Skočiť na obsah

V Bratislave sa zrútila budova


Sniper

Odporúčané príspevky

V Bratislave okolo 8 hodine ráno sa zrútila 5 poschodová budova, ktorá bola pred kolaudáciou.

 

Podľa doterajších informácií TVNOVINY.sk sa zrútila administratívna päťpodlažná budova v blízkosti rezidenčného komplexu 3nity. Ten momentálne evakuujú.

"Počul som hrozný rachot, výbuch. Keď som vyšiel von, všade bolo veľa prachu," opísal udalosť pre TVNOVINY.sk vrátnik z neďalekej budovy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked vidim tu zelenu strechu s asi metrom zeminy, ani sa necudujem. dost rokov dozadu sa takmer to iste stalo v KE, tiez islo o garaze pred kolaudaciou. na streche bolo vyse pol metra zeminy, poprsalo a bolo vybavene. tusim ze 40-ky I-cka tam pokrutilo ako gumu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedze sa nikomu nic nestalo, tak si dame trochu cierneho humoru:

 

PO ZRÚTENÍ BUDOVY V BRATISLAVE:

 

Po zrútení budovy v Bratislave sa začalo vyšetrovanie:

- Prvá pred vyšetrovaciu komisiu predstúpila TEHLA a hovorí: Ja som kvalitná dvakrát prepaľovaná a dokonca dopravená zo zahraničia ja som v tom nevinne.

- Druhý pre komisiu predstúpi PIESOK a hovorí: jasom kvalitný dopravený z Maďarská dokonca dvakrát preosiatý ja tiež nie som na vine.

- Tretí pred komisiu predstúpi CEMENT a hovorí: Mňa sa vôbec ale vôbec na nič nepýtajte ja som tam vôbec nebol.

  • Pridať bod 4
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked som sa docitala, ze tam bola zelena strecha, napadol mi presne ten rondel pred nemocnicou v KE, co sa zacal rucat... a este si spominam na jednu budovu vo Svite, ktora spadla niekdy koncom 60. alebo zaciatkom 70. rokov, ale to bola len prefabrikovana kostra v stadu vystavby... vtedy tam zial ostal jeden ci dvaja robotnici...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k veci sa vyjadroval jeden statik, ze stavebnik tlacil na cas, ale pravdou je aj to, ze apollo ma uz dlhsie problemy so statikou, takze bude asi chyba v podlozi..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To ze ma BC II problemy, este neznamena, ze ide o podlozie ;) A vzhladom na to, ze spevnuju nosne stlpy vazne pochybujem, ze ide o podlozie. Toto je skor realita slovenskeho 'developmentu' - zrazit cenu vsetkoho, od projektu, po samotnu stavbu na minimum. Nie je to prva, ani posledna bratislavska novostavba, co na to doplatila (napr. tri veze je dalsia).

V kazdom pripade bude mat projektant veselo.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

... Toto je skor realita slovenskeho 'developmentu' - zrazit cenu vsetkoho, od projektu, po samotnu stavbu na minimum. Nie je to prva, ani posledna bratislavska novostavba, co na to doplatila (napr. tri veze je dalsia)...

 

presne toto si aj ja myslím, ba čo myslím, ja to viem. Moja segra je elektroprojektantka (silnoprúd), a pravdaže sa riadi predpismi a normami, ale príde za ňou šéf, že zákazník (=develpoer) si to želá naprojektovať tak a hentak, lebo takto je to pre neho moc drahé, a ke´d ona povie šéfovi, že pod taký projekt ako si želá developer, sa ona nie je ochotná podpísať, príde za ou sám developer a keď aj tomu povie, že teda nech si to naprojektuje sám a že ona svoju šifru nedá pod niečo, čo smrdí problémami, tak ten na ňu podá sťažnosť riaditeľovi. A tak dokola. Ja si myslím, že buď tam na tej stavbe bolo niečo poddimenzované, alebo ak aj nie, tak stavebník šetril a projekt nedodržal. A ak sa aj bude vyšetrovať, tak si to ods.erie nejaký radový projektant alebo dakto podobný. Tak ako keby moja segra podľahla nátlaku a podpísala sa pod taký projekt ako chce developer, šéf by sa vyhovoril na ňu a developer jakbysmet a tá by sedela až by bola čierna, a nie tí, čo ju do toho tlačili.

A čo je s 3 vežami? O tých som nič nečula.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

presne toto si aj ja myslím, ba čo myslím, ja to viem. Moja segra je elektroprojektantka (silnoprúd), a pravdaže sa riadi predpismi a normami, ale príde za ňou šéf, že zákazník (=develpoer) si to želá naprojektovať tak a hentak, lebo takto je to pre neho moc drahé, a ke´d ona povie šéfovi, že pod taký projekt ako si želá developer, sa ona nie je ochotná podpísať, príde za ou sám developer a keď aj tomu povie, že teda nech si to naprojektuje sám a že ona svoju šifru nedá pod niečo, čo smrdí problémami, tak ten na ňu podá sťažnosť riaditeľovi. A tak dokola. Ja si myslím, že buď tam na tej stavbe bolo niečo poddimenzované, alebo ak aj nie, tak stavebník šetril a projekt nedodržal. A ak sa aj bude vyšetrovať, tak si to ods.erie nejaký radový projektant alebo dakto podobný. Tak ako keby moja segra podľahla nátlaku a podpísala sa pod taký projekt ako chce developer, šéf by sa vyhovoril na ňu a developer jakbysmet a tá by sedela až by bola čierna, a nie tí, čo ju do toho tlačili.

A čo je s 3 vežami? O tých som nič nečula.

 

Ja mam v rodine asi kazdy stavebny obdor - statik, projektant, stavby-veduci, geoded, a tie story co rozpravaju, konecna :) Napriklad si niekto objedna vyrobnu halu, skladacku. Pocas projektu tlacia na statika, ze ci nosna konstrukcia strechy musi mat skutocne taku hrubku, ci sa nedaju tensie tramy, aby sa usetrilo. Ze oni nic nad ramec normy platit nebudu a taka hala sa aj postavi. Neskor chce prevadzkovatel zavesit na konstrukciu nejake technologie, co samozrejme nejde, kedze ta strecha bola nadimenzovana len na to, aby drzala samu seba a nikto im na nieco take peciatku neda. A tak sa musi robit konstrukcia nova, ktora bude len na to, aby na nej viseli technologie, a cele to stoji pomaly tolko, ako dve haly dokopy.

 

A tri veze, co viem, tak okaslali geologicky prieskum a jedna strana budovy sada rychlejsie ako druha. Dalsi problem mali s tou montovanou fasadou a do vrchnych (najdrahsich) bytov im zatekalo. A tak museli celu fasadu menit.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...... Ze oni nic nad ramec normy platit nebudu a taka hala sa aj postavi. Neskor chce prevadzkovatel zavesit na konstrukciu nejake technologie, co samozrejme nejde, kedze ta strecha bola nadimenzovana len na to, aby drzala samu seba a nikto im na nieco take peciatku neda. A tak sa musi robit konstrukcia nova, ktora bude len na to, aby na nej viseli technologie, a cele to stoji pomaly tolko, ako dve haly dokopy.

 

A tri veze, co viem, tak okaslali geologicky prieskum a jedna strana budovy sada rychlejsie ako druha. Dalsi problem mali s tou montovanou fasadou a do vrchnych (najdrahsich) bytov im zatekalo. A tak museli celu fasadu menit.

 

no presne, miesto aby rozmýšľali dopredu, ako to tam bude vyzerať a čo všetko tam po postavení budú mať a na čo to celé má slúžiť, tak myslia systémom "šetriť, nech to stojí čokoľvek!" - a to sa nevypláca.

Čo sa týka 3 veží, tak som sa o tom bavila s jedným známym, a povedal tiež, že tam bola nejaká "bota" s geológiou.

Pamätám sa, že sme kedysi mali v škole taký predmet, žiaľ, vtedy som tomu nevenovala moc pozornosti, konštrukcia foriem ma viac "brala" - kde sme navrhovali výrobné haly, nie zo stavbárskeho hľadiska, ale pre nás bolo dôležité postavenie výrobných liniek a tiež sme robili k tomu nejaké statické výpočty - počítali sme tam nejaké nosníky, už sa nepamätám presne, čo všetko tam bolo zahrnuté, ale mali sme komplet zadanie, čo sa tam akože má vyrábať, aká má byť ročná výroba, atd, a mali sme na to navrhnúť a nadimenzovať výrobné linky, ich postavenie, počet, na čom majú stáť, atd...viem, že je to trochu iné a s nejakými 3veržami to nesúvisí, ale tiež kebyže sa takým dačím živím, (to ale nemôžem, :) my sme ešte rysovali ručne, a ja aj keď navrhnúť a vyrátať mi nerobilo problém, ale narysovať tak, aby to aj nejak vyzeralo, to už problém bol, a musela som sľúbiť skúšajúcemu, že sa nebudem živiť rysovaním :smilieee: ), tak asi by bol veľký prúser, keby sa mi stroje prepadli dakam do nejakej diery ...skrátka chcem tým povedať, že jedna vec je dodržiavanie noriem, ktoré tu nie sú pre srandu, a na druhom "brehu" sú tí, ktorí chcú za každú cenu ušetriť, a problém ich začne zaujímať až keď rozmýšľajú, koho namočiť a ako sa sami z toho vykrútiť, a nie je sranda niečo navrhnúť tak, aby to bolo bezpečné, tí, ktorí to projektujú, si určite nesadnú a nepomädlia si ruky "Ha, ale teraz tým investorom podkúrime, nech poriadne zacvakajú, dobre ich oholíme", ale tak, aby to bolo dobré a bezpečné. Alebo sa mýlim a trepem hlúposti?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o troch veziach som uz nezavisle cital par nazorov, ze vraj podlozie je plne nejakej chemikalie ci proste ma nejake divne zlozenie nestabilne (nepamatam si uplne presne)...ze preto tam desiatky rokov bolo len autobusove nastupiste a nik tam nic nechcel stavat...

ale tak ked developer vidi len "atraktivnu" lokalitu, ozelie aj x-10 rocne skusenosti :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No Apollo Biznis centrum 2 je dalsi super projekt :D Cez vikend sa to tu premiena na stavenisko, nam vo vyskovej budove uz raz vypratavali kancel - museli spevnovat nosne stlpy, lebo 'planujeme osadit solarne kolektory na strechu' ( :D ), jedna z nizsich budov je uz obohnana lesenim, dalsia z budov sa momentalne vypratava a od piatku je uzavreta lebo 'prenajimatel sa rozhodol stavebnymi pracami povysit budovu na tzv. zelenu budovu' (to som si dnes precital v restike, ktora v tej budove sidli), my uz mame avizo, ze aj nas budu stahovat (asi chcu tych kolektorov este viac :D )

No, proste, srandy kopec s tymto biznis centrum 'boomom' :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o troch veziach som uz nezavisle cital par nazorov, ze vraj podlozie je plne nejakej chemikalie ci proste ma nejake divne zlozenie nestabilne

 

Ja som cital, v diskusii,teda nedavam ruku za to. Tam bol problem z radonom. Skodlivym radioaktivnym prvkom. 5 minut na zastavke ked postojis nieje problem,ale byvat vraj nieje mudre.

 

A k trinity, z ekonomickeho hladiska. Je pruser pre investorov co tam investovali - kupili byty. vraj meter stal 2500 euro. Dnes vlastni a zastavila nepredane byty volskbank. Problem je tam, ze za tie svoje byty ta spolocnost neplatila a teda vraj im energeticka spolocnost nedoda kvoli dlhom elektriku na spolocnych priestoroch.

 

Dat 150 - 200 tisic eur za byt a mat taketo problemy. Je neuveritelne. Smutne. Hodnota ich bytou klesla na polovicu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chcem napísať pár slov o tom, ako ľuďom hrozí nebezpečie zo všeobecnej neznalosti základných zásad statiky aj tam, kde by to človek najmenej čakal.

 

Vo fabrike , kde som dlhé roky pracoval, naši montéri, pracujúci ináč v tomto prípade pre súkromného podnikateľa, montovali vo výrobnej hale nové svietidlá, asi zo 10 radov svietidiel po asi 8 kusov v jednej rade.Natiahli oceľové laná naprieč halou upevnené o steny a rôzne preklady a zavesili na ne svietidlá. Použili dostatočne pevné oceľové lano a aj oceľové napínáky lán boli štandardné. Snažili sa poctivo ponapínať všetky laná, aby svietidlá "smiešne neprevísali“ a napokon s pocitom dobre vykonanej práce zapli prúd a hala bola osvetlená.

Súkromný podnikateľ o statike toho zrejme moc nevedel, projekt na osvetlenie nebol a naši montéri, hoci s praxou pri napínaní rôznych lán, o vektorovom skladaní síl nevedeli nič.

Ráno na druhý deň už bolo hlásené, že jedna rada svietidiel v noci “capla“ na betónovú podlahu, ale našťastie, v tej časti vtedy nikto nerobil, tak sa našťastie nikomu nič nestalo.

 

Na priloženom obrázku je znázornené, aké je zradné napínanie lán, na ktoré sa vešajú svietidlá, prípadne iné predmety. Keď sa nenechá dostatočný previs lana, tak aj zo svietidla o váhe 10 kilogramov vznikne v lane ťah 500 kilogramov, čo je pol tony a malér je na svete.Takéto záležitosti treba vždy dobre prepočítať, ale zdá sa že nemá kto.

 

Vždy ma to zamrzí, keď niekde vidím ponaťahované rôzne káble, napríklad aj po stĺpoch verejného osvetlenia. Ak ich naťahovali „optimisti“ ,tak obvykle ten posledný stĺp, na ktorom je uchytené vedenie sa už nakláňa ako známa šikmá veža. Viem si predstaviť, že statici to majú ťažké. Keď by statik ukázal takému „optimistovi“, aký betónový základ je potrebný pre tento krajný sĺp, tak ten by ho považoval asi za blázna.

 

 

post-2678-0-44134300-1344036006_thumb.png

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bohus

teraz si im to všetkým vytmavil. Za názorné vysvetlenie zaslúžiš si bod. ešte keby to tak videli tí, čo tie budovy stavajú bez základných vedomostí...to by sme asi od nich moc chceli! ;)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

„Šance, že sa k nemu dostane, sú malé,“ myslí si právnik z B/S Legal Peter Bartošík. Riešením podľa neho je, že sa Jurík prihlási s pohľadávkou do konkurzného konania a vráti sa mu aspoň zlomok sumy, ktorú zaplatil.

http://hnonline.sk/slovensko/c1-58563420-po-krachu-firmy-prisiel-o-byt

 

No pekne, byt ho stal 240 tisic - nebude ani byt ,mozno cast z konkurznej podstaty. Toto sa ako podarilo? Toto je Slovensko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

keď kupovať byť tak len skolaudovaný...seriózny investor musí stavbu zafinancovať sám nie z predaja neexistujúcich bytov.Poznám prípady keď nie je byt ani peniaze,a čakať na Slovensku na spravodlivosť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov