Skočiť na obsah

Sťahovanie filmov a hudby z netu


funebrak

Odporúčané príspevky

Chcem sa opytat aky mate nazor na stahovanie filmov a hudby z internetu.Pocul som ze stahovanie je legalne pokial je to pre vlastnu potrebu.Nelegalne je to vraj vtedy ked ide o sirenie po nete.Tak ako to teda je? A co napriklad stranka www.ulozto.sk mate niekto skusenosti?Mozu sa tam stahovat filmy legalne a zadarmo? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v kategórii Právo a legislatíva sme nie tak dávno riešili niečo podobné : začalo to v USA, potom sa pridalo EÚ, Protipirátsky zákon, ACTA ... a hystériu okolo ...

nakoniec zákon neprešiel :

https://www.freespace.sk/tema/5172-protipiratsky-zakon/strana__view__findpost__p__179144

 

z ulozto zostáva sťahovanie legálne, resp. nie je nelegálne, pokiaľ si to stiahneš pre seba, a nevyberáš poplatok ako v kine od susedov ... : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neslo len o toto, vacsi problem je ze by zrejme padli aj stranky ako youtube, reddit, obmedzila by sa moznost uploadovat na facebook a podobne kedze tieto stranky by boli zodpovedne za to co tam je aj ked sa snazia to hned odstranit. Okrem toho by poskytovatel monitoroval tvoje spojenia, a pri prechode hranic by ti mohli prehladavat pocitac mp3 etc.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

_nastastie_, ze ten zakon nepresiel

 

neviem ako vy, ale ak padne uloz.to, tak pre mna sa 90% internetu skonci

 

to najlepsie co na slovensko-ceskom internete mame

 

tie filmy na stiahnuie su zdarma?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sťahovať môžeš, ak to využívaš výlučne pre vlastnú potrebu a ďalej nešíriš.

 

Najväčší problém býva s hudbou a filmami.

 

Problém môže byť aj s obrázkami, ak by sme to hnali do extrému, tak copyright by mohol porušovať aj funebrakov avatar, keďže ide o obchodnú značku Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keby prešiel zákon, tak nie :)

BMW majú copyright na značku, to len tak mimo misu ... možno aj axela by pohnal nejaký potomok Rimanov, a asi každého tu, takmer všetci máme odkiaľsi skopírované avatary ... môj má určite kdesi autora ... :)

 

keď sa rokovalo o ACTE, sťahovala som z ulozto ako divá, čo som nikdy predtým nerobila, veci, ktoré sa patrí vidieť, čítať ... ale nepostihlo by to len podobné stránky, ale šírenie drobnej tvorby zatiaľ anonymných autorov, nádejných skladateľov, filmárov, animátorov, na youtube a kdekade ... ako tu už páni písali :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stiahnut hudbu a film si legalne mozes, distribuovat ho uz nie. Zakon porusuje ten, co dava film/hudbu na stiahnutie. Toto ale neplati pre software, unho je nelegalne uz samotne stahovanie.

 

Co sa tyka samotneho principu stahovania, piratilo sa vzdy. Vylievali sa kopie LP, o magnetakoch ani nehovorim. Sposob, akym sa snazia velke spolocnosti s tymto fenomenom bojovat je uplne scestny. Roky im trvalo, kym pochopili vyznam internetu, ako distribucnej platformy. Shopy ako itunes teraz prinasaju milionove zisky. Keby bol sposob, ako si legalne pozicat na jeden vecer film vo full HD za nejaku symbolicku cenu (povedzme okolo ceny listku do kina), tak by som si tych par filmov, co si do roka pozriem, aj legalne zaplatil. Ale vysolit 30eur za DVD, ktore bude mat nizsu kvalitu ako blu-ray rip, a pozriem si ho raz-dvakrat, mi prijde skutocne moc.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Môj avatar je modernou napodobneninou starorímskej insígnie a v žiadnom prípade nie je obchodnou značkou.

 

Mozno nieje obchodnou znackou ale aj tak je autorskym dielom a mozes ho pouzivat len so suhlasom autora, kedze na slovensku nic ako public domain nefunguje a neviem ci sa da pouzit licencia CC.

 

Darkman, podla mna cena listku do kina uz nie je symbolicka....

 

 

edit: podla Creative Commons Slovensko patri SR medzi "Štáty v prípravnej fáze s cieľom zavedenia systému licencií v budúcnosti".

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nestrašte radšej, v živote som nebola sťahovač, ale keď sa začalo histerčiť s ACTA, začala som odkladať všetko dôležité a čo sa patrí mať a čo by som nechcela stratiť ... a tak ... :innocent:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď sa rokovalo o ACTE, sťahovala som z ulozto ako divá

 

:zubiska: :zubiska: :zubiska:

ja ked amikom narazili do tych dvojiciek som isiel kupovat benzin :)

 

nastastie ta ACTA nepresla, lebo by bolo po slobode internetu ako ho vsetci pozname...

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Opatrne, vážení! Už približne dva mesiace je na našom území platný nový zákon, ktorý nám nanútila EU a podľa ktorého je vytváranie kópie diela trestné. Podľa výšky škody, ktorú pri sťahovaní obsahu chráneného autorským zákonom spôsobíte, môže nasledovať trest v podobe pokuty a dokonca aj trest odňatia slobody, ak odhadnutá hmotná škoda spôsobená vašou činnosťou prekročí istú hranicu.

 

Pekný bulšit poďla mňa, tieto odhadnuté škody, ale čo narobíme..

 

Pre tých, ktorým oznámenie o prijatí novej legislatívy uniklo, aspoň krátky súhrn:

http://www.dsl.sk/article.php?article=15458

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Preco opatrne? Nie je to novy zakon ako tvrdis. Zakon sa nemenil. A ani vytvaranie kopie nie je trestne tak ako pises. To je omyl, precitaj si to poriadne.

Je to len rozhodnutie europskeho sudu ako sa ma zakon vykladat, nic viac. Situacia je taka ista ako doteraz. V praxi sa nezmenilo vobec nic. To len novinari z toho musia mat senzaciu.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Máš recht, je to len nový výklad pôvodného zákona. 

Keď sme pri tom, nedávno som zachytil informáciu, že Kaliňák sa snaží presadiť zákon na legalizáciu kontroly súkromných e-mailových správ. Netuším, či to prešlo alebo nie, ale v kombinácii s novým výkladom zákona o ochrane autorských práv by to mohlo niektorým notorickým sťahovačom celkom pekne zavariť, ak by im SIS monitorovala všetok prenos dát, ni?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie nemohlo. Aj keby to prešlo, oni môžu sledovať len pre nich relevantne informacie. Teda nejaku hrozbu pre krajinu, podozrive maily atd. Toto určite nepatri do agendy SIS.

Navyše aj keby, to sa ako dôkaz proti sťahovačom použiť neda, keďže na to je vopred potrebny sudny prikaz. A žiaden sudca taky nevyda len preto že si nejaky Jožko sťahuje doma pre seba filmy. Netreba z toho robiť aferu, tak ako to robia media. V praktickom živote sa nemeni vôbec nič, nie je to nič nove čo by tu doteraz nebolo.

Doteraz nebolo napr. legalne zdieľanie dat, kde patri napr. aj !!warez!!. A počul si niekedy žeby niekoho za to u nas nejako potrestali?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako to budú sledovať či počítať a dokazovať ?
 

Novela zákona z dielne Ministerstva spravodlivosti nakoniec predsa len navrhuje zrušiť trestnú zodpovednosť za sťahovanie filmov a hudby z nelegálnych zdrojov. Podmienkou však je, že takto spôsobená škoda nemôže prekročiť 266 eur.

Ak si v od nového roka raz za čas stiahnete film či hudbu z iných než oficiálnych zdrojov, vyhnete sa trestu. Podmienkou však je, že hodnota takto stiahnutých multimediálnych súborov porušujúcich autorské práva by nemala po sčítaní prekročiť sumu 265 eur. Takúto novelu zákona podľa Hospodárskych novín pripravuje Ministerstvo spravodlivosti. Novela zákona by mohla vstúpiť do platnosti už na začiatku budúceho roka.

 

Len pred niekoľkými dňami poslanec Miroslav Beblavý navrhoval netrestať ľudí za sťahovanie hudby a filmov z internetu výlučne pre vlastnú potrebu. Jeho návrh novely Trestného zákona však parlamentom neprešiel. Pripravovaná novela z dielne Ministerstva spravodlivosti bude vychádzať z odlišného prístupu, než aký navrhoval poslanec Beblavý. Potrestaní budú môcť byť aj naďalej všetci, ktorí sťahujú filmy či hudbu z neoficiálnych zdrojov, no len za predpokladu, že výška spôsobenej škody prekročí hranicu 266 eur. V prípade, že škoda po sčítaní túto sumu nepresiahne, a teda nepôjde o trestný čin, bude si poškodený aj napriek tomu môcť uplatniť náhradu vzniknutej škody, ktorú v prípade dokázania viny zaplatí užívateľ.

 

Trestu sa bude možné za určitých podmienok vyhnúť
Ministerstvo spravodlivosti v novele predloží aj vzorec, podľa ktorého sa bude počítať vzniknutá škoda. V zásade však platí, že sa škoda sa bude počítať ku dňu, kedy užívateľ audiovizuálne dielo z internetu stiahne, respektíve kedy mu bude priestupok dokázaný. Suma 266 eur v takomto prípade bude predstavovať súhrn škôd vzniknutých stiahnutím diel porušujúcich autorský zákon a to bez časových obmedzení.

http://vat.pravda.sk/komunikacia/clanok/321189-stahovanie-filmov-predsa-len-trestne-nebude-ma-to-ale-hacik/

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je co zase za vyplod choreho mozgu? Pokial stiahnem 2 filmy a oba su majetkom inej spolocnosti, tak ako to mozu scitavat? Ved predsa ked ukradnem 2 penazenky 2 ludom tak sa to riesi ako 2 pripady a nie ako jeden. A suma v penazenkach sa nescitava ale berie sa osobitne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Návštevník
Táto téma je teraz zamknutá pre ďalšie odpovede.
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov