Skočiť na obsah

Ako si najlepšie prekopírovať hudobné CD na HDD?


smiley

Odporúčané príspevky

Mili forumaci, neviete mi poradit?

 

Chcel by som uz konecne spravit presun niekolkych stovak hudobnych CD na HDD. Dovodom je archivacia (hardisk sa neposkriabe), ako aj neporovnatelne lepsia dostupnost - vsetka hudba bude na jednom fyzickom mieste. Ako to ale spravit co najlepsie?

  • Aky format hudobnych nahravok je najlepsi? Skreslenie MP3 neviem rozlisit, na druhej strane so sucasnou lacnou diskovou kapacitou by to nebol problem ani WAW, pripadne kompresia bez skreslenia zvuku dosahuje zhruba 50%. Ak MP3, tak aky bitrate je potrebny na zachovanie dostatocnej kvality? Ide o hudbny archiv, na MP3 prehravace by som si kludne mohol dalej komprimovat, aby to nezaberalo vela miesta. Ja jasne, ze ukladat sa to bude bud do diskoveho RAID pola, alebo sa z toho bude robit pravidelne zaloha, aby takto prekopirovana audioteka bola naozaj v bezpeci.
  • Ako co najkvalitnejsie skopirovat obsah mierne poskriabanych hudobnych CDciek do pocitaca? Pocul som, ze standartne kopirovanie nemusi byt dobre, pretoze sa dostatocne "nesnazia" precitat udaje z poskriabaneho miesta. Po prvom pokuse (alebo niekolkych pokusoch) to vzdavaju a nahradzaju neprecitane miesto tichom. Mali by existovat programy, ktore pri kopirovani spravia podstatne viac pokusov, nez to vzdaju - nepoznate nejake? Poskriabane CD by sa takto kopirovalo ovela dlhsie, ale malo by byt kvalitnejsie - a to je to, co chcem. Neviete, ci existuju aj nejake CD mechaniky specializovane na citanie mierne poskriabanych CD, ktore by sa dali pre tento ucel vyuzit?
Dakujem za podnetne reakcie, dufam ze sa tu najde niekto, kto uz podobny problem niekedy riesil.

:flowers:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 20
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • smiley

    5

  • Ryan Giggs

    4

  • valcik

    3

  • D'Ady

    3

Top prispievatelia v tejto téme

ja som pouzival nera, myslim ze mal dost moznosti na vyber kodeku ale pouzival som len mp3 a bolo to dost davno [cca 6 rokov]. Skus hladat 'audio cd ripper', 'cd ripper freeware', 'cd ripper comparison'.

K druhemu bodu, neviem nejako sa mi to nezda ze by to pri obycajnom kopirovani nahradzal tichom, skor by som povedal ze by bol subor poskodeny ale neviem. Skus hladat:

'copy data from scratched cd', 'data scratched cd','scratched cd data recovery'

Najdes toho viac nez dost :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. určite nejaky bezstratovy format, wav, flac, alac... Na mp3 by som sa vybodol.

2. Programov, ktore to vedia kvalitne su mraky, stači použiť google. Tam je dôležity skôr kodek ako samotny program.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dakujem za nazory.

Pojdem teda bud to nekomprimovaneho wav, alebo do bezstratoveho kodeku flavc. este si to prepocitam, kolko by som usetril na diskovom mieste.

 

Co sa tyka HARDWARE, neviete, je jedno, cim to budem kopirovat? Alebo su niektore mechaniky podstatne vhodnejsie na citanie stareho poskriabaneho CDcka, nez ine?

 

Tom,

to ale nie je obycajne kopirovanie, kedze v CD audio formate sa nenachadzaju normalne subory. Treba na to ripper, ktory sa moze ale rozlicne zachovat pri poskrabanom CDcku: od toho ze to po prvom pokuse o precitani vzda a neinfrmuje ma o tom, cez velanasobne pokusy a nejaka vhodna forma informovania o nezdare, az po po uplny fail celeho kopirovania, pokial sa blok nepodari nacitat.

 

Chcem nieco medzi: aby sa to o precitanie viacnasobne pokusalo, ale ak sa mu to nakoniec nepodari, aby to len nahradil chvilkou ticha a nejako vhodne ma o tom informoval, s tym ale, aby vytvoril vysledny subor, aj ked sa jedna jeho cast nepodarila precitat.

 

A ide mi o to, ako toto spravit co najlepsie. Teda ovela viac ako googlenie by mi pohomhli skusenosti niekoho, kto uz takyto problem riesil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Treba na to ripper, ktory sa moze ale rozlicne zachovat pri poskrabanom CDcku: od toho ze to po prvom pokuse o precitani vzda a neinfrmuje ma o tom, cez velanasobne pokusy a nejaka vhodna forma informovania o nezdare, az po po uplny fail celeho kopirovania, pokial sa blok nepodari nacitat.

 

Preto som spomenul program ImgBurn. Podľa mňa je lepšie, keď najskôr spravíš z celého CD image súbor, ktorý sa uloží na pevný disk. Program dokáže po vytvorení image súboru spraviť verifikáciu údajov, vďaka ktorej máš istotu, že kópia je dokonale presná a nedošlo k žiadnej strate dát. Keď už máš na disku image súbor, môžeš ho namountovať do virtuálnej mechaniky a potom už grabuješ skladby bez obáv zo špatného načítavania dát.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Preto som spomenul program ImgBurn. Podľa mňa je lepšie, keď najskôr spravíš z celého CD image súbor, ktorý sa uloží na pevný disk. Program dokáže po vytvorení image súboru spraviť verifikáciu údajov, vďaka ktorej máš istotu, že kópia je dokonale presná a nedošlo k žiadnej strate dát. Keď už máš na disku image súbor, môžeš ho namountovať do virtuálnej mechaniky a potom už grabuješ skladby bez obáv zo špatného načítavania dát.

 

Vdaka za vysvetlenie, na prvy krat som to nepochopil.

ImgBurn ale neriesi (resp. riesi iba ciastocne kontrolou integrity nacitanych dat) samotny prenos dat z predpokladaneho poskriabaneho CDcka na HDD, ci uz to bude vo formate ISO alebo WAV. Ja prave nevyzadujem uplnu bezchybovost, to by pri viac poskrabanom CD ani neslo. Chcem aby mi to z CD vytiahlo toko, co sa da - a to co sa neda aby jednoducho doplnilo tichom a dalo mi vediet, ze sa nieco zle precitalo.

Nechcem vyradit cele hudobne CD z archivu len preto, ze sa na nom nedalo precitat par sekund audia.

 

Snad je to uz teraz trosku jasnesie, co vlastne chcem. ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teoria dobra, ale vzhladom na hustotu dat na CD asi uplne zbytocna. Proste necitatelny skrabanec ti neodstavi par sekund zo skladby, ale spravi ti zo skladby nepocuvatelnu morzeovku, kedze na 99,9% bude prechadzat cez stopu viac krat.

Lepsie je spravit zoznam necitatelnych skladieb/cd a dotahat si ich radsej z netu.

 

edit: A ak ide o palene CD tak sa priprav ze po nejakych +10rokov bude problem aj s degradaciou samotnych CD, nielen so skrabancami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co sa tyka HARDWARE, neviete, je jedno, cim to budem kopirovat?

 

Dnes už myslím nie sú rozdiely medzi značkami príliš výrazné. Bez ohľadu na výrobcu mechaniky, vo vnútri je väčšinou tá istá optika od Sony.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Darkamn,

 

uvazujem jemnucko poskrabane CD. Je mi jasne, ze zo silno poskriabaneho CDcka uz dobru muziku neziskam.

Jedna sa vo velkej casti o originalne CD, prave preto je mi ich luto "vyhodit" a stahovat si miesto skladby v mp3 kompresii.

 

 

Este jedna otazka od dummies:

Pomoze poskrabanemu CDcku lestiaca suprava, ktoru som videl predavat, alebo je to len neucinna reklama?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes už nie je problem najsť albumy aj vo flacu. Hlavne tie mainstreemove veci najdeš jednoducho. Dokonca niektore albumy ak take vyšli (väčšinou audiofilna muzika), tak v HD kvalite vo flacu. Kvalita je vyššia ako na original CD.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

Rada ripovať to do flacu je super, len ste mohli autora upozorniť aj na to, že pri "niekoľkých stovkách" CD sa mu pri flacu budú hodiť voľné HDD v rádoch terabajtov a že môže mať problém, keby si to chcel prehrať napríklad na nejakom mobilnom zariadení. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Skreslenie MP3 neviem rozlisit,

 

pre autora prispevku je tema uz asi passe, ale ak pocuva hudbu na akomkolvek "beznom" zariadeni, tak sa nemusime bavit o bezstratovych formatoch ;)

a ak chce mrhat priestorom, tak mp3 320 kbps to isti :D

odkedy su kvalitnejsie ripery a vykonnejsie zelezo, tak uz nikomu nevonia 192, o 128 ani nehovoriac... pritom 99% ludi to pocuva zo smartphonu alebo na reprakoch k PC

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale musime sa bavit aj o bezstratovych formatoch. Su aj kvalitne hrajuce smartfony, to by si sa divil. Len to chce aj adekvatne sluchadla. Potom je sakra rozdiel medzi mp3 a flac. A tiez nie su repraky kpc ako repraky k pc.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nuz hej, ale odtial je len krocik k Hi-Fi technike a pocuvaniu LP platni a / alebo poctivych magnetofonovych pasov na zariadeniach lepsich strojoch napr. Revox alebo AKAI

otazka bola postavena tak, ako odzalohovat stovky auio CD-ciek

protiotazka bude zniet - na akom zariadeni to bude pocuvat ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pre autora prispevku je tema uz asi passe, ale ak pocuva hudbu na akomkolvek "beznom" zariadeni, tak sa nemusime bavit o bezstratovych formatoch ;)

a ak chce mrhat priestorom, tak mp3 320 kbps to isti :D

odkedy su kvalitnejsie ripery a vykonnejsie zelezo, tak uz nikomu nevonia 192, o 128 ani nehovoriac... pritom 99% ludi to pocuva zo smartphonu alebo na reprakoch k PC

 

Nie je to pase, este som sa k tomu nedostal. :)

Na jednej strane je to mrhanie priestorom, priznam ze pocuvam aj radiove nahravky Peknej hudby od Karola Polanskeho z radia Twist.

Na druhej strane co uz je dneska 200 GB? Nema zmysel kvoli par euram nieco hodiny riesit z kompresiou (ci uz stratovou, alebo bezstratovou).

Samozrejme pre prenosny mp3-prehravac si to z archivu nasekam asi do 128 mp3 formatu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

200 GB ?

kamarade, ja mam na CD-ckach vacsinu hudby v mp3/128

tych CD mam odhadom 300 a viac

300x700 MB uz to je viac ako 200 GB

dalej mam okolo 150 CD "normalnych"

na externom disku mam aktualne cca 208 GB muziky v mp3 (tam je mozno polovica na 320 kbps)

a to este neratam to, co mam rozne roztrusene na niekolkych HDD v dvoch pocitacoch (doma a v robote)

 

:D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nema zmysel kvoli par euram nieco hodiny riesit z kompresiou (ci uz stratovou, alebo bezstratovou).

 

Či to komprimuješ, alebo ukladaš normalne v pomere 1:1 (obraz disku napr.) nestraviš pri tom viac času.

 

Ja mam väčšinu nahravok vo flacu, resp. v hi-res. Zabera mi to nejakych 300 GB.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov