Skočiť na obsah

lopata555

Odporúčané príspevky

Aký máte na to názor ? A aké máte stým skúsenosti ?

My plánujeme že by sme zateplili panelák v ktorom bývam ... len stále váhame ... ale najprv sme sa rozhodli že si dáme aspoň vypracovať projekt že koľko by nás to cca asi stálo ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Oplatí sa to, funguje to ako termoska, takže v lete nemáš v paneláku taký hic a v zime výrazne ušetríte na kúrení.

Náklady sú v závislosti na veľkosti zatepľovanej plochy. 7 poschodový panelák vyjde zhruba na nejakých 70 000 € cca.

Pred zateplením však odporúčam vymeniť staré drevené okná za kvalitné plastové.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

súhlasím, plastové okná je dobre dať si urobiť predtým

pri výmene okien sa predsa len muruje, a farebné nové murivo po zateplení dostáva zabrať, aj pri najväčšej opatrnosti

neviem celkom presne, koľko sme ušetrili, máme spodný byt, pod nami studené garáže a pivnice, ale aj tam sme na stropy - pod byt nalepili polystyrénové dosky, a je to spolu s plastovými oknami a zateplením iný svet.

 

v lete neprepálené panely na zadusenie, v zime byt nevychladne tak skoro.

 

nám to robila firma ešte od bytového podniku, takže to splácame v nájomnom.

 

ale myslím, že dnes nebude núdza o firmy, len si nájdite nejakú s dobrým renomé

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak nahodou nebudu mat v baraku vsetci okna vymenene, dajte si spalety namalovat bielou farbou. Ak by si ti "oneskorenci" okna menili dodatocne, predsa len biely odtien sa "da trafit" skor, ako pripradny iny farebny odtien.

 

Pri vybere firmy davajte doraz na referencie /najnizsia cena este nemusi znamenat, ze firma je dobra/.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

My plánujeme že by sme zateplili panelák v ktorom bývam ... len stále váhame ... ale najprv sme sa rozhodli že si dáme aspoň vypracovať projekt že koľko by nás to cca asi stálo ...

 

urcite bude zalezat od regionu - kde to ma byt ?

my sa nevieme rozhybat so zateplenim uz asi tri roky, mozna nam tvoje skusenosti pomozu :o

ste spolocenstvo vlastnikov, alebo ina forma ? my sme totiz druzstvo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tam sme na stropy - pod byt nalepili polystyrénové dosky

 

To sa robilo u nás, len my máme pivnice tak bohovsky vyriešené, že najprv sme si ich museli pol dňa vypratávať aby sa murári vôbec k tým stropom dostali.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no... nechcem maľovať čerta na stenu, len aby ste s potom z bytu nesťahovali, keď sa nebudete vedieť zbaviť plesne...

my sme zateplili s EPS, dali plastové okná a za gaučmi, v rohoch a pod posteľami bola krásna, zelenkavá pleseň.

EPS ako taký na pleseň nemá vplyv. len keďže plastové okná neprepustia ani fuk, treba VETRAŤ, VETRAŤ, VETRAŤ! krátkodobo, aby nevychladli múry, ale intenzívne (stačí 3x denne otvoriť všetky okná na 5-10 minút). nebudú sa potom ani rosiť. pozor aj na sušenie prádla vo vnútri = vlhkosť

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no čo sa týka plesní dúfam že odborník bude vedieť správne určiť hodnotu rosného bodu a tým následnú hrúbku polystyrénu, a polystyrén by mal byť paropriepústný ... hádam, nevyznám sa vtom ... čiže každá rada je fakt vítaná :o
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Polystyren je na zaťepľovanie najhorši material. Ak sa niekde vyskytuju plesne, tak väčšinou prave kvôli polystyrenu.

Podľa mňa take zatepľovanie nema už skoro ani žiadne opodstatnenie. Veď kedy naposledy bola skutočna zima?! Uplne by stačilo natrieť to tou keramickou farbou, ktorou sa natieraju aj raketoplany. Superterm či tak nejako sa to vola. Izoluje to podobne ako klasicke zateplenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ono to zateplovanie zase nepojde takym rychlym tempom ... kedze patrite pod bytove druzstvo, predpokladam, ze aj ked mate byty odkupene, vsetky nalezitosti bude vybavovat druzstvo v spolupraci s vasim predsedom vyboru vlastnikov bytov /teda, ak uz nie ste SVB - Spolocenstvo vlastnikov bytov/.

Samotne zateplovanie sa moze robit iba na zaklade stavebneho povolenia. Podkladom k ziadosti je projektova dokumentacia a podkladom k projektu je odborny posudok. Aj posudok, aj projektovu dokumentaciu musia vypracovat osoby s odbornou sposobilostou.

 

Tam, kde su umiestnene pivnicne priestory, ci ine, nie obytne, teda nevykurovane priestory, tam bude potrebne alebo zateplit strop, alebo vymenit okna.

 

Co sa tyka plesni ... je nutne vetrat, vetrat, vetrat.

Stare drevene okna boli netesne, takze k prudeniu vzduchu predsa len dochadzalo, ale plastove okna uzatvoria vnutorny priestor "na fest" a vlhkost bytu sa nejako prejavit "musi" /to nezalezi na hrubke polystyrenu, ci ineho tepelnoizolacneho materialu. Ale projektant urcite vie, aku spravnu hrubku coho navrhnut ma/.

 

Len pre zaujimavost, ludom vznika plesen v byte po vymene okien aj v pripade, ze dom zatepleny nie je.

 

Pravdepodobne vsak nebudete mat sami na ucte dostatok financnych prostriedkov, takze budete musiet cerpat uver ... tiez je potrebny nejaky cas na vybavenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo sa týka plesní, závisí od lokality a použitia stavebných materiálov. Keď sme nemali zateplený činžiak a pôvodné okná, čo tam nasadili ešte v 70-tych rokoch, tak sme nikdy nemali problém s plesňami. Teraz máme činžiak zateplený a plastové okná a tiež nemáme problém s pleňami.

 

Keď sa rosia plastové okná v zateplenom dome či činžiaku, tak niekde bude problém. Nie som expert na toto, ale robiť by to nemalo. V prvom rade sa treba zbaviť vlhkosti. A buď tak, že sa pravidelne vetrá, ale treba vetrať tak, aby v byte bola stále teplo. Chlad pomáha udržiavať vlkosť. Treba kúpiť vlhkomer a sledovať aký je vlhký vzduch. V byte by vlhkosť nemala byť nad nejakých cca 45%. Ideál je asi niekde medzi 25-35%. Ja mám teraz v izbe 25%, často to padne aj na nejakých 10% (čo tiež nie je dobre), ale málokedy to vybehne nad 35%. Nad 70% je už zdraviu škodlivé. Dajú sa kúpiť všelijaké bazmeky, ktoré pohlcujú vlhkosť. Kvalitné odvlhčovače dosť spravia užitočného.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V byte by vlhkosť nemala byť nad nejakých cca 45%. Ideál je asi niekde medzi 25-35%. Ja mám teraz v izbe 25%, často to padne aj na nejakých 10% (čo tiež nie je dobre), ale málokedy to vybehne nad 35%.

 

Mne sa ta 25% vlhkost v byte stale zda malo. Nemas potom v byte pocit "sucha"?

optimálna vlhkosť v byte je 40 – 55 percent, u roztočových a plesňových alergikov do 50 percent

Lekári sa stretávajú s dvoma extrémami. Počas vykurovacej sezóny môže vlhkosť vzduchu v bytoch klesnúť aj na dvadsať percent. Takáto "atmosféra“ môže za vysušovanie slizníc dýchacích ciest a pokožky. Výsledkom sú spomínané popraskané pery, zápaly dutín, pokašliavanie.

Zdroj:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No tých 25% je spodná hranica, samozrejme niekomu môže vyhovovať viac. Nemám rád prekúrené izby (aj keď niekedy kúrim viac), ale pokým byt nie je prekúrený, tak 25% môže byť. Je to individuálne, v prostredí, kde sa nezvyknú držať roztoče môže byť vlhkosť aj 50%, inak nie, tie na vlhkosť idú ako včely na med. V každom prípade, ak sa v byte spozoruje pleseň, tak treba vlhkosť znížiť, to je všetko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...
Dneska sme mali schôdzu ohľadom zatepľovania. Dali sme si vypracovať projekt že koľko by to asi stálo 183300 euro. No neviem ale zdá sa mi to nejako veľa. Ja som to síce podpísal že stým súhlasím ale veľa nás nebolo. Tak sme sa dohodli len na tom že sa opýtame ešte dajakej inej firmy či by to nebolo o dačo lacnejšie ...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

Mno material na zateplovanie nie je az tak drahy, ale firmy pytaju neskutocne prachy za samotnu pracu.

Viem o com, pretoze toto leto som to ciastocne zazila.

Chcela by som dat zateplit aj povalu, pretoze tade moze ciastocne unikat teplo z chodby a viem, ze sa to oplati, asi sa tam nakoniec budem musiet prestahovat

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Takže nakoniec sa zateplovanie odsúhlasilo. Začne sa asi na jar. Teda aspoň by tak chceli. No nemám presné informácie kedže som sa schôdze nezúčastnil kedže som bol v robote... a moja náhrada slabo počúvala :D

 

Čo sa týka tej vlhkosti ja mám v období jeseň-zima okolo tých 40-50% a teplota 19-22 stupňov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Ahojte nejedna sa prave o zateplenie ale skor o znizenie zvuku od susedov. Kedze byvam v byte kde byvaju skor uz ludkovia po 60+ a podomnou babka pocuva nahlas radio alebo telku a aj nadomnou zase dalsia babka co tiez pusti naplno radio alebo telku. Plus vedla suseda co ma maldsiu dceru obcas vie spravit hluk tiez.

 

Planujem na jar prerobit konecne jadro v tom byte (kedze to je byt este po dedkovi a stavali ho neikedy v 80. - 85. rokoch a uz by bolo nacase to jadro spravit). A po jadre by som chcel dat fakt strop a vsetky steny zahlucnit alebo ako to nazvat. Nech nemusim pocuvat tie ich madarske omse a podobne blbosti. Neviete poradit ci uz firmu alebo podat nejake skusenosti z Vasej strany s tymto ? Dakujem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

Jovzin moc vymyslas...v panelaku budes mat vzdy hluk...mozes si dat po celych stenach nejaku zvukoizolacnu hmotu, ktora ti ale zmensi izby, zhorsi "vzdusnost" a aj tak budes furt nieco pocut...alebo si nalozit po stenach a stropoch plata od vajec...ale to zas vyzera zle (ale vela hudobnikov to pouziva na tlmenie)...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hudobnici isto nepouživaju plata od vajec...

 

Zvukova izolacia by ti isto pomohla. Ale musel by si oblepiť komplet cely kvader a to je dosť draha sranda. 1m2 sa pohybuje pri tej najjednoduchšej variante okolo 50€. Čiže 2-3 tisic € na každu izbu.

To zmenšenie izby nie je u tej jednoduchej varianty nič strašne, nejakych 1-1,5 cm na každej stene. To je ako by si dal na stenu sadrokarton. Zaleži na technologii a materiali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov