Skočiť na obsah

Voľná debata o fyzike


robopol

Odporúčané príspevky

pred 21 hodinami, tyso napísal:

tak uplne trivialne, si na perone a pri stojacom vlaku dostanes kazdu sekundu dva sucasne zablesky. hodiny su teda sucasne, ale hned ako sa vlak pohne tak uz nechodia naraz, najprv pride blizsi a potom vzdialenejsi, uz pre teba nie su sucasne. 

No a toto by ako hovorca ohodnotil? Keď ti príde signál zo vzdialenejšieho bodu neskôr, to je klasická fyzika a nie relativita súčasnosti.

Presne to tu máš odvodené ak nevidíš pre oči tak to tu uvediem znova:

delta_t=x/c+gama*(x´v/cc)

x- je vzdialenosť medzi hodinami, ktorú vidí pozorovateľ na trati. Teda skrátená. Ak nameriaš takú delta_t ako si vypočítal, tak relativita súčasnosti sedí v zmysle LT s pokusom.

x´- je vzdialenost od hodin meraná vo vlaku

Hodiny nerobia nič iné ako počítajú lúče, keď lúč odštartuje odrazí sa späť je to jedno tiknutie. Po určitých napr. 1000 tikov vyšle zariadenie signál z oboch hodín. V tomto experimente teda porovnávame časový rozdiel medzi signálmi, ak je rovný klasickej fyzike, kde vzdialenejšie hodiny sú ďalej a teda svetlo musí prejsť vzdialenosť x za čas, potom vieme, že hodiny vyslali signál súčasne aj z pozície trate. Ak to nechápeš je mi to ľúto, ale ako hovorca fyziky si sa neosvedčil.  

K tomuto pokusu nepotrebuješ žiadne synchronizácie voči letiacim sústavám.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

niekde mas chybu pri odvodeni,  ale nejdem ju hladat. Spravny vysledok je lahko najditelny.

Neosvedcil som sa ako ucitel, ale to viem uz od bukyho :),  pokial hovorim to co najdes vo vsetkych ucebniciach, tak ako hovorca (nie tvorca) som ok. 

A rozdiel od klasickej fyziky je v tom ze si nemozes vymysliet synchronizaciu nekonecnou rychlostou ale max c a ta je navyse konstanta. To je ten dovod preco to nie je intuitivne.   Slovo sucasne tak nema ten bezny vyznam.  Ak ti hodiny ukazuju rozne casy, tak nie su SUCASNE aj ked budes tvrdit opak.  A hodiny na trati ukazuju rozny cas a vies ho spocitat. 

A to lahko zistis,  odfotis hodiny na trati pri poslani signalu ( na zaciatku vlaku aj na konci) a potom ich v klude porovnas.  Ak hodiny nemaju rovnaky cas, tak nie su SUCASNE.  QED.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak uveď ten správny výsledok hovorca fyziky:) resp. vzťah, lebo čo ti nepasuje do krámu vyhlásiš za porušenie fyziky a ešte k tomu aj matematiky. Smutne je, že nechápaeš ani triviálny pokus, čo sa stále dookola pýtaš na to, čo tu je uvedené. Prosté klamstva, netreba nič v tomto pokuse ZNOVA synchronizovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

píšeš, že je vzťah nespravny pritom je to vzťah z LT, uved ho vo vzťahu, kde je u teba vyššie? 

pred 4 hodinami, tyso napísal:

 

vzorec> :  gama *    v . delta x / c.c ,  kde v je rychlost vlaku a delta x je dlzka vlaku

 

 

a vsimol si si, že to je to iste akurat je k ttomu priratany klasicky člen toho, že pozorovateľ na perone nie je rovnako vzialený od oboch hodín? To ti treba dookola trivialnosti vysvetlovat?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 42 minútami, tyso napísal:

 

A rozdiel od klasickej fyziky je v tom ze si nemozes vymysliet synchronizaciu nekonecnou rychlostou ale max c a ta je navyse konstanta. To je ten dovod preco to nie je intuitivne.   Slovo sucasne tak nema ten bezny vyznam.  Ak ti hodiny ukazuju rozne casy, tak nie su SUCASNE aj ked budes tvrdit opak.  A hodiny na trati ukazuju rozny cas a vies ho spocitat. 

 

ty chceš skutočne tvrdiť, že ak pozorovateľ napr. S meria prichádzajúce signály z dvoch svetelných hodín A, B. Signály neobsahujú žiadne kódované informácie (foto, video a podobne ako by si si želal). tak ty chceš tvrdiť, že signály z A a B keď neprídu naraz do S, pričom d(S,A) < d (S, B) neboli vyslané súčasne?

Ja tvrdím toto kamoško:

delta=d(S, B)-d(S, A)

hodiny A, B stoja voči S.

Ak signál príde v oneskorení delta_t=delta/c, tak hodiny A, B signály boli vyslané súčasne. TEBE stačí, že delta>0 a tvrdíš, že signály neboli vyslané súčasne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemeň to :) Mam pocit, že zaobídem bez tvojho konštatovania, všeličo neviem, ale zmyslom diskusie nie je konštatovanie, ale argumentácia, bohužiaľ ty si sa zmohol iba na konštatovania, čo všetko je zle, ale k ničomu z toho čo si popísal nevieš argumentovať.

1. popísal si, že mám zle vzťahy - ja som ti ukázal opak, že su tie isté ako v LT

2. popieral si, že v mnou popisany experiment potrebuje nejakú dodatočnú synchronizáciu s letiacimi hodinami. To som však nechcel, lebo ako náhle ich synchronizujem s letiacimi hodinami, tak nedostanem posun súčasnosti.

3. atď. už sa mi to nechce všetko rozpisovať.

Len na záver dodám, že ja som nenašiel rozpor, keďže som  pozabudol, že v LT je relativita súčasnosti zakomponovaná. Takže zbytočne sa hráš na geroja a hovorcu fyziky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pokúsil som sa ten príklad matematicky formulovať, aby sme sa mohli baviť konkrétnejšie, prípadne diskutovať, kde som možno spravil chybu. Ak som ten príklad pochopil správne. Ale aspoň to, čo som odvodil by mohol byť návodom, ako to riešiť.

https://drive.google.com/file/d/1sgHWAR-nCBXdhUbJT5Q7hiPtQ4o-myLS/view?usp=sharing

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu nie je spor v tom, či do detektora v strede dôjde signal od hodin súčasne. aj z pozicie vlaku aj s pozicie trate dojde, pretože z pozicie trate je posun súčasnosti a to kompenzuje rozdielne vzdialenosti, ktoré svetlo ubehne (z pozicie trate).

Išlo o niečo celkom iné a to ako namerat nesúčasnosť v signale (vzhladom na trat) od hodin, ktore sú synchronizovane ked vlak stoji a potom sa rozbehne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, robopol napísal:

Išlo o niečo celkom iné a to ako namerat nesúčasnosť v signale (vzhladom na trat) od hodin, ktore sú synchronizovane ked vlak stoji a potom sa rozbehne.

Je rozdiel synchronizovať hodiny vo vlaku s hodinami na trati a synchronizovať hodiny vo vlaku. V tvojom experimente ale žiadne hodiny na trati nemáš. Čo teda chceš synchronizovať? Synchronizovať hodiny vo vlaku môžeš kedykoľvek, bez ohľadu na to, akou rýchlosťou sa vlak pohybuje. Synchronizovať hodiny vo vlaku s hodinami na trati tiež nie je problém, ak to urobíš v čase, keď hodiny v pohybujúcom sa vlaku a hodiny pozorovateľa na trati sú na rovnakom mieste. Nebol by to problém, aj keby neboli, ak by si použil na synchronizáciu svetlo, lebo poznáš časový posun x/c, ak poznáš súradnicu x. Pri zrýchlenom pohybe v STR by to ale problém bol. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Pekny rozhovor so Samuelom Kovacikom o Webbovom teleskope. Ako by sa nim mohla rozlustit zahada tmavej hmoty. Nasnimane data z teleskopu su verejne dostupne a navrh na to, co sa bude snimat, si mozete podat aj vy, mozno vam ho schvalia:

Vedátor Kováčik: Hubblove najväčšie objavy boli neočakávané, čakáme to aj od Webba

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, smiley napísal:

Pekny rozhovor so Samuelom Kovacikom o Webbovom teleskope.

V podstate Kovačik opakoval iba obecne známe fakty. Nie, že by som mu to vyčítal, jeho rozhovor bol adresovaný laickej verejnosti. Spomenul síce neočakávané objavy, ale bližšie ich nekonkretizoval. Bolo by zaujímavé, či Webbov teleskop dokáže verifikovať, alebo vyvrátiť naše predstavy o počiatkoch Vesmíru a konkrétne v čom. Pre fyziku je dôležité potvrdenie zhody teórií s experimentom a možno ešte významnejšie, ak niečo akceptovanej teórii odporuje. To dáva fyzikom podnety v hľadaní nových teórií. Webbov teleskop má v tom určite potenciál. 

Napríklad experiment, potvrdzujúci Einsteinovu obecnú teóriu, bolo zmeranie uhla ohybu svetla, okolo hviezdy. Konkrétne ohyb svetla z hviezd, ktorých svetlo letí v blízkosti Slnka. Podarilo sa to pri zatmení Slnka https://delphipages.live/sk/zmiesany/the-solar-eclipse-that-made-albert-einstein-a-science-celebrity

Snímky z Webbovho teleskopu sú fascinujúce pre laikov aj vedcov. No ako ich budú vedci analyzovať? Čo očakávajú a v čom môžu snímky potvrdiť, alebo vyvrátiť naše predstavy o Vemíre. To sú otázky, ktoré by som od erudovaného odborníka najviac očakával. 

   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Počas vojenskej služby (v roku 1977) som bol odvelený na stavbu tankovej strelnice na Šumave. Mal som na starosti projekty elektroinštalácie, ale boli tam absolventi rôznych odborov a cca 200 neprispôsobených občanov v "službe vlasti", ako pracovná sila. Bol tam aj absolvent, botanik, ktorý sa absolútne na nič "vojenské" nehodil, ale v svojom obore bol zrejme dobrý. Strelnica sa rozprestierala v nádhernej prírode, aj vďaka tomu, že toto územie bolo pre verejnosť nedostupné. (dnes je tam prírodná rezervácia) Prečo ten úvod?

Pre mňa tam bola úžasná príroda, podobne, ako úžasné budú snímky z Webbovho teleskopu. Často som sa s tým botanikom prechádzal prírodou. Ukazoval som mu, pre mňa tie "najpodivnejšie" rastliny. Boli tam dokonca aj "mäsožravé". On každý môj "objav" chladne okomentoval latinským názvom a taxonómiou.

Jedného dňa sa vrhol k zemi, že našiel "objav". Bola to rastlina, nie väčšia, ako 2 cm a pre mňa ničím zaujímavá. Hodinu o nej hovoril a vraj tam nemala byť... 

Podobne je to aj zo snímkami z Webbovho teleskopu. Iba tí, ktorí tomu rozumejú vedia, čo majú hľadať. A ak sú skutočne odborníci a dokážu tento objav sprostredkovať aj laikom, potom je diskusia s nimi naozaj obohacujúca.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podľa mňa ide o marketingovú kampaň pre Webba, áno je to citlivejší teleskop ako Hubble. No zistiť niečo viac o pôvode vesmíru podľa mňa nedokáže. vzdialené galaxie v hlbokom poli sú všetky opticky skreslené gravitačnými šošovkami, môžu zisťovať zloženie zo spektroskopu, to je tak všetko z pôvodu vesmíru. 

to, že tu smiley ospevuje nádej na objavenie pôvodu temnej hmoty, tak to je pre mňa istota, že toto nemá ako zistiť. Stačí vždy zobrať opak toho, čo vyhlasuje a pravdepodobnosť je na našej strane :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 12 hodinami, Tono napísal:

Čo očakávajú a v čom môžu snímky potvrdiť, alebo vyvrátiť naše predstavy o Vemíre. To sú otázky, ktoré by som od erudovaného odborníka najviac očakával. 

Tono, zatial prakticky v hocicom, pretoze netusime, ake tie snimky budu. Webb ma za sebou iba prvu demo snimku, je naozaj velmi skoro sa pytat ako to zmeni nase predstavy o Vesmire - treba tomu nechat aspon rok vedeckeho snimkovania. Webb dovidi do skorsich faz vesmiru, ktore sme doteraz nevideli - tam sa najskor budu potvrdzovat a vyvracat kozmologicke hypotezy.

Niekedy to ide aj pekne romanticky, ze vymyslis peknu hypotezu, z nej vypocitas netrivialnu predpoved, ktoru nasledne potvrdis pozorovanim - ako to bolo pri ohybe svetla. Ale velmi casto sa prelomove objavy robia opacne: ze nameras nieco uplne ine, nez si ockaval, ako to bolo pri objave reliktneho mikrovlneho ziarenia. A o tom hovoril aj Samuel Kovacik, ze sa predpoklada, ze najvacsie objavy Webbovho teleskopu budu pochadzat z prekvapivych pozorovani, u ktorych z principu nemozes vediet, ake predstavy budu vyvraciat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Napríklad po zachytení gravitačných vĺn boli publikované grafy.

 

image.png.adb778d6a896ffb2d683f6593db1491d.png

Boli sprístupnené aj hodnoty grafov v Excely. Nie sú to však hodnoty meraní, ale výsledky spracované zložitými algoritmami filtrácie šumu. Výsledok je krásna zhoda teoretických a spracovaných nameraných hodnôt.

Otázka je, či algoritmy spracovania neboli nastavené tak, aby sa zhodovali s očakávaním. Publikované grafy totiž skôr zodpovedajú rotácii dvoch telies podľa klasickej fyziky, ako podľa OTR. Podľa OTR pri rotácii dochádza k posunu apsíd. Pri malej vzdialenosti, tesne pred spojením, (situácia ktorá je zobrazená na grafe) je posun apsíd už tak veľký, že telesá sa nepohybujú po Keolerovských eliptických trajektóriách, ale po zložitých, takmer chaotických dráhach. Podľa grafov, k žiadnemu takémuto javu nedochádza. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď bambulko trieska a nemieni sa zastavit. Webb dovidí o niečo málo ďalej ako hubble. Pričom všetky objekty budú deformované, tak ako je to aj u hubble. reliktne žiarenie je žiarenie z počiatku a to je ďalej ako môže webb vidieť. Primárne webb nie je určený na otázky pôvodu tmavej hmoty, ani energie. Je určený na pozrnovanie v infra oblasti a hľadanie nepriamych dôkazov po mimozemských civilizácii. Počúvať bláznov sa nikdy neoplatilo a Kovačik je iba taký susen čo sa vydáva za odborníka.

Citát

The James Webb Space Telescope has a mass that is about half of Hubble Space Telescope's mass. The JWST has a 6.5-meter (21 ft)-diameter gold-coated beryllium primary mirror made up of 18 separate hexagonal mirrors. The mirror has a polished area of 26.3 m2 (283 sq ft), of which 0.9 m2 (9.7 sq ft) is obscured by the secondary support struts,[9] giving a total collecting area of 25.4 m2 (273 sq ft). This is over six times larger than the collecting area of Hubble's 2.4-meter (7.9 ft) diameter mirror, which has a collecting area of 4.0 m2 (43 sq ft). The mirror has a gold coating to provide infrared reflectivity and this is covered by a thin layer of glass for durability.[10]

JWST is designed primarily for near-infrared astronomy, but can also see orange and red visible light, as well as the mid-infrared region, depending on the instrument. It can detect objects up to 100 times fainter than Hubble can, and objects much earlier in the history of the universe, back to redshift z≈20 (about 180 million years cosmic time after the Big Bang).[11] For comparison, the earliest stars are thought to have formed between z≈30 and z≈20 (100–180 million years cosmic time),[12] and the first galaxies may have formed around redshift z≈15 (about 270 million years cosmic time). Hubble is unable to see further back than very early reionization[13][14] at about z≈11.1 (galaxy GN-z11, 400 million years cosmic time).[15][16][11]

https://en.wikipedia.org/wiki/James_Webb_Space_Telescope

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 hodinami, robopol napísal:

Podľa mňa ide o marketingovú kampaň pre Webba, áno je to citlivejší teleskop ako Hubble. No zistiť niečo viac o pôvode vesmíru podľa mňa nedokáže.

Ono vlastne vsetky dalekohlady su citlivejsie ako ludske oko, teda podla tvojho uvazovania su vsetky dalekohlady len markentingova kampan, ktora nedokaze zistit o vesmire viac, nez pozorovanie ludskym okom :zubiska:

pred 1 hodinou, robopol napísal:

Je určený na pozrnovanie v infra oblasti a hľadanie nepriamych dôkazov po mimozemských civilizácii. Počúvať bláznov sa nikdy neoplatilo a Kovačik je iba taký susen čo sa vydáva za odborníka.

Jediny susen, co sa vydava za odbornika, si ty. Nedokazes si s porozumenim precitat ani stranku, ktoru sem ty sam uvedies:

Citát

This is expected to enable a broad range of investigations across the fields of astronomy and cosmology, such as observation of the first stars and the formation of the first galaxies, ..

https://en.wikipedia.org/wiki/James_Webb_Space_Telescope

Očakáva sa, že to umožní široké spektrum výskumov naprieč oblasťami astronómie a kozmológie, ako je pozorovanie prvých hviezd a formovanie prvých galaxií, ...

Hypotezy o tmavej hmote davaju rozlicne predpovede prave z obdobia formovania prvych hviezd a galaxii. Takze ak sa Webbovemu teleskopu podari spravit dobre snimky z tohto obdobia, mozmo zistit, ktora z nich je spravna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja sa za odborníka nevydávam, keďže SME odborníkov ani nepozná, či ani nie su v SR, tak sa tam hra mladý šušen na astronóma a astrofyzika. No ale to by si nebol ty aby si nehodil zas nejakú prekrútenú hlúposť ako máš vo zvyku.

Veď ty ani nevieš aké teórie sú o vysvetlení tmavej hmoty, čo by si chcel vylučovať. To sa podobá na výmysly Kovačika o tom, že nebodaj by sme objavili na prvých galaxiách niečo použiteľné. Snívaj ďalej.

A spoliehať sa, že niečo objaví, och výborne, tak musí lebo Webb dovidí rozmazane zdeformovane fľaky z (180 miliónov rokov od big bangu) pričom Hubble len (400 miliónov). To je predsa iste, že niečo zasadne uvidí. LOL

Môže prispieť v astronómii ak náhodou nájde niečo zaujímavé, ale to je skôr výzva pre hľadačov a ich šťastie ako pre Webba. Aj iný pristoj môže niečo zaujímavé zistiť, o ktorom ani nevieš, ak bude mať šťastie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 6 hodinami, robopol napísal:

keďže SME odborníkov ani nepozná, či ani nie su v SR, tak sa tam hra mladý šušen na astronóma a astrofyzika.

Nepoznám odborné práce Samuela Kovačia, takže sa ťažko vyjadriť k jeho kompetentnosti. Pozrel som si jeho videá na SME, kde sa snaží popularizovať vedu a sprístupniť ju širokej verejnosti. Vydal aj knihu. Recenzia vyzdvihuje, že bez jedinej matematickej rovnice, vysvetľuje aj tie najzložitejšie fyzikálne problémy.

Prečo nie, keď to laickú verejnosť zaujíma. Podobných, vedecko náučných programov, je vo svete veľa, ale odborník sa z nich nič nové samozrejme nedozvie.

Súťaž päť proti piatim beží na STV tuším už od roku 2007 a tiež sa tam človek nič nové nedozvie. Podstatná je sledovanosť publika. 

Pre mňa je naliehavejšia otázka, prečo v dobe súčasného vedecko technického pokroku, keď vedci riešia otázky čiernych dier, cestovania v čase, kvantovú previazanosť a lety do vesmíru... musíme riešiť otázku, čím budeme kúriť v nastávajúcej zime. Pred 100 rokmi, v dobe, keď sa Einstein zaoberal Obecnou teóriou relativity, nemuseli vedci riešiť tak triviálnu otázku, ktorú vedeli svojho času vyriešiť už neandertálci. Vtedy neboli zateplené domy a trojité vákuové okná, ktoré si bežná časť dnešnej populácie nemôže finančne dovoliť. Otázka, ako prežiť nastávajúcu zimu bude pre väčšinu populácie v EU aktuálnejšia, ako otázka prechodu cez červiu dieru.

Z histórie sa môžeme poučiť, že mnohé civilizácie zanikli preto, že sa viac spoliehali na pomoc bohov, ako na "zdravý rozum". A bohom nemusí byť iba transcendentná bytosť. My materialisti veríme a spoliehame sa na to, že tento svet riadia elity, osobnosti, racionálny politici, ktorých si demokraticky volíme. Alebo už nie? Ak tieto kritériá na vedúcich politikov aplikujem na Slovensko, tak nám nezostáva nič iné, len viera v zázraky. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Klucove je, ktore informacie AI poskytnes, a ake jej zatajis. Do akej miery sposob enkodovania a dekodovania konfiguracneho priestoru navrhli programatori a co si "domyslela" AI ? Nie je mi jasne ani samotne prevedenie, co konkretne si mam predstavit pod 4,7-rozmernym konfiguracnym priestorom (vo videu uvedenych ako pocet premennych potrebnych na popisanie systemu). Aj toto  bolo adresovane laickej verejnosti s vynechanim dolezitych veci.

Pri konkretnych systemoch ako je dvojite kyvadlo, lavova lampa alebo plamen ohna, moze byt zaujimave hladat klucove parametre, ale neviem si  predstavit, ako by sa toto dalo rozsirit na vseobecne fyzikalne zakony - ze by bol problem zistit veliciny, ktore bude novy fyzikalny zakon zahrnovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, smiley napísal:

Nie je mi jasne ani samotne prevedenie, co konkretne si mam predstavit pod 4,7-rozmernym konfiguracnym priestorom... 

To by musel autor sprístupniť algoritmy AI.

Pre mňa je zvláštne, že animácia lomeného kyvadla z analytického riešenia, je takmer identická s animáciu pomocou AI. Pritom pohyb lomeného kyvadla je chaotický pohyb. Stačí infinitezimálne malá zmena počiatočných podmienok a trajektória pohybu bude po krátkom čase celkom iná. Nikdy by sme nedokázali zopakovať rovnaký experiment.

Analytické riešenie jednoznačne popisujú 4 premenné. AI ich potrebuje na popis 4,7. Nech je tým myslené čokoľvek, (podľa odkazu, AI svoje premenné "nedokáže vedcom interpretovať") nie je to úplne presné riešenie. A pri chaotickom pohybe by sa to malo po krátkom čase prejaviť v rozdieloch trajektórií animácií.

Pri plameni je situácia ešte zložitejšia. Tá zhoda je až podozrivo dokonalá. Skôr než fyziku, mi to pripomína sofistikované algoritmy komprimácie videa. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov