boli zakonniky mooooooooooooooc velke, ze by ti znicili chrbtik, ked by si sa niekedy unuval si ich zobrat so sebou a precitat.

Preto je nutne, aby v pripade hypotetickych otazok, ten zvedavy a nevedomy trotlik polozil otazocku presne, spravne a uplne, pretoze inac nedostane odpoved, ktora by bola dokonale spravna. A pokial si trotlik mysli, ze zopakovat otazocku 3x alebo 33x alebo 333x nejak pomoze, tak nepomoze.

 

Dal si otazku a dostal si odpoved. Lepsiu ako si si zasluzil, pretoze toto je vazne hadzanie periel sviniam. :P

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov