Skočiť na obsah

robopol

Odporúčané príspevky

Pokracovanie vlákna o penaznom systeme a jeho dosledkov v 21 storoci.

 

Nástrahy burza. Ak si zoberieme dnešný citlivý globálny system burzy hrozi, že silné finančné skupiny MOZU prostredníctvom svojich aktivít na burze vytvorit výpredaj a paniku A TAK sposobit krízu zámerne. Takže moc velkých subjektov može manipulovat burzou a to je hrozba pre vydieranie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Akurat na krize vsetky silne finance skupiny prerobili, takze to nedava zmysel. Zarabali pred krizou, pocas nej len vynimocne. Nie je dovod vyvolavat krizu zo zistnych dovodov. Kolko financnych skupin najdes, co mali za roky 2008-2012 vacsie zisky ako v rokoch 2003-2007?

Nenajdes skoro ziadne. Takze hypoteticky ano, ale prakticky to je nezmysel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No keby som mal ja alebo ktokolvek velký objem akcii, dlhopisov a pod. tak model ako zarabať je úplne jednoduchý.

 

Na burze sa zarába z cenového rozdielu. Ak sa rozhodnem umiestnit velký objem akcii a pod na predaj cena zacne padat, pretože aktualne ponuka prevysuje dopyt. Pre 80% učastníkov thru funguje to, že kupu pri vrchole a predavaju pri dne. Teda presny opak. Takže ako bude cena klesat a ja sa budem zbavovat cenných papierov v istom bode sa stane to, že to narazi na dno, teda uz cena bud vyhodna na nakup, je to dane tým, že vela tých co nakupovalo pri vrchole ich zacne znova predavat pri dne, lebo utrpeli straty a boja sa ich zväčšovat, alebo im zachyti Stop loss.

 

Takže na takejto operacii, manipulaciou trhu zarobim. dalej to môže byt nastroj vydierania politikov. Ak by som totiz sa zameral na dlhopisy krajin, ktorým by som chcel predražiť pôžičky tak začnem predávat ich dlhopisy na trhu. A potom im môžem poskytnut peniaze AKO banka. Zaroven ak uroky poriadne vyskocia, môžem zas nakupovat dlhopisy. Su to proste veci, ktoré na burze funguju.

 

Takže nebezpečenstvo finančných korporácii, ktoré môžu prostredníctvom burzy ešte viac zhodnocovat svoje prostriedky a to manipulaciou trhu je MOZNE a v minulosti su take priklady.

 

problem centralnych bank. ICH aktivity na burze su zneuzitelne A ZNEUZIVAJU SA. Teda vela velkých financných zralokov vie kde a kedy zasiahne centralna banka. Znova system ktorý je možné zneužit a tak odobrat zase viac penazi od ucastnikov k malej uspesnej skupine manipulatorov trhu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No keby som mal ja alebo ktokolvek velký objem akcii, dlhopisov a pod. tak model ako zarabať je úplne jednoduchý.

 

Ale ja hovorim o realite, ze financne ustavy na krize prerobili, tratili a nie zarobili. Takze umyselne vyvolanie krizy, aby na nej zarobili, nemoze fungovat, pretoze nezarobili.

 

Ak pocas krizy mali realne straty, tak neexistuje dovod, preco by krizu umyselne vyvolavali.

 

Pripadne mi mozes ukazat, ktore velke banky v obdobi 2008-2012 zarabali viacej nez v 2003-2007. Ak vacsina prerobila, tak je hlupost tvrdit, ze zarobili. A ak nezarobili, nesposobili krizu umyselne aby na nej zarobili.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nebudem tu dokazovat. Ja hovorím o moznosti zneuzitia. A budem viest debatu systemovo, nie ako pravnik, ktorý bude dokazovat kto je vinník na nejakých vypisoch z účtov. Ale kedže ty si malo chapavy, tak na burze plati jedno 100% tvrdenie:

 

Ak niekto prerobil, tak aj niekto zarobil a naopak. A teda burza je spojena nadoba kde sa len peniaze presuvaju.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nebudem tu dokazovat. Ja hovorím o moznosti zneuzitia.

 

Moznost existuje vzdy. No a co?

 

Mozno take urobit mozu - ale realne to nerobia, pretoze na tom nezarabaju. Dokazes mi ukazat, ktora velka banka na krize zarobila? A ak nezarobila, preco tvrdis, ze sa na krize da zarabat?

 

A peniaze sa presuvaju - co Ciny. Takze zakladom teorie je, ze krajiny ako Cina mozu zneuzivat sucasny system, vydierat politikov a manipuluju? Ak hovoris o korporaciach, tak mi ukaz ktore. Konkretne. Pretoze inac si si zase len vymyslel nieco, co nesuhlasi s realitou a mozes o tom akurat napisat beletriu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak existuje prilezitost, tak nie je dovod ju nevyuzit, ked na tom môže niekto zarobit? Tvoje reptania ukaz mi konkretne kto zarobil a kto nie je irelevantne. Kedže z toho jasne vyplýva, že ak niekto prerobil niekto zarobil a naopak. Takže jedine čo môžeš spochybňovať, že neplati rovnica, že ak niekto zarobil niekto prerobil a naopak.

Ukazal som ti sposob ako zarobit. A takže musis spochybnit, že ten sposob je zly, nie tu pytat kto zarobil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tvoje reptania ukaz mi konkretne kto zarobil a kto nie je irelevantne.

 

Chces aby som ti ukazal, ze pocas krizy banky maju stratu a nie zisk a krachuju - takze neexistuje dovod, aby krizu umyselne vyvolavali s cielom dosianut zisk? Toto ti mam ukazat?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dufam, že tu nebudes len ty pisat lebo to je uplne zbytocna debata. Ak banka drži dlhodobo akcie ktore rastu tak zarába. Ak sa stane, že akcie sa strmo vydaju na dol, tak banka zacne prerabat, ale to co prerobila niekto zarobil. A to plati, takže tvoje konštatovania su uplne zbytocne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ide mi o to, ze co vlastne chces ukazat?

 

Mozem ti bez problemov dokazat, ze pocas krizy mali banky stratu, takze nemohli krizu sposobit preto, aby mali zisk. Tym padom dokazem, ze tvoje vyvody su nezmyselne, pretoze uvadzany efekt neexistuje. Ale pytam sa, co chces vlastne dokazat, aby som nehadzal perly sviniam.

 

Takze este raz - mam ti dokazat, ze pocas krizy su banky v strate a krachuju?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co vlsatne chcem ukazat? To ty jeliman asi nepochopis, aj keby som ti to rozpisal aj na 5000 stran. Tak stale nebudes vediet co pisem.

A len tak pre zaujímavost, kto zarobil na financnej kríze:

tak len namatkovo:

http://ekonomika.sme.sk/c/4367196/soros-zarobil-pocas-krizy-vyse-miliardy-dolarov.html

http://finweb.hnonline.sk/c1-38830760-menovy-fond-zarobil-na-krize-ako-nikto-iny

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved dobre - takze Soros zarobil. Ale 100 inych bank prerobilo. Alebo 1000 inych bank prerobilo.

 

Takmer kazda banka isla do minusu a tusim majitel kazdej banky len a len prerobil. Pripady ako Soros a Buffet su vynimky. Ale co tym chces povedat? Ze ked Soros zarobil, tak krizu sposobil?

 

 

Najvacsia banka na svete prisla o desiatky miliard prijmu. Jej majitelia prisli o 62% majetku. A podobne banka druha, tretia, stvrta, piata...desiata...sta....

 

Nikde netvrdim, ze nie je mozne zarobit. Ale tvrdim, ze vacsina financneho sektora, tie najvacsie firmy co existuju, skoro vsetky isli do straty. A kedze isli do straty, tak je nezmysel aby sposobili krizu s cielom zbohatnut.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vrat sa znova, ja uz neverim tym platkom, ked niekto zarobil tak to nebudu vesat vsetkým na nos. Tak este raz ked niekto prerobil sumu x na burze tak niekto tu istu sumu x zarobil. Sustred sa iba na tuto vetu a jej pravdivost. Tvoja viera spociva iba v tom co ti renomovany platok napise, ale rozum ty nepouzivas, zeby nebolo co?

 

co soros, je nepodstatny mas tam aj MMF ako priklad

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je nepodstatny mas tam aj MMF ako priklad

 

Takze uz nie korporacie, ale MMF? Tak dobre, ved uvidis :)

 

Mimochodom - kolko to vlastne zarobil?? Myslim v cislach. V clanku to nie je, takze chcem vediet, aky bol zisk MMF. Dakujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dobre, tu by som zastavil, ja ti tu nebudem robit tajtrlika. Ani som nepovedal ze MMF vyvolal krizu, to si si znova vymyslel, ty proste fabulujes, vyhybas sa otazkam a len kvakas dookola. Proste odmietam sa uz s tebou bavit xenocip, mam te pokrk, takze si daj pohov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A len tak pre zaujímavost, kto zarobil na financnej kríze:

 

Takze este raz - kolko zarobil MMF na krize? V peniazoch. Pises, ze zarobil, tak chcem vediet od tajtrlika, aky mal zisk.

 

Dakujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol, neplati ze ze na strate akcii niekto musi zarobit. Ale to je trochu zlozitejsie, ak predavas akcie cez burzu, tak ide o klasicky pripad hry z nulovym suctom, ak niekto na predaji zarobi, tak iny musi stratit. Ale samotna drzba akcii uz taka nie je, akcie vyjadruju vlastnicky podiel ku konkretnemu podniku a ekonomika ako celok nie je hra s nulovym suctom, naopak dlhodobo prinasa zisk vsetkym. Suhrn bohatsva dnes je o niekolko radov vyssi ako bol v roku 1500.

 

Na burze vsak existuju aj sposoby ako zarobit na poklese akcii, ale z hladiska matematiky sa to moze tykat len par investorov ktory idu proti trendu. Su to vysoko rizikove obchody a soros na nich par razy zarobil ale par razy aj pekne prerobil. Banky to bezne nerobia, akcie ktore kryju ich pohladavaky obchoduju inak. A v tomto kontexte je mozno zaujimave ze Soros osobne sa pomerne razne stavia za velmi tvrdu regulaciu derivatov a dalsich produktov, ktore maju potencial sposobit velke vykyvy. Ono zase v stabilnom prostredi sa bohatne lahsie aj jemu a ostatnym bohatym. Nikto z nich si podobnu krizu nezelal.

 

A k panike, co vsetko mozu ludia urobit a nerobia :), Predstava ze velka investicna spolocnost spusti paniku u VSETKYCH akcii cim strati vacsinu svojho majetku je sice mozna, ale zrejme uznas ze by slo o kolektivne sialenstvo predstavenstva.

 

Ako by MMF mohol zarobit ? MMF je penazny fond zriadeny vladami, ktore su jeho akcionarmi. Na rozdiel od svetovej banky,ktora peniaze rozdava MMF aspon teoreticky peniaze poziciava a mal by ich dostat spat. A kedze v poslednom case ziada od vlad dalsie peniaze, tak mu skor dochadzaju ako by ich mal prebytok :)

 

A len taka drobna poznamka, citanie s porozumenim :

Clanok o zisku MMF pise o tom ze MMF ziskal viac penazi od svojich akcionarov, zarobil teda "politicku moc", kedze ziskal od nich 500 mld na dalsi uverovy program. Iste aj to ma suvislost s krizou ale pochybujem ze si to zarobenie myslel prave takto :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso

Samotná držba akcii taka nie je? je to predsa taky istý obchod iba dlhodobejší. Ak si kúpiš akcie a držíš ich 10 rokov tak je rozdiel iba v čase. Nakoniec predaš svoje akcie. Cim sa obchod uzavrie, ci si zarobil alebo prerobil.

A pokial myslíš bohatstvo krajiny sa zväčšuje aj množstvo penazi, to s tým vobec nesuvisí o čom ja píšem.

 

Nemusís spustit paniku u všetkých akcii, pretože na burze su previazané komodity a rozne derivaty a pod.

A o žiadne šialenstvo nejde. Na burze môžeš predat akcie ktoré ani nevlastníš, môžeš zadat sell skor ako nakup. Takže by si mohol umiestnit velke mnozstvo kontraktov na predaj a zmenit smer trhu. Podmienka je aby si mal sparovany obchod, teda musis predat a potom kupit.

 

a v 2008 sa nespustila panika naraz vsade.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako by MMF mohol zarobit ? MMF je penazny fond zriadeny vladami, ktore su jeho akcionarmi.

 

Jasne, ze by nemohol - len som bol zvedavy, ze ci miestny konspirator bude vediet odpovedat. Zjavne nevedel. Beriem to ako trening, sledovat kolko nezmyslov dokaze napisat do jedneho prispevku. Je to krasna ukazka toho, ako paranojou trpia ludia, co maju bordel vo veciach.

 

A ked necita clanky co cituje....nejde o nic nove :)

 

Len je zabavne sledovat, ako po celom svete ludia opakuju tie iste nezmysli a statisice proste nie a nie zapojit rozum. Nie je to trosku divne?

 

Na burze môžeš predat akcie ktoré ani nevlastníš, môžeš zadat sell skor ako nakup. Takže by si mohol umiestnit velke mnozstvo kontraktov na predaj a zmenit smer trhu.

 

Mozes. Ale prakticky nijaka financna institucia na shortovani pocas krizy nezarobila. Takze ide len o hypotezu, ktora sa rozchadza s realitou. Vacsina fondov letela do straty a nie zisku. Takze nijake umyselne vyvolanie krizy, oni na krizu prave najviac doplatili.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol, drzba akci taka nie je, kedze hodnota akcii je spojena s dividendami. Tie vytvaraju skutocnu vnutornu hodnotu akcie. Ak po 10 rokoch predavas akcie, tak mozes zarobit aj ty aj ten co ich kupil. Je to to iste ako ked vytvoris fabriku a potom ju predas. Akcia je investicny nastroj.

 

BTW poznamka, kedze to pisem neustale, tak bohatsvo krajiny nie je v peniazoch, tie su len jeho vyjadrenim. Neustale opakujem ze ekonomiku tvoria tovary a sluzby, peniaze su od nich odvodene. A myslim ze je ale jasne ze kazdy z nas vlastni dnes viac domov, aut, atd ako clovek v 15. storoci a to napriek tomu ze je nas ovela viac. Teda sa snad nejake bohatstvo vytvorilo , nie ?

 

 

A jasne ze na burze mozes obchodovat aj s derivatmi, casovo posunutymi obchodmi a pod. To sice dlhodobo umoznuje lepsie nachadzat skutocnu hodnotu akcii ale prinasa to aj moznost chaosu a nasledne prudkych vykyvov. Ak si proti tomu, tak to je tema na diskusiu o vyhodach a nevyhodach a na vysledku nepanuje zhoda.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso

Dobre dajme tomu, kedže akcie su v tom špecifické že maju dividendu a pod. Ale nic to na veciach nemení, že silné financne skupiny MOZU manipulovat trh a môžu istým sposobom vydierat stabilitu štátov. Proste dostatocne financne silné subjekty môžu využiť možnosti obchodovania na burzach a zneuzivat centralne banky. Centralne banky nie su nezavisle a akcionari velkých bank su akcionari centralných bank.

 

Bohatstvo aj peniaze sa vytvorilo a je nerovnomerne preskupene, dost nerovnomerne. A to je to podstatne, prečo to tak je. A odpoved je, že cely system je nastavený tak, aby k tomu došlo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bohatstvo aj peniaze sa vytvorilo a je nerovnomerne preskupene, dost nerovnomerne. A to je to podstatne, prečo to tak je. A odpoved je, že cely system je nastavený tak, aby k tomu došlo.

 

Nerovnomernost je logicky dosledok. Neschopny, hlupy, lenivy, alebo ten co ma proste len smolu bude mat vzdy menej. System je nastaveny tak, ze odmenuje sikovnejsich - co je len spravodlive, aj ked existuju externality.

 

Za chyby platia vsetci. Nerovnost je sposobena v nerovnosti ludskeho potencialu a schopnosti. Neschopny makler nikdy nemoze byt rovnako uspesny ako sikovny makler. Je dobre, ze je system nastaveny takto, pretoze inac by neexistovala primerana odmena pre sikovnych.

 

A kedze vacsina zapadneho sveta sa prepadla do straty - je jasne vidiet, ako to funguje. Urobilo sa vela chyb a za ne sa plati. To je spravodlive.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso

centralne banky su nezavisle akurat na papieri, ich konanie nie je nezavislé. Tvorba penazi bola odnata ludom. Dnes si staty poziciavaju peniaze od sukromných subjektov a zadlžuju sa. Je to spirala dlhu, ktora nikdy v tom systeme neskonci. je to tak lebo peniaze nie su v rukach ludi, ani statov. Kazdy cent je skoro zatazeny urokom. Peniaze su moc a ludia tu moc nemaju. potom sa nie je co cudovat ze sa likviduje stredna vrstva a vytvaraju sa priepastne rozdiely, pretože cela tato spolocnost je zalozena na mamone, zisku, konzume a devastacii planety. Kde s veci ktore maju patrit všetkým sa vytvara sukromny majetok, a to je strasny pocit zobudit sa do tejto spolocnosti, ktora je nasiaknuta konzumom, korporaciami, devastovaním a chudobou a hrstkou bohatych. manipulacia, ovladanie, moc a peniaze to je vysledok tejto civilizacie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol, vcera som chcel napisat cosi o rovnomernosti, ale nechce sa mi hladat podklady, tak len skutocne par poznamok. V ekonomike som zvyknuty na ze vsade sa mi objavuje parretovo pravidlo o 80:20, 20 % zakaznikov ti robi 80 % zisku atd. Neviem ci to sa to da odvodit z matematiky ale cakal by som ze bohatstvo, ci cokolvek ine ( vzdelanie, prijem, ... ) sa bude blizt comusi podobnemu. A to system nijako nie je nastaveny aby sa to dialo. A napodiv tvoje cisla hovoria ze to tak nie je, ze distribucia bohatatsva je ovela rovnomernejsia. A to je mozne len vtedy ak je system nastaveny presne opacne ako ziadas aby posobil proti nerovnomernosti.

 

A k centralnym bankam, v europe velke banky nie su spojene s CB. FED je trochu ina situacia ale ani tam nejde o akcionarstvo v pravom zmysle slova, velke banky deleguju do FED cast guvernerov, ktori dalej posobia nezavislo a neplnia zadania ci prikazy bank. Na zisku ci strate FEDu sa vsak banky nepodielaju.

FED je teda nezavisly, dovod opreco to takto vzniklo bol povodne prakticky, potrebovali v podobnej institucii odbornikov a neverili politikom ze ich tam poslu. Tak teraz je stav taky ze cast posielaju banky, cast prezident a cast kongres ( alebo senat ? podrobnosti si najdi sam ak ta to zaujima)

 

. Kde s veci ktore maju patrit všetkým sa vytvara sukromny majetok, a to je strasny pocit zobudit sa do tejto spolocnosti, ktora je nasiaknuta konzumom, korporaciami, devastovaním a chudobou a hrstkou bohatych. manipulacia, ovladanie, moc a peniaze to je vysledok tejto civilizacie.

 

Amen. Che by to podpisal :) A aby sa to odstranilo, tak treba postrielat par miliard, pozatvarat oponentov a ozobracit zvysok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ake moje cisla? Ja som tu nedal žiadne čísla. Ano toto je velmi zaujimave parettovo pravidlo. vyskytuje sa inde ako u ludi, vyskytuje sa v prírode? Nič take tam nie je, že 80% je pleps a zvysok je top. A podla mna ani to neplati. Skutočne rozpravkovo bohatých nie je 20% možno nie ani 1% zo všetkých. A to nie je žiadna náhoda, ci dannost niečoho. Coho by to tak mala byt dannost, že sa to takto vytvori?

 

V amerike bolo obdobie kedy nejaký štat si vytvaral peniaze, ktore do systemu daval bez úroku, neviem si spomenut kedy presne to bolo. A prisli o tu moznost a predstav si, že sa im darilo, nemali ziadne hyperinflacie. Ako je to možne tyso ked je to take zle, aby mali ludia pod kontrolou svoje peniaze, tvorbu penazi?

 

A teda prva vec ktoru by som ja zmenil v ustave:

definiciu statu, stat je zriadenie ludi, ktoré ma zastupvat ludi a ich dohodnute pravidla. majetok statu je majetkom spolocnosti ludi. Stat je spolocenstvo ludi.

 

peniaze a ich tvorba patri do ruk ludom, nijakym sukromným nezavislým spolocnostiam, pretože nie su nezavisle a nezastupuju zaujmy ludi. A stav sa, že toto ludia chcu nie tvoje a xenocipove dristy o tom, že niekto iny vie lepsie co je pre ludi dobre bez nich samotných.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov