Skočiť na obsah

Povinná školská dochádzka


alamo

Odporúčané príspevky

základom vzdelávacieho systému, je základné vzdelanie

to by v ideále, malo dieťa miesto namemorovania haldy zbytočných faktov, naučiť ako sa učiť permanentne aj v dospelosti, ako sa orientovať v záplave informácii, triediť ich, a chápať ich vo väčších celkoch

to sa u nás na slovensku rieši, monolitickým a nutne monopolným, štánym vzdelávacím aparátom, ktorí v týchto úlohách tristne zlyháva, a vykazuje navyše abnormálnu neschopnosť zreformovať sa

navyše vznik súkromných škôl, a vytvorenie alternatív k vzdelaniu, obmedzujú požiadavky štátu na preukazovanie znalosti namemorovaných "faktov"

 

základné vzdelávacie inštitúcie vedené štátom, by mali slúžiť ako "sociálna sieť", iba pre tých ktorí sú "sociálny prípad", ľudia ktorí majú funkčnú rodinu ktorá je im schopná pomáhať, nemajú v týchto inštitúciách čo hľadať

a mali by si hľadať omnoho kvalitnejšie a platené vzdelanie inak

 

ako to riešiť?

 

treba zrušiť povinnú školskú dochádzku, a povinné školské osnovy..

to znamená nie zrušenie štátnych základných škôl (a ďalších vzdelávacích inštitúcií), ale to, že dochádzka do nich má byť NEPOVINNÁ

a nielen to, povinná školská dochádzka by nemal platiť ani do akýchkoľvek iných typov, vzdelávacích ústavov

a za odmietnutie posielať dieťa do školy, by nemal byť teda nijaký trest

 

nejaké námietky?

 

ps: akýsi neuveriteľný radikalizmus, sa ma zmocňuje, pri pohľade na to čo vidím

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslim ze aj napriek vsetkych nedokonalostiam su tie veci, ktore sa clovek (nedobrovolne) nauci ovela vacsim pozitivom ako moznost, ze ludia slobodne nebudu deti posielat do skoly, kde by sa aspon nieco naucili.

 

Povedzme ze statne skolstvo by tvorilo nie maximum, ale aspon ako-tak pouzitelny zaklad, ktory by bol plateny z dani - tak preco to rusit? Prave existencia sukromneho skolstva, ako alternativy, je jedno z rieseni.

 

Povinna dochadzka ludi nuti, to ano, ale zase to netreba s libertarianizmom prehanat. Myslim ze je dost jasne, ze mat nejake vedomosti je vzdy lepsie ak mat vedomosti nijke. Takze aj ked su ludia nuteni posielat svoje deti do skol, je to jednoznacne k prospechu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xenocide.. základná otázka je v tom, koľko percent rodičov, by sa na základné vzdelávanie svojich detí, totálne vybodlo?

dajme tomu že by niekto nemal dosť času na to aby svoje deti naučil čítať a písať sám, tak je jasné, že sa bude snažiť poslať ich do školy, ak mu záleží na ich budúcnosti

dajme tomu, že by niekto nemal dosť peňazí, aby mohol platiť súkromnú školu.. čo urobí ? každý deň ich sám odvedie, aspoň do štátnej ktorá je za darmo

koľko percent rodičov, by dnes na výzvu poskytnúť deťom vzdelanie, totálne rezignovalo?

 

ja si myslím, že by to bolo veľmi malé percento, zlomok percenta rodičov, ktorí sa o svoje deti absolútne nestarajú.. a to sú tí istý ktorí na svoje deti totálne kašlú už dnes..

a štát má preto povinnosť a právo deti im odobrať, a umiestniť ich do náhradnej starostlivosti

žiadna epidémia "analfabetizmu", by u nás nevypukla, ak bude základné vzdelanie nepovinné

 

navyše by vznikol tla,k na to aby súkromné platené školstvo skutočne vzniklo, a medzi týmito školami by sa následne viedla tvrdá súťaž o žiakov, a o to aby im ich rodičia zverili, teda o peniaze od rodičov

a tá súťaž, by sa viedla hlavne kvalitou vzdelávania, teda tým čo sa štát márne snaží dosiahnuť bezcieľnym reformovaním a papierovaním

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem ake velke % by sa na to vykaslalo, ale predsa len - toto je prilis vazna zalezitost, aby sa riskovalo, ze tu bude behat este viacej analfabetov ako dnes. A co by sa tym ziskalo? Nic.

Ti co chcu posielat deti do skoly - by na tom boli ako dnes. Ti co by sa na to vykaslali, by deti neposielali. Takze vysledok by mohol byt len v tom, ze by bolo viacej deti, ktore by neabsolvovali ani zakladnu skolsku dochadzku. Co mi naozaj nepripada ako pozitivny vysledok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to že by sa skutočne, začala zvyšovať kvalita vzdelávania ti nestačí?

navyše štátu by odpadla zbytočná povinnosť starať sa o niečo čo nezvláda, a nakoniec je v tom aj kontraproduktívny

veď skoro všetci, sa zhodnú na jedinom - "úroveň vzdelávania upadá"

a už dnes sa mnohé deti, naučia základné veci ešte pred nastúpením na základnú školu, hoci je to nepovinné, a podľa mňa vďaka tomu že je to nepovinné

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sutaz medzi statnym a sukromnym skolstvom existuje uz dnes od jasliciek az po univerzity. Tym, ze by sa zvysil pocet ludi, ktori by neabsolvovali ani zakladnu skolu by sa systemu nijak nepomohlo.

 

Koniec koncov, asi najdes staty, kde je vzdelavaci system kvalitnejsi ako u nas,ze? A tam maju zrusenu povinnu dochadzku?

Zase opakujes svoju klasicku chybu - vymyslis si nejaky napad, nedas si nijaku namahu o tom nieco zistit - a hlavne ci realita nie je nahodou v rozpore s tvojim napadom.

 

Ak myslis, ze je nejaky stat, kde maju lepsi system ako u nas - tak napis ktory.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je tvoj odveký argument "tento človek o tom nič nevie", používaš ho hlavne v momentoch keď ti chýbajú základné argumenty

sám si priznal že percento rodičov, ktorý by na poskytnutie základného vzdelania svojim deťom, úplne rezignovali nepoznáš

takže nemôžeš tvrdiť, že by u nás vznikla odrazu väčšia skupina "analfabetov", keby bolo základné vzdelanie nepovinné

 

áno, určitá "súťaž" u nás vznikla, ale je veľmi obmedzená, jedná sa o vyššie školy ktoré sú už nepovinné

a existujú aj nejaké základné súkromné školy, ...ale ako to povedať.., to sú školy pre deti naozaj bohatých rodičov

človek ktorý chodí do normálnej práce, si takú "elitnú" školu, nemôže pre svoje deti dovoliť

vytvára sa nám tu určitá "medzera", hm..

a pretože očakávam, že stav štátnych financií, sa zhorší tak že štát bude musieť mnohé štátne školy rušiť, zlučovať, a zvyšovať počet žiakov v triedach

dôjde nevyhnutne k tomu, že úroveň štátom poskytovaného základného vzdelania sa ešte viac zníži.. a tá "medzera" sa vtedy prejaví

 

riešiteľné je to len tak, že sa štát vzdá, kontroly nad "kvalitou" vyučovania, na súkromných základných školách, a prenechá tú kontrolu, na školy "stredné", to oni si budú vyberať svojich žiakov ďalej

ak sa štát zbaví kontroly, nad kvalitou vzdelania, stratí akákoľvek povinná základná školská dochádzka zmysel

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...
  • Pred 6 mesiacmi...

Čaplovič..

"nepodpíšem založenie žiadnej novej súkromnej školy.."

"na gimnázium len s priemerom 1.5.. samozrejme výnimky budú"

 

čo si o tom myslíte?

ja to hodnotím tak, že kým bude ministrom on nič sa nezmení a nevyrieši, bude pokračovať stagnácia a úpadok škôl na slovensku

"satan je Nejedlý.." -_-

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"na gimnázium len s priemerom 1.5.. samozrejme výnimky budú"

 

... a na gymnázium už len čistí jedničkári! :smile2:

 

Ale ... pokiaľ budú školy dostávať príspevok "na žiaka", teda podľa počtu žiakov, nie podľa kvality, tak sa z "pravidla", čí "príkazu" výnimky dajú nájsť. A už nikoho nebude zaujímať že triedy sú preplnené, že sú žiaci aj priemerní, že kvalita výuky nie pokrivkáva, ale kríva na obidve nohy ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

základom vzdelávacieho systému, je základné vzdelanie

to by v ideále, malo dieťa miesto namemorovania haldy zbytočných faktov, naučiť ako sa učiť permanentne aj v dospelosti, ako sa orientovať v záplave informácii, triediť ich, a chápať ich vo väčších celkoch

to sa u nás na slovensku rieši, monolitickým a nutne monopolným, štánym vzdelávacím aparátom, ktorí v týchto úlohách tristne zlyháva, a vykazuje navyše abnormálnu neschopnosť zreformovať sa

navyše vznik súkromných škôl, a vytvorenie alternatív k vzdelaniu, obmedzujú požiadavky štátu na preukazovanie znalosti namemorovaných "faktov"

 

základné vzdelávacie inštitúcie vedené štátom, by mali slúžiť ako "sociálna sieť", iba pre tých ktorí sú "sociálny prípad", ľudia ktorí majú funkčnú rodinu ktorá je im schopná pomáhať, nemajú v týchto inštitúciách čo hľadať

a mali by si hľadať omnoho kvalitnejšie a platené vzdelanie inak

 

ako to riešiť?

 

treba zrušiť povinnú školskú dochádzku, a povinné školské osnovy..

to znamená nie zrušenie štátnych základných škôl (a ďalších vzdelávacích inštitúcií), ale to, že dochádzka do nich má byť NEPOVINNÁ

a nielen to, povinná školská dochádzka by nemal platiť ani do akýchkoľvek iných typov, vzdelávacích ústavov

a za odmietnutie posielať dieťa do školy, by nemal byť teda nijaký trest

 

nejaké námietky?

 

ps: akýsi neuveriteľný radikalizmus, sa ma zmocňuje, pri pohľade na to čo vidím

 

:thumbdown:

tak teda som proti tomu v plnom rozsahu, veď ak niekto na to má chuť a prachy, tak si aj tak dá decko do súkromných škôl. Keby sa povinná školská dochádzka zrušila, našlo by sa kopa ľudí, čo by deti začali zneužívať podobne ako je tomu v mnohých krajinách, kde deti namiesto drania školských lavíc drú takmer zadarmo vo fabrikách či na poliach. trochu práce nikomu neuškodí, ani deťom nie, ale zas odtiaľ potiaľ. Hneď by sa našli "dobrodincovia" zo Západu, kitorí to doma majú zakázané, ale tu by na nich neboli žiadne páky, a mali by ešte lacnejšiu pracovnú silu ako majú z dospelých...ono by si nejakú tú skulinku v zákone isto našli.

:jaaaj: A ako by sa cigánske decká donútilo aspoň k tomu, čo dnes? Čo by bolo s tými, ktorí do tej školy chodia čo aj len zato, že musia, ale chodia.

Nie, ani za prasa, v nijakom prípade nie som sa zrušenie PŠD. :urcitenie:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Určite som za povinnú školskú dochádzku, deti musia mať základné vzdelanie, za neposielanie detí do školy, pokarhať žiaka zníženou známkou zo správania, rodičom za neposielanie detí do školy, za ktoré nesú tiež zodpovednosť, do zlepšenia situácie pozastaviť rodinné prídavky.

 

Po základnom vzdelaní by dieťa malo pokračovať aj v ďalšom štúdiu podľa dosiahnutých vedomostí , vybrať si školu, odbor ktorý ho zaujíma a aj podľa finančnej situácie, lebo žiaľ, nie každému dovoľuje finančná situácia ďalej pokračovať v štúdiu.

 

Mladí ľudia nech sa podľa možnosti vzdelávajú, čo najdlhšie, kvalifikovaných ľudí je stále nedostatok.

 

Čo sa týka gymnázia, keď šli študovať naši synovia v r. 2001 a druhý v roku 2002, tak bez skúšok šli čistí jedničkári a ostatných tak isto brali len s výborným prospechom, neskôr žiaľ už brali aj so slabším priemerom, a tí ako viem mali s učením problémy, ledva sa pretlkali.

Niekedy robia chybu rodičia, keď svoje deti tlačia do niečoho, na čo ich ratolesti nemajú.

Je to zlé, lebo potom tí múdrejší, schopnejší sa nedostanú do škôl , lebo ich miesta obsadia tí nesprávni, ktorí na to nemajú, odzrkadlí sa to na šúdiu , a neskôr aj v praxi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

http://spravy.pravda.sk/caplovic-planuje-obmedzit-pocet-prvakov-na-vysokych-skolach-p5g-/sk_domace.asp?c=A120713_103629_sk_domace_p23

 

nie su prachy. jedna prispievatelka v teme o caplovicovych znamkach napisala, ze to obmedzovanie na gymple bude pokracovat aj na vysoke skoly. Inak to nedava logiku. Su vykriky , ze smeraci chcu mat sprosty narod - ved ten je. Ci mat este hlupejsi. Je to mozne, ale ja vtom vidim ze niesu prachy. Nebude sa studovat. Mozno sa snazia to optimalizovat - mozno maju pravdu. Ale nech to povedia na rovinu. Ze stat na to nema.

 

Ako krachuju dochodky, zdravotnictvo aj skolstvo. Ved preco by aj nemalo. vsetko co zabezpecuje stat skor ci neskor konci.

 

Stat to nezvlada - proste mame takych politikov. Mozno keby tam boli ini skoncilo by to ovela skor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

S povinnou skolskou dochadzkou ma tento prispevok pramalo spolocneho, ale tak predsa.

Caplovicov navrh je kravina. Aby bol clovek technikom, tak musi v prvom rade technicky mysliet. To nie je nieco, co sa da nadrvit na vyske, to je nieco, co ma clovek istym sposobom dane a co svoje detstvo rozvija. Bez toho clovek kvalitnu techniku nedokonci.

Ak chce Caplovic nahnat na technicke skoly ludi, ktorym robi problem pochopit technicke suvislosti a principy, nemaju hlavu na to aby zvladli zlozitejsiu matematiku a studium su zvyknuti prechadzat bezduchym drvenim uciva, tak bud

a)Ich vacsina vyleti v prvom rocniku.

b)Este viac klesne uroven technickych odborov na Slovensku.

 

V kazdom pripade ludia, ktorych 'nazenu' na im neatraktivne odbory, obmedzenim humanitnych odborov, po studiu na 95% v tom odbore nezostanu.

 

Obmedzenie pseudo-vs-odborov je dobra vec, ale nahanat ludi na odbory, o ktore nemaju oni sami zaujem je kravina.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

a potrebujú deti učiteľa?

http://osel.cz/index.php?clanek=6386

to video je proste "pecka"..

 

hm.. pár rokov snaženia smerákov, a naša ekonomika a nevyhnutne aj vzdelávací systém, bude v stave, že k nám budeme musieť pozvať pána Sugata Mitru, aby do dier v stenách na ulici, v správnej výške pre žiakov "prvého stupňa", rozmiestnil verejne prístupné konzoly s prístupom na internet..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Zena kruzkovala. Boli aj 4 jednotky u prvakov(ona o nich tvrdi ze su sikovni), a asi 4 dvojky tiez pri prvakov. Trojky, neviem, vacsina 4 a 4 patky.

Mozno to bolo aj v minulosti. Ale je hroza ak to tak je z jednotkara sa za 3 roky stane prinajlepsom stvorkar.

 

 

Je mozne a pravdepodobne ze tych prvakov hodnoti - lebo "jej studentom" lepsie davam tomu 10-20%. Je to na tich detoch ci sa budu ucit. Ale aby sa z jednotkara stal stvorkar - to je pruser pre tie deti a to skolstvo(skolu) by som zrusil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

 

Zena ma v triede 9 ziakov z 13
deviatakov, co maju navrh na nejake karne konanie -pokarhanie triednou, riaditelkou, 3ka a 4ka zo spravania.

Myslite, ze tie deti budu niekedy pracovat na vas dochodok? Same sa o seba nebudu vediet postarat.

Ten test pochybujem,ze by z nich niekto spravil na 50%. Kopec by malo nulu spravnych tipnuti.

Teda tie platy podla mna nic nevyriesia. Ani genialni ucitelia.

Nieco treba zmenit.

Mam 6 rocne dieta co narok pojde do

skoly. Teda tie skoly si vsimam chodim na otvorene dni a vidim aj pedagogicky zbor.

Minuly tyzden sm bol na prezentacii skol a bolo tam viac riaditelov,zastupcov a ucitelov skol ako rodicov.

Moja zena mozno uci na tej najhorsej skole - vyzera presne tak alebo horsie ako ked som tam chodil ja - inak ostali tam dvaja ucitelia co ucili aj mna - ti dvaja maju cca 50 rokov a patrili a patria medzi najlepsich - ti mladi - trebars moja zena uci len druhy rok(minulz rok bola na strednej skole - nemyslim si o nej ze je horsia ucitelka- ako boli v minulosti-aj ked som ju ucit nevidel,ale poznam ju ako zenu ako matku).

Tie dve ine zakladne skoly - vyzeraju ako skoly na zapade - mozno aj lepsie a mozno aj lepsich ucitelov maju.

 

Tie 3,4 zo spravania dostanu biele dievcata. Vseobecne - nechodia do skoly - ako budu chodit do roboty? Nepocuvaju a vyrusuju - tie poznamky im pisu iny ucitelia - zena ich neuci. Ziadna ucta ani k spoluziakom,ani kucitelovi - kde sa to moze zamestnat. Ktory zamestnavatel bude riesit to co ten ucitel. A treti problem je co maju v hlave - a tamtoho naozaj vela nemaju.

 

Samozrejme problem podla mna je v rodicoch.

 

 

 

http://www.sme.sk/c/7026778/slovenski-ziaci-v-testovani-prepadli-su-vyrazne-za-priemerom-oecd.html

 

Ja som test spravil na 100 percent,ale zene som neveril spravila. Podla mna to lahke nebolo.

 

ALe zas neviem v com je problem - lebo mne sa rodicia nevenovali. Moj otec neprecital knihu - chodil som na klavir moja matka nema sluch a vzdelanie v tom aj ked som musel hrat hral som hocico - necvicil. Potom to pochobila,ze tam brnkam blbosti v 4 triede. V 5 tej som tam uz nemusel chodit.

 

Mna rodicia neucili. Matka mi pisala slohy aj na gymply - ak sa tam pisavali ale to bolo toposledne co robila. Mna nemala co naucit.

 

Ale aspon odo mna vyzadovali aby som sa ucil. Ja a sestra sme dosiahli VS vzdelanie. Sestra ho skoncila 94 a ja 2002.

 

Mna ucitelia nieze nezaujimaju - oni su velmi doleziti - ale ja si svoje deti naucim to co som vedel ja, ja svoje ucebnice mam - aj som si ich mozno ukradol ,niektore dopredu zaplatil(uz vtedy sa platili, ci to boli pisanky), ci neskor som zaplatil,ked som ich nedniesol.

 

Moje deti budu vediet aspon to co ja. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Deti za socializmu - tiez boli dute ako tram.

 

Rozpraval este zijuci profesor na gymply - mna ucil uz ked nebol alkoholik bol abstinent(ale ucil aj sestrru naany z nejakej sutaze ich nechal na nejakej stanici - vlastne on ostal na tej zeleznicnej stanici) - je to kamaratov otec.

 

Dal prihodu rozpraval ju zene a bol som pritom. Ucitel,ci profesor na gymply co chodil na nejaku inu skolu ucit dejepis. A daval v kuse 5.

A ten alkoholik mu povedal nech sa na to vykasle,nech sa nezoziera ze ich nic nenauci, s tym nic nezmoze oni aj tak maximalne strcia niekedy ruku do kravy aby si prdla.

A ten blby profesor,pri dalsej odpovedi,povedal - mate to za 4,lebo aj tak nic v zivote nebudete robit ako maximalne strkat ruku do kravy - to povedal detom. :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov