Skočiť na obsah

Oči, problémy, syndróm suchého oka


Milos

Odporúčané príspevky

Ahoj,

Mám diagnostikovaný syndróm suchého oka (keratokonjunktivitis sicca) ťažšej formy. Tvorí sa mi len minimum sĺz a tak som odkázaný na umelé slzy. Mám SHIRMER pod 5mm a BUT 3 sekundy. Oči ma veľmi štípu, pália mám pocit suchých očí a prižmurujú sa mi. Posledné 3 mesiace sa mi zhoršil stav, tak som si dal implantovať zátky do dolných odvodných slzných bodov, ale výrazne to nepomohlo. Umelé slzy používam Systane Ultra, na noc pred spaním gel Vidisic.

Máte niekto podobný problém? Viete mi poradiť ako sa dá liečiť alebo aspoň zmierniť chronicky suché oko? Budem vďačný ak napíšete vlastné skúsenosti. Počuli ste o liečbe Autológnym sérom alebo Cyklosporínom A?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

by si sa divil minuly rok mi diagnostikovali to iste. Oci mi slzia malo a to vseobecne ked placem a tak ale za normalnych situacii minimum. Dostal som umele slzy a este nejake speci kvapky do oci na predpis. Potom sa nedivim ze mam chronicky zapal spojiviek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

game vravi, treba zverejnit. jacmen a ja. tak treba. jacmen a ja, alebo moj rozvod s jacmenom

 

nasla mi ho doktorka 16 feb. pamatam si to presne, lebo 14. februara som sla na pohotovost kvoli jazyku, vecer ma rozbolelo oko, a 15. feb som uz mala infekciu. zo dna na den. doktorka mi predpisala kvapky do oci, a ak nepomozu, mam sa ukazat, jacmen daju vyrezat. ha ! uz len to by mi chybalo. bohuzial si v istych veciach clovek nevyberie. bolesti som nemala a aj som verila, ze s odstupom casu by sa to (mohlo) same vyriesit, ale pokial to v oku byt nema, tak to tam proste nebude. sla som teda ocnej. este raz. nech vyreze. tak ma poslala na mikrochirurgiu v NR, tam ma objednali na dnes, a dnes o 11:45 ma zobrali do ordinacky, tam som si lahla, a ta skusenost proste stoji za to.

 

zobrali ma ako prvu. dali mi kvapky do oka, palive a agresivne. po licach mi stekali ako szly, jedna po druhej, az som nic necitila. hned som si pomyslela, ale no toto mi ma pomoct, aby som necitila bolest? umrtvene tkanivo, beriem, ale toto ma ucinkovat? ani neverim. mali mi radsej injekciu dat. ... a potom prisla doktorka s injekciou. do oka. musim sa priznat, amen. tiez som blba. pozor na to, co si clovek zela. ale nebola to az taka zla bolest. bolest, jasne, ostra a palciva, a taka, co mi ihned dych zobrala. zavrela som oci - ocka otvorit! dobre, pani doktorka. bolest presla. kratka. od injekcie do spodneho viecka. zazitok pre bohov.

potom cezo mna prohodili plast, aby mi iba oko bolo vidiet a zacalo sa. zobrala nastroj, pripevnila na spodne viecko a viecko invertovala. a bolest som necitila, ale kurnik je to divny pocit. dalsi pocit pre bohov. ked vam viecko vyvratia, je to take cudze, nespravne. nema to tak byt. ale nebolelo to. tlak, mierny, tod vsjo. a potom uz doktorka makala. trvalo to par minut. jacmen prepichla, vycistila, smatrala v tom intenzivne, a mala som miestami pocit, ze to ani moje oko nie je. bolo. vsetko som videla. hmlisto, ale videla. riadne hmlisto, ale toto clovek chape aj na inej urovni. tak mi tlklo srdce, to sa ani neda vysvetlit. bolest ziadna ale telo a mozog skor chapali za mna, co sa deje. tlkot a dych, ako keby ma nahanali. pozerala som na strop na ten isty bod, a stale si opakovala, ze je to v poriadku, nic mi nehrozi, nic, a nic sa nedeje. nepomohlo. pomohlo. ani raz som sa nemykla. mozno pomohlo.

 

ked skoncila a viecko spat vratila, az taky divny pocit som mala. normalne som si zvykla na to viecko v inej pozicii. o do pol minuty prestala injekcia ucinkovat, a prisla bolest.  nic zle, len take... neprijemne. a dali masticky a oko bolo vycistene a uz len pekne prekryli ocko. a ja som si sadla a bola som ako mrtva. dezorientovana, priestorove videnie v p, na nohy som sa nevedela postavit, doktorka mi instrukcie davala a ani som nerozumela. bola som uplne mimo.  ale bola zlata lekarka, a to velmi. ju musim vychvalit. este ked mi injekciu pichala, povedala, 'vcelicka ide'. no amen. 5 rokov nemam ale amen. a potom som sa vytackala z nemocnice, kupila si lieky, a sla domov. cestou domov presla bolest, a oko len svrbelo, a mala som pocit, ze musim skrabnut, aspon raz. neskrabla som. doma som aplikovala masticku, hoci tesne predtym ako som si stiahla naplast, tiez mi nebolo vsetko jedno. po tom, co mi vsetko s okom robila, ani som necakala, ze bude v ludskom a rozumnom stave... bolo. cervene a nahnevane a mierne krv tu a tam, ale stale moje oko. tak to nakoniec dobre dopadlo. samozrejme. ale clovek ide na taketo mikrochirurgie, a nie je mu vsetko jedno. okrem toho, skalpel do oka? injekcia do oka? ha! aj to sa cloveku stane. nakoniec uplne normalny a nudny pribeh, ale zazitok mam. kam pojdem tam budem hovorit o invertovanych vieckach : )))) a pribeh davam na forum uz len z tejto priciny: neboli to. tod odkaz pre tych, ktorych to caka, a boja sa, a premyslaju, a obavaju sa. bude to v poriadku. injekcia boli a zakrok nie je stokrat prijemny, ale prezit sa da, a inak je to rychle, pokojne, a ak ma clovek dobru fantaziu, z bodky na strope vykresli pribeh co prekvapi generacie. a uprimne vam vsetkym prajem usmievavu doktorku ako tu moju, a jej 'pozor, ide vcelicka' klenot, na ktory naozaj nezabudnem : )

 

ps: houby vidim a utekaju mi pismenka. oko ma este stale prazdniny : )) tak vari sa z toho vysomarite.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

pri čítaní toho zážitku mi až riť sťahuje...brrr!!!

nedávno som tiež bola na očnom vyšetrení, lebo na pravé oko vidím na jednom mieste akoby cez takú bledosivú clonu kruhového tvaru, a ke´d zatvorím oči, tak na tom mieste vidím bledý kruh.

A tak okrem nových okuliarov som sa dozvedela, že sa mi rozchádzajú vrstvy sietnice, preto vidím ten kruh. A objednali ma na ďalšie vyšetrenia, aby zistili, či je to "len" suchá forma - a v tom prípade budem baštiť lieky (čo baštím aj teraz), alebo či sa tam tvorí aj nejaká tekutina - a v tom prípade by ma čakali návštevy s injekčným odstraňovaním tej tekutiny, na čo ked pomyslím, tak ma drví zimnica :zima:. Fuj, vyhliadky jak do kanála. :bezradny: :thumbdown: 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

dnes som čítala - resp. len tak prebehla jeden článok, rozhovor s očným lekárom.

 

už nadpis je hodne podivný:  Očný lekár: Slnečné okuliare sú len módny doplnok, skutočne ich potrebujete len k vode a na hory

https://dennikn.sk/810341/ocny-lekar-slnecne-okuliare-su-len-modny-doplnok-skutocne-ich-potrebujete-len-k-vode-a-na-hory/?ref=rcm

 

hovorí tam o kdečom, o alergiách a rezaní očí a suchých očiach a kdečom, nakoniec o kombinovaní dioptrických so slnečnými... nič výnimočné,

ale na to, že to akože hovorí očný lekár, je ten nadpis dosť hlúpy.

 

roky rokúce som nenosila slnečné okuliare, ale raz veľmi dávno sa mi stalo, že som v letný deň, keď nemilosrdne pálilo slnko, stretla po dlhých rokoch spolužiačku - mala na sebe snehobiele šaty a mala strašnú chuť rozprávať, ale moje oči pohľad na tú snehobielu plochu prežiarenú slnkom nezvládali... bol to hodne divný pocit, začali priam vibrovať a biela mi černala... ako rýchlo sa len dalo, som sa od nej odpútala, nechala odpočinúť oči zavretím a pohľadom inam, ukľudnilo sa to a prešlo.

a to som mala okolo 25 rokov, žiadne počítače a podbne.

 

odvtedy mi neprekáža priveľmi ostré svetlo, stačí prižmúriť,  ale v kombinácii s veľmi bielou to nie je ono... ani na veľmi bielu stenu a podobne

takže nielen na hory - snežná slepota v uliciach mesta s dámou vo veľmi bielych šatách - pán doktor zabudol na takúto kombináciu.

 

ten nadpis je zavádzajúci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

tento týždeň som bola na očnej kontrole, a vôbec sa neteším, doktorka povedala, že sa mi to zhoršilo, a aj to cítim, a v pondelok musím na špeciálne vyšetrenie sietnice, už aby to bolo za mnou. Mám vyhliadky jak do kanála.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vilma, rada Ťa vidím na Freespace, ešte skôr ako si sa prihlásila, myslela som aj dnes na Teba, a zrazu vidím Vilmu  :)

 nechcem zľahčovať Tvoje zdravotné problémy, no dúfam,  verím, že to dopadne  dobre,  tiež lekári na očnom,  aspoň, čo mám možnosť sledovať v meste, kde žijem, vedia liečiť s veľmi dobrými výsledkami. mali sme v rodine tiež problémy.. aj s očami, tiež sme sa obávali, je to prirodzené, predsa zásah do očí, rôzne komplikácie, ktoré môžu nastať, no nakoniec s dobrými výsledkami. prajem Ti všetko dobré.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Vilma, rada Ťa vidím na Freespace, ešte skôr ako si sa prihlásila, myslela som aj dnes na Teba, a zrazu vidím Vilmu  :)

 nechcem zľahčovať Tvoje zdravotné problémy, no dúfam,  verím, že to dopadne  dobre,  tiež lekári na očnom,  aspoň, čo mám možnosť sledovať v meste, kde žijem, vedia liečiť s veľmi dobrými výsledkami. mali sme v rodine tiež problémy.. aj s očami, tiež sme sa obávali, je to prirodzené, predsa zásah do očí, rôzne komplikácie, ktoré môžu nastať, no nakoniec s dobrými výsledkami. prajem Ti všetko dobré.

fíha, dakujem :) to je od teba milé.

 

tak dám umelecký zážitok z vyšetrenia.

prídem ráno v určený deň na vyšetrenie, pred recepciou v úzkej chodbičke sa tlačil húf ľudí, tak som sa postavila do radu, nahlásila, že som tu na vyšetrenie, zaregistrovali ma a poslali do čakárne. Pýtam sa, kde tá čakáreň je, pani že tam, kde čakajú tí ľudia...nuž som sa zamiešala do davu ľudí, bolo tam asi tak 20 sedadiel a asi tak 40 ľudí, luft na skapanie, našťastie tam kohosi, čo stál pri okne, aj napadlo ho otvoriť, len zasa nejaká teta tam zakvílila, že na ňu ťahá, ale našťastie ju zavolali dnu, tak prílev kyslíka ostal. nejaký ujko sa tam rozčuľoval, lebo ho poslali dolu do šatne sa obliecť do pyžama, inak ho nemôžu zobrať na zákrok, najprv si mylseli, že nemá svoje pyžamo, tak ho rpesviedčali, že ked nemá svoje,dostane erárne, ale pyžamo mať musí, nemôže byť v civile. pajác nie a nie si dať povedať, dal zavolať primára a sťažoval sa na sestričku, nakoniec ho pán primár presvedčil...od neho jediného si dal vysvetliť, že zákrok robia v hygienických podmienkach a jeho šatstvo a topánky tomu nezodpovedajú...atd, atd...

Po asi 2,5 - 3hodinách, vylúštila som polovicu hrubej knihy sudoku medzitým, som sa konečne dostala na radu, a ked išla doktorka konečne písať správu, pokazil sa jej počítač.  Tak ma zasa len poslali von, ani mi nikto nevysvetlil, čo vlastne tá injekcia obnáša, len asi o pol hodiny vyšla sestrička, že už počítač ide a dala mi správu, a vraj mám čakať na termín, pošlú mi ho písomne. No fasa, to sa nemôžem objednať ani k zubárke ani na onkológiu, lebo čo ak...všaDE inde sa dá termín dohodnúť, tu ho jednopducho pošlú poštou...ani mi nepovedali, kedy zhruba to mám očakávať. Takže nemám zdania a taká neistota nie je práve podľa môjho gusta, MáM rada, ked sú veci jasné a ked viem, čo mám kedy očakávať. Bojím sa aj vycestovať dakam, čo ak...jediné čo ma nejako utešuje je, že hádam mi to tie škodlivé procesy zastaví a neoslepnem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Po návrate z Alp ma doma čakal list zo špitálu. Dostala som hned 3 termíny a info, že tam vraj mám prísť už v papučiach a pyžame...už sa teším, ako niekde dole v suteréne hľadám šatne a motám sa tam jak Fantóci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Fantóci sa nekonal, celkom bez problémov sa dalo zorientovať, prvú injekciu mám za sebou, tá hrôza, že mi iekto má pichať do oka, bola horšia ako samotný zákrok, neviem, aká bude ďalšia, ale táto prvá nebolo nič hrozné. Akurát mi to potom celý deň aj noc slzilo, trochu podráždené, ale vraj to je normálne. Tak aspoň dúfam, že to pomôže. A ľudia, nemusíte sa toho báť, ak aj niekto z vás také čosi má absolvovať, dá sa to... :flowers:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

oko úspešne slzilo, dokonca sa aj zapálilo, čo sa mi podarilo zlikvidovať kvapkami a šetrením, t.j. oči som namáhala len primerane v nádeji, že do termínu 2. injekcie ten zápal bude len temná minulosť. 

ttetno týžden som absolvovala druhú injekciu, dalo sa to, teraz to tam bolo trochu iné,  inak to zorganizovali (videlo sa mi, že šikovnejšie). 

Oko mi ani neslzilo, ale šetrila som si ho, celý deň som len oddychovala. Ale pre zmenu zasa mi kdesi na spodku plávala atramentovo modrá guľa, ktorá akoby sa leskla, a ked som pohla hlavou, pohla sa aj guľa. Vraj to bola bublinka, ktorá sa vstrebe, tak som sa snažila si toho nevšímať. A dnes už mi tam žiadna bublina nepláva, tak snáď to bude ok. Koncom mesiaca by mala byť ešte jedna injekcia. A o necelý mesiac kontrola. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

a mám za sebou 3. injekciu. Toto asi bolo najhoršie z tých 3. Aj injekcia samotná bolela, po nej ma bolelo najprv celé oko a potom aj celá pokla ksichtu, skrátka som sa cítila dosť mizerne. A slzilo a slzilo, odchádzala som odtiaľ asi o 10 - 10:15, a o 12 už som mala mokrý celý ten vankúšik, ktorým mi tam oko prekryli a zalepili. Aby som sa furt nepozorovala, čumela som chvíľu do bedne, potom som aj zadriemala na nejaú hodinku, a ked som sa prebrala, oko som mala totálne zalepené, tak som odlepila ten vankúšik a umyla som si to očnou vodou a potom som si dala oftalmo-septonexové kvapky. A prekryla čistým vatovým tampónikom. A tak mi ušiel celý zvyšok dňa, večer som ešte čučala jedným okom do počítača, aby som sa toľko nepozorovala. A tentokrák bola aj tá modrá guľa - bublina, aj slzenie a ešte aj tie mizerné bolesti. neviem, prečo som to teraz tak zle znášala. 

V noci som toho tiež moc nenaspala, aspoň 3x som si to bola vyplachovať a nakoniec som si dala zasa kvapky a oko prekryla a zalepila. Ráno zasa bolo zakysnuté, ale už sa to zlepšilo, už tak netečie a nebolí, len ho cítim také akoby trochu podráždené. istím to kvapkami, dúfam, že pomôžu a že zajtra už budem fungovať normálne.

Nechápem ale, prečo prvýkrát som to skoro necítila, len to bolo trochu nepríjemné, druhýkrát to len tak trošku štiplo, a teraz to vyslovene bolelo, hoci postup rovnaký, kvapky som predtým tiež dostala a dezinfekcia tiež tak ako predtým.

Zajtra idem na odbery kvôli testom na žltačku, tak ak by som to nemala ešte v poriadku, počkám na doktorku, nech mi niečo rpedpíše...

Ale dúfam, že to nebude nutné.

O necelé 3 týždne mám kontrolu. A len dúfam, že proces ničenia mojej makuly a sietnice tie injekcie úspešne zastavili. Inak budem asi musieť na toto chodiť jak na klavír. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

sono...? čo konkrétne? Akože očné pozadie, či aj s kontrastnou látkou? Máš aj zvýšený očný tlak nebodaj? V gravidite je možné kadečo. Hádam sa to po pôrode ustáli.

 

na kontrole som celkom dobre čítala, vraj sa mi to zlepšilo, ale ešte furt je tam nejaký opuch, takže kúra pokračuje a najbližšie teraz 10-ho. No dúfam, že to nebude tak bolieť ako tá tretia. Ale najmä, že to aj pomôže a proces degenerácie sa zastaví. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Sa mi dosť zhoršil zrak.

 

A teraz si ako na tom? Ty si bola na laserovej operácii pred pár rokmi, že? Tam tie výsledky nie sú navždy, časom sa môže zrak zmeniť.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...
  • Pred 1 rokom...

i pridám najnovšie zážitky z očného...

už som si zyvkla, že kým tam musím chodiť, tak je dobre, a keď už nebudem musieť, bude to znamenať, že už by to bolo k ničomu. Bola som tam v stredu, objednaná na 9.30, ja vždy prídem trochu skôr, lebo nikdy neviem, koľko bude ľudí v šatni a koľko predo mnou na registráciu. Tak pár minút po 9-tej som sa zaregostrovala, a až som sa podivila, nebolo tam nejak moc ľudí, predo mnou len traja, čo čakali na OCT pred injekciou (to sa vždy robí, aby potom optimálne uptavili termín ďalšej injekcie), teraz som aj čítať išla (toto sa robí cca pre každej 3- či 4-tej injekcii). A tuším 2x do roka komplexná kontrola bez injekcie. 

Tak si tam jedna pasni pochvaľovala, že dnes to pôjde šikovno, ked tam je málo ľudí, lenže OCT sa nekonalo a nekonalo, a ľudí pribúdalo a pribúdalo, bol tam jeden doktor, ktorý mal aj robiť OCT nám čo sme boli pred injekciou, ale musel robiť aj predoperačné vyšetrenia a iné, čo tam ľudia sedeli a čakali. Mal na starosti skrátka všetko. A na sále zatiaľ druhá doktorka pichala. A my sme tam sedeli 2 a pol hodiny, kým doktor začal volať nás...to už išlo šikovno, ale to čakanie bola sila, To ale sme nestrácali trpezliuvosť, všetci, čo sme tam čakali, sme videli, že doktor sa ide pretrhnúť, aby všetkých stihol vybaviť, behá s tými ľuďmi z vyšetrovne do vyšetrovne a fakt má toho priveľa. A tak sme tam tie 2,5 hodiny sedeli, klábosili, strážili si poradie...po OCT sme si sadli na chodbu, odkiaľ nás potom volali do zákrokovne. Tam na chodbe sme si teiž počkali, lebo po napichaní prvej várky, tej rannej, sa dezinfikovali miestnosti, dke sa už čakalo na zákrok, a tiež tej, kde sa zákrok vykonával. Tiež bolo treba písať správy ľuďom, ktorí mali už po, tak aj doktorka nevedela, čo skôr. Nakoniec sme sa dočkali aj injekcií. Musím doktorku pochváliť, ani som nevedela, kedy mi to pichla, kiež by to vždy bolo takto. 

Len potom nastalo druhé božie dopustenie. Čakanie na správu. Doktorka pichala, doktor vyšetroval, správy nemal kto napísať. A tak sme tam sedeli a sedeli, až sme už toho mali dosť a začali sme frflať. Recepčná nás poslala do prdeli (nie doslova), vraj ju rušíme a vraj máme byť ticho a sedeiť a čakať, vraj je to jednodňová chirurgia a máme tam byť do pol štvrtej a byť ticho. No mamma mia, keby tam dali lehátka, tak si tam ľahnem a zdriemnem si a budem tam bez rečí čučať aj do večera, ale toto teda bola sila. 

I dozvedeli sme sa, že všetci doktori im poodchádzali inam, ostali tam len títo dvaja. No zbohom rodina, je už len otázka času, kedy aj tí toho budú mať plné zuby a my ostaneme na holičkách a zasa sa len na nás niekto príde učiť, ak vôbec...do prdele palovej, čo to je tam za vedenie, že nie sú schopní si zabezpečiť lekárov???Pozerala som pracovné ponuky, a ani sa len nepokúšajú!!! Čo to tam majú za vedenie, asi zasa sa rozhoduje od stola a ľudia, ktorí potrebujú liečbu, sú im šumafuk. 

Nakoniec sme tam sedeli do 15-tej hod. teda ja osobne 6 hodín bez 5 minút...

Chápem, že dvaja lekári toto nedokážu pokryť tak, aby to šlo tak, aby mali pacienti čo najväčšie pohodlie a aby čo najskôr mohli stade vypadnúť, a ani by mi nenapadlo sa sťažovať na lekárov a sestry - mimochodom tam, kde aj tri sestry mali čo robiť, už bola len jedna, a tá nemala kedy ísť ani na záchod  - ale je to chyba vedenia nemocnice  a chyba vedenia oddelenia. Vyzerá to, že sa im všetko rozpadáva pod rukami, a nehodlajú sa s tým nič robiť. A možno ani nemôžu, asi im Mates nevyčlenil. Hlavne že máme F1-ky, tie už len súrne potrebujeme. A hlavne že bola očkovacia lotéria a povinné testovanie...

No a aby toho nebolo málo, prečítala som si správu, a jak čumím, tak čumím, pravé oko odkázané na anti-AGVF injekcie, a na ľavom vraj je katarakta. No fasa. 

  • Sorry! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov