Skočiť na obsah

Práca na dohodu - výhody(?)


Sniper

Odporúčané príspevky

Dnes som si prečítal článok, že dohodári sa výhodami takmer vyrovnajú zamestnancom:

 

Dohodári sa výhodami vyrovnajú zamestnancom

 

Na dohodárov sa budú primerane vzťahovať ustanovenia o pracovnom čase, teda o nadčasovej práci či pracovnej pohotovosti. Zároveň budú mať nárok na dovolenku. Tiež budú mať možnosť aj ospravedlnenia v prípade neprítomnosti zo zdravotných dôvodov. Dohodárov sa budú týkať aj ustanovenia o minimálnej mzde, keďže sa dohody stanú pracovným pomerom. Ostatné ustanovenia o odmeňovaní zamestnancov, ako nárok na stravné, sa na nich vzťahovať nebudú.

 

Čítajte viac: http://ekonomika.sme...l#ixzz23suQXqSs

Teraz uvažujem, oplatí sa firmám za takýchto podmienok vôbec prijímať dohodárov? Alebo sa spýtam z opačného konca: oplatí sa firmám za takýchto podmienok prijímať zamestnancov? Ak dohodári budú mať takmer také isté výhody ako zamestnanci, tak firmy zrejme skôr zoberú ich, keď už budú mať voči ním takmer rovnaké povinnosti a zároveň ušetria na takých povinnostiach ako napr. na stravnom a pod. Neviem ako je to s výpovednou lehotou, ale dohodárov zrejme stále môcť prepustiť zo dňa na deň, takže firmy sa nebudú ani zaťažovať odstupným alebo výpovednou lehotou. Skončíme nakoniec všetci ako dohodári? :rolleyes:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je celkom možné, že mnohí nenastúpia ako riadni zamestnanci, ale na dohodu. Aj tak je to pre toho pracovníka lepšie ako keby ho nútili založiť si živnosť. Aj s tým som sa stretla.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To závisí od platu, ak plat presiahne určitú hranicu (tú neviem presne teraz), tak viac sa oplatí pracovať na živnosť ako na pracovnú zmluvu. Ale toto je téma o dohodách, na jednej strane dohodári získajú viac, ale je tam to riziko, že v tomto prípade sa firmám oplatí asi viac zamestnať dohodárov. Najmä takým, ktoré nie sú si isté aká bude situácia za pol roka, rok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 9 rokmi...
Dňa 18. 8. 2012 at 10:36, Sniper napísal:

Dnes som si prečítal článok, že dohodári sa výhodami takmer vyrovnajú zamestnancom:

 

 

Teraz uvažujem, oplatí sa firmám za takýchto podmienok vôbec prijímať dohodárov? Alebo sa spýtam z opačného konca: oplatí sa firmám za takýchto podmienok prijímať zamestnancov? Ak dohodári budú mať takmer také isté výhody ako zamestnanci, tak firmy zrejme skôr zoberú ich, keď už budú mať voči ním takmer rovnaké povinnosti a zároveň ušetria na takých povinnostiach ako napr. na stravnom a pod. Neviem ako je to s výpovednou lehotou, ale dohodárov zrejme stále môcť prepustiť zo dňa na deň, takže firmy sa nebudú ani zaťažovať odstupným alebo výpovednou lehotou. Skončíme nakoniec všetci ako dohodári? :rolleyes:

Ja som tak zamestnaný. Ale je rodieľ medzi "dohoda o vykonaní práce" a "dohoda o pracovnej činnosti" je tu výpovedná lehota 15 dní. Takže ak chcem odísť musím 15 dní čakať na prepustenie. Ostatné je blud lebo na žiadnu dovolenku nemám nárok, ani na žiadnu PN-ku. To neviem kde nabrali. Ani nadčas nemám zaplatený. Nemám nárok ani na prestávku. Takže dohoda je niečo ako dlhodobá brigáda akurát že platia odvody. To je tak všetko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Samozrejme, ze nemas, pretoze si pozri, kolko hodin mas pracovat na zaklade dohody. Mal si si ju poriadne prestudovat skor nez si nieco podpisal. Zamestnanec s takymi skusenostami na pracovnom poli mal personalistu vo firme vyskolit. Nie hlupo naletiet, aj ked slo o tvoj dream job. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No veď to že dohoda nieje ako dohoda. Je ich kopec verzií. Ja mám práve takú tú. A preto ani sa sťažovať nemôžem na inšpektoráte práce lebo papierovo všetko sedí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomas, Tomas, ty by si sa len stazoval. Co ma povedat zamestnavatel, ked nevies ani poriadne rozviest tovar? Nehovorim o meskani, lebo dopravu casto neovplyvnis do takej miery, avsak mat 90% casu nespravne mnozstvo tovaru, co si nevies preratat, zabudas rano veci, zatvorit rampu.. Atd. Nervy uz na teba maju aj prevadzky kam rozvazas. Na to by si co povedal? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 7 minútami, Tomáš napísal:

Ostatné je blud lebo na žiadnu dovolenku nemám nárok, ani na žiadnu PN-ku.

A prečo ty blud pripečený zase oživuješ takmer 10 rokov starú tému svojimi mindrákmi? Si ty vadný už načisto alebo čo?! Keby si nebol pripečený, tak by si vedel, že zákonník práce sa zvykne meniť alebo upravovať s nástupom každej novej vlády, takže aktuálne je to, čo bolo schválené v danom volebnom období. No ale aspoň si nám pripomenul, čo smeráci zase len nasľubovali a za celé roky nič nezlepšili.

A keby si nebol pripečený a vygúglil si, o čom je "dohoda o pracovnej činnosti" ešte pred podpisom zmluvy, teraz si nemusel fňukať, že nemáš nárok na dovolenku a PN.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 minútami, Proteus napísal:

Tomas, Tomas, ty by si sa len stazoval. Co ma povedat zamestnavatel, ked nevies ani poriadne rozviest tovar? Nehovorim o meskani, lebo dopravu casto neovplyvnis do takej miery, avsak mat 90% casu nespravne mnozstvo tovaru, co si nevies preratat, zabudas rano veci, zatvorit rampu.. Atd. Nervy uz na teba maju aj prevadzky kam rozvazas. Na to by si co povedal? 

Ale ja som uznal že na to nemám a dal som výpoveď. Vedúca robila cirkus a nechcela ma pustiť lebo že nemá náhradu. Tak o čom? Ja súhlasím že mi tá práca nejde tak nech ma pustia.

Ak ma tam chcú nasilu držať tak ja začnem odborárčiť. Dožadovať sa prestávky po 4 hodinách. Po 8 hodinách ďalšia prestávka. Alebo 8 hodinový pracovný čas. Keďže niekedy aj 10-12 hodín rozvážam lebo je toho veľa. Napríklad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ty si uz nacisto tupy, alebo sa len robis? Ked raz chcem dat vypoved, tak ju dam. A ak ma chcu, tk si dam podmienky ake chcem a su ochorni prijat. Inak sa mozu strcit s kecami, ze nemaju nahradu. Co s tym mam ja? Ty si si co vyjednal vyjednavac? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ešte nič ale ak ma nebudú chcieť pustiť tak proste budem vyžadovať to čo som vyššie napísal. Veď to neni v poriadku aby človek ráno o 5:00 už bol nastúpený, dajú mu 50 obchodov v 3 okresoch a končí večer o 17:00 bez jedinej prestávky 12-ku ťahať! Veď kamionista ani nemôže toľko jazdiť! Brata kotúč nepustí po 4h prestávka, po 8h zas prestávka. Nesmie to prekročiť. Nemecký inšpektorát práce to veľmi prísne kontroluje.

Predbehne ťa auto. V zadu zabliká nápis Bitte Folgen, stiahne ťa na odpočívadlo a hneď daj kotúč, kolko jazdíš? Ako dlho? Prečo si prekročil jazdný čas? Prečo si si nedal prestávku? Bum pokuta pre zamestnávateľa. Toto treba aj na tých slovenských podnikateľov nech sa už uvedomia.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vy s tým nič nemáte len konštatujem ako funguje podnikanie na slovensku. Ja som uznal že na to nemám tak nechcem zavadzať. Chcel som urobiť dobre a ani to mi nedovolia.

Tykokos v práci kde som bol kmeňový zamestnanec (nie agentúrny kontrakt) s pracovnou zmluvou na dobu neurčitú a vedúci nemal problém pustiť ma! Ešte on sa za mňa prihovoril na personálnom že "tohto na svojom pracovisku neschcem!" keď vymýšlali že výpovedná lehota. Po tomto mi dali v ten deň výpoveď. Tu sa z dohody nedá vymotať.

Druhá vec čo zdravie človeka. Pri povolaní kde je človek za volantom v premávke by mali byť o to viac tie prestávky a maximálne 8 hodinový pracovný čas, čo pri riadnej zmluve aj dodržia. Ale dohodárovi nemusia dať ani len prestávku, dobre mu nahádžu 50 prevádzok v 3 okresoch a nech ťahá od rána do večera. A keď z vyčerpanosti havaruje atď?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V malej firme, kde majú jedného vola, tak je ťažké ho nahradiť iným (volom). Vo veľkej firme, kde majú viac volov, tak nie je problém jedného vola vyhodiť a nahradiť ho iným volom. Už ti to raz bolo vysvetľované, tak čo sa tomu čuduješ jak tela novým vrátam, že vedúci bol od radosti celý bez seba, že sa ťa konečne zbaví.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lebo vyzeralo že dohoda je len také nič, že to ani neni poriadna pracovná zmluva. Takže ani tak nejde o ten zdrap papiera ale o zamestnávateľa. Na dohodu môžem mať istejšiu prácu ako hocikde na zmluvu a priamo ako kmeňový zamestnanec.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie nemozes. Ty len tazis z toho, ze nemaju za teba nahradu. Cudujem sa im vobec, ze nenasli ineho. Ver tomu, ze ak by nasli, nie si tam ty strategicky zamestnanec. Mozno aj mali, ale ked mu povedali ake su podmienky, tak ich poslal do zadku. Tak co maju robit, ked dostali do vienka takeho ako ty? Aj ten predchodca potreboval najst za seba nahradu, aby mohol zdrhnut. Teba poznal, vedel, co si za pripad, dokonale si sa mu hodil. Lenze ty si taky neschopny, ze za jedno nevies odtial odist a za druhe, nevies si vyjednat podmienky. Pravdaze, musel by si byt spolahlivy a ceneny zamestnanec. Ty si aky? 

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Niesom. Tak teda ostávam v tejto práci na dohodu a nejako už len bude. Na druhej strane som si spomenul že skôr či neskôr si vláda zoberie na mušku dohodárov a buď mi budú musieť dať riadnu pracovnú zmluvu alebo zbankrotovať keďže si nemôžu dovoliť iné ako dohodárov. Vtedy odídem. 
 

A vlastne na druhej strane mi môže byť jedno či mám dovolenku. Veď ajtak nemám nikdy peniaze tak čo by som z tej dovolenky mal? Nemôžem si dovoliť ani miestne termálne kúpalisko, nie to nejaké more v zahraničí... Keď som vkuse bez peňazí tak nemusím riešiť ani prestávky lebo nemám si za čo kúpiť tie bagety čo by som cez tú prestávku jedol. Vifonku či sáčkovú ryžu čo mám v zásobe si ajtak môžem spraviť len doma až. Čo sa týka dôchodku to nemusím riešiť lebo ešte aj tí čo majú pracovnú zmluvu a poctivo im odvádzajú odvody, nemajú nič isté, tak čo ešte dohodári??? A keď si dôchodok musí človek zabezpečiť sám (tretí pilier, investície) to môže robiť aj dohodár.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, Tomáš napísal:

Niesom. Tak teda ostávam v tejto práci na dohodu a nejako už len bude. Na druhej strane som si spomenul že skôr či neskôr si vláda zoberie na mušku dohodárov a buď mi budú musieť dať riadnu pracovnú zmluvu alebo zbankrotovať keďže si nemôžu dovoliť iné ako dohodárov. Vtedy odídem. 

Ty si ale veris. Uff, riadny capo si. Len aby s tebou nezatocili skor nez sa nazdas ty extra zamestnanec. 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
Dňa 4. 1. 2022 at 23:14, Sniper napísal:

A prečo ty blud pripečený zase oživuješ takmer 10 rokov starú tému svojimi mindrákmi? Si ty vadný už načisto alebo čo?! Keby si nebol pripečený, tak by si vedel, že zákonník práce sa zvykne meniť alebo upravovať s nástupom každej novej vlády, takže aktuálne je to, čo bolo schválené v danom volebnom období. No ale aspoň si nám pripomenul, čo smeráci zase len nasľubovali a za celé roky nič nezlepšili.

A keby si nebol pripečený a vygúglil si, o čom je "dohoda o pracovnej činnosti" ešte pred podpisom zmluvy, teraz si nemusel fňukať, že nemáš nárok na dovolenku a PN.

hej  , co si agresivny , ved nic take strasne prave nenapisal . nech on je aky chce .

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Práca na dohodu je na Slovensku stále aktuálna. Kamoška vo Viedni pracuje na rakúsku živnosť. Neviem či u nich sú dohody ale na Slovensku dosť ide do módy že zamestnávatelia ponúkajú práce na živnosť alebo dohodu. v oboch prípadoch sa totiž zamestnávateľ vyhne tomu aby musel zamestnanca zabezpečiť všeličím a zamestnanec nemá nárok na dovolenku ani PN-ku takže prakticky musí chodiť do práce stále a to slovenskí zamestnávatelia majú veľmi radi.

Momentálne je to tak že dohodárom sa platia odvody do zdravotnej poisťovne a nejaké minimum do sociálnej. Sú 2 druhy dohôd:

Dohoda o vykonaní práce, kde sa dohodne vykonanie určitej zákazky a keď sa to urobí, tým dohoda končí. Odstúpiť od nej je možné iba v prípadoch keď zamestnávateľ nevytvorí vhodné pracovné podmienky alebo až ak sa dokončí zákazka. Výpoveď zo strany zamestnanca nieje možná. 

Dohoda o pracovnej činnosti kde sa prácava vykonáva priebežne. Uzatvára sa maximálne na 1 rok a výpoveď je možna dohodou alebo zo strany zamestnanca s 15 dňovou výpovednou lehotou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, Tomáš napísal:

Neviem či u nich sú dohody ale na Slovensku dosť ide do módy že zamestnávatelia ponúkajú práce na živnosť alebo dohodu. v oboch prípadoch sa totiž zamestnávateľ vyhne tomu aby musel zamestnanca zabezpečiť všeličím a zamestnanec nemá nárok na dovolenku ani PN-ku takže prakticky musí chodiť do práce stále a to slovenskí zamestnávatelia majú veľmi radi.

A odkedy idú dosť do módy? Odvtedy čo si ty strategický zamestnanec zistil, čo si vlastne podpísal? Ale to je tvoj problém, že nemáš ani základné vedomosti o type pracovných zmlúv. Však načo, že? Doteraz ťa zamestnali všade, kde stačilo nenafúkať, normy si robil na 40% a nemal si potrebu filozofovať v jednom kuse na akú zmluvu pracuješ, lebo firma sa starala o tvoju riť, teraz snáď prvý krát v živote pracuješ formou dohody o pracovnej činnosti, kde od teba žiadajú viac ako len to, že nenafúkaš, máš viac zodpovednosti, denno denne meškáš s dodávkami, ani správne kusy si nevieš spočítať a už sa ideš posrať z toho, ako strašne ti škodia. Podpísal si? Podpísal, tak nepindaj furt a makaj.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov