Skočiť na obsah

Odvody - sociálna poistovňa


autoskola456

Odporúčané príspevky

Dobry vecer,

mam otazku: kedy bude trebalo vyriesit otazku ohladom odvodov. Otec cital na internete, ze to bude potrebne spravit uz v mesiaci september. V novinach sme sa docitali, ze to bude treba spravit az v novom roku 2013. Kto ma pravdu? Dakujem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Čo sa týka odvodov najlepšie je sledovať blogy od Mihála, tam je väčšinou všetko vysvetlené.

 

Aktuálne platí, že ak na živnosti zarobíš menej ako 4716 € (teda ak si skutočne len malý podnikateľ), tak sociálne odvody neplatíš. Od roku 2014 by sa to malo zvýšiť na 4830 €, ale stúpnu aj odvody, do zdravotnej poisťovne o nejaké to euro a pár centov, do sociálnej o nejaké 3 eurá (všetko píšem z hlavy, tak presné čiastky si treba overiť v poisťovniach).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Živnostníčka Júlia začala podnikať v máji 2013. V daňovom priznaní uviedla príjmy z podnikania v sume 15 000 EUR, ako výdavky si odpočítala paušál 5 040 EUR a zaplatené odvody do zdravotnej poisťovne 440 EUR – jej základ dane (riadok 43 daňového priznania) bol teda 9 520 EUR.

Príjmy 15 000 EUR samozrejme ďaleko presiahli hraničnú sumu 4 830 EUR – Júlia sa do Sociálnej poisťovne prihlási do 8. júla 2014 (podrobný postup tu).

A koľko bude platiť?

Vymeriavací základ pre odvody = (9 520 + 440) : 1,6 : 12 = 518,75 EUR. Vypočítaný vymeriavací základ je teda vyšší ako minimálny v sume 415,50 EUR – Júlia si teda priplatí čosi navyše.

Odvody:

nemocenské = 4,4% x 518,50 EUR = 22,87 EUR

dôchodkové = 18% x 518,50 EUR = 93,37 EUR

invalidné = 6% x 518,50 EUR = 31,12 EUR

RFS = 4,75% x 518,50 EUR = 24,64 EUR

Mesačne bude Júlia platiť spolu 171,95 EUR.

http://ludskourecou.sk/2014/06/szco-a-jul-2014-odvody-pravidla-vypocet-a-priklady/

 

 len na pochopenie odvodov co sa zmenilo a preco SZCO uz budu platit tolko ako zamestnanci - v tejto dobe sa kyvadlo posunulo na stranu zamestnancov(o tom informoval minister Kazimir a tak je to podla neho spravne) a teda zamestnanci budu platit menej.

 

1. moment - uz nam staci 15 000 prijem tolko vyfakturovala a hlavne tolko dostala vyplatene - co zmenili aj ked pausalne vydavky ostali na 40%(v minulosti sa mi zda u nejakych cinnosti boli aj 60%) - nezniyila si danovy zaklad o 6000(15000 x 0,4),ale len o 5040 - to je maximum. A zdravotne odvody 440.

 

OK teraz mozme uz zabudnuta na jedinu vyhodu malo pocetnej skupiny zivnostnikou - pausalne vydavky.

 

Co sa zmenilo oproti minulosti.

Odteraz pracujeme len yo sumou zakladu dane 9520  - to moze byt aj paniJulia - ale aj zivnostnik co ma prijmy 37 000,ale aj vydavky27 500. ten ma ten isty prijem co zdanuje a z coho zije 9500 eur rocne.

 

1 zmena je zmena koeficientov - v minulosti mali SZCO na vypocet vymeriavacieho zakladu 2, predminuly rok 1,9, minuly rok ako vidite v priklade 1,6 a v buducom roku 1,458.

 

2 .zmena pani julie sa to netyka - lebo nebola socialne poistena(teda ich neplatila - to sa da len v prvom roku,ci polroku podnikania, inak pri prijme nad cca 5000 uz nie - julia kedze mala 15000 od dalsieho jula bude platit do socialnej poistovni) - ale vidite to u tej sumy 440 co su zdravotne odvody - odvody sa pripocitavaju 

 

proste maju to nastavene presne ako zamestnanci.

 

------------

Od buduceho roku si do toho isteho prikladu zamente len ten koeficient 1,6 za 1,458 a prenasobte zadzbami jednotlivych poisteni a vyjde vam ze z toho prijmu bude platit julia v roku 2015 189 eur socialne poistenie a 80 eur zdravotne poistenie teda spolu 269 eur.

 

Normalny zamestnanec na odvodoch zaplati 296,45 eur.  Zivnostnik to ma lacnejsie - lebo on neplati dalsie 3 poistenia a nema znich ani narok - proste zivnostnik trebars ak skonci strati pracu - nema narok na davky v nezamestnanosti - lebo si ich ani platit nemoze - zrusili mu to minul rok koncom januara.o co zaplati menej na odvodoch zaplati viac na dani vsak ano-

 

Stale sa tu bavime o cloveku co ma prijem 9960 rocne - teda 830 mesacne. to je cena prace pre zamestnanca - v cistom ma zamestnanec 488 eur - zhruba tolko ma aj ten zivnostnik - v cistom - z toho zije.

 

 

SZCO aj s prijmom 400 euro(to je rozdiel prijmov a nakladou) teda kludne mesacne dostane za svoju pracu 1700 naklady ma 1000 a odvody 300(vypocitane z minuleho roka)  zaplati mesacne odvody cca200 euro to je minimum.

 

Zamestnanec(nizkoprijmovy) - mal doteraz vyhodu zamestnaneckej premie(realne sa to pohybovalo okolo 30-40 eur rocne) - naozaj nizko prijmovy na minimalnej mzde a trosku menej aj polovicu - dostal od statu zamestnanecku vyhodu - a od noveho roku dostane odpocitatelnu odvodovu polozku - teda ten na minimalnej mzde nebude platit odvody do zdravotnej poistovne. Plus dostane minimalny dochodok.

 

 

Realne v minulosti(tri roky do zadu) SZCO platili zo svojho prijmu cca 1/4(25%) na odvody teraz budu polovicu(42% - zvysok dane). Je to problem - mam klienta SZCO ked sa mu darilo kludne platil aj maximum - cca 1000 euro mesacne - uz minuly rok - nedari sa mu zle uz hladal kazdy doklad aby si znizil danovy zaklad,ale hlavne vymeriavaci zaklad.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Neviem ci ide o 1.aprilovy clanok ted zart - ci to tak maju ozaj v Cesku.

 

 
U solidární daně jsou jiná pravidla

Tím by všechno ještě před dvěma lety skončilo. Nyní však do zapeklité situace dostal podnikatele institut solidárního zvýšení daně, který vychází z rozdílu mezi dílčím základem daně (4 414 189 Kč) a 48násobkem minimální mzdy (loni to bylo 1 245 216 Kč). To se rovná 3 168 973 Kč. Samotná sedmiprocentní solidární daň z této částky pak činí 221 828 Kč.

http://www.novinky.cz/finance/365900-na-danich-v-cesku-muzete-zaplatit-i-vic-nez-kolik-vydelate.html

On nie ze za rok zarobil 170 000 korun - on ich zarobil za dva roky -teda realne rocne polovicu. Ale dan ma zaplatit 250 000 - a este zrejme odvody.

 

Podobne okrem solidarnej dane mate aj na slovensku. Jednoduchy priklad - zacnete podnikat v oktobri ci uz nakupite tovar, ci material na realizovanie zakazky priklad za 30 000 euro. Fakturu aj urobite v decembri - dokoncite zakazku - ci to predate v decembri-ale vam to vyplatia v januari 40 000. Teda zisk za dve roky je 10 000. ROcne v priemere 5000. To ze to bolo realizovane behom par mesiacov nech vas nepletie - lebo to nemusi byt zacinajuci podnikatel - ale kludne aj dlhorocny - co realizoval tento obchod.

 

Tak v roku 2013 mal stratu 30 000. Nulova dan a minimalne odvody. Ale za rok 2014 plati dan z 10000 - 1900, ale odvody z VZ 40 000.

 

Teda 12700 rocne - mesacne cca 1000. My mame zuctovanie zdravotnych odvodov - teda realne aspon zdravotne poistenie zaplati - tomu sa neda vyhnut. Socialnemu ak zlozite zivnost.

Teda SZCO zarobi 10000 euro a zaplati 1900 euro dan - 12700euro odvody za rok 2014 - plus minimalne odvody cca 2400euro za rok 2013. Zarobil si 10 000,ale na daniach a odvodoch zaplati 17 000.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Robil som ciganovi danove priznanie. Prisiel za mnou policajt. Robil som mu v roku jedenast trinast a sestnat. A v patnastom vraj zarobil viac a mal platit do socialnej poistovne. Ona Socialna poistovna - to dala na fizlou. Preco? Nema dost neplaticov? Preco prave jeho? Vraj ma fizel mozno vyzve k vypovedi, a kcomu by som mal co povedat? Ked tu mame nejaku amnestiu.

 

On tie tri roky ked som to robil ja nikdy nemal povinnost platit do socialnej poistovne. Vzdy priznal menej ako 5 000 euro.

 

Nepametam si cigana a szco co by dobrovolne platitl niekomu - dan, odvody . Mne zaplatili dvadsat euro.

Biely? Znich neplatili mozno jeden zo sto. Ten co mal platit a neplatil. Ako za seba SZCO. I ten cigan sa tomu tiez vyhybal zdravotne asi tiez neplatil. Ale nemal povinnost(zdravotne ano, nie socialne).

 

A na základe čoho zistili, že v patnastom zarobil viac? On je čo, SZČO? Keď priznal menej (v r. 2015 sa tuším mohlo zarobiť 5148€, aby nevznikla povinnosť platiť odvody do SocPo), ale mal zarobené viac, tak jedine musel mať daňovú kontrolu. Ja som vždy priznal všetko do posledného centa. Hoci tomuto skorumpovanému štátu by som najradšej nezaplatil ani cent, ale keďže nie som smerák, a pri náhodnej kontrole ak by niečo nesedelo, tak skutok sa stal, a už by sa to ťahalo v jednom kuse.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Socialna poistovna ho dala na trestne stihanie. Ja som mu nerobil rok 2015. Aj som sa policajta spytal kto vam povedal,ze zarobil dvadsatisic? SP

Ja co som mu robil DP vzdy mal pod 5000. Teda mal to v DP.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Budem mesacne platit do 80 euro. Na minimalny dochodok.

 

Neviem, či som to tu už spomínal, tuším hej, asi pred pol rokom či kedy, som bol v SocPo, mal som tam nejaké resty v minulosti, že či si ten a ten rok môžem doplatiť, tetka za okienkom mi jasne naznačila, že netreba, sú to vyhodené peniaze a ten rok hore-dole by mi aj tak nič zásadne nezlepšil. Tam už dávno vedia, že súčasný systém speje do bankrotu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zas babkam nemozes verit, ako sa vola minister financii, ci Fico? Tliachaju koniny az by  ich rayen volil.

Ja ani nie kvoli dochodku  - pre seba(II.pilier ani neplanujem vybrat) - kvoli aspon troske zabezpecenia pre rodinu, Ale aj mne sa nieco moze stat.

 

http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-vypocet-poistneho-pre-dobrovolne-poistenu-osobu-za-obdobie-od--1-januara-2018/65198s

 

Vyber typ5 daj 600. 

 

Minimum je tristo - ja to mam tak aj rozpocitane,ze sa poistim v maji. Potom v priemere vyjde 80 euro.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...
  • Pred 6 mesiacmi...

Clovek trasuci sa za dochodkom. sa ma Pyta kedy ist na dochodok? Ma narok v decembri a moze v januari o rok,  Ja podla mihalovych rad, ci rastu ADH som mu povedal,ze nabuduci rok.  Zenska mu na kalkulacke - zenska v socialnej poistovni mu vyratala,ze v roku starom dostane 423 a vdalsom roku 430.Co som mu povedal,ze sa mi nezda. NIeje mozne. 

 

ADH vzrastie o 6 percent. Ja neviem no - ma uz stym snad nebude otravovat. Dostane dochodok za december , viannocne. Snad si dobre vybral.

 

 

Podla mna som rozmyslal tie vianocne. Co vymyslel Fico - to je systemovy prvok.  Pretoho trasuceho sa dochodcu(on ma prijem mesacne mozno trikrat viac(ako ten dochodok) a trasie sa kvoli 7 euram, a vyberie si asi tu horsiu moznst) - si vyberie vianocne a pride o viac v buducnosti. 

 

Zaujimala by ma analyza IFP ohladne kedy sa rozhodli dochodcovia na prelome roka pre dochodok. A o co prisli. Resp.usetril stat.

Za 40 rokov. Za odrobeny rok - za platenia odvodov mas dvaapol percenta.  6percent? Okradol sa o dvaroky roboty.

 

Mna tieto zakony nezaujimaju. Ale su tu ludia aj dochodcovia co asi vedia o com pisem. Prisiel aspon o rok apol ak to zobral v starom roku?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Ako vypočítať spravodlivé odvody živnostníkom? Taky je nazov clanku ekonoma NBS,je to slusny clovek,resp tak ho ja vnimam.

https://e.dennikn.sk/2623077/ako-vypocitat-spravodlive-odvody-zivnostnikom/?ref=list&_ga=2.37613984.105495618.1637731102-1280699262.1618658222

V com nesuhlasim,resp sa mi nezda presne. Su dve vacsie vyhrady a jedna len poznamka.

Citát

Zaslúžia si živnostníci a ich rodičia rovnaký dôchodok ako ja a moji rodičia? Určite áno. Takže by mali platiť rovnaké sociálne odvody 16,8 percenta ako ja (alebo 18 percent na starobné poistenie a 4,75 percenta na rezervný fond z hrubej mzdy). Dôchodky sú u nás okrem odvodov na starobné poistenie a rezervného fondu ešte dotované aj z prebytkov ostatných fondov Sociálnej poisťovne, čiže možno by sociálny odvod mohol byť ešte väčší.

Naco je vytvoreny rezervny fond? Na vyplacanie deficitnych fondov a to su len starobne? Nemocenske nieje tiez deficitne?

https://www.socpoist.sk/hospodarenie/554s

Treba najprv poupratovat tie percenta aby boli s realitou. Aby aj do II.piliera tieklo tolko penazi, aby ked mne ako II.piliernikovi daju z toho polovicu aby aj do II.piliera tiekla polovica penazi. Teda spravodlive odvody su 28,11%. Resp nech su aj 29 ak sa vo fondoch spravi poriadok. Teda v matovicovom navrhu je len relativne presne to co zivnostnik ma platit. Ziadne ,ze aj tak maju o 10% menej.

Ako to je dnes? SZCO dnes okrem starobneho a invalidneho co je vporiadku plati rezervny fond 4,75%,ale aj nemocenske poistenie 4,4%. Do nemocenskeho poistenia je prijem 750 milionov a vydavky 1 043 milionov. Za dvadsat rokov robenia uctovnictvo , SZCO boli na PN 5 ludia mozno po mesiaci - vacsinou slo o operaciu,ci u raz. 30-40 zivnostnikov. V NBS ci socialnej poistovni by mali mat iste presnejsie informacie.

 

Citát

Nevidím preto dôvod, prečo by sme mali systematicky dotovať napríklad lekárov v ambulanciách (živnostníkov) z odvodov lekárov v nemocniciach (zamestnancov).

V ambulanciach su lekari zivnostnici? Nevideli ste kto to prevadzkuje, nejaka s.r.o.? A asi preco? Ci lekar zivnostnik si dava 60% pausalne vydavky? Oni by asi aj mohli,nie su platitelmi DPH, ale pri prijme 100 000,by ste chceli mat pausalne vydavky 20 000? Uz len kvoli nejakym stupidnym statistikam si musia robit uctovnictvo.

Inak sam dobre vie ze platia vyssie odvody ako zamestnanec. Ved sam to si pocital.

Citát

Ak dobre rátam, férové odvody pre živnostníkov sú  31,6 percenta z príjmu.

Oni dnes platia 47,15 z vymeriavacieho zakladu - co je presny ekvivalent hrubej mzdy teda 35%.

A len poznamka,ze so SZCO nebude velka firma, niekedy sa to stane. Videl som. Kolega klientovi povedal, ze si musis najst uctovnicku co tu bude robit cely tyzden. Nestihal to robit aj ked odrobil 2 dlhe dni(niekedy 10 niekedy 12 hodin) za tyzden. A dochadzal tam asi 40 km. Na zaciatku jeho otec nam papiere nosil raz za stvrtrok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov