Skočiť na obsah

Ľudské lety do vesmíru


alamo

Odporúčané príspevky

pred hodinou, tyso napísal:

nie,  ked sa nieco poserie,tak bude koniec. Rovnako palivo sa neda doplnit. Takze skor poslu dalsi dalekohlad.

No tuto pisu, ze NASA sice nema vypracovany plan na opravu, ale pre istotu na sa dala na Webb docking ring. Mozno by na to slo pripnut aj modul s palivom a motormi, predsa by to bolo lacnejsie ako posielat tam cely dalsi dalekohlad. https://space.stackexchange.com/questions/4902/the-jwst-what-happens-if-when-it-breaks

Na nejake rozsiahle servisne sluzby to nebude, ale keby sa stal satelit nefukcny kvoli nejakej technickej banalite, tak by tam mozno niekoho/nieco poslali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 hodinou, Sniper napísal:

Mňa trochu sklamalo, že fotiť bude v infra. Či bude aj vo viditeľnom spektre?

Vesmír sa rozpína a to, čo bolo vo vzdialených častiach vesmíru vo viditeľnom spektre, dnes "vidíme" v infra spektre. 

pred 1 hodinou, Sniper napísal:

No som zvedavý čo odfotí na kraji vesmíru.

V infra spektre majú detektory vyššiu citlivosť. Takže môže nachádzať planéty podobné Zemi. Teda pozorovať nie len to, čo je na okraji vesmíru.

Kritickým bude aj rozvinutie zrkadla. Držím palce.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 13 hodinami, Sniper napísal:

To by aj mňa zaujímalo, keď sa tam niečo posere, tak to bude výprava ako v Star Treku "tam, kam sa ešte nikto nevydal...".

Vo vesmire sa meria zvlastne, k Webbovemu dalekohladu sa da dostat lahsie, ako na Mesiac, hoci je niekolko-nasobne dalej. Podobne neintuitivne je tazsie "padnut" do Slnka, nez opustit sustavu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

.pod lampou: O konci vesmíru, Webbovom teleskope a čiernych dierach

Najprv tam hovoria o vesmire, o ciernych dierach a kvantovom vakuu, ktore nie je prazdne.

Potom o Webbovom teleskope: bude skumat znamky mimozemskeho zivota na exoplanetach, ale svojim infra rozsahom je hlavne predurceny, aby sa pozrel hlbsie do historie vesmiru (300 milionov rokov po velkom tresku) na to, ako sa kedysi vytvarali galaxie, co by mohlo pomoct rozsudit hypotezy o kvantovej gravitacii, alebo nas priblizit k poznaniu temnej hmoty.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No tak to ťažko môže webb rozsudit hypotézy o kvantovej gravitácii, keďže to by sme potrebovali sa pozrieť do ČD. Kovacik už je velky "fyzik". Mne to pride trocha usmevne, ze v SR sa nenajde niekto erudovanejši a schopnejsi do lampy ako Kovacik.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

On 1/10/2022 at 12:54 PM, Tono said:

V infra spektre majú detektory vyššiu citlivosť.

Neviem ako to myslis, ale  infra sa neda pouzit na zemi koli atmosfere, pokroky v adaptivnej optike umoznuju vo viditelnom spektre  zo zeme dosahovat to co dokazal Hubble ale v infraspektre to nejde. Okrem par druzic teda vela o vesmire v infraspektre nevieme skoro nic.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, tyso napísal:

Neviem ako to myslis, ale  infra sa neda pouzit na zemi

V infra spektre by mohli vidieť hviezdy, zahalené v prachových mračnách a napríklad pozorovať tranzit planét pred hviezdou.    

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, robopol napísal:

No tak to ťažko môže webb rozsudit hypotézy o kvantovej gravitácii, keďže to by sme potrebovali sa pozrieť do ČD.

To je pravda. Kvantová gravitácia sa môže prejaviť v priestore, ktorého polomer zakrivenia korešponduje s kvantovou fyzikou. Intuitívne sa predpokladá, že takéto podmienky sú v strede čiernej diery. Všetky teórie ale predpokladajú, že hustota hmoty narastá, so zmenšujúcim sa polomerom čiernej diery. To ale nemusí byť pravda.

Rotujúca čierna diera má podľa Kerrovej metriky definovaný moment zotrvačnosti. V spomínanom odkaze títo fyzici tvrdia, že v centre čiernej diery nemusí byť singularita, ale je tam hmota sústredená do "malinkej guľôčky". Ak by to bola pravda, potom by mala rotujúca čierna diera takmer nulový moment zotrvačnosti. (Moment zotrvačnosti klesá s kvadrátom polomeru telesa.) Moment zotrvačnosti celej čiernej diery by vytváral iba moment zotrvačnosti tejto malej guľôčky, čo je prakticky nulový.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie len tranzit, to už vieme dnes, ale asi sa bude dať aj analyzovať spektrum tých planét (niektorých). Preto sú veľké očakávania v súvislosti s mimozemským životom. No a "počiatok" tvorby galaxii to nebude, ale dostaneme sa ďalej o niekoľko miliónov rokov bližšie k formovaniu galaxii, čo by mohlo spresniť to ako sa také galaxie tvoria.

tono, 

od horizontu udalosti k stredu ČD nie je nič, je tam nahustený časopriestor a minimálne kvantová pena. To je ten neduh Einsteinovej teórie, nie je to úplné, čo sa týka opisu ČD.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v lampe odzneli také veci ako primordiálne ČD, formujúce sa niekde v období inflácie, čo považujem za veľmi odvážnu hypotézu na úrovni blúznenia, ak sa rozpína priestor a to v inflačnom období neuveriteľne veľmi, rýchlejšie ako svetlo, ja silne pochybujem, že sa tam môže nejaké primordiálne ČD diery formovať. Možno o niečo neskôr. 

Vnútro čd, nemusí byť nejaký oriešok, ale kludne to môže byť veľkosti mesiaca, pri tých najväčších supermasívnych ČD, ktovie ako to tam je, čo presne sa tam deje. To je tajomstvo a zrejme dlho aj bude tajomstvom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 hodinami, robopol napísal:

No tak to ťažko môže webb rozsudit hypotézy o kvantovej gravitácii, keďže to by sme potrebovali sa pozrieť do ČD. Kovacik už je velky "fyzik". Mne to pride trocha usmevne, ze v SR sa nenajde niekto erudovanejši a schopnejsi do lampy ako Kovacik.

Ehm, naozaj si ty pripdas erudovanejsi ako Kovacik, ktory v tej oblasti aktivne vedecky pracuje? Skromnost nadovsetko. :zubiska:  Schvalne: kto by mal byt na Slovensku v kvantovej gravitacii erudovanejsi? Najblizsi clovek co ma napada, co rozumie teorii strun je Lubos Motl v cesku, ale to je klimaskeptiik, takze asi tiez to nebude ten "spravny" vedec.

Pokial sa pamatam, tak tvrdenie bolo, ze strunova aj sluckova teoria predpoveda zastavenie vyparovania ciernych dier, ale kazda pri odlisnej velkosti. A prave pohlad do hlbokej minulosti by to mohol rozlisit - za predpokladu, ze tesne po velkom tresku vznikli cierne diery tej spravnej velkosti.

pred 6 hodinami, Tono napísal:

(Moment zotrvačnosti klesá s kvadrátom polomeru telesa.) Moment zotrvačnosti celej čiernej diery by vytváral iba moment zotrvačnosti tejto malej guľôčky, čo je prakticky nulový.

V kvantovej mechanike? To asi nie - vid. moment zotrvacnosti elektronu, ktory je tiez ovela vacsi, nez by mu klasicka mechanika dovolovala.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 hodinami, smiley napísal:

Ehm, naozaj si ty pripdas erudovanejsi ako Kovacik, ktory v tej oblasti aktivne vedecky pracuje? Skromnost nadovsetko. :zubiska:  Schvalne: kto by mal byt na Slovensku v kvantovej gravitacii erudovanejsi? Najblizsi clovek co ma napada, co rozumie teorii strun je Lubos Motl v cesku, ale to je klimaskeptiik, takze asi tiez to nebude ten "spravny" vedec.

 

idiot sa nezaprie, ja som spomenul moje meno? ja nie som fyzik, ani klimatológ. Škoda, že si nám nevysvetlil ako webb odlíši, vyselektuje tie kvantové gravitácie, resp. niečo ľahšie, keď ľadovec na obrázku nie je, tak ako vysvetlíš, že on tam je? Nech sa pobavime..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Svoje meno si explicitne nespomenul, len si svoje pocity prezentoval ako tie spravnejsie, nez ma Kovacik a spochybnil si jeho vedecku erudiciu, lebo sa opovazil tvrdit nieco odlisne, nez si myslis ty.

Opakujem otazku: Kto je teda podla teba na Slovensku erudovanejsi vedec na otazky kvantovej gravitacie ciernych dier nez Kovacik?

To ze ty nechapes, ako by sa pozorovaniami mohli dat odlisit kvantove toerie, vypoveda skor o tebe, nez o fyzikalnej podstate. Mimochodom, ak by sa Higghsovmu bozonu pri jeho objave namerala ina energia, tiez by to mohlo vyvratit niektoru kvantovu gravitaciu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 12 hodinami, smiley napísal:

V kvantovej mechanike? To asi nie - vid. moment zotrvacnosti elektronu, ktory je tiez ovela vacsi, nez by mu klasicka mechanika dovolovala.

To tvoje porovnanie neobstojí. Spin v kvantovej mechanike je vnútornou vlastnosťou častíc a nie je spojený s pohybom v priestore. Rotácia telesa, včetne čiernej diery, je pohybom hmoty v priestore. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bambulko, nikto ani ten Kovačik nespomenul, to čo píšeš ty, ty si kto? čo maš vlastne vyštudované? Ja sa neporovnavam s 30 ročnym nedavno vyštudovanym Kovačikom, kde jeho vedecka praca je 0.0 (prinos). Na rozdiel ja ako amater od neho som navrhol par veci aj vo fyzike a nakoniec sa veľa veci ukazuje ako rozumnych, či možnných. Tak si môžeš posmeškovať koľko len chceš, realitu tym nezmeníš.

Čo sa mňa pýtaš na to kto je vhodnejší? to sa mňa nepýtaj, ty poznáš len nejake masmedialne hviezdy, no katedra fyziky a matematiky produkuje každý rok nejakých zaujímavých ľudí, čo praccujú vo fyzike aj astrrofyzike dlhšie ako Kovačik, aj su schopnejší. Ja neporovnavam erudovanosť moju s Kovačikom.

Ja som napísal len jednu vec, čo je podľa mňa nezmysel, v inflaččnej ere sa primordiálne ČD tvoriť nebudú pretože to je neuveriteľne masívne rozpínanie, rádovo väčšie ako rýchlosť svetla a trvá krátky čas, navyše to je len hypotéza o inflačnej ére, nie fakt.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 minútami, smiley napísal:

Opakujem otazku: Kto je teda podla teba na Slovensku erudovanejsi vedec na otazky kvantovej gravitacie ciernych dier nez Kovacik?

Je ale faktom, že nič nové, čo by si človek bežne vygooglil, nám fyzici v diskusii nepovedali. Nie je to samozrejme ich vina a relácia bola adresovaná laickej verejnosti. Ale nič nové v oblasti gravitácie sa nedá nájsť ani v odbornej literatúre. Mnohé publikácie sú skôr "matematickými cvičeniami" v ktorých sa definujú určité predpoklady a na základe nich sa počítajú Einsteinove rovnice. Výsledky sú možno teoreticky zaujímavé, ale experimentálne nemerateľné.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teoreticky môžu existovať častice - čierne diery, ktorých hmotnosť je rovná Planckovej hmotnosti 10E-8 kg. Ich rozmer je úmerný Planckovej vlnovej dĺžke 10E-35 m. Pravdepodobnosť inej, ako gravitačnej interakcie s hmotou môže byť nulová. Mohli by tak byť kandidátmi, na vysvetlenie temnej hmoty. No samotná existencia takýchto častíc - čiernych dier, nestačí na vysvetlenie napríklad nesúladu orbitálnych rýchlostí v galaxiách. Na vysvetlenie by musela hustota rozloženia temnej hmoty v galaxii zodpovedať konkrétnej konfigurácii. Odstránením jedného problému by vznikol problém nový.     

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 39 minútami, Tono napísal:

To tvoje porovnanie neobstojí. Spin v kvantovej mechanike je vnútornou vlastnosťou častíc a nie je spojený s pohybom v priestore. Rotácia telesa, včetne čiernej diery, je pohybom hmoty v priestore. 

Ano, mas pravdu. Spin elektronu nepochadza z mechanickej rotacie. Pokial ale chapem dobre, ty argumentujes, ze predpovede kvantovych gravitacii nie su spravne, lebo su odlisne od predpovedi relativistickej fyziky na objekte kvantovych rozmerov.

pred 25 minútami, Tono napísal:

... ale faktom, že nič nové, čo by si človek bežne vygooglil, nám fyzici v diskusii nepovedali. Nie je to samozrejme ich vina a relácia bola adresovaná laickej verejnosti.

Je to popularna relacia, takze hostia si tam niekedy pustia hubu na spacir, ale bludy nehlasaju. Neda sa vylucit, ze Webb spravi pozorovania majuce dopad na hypotezy o kvantovej gravitacii, skor je otazka, nakolko je to prvdepodobne.

Ked mas chronicky nedostatok potrebnych pozorovani, ostavaju sa ti len matematicke cvicenia. Ozyvaju sa aj hlasy, ci je to este exaktna veda, ked je prakticky nefalzifikovatelna. Je to nieco podobne ako hypoteza o dominatnom vplyve CO2 na teplotu, akurat bez tych pavedeckych tancekov s vedeckym konsenzom a politickym "potvrdzovanim" hypotezy.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 minútami, smiley napísal:

Ano, mas pravdu. Spin elektronu nepochadza z mechanickej rotacie. Pokial ale chapem dobre, ty argumentujes, ze predpovede kvantovych gravitacii nie su spravne, lebo su odlisne od predpovedi relativistickej fyziky na objekte kvantovych rozmerov.

Spin sa považuje za vnútornú kvantovú vlastnosť, ktorá sa nedá popísať mechanickým pohybom - rotáciou elektrónu okolo vlastnej osi, ani keby sme zohľadnili teóriu relativity. No analógia s mechanickým momentom hybnosti nie je až taká "uletená". Ak chceme počítať moment zotrvačnosti elektrónu podľa klasickej fyziky, ako rotujúcu guľôčku, potrebovali by sme poznať jej polomer a hustotu hmoty. Za priemer častice sa často považuje vlnová dĺžka lambda = h/p. No my vôbec nevieme, aký tvar má elektrón a aké je rozloženie jeho hustoty, takže ten klasický mechanický výpočet nie je až tak ďaleko od hodnoty z kvantovej mechaniky. Samozrejme z klasickej mechaniky nedostaneme diskrétne hodnoty momentu hybnosti. Elektrón nie je guľôčka, je to skôr súbor stojatých vĺn. Napríklad v atóme H sa protón nachádza vo "vnúti elektrónu", ktorý ho obklopuje.  

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Verlinde sa snazi to všetko vysvetliť cez entropiu plošnu a objemovu, taa zložka objemovej entropie by robila vraj efekt temnej hmoty aj temnej energie. Dostal sa k odvodeniu obecnej relativity, no na makro škale (galaxie)sa od nej líši. Tak uvidíme ako to celé dopadne, niekto hlada mikro čierne diery, temnu hmotu, niekto zas opravuje Einsteinovu relativitu. V pripade toho Verlindeho sa vysledok dozvieme skôr, pretože výpočty (jeho) merania odfiltrujú.

A čo sa týka gravitácie, tak predstava, že to nie je ďalšia sila, ale skôr nejaka štatistická vlastnosť súvisiaca s entropiou nie su na zahodenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono

Elektrón nie je gulička, ani žiadna mikročastica sveta nie je nejaká klasická gulička, Elektrón je výsledok interakcie poli a to sa deje diskrétne a teda Elektrón v zmysle kvantovej fyziky sa častica "vynára" z toho poľa (to ma vlnové vlastnosti, v prírode musí to pole matematické byť niečím sprostredkované). A samozrejme bambulko vôbec nevie, čo to je spin, tu analógiu len použil v minulosti slávny fyzik ako nejakú predstavu, či analógiu.

A už vôbec netuší, čo je kvantová gravitácia a kde sa to má prejaviť a v čom. Preto tie "múdre očakávania od Webba".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 hodinami, robopol napísal:

Bambulko, nikto ani ten Kovačik nespomenul, to čo píšeš ty, ty si kto?

Nuz ja som niekto, kto si na rozdiel od teba dokaze vypocut hovorene slovo s porozumenim.

.pod lampou: O konci vesmíru, Webbovom teleskope a čiernych dierach  , Mgr. Samuel Kováčik, Ph.D v case 40:58 tvrdi:

Citát

V teorii sluckovej gravitacie sa gulicika najprv gravitacne ruti (ako vznika cierna diera) a potom sa zacne znovu nafukovat. V tejto teorii sa da vyextrahovat nieco o spravani ciernych dier co sa da experimentalne potvrdit.

 

pred 4 hodinami, robopol napísal:

Ja sa neporovnavam s 30 ročnym nedavno vyštudovanym Kovačikom, kde jeho vedecka praca je 0.0 (prinos). Na rozdiel ja ako amater od neho som navrhol par veci aj vo fyzike a nakoniec sa veľa veci ukazuje ako rozumnych, či možnných.

No prave ze sa porovnas a to dokonca hned v dalsej vete. Tie veci sa rozumne a mozne javia aj niekomu inemu, alebo iba tebe? Publikoval si snad vedecky clanok a mal si na nho priaznive reakcie? Lebo vela ludi si o sebe mysli, aki su neuznani geniovia (nech je Jarrayovi zem lahka).

 

pred 4 hodinami, robopol napísal:

Čo sa mňa pýtaš na to kto je vhodnejší? to sa mňa nepýtaj, ty poznáš len nejake masmedialne hviezdy, no katedra fyziky a matematiky produkuje každý rok nejakých zaujímavých ľudí, čo praccujú vo fyzike aj astrrofyzike dlhšie ako Kovačik, aj su schopnejší.

Ano pytam, sa TEBA, lebo TY tvrdis, ze Kovacik je neschopny, ale nievies to argumetacne dolozit. A si to zase ty, kto to ma domylene: nie katedra, ale Fakulta matematiky, fyziky a informatiky. A z nej sa vseobecna teoria relativity a kvantova teoria pola studuje iba na Katedre teoretickej fyziky. A vacsina ludi, co to vystuduje, uz v tejto oblasti nepokracuje.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V teoretickej fyzike sa nedá každý rok očakávať práca, ktorá by mala fundamentálny dopad na súčasné teórie. A už vôbec nie, práve od slovenských fyzikov. Einsteinova teória má viac, ako 100 rokov a žiadna nová teória ju zatiaľ nenahradila. Absolventi matematiky a fyziky, akým je zrejme aj Kovacik, sa dnes môžu podieľať na výskumoch LHC v Cerne, získať štipendium na zahraničných univerzitách, participovať na výskumoch renomovaných vedeckých inštitúcií. Už to z nich môže vytvoriť vedecké autority, ktoré môžu obohatiť slovensku vedu a priblížiť ju aj verejnosti.

Počet vedeckých publikácií nie je kritériom kvality. Ako to povedal český teoretický fyzik prof. Petr Kulhánek, ktorého si vážim, sú ako pásomnice, vypudzujúce každý deň nové články. 

Ja som sa pri hľadaní informácií musel často registrovať a teraz mi každodenne prichádzajú nové články z teoretickej fyziky, ohľadne gravitácie. Je to spústa matematiky, ktorej vstrebanie by si vyžadovalo viac, ako 24 hod denne a to iba v tomto obore. To nie je schopný absorbovať asi nikto. Žijeme v dobe internetu a v záplave informácií je už ťažko oddeliť to, čo má potenciálne hodnotu. To sa týka hlavne teoretickej fyziky. V oblasti experimentálnej a aplikovanej fyziky je situácia samozrejme iná. V tejto oblasti sú nové objavy takmer každý deň.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov