Skočiť na obsah

Besnota


Sniper

Odporúčané príspevky

Besnota je nebezpečná choroba, ktorá sa vyskytuje v menšej forme aj na Slovensku, najmä u líšok. Pred pár týždňami som videl video, na ktorom je človek nakazený besnotou. Prvé štádium besnoty, keď včas zasiahne lekár je liečiteľné. Preto keď vás pohryzie neznáma zver, treba okamžite vyhľadať lekára. Inkubačná doba môže byť 2 týždne až 6 mesiacov, záleží to od toho ako ďaleko je pohryznutie od hlavy, teda tam kde sa zvyčajne nachádza mozog, ďalej to závisí od toho akým kmeňom vírusu ste sa nakazili a pod. Prvé štádium sa prejavuje apatiou a neskôr poruchou osobnosti, v druhom štádiu choroby vírus besnoty už zasiahol nervový systém a choroba je prakticky neliečiteľná, úmrtnosť je takmer 100% (reálne je 100% natvrdo, ale v histórii sa vyskytlo veľmi málo ojedinelých prípadov, keď sa z toho nakazení ľudia dostali).

 

Muž na videu je postihnutý besnotou druhého štádia. Vyznačuje sa hydrofóbiu, nakazený človek má kŕče hltana a nedokáže sa napiť, má strach z vody.

 

http://www.mojevideo.sk/v/6e7b3d433d3c3a3c3c4338

 

 

Choroba sa ďalej prejavuje zvýšenou agresivitou, vtedy už je nakazaný človek veľmi nebezpečený pre svoje okolie. Smrť prichádza do troch dní. Preto si dávajte bacha na besnotu.

 

Výskyt besnoty vo svete (ružová farba)

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nedavno som videla vyjadrenia nejakeho statneho hygienika alebo veterinara, neviem presne uz koho

hovoril na margo odchytu tulajucich sa lisok - ze za posledne roky nebola ani u jednej zistena besnota, a to ich uz odchytili "zopar"

samozrejme opatrnosti nie je nikdy dost

 

je to trochu taky strasiak, zvelicovane mediami

 

video si nepozriem, nemam potrebu pozerat sa na ludske nestastie, a uz vobec nie formou videa

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na Slovensku bol posledny vyskyt u zvierat zaznamenany v roku 2006, u cloveka v roku 1990. Za to moze ale vakcinacia zvierat. Ked sa s nou prestane, tak sa to vsetko vrati na povodne hodnoty.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pamätám si ešte nie tak dávno varovné nápisy na okrajoch lesov, a kladenie návnad

je to fakt len pár rokov dozadu

a liečba je veľmi bolestivá, a treba ju robiť preventívne ...

/ spomeňte si na Radara z Mashu - tiež ho pohrýzol cudzí pes a absolvoval sériu bolestivých injekcií do brucha /

 

pamätám si, keď bol syn malý, boli z družiny na prechádzke, a spod jednej brány vybehol pes a chňapol ho za nohu ... a my sme museli aj s učiteľkou ísť hneď ako nás zohnala hľadať psa, aj s privolaným veterinárom, ktorý posúdil, či je ten pes v poriadku ...

a veterinár neustával, kým sme toho pesa nenašli ...

 

je to pár rokov dozadu, ale tak ako je teraz tu momentálne vymazaná besnota, sa hocikedy môže vrátiť ... pre zvieratá neplatia štátne hranice

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a liečba je veľmi bolestivá, a treba ju robiť preventívne ...

/ spomeňte si na Radara z Mashu - tiež ho pohrýzol cudzí pes a absolvoval sériu bolestivých injekcií do brucha /

Spominat si nemusim, tie injekcie som dostal tiez :D
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no paráda, to nezávidím ani trochu :D

 

Na Slovensku bol posledny vyskyt u zvierat zaznamenany v roku 2006, u cloveka v roku 1990. Za to moze ale vakcinacia zvierat. Ked sa s nou prestane, tak sa to vsetko vrati na povodne hodnoty.

 

stačí pozrieť na mapu, čo sem postol Axel ... plošnú vakcináciu netreba podceňovať, a európa je v tomto na špici, chvalabohu, aj keď nie ideálne ...

 

nebolo to také jednoduché ešte pred pár rokmi ísť okolo lesa, kde visel varovný nápis o besnote, hlavne keď človek o tej chorobe čo to čítal či vedel :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pes utiekol a majitela sa nepodarilo najst vobec, resp nikto nevedel koho ten pes je

tak som vcelickoval tri dni

 

s besnou liskou som mal tu cest nazivo v roku 1989, bola uz v takom stadiu, ze pomohla len brokovnica a spalit na mieste

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je to trochu taky strasiak, zvelicovane mediami

no neviem či je to až také zveličovanie. Podľa mňa je dobré ak ľudia o chorobe vedia a hlavne vedia ako sa chrániť a čoho sa vyvarovať.

Nič nie je lepšie ako dobre podané informácie.

 

Minule som videla veľmi zaujímavý dokument o besnote. Bolo to skôr o výskyte besnoty a o tom ako je veľmi premnožená vo východných krajinách.

Už presne neviem kde to bolo, ale majú tam plné nemocnice ľudí, ktorí čakajú na ošetrenie a na vakcínu proti besnote. Je tam aj viac západných lekárov, ktorí sa besnotou zaujímajú, keďže tam majú aj dostatok nakazených aj chorých u ktorých sa choroba už rozvinula majú dostatok "materiálu" na skúmanie.

Bez vakcíny je úmrtnosť naozaj 100%.

 

Preto vyvolal veľký rozruch prípad dievčaťa v USA, ktorá prežila besnotu. Určité postihnutie jej ostalo, ale je to dosť veľký zázrak a bol tam popísaný celý spôsob liečby, ktorý bol jedinečný a ešte nikdy neskúšaný. Bol to pokus a náhoda vyšla. Dievča uhryzol netopier.

Neviem či nie je jediná, ktorá besnotu prežila.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Strasiak to nebude, TBC bola u nas skoro na nule a zase sa zacina objavovat, aj ked zatial len na vychodev osadach. Dost hra ulohu aj migracia ludi z Ukrajiny a Ruska, kazdopadne ju tu mame znova.

To iste kvapavka. Tiez bola vykorenena a je tu zas.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a besnota je stopercentne smrteľná, ked nie je podchytená a liečená aspoň preventívne.

 

ja si len pamätám, že ten veterinár, ktorého sme viezli pri hľadaní psa v danej uličke, mal dosť malú dušičku, a viem, že nás nechcel strašiť, ale trochu o tom sem tam niečo utrúsil, a myslím, že bol vystrašený viac ako my ...

 

v prvom rade bol zodpovedný za svoj rajón a bolo to pár rokov po tom, čo sa na slovensku vyskytla besnota u človeka, a lesy boli plné návnad a tabúľ o besnote ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a besnota je stopercentne smrteľná, ked nie je podchytená a liečená aspoň preventívne.

Veru, ked prepukne, clovek si moze akurat rychlo spisat testament - ak to zvlada.

Aj ked som zaregistroval pripad, ze v US sa podarilo zachranit a vyliecit jedno dievca, u ktoreho besnota uz prepukla. Akurat detaily ako presne a ci boli aj dalsie vyskumy si nepamatam... Asi to bol ten pripad co spominala flora,hm.

 

Inac myslim, ze toto je choroba, ktoeru sa uplne zlikvidovat nepodari. V niektorych zvieratach moze existovat velmi dlhu dobu a oni budu prenasaci - takze sa v malej miere bude objavovat tu a tam. Riziko je asi hlavne v tom, ze pri nahodnom infikovani sa, vela doktorov by symptomy zrejme nespoznalo, kedze ide o uz dost exoticku chorobu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

byvam blizko polskej hranice a asi dva mesiace dozadu bolo vyhlasene, ze na polskej strane sa vyskytla besnota. a pri migracii divych zvierat je velmi pravdepodobne, ze sa dostala aj k nam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Besnota - co to je

 

Európska únia motivuje členské štáty k tomu, aby na svojich územiach zabránili šíreniu besnoty, respektíve, aby potláčali jej výskyt. V Poľsku, kde vykonávajú orálnu vakcináciu v takej podo­be ako u nás, besnota pomaly ustupuje. Kým napríklad v roku 2005 zaznamenali 134 pozitívnych prípadov, o rok neskôr ich bolo 78, v roku 2007 evidovali 67 a vlani 17 výskytov. V Maďarsku sú na tom pomerne dobre, pretože v minulom roku mali dva pozitívne prípady a v predchádzajúcich rokoch išlo len o sporadické výskyty. Česká repub­lika získala štatút krajiny bez výskytu besnoty 23. júna 2004, Rakúsko nadobudlo podobné postavenie v septembri 2008. Napriek tomu líšky v pohraničných oblastiach s krajinami, ktoré uvedený štatút nemajú, podrobujú orálnej vakcinácii. Na Ukrajine, ktorá nie je členom EÚ, je situácia oveľa vážnejšia. V minulom roku tam zaregistrovali až 1 323 pozitívnych prípadov besnoty. Súvisí to s tým, že orálnu vakcináciu líšok pre jej finančnú náročnosť nevykonávajú. Podľa D. Patschovej sa však prenosu nebezpečnej nákazy na naše územie nemusíme obávať. „Dostatočnou ochranou je celoplošná orálna vakcinácia líšok, v ktorej bude Slovensko pokračovať aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Okrem toho máme neoficiálne správy, že už aj Ukrajina pristúpi k takémuto riešeniu.“

 

Zaují­malo nás aj to, či odborníci dnes vnímajú riziko besnoty inak ako napríklad pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi. „Besnotu považujeme rovnako ako v minulosti za veľmi nebezpečnú náka­zu, prenosnú na človeka. U ľudí môže prebiehať bez zjavných príznakov, typických pre zvieratá. Podrobne sledujeme aj situáciu v zahrani­čí. Určite nezľavujeme z pozornosti, práve na­opak, zostávame v strehu,“ dopĺňa D. Polák.

Sme krajina bez besnoty ... ale zostávame v strehu
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 9 rokmi...

ked sme kedysi boli v Tatrách na dovolenke, vbehla nám do chatky veverička, splašila sa a ako behala a skákala po celej miestnosti, zasiahla pazúrikom aj moji vtedy 2-ročnú dcéru. Tú mladšiu. Keďže inkubačná doba je veľmi dlhá, ostali sme, len sme jej to vydezinfikovali, ale hneď ako sme sa vrátili domov, šli sme k lekárke a malá skončila na infekčnom na Kramároch, každý deň po 2 týždne jej pichali injekcie, vtedy sa to pichalo do bruška. Malá to znášala na také malé decko priam hrdinsky, a aj celý ten pobyt tam. Vyjedala sestričkám proviant, stala sa miláčikom oddelenia. Potom ako sa jej pobyt tam skončil, ešte sme 2x museli na preočkovanie. Vďaka tomuto nastúpila do jasličiek o 2 týždne neskôr a tam si vyslúžila prezývku Veverička. 

Keď asi o 10 rokov staršiu dcéru pohrýzla myš, už sa pichala vakcína ambulantne a stačili 3 dávky, len sme tam museli tuším 2 hodiny ešte ostať že na pozorovanie. 

celkom vtipné bolo, keď do ich triedy prišiel lekár a pýtal sa ich, kto bol v posledných tuším 2 týždňoch očkovaný, ona sa prihlásila a keď sa jej pýtal, proti čomu a zahlásila, že proti besnote, trieda vybuchla v huronsky rehot. Dcéra totiž bola vtedy za veľmi veľmi slušné a absolútne nekonfliktné dievča :) takže to vyznelo celkom smiešne.

Ako je to s vakcínami a ich užitím teraz, netuším, a dúfam, že ani nebudem musieť to zistiť na vlastné oči :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred týždňom pri večernom behu potomkovi vyrazil po nohe pes... behá už nejakých 10 či 15 rokov, ešte sa to nestalo,
ale pri prechádzke zo školskej družiny sa mu podobná vec stala ako prváčikovi... z brány vybehol malý čokel s nejakou babkou, a videl toľko nôh, tak rafol prvú, ktorá mu prišla do rany
mali sme okolo toho behanie, aj zverolekár, aj učiteľka, potrebovali nájsť toho psa... bol to domáci pes, starý kľuďas, ktorému na moment šiblo
zverolekár na neho pozrel a prehlásil, že besnota nehrozí, ale museli sme na tetanus

tento pes bol na vodítku, cinkali mu na krku aj známky, akurát ho venčili potme dve malé školáčky, vytrhol sa im a rafol po nohe
pekne širokú tlamu mal, na začiatku a na konci, zrejme spodné očné zuby prerazili trochu kožu na stehne...
hneď sme to pozreli a odiskutoval to z miestnymi kamarátmi poľovníkmi a psíčkarmi... besnota tu nehrozí, momentálne široko ďaleko nie je, rana sa pomaly hojí, akurát po diskusii s lekárom sa má dostaviť na tetanovku...

a potom že blesk neudrie dvakrát do toho istého miesta... po obakrát to bolo stehno tej istej nohy, akurát raz spredu a raz zozadu...

  • No neviem, neviem 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No jo, psie uhryznutia sa hoja pomaly kvoli tomu zoo, co maju v papuli. Mna psy cvakli pri troch prilezitostiach, ale vsetko od ludi, co som poznal plus moj vlastny, takze ziadne problemy z toho neboli. Len sa to pomaly hojilo.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 22. 9. 2020 at 14:16, game napísal:

...
a potom že blesk neudrie dvakrát do toho istého miesta... po obakrát to bolo stehno tej istej nohy, akurát raz spredu a raz zozadu...

a veru udrie. Segrin exsvokor bol už starý pán (miochodom, s ním sme aj ona a aj my vždy dobre vychádzali, bol to dobrý človek, zomre, čosi vyše 90r) mal vinohrady a večne sa v nich kutral. Raz tiež bol tam čosi robiť, ale zastihla ho búrka a ruups!!! Blesk ho trafil. Ujo padol, chvíľu nemohol vstať, ale po chvíli sa postavil a pokračovaťňl v práci.

O pár rokov zasa. makal vo vinohrade, zastihla ho búrka, blesk...a dedko padol na zem a na chvíľu stratil vedomie. keď sa prebral, zasa sa postavil a pokračoval v práci.

Toto mu vynieslo rodinnú prezývku Elektrický dedko.

Takže blesk udrie aj dvakrát a do toho istého.

 

  • Páči sa mi to 1
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...
Dňa 23. 9. 2020 at 9:48, Tono napísal:

Ja mám na besnotu asi "šťastie". Raz v detstve, vtedy som absolvoval asi 12 injekcií. A potom v dospelosti. Besnota bola laboratórne potvrdená. 

Dobrý deň, akým vyšetrením Vám besnotu potvrdili? Ďakujem pekne 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 hodinami, Nat napísal:

Dobrý deň, akým vyšetrením Vám besnotu potvrdili? Ďakujem pekne 

V detstve ma pohryzla mačka, ale besnota nebola laboratórne potvrdená, lebo mačku nenašli. Tak som dostal 12 injekcií preventívne.

S domácim kocúrom to už bolo iné. Odniesol som ho veterinárovi, nech sa na neho pozrie. Ten mi povedal, že vyšetrenie sa robí z mozgovej, alebo  z miešnej tkáme, takže ak chcem mať istotu, musí ho utratiť a hlavu poslať do laboratória. Veterinárovi sa kocúr nezdal besný, ale ja som nechcel riskovať. Poškriabal celú rodinu, ženu uhryzol aj do tváre. Pred tým to bol miláčik. Mal som aj výčitky, že som ho dal zbytočne utratiť.

Už si nepamätám presne za akú dobu prišli pozitívne výsledky na besnotu, ale telefonovali mi do práce, že sa mám okamžite dostaviť na infekčné oddelenie. Tam už bola celá rodina, žena, moje dve deti a susedia, ktorí nás navštevovali a mohli byť potenciálne s kocúrom v kontakte. Všetci, (asi 10 ľudí) sme tam hneď aj zostali. Dostávali sme vakcínu, ale žena, vzhľadom na poranenie na tvári a jeho dobu, dostávala aj hotové protilátky. Aspoň tak mi to lekár povedal.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred mnohými rokmi sme boli na dovolenke v taTRáCH, bola to vlastne naša prvá spoločná keď už sme mali deti. naša mladšia mala vtedy 2,5 roka. Staršia 4,5. Jedného dňa nám vbehla do chatky veverička, chytila paniku a začala skákať a behať hore-dolu, a pritom škrabla tú mladšiu do tváre. Pravdaže hneĎ nasledovala dezinfekcia, a pohotovosť v Poprade. Tam nám povedali, že stačí, keď po návrate domov pôjdeme na infekčné a budeme to riešiť, inkubačná doba je min. 7 dní (možno aj viac, už som zabudla, predsa len je to viac ako 30 rokov). A tak sa naša malá ocitla na kramároch na infekčnom, kde denne dostávala injekcie a pozorovali ju. jej inak nebolo nič, tak k nej púšťali chlapčeka asi6 ročného s podobným problémom, a pobyt v špitáli znášala dobre. Ešte aj potom sme 2x museli prísť asi po 2 či koľkých týždňoch ... malo to aj pozitívne účinky, naše dieťa sa nebálo ihiel. 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov