Skočiť na obsah

Montovaný dom z ocele či dreva?


Jovzin

Odporúčané príspevky

Chcem sa opytat ci ma niekto nejake skusenosti s montovanym domom ci uz z ocele alebo dreva?

 

Kedze zial na murovany dom asi nenasporim ani do 60tky tak by som to riesil touto cestou.

Kedze Stevka vyrastala v dome, ja snivam o dome uz od 6 rokov.

 

Viete mi dat nejake referencie, skusenosti a podobne ?

 

Dik

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podľa toho aký by ten dom mal byť. prízemie + podkrovie, alebo len bungalov, prípadne niečo "moderné" kockasté s dvoma podlažiami? keď už montovačka, tak radšej drevená, v prípade nutnosti s minimom oceľových prvkov, lebo po prvé oceľ nie je lacná, po druhé, treba s ňou vedieť robiť, po tretie je k***a ťažká a na nejaký väčší kus by si potreboval žeriav, atď. bol som síce v jednom akože vzorovom montovanom oceľovom dome, ale ten si dali postaviť košickí oceliari, aby si urobili promo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmm

Tak urco bungalov so spalnou a 2 izbami pre dve deti + kuchna s obejavakom spojena no a kupelna.

Kedze poschodovy je skor pre generacie, a verim ze moje deti nebudu chciet ostat na SK. Takze perto skor bungalov mi bude stacit uplne.

 

Inak ja som dneska cital kopu for a nazorov. O drevenych som pocul ze hmyz a mysi a blbosti ti do toho lezu a tazko sa ich zbavis aj ked to postriekas  super sprejom proti hmyzu a mysiam a podobne.. A ze moze aj ak sa drevo poriadne nevysusi sa ti neskor skrutit dom alebo ze popraska ti na spojoch tusim tam niekto pisal. Preto som skor premyslal nad ocelovou konstrukciou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Že je dom montovany, neznamena že musi byť lacnejši ako murovany. To maš uplne skreslenu predstavu. Väčšinou je to presne naopak.

 

To o tom hmyze a myšiach je nezmysel. To su bludy, ktore širia ľudia ktori o tom nemaju ani paru.

 

Take drevo na montovany dom sa suši takym procesom, pri ktorom hmyz, ktory tam je neprežije. A novy ti tam nevlezie, čo by robil v mrtvom dreve. A čo sa tyka myši, do obytnych objektov, kde je časty pohyb a hluk len tak nevlezu. A ak, tak je uplne jedno či je ten dom dreveny alebo nie. Myši totiž nemaju žiaden problem prehryzť sa cez kvader či tehlu.

 

A skrutiť sa tiež samo od seba neskruti. To by muselo moknuť a pod vahou sa prehybať. Navyše na taku stavby su normy, ktore musi ta konštrukcia splňať. A plus maš na to zaruku 30, niekde 50 rokov. Takže ak ti niečo popraska, môžeš to reklamovať.

 

 

Inak ak si si nevšimol, niektore drevene stavby maju stovky rokov. Najstaršia na Slovensku je kostol, ktory ma nejakych 500 rokov. Je postaveny bez jedineho klinca. Za 500 rokov ho nezožral žiaden hmyz, ani myši a ani vietor ho nezbural. Takže asi toľko k drevu ako stavebnemu materialu.

 

Taky 4-izbovy bungalov stoji 40000-70000 eur na kľuč (samozrejme bez pozemku). Vychadza to okolo 600€ za meter štvorcovy. Zaleži od projektu, veľkosti domu a firmy. Svojpomocne sa da postaviť aj za menej.

 

Tiež planujem vystavbu (pozemok mam), tak to mam všetko preštudovane.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jovzin: radšej si naštuduj nejakú odbornú literatúru, teraz je toho na mraky. drevenú montovačku nikdy nestaviaš z mokrého dreva, drevo sa dnes navyše vždy impregnuje proti hmyzu, hubám a pliesňam. pri bežne používanom systéme drevených montovačiek sa ti nemá čo skrútiť, keď sa to urobí poriadne, lebo je tam plno spojov, skrutkovaných, klincovaných, lepených..

 

ale ak chceš, len bungalov, tak radšej murovaný, myslím, že ťa to vyjde lacnejšie, keďže tam nebudeš mať nosný strop a tých pár stien je jednoduchšie vymurovať + nejaký veniec a tepelná izolácia cca 100mm. v drevostavbe počítaj okrem samotného dreva ešte kopec minerálnej vlny dovnútra všetkých(!) stien + ďalšiu na vonkajšie steny pod omietku alebo obklad, OSB dosky, sádrokartón, parozábranu, atď. a to nie sú lacné položky. a zvyšok je takmer rovnaký ako pri murovanom dome - základy, spodná doska, krov, strecha,...

 

na oceľovku pri bungalove rovno zabudni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmm

Cize ked ocelovku tak potom do poschodoveho hej ?

 

Ked len bungalov tak potom skor drevenu konstrukciu pripadne murovany.

Akurat neviem vsade citam ze tie murovane su drahsie o dost. Nevadi mi ze sa stavia dva roky ale skor cena.

 

Inak ja skor aj premyslam nad montovanym domom lebo viem ze deti nezostanu na SK tak zbytocne im budem nechavat nejaky dom. Aj tak o 50-60 rokov uz zase budu nove postupy tak ho najskor zburaju a postavia neico nove z novych materialov a s novymi postupmi pri stavbe.

 

Viete mi dat nejake linky na nejaku firmu co stavia tie murovane domy ? Nech sa pozriem na cenu a proovnam s nejakym drevenym montovanym.

 

Cize skor odporcuate drevenu konstrukciu pripadne murovany ako ocelovu konstrukciu hej ?

 

@Ryan: Jj drevene stavby poznam vsak som z vychodneho slovenska a tu mame par drevenych x sto rocnych kostolov. Akurat sa chcem opytat ty ides stavat murovany ci montovany domcek ? A niekde pri KE ci inde ? Lebo teraz som pozeral na tie pozemky v tej obci Chrastne. A 400m2 by stalo okolo 10K EUR co si myslim ze je celkom dobra cena. Dost premyslam ze by som aspon pozemok zobral nech mam daco na zaciatok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čiže, keď oceľovku, tak takto radšej nie. tie fotky som dal ako príklad, ako by sa to nemalo robiť. viem si ju predstaviť na nejakej modernej stavbe s ľahkou konštrukciou s veľkými rozponmi, ktoré z dreva neurobíš a z betón by pôsobil príliš masívne, kde je veľa presklených plôch, napríklad niečo také:

post-2335-0-10901700-1347547163.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem prečo by si to mal dať zburať . Ono to prežije bezproblemov dlhšie, kľudne aj toľko ako murovane. V Severskych krajinach ine ani nestavaju. A stoja. To je taky zakoreneny mytus, ktory prameni z minulosti. Tie dnešne technologie su uplne inde ako boli u prvych montovanych domov. Tych materialov, postupov, typov konštrukcii, metod vystavby atd. je niekoľko desiatok. Takisto firiem je cela kopa. Aj ta oceľova konštrukcia môže vyzerať inak ako na obrazku, tych spôsobov je kopa.

Murovane domy stavia aj veľa firiem, ktore stavaju aj montovane. Tie projekty su v podstate jednotne, ty si len vyberieš či chceš to, alebo ono. Tych, ktore su lacnejšie ako murovane ma každa firma len 3-4 akciove, tie ktore robia na "pase". Ostatne projekty nie su o nič lacnejšie ako murovane. Veď v skutočnosti tie dosky, sadrokarton, spoje, polystyrenova či vatova vyplň atd. su drahšie ako tehly a malta.

 

Väčšinou sa stavaju murovane. Nie preto žeby boli nejako lepšie ako montovane. Dôvod je jednoduchy. Peniaze. Murovany dom si vieš postaviť svojpomocne, stači kupiť projekt ( cca <1000 eur) a zohnať nejakeho znameho, ktory je aspoň trošku skuseny murar. A na takej dedine ma s murovanim skusenosti skoro každy. Montovany ale len tak nepostaviš, na to odbornika len tak nenajdeš. Taktiež u murovaneho si vieš najsť najnižšiu cenu materialu, vieš čo to vyjednať, veľa veci si urobiš uplne sam (maľovanie...) atd. Tak ťa to vyjde nepomerne lacnejšie ako keď ti to robi firma, ktora ma zmluvne ceny a všetko robi podľa šablony. Resp. ušetriť sa da aj tak, že si môžeš dať postaviť iba hrubu stavbu a zvyšok doklepeš "sam".

 

Najprv začni pozemkom, resp. vyber si orientačne nejaky projekt, ktory sa ti pači aby si mal predstavu do čoho ideš a aky pozemok budeš potrebovať. Projekty najdeš napr. na prodom.sk, wanders.sk, eurolineslovakia.sk, sikard.sk... (tie ceny stavby si tam nevšimaj, tie su len veľmi hrubo orientačne).

 

 

Ja idem stavať v okrajovej mestskej časti, konkretne v Šebastovciach. Murovany, kedže ľudia okolo mňa už nejaky ten dom postavili. A vždy sa najde aj nejakyx ten znamy elektrikar, vodar atd. Aj material a technika sa da vybaviť. Sice to bude trvať možno aj viac ako rok, ale dosť ušetrim. Ak by som to daval stavať firme, tak by som osobne zvolil montovany, kedže za 3 mesiace sa da byvať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmm dik sahara za info. VIdno ze sa vyznas. Asi si uz neico staval alebo mozno aj robis pre nejaku firmu ? Lebo fakt vidno ze vies v tom chodit.

 

@ Ryan: no ja sa zatial este rozhodujem ci murovany alebo montovany. Urco by som chcel ako pises bud iba po holodom alebo hrubu stavbu a zvysok by som si dokoncil sam :)

 

Akurat ako pises treba este ten pozemok poriesit no :) Plus projekt neskor.

 

Ako nedavno staval brasko nedaleko Prahy murovany dom takze mi dal dost vela info co kde kupil a ako kde co vybavil.

Pozeral som aj par stranok co stavaju murovane domy a zistil som ze tiez tam nemali velke ceny zase. Akurat ked uz by som siel do montovaneho tak by som urco potreboval poradit ze cez aku firmu ktorej sa da verit ze do neodsere.

Ak by som siel murovany tak urco asi by som skusal svojpomocne nieco cez firmu by som asi riesil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nestaval som, ale skoro... vtedy som komunikoval s

http://www.datad.sk/domy/rada-bungalov/

Chodím na stavby často, ako dodavatel istých zariadení, rozprávam sa s majitelmi, a ešte som sa nestretol za 15 rokov so stavebníkom, ktorý bol spokojný s pracovnou partiou, preto som sa viac orientoval na domy montované....

Ako príklad uvediem:

kachličkár dostal rozkleslené polohy listiel, kombináciu kachličiek, kolko radov ,ako sú usporiadané....

Keď investor prišiel na stavbu, skoro ho trafilo. Boli poprehadzované. Na otázku prečo, dostal odpoveď že takto sa mu to viac páči :smilieee:

Aj keď nechcem nikoho uraziť, nedá mi nenapísať vetu, ktorú povedal iný náš rozhnevaný klient ."stavbár nie je človek, stavbár je živočích"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@Alarm dik za link vyzera to zaujimavo. Inak preco si s nimi iba "skoro" staval? Nieco sa ti nepacilo ?

 

Inak vsobecne ludia teraz:

 

1/ Viete mi povedat aky je aspon vseobceny rozdiel medzi hruba stavba a holodom ? Teda co obsahuje co? Lebo stale sa rozdhodujem medzi hurbou stavbou a holodomom len neviem co je co teda co ma hruba stavba v sebe a co holodm. Lebo na tie dokoncovacie prace by som volal najskor toho stryka co ma Stevka co nam aj teraz robil v KE byte kupelnu s kuchnou. A fakt je spolahlivy cize by som sa nebol ze mi neico dosere.

 

2/ Cize ako som pocul skor montovany drevodom ako ocelovy ak to ma byt bungalov vsak ? Priznam sa ze zacianm skor uvazovat nad drevenou konstrukciou ako ocelovou. Lebo by som sa pri burke bal ist von kedze by moj dom bol ako magnet na blesky s xx tonami oceli...

 

3/ Chcem sa opytat aky je rozdiel medzi OSB tusim doska a drevene hranoly ? Lebo co pozeram tak jedna firma robi z hranolov dalsia OSB doska dalsia ma zase nejaku inu metodu. Viete poradit?

 

4/ Chcem sa opyat ked chcem normalny krb montovanom dome, je to moznost ? Lebo vsade pozeram ze oni tam spravia mini komin a max na boku je vyvod cize maximalne si tam viem dat nejaku piecku vedla toho komnina. Ja by som radsej bral normalne vstavany krb ak by sa dalo. Ale to by asi musel byt z tehal co ? Myslim ten krb by musel byt z tehal co ?

 

5/ Zaklady budu lacnejsie ak si ja zozeniem niekoho na to alebo nechat firmu radsej ktora to bdue aj stavat ten dom ? Ze co je lepsie?

 

6/ Viete mi dat este nejake referencie na nejaka stavebne firmy ? Dik

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jovzin: povedzme, že som niečo projektoval. teraz k tvojim otázkam:

1. s takýmto delením som sa ešte nestretol, ale hrubá stavba je základy, stropné dosky, hydroizolácie, múry bez omietok, krov, strecha, prípojky, okná. neviem, či sa do toho počítajú vonkajšie tepelné izolácie a vnútorné rozvody.

 

2. ak by si chcel niečo ako na tých fotkách, tak si uvedom, že totožná konštrukcia sa používa aj na drevostavby, len namiesto dreva máš oceľ, ktorá je drahšia, čiže zmysel v tom nevidím.

 

3. drevený hranol je rezivo spravidla z ihličnatého dreva s rozmermi napríklad 10x10x500cm, čiže obyčajný kus dreva. OSB doska je plošný materiál, ako napríklad sádrokartón, len je z dreva, štandardný rozmer 125x250cm, hrúbka 12mm, sú aj iné rozmery šírky a hrúbky, môžu byť s rovnou hranou alebo na pero-drážku, impregnované alebo bez úpravy. to je to, s čím obkladajú ten oceľový dom na fotkách.

 

4. môžeš tam mať normálny krb, pokiaľ dodržíš isté pravidlá vzhľadom k drevenej konštrukcii.

 

5. všetko je vecou peňazí a času a hlavne aby to robil niekto, kto to vie robiť.

 

6. na košické firmy neviem, už tam nerobím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@Alarm: Vies mi trosku povedat viac o tej ffirme DATAD ? Lebo som rpaev cital ne fore moda strecha ze oni nemaju svojich stalych robotnikov a ze vraj su neio ako sprostredkovatelia. Hodim sem link : http://www.modrastrecha.sk/forum/tema/ake-su-montovane-domy-firmou-data-topolcany/

 

Tak preto by som rad chcel vediet nejaky tvoj naroz na to

 

@sahara: Dik za info

Cize ak by som potreboval urobit projekt tak viem na koho sa obratit :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. sahara: väčšina firiem ponuka 3 stupne rozostavanosti. Hruba stavba, holodom, na kľuč.

 

jovzin: hruba stavba su len (zjednodušene) hole steny, okna/dvere, strecha. Holodom už ma aj rozvody, vonkajšiu izolaciu, omietku, atd. Všetko zavisi na konkretnej firme, každa ma na svojej stranke rozpisane čo konkretne je tam obsiahnute.

 

2. s tym magnetom na blesky si pobavil. Veď take panelaky su postavene z kopy železa (vystuha panelov, kotvy...), mrakodrapy sa z inej ako oceľovej konštrukcie ani nerobia, vyrobne haly su z oceľovej konštrukcie a steny su z plechu. Ľudia tam bežne žiju a pracuju. Maš pocit že su nejak pri burke viac ohrozeny ako v drevenych či murovanych stavbach? Stači len zakladna znalosť elektriny, všakže.

 

3. Čisto z hranolov sa montovane domy nerobia. To už nie je montovany dom, ale drevenica. Hranoly sa u montovanych domov použivaju ako zakladna nosna konštrukcia. OSB dosky tvoria samotne steny domu. Pokope ich držia tie hranoly.

 

Hranol: http://www.pilahrabstvi.cz/images/sortiment/02_hranol-430.png

 

OSB doska: http://img.topky.sk/mojdom/big/188415.jpg/drevostavby-md0903_98-osb-doska.jpg

 

4. normalny krb samozrejme v montovanom dome mať bez problemu môžeš, väčšina domov ho v projekte aj tak ma. Musi byť samozrejme murovany alebo z kovu. Aky iny by si chcel? Dreveny? :D

 

5. čo sa tyka firmy, treba vyberať veľmi starostlivo. Hlavne čo sa ceny tyka. Treba si poriadne naštudovať čo ta cena vlastne obsahuje. Či je to bez/so zakladovou doskou, či to obnaša odvoz odpadu, dopravu materialu, naklady na robotnikov atd. Každa firma ma na strankach rozpisane čo všetko ta cena obsahuje. Takže nizka cena nemusi byť vždy vyhra, lebo tam nemusia byť zahrnute viacere položky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dôvodov, prečo len "skoro" bolo niekoľko:

1)peniaze naškrečkované na tento účel pohltila nutnosť kúpiť nehnutelnosť pre firmu.

2)manželka (ktorej patrí polovica pozemku nechce ísť z Petržalky)

3)stavať na staré kolená už nie je bohviečo

4) nedohoda so spoluvlastníkom pozemku a nešťastne postavený pôvodný starý dom na pozemku.

Link som ti dal preto, lebo s projektantom som bol v kontakte a ako jediný reagoval na môj mail ohladne novostavby.....prispel radami, ktoré znižujú náklady.

To ,že nemajú vlastných viem, ale to nie je až také dôležité. Ja tiež dodávam výrobok napr. do Žiliny, a dám ho vyrobiť v danej lokalite, pretože transport telesa napr.2 x 6m, vlastní montážnici cestujúci 200km, a zámočníci detto zvýšia cenu výrobku asi 1/4.

myslím, že táto firma je vlastne projektant, ktorý urobí projekt, pozná rozmery panelov, takže dôkáže ekonomicky využiť plochu.....

Jedna rada, ktorú som vyčítal, keď to bolo aktuálne:

Výhoda drevodomu je to, že pri rovnakých vonkajších rozmeroch získaš plochu malej izby, a dobré je ak vnútorné priečky sú murované (akumulácia tepla)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@ Ryan: Dik za info :)

 

S tymi burkami a magnetom to len zo srandy :) Vsak jeasne ze je to vsetko uzemnene a podobne. A neboj viem na akom principe funguje blesk a ako ho to taha k zemi :)

Ten krb vsak jasne ze asi drevom ho neoblozim lebo by to bola sprostost. Najskor murovany abo tak nejako :)

Dik celkom za body co si na ne odpovedal :)

 

@ alarm: Dik za info. Ja som sa len zlakol ked som precital tie odpoved na tom fore modra strecha k tej firme.

Inak je pravda ze tiez premyslam ci nedat vnutorne priecky murovane napr 15cm od Porfixu. Ale zase ci to nebude blbe ze dom je primarne montovany a dnuka budu priecky z tehal :)  Pripadne pozeram, ze pisu ze tie priecky pri motovanych domoch ze su naplnene vlnou co tez dobre pohlcuje zvuk a ze aj teplo dobre udrziava. No urcite by som si nechal poradit asi ze ci dat vsade proste z jeden material alebo dat tie preicky dnuka murovane.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Taky mixovany projekt ale budeš musieť konzultovať s projektantom a statikom. To by asi bolo na dlhe lakte. Ja v tom ale zmysel nevidim. Akumulacia tepla? Veď ten montovany dom je izolant (nizkoenergeticky), tie steny maju vysoky tepelny odpor. Teplo z neho unika veľmi minimalne (ak su poriadne poriešene všetky tepelne mosty), takže je ho tam naakumulovane dosť aj bez murovanych priečok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to ,čo som vyčítal:

Drevodom má dobré izolačné vlastnosti, ale neplatí to len pre "dnu", ale aj "von". Takže ak sa dom prehreje, nie je nič ,čo by absorbovalo teplo, a naopak, ak zakúriš, nie je nič, čo by sa zohrialo a postupne vyžarovaním udržiavalo klímu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

murované priečky sú výhodné najmä kvôli zvukovej izolácii. "ťažké" materiály totiž pohlcujú zvuk oveľa účinnejšie. akumulácia tepla pri pórobetóne je iluzórna. to by tá priečka musela byť z betónu alebo kameňa. pri bungalove ich nemusíš konzultovať so statikom, ak budeš mať dole klasickú betónovú platňu, tak pod 10-ku priečku nič nepotrebuješ a pod 15-ku stačí minimálny základový pás.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Murovana stena urcite nepohlcuje zvuk lepsie ako ta montovana. Montovana stena je totiz z niekolkych druhov materialov s roznou hustotou. To je prave velka vyhoda oproti murovanej stene.

Inak na nete sa daju najst grafy s meraniami zvukovej izolacie.

 

Nezda sa mi zeby sa to nemuselo konzultovat. Nejde o podklad, ale o strechu.

 

 

Alarm: keby platila ta veta ktoru si tu odcitoval, tak by nemohli existovat pasivne domy.</p>

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

grafy sú jedna vec, osobná skúsenosť druhá. problém je, že k prenosu zvuku z jednej strany na druhú dochádza práve cez vnútorné trámy alebo fošne, ktoré sú napevno spojené s OSB doskami, takže celé vrstvenie materiálov sa míňa účinkom, lebo nedokážeš urobiť pružný spoj OSB dosky a trámov a stačí jediný tuhý spoj a celá zvuková izolácia je v háji. lenže s tým sa nikto nepochváli. toľko ku grafom.

 

čo má strecha spoločné s vnútornými priečkami? ak ide o klasický hambálok na pomúrnici, tak nič. ak ide o zbíjaný alebo lepený väzník, tak tiež nič a robiť na bungalov stojatú alebo ležatú stolicu (bavíme sa o krove, nie o h****) je nezmysel. jedine v prípade plochej strechy tam je nadväznosť, ale tá sa prejaví práve iba v základovej konštrukcii a hrúbke nosnej priečky a na to statika nepotrebuješ, toho budeš potrebovať až na tú strechu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lenze nejaka tehla resp. kvader nie je "tazky" material tak ako pises. To ma nizku hustotu nato aby to ucinne pohlcovalo vlny. Tazky material moze byt kamen, beton, olovo, ale nie kvader. Problem je aj ten, ze taka murovana priecka ma obycajne vacsiu hrubku tak mozno preto mas ten pocit. Pri rovnakej hrubke je to ale o inom.

Pochodil som dost vzorovych domov a aj toto som skusal. A ta zvukova izolacia je u montovanych domov vyborna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmm niektore veci co tu piste tak si len domyslam co to je :)

 

@Ryan pocuj vies mi povedat teda poradit nejake tie vzorove montovane domy ? Ze by som si popozeral ako to vyzera a podobne :)

 

Inak dik ludia ze tu pisete. Aspon mozem ziskat nejake tie info od Vas kde si davat pozor a tak podobne :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Alarm: keby platila ta veta ktoru si tu odcitoval, tak by nemohli existovat pasivne domy.</p>

 

nepatrím k odborníkom na prestupy tepla, ale....

V starom murovanom dome je v lete príjemne, ako by mal klímu, čo sa o drevodome povedať asi nedá.Drevo, ak mi je známe, nedokáže prijať, ani vydať teplo(lebo ho nevie prijať)

Ak sa mýlim, oprav ma, ale pojem pasívny dom hovorí o množstve energie, potrebnej na byvanie (na vykurovanie).Pasívny dom musí mať vetráky zapnuté aj v zime aj v lete (aby si sa neuvaril) čím viac spotrebičov, tým viac stojí údržba domu, lebo nič nie je večné, preto zdravo žiť, mať pasívny dom a šetriť môžu len bohatí ludia (slnečný kolektor je toho príkladom).

Mne to pripadá tak, že ak máš pasívny dom, ktorý je drahší, ako nizkoenergetický, tak defacto dávaš sám sebe pôžičku, ktorú si budeš splácať formou nižších prevádzkových nákladov(aj tu by som dal otáznik, pretože väčšie množstvo motorov, riadenia, klapiek...treba po čase servisovať, čo nie je lacné...čo sa nehýbe, nepotrebuje údržbu :thumbsup: )

Ale za tým, čo som napísal si zatial stojím=murované priečky majú výhodu v tom, že slúžia na akumuláciu tepla, čo drevo nikdy nedokáže, určite vieš o tom, že sa hovorí, že ak murovaný dom vychladne, trvá dlhšie, kým sa znormální. Ak ideš na lyžovačku do nevykúrenej chaty a začneš kuriť,až po týždni cítiš, že steny ,ktoré pohcovali teplo ti začínajú pomáhať a vykúriš to skôr.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov