Skočiť na obsah

Neomylnosť 3. Newtonovho zákona?


buky

Odporúčané príspevky

Neviem čo myslíš pod pojmom poloha klinca.

 

no ved prave. Presne to je problem. Ako sa podla teba udava poloha klinca ?

Na zemi udavame zemepisnu sirku, dlzku a nadmorsklu vysku.

Ale nech to mame jednoduchsie, zostanme v rovine.

 

ako namerias polohu klinca v rovine ?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Začnem vo volnom priestore.

 

Som tam len ja a klinec. Vzdialenosť medzi mnou a klincom je dráha.

Ak tam bude len klinec, tak je to bezpredmetné, lebo sa nemá voči čomu určiť poloha. Chýba druhý hmotný bod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nikdy nie je len klinec, ved hovorime o realite.

 

Ale dobre, tak zatlcieme cerveny klinec a dohodneme sa ze to je klinec, ktory obaja pozname. Ako urcis polohu svojho klinca voci nemu ?

Ak povies ze odmerias vzdialenost, tak neviem kde je, moze byt kdekolvek na kruznici okolo cerveneho klinca. Tak ako urcis polohu ?

 

A drahu nechaj zatial na pokoji, vzdialenost nie je draha. Vzdialenost je vzdialenost.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vzdialenosť znamená prítomnosť aspoň dvoch hmotných bodov A, B. To znamená dráhu.

 

Určenie polohy si viem predstaviť tu na zemi, čo sú tri hmotné telesá. Ja klinec a zem ako označenie priestoru.

 

 

Nič iné ma nenapadá.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

fajn, tak si oznac co chces a potom povedz ako budes urcovat polohu aby sme to vedeli zopakovat. A drahu zatial nespominaj, ked nevieme urcit este ani jeden klinec.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Za 1sekundu (okamžik) prejde auto 1m dráhu. Ak 1m dráhu rozdelím na polovicu,vzniknú dve rovnaké.

Prvú prejde za 0,7 sek. druhú za 0,3 sek. = zrýchlený pohyb (a)

Prvú prejde za 0,5 sek. druhú za 0,5 sek. = rovnomerný pohyb (v)

Prvú prejde za 0,3 sek. a druhú za 0,7 sek. = spomalený pohyb

 

 

Takto to vidím ja, že používaš niečo iné je výsledkom zlých záverov.

Príkladom je obiehanie po elipse. Ak tvrdíš, že si predstavuješ elipsovitú dráhu ako koľajovú z pražcami a aj tam vidíš zrýchlenie,aj spomalenie tak to nie je pravda.

 

Teleso po obiehaní po elipse nemá čo spomaliť. Ak by išlo v niektorej časti o zrýchlenie, tak to znamená opakovaný nárast rýchlosti a znemožnenie pohybu po elipsovotej dráhe. Preto tam nasilu vtrepeš spomalenie. Šak aby mohla družica po takej dráhe spomaliť, tak by musela použiť motory.

 

Ja už sa pomaly začínam pýtať, či je v dnešnej fyzike aj niečo v súlade s matematickým výkladom :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Styristo rokov dozadu Johannes Kepler pomocou experimentalnych dat, ktore mu poskytol Tycho de Brahe prisiel na to, ze planety sa pohybuju okolo Slnka po elipsovitych drahach a pri tom zvacsuju a zmensuju svoju rychlost

 

Kepler nemal ani kalkulacku, ani pocitac.

Tycho de Brahe nemal tenzometre ani laserove zameriavace.

 

Buky ma k dispozicii toto vsetko a aj tak mu to nepomoze. Pretoze jeho oblubena mantra je: "vo fyzike rozhoduje experiment, ktory staci realne predpokladat". Keby takto uvazovali ludia kedysi, tak by sme doteraz namiesto experimentovania vysledky realne predpokladali. A doteraz by sme si mysleli, ze planety so Slnkom kruzia po kruhovych drahach s epicyklami okolo Zeme.

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pretoze jeho oblubena mantra je: "vo fyzike rozhoduje experiment, ktory staci realne predpokladat".

 

Je to len na overenie či je to ozaj pravda čo tvrdíš. U teba je zväčšovanie zmenšovanie rýchlosti aj pri priehybe lana na lanovke.

Zrýchlenie gravitačnou silou s dotyčnicovej rýchlosti, je overená záležitosť. aLe zrýchlený pohyb po kružnici je nezmysel a pri pohybe po elipse mi stále chýba výklad, v ktorej časti teleso zrýchľuje a v ktorej spomaľuje.

 

Ja tvrdím, že ide o rovnomerný pohyb z dôvodu, že dochádza k skráteniu štvorca v zdialenosti k nárastu gravitačného pôsobenia,dostredivej sily medzi telesami ale súčasne narastá aj opačná odstredivá sila. To isté platí pri predlžovaní štvorca vzdialenosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je mi luto, ak sa clovek rozhodne popierat realitu, v ktorej zije, tak uz mu zostava len zvieracia kazajka.

 

Alternativne moze zacat pokladat za blaznov vsetkych okolo seba. To uz sa zrejme zacina diat.

  • Pridať bod 4
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bukovan naco tu zakladas nezmyselne otazky? Si duty ako bambus, antifyzikalny hodokvas a ides tu spamovat toto forum jarayom?

 

Doposiel si nevyriesil preco ide teleso po kruznici ked pri silovej rovnováhe ide po priamke? Keby si mal kusok rozumu, kusok pokory a kusok sebakritiky a snahy pochopit druhu stranu, tak by si davno vedel, že trepes od sameho pociatku, lebo ako može clovek kritizovat hudobneho skladatela ked nepozna noty, nema hudobny sluch a nevie o hudbe nic?

 

ty si presne takyto druh kritika, putova atrakcia:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako može clovek kritizovat hudobneho skladatela?

 

Na to aby som kritizoval hudobného skladateľa nepotrebujem poznať noty.

Ty si beznádejný prípad o tom niet pochýb a tie témy tu nezakladám kôli tebe.

 

****

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked chces tak si tu pis o jarayovi nemusis tym zasvinit vsetko, aj tak tu riesis vsetko mozne.

 

Dal som ti sancu sa vyjadrit preco ide teleso s konstatnou rýchlostou po kruznici ked vyslednica síl je nulova. NEkvaakaj a napis preco. Inak si iba trkvas co drista a drista ale boji sa vlastneho tiena.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked chces tak si tu pis o jarayovi nemusis tym zasvinit vsetko, aj tak tu riesis vsetko mozne.

 

Dal som ti sancu sa vyjadrit preco ide teleso s konstatnou rýchlostou po kruznici ked vyslednica síl je nulova.

 

Zabudol si na dostredivé zrýchlenie pri pophybe po kružnici :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Šak preto, že zem je guľatá, veľkosť aj smer pôsobenia gravitácie poznáš. To je smer pôsobenia dostredivej sily.

Rovnaká a opačne orientovaná je v podobe zakriveného rovnomerného priamočiareho pohybu. To znamená, že počas celého obiehania je prítomná opačná sila z dôvodu, že teleso,družica má snahu stále pokračovať v rovnomernom priamočiarom pohybe.

 

Ty si neodpovedal: Aký má dôvod gravitačná, dostredivá sila opakovane vracať teleso späť z dotyčnice na orbit, to by predsa musela gravitácia opakovane narastať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bukovan posledny prispevok na teba miniem, odmietam sa uz dalej bavit s iqvacom ako si ty.

 

1NZ hovorí:

Každý hmotný bod v inerciálnej sústave zotrváva v pokoji alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe, kým nie je nútený vonkajšími silami tento svoj stav zmeniť.

 

 

TY hovoríš, že dostredivú silu ruší odstredivá, teda že súčet vonkajších síl pôsobiacich na teleso je nulova. Potom MUSÍ IST o priamociary pohyb, nie po kružnici.

 

Takže si porušil 1NZ.

 

Ja hovorím, že pôsobí na družicu, raketi iba jedna sila a to DOSTREDIVA a ta sposobuje to, že teleso ide po krivke (kružnici).

 

TAkže pokial ty nevieš pochopiť tuto suvislost, ja sa odmietam bavit s postihnutým clovekom. Ak si skutocne taky postihnuty ako tu predvadzas, potom ta iba lutujem. Pokial nie a hras sa tu na sprosteho tak by som ti vypalil zakan pisat na fore "ban". A odporucam to adminom. Pretože TY tu nikomu na tomto fore nic nedas, mozu sa akurat na tebe pobavit a zasmiat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ty si neodpovedal: Aký má dôvod gravitačná, dostredivá sila opakovane vracať teleso späť z dotyčnice na orbit, to by predsa musela gravitácia opakovane narastať.

 

Cize si nepochopil nic, rychlost je stale dotycnicova, teleso na orbite nejde dalej. A je stale rovnako daleko od stredu a rychlost je stale dotycnicova.

 

A tak sa pekne vrat k polohe, pokial urcenie polohy je pre teba neprekonatelna prekazka, tak nema zmysel sa bavit dalej.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale koniec koncov, preco nie. Z Newtonovho zakona sily m.x'' = suma F spravim ekvivalentne 0 = -m.x'' + suma F, nazvem velicinu -m.x'' priznacne "posila" a prihodim ju do sumy. Kuzelna formulka (ktoru sa deti odteraz budu musiet ucit) sa zmeni na "Sucet sil posobiacich na teleso je vzdy nulovy, pricom posila na teleso posobi vzdy."

 

Som genius, gratulacie prijimam dnes, cele poobedie. Dakujem.

 

(V skutocnosti som nic nove nespravil.)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najprv si poprdakajte a potom sa pýtajte.

 

Ak budem zakrivovať rovnomerný priamočiary pohyb bočným motorom rakety, bude do zhodné ako len zrýchľovanie rakety bočným motorom?

 

Viete čo sa pýtam, alebo budete mrmľať od veci.

 

 

edit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov