Jump to content

Odvolanie arcibiskupa Bezáka


alamo

Recommended Posts

v blogoch na dnešný deň http://forum.freespa...post__p__178966 som dala jeden z mnohých blogov, ktoré sa dnes objavili, a ako sledujem, je ich stále viac.

 

článok včera : Arcibiskupa Bezáka bránia pred pápežom http://www.sme.sk/c/...ed-papezom.html

článok dnes: Arcibiskupa Bezáka odvolali http://www.sme.sk/c/...a-odvolali.html

 

tak ten blog ešte raz :

Požiera cirkev vlastné deti? http://repka.blog.sm...astne-deti.html

a kopa ďalších ...:

Bezák odvolaný http://tiborjavor.bl...k-odvolany.html

Standing ovation pre arcibiskupa priamo v kostole v Trnave http://tinka.blog.sm...rcibiskupa.html

...

včerajšie články a šuškandy a dnešné články a blogy neveľmi vypovedajú o tom, že ľudia tlieskali pápežovi. netlieskali.

 

 

edit. neskorší článok:

Bezák stelesňoval to lepšie, čo sa dá v slovenskej katolíckej cirkvi nájsť. Kontrast oproti predchodcovi Jánovi Sokolovi, ktorý slúžil zádušné omše za Jozefa Tisa a vyžíval sa v sláve, azda ani nemohol byť väčší.

Keď si ako arcibiskup dovolil kritizovať napríklad fakt, že celá desatina slovenských kňazov spolupracovala s ŠtB, či spochybňovať Sokolovo nakladanie s diecéznym majetkom, bolo to nečakane otvorené. To mu síce mohlo získať obdivovateľov, ale aj nepriateľov, ktorí ako liek na akýkoľvek cirkevný problém preferujú čušanie a zadupanie odvážnych ľudí pod zem.

Konšpiračná špekulácia môže znieť, že tí druhí zase získali prevahu a Vatikán zoťal vytŕčajúcu hlavu. Možno je to inak, ale pápežovo rozhodnutie žiadnu inú interpretáciu neumožňuje. Keďže kánonické právo uvádza len povinnosti biskupa, ale jednotlivé dôvody na odvolanie nie, zdôvodnenie v liste, ktorý včera Bezák prečítal, je viac ako vágne a pre veriacich nepochopiteľné.

Benedikt XVI. dlho predtým, než sa stal pápežom, hovoril, že najmä v Európe už cirkev nebude ľudovou, ale menšinovou. Nebolo to želanie, ani varovanie, ale realistické zhodnotenie situácie. Rozhodnutiami, akým je odvolanie Bezáka, takýto stav môže len priblížiť.

Čítajte viac: http://komentare.sme.sk/c/6441541/vagne-a-nepochopitelne-zdovodnenie-odvolania-arcibiskupa-bezaka.html#ixzz1zOSC54gw

 

Link to comment
Share on other sites

s blogmi, na túto tému sa roztrhlo vrece..

http://javorova.blog.sme.sk/c/302449/Bezak-Pripad-hodny-Dana-Browna.html

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik pred pár dňami obviňoval F. Mikloška, ktorý ako prvý priniesol informáciu o chystanom odvolaní arcibiskupa Bezáka, z konšpirácií na spôsob Dana Brown

Bohužiaľ sa ukázalo, že Mikloškove informácie neboli iba fámy. Arcibiskup Bezák je odvolaný. Okolo celého prípadu je však toľko otáznikov a nejasností, že sú to skôr cirkevné inštancie, ktoré tu vytvárajú pocit mrazivej atmosféry konšpiračných detektívok

 

asi si, si je treba asi uvedomiť, že samotná katolícka cirkev, rozhodne nie je demokratická organizácia, ale dalo by sa povedať "totalitná"...

a toto zistenie, musí byť pre mnohých čo ju u nás vnímali, cez prizmu boja proti komunistickej totalite, musí byť takéto zistenie poriadne šokujúce

Link to comment
Share on other sites

Tak uvidime, ake dovody odvolania budu nakoniec oznamene - ak vobec nejake oznamene budu.

Je to teda riadna hamba, ze skompromitovany Sokol s STBackou minulostou a kolarobaciou s rezimom Vatikanu nevadil, ale tento je zrazu neprijatelny.

 

Alamo, cirkev je skor hiearchicka ako totalitna. Skor ide o to, ze cirkev na Slovensku je "pozadu" v porovnani s celosvetovym meritkom. Prave preto toto zatiahnutie rucnej brzdy reformam z Vatikanu prichadza velmi prekvapujuce.

 

Az vo svetle tychto udalosti som sa dozvedel, ze Bezak bol aj v Lampe, prave dnes som si ho pozrel a o to mi pride jeho odvolanie smutnejsie.

Link to comment
Share on other sites

s blogmi, na túto tému sa roztrhlo vrece..

 

 

samotná katolícka cirkev, rozhodne nie je demokratická organizácia, ale dalo by sa povedať "totalitná"...

 

všetci rozhorčení blogeri by si mali v prvom rade uvedomiť že "církev svatá" naozaj nie je demokratická organizácia ale firma. a vzhľadom k tomu že funguje už 2k rokov a má stovky miliónov klientov po celom svete, by sme mohli konštatovať že je to firma mimoriadne úspešná.

stalo sa iba to že generálny riaditeľ odvolal regionálneho manažéra, ktorý bol síce medzi klientmi obľúbený, ale to nič nemení na fakte že žiadna firma si nenechá od svojich zákazníkov kecať do svojej personálnej politiky a ani im nič nemusí zdôvodňovať. klienti v danom regióne budú síce chvíľu nespokojní, (ako dlho záleží od osoby nového oblastného manažéra) ale celkovou pozíciou firmy to určite neotrasie. vzhľadom k špecifickej povahe služieb poskytovaných cirkvou by som masový odliv zákazníkov ku konkurencii rozhodne neočakával.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

odvolanie biskupa Bezáka vyvolalo už toľko blogov a diskusií, že je problém o nejakú nezakopnúť. za a proti a za a proti z každej strany,

na ilustráciu

jeden Tomáš Halík: http://www.christnet.cz/magazin/clanek.asp?clanek=3911

a jeden Jozef Červeň : http://cerven.blog.sme.sk/c/302694/Ocarenie-arcibiskupom-Bezakom.html

 

tak na rozdiel od ostatných, jeden "iný" článok:

Tri dni po oficiálnom odvolaní arcibiskupa Róberta Bezáka z čela Trnavskej arcidiecézy dostala Generálna prokuratúra trestné oznámenie týkajúce sa obdobia, keď bol arcibiskupom Ján Sokol.

Podala ho audítorka, ktorá na Bezákov pokyn preverovala financovanie arcidiecézy za Sokola. SME to potvrdila samotná audítorka, ktorá si neželá zverejniť svoje meno.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz1zlbWOUch

Link to comment
Share on other sites

nejak som tak popri poctivom hákovaní, v nočnej dvanásť hodinovej šichte nemyslel ma nič iné ako ma robotu

keď ma tak nejak zrazu napadla otázka

"ako by vypadal Bezák, v kardinálskom klobúku?"

Link to comment
Share on other sites

Az vo svetle tychto udalosti som sa dozvedel, ze Bezak bol aj v Lampe, prave dnes som si ho pozrel a o to mi pride jeho odvolanie smutnejsie.

 

Áno, tiež som sledoval rozhovor Pod lampou a aj ako ateista musím priznať, že presne takto si predstavujem správneho cirkevného zástupcu. Bezák na mňa zapôsobil ako úprimný, pravdovravný a dobrosrdečný človek, ktorý kresťanské učenie nielen pozná a šíri, ale navyše sa ním aj sám riadi a žije podľa neho. Jeho odvolanie ma len utvrdzuje v domnienke, že cirkev sleduje skôr mocenský a politický, než náboženský zámer.
Link to comment
Share on other sites

pre pripomenutie - Bezák v Lampe:

http://www.sme.sk/c/...upa-bezaka.html

 

Veriaci odpoveď na Bezákovo odvolanie nedostanú

 

Ľudia nemajú právo na všetky informácie, vraví cirkev.

Jedenásť misijných spoločenstiev, jedno občianske združenie, Nadácia Jána Langoša aj poslanec Branislav Škripek z klubu Obyčajných ľudí podpísali otvorený list vatikánskemu nunciovi Mariovi Giordanovi a predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému.

Žiadajú o vysvetlenie odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka z funkcie.

Spôsob, akým bol Bezák odvolaný, podľa nich nevrhá na cirkev dobré svetlo.

...

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz1zr0TMOAS

Link to comment
Share on other sites

dnes večer aktualizovaný článok je mierne humoristický, nie článok samotný, ale obsah ako taký ... v reštaurácii majú inventúru a veriaci sa na Bezáka sťažovali a:

Vatikán oznámil, že na arcibiskupa Bezáka sa oprávnene sťažovali veriaci aj kňazi, a preto ho pápež odvolal. Bezák to nechce komentovať.

 

Početné podnety kňazov a veriacich poslané priamo Svätej stolici spustili podľa Vatikánu odvolanie arcibiskupa Róberta Bezáka z vedenia Trnavskej arcidiecézy.

Stanovisko v pondelok zverejnilo vatikánske veľvyslanectvo na Slovensku. K situácii sa vyjadrilo prvýkrát, odkedy bol biskup Bezák odvolaný. Na čo konkrétne sa ľudia sťažovali, však Vatikán nehovorí.

Keď Bezák oznamoval svoje odvolanie minulý týždeň na nedeľnej omši, hovoril, že dôvody nepozná a prosil, aby mu ich povedali. Vatikán tvrdí niečo iné.

...

Politik František Mikloško z KDS, ktorý Bezákovo odvolanie ako prvý zverejnil pre .týždeň, povedal, že si žiadny dôvod na odvolanie nevie predstaviť. „Pokladám to za vylúčené.“

....

Bezáka podporujú aj radoví veriaci. V utorok večer bude na jeho podporu na Hlavnom námestí v Bratislave koncert.

 

Nové vedenie arcidiecézy zatvorilo reštauráciu v arcibiskupskom úrade, ktorú Bezák otvoril len pred pár mesiacmi.

Mala cirkev otvoriť verejnosti. Dôvodom zatvorenia je inventúra.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz209oKHOtM

nie že by sme nemali väčšie problémy ... máme ich za rákoš. zamestnanie strácajú ľudia bežne, pre akékoľvek dôvody, aj dôstojnosť aj zdravie, ... ale no, aspoň si zahumorizujeme trošičku :)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

trochu citovania k téme :

„Vyhlásenie nunciatúry je podstatnou odpoveďou,“ odpísal Tomko na otázky denníka SME, ako Bezákovo odvolanie prijal.

Nunciatúra povedala, že Bezáka odvolali potom, čo sa potvrdili početné podnety od občanov a kňazov na jeho osobu. Vatikán tiež tvrdí, že biskup o dôvodoch svojho odvolania vie.

Práve Tomko sa pritom kedysi zasadil za Bezákovo vymenovanie.

...

Nový apoštolský administrátor Ján Orosch zatiaľ nechce povedať, či po prevzatí diecézy našiel po Bezákovi nejaké problémy.

KBS vyzýva veriacich, aby aj oni rozhodnutie Vatikánu rešpektovali.

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6452865/biskupi-stoja-za-papezom-mlcanie-ma-bezaka-ochranit.html#ixzz20LNB2rFz

 

 

nového nič, niekto za, niekto proti, ale vyjadrili sa dominikáni :

Vyjadrenie dominikánov slovenskej provincie k odvolaniu trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka, CSsR

 

Ako rehoľníci dôverujeme Svätému Otcovi Benediktovi XVI, Cirkvi a jej riadiacim orgánom.

Arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka si vážime ako človeka, rehoľníka aj biskupa a vyjadrujeme mu podporu a solidaritu.

Ak existujú závažné dôvody, kvôli ktorým bol arcibiskup Bezák odvolaný, mali by byť primeraným spôsobom prezentované. Za súčasných okolností totiž vedie netransparentnosť k dohadom, k napätiu vo vnútri cirkvi a k zníženiu jej dôveryhodnosti.

Vyjadrujeme nádej, že táto ťažká skúška, ktorá odkryla slabé miesto slovenskej cirkvi, dala do pohybu dianie, ktoré môže prispieť k jej väčšej zrelosti, ak budeme dôverovať Bohu a zostaneme otvorení pre úprimnosť, spravodlivosť, vzájomnú úctu a ochotu riešiť problémy transparentne a komunikovaním o nich.

http://www.dominikani.sk/aktuality-za/287-vyjadrenie-bezak.html

 

Link to comment
Share on other sites

toto ma dvihlo zo stolicky..citat z toho blogu :

Ako politik som sa snažil vždy na sto percent postupovať podľa Magistéria Katolíckej cirkvi,

nemal ten paplb postupovat podla zakonov Slovenskej republiky v prvom rade??? /tym nechcem povedat, ze nepostupoval/ :kladivko:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

http://komentare.sme...y-a-pachut.html

Utorňajšia reakcia kardinála Jozefa Tomka, ako aj bratislavský koncert a petícia na podporu Róberta Bezáka dali zrejme definitívnu bodku za prípadom odvolania trnavského arcibiskupa. V médiách ju prekryjú iné kauzy a časom sa bude vynárať ako stále nejasnejšia spomienka.

 

ja si rozhodne nemyslím že sa "to" už skončilo.. zostala halda nezodpovedaných otázok.. "pachuť"..

a stále je čo pokaziť.. predovšetkým je "tu" stále Bezák, a otázka ako sa bude v cirkvi osobne realizovať ďalej?

Link to comment
Share on other sites

osobné realizovanie sa nie je taký problém, u takého kňaza ako je Bezák je to otázka viery a pokory ... odložiť človeka na vedľajšiu koľaj v žiadnej veľkej firme nie je problém, ani pre cirkev to nie je taký problém.

odsunúť na odľahlú faru, v prípade Bezáka sa vráti do kláštora, ako prišiel, tak odíde ... a myslím, že Bezák je natoľko veriaci, že najväčšia rebélia bola možno neuposlúchnutie predčasného oznámenia svojho odvolania.

a ľudia majú často krátku pamäť ...

Link to comment
Share on other sites

odložiť.. ale ako dôkladne?

v debatách na internete, dosť zlomyseľne zaznelo, že ho pošlú preč zo slovenska k redemptoristom "na madagaskar" (dakam ku kanibalom)..

ak by chcel vatikán vytvoriť dojem, že Bezáka priamo "prenasleduje", tak lepší nápad nepoznám

na slovensku je to skrátka tak - kto je "bezbranný" a "prenasleduje ho vrchnosť" ten má popularitu zaručenú

abé Hlinka napríklad..

určitým príkladom je aj exprezident Schuster, čo bol najpopulárnejší akurát vždy keď bol v kóme

Bezák "bez fary" je vlastne v "kóme"" tiež

 

zostalo nám tu niečo ako otvorená rana, a čokoľvek ju môže ešte viac rozdráždiť

Link to comment
Share on other sites

Bol jeden z mala co ma zaujal. A je mi to jedno. Ak je to jedno zene ,mna to ani on nezaujima. Pre tych ludi je dolezitejsi ten farar aj toho vymienaju,oni to nechapu. Resp. je to pri nich bezne.

Link to comment
Share on other sites

mno ... človek sa poučí vždy. podľa jedného príslovia aj dobrý farár sa učí až do smrti ... :)

 

takže zamyslenie sa nad tým, či je arcibiskup Bezák emeritný, či nie je emeritný ... toť znalec dospel k tomu, že nie je :

http://marianvojtko....iskupom.html#t2

 

prvé zaujímavé konšpirácie rifle a podivní kňazi:

http://www.sme.sk/c/6457335/bezakovi-mali-vycitat-aj-rifle-homosexualnych-knazov-a-pristup-k-papezovi.html

 

a toť, jeden krásny, láskyplný kresťanský príspevok, milujúci svojho blížneho, odpúšťajúci, láskavý a rozdávajúci teplo a ľudskosť :

http://blog.sme.sk/d...s-R-Bezaka.html

Link to comment
Share on other sites

a toť, jeden krásny, láskyplný kresťanský príspevok, milujúci svojho blížneho, odpúšťajúci, láskavý a rozdávajúci teplo a ľudskosť :

http://blog.sme.sk/d...s-R-Bezaka.html

 

som mierne v soku, aki su ti katolici neprijemni... a toto nie je vynimocny prispevok, takych je na sme hodne, vo vsetkych tych blogoch a clankoch.. tak velka nenavist, neznasanlivost, az ma z toho mrazi.. bezakovi by som odporucila otocit sa rkc chrbtom, urobil by to najlepsie, co by mohol..

 

tuto su blogy kandidatky do nr sr za OLaNO, ktora sa nastastie do parlamentu nedostala.. http://vandarybanska.blog.sme.sk/ odporucam aj diskusiu.. particka z OLaNO ako kuffa, vasecka a spol. to je pohroma...

 

a este blog farara z tatier - http://cerven.blog.sme.sk/ tiez odporucam... cerven sa v blogoch kroti, co sa ale o diskusii neda povedat... to tiez taky "laskavy katolik"...

Link to comment
Share on other sites

a toť, jeden krásny, láskyplný kresťanský príspevok, milujúci svojho blížneho, odpúšťajúci, láskavý a rozdávajúci teplo a ľudskosť :

http://blog.sme.sk/d...s-R-Bezaka.html

 

Nuz, v prvom rade je to prispevok s nulovou karmou, ktory ani nestoji za to byt precitany. nie to este citovany. Nick prispievatela bol registrovany len pred dvoma tyzdnami (v case vzniku kauzy) za ucelom pisania o Bezakovi (zo vsetkych 25 jeho prispevkov sa tejto temy tyka 21), co znacne ubera na jeho reporezentativnosti. Kategorizovat ho na prvom mieste ako krestansky je provokativne. Co uz samozrejme prinieslo aj reakciu o neprijemnych katolikoch, akurat sa akosi vzdalujeme od temy do klasickej ventilacie emocii.

 

Su uz zname dovody odvolania? Nakolko sa da verit tomu, co je uvedene na strankach TA3?

Link to comment
Share on other sites

Kompletne otazky a odpovede z vizitacie su tu: http://www.sme.sk/c/6458908/bezaka-sa-pytali-aj-na-sprchovanie-s-pochybnymi-osobami.html

Ich vierohdonost zatial nie je jasna. Az sa mi nechce verit, ze obvinenia mohol niekto vo vysokej funkcii RKC skutocne napisat, vsak je to ako od nejakeho retardovaneho uchylaka.

 

Pockame si na overenie autenticity.

-_-

Link to comment
Share on other sites

tu http://www.ta3.com/clanok/1002579/vatikan-sa-pytal-bezaka-aj-na-celibat-a-financovanie-arcidiecezy.html je scan.. su tam odpovede, sice bez podpisu, ale aspon daco..

 

Kategorizovat ho na prvom mieste ako krestansky je provokativne. Co uz samozrejme prinieslo aj reakciu o neprijemnych katolikoch, akurat sa akosi vzdalujeme od temy do klasickej ventilacie emocii.

 

moje konstatovanie nema nic spolocne s tym, co postla game.. mam precitane skoro vsetky clanky a vsetky diskusie, vychadzam z toho, co som si precitala za tych par dni... takych prispevkov v diskusii najdes vela, najagresivnejsi su prave najtvrdsi konzervativci, pre ktorych je alfa omega katechizmus a jk sa niekde stratil...
Link to comment
Share on other sites

to čo som medzi iným postla ja, je výber. z každého názoru, hlavne. a je jedno, či sa niekto regol pod jedným nickom schválne kamsi len vyslovene kvôli jednej téme, na nete a v diskusiách to nie je nič nezvyčajné, deje sa to bežne ... kdekto aj priznáva, že má niekoľko identít, je to v novinových diskusiách pomaly folklór ...

 

problém je vskutku skôr to, že to nie je jediný podobný komentár ... v prvom momente mi pripomenul len tak spakruky dvoch pánov, pápežskejších než pápež, z istých katolíckych diskusií - rovnakým štýlom sťažujú život svojim spoludiskutujúcim, sú nekonečne ľudskí a láskaví a vedia, ako to a ono myslel Ježiš a Boh, sú najpravejší pravoverní a jediní správni ...

/ bolo to tam totiž mienené - ja som to mienila - s tou láskou a ľudskosťou pri tom linku značne ironicky - ľudskosť a láskavosť je aj tu vyššie v príspevku spomínaná ironicky /

 

a nie sú len tí dvaja, či traja, či tento dotyčný s tým príspevkom ... láska a ľudskosť Ježišovho učenia akosi spod nich utiekla.

 

toľko k tomuto ... začínajú sa rojiť podobné názory, a nemáme z toho dobrý pocit, že ?

a čím divokejšie sú otázky na Bezáka / po takej dlhej dobe, to museli kompetentní vskutku veľmi premýšľať, čo uviesť ako dôvod ... /, tým viac sa podobné komentáre a podobní ľudia prebúdzajú ... asi pod kresťanským heslom : málo je zbičovaný ? pridajme mu ...

je to len hodne hodne smutné ...

 

aj toto : dokázaná pedofília stoviek kňazov na akýchkoľvek úrovniach nebola na prekážku / to len pre príklad / ... arcibiskup Bezák sa zodpovedá zo sprchovania ...

Bezáka sa pýtali aj na sprchovanie s pochybnými osobami

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz20pAYRMeF

a pámboh kdesi krúti hlavou ... pre toto nám nadelil rozum :mellow:
Link to comment
Share on other sites

v zásade je vlastne už jasné čím sa Bezák "previnil"..

bola naňho halda sťažností, to je v dejinách cirkvi ťažké previnenie

však aj Kristus pán, skončil na kríži práve preto, že naňho bola celá halda sťažností

 

apropó.. rifle vadili už aj boľševikovi, nemajú toho veriaci v komunistickú stranu a v katolícku cirkev spoločného viac?

napríklad heslo "aktívny blbec, je horší než triedny nepriateľ", nemôžem sa zbaviť dojmu že cirkevná vrchnosť si niečo podobné nevyhnutne musela povedať o Bezákovi

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Az sa mi nechce verit, ze obvinenia mohol niekto vo vysokej funkcii RKC skutocne napisat, vsak je to ako od nejakeho retardovaneho uchylaka.

Pockame si na overenie autenticity.

 

no, asi budes sklamany, ale ponižujúce otázky kongregácie arcibiskupovi Bezákovi sú autentické. Ich pravosť potvrdil arcibiskup Zvolenský.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz20t4Xmulc

 

inak som to cele nepochopila, naco sa stretli a o com sa rozpravali, ked rozhodnutie je nezvratne a ako sme vedeli uz predtym, nie je ani vola zo strany kbs..

Kongregácia pre biskupov vyčítala Bezákovi jedenásť hriechov.

tak neviem, ci nevedia citat, ale dostali na 11 uchylnych otazok 11 odpovedi a napriek ich obsahu sa nic nezmenilo.. bezak si mohol urobit menej roboty a odignorovat ich, vysledok by bol ten isty.. zvolensky drzi bobrika, ved co by tak asi mohol povedat.. ich nekompetentnost by sa mala rozsirit aj na ine oblasti zivota..

 

smiley, teraz si uz iba vybrat, ci zostanes sucastou dobre namazaneho molocha, kde su v poriadku otazky napisane akoby nejakym retardovanym uchylakom ako aj vysledok posudenia odpovedi na ne..

tlacovka tu http://www.ta3.com/clanok/1002641/kbs-papez-odvolal-bezaka-po-dokladnom-oboznameni-sa-s-pripadom.html esteze dostavali otazky, inak by trvala asi dve minuty.. trapne cele...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy