Skočiť na obsah

alamo

Odporúčané príspevky

Zdravotné poisťovne na Slovensku, v zahraničí, skúsenosti, problémy ...

 

nepodarilo sa mi tu nájsť nič (v žiadnej sekcii) o zdravotnom poistení, poisťovniach, a o ich "práve na zisk" z činnosti ktorú robia..

pritom to asi úzko súvisí so zdravotníctvom, teda jeho financovaním

kde takúto tému o poistení a poisťovniach založiť? alebo som hľadal zle?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mne je uplne jedno co robia s nasimi peniazmi, pokial dostanem to co ocakavam

dolezite je, ze ked si platim zdravotne poistenie, nie male, tak ocakavam ze sluzby na ktore mam pravo budu kvalitne, resp budu nejake, bez prietahov, tahanic

 

ani len tie zakladne kvalitne nie su, takze niekde je chyba

roky dufam ze vladne garnitury to napravia, cim dalej tym viac to ide do vacsich a vacsich sra*iek

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem ako to nahryznúť

zdravotné poisťovne totiž podľa mňa poskytujú "verejnú službu", a ak z nejakého podniku verejnej služby odchádzajú peniaze inam ako "zisk", tak to znamená že sa na ňu platí zbytočne veľa, alebo tieto peniaze nie sú vynaložené na účel "verejnej služby"

idea poistenia ale vznikla súkromne, pokiaľ viem, a nemala so štátom nič spoločné, išlo v podstate o zdieľanie rizika v určitej "komunite"

Loyds myslím bola prvá skutočná poisťovňa, a venovala sa poisteniu lodí a ich nákladu, rozhodne aj keď vznikla v podmienkach rodiaceho sa kapitalizmu, nebolo jej účelom generovať zisk

 

roky dufam ze vladne garnitury to napravia, cim dalej tym viac to ide do vacsich a vacsich sra*iek

 

obávam sa doll, že v systéme kde je štát najväčším dlžníkom čo sa odvodov do systému týka, štátni úradníci nebudú mať žiadny záujem, o sprehľadnenie, proste ten bordel im vyhovuje, a teda aj majú priamy záujem o to aby rástol

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Loyds myslím bola prvá skutočná poisťovňa, a venovala sa poisteniu lodí a ich nákladu, rozhodne aj keď vznikla v podmienkach rodiaceho sa kapitalizmu, nebolo jej účelom generovať zisk

 

1. Poskytovala sukromnu a nie verejnu sluzbu.

2. Jej cielom bolo generovat zisk, pretoze ten, kto niesol riziko to nerobil pre pekne oci. So spravnou kalkulaciou mohli mat zisk obidve strany.

 

zdravotné poisťovne totiž podľa mňa poskytujú "verejnú službu", a ak z nejakého podniku verejnej služby odchádzajú peniaze inam ako "zisk", tak to znamená že sa na ňu platí zbytočne veľa, alebo tieto peniaze nie sú vynaložené na účel "verejnej služby"

 

Nezabudaj, ze v SK je najvacsou poistovou poistovna STATNA - takze nejde o sukromny zisk, kedze jej majitelom je STAT. A tak isto ide o poistovnu, ktora ma obrovske zisky a nemalo prijemcov na nu nadava. Dokazes vari ukazat, ze statna poistovna je podstatne lepsia ako sukromna? Asi tazko. Cize minimalne vidime, ze statne aj sukromne poistovne maju svoje neduhy, ale nemozno sa tvarit, ze stat je najlepsi manazer.

 

A je prilis povrchne tvrdit, ze ak sa zrusi zisk, vsetko bude lepsie a lacnejsie. To je v podstate cisto komunisticky argument - pretoze ak to plati pri zdravotnictve, tak preco nie pri produkcii potravin? Alebo obleceni? Comkolvek? Ak je tento argument spravny, tak komunizmus - nie nejaky skandinavsky socializmus - je najspravnejsi ekonomicky system. Co asi nie je (a co si zjavne ani ty nemyslis, takze preto je chyba zastavat komunisticke stanoviska).

 

Problem je v tom, ze zdravotne poistenie sa tak sice vola, ale nie je to nijake poistenie. Je to proste fond, kde sa na jednej strane nalievaju statom stanovene sumy - a na druhej strane vychadzaju naklady prakticky podla akejkolvek potreby. S poistenim to nema nic spolocne, okrem nazvu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xenocide ja nemám nič proti zisku.. ak by si vzal do úvahy čo píšem v iných témach, mal by si to už dávno vedieť

(sám si ma niekde na fóre prirovnal k Brievikovi.. ako pravičiara ultra extra.. bolo to dosť mizerné prirovnanie :beeee: )

 

ale myslím si, že pri zdravotnom poistení sme v špecifickej situácii, a s pojmom "zisk", by sa malo narábať opatrne

a tonie preto, že ide "o zdravie", ale s dôvodu, že ide o silne štátom zdeformovaný nástroj

ono totižto, to poistenie lodí v rannom kapitalizme, bolo čisto dobrovoľné, a každý v ňom kalkuloval samostatne

ale účasť v systéme základného zdravotného poistenia, je momentálne nariadená direktívne zákonom, a je povinná pre každého kto zarába

to že ma štát núti, zúčastňovať sa povinne na niečom, čo niekomu generuje zisk, a ja nemám žiadnu právomoc zúčastňovať sa na rozhodovaní o tom ako sa tie peniaze "navyše" využijú, sa mi veľmi nepáči

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este raz - ak sa zdravotne poistenie bude brat ako "poistenie" je to standartny financny nastroj na presun rizik. Da sa relativne dobre kalkulovat a da sa urcit cena tak, aby boli vsetci spokojni.

Akurat to nebude pre vsetkych (ako ked si mal zhnilu lod a polovicka posadky mala zaznam) - alebo to nebude vzdy lacne (keby ti tu zhnilu lod aj niekto poistil, alebo keby si prevazal 10 ton zlata). Cize je mozne v pohode generovat aj zisk, aj poskytnut potrebnu ochranu. A cim lepsie poistenie (majetku, zdravia) chces mat, tym viacej si zaplatis.

 

Ibaze ak chces, aby boli poisteni VSETCI a navyse aj LACNO, uz to je ekonomicky nezmysel. Plus este ked to je POVINNE - proti comu je mozne logicky protestovat, ale na druhej strane, vzhladom na obmedzenost ludi to dava zmysel. Pretoze inac by sa vela ludi nepoistilo vobec a nikde - no nejaku zdravotnu starostlivost by nakoniec aj tak dostali. Minimalne prvu pomoc neodmietaju ani v USA u nepoistenych (len naozaj nedostanu nadstandartnu opateru potom). Z takehoto pohladu povinnost chapem, pretoze na druhej strane je povinnost poskytnut zdravotnu starostlivost predsa dana v ustave.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo, vsade sa pise ze zdravotnictvo je cierna diera, tam sa stracaju miliardy eur na neefektovite ( a to vynecham priamo kriminalitu ), diplicitne vysetrenia, zbytocne ci dokonca skodlive vyuzivanie liekov, vysoke naklady na lozka pre nizky pocet vykonov atd.

 

Zdravotne poistovne by mali toto manazovat, to co chybalo bola odvaha zrusit statnu VSZP, kedze ta nastavuje pravidla, jej sila je prilis velka. A za kazde euro co by na zisku dostali poistovne by sme dalsie 4 dostali usporou nezmyslov .

 

 

Vdaka "specifickej " neviem co presne ale ludia tomu veria, platime ovela viac a dostavame ovela menej. Vsetci.

 

 

A k zisku : problem je ze malo vies co znamena zisk ZP, takze po rade : Bez ohladu na poistovnu dostavas rovnaku liecbu, to zabezpecuje lekar. Poistne sa prerozduluje medzi poistovami podla zloziteho postupu ale v zasade je pre poistovnu skoro jedno aku mas chorobu, ak vaznu tak na teba dostava peniaze od dalsich, ak si zdravy tak to dava dalej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nedavno to bolo, dva tyzdne maximalne. Chlapik v Cechach za posledne 4 roky prespal na nemocnicnych lozkach dva roky, vzdy si dal nadstandart a nikdy to nezaplatil a niekedy skor ci neskor ho vyhodili nastivil asi 70-90 nemocnic - skoro vsetky v Chechach, za ten pobyt je dlzny asi 200 000 ceskych korun, ale vysetrenia za to obdobie mu spravili za 11 milionov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

jeden príbeh o nenáročnej operácii dieťaťa, hlavným hrdinom je predoperačne vyhladnuté dieťa a poisťovňa Dôvera.

zostáva dúfať, že poisťovňa Dôvera vie posúdiť náročnejšie a nenáročnejšie operácie bez poradovníka ... ach. ... poisťovne ...

http://michalkova.blog.sme.sk/c/301180/Operacia-operacia.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

pred generáciou humbuk s rozpájaním ... dlhy, problémy, a čo teraz ? - humbuk so spájaním a dlhy budeme splácať všetci :

 

Spájanie poisťovní sa začne o dva týždne

 

Ak štát kúpi najväčšiu súkromnú poisťovňu Dôvera, môže splácať jej vyše stomiliónový úver. Vyhnúť sa tomu dá, ak kúpi len poistný kmeň.

 

Slová premiéra Roberta Fica (Smer) o jednej zdravotnej poisťovni dostávajú konkrétnejší obraz. O dva týždne by sa mala vláda zaoberať materiálom, ktorý má riešiť vznik jednej štátnej poisťovne.

 

Pre SME to povedala hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková. „Jedna poisťovňa vie stabilizovať toky financií v zdravotníctve tak, aby sa vrátili k pacientovi vo forme kvalitnej starostlivosti,“ vraví.

 

Materiál má pripraviť ministerstvo zdravotníctva pod vedením Zuzany Zvolenskej. S majiteľmi poisťovní však ešte nikto nehovoril. Zatiaľ sa predaju bránia a z trhu odísť nechcú. Ak sa s nimi premiér nedohodne na kúpe, pripustil aj, že poisťovne vyvlastní.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme...l#ixzz20c8yhljx

post-3-0-52940100-1342282752.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

"Vláda jednomyseľne odsúhlasila, že chce prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej. Je to politické rozhodnutie vlády SR, v praxi to znamená, že mali by z trhu odísť súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union ZP," uviedol po dnešnom rokovaní vlády. Poznamenal, že očakáva ťažké súboje, ale zámer je jasný.

http://www.aktuality...vladny-kabinet/

 

čo k tomu dodať ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

nevidím v tom priveľký rozdiel. nie sme ovce, meniť môžeme, ale za posledných dvadsať rokov poisťovní vychválených tu už bolo. a pošli v čerty ...

že je práve jedna teraz vychválená, nič neznamená, ktovie dokedy. to je skepsa taká skúsenostná ...

dokonale mi kedysi vyhovovala Spoločná, patrila k najlepším, a zrazu bum, už nebola. a ešte celá kopa ďalších, nakoniec sú tie zbytkové asi tam, že nedávajú prakticky nič, čo nedávajú aj tie ostatné, čo zostali

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

a potom to cele vybuchne...

Fickot buchol pastickou do stola a presadi si svoje ako rozmaznane decko

a jedina VŠemohuca Zdravotna Poistovna nas bude okradat ako doteraz, alebo este viac...

 

btw - manzelka mala za minuly rok preplatok na ZP vo vyske cca 100 EUR, v sept. jej prislo rozhodnutie, ze do 60 dni jej pride preplatok na ucet; rozhodnutie bolo vydane 6.9., tak sa 7.11. telefonicky informovala, preco jej este neprislo. dostala odpoved, ze rozhodnutie prevzala az 12.9., teda peniaze moze ocakavat az 12.11.

kolkokrat ich tie k*y zatial otocili ???

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

btw - manzelka mala za minuly rok preplatok na ZP vo vyske cca 100 EUR, v sept. jej prislo rozhodnutie, ze do 60 dni jej pride preplatok na ucet; rozhodnutie bolo vydane 6.9., tak sa 7.11. telefonicky informovala, preco jej este neprislo. dostala odpoved, ze rozhodnutie prevzala az 12.9., teda peniaze moze ocakavat az 12.11.

 

 

keby to neprevzala by jej preplatok nevratili? Podla mna je to hlupost - uz aj to ze to posielali doporucene s navratkou. Dovera to posiela len tak od Unionu som list nevidel, vlastne ani od VsZP.

 

Ja som neprestupil aj ked som chcel, ako ja tie tri eura co posielam(nestalo mi to zato), neviem ake su rozdiely medzi poistovnami - ja som nebol u lekara ..

 

Ale je zrejme fakt - ze dosial tie poistovne sukromne mali specifickych poistencov. Appolo chemikov - dovera si nasla tiez zamestnacovvo fabrikach, spolocna vojakov a policajtov - ludi ekonomicky aktivnych a platiacich teda mali slusne zdroje aj ked v poslednom case to zacali poistovne prerozdelovat podla kvality kmenov, dochodcov pribuda a teda naroky(vydavky) budu vyssie. System kolabovat.

 

Tie peniaze sa daju a budu zo systemu stale stracat, ci aj ked bude jedna poistovna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mna fascinuje toto.

http://www.jetotak.s...ia-na-slovensku

K vyvlastneniu dôjde podľa slov ministerky zdravotníctva najskôr 1. januára 2014, realisticky až v jeho polovici. Bude to 20 mesiacov pred parlamentnými voľbami v roku 2016, ktoré môžu viesť k vytvoreniu novej vládnej garnitúry. Nič jej nezabráni v tom, že môže vyhlásiť unitárny systém povinného zdravotného poistenie za neefektívny a vrátiť sa k pluralitnému.

Inak ja budem volit stranu, ktora si da do programu pluraritny system, kym mi Fico nevysvetli dopodrobna ako to mysli so zdravotnym systemom a preco jedna poistovna stoji za 100 milionov eur.

 

fascinuje ma to , ze je ochotny dat 100vky milionov, kvoli comu? Spravi aspon ustavny zakon? Da to kvoli 20 mesiacom? resp. je ochotny to riskovat? Preco? Ci zaco?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja sa v tom nevyznam, ale..

 

nových eurofondov sa majú podporovať najmä podnikatelia, ale aj kanalizácie a čistiarne v obciach. Ak chceme modernizovať nemocnice či školy za európske peniaze, Brusel máme presvedčiť, že sú projekty dôležité.

http://ekonomika.sme...-nemocnice.html

Ficiaka mam.. Paska bude kradnut menej.

 

Ale zas a opat to ulahci dochodkovemu systemu. Je to presne o vas co mate 20-30 rokov pred smrtou.

 

najvacsia korupcia je pri eurofondoch

 

iba minimum sa dostane tam kde ma, ale ucel plnia....ficove milovane eurofondy

„Eurofondy vnímam ako stratégiu tvrdého jadra Európskej únie kupovať si politikov v nových členských krajinách, aby mohla pokračovať integrácia podľa predstáv týchto skupín."

Viceguvernér NBS p. Barto pre sme(integracia v mene nwo, kolonizacia malych statov cez podplatenych politikov ktori zapredaju svoj narod) Zapredanci schvalujuci eurovalovi pre zapadnych bankstrov a nam zvysujuci dane ktore nicia strednu a chudobnu vrstvu……

 

To je z diskusie a samozrejme suhlasim. Dnes Fico povedal opat ze bez eurofondov skonci nas stat. Pre mna je zufalstvo , ze ludia ho volia a on si to dovoli povedat- Prenho nieje problem jednotlivy clen ako ja co neplati dane ani tisicky nas - eurofondy.

 

Pomykajte hlavou - spravte si rozcvicku aby ste na to prisli.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keby niekto dokazal postavit rozumny program ohladom eurofondov - teda nie prazdne nadavanie na EU, ale rozumne obmedzenie vsetkych koheznych, strukturalnych fondov, CAP a pod. - mal by nadej na uspech. Problem je ten, ze nakoniec sice politici na fondy nadavaju - ale potom sa zase najde "nieco", kde pozaduju, aby to EU sponzorovala. Cize ani z voza, ani na voz.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

už je síce po funuse, ale len tak mimochodom: tie reklamy s "nie som ovca" mi parádne pili krv, neznášala som ich.

Veľa západných štátov má 1 poisťovňu, a funguje to tam dobre. neviem, prečo by sme mali podporovať obrovské zisky všetkých tých poisťovní. Už to bola blbosť, že sa vôbec vytvorili, aj tak všetky poskytovali podobné služby a výsledok bol aj tak žalostný. To nebolo o službách pre ľudí, ako by to malo byť, keď ide o zdravie, ale to bolo kupčenie so zdravím ľudí. Ďakujem Pánbožkovi, že na svoj vek som ako-tak ok, a že keď som mala naozajstné problémy, tak to bolo ešte v časoch, keď sa pozeralo viac na pacientove potreby ako na potreby poisťovne. Dúfam zo všetkých síl, že nikto z mojej rodiny nebude mať také problémy, aby bol odkázaný na milosť a nemilosť poisťovne a nejaké ich poradovníky. Dúfam, že nikto z mojej rodiny sa nestretne so situáciou "zaplať alebo skap!" Howgh!

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veľa západných štátov má 1 poisťovňu, a funguje to tam dobre. neviem,

 

Pretoze predsa aj v SR mas statnu poistovnu. Takze ked sa na to pozrieme prakticky - ako dobre funguje? Nepacia sa ti zisky STATNEJ poistovne? Nepacia sa ti platy sefov STATNEJ poistovne? Nepaci sa ti ako STATNA poistovna vystupuje voci doktorom a nemocniciam?

VZP ma dominantne postavenie na trhu. Cize v com je taka pozitivna, ze ju obhajujes?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nepacia sa ti zisky STATNEJ poistovne? Nepacia sa ti platy sefov STATNEJ poistovne? Nepaci sa ti ako STATNA poistovna vystupuje voci doktorom a nemocniciam?

VZP ma dominantne postavenie na trhu. Cize v com je taka pozitivna, ze ju obhajujes?

 

takto ale je tých platov toľkokrát viac ako je poisťovní, ked už sme pri tom.

nejde o to, že by som práve Všeobecnú silou mocou obhajovala, ale v mnohých vyspelých európskych krajinách majú len 1 poisťovňu, a funguje im to, tak neviem, prečo by to tak nemohlo byť aj u nás. Čím viac ich je, tým väčší chaos v tom je.

A najmä - nevidím nijaké väčšie výhody ani bonusy iných poisťovní oproti VšZP. Takže všetky na jedno kopyto, čert ako diabol.

Náhodou som krátko robila ako brigádnička pre Dôveru takú tú osobu, čo má lákať ľudí k prepoisteniu, takže som si musela popozerať, čo vlastne ponúka a čo ponúkajú aj iné poisťovne, ale som s tým sekla. Nepresvedčili ma, že by to bolo nejaké terno, a tak to bolo dosť divné lákať ľudí na niečo, čomu sama moc neverím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov