Skočiť na obsah

Klíma alebo vonkajšie žalúzie?


Jovzin

Odporúčané príspevky

Chcel by som sa opytat ci ma niekto nejake susenosti teraz v tychto horucavach s klimou alebo vonkajsimi zaluziami v byte.

 

Kedze co byvame so Stevkou v tom nasom dvojizbovom byte v KE tak mame okna otocene iba na zapad. A jeto kill po 14tej ked sa oprie slnko do toho az do tej 19tej priapadne 20tej. Mame tie vnutorne zaluzie co su v oknach a no aj to pomaha ale trebalo by tam este neico bud tu klimu alebo vonkajsie zaluzie.

 

Som aj nedavno pozeral a porovnaval ceny tak vychadza to cenovo podobne. Kedze viem zohnat klimu za nejakych 500Eur a aj tie zaluzie by ma stali podobne okolo 450-500EUr.

 

Plus este otazocka ci nahodou neviete ci je aj nejaka moznost mozno ziskat prispevok od statu na tu klimu pripadne zaluzie z dovodu fakt hnusneho tepla v byte. CI nahodou neni nejaka dotacia od statu proste ze ak mate v byte pocas tychto horucav teplotu vacsiu ako je vonku tak ci stat neprispieva nejakou sumou ?

 

Dik za info

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslím, že nič také ako príspevok na klímu som ešte nepočula. Áno bol štátny príspevok, ale na vykurovanie, ak použíješ na vykurovanie slnečné kolektory, alebo kotly na biomasu. Tento príspevok slúžil ako podpora alternatívneho vykurovania, čož si neviem predstaviť, ako by sa dala použiť nejaká alternatíva k elektrickej klíme. Tak si myslím, že žiadne príspevky nebudú.

A z dôvodu "hnusného tepla v byte" by teraz malo na klímu nárok asi 95% obavateľov slovenska, vynímajúc tých pár, čo ešte bývajú v starých pivniciach pod úrovňou zeme.

A vieš, je veľmi diskutabilné čo je kill teplo a čo už nie. :)

Ak by si sa napriek môjmu skepticizmu o príspevku na klímu pre bežného občana dozvedel, daj vedieť.

 

Inak k tvojej otázke, si myslím, že vonkajšie žalúzie majú svoj účel, ale klíme sa nevyrovnajú. Zasa je pravda, že žaluzie po namontovaní už žiadnu el. energiu nespotrebujú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Žalúzie ti budú iba tieniť, takže ten vzduch až tak príliš neochladia, ale klimatizácia upraví celkovú klímu v byte.

Teda nielen chladenie v lete, ale v prípade potreby aj zvlhčenie príliš suchého vzduchu.

Teplý vzduch z bytu však niekam budeš potrebovať dostať ... vieš ako a kam?

Ak to vyvedieš na fasádu, nebudeš potrebovať aj súhlas vlastníka baráku?

Nebude "klíma" príliš hlučná?

A čo klíma a malé dieťa ... pôjde to "dohromady", nemôže tam vniknúť nejaký problém?

Skôr ako do niečoho investuješ, pozisťuj si čo najviac informácií ...

... nie u predajcu, ten chce predať, tak bude svoj tovar chváliť.

Ale informuj sa u ľudí, ktorí s tým majú skúsenosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prípadne také menšie klimatické zariadenie "do izby" - volá sa mobilné, zbiera kondenz do nádobky, ktorú treba občas podľa návodu a teploty vyliať ... jednoduchá obsluha, máš to na roky, na dvojizbový byt stačí. sú aj také, s ktorými si naopak v zime možno prikúriť

 

takéto niečo mám na mysli : http://www.obchodny-...-an110/z234667/

hľadaj, iste nájdeš aj iné.

 

keď vidím tie tuhé husté vonakjšie žalúzie na oknách, nerobí mi to dobre ... vždy mi napadne, že tam je tma ako v rohu, keď vetráš, tak či tak to musíš vytiahnuť ... neviem, to by som si určite nedala.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na vnutornu mobilnu akozeklimu zabudni. huci to tak, ze po dvoch hodinach bude hucat tebe v hlave, (nevelmi) ochladi akurat jednu izbu 4x5m, no budes musiet mat stale zatvorene dvere, lebo inak to bude iba luxusny ventilator a prehriaty vlhky vzduch musis odviest vonku dost velkou hadicou cez specialne na to urobenu dieru, lebo ked to len vystrcis cez pootvorene okno, cely efekt bude nulovy. mali sme to na skusku v kancli a boli sme radi, ked si to potom vzali prec. a to bola z tych drahsich. ked uz klima, tak normalna, tzn. vonkajsia jednotka (najlepsie na streche, lebo ta susedia ukamenuju) a vnutorna jednotka (najlepsie v kazdej miestnosti), samozrejme spravne nastavena, ked nechces skoncit s respiracnym ochorenim. ale kazda sranda nieco stoji (obstaranie aj nasledna udrzba) a tato obzvlast. vonkajsie zaluzie sice ucel splnia, ale byt pol dna v tme mi nepripada velmi lakave (hoci u nas na niektorych domoch ich ludia maju zatiahnute jak je rok dlhy). este je tu moznost vymeny okennych skiel za atermicke a doplnit ich klasickymi vnutornymi zaluziami. neviem sice kolko to stoji, ale na nete urcite nieco najdes.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Som aj nedavno pozeral a porovnaval ceny tak vychadza to cenovo podobne. Kedze viem zohnat klimu za nejakych 500Eur

Prirataj si cenu za inštalaciu a spotrebu. Takže sa ti to predraži, 500€ je len začiatok. Veľa robi aj zateplenie. Vtedy vonkajšie žaluzie pomôžu dosť. Inak tie panely budu aj tak "topiť". Sam mam okno na zapad. Zatepleny blok mame od minuleho roka, takže to viem čerstvo porovnať. Odvtedy je to oveľa znesiteľnejšie. A to nemam vonkajšie žaluzie.

 

A z dôvodu "hnusného tepla v byte" by teraz malo na klímu nárok asi 95% obavateľov slovenska, vynímajúc tých pár, čo ešte bývajú v starých pivniciach pod úrovňou zeme.

 

Až toľko ľudi to nebude. Stači prizemie zatepleneho domu, či nejakeho kammenneho alebo nejakeho s hrubymi stenami, prip. montovaneho. Tam je prijemna teplota aj v horucom lete.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmm

 

Cize tu mobilnu co radila game to ani nebrat hej?

No to je na tom ze co pozeram vsade v KE sa zatepluju bloky a ten nas nejako ne a ne kua. Inak mam plastove okna so zaluziami co su z dnuka na okne vsak asi veite tie standartne.

 

Tiez som nad vonkajsimi zaluziami az tak velmi neuvazoval kedze Stevka oni maju an dome tie zaluzie a je tam fakt tma ked to zatiahne plus obcas mam pocit ze som ako v sklenniku ze oni nepustia svetlo dnu ale ani vzduch aby sa prevetral, plus sa obavam ze ked sa nahreju poriadne tak to teplo bude salat nie von ale dnu a bude fakt sklennik.

 

Takze teiz mi to vychadza najskor na tu klimu co sa dava na stenu z vonka. AKurat ako aj poznamenal sahara on to na tych 500 iba zacina. Este chcu 160 za montaz a este dalsich 40 za neviem co.

 

Asi budem musiet zbehnut za domovnickov kedy sa konecne ten nas blok zatepli ked spominas sahara ze je to citelne lepsie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiez som nad vonkajsimi zaluziami az tak velmi neuvazoval kedze Stevka oni maju an dome tie zaluzie a je tam fakt tma ked to zatiahne plus obcas mam pocit ze som ako v sklenniku ze oni nepustia svetlo dnu ale ani vzduch aby sa prevetral, plus sa obavam ze ked sa nahreju poriadne tak to teplo bude salat nie von ale dnu a bude fakt sklennik.

Pokiaľ budu svetle, tak sa budu zahrievať minimalne, kedže biela ma najvyššie albedo=schopnosť odražať žiarenie. Ak budu tmave, tak to bude tak ako pišeš. Ma to ale tu nevyhodu, že odrazia aj svetlo, tym padom budeš mať tmu. Aj keď ich nemusiš stiahnuť uplne. Aj tak to čiastočne pomôže. Každopadne horučavy už končia, takže to najhoršie je za nami. :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Potrebujes vymenu vzduchu. Ja mam byt s oknami na obe strany, ked je vecer a ty otvoris okno tebe sa to bez otvorenia vchodovych dveri precyrkuluje?

 

 

Podla mna by pomohlo zateplenie. panel by nebol tak teply, resp by vas mozno ochladzoval, tiez nemame zatepleny. Co dnes je opacne, aj ked mas chladny vzduch a otvoris okno aj tak tam bude teplo. Nejake to tienenie a dobre okna posluzia. Ale tma a u teba svetlo z druhej strany nepride. Pr. mne tma nevadi, ktora ma chrani od tepla, lebo mam este dve okna.

 

Podla mna je v tvojom pripade riesenie jedine klima. Taka obycajna ako v bulharsku co som mal na hotely, ci aj u nas vo vecierke videl.

Nemas na vyber. Investoval by som do toho. Pr. ja som investoval do plastovych okien. Oni nie kvoli zime ci teplu. Ale ked raz za rok u nas zafucal vietor mi ich dokoran na jednej aj druhej strane otvaralo. A bez povelu.

 

Najlepsie je pred takymi horucavami ujst. Zena mizne s detmi k mojim rodicom. Jej su o 3 kilometre dalej a to uz by mozno nezvladla. Deti do vody a clovek do tiena.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nerozmyslaj nad blbostami ako vonkajsie zaluzie a zateplenie, pri tychto horucavach jednoznacne klima. mama ma aj vonkasie zaluzie aj zatepleny panelak a zdochyna tam. svokrovci maju len kllimu a je tam super.

kupuj osvedcenu znacu napr daikin, idelane multi split- jedna vonkajsia jednotka na ktore su napojene viacere vnutorne- pri neinverotorovej vnutornej jednotke len dve, pri invertorovej az 4. invertorova jednotka ma tu vyhodu ze kompresor ide v kuse a len sa zvysuju/ znizuju otacky podla potreby- teploty miestnosti. bez invertora ma kompresor pevne stanovene otacky a iba sa zapina a vypina co je nahovno vzhladom na jeho zivotnost a spotrebu pri zapnuti. Invertory maju zhruba o 40% mensiu spotrebu el.

no a potom podla toho ake je hlboke tvoje vrecko- klima ti moze aj kurit, odvlhcovat, cistit vzduch atd. zavisi len od toho kolko tam chces investovat.

ja planujem klimu na buduci rok inak mi zdochne v lete pes.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

s tým zateplením súhlasím tentokrát so slimakom ... je to izolácia, aká taká, ale je

kým nebol barák zateplený, v zime na zmrznutie, v lete na zdochnutie ... zateplenie pomohlo odizolovať trochu aj od zimy, ale ja od tepla ...

samozrejme, že je teplo, keď sa prehreje barák, ale ani pri dvojtýždňových kánikulách nebolo až tak neznesiteľne, ako pred zateplením.

 

na jednej strane - juhozápadnej . má okná mamin byt, a to je iná káva ... vetrá otvorením vchodových dverí, ale zateplením - izoláciou baráku sa mierne zmenila klíma aj tam. nebolo tak neznesiteľne ako desaťročia predtým.

nie je to najsamlepšie a jediné riešenie, iste nie. ale izolácia pomohla. nie strašne, trochu, ale je to cítiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Hmm no to je na tom ze nejako sa nehnru do zateplenia bytovky. Vsade okolo po sidlisku zatepluju ale tu nasu nejako nic.

Ako urcite tento rok uz to nekupim ( klima/zaluzie) ale na dalsie leto by som uz chcel nieco z toho mat. Co citam vase nazory tak jeden ma dobre skusenosti s klimou dalsi zase so zaluziami. To je na tom ze ja mam tie okna otocene iba na jednu stranu. A zase ako pise slimak da sa to vyvetrat cez vchodove ale no je to take blbe mat otvorene vchodove dvere a aby Vam okoloiduci lucdkovia pozerali do bytu ked idu po schodoch.

Preto skor premyslam nad klimou/zaluziami. Ked by som bral zaluzie tak iba biele to hej. Klimu sa zase bojim teraz kupit kvoli malemu aby neboli nejake problemy. Aj ked je pravda za na dalsie leto uz bude mat rok ale tak aj tak no trosku sa toho obavam ze klima mu uskodi. Kua tazke rozhodovanie. Viem urco ze neico tam treba dat lebo zdochneme dalsie leto v tom byte. Len zase musim uz brat ohlad aj na dalsieho clena rodiny :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je este jedno riesenie - zvyknut si :-)

 

ale vazne - klimu by som neriesil ani zadarmo, je to jednoducho pre organizmus neprirodzene, az skodlive

tiez byvam v panelaku, nezateplenom, dve okna na J-JV, dve na S-SZ

extremne teploty sa daju uplne v pohode zvladnut systemom - tam, kde prave svieto slnko, tak mame zatiahnute vnutorne zaluzie, cez den mame zavrete okna, aby dnu neprudil teplejsi vzduch zvonka a celu noc mame otvorene dokoran; kedze v noci je teplota cca 15° alebo aj menej, tak sa to do rana pekne ochladi :agree:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trochu iné to je, keď sú okná len na juhovýchod a juh ...

mama ich má tak, a vyvetrať to a stiahnuť teplotu je menej jednoduché, ale neotvárať okno od rána, keď začne pražiť na tú stranu slnko, a nepúšťať dnu najväčšie teplo cez deň, až kým slnko nezalezie, stiahnuté vnútorné žalúzie, a občasné prevetranie z chodby pomôžu.

a ako som písala, pomôže aj zaizolovanie domu, výmena okien, ubralo to na vnútornej teplote cca tri stupne, a to v tomto roku, keď vonku vystúpila teplota na 37.

pomohlo to v našom byte, kde sú okná na dve strany, a pomohlo to aj jej, kde má okná len na juh.

nič sa nedá robiť, nie sú to kamenné domy, sú to činžiaky, proste keď je teplo, je teplo ... častá sprcha, schladzovať sa, neotvárať okná, nepúšťať dnu teplo, vetrať v noci, ako Ady píše ... dá sa tomu pomôcť, hoci aj nočné teploty boli hodne vysoké, aspoň dolu na juhu ...

ale neprehľadné vonkajšie žalúzie by som si proti teplu nedávala, vážne nie. aj keď je biela, stiahnutá je čierna a v byte je tma ...

klimatizáciu už tohto roku asi nevyužijete, a na rok uvidíte, ale malé dieťa a klimatizácia tiež moc nejde dokopy, aby nebolo večne nachladnuté, ... a imunitný systém je u takého malého háklivý

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U nás v jednom bare, kam so starsim chodíme dosť často, spravili nedávno klimatizáciu a je to úplne super. Ľudia sa pečú na terase a my pekne v chládku si popíjame. A keď vyjdeme von, tak nás poriadne to dusno ovalí :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 rokmi...

Nesúhlasím. Tým, že žalúzie zatienia spôsobia predsa istú ochranu pred prehriatím. Súčasné žalúzie ktoré su motorizované a majú v sebe nejakú tú mechaniku sú podľa mňa ideálnejšie. Z klímy predsa nastáva vysušená sliznica nosa, prechladnuté krky a podobne čo pri vonkajších žalúziách nehrozí. Ale tak je to na každého rozhodnutí. Ja som však za tie vonkajšie žalúzie :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

technicky:

Ak sa dajú vonkajšie žalúzie, tak teplota klesne, lebo lúče dopadnú na žaluziu a nerealizujú sa v izbe. Samozrejme, akonáhle sa otvorí okno, teplý vzduch zvonka je vnutri.

Existujú aj folie na okná, ktoré majú reflexnú vrstvu, a odrazia lúče. Z vetraním je to to isté.

Ak klima, tak by to chcelo mať balkon, kde sa umiestni.

Mobilné klímy, aj keď sa "reklamujú" tak fungujú asi nasledovne....

Ak chcem ochladiť vzduch, musím dodať energiu, plus energiu na straty a účinnosť systému. Znamená to, že z predu my fuka studený vzduch a zo zadu je zapnutý "varič". Tento varič zohrieva vzduch v izbe a nuti klímu aby viac ochladzovala a takto to ide dokola. Mobilná klíma by bola dobrá, keby bola vzadu rúra, ktorou by sa teplý vzduch dal vyfuknuť von z izby. Predstavte si otvorenú chladničku... z predu chlad, vzadu výparník, ktorý dodáva teplo...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, to pasuje tak ako píšeš, a/ale v podstate mám odskúšané všetko.

vonkajšie žalúzie síce zachytia veľkú časť tepla, ale pri dlhotrvajúcich teplách, aké sú aj v tomto roku, je to tak asi na dve veci - aspoň v činžiakoch a panelákoch.
zateplené - čiže izolované činžiaky odolávajú spravidla trochu dlhšie / aj to je odskúšané na vlastnej koži /, ale nakoniec po pár dňoch podľahnú, a prehriate strechy a steny, ktoré sa boria vo dne v noci s tropickými teplotami, sálajú do miestností teplo ...

vonkajšie žalúzie zabránia trochu valeniu sa tepla oknami, ale je to dosť málo ... ono totiž brániť sa takým veľkým teplotám, aké panujú toto leto, je: podľa možnosti vetrať, kým v noci trochu schladne vzduch, a okamžite zatvárať a mať zatvorené a stiahnuté aj vnútorné žalúzie, kým z akejkoľvek strany páli slnko ...

odskúšané nie raz, a nielen tohto leta.

čiže vonkajšie žalúzie pomáhajú pri bežných teplotách a bežnom pálení slnka pár dní, nie celé týždne.

 

mobilnú klímu sme mali na jednom pracovnom mieste ... rúra s odvodom tepla bola vyvedená kamsi do komína, klíma hučala a každý druhý deň pretekala, ale nemala šancu pri podobnom lete, ako bolo to tohtoročné ... teplota sa dnu v malej miestnosti šplhala do neskutočných výšin.

 

kombinované to bolo na juhozápadnej celosklenej stene odrazovou fóliou ... po hodinovom opieraní sa slnka pri teplotách nad 30°C bola celá sklená stena nedotknuteľne horúca a priam vyžarovala teplo do miestnosti ... a to bola za ňou ešte vertikálna biela žalúzia - toľko k fóliám.

 

zostáva klíma, v rozumne používanej miere.

 

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto leto sme sa s Flinstonom rozhodli, že si necháme nainštalovať klímu. Vraj do haly, nejaký jeho kolega to tiež tak má a stačí to primerane vychladiť obývačku a spálňu (=pôvodne detskú izbu). Rúry vraj odvedieme na balkón. Napodiv, neradil sa s dcérami ani so svojou mamkou, ale so svojou zákonitou manželkou, teda mnou.

Segra má tú mobilnú, technické detaily nepoznám, ale v tej izbe bolo príjemne a chodili sme sa tam chladiť, keď sme sa nezmestili do bazéna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

JJ ak sa podari ten dom co planujem v okoli Brna tak tam budem mat tie automaticke zaluzie. 

Brat to ma na dome a je to fakt lepsie ako klima.   Plus v tom dome este co planujem kupit bude aj ta rekuperacia vzduchu cize nebudem musiet otvarat okna vobec :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jednoznacne kvalitne vonkajsie zaluzie.

K tomu ak je este nizkoenergeticky barak, tak chlad vydrzi hodiny a moze sa aj vetrat.

 

Cerstva skusenost z tohtorocnych letnych horucav. Rano vyvetranie, pustenie zaluzii, poobede, ked je vonku 35, vnutri 21. Neskutocne.

Samozrejme po odtiahnuti zaluzii, kvoli svetlu, sa zacne teplota pomaly zvysovat.

O negativach klimy nema vyznam pisat, takze sa k nej nebudem ani vyjadrovat.

 

Jovzin, ak tam budes mat aj rekuperaciu, tak bez debaty, zaluzie su jasna volba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

skúsenosti nemám, len som ich videla a bydlenky ich hodne chvália - v ich prípade zrejme a zjavne hlavne preto, že sú in a moderné a pasujú im do štýlu bytov, ako bydlenky poznám :)

ale zatiaľ o nich píšu v superlatívoch a chvália si ich / ja si neviem ani predstaviť, ako to vlastne funguje na svetlo a tmu, nakoľko tieni pred slnkom a nakoľko bráni pohľadu dnu / ale chvália

 

napr. tu http://www.mimibazar.cz/rodinne_foto.php?id=4642868&user=0&order=0&typ=2014

http://www.mimibazar.cz/rodinne_foto.php?id=4627934&user=0&order=0&typ=2014 ....

http://www.mimibazar.cz/rodinne_foto.php?id=4410440&user=0&order=0&typ=2013 ...

 

posledná fotka je výrazná - tam je vidieť, že skutočne cez ne vidieť, a je to skôr dizajnová záležitosť :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov