Skočiť na obsah

Sčítanie obyvateľstva


tomassi

Odporúčané príspevky

Fero v banke a inde mi s kamennou tvarou netvrdi, ze je to vsetko anonymne. Aky by bol tvoj vztah k banke, keby ti ich zamestnanec do oci klamal a nemal s tym problem? Nadalej by si nemal s tou bankou problem?

 

Ako som povedal, mfp udaje. Ide mi o pristup, aky tu stat vedie voci obcanovi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fero v banke a inde mi s kamennou tvarou netvrdi, ze je to vsetko anonymne.

 

Ako že nie? Veď všetky tie urady sa hrdia tym, ako su tvoje udaje v bezpeči. Stači si pozrieť napr. web každej banky či inych inštitucii. A sami vieme ako to neraz dopadlo (unik udajov, stratene usb kľuče, hackery...). Netvrď mi, že prvykrat ti nejaka štatna inštitucia, uradnik či verejna osoba klamali "do oči". A o podstatne horšich veciach.

A stale som sa nedozvedel, ktore udaje ako a na čo môžu byť zneužite.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slaka, ja ze si teda k tomu sadnem, a vyplnim za mna a rovno aj za mamu...ci som nezamenila prihlasovacie udaje? :)

samozrejme som aj potvrdila, ze suhlasim s odoslanim a viac nechcem editovat

 

tos...mamina je s mojimi udajmi,..

teraz rozmyslam, co napisem na tie moje :smilieee:

 

a tak to mi moze byt asi jedno, ved im ide o udaje, tie budu spravne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Unik udajov a priame tvrdenie, ze uradnik tie udaje nema, aj ked ma, je trosku rozdiel nie?

A stale som sa nedozvedel, ktore udaje ako a na čo môžu byť zneužite.

Co z vety "mfp udaje" si nepochopil?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ta druha otazka bola skôr do plena.

Unik udajov a priame tvrdenie, ze uradnik tie udaje nema, aj ked ma, je trosku rozdiel nie?

 

A čo je asi horšie...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To druhe je horsie. V tom prvom doslo k prelomeniu nejakych bezpecnostnych opatreni, takze je preukazatelna snaha chranit tieto udaje. V tom druhom nijake opatrenia neboli, aj ked sa tvrdilo, ze su.

 

Z diskusii v pravde

Čo sa všetci čudujete. Však takáto sčítacia a volebná morálka bola vždy. Chodil som za socializmu ako študent a dialo sa to isté. Väčšina inteligentov v Starom Meste v Bratislave sa s nami hádali, že sme u nich neboli a nič sme im nepriniesli. Hoci sme si pamätali, že tá stará židovka nám otvorila uchmatla hárky a zabuchla dvere. Keď sme prišli pre hárky, kukala na nás ako na vyorané myši a do očí nám tvrdila, že sme jej nikdy nič nepriniesli a nič jej nedali. Tak sme na medziposchodí vyplnili hárok za ňu, aby sme dostali honorár. Samozrejme sme napísali, že má obrazy, zlato, tuzexové bony.... potom ju vykradli. Tak sme vybabrali s poriadnym počtom Staromešťanov. :smilieee:)))

Nastastie dnes uz chybaju udaje o majetku.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To druhe je horsie.

 

To by som netvrdil. Pretože uplne kľučovy v oboch pripadoch je prave ten obsah (hodnota informacii). Navyše sa da na to pozrieť aj z druhej strany. V tom prvom pripade opatrenia su, ale su nedostatočne, resp. nefunguju. A pritom sa tvrdi opak. Takže "prašť jako uhoď".
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aspoň že konečne čosi iné ako jedi ... :smilieee:

 

 

draho vydržované štátne inštitúcie a ich draho platené hlavy nemajú rozum, ale cirkus prerastá.

kdesi tu secretka spomenula, že kedysi boli vyložené aj zoznamy, a z nikoho neubudlo. stále nechápem, aké informácie sa môžu zneužiť ? metre štvorcové ? všetci pokrstení zapíšu na pokyn pána farára, že sú nejakí kresťania, ostatní si náboženstvo vymyslia, a cirkev z toho bude mať osoh ... potom bude na čo nadávať, koľko že je tu fakticky percentuálne veriacich. ...

 

V Petržalke sa vzdalo funkcie vyše sto sčítacích komisárov

 

Takýto odliv komisárov podľa hovorkyne mestskej časti ešte nezažili.

V bratislavskej mestskej časti Petržalka sa vzdalo funkcie sčítacieho komisára viac ako 100 občanov.

... Mestská časť už za nich zabezpečila náhradníkov.

 

Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/5908832/v-petrzalke-sa-vzdalo-funkcie-vyse-sto-scitacich-komisarov.html#ixzz1NOVeuvFk

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ady,

ja ti to nevyčítam ...

 

len mi neuveriteľne ide na nervy celý tento humbug, cirkus a hystéria. že je na vine zopár veledôležitých úradov a úradníkov, peniaze vyhodené von oknom, už zasa, veď my to zvládneme, a zaplataíme zasa všetci ...

 

a ľudia sa správajú, akoby nikto nikdy v živote neurobil a neabsolvoval sčítanie ... v tento rok ich absolvujú desiatky krajín, a kto si myslí, že nebudú spracovávané pod kódmi a na počítačoch, zaspal dobu.

 

aj k tomu sčítaniu, ktoré vraj odsudzuje už biblia, čo tam vo svojom príspevku postol link tuším slimak, ... v biblii o tomto konkrétnom sčítaní na budúcom slovensku už písali .... :smilieee:

 

nezačína Nový zákon sčítaním ľudu ? prečo sa narodil ježiš v betleheme ? no dobre ...

 

pri najbližšom nám všetkým označkujú čelá číslom 666, to len bude sranda :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v tento rok ich absolvujú desiatky krajín, a kto si myslí, že nebudú spracovávané pod kódmi a na počítačoch, zaspal dobu.

Ale neexistuje absolutne ziaden dovod, preco musi byt ten kod priradeny na cloveka. Ten kod mal byt priradeny ku tlacivu.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď sa tak vezme ... čo všetko si ľudia dokážu dať na facebook,

koľko informácií a súkromných, hádam až intímnych fotografií ...

... čo je proti tomu tých pár údajov v sčítacích hárkoch ?!

 

Rozdiel je LEN v tom, že raz si to ľudia zverejňujú dobrovoľne, asi úplne bezmyšlienkovite sami

a druhý raz to od nich chce niekto iný.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale neexistuje absolutne ziaden dovod, preco musi byt ten kod priradeny na cloveka. Ten kod mal byt priradeny ku tlacivu.

Ok, akym sposobom by si zabranil duplicitnym tlacivam ?

Resp., ako by sa malo potom dosiahnut co nejpresnejsie aby jeden clovek = jeden scitaci harok ?

A za dalsie, pokial sa na vysledky scitania viazu vyplacane financie napriklad na cirkvi, alebo riesenie zalezitosti s mensinami, aky argument by si pouzil na neskorsie namietky, ze tieto financie sa vynakladaju podla zmanipulovanych udajov ? Lebo priestor na manipulaciu by tu bol a zaujem urcite tiez, staci si spomenut na kupovanie hlasov pri volbach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kazde tlacivo bude mat na sebe vytlacene jedinecny vygenerovany kod, ktorym je mozne sa aj prihlasit do systemu. Pri spracovavani sa budu zaznamenavat len harky, ktore este neboli vyplnene elektronicky.

Aka je teraz zaruka, ze som svoje tlacivo skutocne vyplnil ja? Ten identifikator? To akoze niekomu fyzicky zabrani vyplnit to zamna? Alebo mi dat 10eur za to, ze tam dam Romske etnikum, ci? To tlacivo je rovnako zmanipulovatelne ako bez identifkatora.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ady,

ja ti to nevyčítam ...

 

to by mi v zivote nenapadlo :)

ako som pisal v jednom z predchadzajucich prispevkov, nevadi mi scitanie, v zasade ani skladba otazok, chapem, ze v roku 2011 na Slovensku nemame elektronicky prepojene udaje roznych uradov

ale stve ma, ze sa snazia bulikat nam, ze je scitanie anonymne, pretoze nie je, a nie len kvôli ID, ale tiez lahkemu sparovaniu udajov napr. o zamestnani a bydlisku

takze ten link na clanok "Som tramp = národnosť a vyznanie" je tam len na doplnenie info :smilieee:

 

ps - hernajz, kde sa mi zasa stratil pokrocily editor ? mam moznost zadavat Prilohy a Moznosti, ale nie formatovat text ???

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ona si skontroluje, ci si sa skutocne scital elektronicky, nie, co si si tam uviedol

 

Ak sa nescitaju do 29.5.2011 elektronicky, musi ist k nim a poziadat o scitanie uz len rucne. Scitaci komisari si sami scitavaju svoje obvody, ako boli scitane, takze ti, ktori sa odmietli scitat, musia byt dopisani komisarmi na obvodnych uradoch, aspon zakladne veci, ktore moze urad poskytnut.

 

Ked som jej neodovzdal harky, chcela aby som jej vratil obalky. Nemohol som, lebo som ich uz nemal a identifikator bol uz nalepeny na vyplnenych harkoch(aj som jej ich ukazal).

 

Proste si vas scitaju aj bez vas, tie zakladne udaje, aj si vas identifikuju. Za nasich 5 harkov by dostala, ci dostane 2,89 eura(keby mi povedala pri otazke aky ma problem ,ze to neodovzdam, ze nedostane zaplatene tak by som jej mozno tie dva eura dal - nezdanene). Neviem ci by to za mna elektronicky aj nevyplnila.

 

Je to proste ako pri volbach,len potrebuju 100% ucast, technicky si vedia sparovat ako ste "volili",resp komisar to aj vidi ,kontroluje. Ak je ucast nizsia si vas dopisu - doplnia.

 

Aka je teraz zaruka, ze som svoje tlacivo skutocne vyplnil ja? Ten identifikator? To akoze niekomu fyzicky zabrani vyplnit to zamna? Alebo mi dat 10eur za to, ze tam dam Romske etnikum, ci? To tlacivo je rovnako zmanipulovatelne ako bez identifkatora.

Zaruka nieje ziadna. Iba ze by to ozaj za seba vyplnil kazdy a to bolo viac meneje umoznene kazdemu. Aj ten komisar moze prelepit z vyplneneho tlaciva identifikator na cisty a vyplnit si ho,resp. elektronicky.

 

Chyba tam aj kontrola. Ked uz mam identifikator, aby som si po spracovani mohol overit ake udaje spracovali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kazde tlacivo bude mat na sebe vytlacene jedinecny vygenerovany kod, ktorym je mozne sa aj prihlasit do systemu. Pri spracovavani sa budu zaznamenavat len harky, ktore este neboli vyplnene elektronicky.

Ok, tym mame vyriesene scitanie elektronicky.

Ak budu identifikatory generovane nahodne na tlacivach, ako bude potom komisar vediet, za kym ma ist, kto sa nescital elektronicky ? Dostane zostavu identifikatorov nescitanych elektronicky, ale nebude vediet, ktori su ti, co nemaju internet, alebo na to kaslali.

Zas narazis na nutnost identifikacie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z brucha, bez premyslania.

Pri skonceni elektronickeho scitania ti bude na zaklade ID harku vygenerovany kod, jedinecny pre ten harok, ktory sa zapise na harok. Komisar by nasledne bol schopny overit platnost daneho identifkatora (a teda overit, ci sa clovek skutocne scital elektronicky) pomocou jednoduchej aplikacie v mobile, resp SMS spravou na nejake centrum (podobne ako revizori v MHD overuju pravost SMS listka).

Takto vies jednoducho overit, ze ci ten harok bol scitany aj elektronicky, ale zaroven nevies priamo povedat, kto dany harok vyplnil. Chyba ti relacia clovek->id harku.

Urcite by to pro premysleni islo vsetko aj jednoduchsie.

 

Zbytocne z toho robis vedu, toto su problemy, ktore su v IT uz davno zvladnutie, a ktore sa riesia na urovni bezpecnych anonymnych systemov denne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vedu z toho nerobim, vychadzam zo stavu, aky je v republike v reale. Ked to zoberieme z pohladu moznosti IT aplikacii, tak je zbytocne scitavat vobec a data by sa mohli tahat z existujucich databaz.

Real je taky, ze to proste u nas mozne nie je a rovnako je real, ze za desatrocia, pri vsetkym vymozenostiach IT systemov, nebolo mozne spravit poriadok v databaze socialky. A to je len jeden priklad.

 

Chcem len riesenie aplikovatelne tu a teraz, kdeze scitanie sa kona za podmienok ake su.

Takto vies jednoducho overit, ze ci ten harok bol scitany aj elektronicky, ale zaroven nevies priamo povedat, kto dany harok vyplnil. Chyba ti relacia clovek->id harku.

Urcite by to pro premysleni islo vsetko aj jednoduchsie.

Vyhnutie sa relacii clovek -> id harku, je to o co mi ide tiez, ale za daneho stavu jednoducho nevidim cestu.

Vedel by si odpovedat laikovi na otazku, ako bude vediet komisar, kto sa scital elektronicky a za kym ma este ist a tahat z neho papierovy formular ?

Aplikacia v mobile je riesenim, ale nie kazdy mobil ma a rataj aj s neochotou ludi si vobec nejaku sms uchovavat a nou sa preukazovat. Nikomu okrem toho nedokazes, ze mobil vlastni a tym padom sms dostat mohol.

Bavme sa o praktickom fungujucom rieseni tu a teraz.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Komisar by isiel ku kazdemu. Ved taky je stav aj teraz, este nieje 29 a komisar bol u nas uz 2x kontrolovat, ci sme sa nahodou nescitali. Pri preberani harku by on overoval spravnost identifkatora, cez svoj mobil.

Bolo by inak zaujimave zistit, ako sa elektronicke scitanie riesilo v inych krajinach.

 

V tom, ze v tejto krajine informatizacia uradov, napriek vyhodenym milionom, stale nefunguje mas pravdu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak sa neukaze v praxi, ze je praktickejsie spravit poriadok v databazach a tak scitat, tak sa bude riesenie stale zametat pod koberec, ked nic ine, tato fraska aspon ukazuje aky bordel tu je a treba s tym nieco robit

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Komisar by isiel ku kazdemu. Ved taky je stav aj teraz, este nieje 29 a komisar bol u nas uz 2x kontrolovat, ci sme sa nahodou nescitali. Pri preberani harku by on overoval spravnost identifkatora, cez svoj mobil.

Bolo by inak zaujimave zistit, ako sa elektronicke scitanie riesilo v inych krajinach.

 

V tom, ze v tejto krajine informatizacia uradov, napriek vyhodenym milionom, stale nefunguje mas pravdu.

 

Komisar je plateny od toho aby chodil. Tam nie je problem. Aplikaciou v mobile by mal kontrolu ci sa dotycny scital, bez toho, ze by vedel sparovat ID ku konkretnej osobe. Potial je to v poriadku, v tejto faze su komisari mimo hry.

Ine je to v pripade preberania papierovych harkov, nikto nezabrani komisarovi, po jeho prevzati, poznacit si identifikator s konkretnym menom, pokial neberie harky za celu domacnost. Takze tu mame uz priestor pre pochybnosti a je to slabe miesto.

Rovnako, aj ked su identifikatory generovane nahodne a bezny clovek na statistike nebude schopny ich parovat k ludom, vzdy, minimalne na urovni administratora systemu, teoreticky tato moznost je, aj ked ju je mozne obmedzit na minimum a na konkretnych ludi.

V praci riesim obcas podobne problemy, aj ked ide o udaje v trochu inej rovine. Ale tiez spadaju pod prislusny zakon. Preto ma to zaujima.

Nepomozem si, ale stale tam ostane, aj ked minimalizovana, moznost zneuzitia tychto udajov, lebo je v hre ludsky faktor.

 

Pokial viem, tak v inych krajinach je to tiez o minimalizovani a kategorizovani pristupovych prav, pricom je to riesene aj moznostou pristupovat len k ciastkovym udajom, a nie k celkom. To znamena, ze sa znizuje moznost ziskania celkoveho obrazu. Ze dochadza k unikom tiez, je jasne, a asi to vzdy aj tak bude. Rovnako aj anonymita nie je stopercentna. Mozno najlepsie riesenie je svajciarsky (tusim) model, kedy sa vyberaju len vzorky z existujucich databaz a tie sa statisticky spracovavaju. Ich vyber je mozny nahodne, podla kriterii a moznost parovania sa eliminuje hned na zaciatku. Udaje sa jednoducho "odstrihnu" od ludi, uz vo faze vyberu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla zoznamu udajov zistovanych pri scitani je ako prvy udaj miesto trvaleho pobytu alebo obvykleho bydliska.

Ale ak sa pozriete do formulara pre obyvatelstvo, ziaden trvaly pobyt sa tam nevyskytuje(nevyplna sa). Pytaju sa len na miesto obvykleho bydliska a ak je zhodne s trvalym mate moznost to zaskrtnut(ak nie pokracujete).

 

Odkial to vedia?

Len citacia z clanku ohladne vcera prijateho zakona o mens.jazyku.

Obec sa môže dostať na zoznam viacjazyčných vtedy, ak sa v dvoch po sebe nasledujúcich sčítaniach obyvateľov potvrdí, že menšinoví občania s trvalým pobytom v danej obci tvoria najmenej 15 percent obyvateľstva

Teda ten udaj je potrebny, aj pre ine zakony.Este dve citacie.Ten prvy je zo stanoviska Úradu na ochranu osobných údajov

 

 

Úrad na ochranu osobných údajov SR preveril a zistil, že Ministerstvo vnútra SR poskytlo Štatistickému úradu SR na účel sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 z Registra obyvateľov osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia a adresa trvalého pobytu, ku ktorým priradilo poradové číslo záznamu. Štatistický úrad SR si k týmto osobným údajom vytvoril a priradil vlastný identifikátor (pri niektorých vyjadreniach bol použitý termín „bezvýznamový identifikátor osoby“, ktorý ale nevyjadruje skutočnosť, že identifikátor nemožno priradiť konkrétnej osobe, ale znamená, že identifikátor (číslo) neskrýva žiadne charakteristiky dotknutej osoby). Zákon č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 však číselný identifikátor obyvateľa nijak bližšie necharakterizuje (napríklad s akými údajmi, resp. osobnými údajmi obyvateľa má byť spárovaný) ani neukladá povinnosť obyvateľovi na

sčítací formulár číselný identifikátor obyvateľa nalepiť a žiadne podrobnosti o charakteristike, základných znakoch a o štruktúre číselného identifikátora obyvateľa neustanovuje ani Opatrenie Štatistického úradu SR č. 438/2010 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti v súvislosti s predmetným sčítaním.

A toto je zo zakona o scitani

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

a) vykoná sčítanie hromadne ubytovaných príslušníkov

Policajného zboru,

:smilieee: poskytne obci údaje z registra obyvateľov v rozsahu

potrebnom na určenie počtu obyvateľov prihlásených

na trvalý pobyt a o ich územnej identifikácii,

c) vytvorí číselný identifikátor obyvateľa na vyplnenie

sčítacieho tlačiva,

d) zabezpečí doručenie úradne pridelených číselných

identifikátorov obyvateľov do obce,

Zvlastne je ze mi to celkom nesedi, zakon a posobenie nasich institucii. Duplicitny identifikator apod. To si robia co chcu?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov