Skočiť na obsah

Núdzový stav, nemal tu byť už dávno?


slimak

Odporúčané príspevky

a ako by to vlastne vyzeralo technicky?

ak je nejaký "sektor", zasiahnutý "núdzovým stavom" potom by mal byť "núdzový stav" vyhlasovaný pre "celý sektor"

to znamená že napríklad za 70% percent mzdy, by mali pracovať všetci v "sektore", všetci lekári, a aj zdravotné sestry, dokonca aj upratovačky..

tu sa však uvažuje, že sa "stav núdze" "uvrhne" iba na určité osoby.. lekárov ktorí dali výpovede

predsa nie je ich chybou, že sa zdravotníctvo po ich prípadnom odchode zosype

štátne zdravotníctvo, nepatrí lekárom ale štátu, a štát aj má niesť zodpovednosť

štát sa pokúsi, bremeno svojej zodpovednosti, zhodiť na súkromné osoby

 

ako sa na to, asi bude dívať napríklad súd pre ľudské práva?

koľko na odškodnom, budeme musieť lekárom zaplatiť, za to že si z nich štát, na chvíľku spraví "otrokov", aby si riešil svoje problémy?

 

.........................................................................

 

aha Zsolta Simona, to už trklo

"Vyhlásenie núdzového stavu nie je podľa mňa najlepším a najštandardnejším riešením, lebo by sme mohli potrestať tých lekárov, ktorí sú voči svojim pacientom zodpovední. Aj oni by totiž mali zníženú výplatu o 70 percent, čo považujem za nie dobré riešenie," uviedol dnes pre TASR Simon.

http://www.sme.sk/c/6156596/nudzovy-stav-nema-uplnu-podporu-vlady-simon-ma-vyhrady.html#ixzz1eqntwDFS

 

ministra pôdohospodárstva.. niekto kto má na starosti "hnojárinu", má viac "filipa", ako vláda a prezident dokopy..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ehm.. takže vláda rozhodne o tom, že na nejakú konkrétnu nemocnicu uvalí núdzový stav

a jej riaditeľ potom vyberie konkrétnych zamestnancov, ktorým obmedzí občianske práva

čo má čo riaditeľ "podniku", rozhodovať o občianskych právach? predsa on na to nemá mandát, a nebude ho mať aj keby sa celá vláda pos...

naozaj neviem, čo na to povie ústavný súd

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ehm.. takže vláda rozhodne o tom, že na nejakú konkrétnu nemocnicu uvalí núdzový stav

a jej riaditeľ potom vyberie konkrétnych zamestnancov, ktorým obmedzí občianske práva

čo má čo riaditeľ "podniku", rozhodovať o občianskych právach? predsa on na to nemá mandát, a nebude ho mať aj keby sa celá vláda pos...

 

Ono totizto - pokial akceptujeme, ze nudzovy stav je legalny, musi byt nejak technicky realizovany. Predpokladam, ze existuju nejake cisla, z ktorych specializacii ake mnozstvo doktorov musi byt k dispozicii a pod. Ako inac by sa to malo urobit? Pokial ma vlada pravo vyhlasit nudzovy stav a poverit (riaditela nemocnice) urcitymi cinnostami, asi by v tomto nemal byt zakladny problem. Kludne by mohol riaditel poslat zoznam a "rozhodnutie" by odklepla vlada - a vysledok by bol taky isty.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem neviem..

vláda môže s toho zákona, vyhlásiť núdzový stav v "oblasti", a ten sa teda musí dotknúť všetkých občanov v oblasti

ak v zasiahnutej "oblasti", uvalíme dôsledky tohto, výberovo len na "Jožka Púčika", a na jeho šéfa nie (hoci obaja sú v tej istej oblasti)

"Jožko Púčik" bude nahnevaný, a zažaluje nás pre porušenie jeho občianskych práv.. bodka..

 

núdzový stav, je v praxi realizovateľný len tak, že sa týka všetkých občanov bez výberu

ak ho štát zneužije na to, aby nejakého jednotlivca potrestal za to že robí problémy (dal zákonne výpoveď v nevhodnom čase), tak si štát podľa mňa koleduje o prúser

..........................................................................................

okrem toho, neboli preukázateľne vyčerpané "iné možnosti", ako napríklad príprava nejakého krízového plánu "reorganizácie dostupných zdrojov", núdzový stav sa má vyhlasovať až keď zlyhá všetko ostatné

taký plán sa mal pripravovať už v momente, keď lekári začali strečkovať a oznámili svoj plán s výpoveďami

lenže plán sa nepripravil, a teraz sa záplatuje, a šije horúcou ihlou

za to že, nikto takýto plán nevypracoval, a minister zdravotníctva sa miesto toho spoliehal na "politické čachre" a nátlak aby bol zachovaný "status quo", môže len minister dotyčného rezortu

vyhlásenie núdzového stavu, alebo čo i len špekulovanie o ňom, je podľa mňa dôkazom jeho totálneho osobného zlyhania, a mal by byť s ministerstva odídený, skôr ako napácha ďalšiu škodu

čo platilo pre Galka, ako ministra obrany, musí platiť aj pre ministra zdravotníctva Uhliarika

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

núdzový stav, je v praxi realizovateľný len tak, že sa týka všetkých občanov bez výberu

 

Nic take tam nie je napisane. Prakticky ide o minimalne nutne opatrenia, aby sa zabezpecili nevyhnutne funkcie. Teda ak je potrebnych 20 doktorov ako nutne minimum, nema zmysel vztahovat tento stav na 50 doktorov. Z pohladu rovnomerneho zatazenia mozu byt "nutene" sluzby za dane obdobie napr. rozdelene medzi viacerych.

 

neviem neviem..

okrem toho, neboli preukázateľne vyčerpané "iné možnosti", ako napríklad príprava nejakého krízového plánu "reorganizácie dostupných zdrojov", núdzový stav sa má vyhlasovať až keď zlyhá všetko ostatné

 

Ked uz hori, tak je neskoro vypracovavat krizove plany. A v kazdom pade - TOTO je krizovy plan. Plan ako nahradit 50% lekarov (alebo 50% policajtov, hasicov, komunalnych uradnikov, zdravotnych sestier, prepravcov v MHD atd.) je tazko realizovatelny, pretoze pripadna zaloha by musela byt stale udrziavana v plnej pohotovosti. Co je nemozne.

 

Ale vo vela krajinach existuje v pripade strajku kritickych odvetvi povinnost pre strajkujucich predlozit nudzovy plan, aby ich strajk neohrozil spolocnost. U nas tato povinnost neexistuje a aj tak ju obchadzaju tym, ze davaju vypovede a nejde o strajk podla zakona.

 

za to že, nikto takýto plán nevypracoval, a minister zdravotníctva sa miesto toho spoliehal na "politické čachre" a nátlak aby bol zachovaný "status quo", môže len minister dotyčného rezortu

 

Ty si to predstavujes ako Hurvinek vojnu. Aj keby sa ktokolvek na hlavu postavil, na taketo pripady sa neda vypracovat krizovy plan - okrem toho, ku ktoremu davaju pravomoci nase zakony.

 

čo platilo pre Galka, ako ministra obrany, musí platiť aj pre ministra zdravotníctva Uhliarika

 

V tomto pripade neboli prekrocene pravomoci, porusene zakony ani nic podobne - ide o ustavou podlozenu reakciu na nestandartny natlak odboroveho zdruzenia. Ina moznost bola bez akychkolvek vyhrad prijat poziadavky lekarov - ale kedze toto zvysok vlady nepovazuje za spravne, nie je dovod preco odvolavat ministra, pokial tento robil len to, co po nom chcela aj vlada. Neprehanaj zase.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale toto predsa nie je štrajk

oni dali výpovede.. legálne.. nesedia len tak na pracovisku.. a nezastavili prácu

dali výpovede a basta fidli

 

dohodnime sa takto

ak bude núdzový stav vyhlásený, niekto (všetci) podajú žalobu na SR, a súd im prizná odškodné

zaplatíš mi aspoň "vyprošťováka", pretože to odškodné budem platiť ja z mojich daní

 

obmedzovanie osobných a občianskych práv, je proste vec ošemetná, obzvlášť v prípade, ak niekto preukázateľne nezomrie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Povabne na tom vsetkom je to, ze vsetkym zucastnenym stranam ide v prvom rade o pacienta a o obcana. :D

 

obmedzovanie osobných a občianskych práv, je proste vec ošemetná, obzvlášť v prípade, ak niekto preukázateľne nezomrie

a co ked zomrie ?

akademicky, alebo pivne diskutovat vie kazdy, pokial sa to nezacne dotykat priamo jeho. potom sa zvycajne uz uhol pohladu diametralne meni

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm.. "o pacienta a občana" o jeho "zdravie"

asi záleží na uhle pohľadu

takže čaká vás operácia

a má vás operovať niekto, kto dostal doslova "povolávací rozkaz", a navyše za 70% platu

taký doktor, asi bude nervózny, a aj "majster tesár" keď je nervózny sa "sekne"

doktor "sekne" do vás..

no ja neviem.. ja by som asi na operačný stôl, nad ktorým stojí nervózny lekár, nevliezol

tá možnosť že sa, do vás "sekne", je príliš znekľudňujúca

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tieto uvahy su uz spekulativne z viacerych dovodov.

Vynimocnost postavenia lekarov je, okrem ineho aj v tom, ze zlozili nejaku prisahu. Pochybujem, ze by nejaky chirurg, len s dovodu nasratosti, riskoval profesnu chybu a vyrezal mieto slepaku zlcnik. Riskoval by tym mozno aj stratu licencie, co je prilis vysoka cena za to ze podlahol emociam. Okrem toho, tomuto riziku sa teoreticky vystavujes stale, lebo nemas vplyv na emocny stav lekara, co ta ma ist operovat. Staci potom ked ho nastve rano zena, niekto mu nabura auto, alebo mu milenka oznami, ze ma maleho a instalater Dezo ju uspokojil lepsie.

70 % platu je tiez hypoteticky argument, kedze to nikto nepotvrdil.

 

Inak mi to pripomina stav, ze pacient "pre istotu" strci lekarovi dopredu obalku, aby ho odoperoval lepsie a potom nadavame na korupciu v zdravotnictve.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nuž keď taký lekár dopredu svojmu šéfovi oznámi "mám psychické problémy (trasú sa mi ruky) a mám na to aj potvrdenie od kolegu"

a jeho šéf ho prinúti operovať, potom za následky môže jeho šéf, alebo minister zdravotníctva ktorí mu poslal "povolávací" rozkaz

a následky hradí občan zo svojich daní

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako ho donuti ? Myslis rovnako ako dispecer donuti sofera nastupit na linku, ked mu ten oznami, ze je ozraly jak diva swyna ?

Lekar ostatne moze mat traslave ruky, aj bez vyhlasenia nudzoveho stavu a taketo situacie boli a aj budu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vynimocnost postavenia lekarov je, okrem ineho aj v tom, ze zlozili nejaku prisahu. Pochybujem, ze by nejaky chirurg, len s dovodu nasratosti, riskoval profesnu chybu a vyrezal mieto slepaku zlcnik. Riskoval by tym mozno aj stratu licencie, co je prilis vysoka cena za to ze podlahol emociam.

 

Správne, lekári sú profesionáli a svoju prácu odvádzajú stále rovnako kvalitne a svedomito, bez ohľadu na núdzový stav alebo redukovanú mzdu. Som presvedčený, že žiaden z našich doktorov nezabudne úmyselne skalpel v brušnej dutine len preto, že je naštvaný na ministra alebo vládu.

 

Inak, práve skladaním prísahy sa oháňal aj Uhliarik, keď argumentoval, že lekár musí ošetrovať pacienta a slúžiť mu a preto nemôže len tak odísť zo zamestnania. Taká blbosť, to môže vymyslieť iba nekompetentný chumaj! Lekár prisahal, že pri výkone svojho povolania za žiadnych okolností úmyselne nepoškodí zdravie svojho pacienta. Keď dá ale výpoveď a presunie sa do rakúskej nemocnice, nijako tým svoju prísahu neporušuje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najväčšie rozpory sú v riešení platov lekárov. Kým odbory žiadajú od budúceho roka navýšenie základne mzdy na úroveň 1,25- až 2,5-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe, vláda im ponúka 1,17- až 1,73-násobok priemernej mzdy. Tá bola vlani 769 eur.

Lekári okrem toho žiadajú aj ďalšie zvýšenie od roku 2013, a to na 1,5- až 3,0-násobok priemernej mzdy.

 

http://ekonomika.sme.sk/c/6157146/lekari-zverejnili-memorandum-rozdiely-su-najma-v-platoch.html

 

Si prepocitajte ,ake maju platy. 1,17*769-300=599, a najviac 1,73*769-300= 1030. To su zakladne, zrejme maju priplatky(za sluzby) funkcne. Pocital som na zaklade udajov predsednicky vlady., ze vsetky zdvihnu o 300 a to im vlada slubila. Od 3,5(do 5,8) eura na hodinu. Minimalna mzda je 2 eura.

 

Cudujem sa mladym, ze sa im to chce aj studovat. Nieco Madam transparentna splietala o drobnej korupcii?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze mame moznost vidiet ako SDKU a KDH si predstavuju riesenie v zdravotnictve. Hlavne ze ivetka podala trestne oznamenie na jej sledovanie. Zne uspech za uspechom.

http://jangalan.blog...dobojovala.html

 

Vyvoj v zdravotnictve hlavne a jedine pocitime my. A ze to nebude dobre o tom som presvedceny. To nezachrani ani Fico.

 

Ze nieje kde, na zmrazeni platov ustavnych cinitelov(185 ludi- tolko mame ustavnych cinitelov, mozno sa to tyka viac ludi) za rok usetria 7 milionov. Na jednom odpocuvacom prilepseni kvoli MMS pre policajtov(KDH), co planuju vynalozit 20 milionov. Nebolo normalnejsie zrusit MMS?

Mohli mat realne zvysene platy o 300 eur mesacne. Nie. Zvysia im .. A my nebudeme mat lekarov a nemocnice. Ja sa hambim za nasu nemocnicu,myslim ze nebola ziadna vypoved. Ale ich aj chapem, hned by ich skrtli. Co sa bude zrejme diat.

 

 

A ze stat bude platit viac. Mali v navrhu rozpoctu, ze stat bude platit 35 za svojho poistenca mesacne, ak ako spravili nove prognozy a si vypocitali,ci zistili ze budu mat viac poistencov tu sumu zinzili na 32,5 eura mesacne. Stat neda do systemu nic naviac este im aj zoberie aj realne a o ziadnom zvysovani platou..

Inak najdite mi tlacovku,kedy radicova neklamala. Aj dnes, a hned ak dostal slovo minister ju opravil. Kto sledoval si vsmol spravu preco je v nudzovom rezime Bratislava(ze 5 pneunokoko) a minister hned povedal,ze ocakavaju naval pacientov a nebudu to zvladat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vyvoj v zdravotnictve hlavne a jedine pocitime my. A ze to nebude dobre o tom som presvedceny. To nezachrani ani Fico.

 

vláda vyhlásila núdzový stav

bude sa týkať 15 nemocníc..

som zvedavý, koľko nás to bude stáť na odškodnom, za porušenie ľudských práv a občianskych slobôd..

 

 

Ak som dobre pochopil, tak za tento stav v zdravotnictve moze tato vlada.......nonsens :sorry:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.loz.sk/uploaded/Otvoren%C3%BD%20list%20premierke%20SR.pdf

 

Vašim a prezidentovým rozhodnutím by ste odstránili princípy demokratického systému základných ľudských práv a slobôd, najmä zákazom nútených prác podľa čl. 18 ústavy. V prípade Vami navrhovaného postupu sa obrátime na súd s návrhom na predbežné opatrenie, ktorým by sa zakázalo vynucovanie nútených prác a ak by súd nekonal, vieme vyhlásiť, že účinné použitie zákonných prostriedkov bolo znemožnené. Následne by tým vznikli dôvody pre aplikáciu čl. 32 ústavy (právo na odpor). My lekári by sme tým pádom využili právo na odpor podľa čl. 32 ústavy a odmietli by sme pracovať. Mohli by sme navyše konštatovať porušenie našich práv podľa medzinárodných dohovorov, ktoré sú ďaleko nad zákonmi SR. Slovenská republika by takýto súdny spor v Strasbourgu na 100% prehrala, pretože Európska Charta ľudských práv je na takéto prípady výsostne chúlostivá.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak som dobre pochopil, tak za tento stav v zdravotnictve moze tato vlada.......nonsens :sorry:

 

Si velmi vsimavy. Moze za to kto? Valerina balerina? Nonsens.

 

Dam priklad. Moja tvrdohlava sestra. Z jedneho z najlepsich klubov na Slovensku zobrala syna, nechcela ho tam nechat a posiela 15 rocne dieta von. Rok nebude asi hrat hokej. V Trencine by aj tak nehral, v Nitre detto, o skolu sa nik nezaujima u tych deti, nemaju na to cas.. Ak chlapec ma naturu sestri,mozno z neho nieco bude. Ked nie aspon sa nauci par jazykov. U nas to je len zabity talent, takych je plno. Rocne desiatky.

 

Co to tu chceme budovat ked su vyhanane 15 rocne deti. Mate vo Svedsku nejaku rodinu,kontakty?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

som zvedavý, koľko nás to bude stáť na odškodnom, za porušenie ľudských práv a občianskych slobôd..

 

Pokial budu porusene ludske prava, tak uplne prirodzene, to bude musiet byt riesene.

 

Ale na druhej strane - nemozeme predsa penazilovat doktora, pokial da vypoved, ze? To nie je porusenie ludskych prav. Pokial vsak bude nahradeny inym doktorom z Moldavska, tak by mal mat smolu. A pokial sa rozhodne posluchnut odborarov a neprijat zvysenie platu - tak ma tiez smolu.

 

Vynimocny stav vo vynimocnych situaciach umoznuju zakony prakticky vsetkych krajin na svete. Takze nejde o uplne novu vec. A pokial sa bude tykat iba dotknutych nemocnic a iba ohraniceneho okruhu ludi, tak by to malo byt OK.

 

Asi ti nedoslo, ze utrpiet dozivotne nasledky, alebo umriet, je ovela vaznejsie porusenie ludskych prav, vsakze?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale ak sa dotkne ten "stav", iba výberovo, niekoho, kto je so štátom nejak v spore

"trochu" to smrdí, zneužitím zákona, na krátkodobé politické ciele, a určitou osobnou penalizáciou, a "vozením" sa po tejto osobe

súd v Štrasburgu, sa na to bude dívať dosť podozrievavo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale ak sa dotkne ten "stav", iba výberovo, niekoho, kto je so štátom nejak v spore

 

Akym statom? Mam taky pocit, ze to je na manazmante kazdej nemocnice aby sa rozhodovala o kolko ludi a ktorych pojde. A mozno mas pocit, ze si takto budu ludia vybavovat ucty....no, mozne to je, ale zase to neprehanaj s paranojou. Rovnako moze kazdy doktor proste podpisat zvysenie platu :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v zásade, keďže je v nejak nemocnici "kríza", tak predovšetkým by mal, riaditeľ a vedenie tej nemocnice, požiadať vládu aby obsielka o tom že má niekto nastúpiť do práce (nútene a za 70% platu) najprv prišla riaditeľovi nemocnice a vedeniu..

a ak tak neurobí, tak tam vlastne žiadna kríza nie je, pretože tam nemusí byť "vedenie" a manažment, aby sa kríza riešila, v čo najkratšom možnom termíne, tak ako to vyplýva už zo zákona, o núdzovom stave

ak riaditeľ najprv pošle "obsielku" sám sebe, až potom ju môže poslať zamestnancom

tak by sa mala, podľa mňa rozpoznávať aplikácia zákona, od jeho zneužitia

samozrejme, najprv, musí za 70% latu pracovať sám minister zdravotníctva, pretože nemocnice podliehajú jemu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov