Skočiť na obsah

Cyril a Metod na Veľkej Morave


sempat74

Odporúčané príspevky

na Slovensku sa slávi 5. júla a je to aj statny sviatok

A to som nevedel. Uvidíte, sú rozdiely medzi miestnych cirkví.

Zatiaľ čo v modlitbe breviara oslavujeme sv. Cyrila a Metoda dňa 14 februára

tak isto v poľské aj tiež v slovenské cirkvi.http://breviar.sk/cg...=14&m=02&r=2013

Vyzerá to, že musite sláviť tieto patróni dvakrát ročne.

druhýkrát pri príležitosti štátneho sviatku. Pekné gesto, plne zaručene.

Predsa oni vyhlásali Evanjelium vo vašich priestoroch.

Sme ich tiež ctime s účtou, hoci kresťanstvo k nám prišlo neskôr (od sv. Vojťecha z Čech).

a 14. oktobra je podla kalendara Sv. Valentín, biskup a mučeník

oktobra? A čo to také, nejaký preklep (celé slovo)? :)
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

brrr...

 

v piatok vecer ma rozladilo Oratorium o Cyrilovi a Metodovi http://www.rtvs.sk/televizia/program/detail/5049/oratorium-o-cyrilovi-a-metodovi?subid=36402 kombinacia fraku D.Jariabka a lesklych nohavic S.Lelkes-Sklovskej bola uz len jedovatym bonbonikom k ich vystupeniu

z textu k programu: Spojenie klasickej a rockovej hudby ako aj operného spevu s rockovým je spojením dvoch svetov – kresťanského a pohanského. - k tomu dalej

 

v nedelu vecer - uzavrety Devin, aby si tam Fickot mohol pozvat 150 papalasov na narodne (sic!) oslavy C+M ??? a Jamricha vytiahli z hrobu, aby zarecitoval Proglas... no fasa http://www.rtvs.sk/televizia/program/detail/5041/oslavy-1150-vyrocia-prichodu-svateho-cyrila-a-metoda-na-uzemie-dnesneho-slovenska?subid=36332

Moderátormi večera sú Beatrice Szabóová, hovorkyňa predsedu vlády SR a Pavol Chovanec, hovorca predsedu NR SR. + minusove body... to uz ani civilni moderatori im nie su dost dobri ???

 

v sobotu vecer som si so zaujmom pozrel 1.diel monumentalnej epopeje o C+M http://www.rtvs.sk/televizia/program/detail/5039/cyril-a-metod-apostoli-slovanov?subid=36317 tzv PRAVDIVÝ PRÍBEH ZRODU NAŠEJ KULTÚRY.

celkom ma zaujali historicke suvislosti, mne doteraz nezname a mozno nezname vo vseobecnosti

nie som historik, ale neskor si par faktov urcite skonfrontujem s ludmi, ktori to studovali

a som zvedavy na dalsie diely, najma na obdobie posobenia u Slovanov na Velkej Morave, napr. v kontexte s tvrdeniami v tomto clanku: http://www.ved.sk/RC.cyril.metod.kultura.htm

Slovienčina ako liturgický jazyk nie je v cyrilometodskom období žiadnou novinkou, ba práve naopak. Všetky slovanské kmene mali pôvodné  obrady vo svojom pôvodnom jazyku, tak sa modlili k svojim pôvodným božstvám a to určite v rodnej reči.

Cyril a Metod zaviedli vyrubovanie svätohájov, ničenie sôch a pôvodných svätýň a ničenie akýchkoľvek pamiatok spätých s pôvodnou vedou a vierou, takže dôsledky ich činnosti nám dodnes bránia v poznaní našej pôvodnej kultúry, ktorú oni totalitným spôsobom zakázali.

to tiez na margo spojenia dvoch svetov - vid prvy odsek mojho prispevku

 

a uz len dodatok - to ako vazne chcu davat 4 diely vzdy az po tyzdni ??? á 1 hod. ??? bravo RTVS !

a viete o tom, ze na ČT to davali uz pred tyzdnom ?

slovensky dabing radsej nekomentujem, aby som si nepoblil klavesnicu...

 

tak, a mozem ist spat a rano dobre naladeny do prace...

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

o dovod viac, popytat sa na suvislosti ludi, ktori tomu rozumeju

Autori filmu „Cyril a Metod –apoštoli Slovanov“, vstúpili do dejín nielen československej, ale i svetovej kinematografie husárskym kúskom. Nepochybne ním je záber z obradu Slovanov, ktorých Cyril a Metod mali pristihnúť na ceste  na Moravu počas „pohanského“ obradu. Skupina „pohanských“ Slovanov, uprostred lesa ovešaného koštiaľmi, sa nezúčasnene pozerá „do blba“, sediac opačným smerom, ako stojí, či skôr sa kýva „žrec“. Ten, sťaby postihnutý nedostatkom horčíka, bez rozmyslu trepe akýmsi kameňom o iný kameň. Žiadny z nich nemôže byť teda posvätný, ale nevadí, aspoň tvorcom. Obdivuhodné je, ako sa dokázali tvorcovia filmu vysporiadať so skutočnosťou , že už pred Cyrilom a Metodom sa Slovania modlili v rodnom jazyku, v slovanskom, jazyku, v slovanských jazykoch, ku svojim pôvodný svätostiam. Filmoví Slovania totiž na obrade nepožívajú žiaden jazyk, len ten kameňobúchač vykrikuje: „Ó-ha, ha-hú-ja, ha-lú“. Tvorcovia sa šmykli o pár desiatok tisíc rokov späť a namiesto slovanského obradu ukázali najskôr obrad neandertálcov, čo sedí nielen výslovnosťou, ale aj prostredím a počtom (tlupa v lese pri skalnom previse o počte do desať ľudí). Jedna z mála vecí, ktorá ruší tento flinstonovský (pazúrkovský) výjav, je kovová sekera v rukách účastníka, pozerajúc sa na to nezúčastnene, sediac bokom, akoby oddychoval na výlete, či skôr brannom cvičení. Vzhľadom na praveký výjav s použitím neartikulovanej reči sa ((ne))môžeme diviť Konštantínovej otázke: „Vy ste Slovania?“ Nepochybne bol obdarený jasnovidnosťou.

http://www.ved.sk/RC.Cyril.Metod.film.htm

 

Žiarislava velmi nemusim, ale uz len kvoli tomuto si film dohladam na nete, aby som ho dopozeral

a ze som tusil, ako tocele dopadne...ach jajaj !

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

už len podľa popisu ten film musí byť rozhodne pôsobivý dokument, hodný historikov typu Ďurica a spol. ...

 

mimochodom, našla som ho, neviem, či budem mať nervy na všetky 4 diely, pozerala som kúsok z tretieho, mno ... asi nebudem mať na to nervy
 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov