Skočiť na obsah

MS v ľadovom hokeji 2013 (Švédsko & Fínsko)


aljak63

Odporúčané príspevky

...::: Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2013 :::...


logo.jpg
- IIHF WORLD CHAMPIONSHIP 2013 -




Hokejové majstrovstvá sveta bude v roku 2013 hostiť opäť dvojica severských krajín - Švédsko a Fínsko

MS 2013 privítajú dve severské metropoly: švédsky Stockholm (Globe Arena) a fínske Helsinki (Hartwall Areena)

V poradí už 77. hokejové majstrovstvá sveta budú trvať 17 dní - v čase od 3.mája 2013 do 19.mája 2013

Majstrovský titul z MS 2012 budú obhajovať hokejisti Ruska, strieborní boli Slováci a bronz získali Česi.


Pôvodne vo voľbách o usporiadanie MS 2013 zvíťazilo Švédsko, ale po dohode s Fínskom, ktoré vyhralo voľby o usporiadanie MS 2012 dospeli k projektu vzájomnej spolupráce. Dvojica severských krajín tak spoločne hostí MS v hokeji 2 roky po sebe. V oboch rokoch hostia MS mestá Helsinki a Stockholm - zatiaľ čo v roku 2012 sa finálna časť MS hrala v Helsinkách, v roku 2013 bude šampionát vrcholiť v Stockholme.

Aj v roku 2013 sa predstaví nový formát, ktorý sa uplatnil už na MS 2012: 16 účastníkov bude rozdelených do dvoch základných skupín po osem teamov (nasadených podľa svetového rebríčka IIHF). V nich odohrajú vzájomné zápasy každý s každým, čo znamená že každé mužstvo odohrá v základnej skupine sedem zápasov s vopred známymi súpermi. Teamy z 5.-7. miesta sa s turnajom lúčia. Dva teamy, ktoré skončia vo svojej skupine na ôsmom mieste, vypadávajú do I.divízie. Prvé štyri teamy z oboch základných skupín postúpia do štvrťfinále, ktoré sa odohrá ešte v rámci skupín (A1-A4, A2-A3, B1-B4 a B2-B3). Víťazné teamy sa potom stretnú v semifinálových zápasoch, ktoré sa už budú hrať krížovým spôsobom, takže sa v nich stretnú navzájom teamy z A a B-skupiny. A ďalej už je to ako vždy - víťazi semifinále budú hrať o zlato, porazení o bronz... Počet duelov na MS sa zvýšil zo súčasných 56 na 64. Nový formát odstráni súčasné osemfinálové skupiny, ktorých hlavnou nevýhodou bol fakt, že do posledného dňa pred ich prvými zápasmi neboli jasné termíny a miesta zápasov jednotlivých teamov, čo sťažovalo predaj vstupeniek na tieto zápasy.


...::: VÝSLEDKY ZÁPASOV + TABUĽKY :::...

...::: KOMPLETNÝ ROZPIS ZÁPASOV :::...

...::: NOMINÁCIE TEAMOV :::...


Zloženie základných skupín MS 2013

...::: A-skupina (Stockholm) :::...

  • SWE.pngŠvédsko
  • CZE.pngČesko
  • CAN.pngKanada
  • NOR.pngNórsko
  • SUI.pngŠvajčiarsko
  • DEN.pngDánsko
  • BLR.pngBielorusko
  • SLO.pngSlovinsko


...::: B-skupina (Helsinki) :::...

  • FIN.pngFínsko
  • RUS.pngRusko
  • SVK.pngSlovensko
  • USA.pngUSA
  • GER.pngNemecko
  • LAT.pngLotyšsko
  • FRA.pngFrancúzsko
  • AUT.pngRakúsko

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nebude sa tam zase niečo meniť? Viem, že rozmiestnenie mužstiev by malo byť podľa renkingu IIHF, ale dať majstra a finalistu do jednej skupiny bol bohovský nápad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie, takto je to už oficiálne. Včera sa tak rozhodlo na zasadnutí IIHF.

Je to podľa nového IIHF Rankingu a vzájomnej dohody oboch usporiadateľov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vraj sa uvažuje o znížený počtu týmov z 16 na 14

 

Nárast zápasov znamená aj väčšie vyťaženie hráčov. Podľa organizátorov síce žiadne sťažnosti neboli, IIHF však do budúcnosti uvažuje o znížení počtu tímov v elitnej kategórii z terajších 16 na 14. "Je to naozaj náročné. Možno by bolo lepšie, keby sme mali dve skupiny po sedem tímov. Celkový počet zápasov by sa znížil na 50. Pre hráčov by to bolo oveľa jednoduchšie. Fíni napríklad hrali štyri duely za päť dní," uviedol prezident Fínskej hokejovej federácie Kalervo Kummola.

http://www.tasr.sk/26.axd?k=20120520TBB00141

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bolo rozhodnuté dávno

(už dlhšie sa nasadzuje podľa rebríčka a nie podľa ostatného šampionátu)

akurát tu je špecifická zmena, že SWE a FIN nemôžu hrať spolu a zákl. časť + 4finále

musí hrať doma

+ 1 zmena v prospech fanúšikov

(všetky podmienky-pravidlá, boli vopred určené)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

O rozdelení skupín nebolo rozhodnuté dávno pred play-off, tesne pred bojom o tretie miesto sa rozhodlo, že Česko a Rusko si vymenia miesta.

 

To nebolo tesne pred tym. O tej vymene už bolo avizovane davnejšie, že ak nastane taka situacia, že ak Rusi podľa rebrička skončia v Štokholme, že ich presunu do Helsink. Už pred ich zapasom s Finmi sa o tom hovorilo.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Prípravy teamov pomaly vrcholia, súpisky sa postupne kryštalizujú - čaká sa už len na koniec základnej časti NHL, po ktorej by sa hráči zo 14 nepostupujúcich klubov mohli pridať k svojim reprezentáciam a pomôcť im na Majstrovstvách sveta. Takto o týždeň to celé začne!
 
Môžeme si opäť predstaviť štadióny, kde sa to bude celé odohrávať:

...::: ERICSSON GLOBE :::...
globe.jpg

  • Poloha: Stockholm, Švédsko
  • Kapacita: 13 850
  • Otvorenie: 1989
  • Domáci klub: žiadny
  • Zápasy na MS 2013: A-skupina, Play-off


...::: HARTWALL AREENA :::...
hartwall.jpg

  • Poloha: Helsinki, Fínsko
  • Kapacita: 13 506
  • Otvorenie: 1997
  • Domáci klub: Jokerit Helsinki
  • Zápasy na MS 2013: B-skupina



A tu máme nový dizajn medailí, ktoré boli predstavené IIHF na začiatku roku 2013:
medals.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja sa neteším, osobne mi už skôr MS lezú na nervy, zas plno rečí, plno "fanúšikov", zrazu má plno ľudí národné a hokejové cítenie....takže nech sa to celé aj rýchlo skončí :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Šak ale netreba si ostatných moc všímať / i keď nie vždy to ide / ale ja sa aj napriek tomu teším, hokej ma baví, a vidieť "svojich" hráčov "všetkých" pokope v národnom drese ma teší, počas celého roku sú roztrúsení po celom svete ale raz do roka sa všetci pekne stretnú, a to je práve to čo ma na tom najviac baví

 

Akurát ma hnevá ako sa veľa hej fanúšikov hnevá že nejaký hráč odmietne hrať ... ako teraz sa spustila nenávisť voči Gáboríkovi ... 

 

No a k súpiskám vyzerá to dosť zaujímavo ... Kanada asi poskladala najlepší tým, ale ani Česko nevyzerá zle, Rusom síce chýbajú megahviezdy s NHL ale KHL je tiež silná, ale netreba zabúdať napríklad na Nórsko ktoré to posklado z Fínskej a Švédskej ligy a ani na Švajčiarov ktorý majú svoju ligu tiež silnú :)

 

Ale aj tak najviac fandím Slovákom a držím im palce ... 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na MS sú najhoršie tie nacionalistické prejavy, a aj to že väčšina "fanúšikov" celý rok o hokej nezakopne a potom 2 týždne je najväčší odborník a analytik všetkého čo sa deje... Ale prečo by som sa mal nechať znechutiť takýmito ľuďmi (aj keď ich je väčšina)? Presne ako lopata vraví, ja si rád pozriem zopár pekných zápasov a hlavne národné výbery, ktoré sú inak roztrúsené kade-tade po Európe a Severnej Amerike. Aj keď oproti Olympiáde alebo Svetovému poháru sú MS len akýsi druhotriedny turnaj. Možno keby sa nehrali každý rok, ale aspoň tak raz za dva - tak by to zväčšilo ich dôležitosť. A samozrejme by bolo treba, aby to bolo mimo obdobia kedy je NHL. Lebo inak budú MS vždy len "výber" európskych líg a 14 teamov ktoré nepostúpili do play-off. Takže tie najväčšie hviezdy zväčša chýbajú...

 

Čo sa týka nominácii, tak veru Kanada poskladala vynikajúci team (veľa hráčov si chce aspoň zlepšiť chuť po neúspechu v NHL), no a presne ako lopata píše - aj Česi majú slušnú zostavu (aj keď hlavná brankárska opora Pavelec má vraj nejaké ťažkosti), Švédi a Rusi taktiež poskladali slušné výbery. Fíni idú na MS s jediným hráčom z NHL (Lauri Korpikoski)! Takže Jalonen stavil jasne na hráčov z európskych líg - mnoho skúsených, a tiež kopu mladej krvi, na čo som fakt úprimné zvedavý - ale mohlo by to výjsť podľa mňa kľudne na medailu, obávam sa len tých brankárov (škoda že Lehtonen ani Rinne neposilnili fínsky výber)... Dôležité je to, že kvalitatívne sa teamy postupne dorovnávajú a neprekvapilo by ma keby to napr. Nemci, Nóri, Lotyši, Bielorusi alebo Dáni dotiahli aj do semifinále. Ja za čierneho koňa považujem Američanov, ktorí majú síce nie práve hviezdny výber, ale u nich nikdy nevie človek čo môže čakať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Možno keby sa nehrali každý rok, ale aspoň tak raz za dva - tak by to zväčšilo ich dôležitosť. A samozrejme by bolo treba, aby to bolo mimo obdobia kedy je NHL. Lebo inak budú MS vždy len "výber" európskych líg a 14 teamov ktoré nepostúpili do play-off. Takže tie najväčšie hviezdy zväčša chýbajú...

 

No keby sa vedeli dajako dohodnúť ... ak by sa zrealizovali tie ME tak by kludne mohli byť MS a ME každé 2 roky tak ne preskačku ... a možno keby urobili nejaký kompromis že MS by začali o dačo neskôr a kludne NHL o dačo skôr tak by sa to hádam dalo ... bola by to krajšia podivaná ... 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...::: Výsledky MS 2013 - 3.máj :::...

V Helsinkách a Stockholme sa dnes začali Majstrovstvá sveta 2013:

 

Slováci a Česi na úvod zdolali svojich súperov a vybojovali si prvé 3 body

 

Fíni sa poriadne vytrápili proti Nemcom, ktorých napokon pokorili v predĺžení

 

Švédi nečakane nestačili na Švajčiarov a postarali sa tak o prvé prekvapenie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď sa to tak vezme, tak teamy sa kvalitatívne dorovnávajú a už tu nemáme takú jasnú TOP7 ako pred pár rokmi... Ale keď sa berú do úvahy papierové predpoklady, tak vždy je nejaký team mierne favorizovaný. Takže preto sa to za prekvapenie dá považovať, obzvlášť keď vezmeme do úvahy výsledky Švédov z minulotýždňových Czech Hockey Games, kde porazili Fínov, Čechov a aj Rusov...

Inak som zvedavý na dnešné večerné derby v Helsinkách. Suomi sa včera poriadne vytrápili na Nemcoch, aj keď som to tak trochu očakával - Nemci boli nebezpeční, Ortio dosť neistý, našťastie prišlo mnoho nemeckých vylúčení a fínske presilovky boli účinné. Proti Slovensku to dnes bude fakt zaujímavé a predpokladám, že aj dosť vyrovnané. Rozhodovať budú podľa mňa maličkosti alebo to neodmysliteľné hokejové šťastie... Slováci mali včera síce diery v obrane, no Fíni majú slabinu v samotnom brankárovi, čo je ešte horšie. Som zvedavý kto bude dnes chytať na oboch stranách - neprekvapilo by ma keby Suomi dajú šancu Raantovi, ktorý s Ässätom vyhral SM-liigu, takže formu má skvelú - len žiadne skúseností z reprezentácie, takže neviem čo čakať od toho. Ale ako správny fínsky fanúšik verím mojim. Bude to však sakra dôležitý zápas pre oba teamy, lebo treba rátať v boji o postup aj s Nemcami, a určite aj s Lotyšmi. Teraz je každý bod cenný, ale tak to má byť! Konečne sa to dorovnáva. A ešte bohvie čo čakať od Rakúšanov, takže fakt sa môže stať hocičo. No najväčší vplyv na poradie budú mať podľa mňa Američania - od nich človek nikdy nevie čo môže čakať, lebo dokážu zničiť favoritov ale potom sa vytrápia s menej kvalitnými teamami. Ale som rád, že konečne je to vyrovnanejšie a proste teamy hrajú poriadne od začiatku do konca, žiadna vypočítavosť a podceňovanie súperov...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...::: Výsledky MS 2013 - 4.máj :::...

 

Dnes pokračovali Majstrovstvá sveta až šiestimi zápsami:

 

Popoludní si svoje prvé víťazstvá na MS vybojovali Američania a Nóri

 

Vo svojich otváracích zápasoch uspeli podľa očakávaní Kanaďania a Rusi

 

Večerné ostrosledované derby skončili triumfmi domácich Fínov a Švédov

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Návštevník
Táto téma je teraz zamknutá pre ďalšie odpovede.
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov