Skočiť na obsah

Polícia pripomína cyklistom potrebnú výbavu na bicykle


havarka

Odporúčané príspevky

to áno, ak by som robil horskú cyklistiku, či už turistiku, zjazdy alebo hocičo iné, zrejme by som sa chránil nielen prilbou, ale aj chráničmi na holene a chrbticu. za bikera sa však nepovažujem, profík nie som. tu na okolí máme väčšinou rovinky, do hôr sa dostanem zriedkavo. ..písal som o prírode, nie o "ťažkom a nevyspytateľnom teréne", to je rozdiel.

 

možno to pôsobí dojmom, že som voči cyklistickým prilbám zaujatý, ale tak to nie je. nech si to ľudia nosia na hlavách, mne to neprekáža. každý nech sa zariadi podľa svojho odhadu.

 

keď sme o tom začali debatovať, predstavil som si môjho starého otca, ako často šlapal na kolečku pre potešenie k jazerám, či ku hrádzi 5 km od svojho domu. viem si predstaviť že ak by sa ho nejaký chumaj (esenbák) spýtal prečo nemá na hlave prilbu, asi by s ním nakŕmil ryby. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď tak nad tým premýšľam, kedysi som na starom dedkovom bicykli s rúrou, nebola som o moc väčšia ako bicykel, jazdila po násypoch kilometre pri Váhu, dalo sa dostať až až ... veľmi ďaleko, na násype jedna uzučká bicyklami vyšľapaná "cestička", ostatné tvrdá tráva, nízke hrboľaté trsy, stačilo nabehnúť na taký trs, vybehnúť z cestičky a bolo veselo ... bez prilby, bez chráničov, s modrinami a krvavými kolenami a čo ... na dedkov bicykel dodnes nedám dopustiť, aj keď je už chudák dávno het ... ale bolo mi za ním pekne smutno ....

to bola cykloturistika : )

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

možno to pôsobí dojmom, že som voči cyklistickým prilbám zaujatý, ale tak to nie je. nech si to ľudia nosia na hlavách, mne to neprekáža. každý nech sa zariadi podľa svojho odhadu.

 

keď sme o tom začali debatovať, predstavil som si môjho starého otca, ako často šlapal na kolečku pre potešenie k jazerám, či ku hrádzi 5 km od svojho domu. viem si predstaviť že ak by sa ho nejaký chumaj spýtal prečo nemá na hlave prilbu, asi by s ním nakŕmil ryby. :lol:

Povinnosť nosiť na bicykli prilbu mimo obce bude súčasťou platnej legislatívy práve tak, ako napríklad používanie bezpečnostných pásov v aute. Je to druh povinnosti, aj keď jej nedodržaním ohrozuješ jedine seba. A je možné, že hlavne zo začiatku bude toto aj pomerne kontrolované. Ak by taká povinnosť mala platiť aj v obci, tiež si viem dosť ťažko predstaviť, že napríklad 75 ročná dôchodkyňa kdesi na dedine si nasadí prilbu, keď ide na nákup, alebo do kostola...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

veľmi dobre si uvedomujem, že tu rozprávate o platných predpisoch a legislatíve, Cactales. som odhodlaný vedome a opakovane porušiť zákon. :-)

 

vyjadrujem svoj postoj, ten je stále rovnaký. na svojom kolečku vo svojom voľnom čase budem jazdiť až do konca života tak, ako ma to teší. nedbám, že sa banda byrokratov pokúša silou-mocou nasadiť na moju makovicu prilbu, nech si len tie svoje papiere podpisujú aj naďalej. kým to nebudem sám považovať za potrebné, nič si na svoju hlavu nasadzovať nemienim.

 

čítal som informáciu o tom, že v USA je podľa štatistiky cyklistika druhým najnebezpečnejším športom, po basketbale.

viete, akým spôsobom sa podľa tej štatistiky zranilo najväčšie percento cyklistov?

pri prenášaní bicykla po schodisku panelového domu. :lol:

 

u nás cyklisti zomierajú najčastejšie pri autonehodách, príčinou tých úmrtí sú komplikované vnútorné poranenia, zlámané chrbtice, mnohonásobné zlomeniny. tam nijaká prilba nepomôže, ak za volantom sedí arogantný blázon (často vysoko spoločensky postavený), ktorý z toho navyše vyviazne beztrestne.

 

ak v lese zletím z bicykla priamo na hlavu a budem si pumpičkou zatláčať mozol, tak si kajúcne spomeniem na našich predvídavých zákonodarcov, ktorí sa ma snažili pred touto nepríjemnosťou uchrániť. sľubujem. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

valcik....kľud,po---ma---ly :) Nerozčuľuj sa,lebo tým najviac škodíš sebe :)

Berieš to príliš osobne.Všetkým nám je jasné,čo je legislatíva,čo je prilba,čo je bicykel a čo s tým každý z nás urobí ;)

Mňa jeduje niečo iné,ale to je tak trochu už mimo témy :lol: .Ale súvis tu je fest.

Mňa jeduje ten náš prístup.Vždy je to rovnaké.Niečo sa chystá,niejaka novelizácia niejakej vyhlášky.Časť verejnosti,ktorej sa tento problém týka nič nepodnikne ešte v štádiu návrhu novelizácie ;) .Vieme,kdo podáva návrh,kedy ide do čítania,kdo bude v parlamente za a kto proti,takže si vieme aj zrátať,či zákon prejde,alebo nie.Ale verejnosť stále nič nepodnikne.Naraz len zákon je platný a BUM ;) ....zrazu sme aktívny všetci aj tí,ktorých sa to absolútne netýka.Frfleme,bijeme sa do pŕs,ako to budeme obchádzať ako sa vyšmykneme postihom....neviem ;)

Podľa mňa by sme mali ako verejnosť reagovať už v príprave niejekej zmeny v zákone.Ak akákoľvek novelizácia prejde,tak ju treba rešpektovať,pokiaľ nedôjde k jej anulovaní,či pozmenení.Lebo na novelizáciu novelizácie sú naši politici - machri ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale verejnosť stále nič nepodnikne.

Verejnosť by aj podnikla, ale v každej poriadnej demokracii by mala schvaľovaniu zakonov predchadzať verejna diskusia. No u nas toto nefunguje.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

valcik....kľud,po---ma---ly :lol: Nerozčuľuj sa,lebo tým najviac škodíš sebe

pravda, pravda.. trocha som sa rozbláznil, ale v skutočnosti je mi to úplne ľahostajné, nechystám sa páchať atentáty kvôli zákonu o cyklistickej prilbe. písal som to s nadsázkou, nech sa trocha pobavíme.

 

máš pravdu v tom, že som doteraz návrh na schválenie tejto novely nijako nekomentoval, i keď som o nej začul prvé zvesti už dávnejšie. neviem si ani predstaviť, že by som kvôli každej navrhovanej novele zákona, s ktorou nie celkom súhlasím, bežal protestovať do Bratislavy s transparentom pod pazuchou.. :)

 

preto som sa rozhodol činnosť našich zákonodarcov v tomto prípade ignorovať. aspoň si užijem trocha srandy a adrenalínu, až ma budú naháňať po luhoch a hájoch kvôli pokute. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak v lese zletím z bicykla priamo na hlavu a budem si pumpičkou zatláčať mozol, tak si kajúcne spomeniem na našich predvídavých zákonodarcov, ktorí sa ma snažili pred touto nepríjemnosťou uchrániť. sľubujem. :lol:

preto som sa rozhodol činnosť našich zákonodarcov v tomto prípade ignorovať. aspoň si užijem trocha srandy a adrenalínu, až ma budú naháňať po luhoch a hájoch kvôli pokute. :)

Keďže sa má zákon týkať premávky na pozemných komunikáciách, tvoja jazda bez prilby po lese nikoho trápiť nebude. Inak, naši zákonodarci by mali už tento utorok rozhodnúť, či táto právna norma vstúpi do platnosti v pôvodne naplánovanom termíne - prvého októbra.

článok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vedel som, že naši ministri na mňa neuvalia bremeno cyklistickej prilby! :lol:

 

(..navrhovaná novela však nie je zlá, škoda že ju neschválili. zníženie maximálnej povolenej rýchlosti na 50 km/h v obci považujem za dobrý krok, to však nepatrí do tejto témy..)

 

chrust, ako vravíš. trocha sme si aspoň podebatili a môžme znova vysadnúť na bicykle. chlapci v oblekoch nech sa len ďalej handrkujú. kým sa dohodnú, tak najazdím najmenej ďalších 1000 km. :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

tak, máme to tu..

 

ak sú moje informácie správne, do platnosti vstúpil nový cestný zákon. podľa neho bude od 1. februára 2009 povinnosťou každého cyklistu nosiť prilbu počas jazdy mimo obce, deti do 15 rokov i v obci. okrem prilby, cyklisti i chodci na cestách sú podľa tohto zákona povinní nosiť reflexný odev, ak je znížená viditeľnosť.

 

 

(ak uvidíte cyklistu bez prilby, pravdepodobne som to ja. :- )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja sa chystám na nákup oblečenia a jednou z týchto bude aj prilba. Je dobre, že to tam dali. Takto aspon prinútia ľudí si ju dať a kúpiť. Však je to pre našu bezpečnosť. Je pravda, že doteraz som ju nemal, ale teraz mi nič iné ani neostáva. S tým reflexným oblečením bude asi problém. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ono si stačí na to zvyknúť ............. v iných krajinách to nie nič nevydané že treba mať prilbu atď ...............

 

edit ............. ani ja ju nemám budem si ju musieť kúpiť

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..Je dobre, že to tam dali. Takto aspon prinútia ľudí si ju dať a kúpiť. Však je to pre našu bezpečnosť.

súhlasím, že ten zákon má istý zmysel. no kým neuvidím, že bezohľadní vodiči sú na Slovensku patričným spôsobom trestaní za svoje priestupky, nepovažujem nosenie prilby pre seba osobne za nijaké plus v bezpečnosti.

 

S tým reflexným oblečením bude asi problém.

mne ako cyklistovi postačí pár reflexných pásov na batohu. ako vodič som sa presvedčil, že sú výborne viditeľné už z veľkej vzdialenosti, hlavne pri zapnutých diaľkových svetlách. podobné doplnky sa dajú za pár drobných kúpiť v každej cyklopredajni, sám už dlhý čas používam špeciálne reflexné pásy so suchým zipom, ktoré si podľa potreby nalepím zozadu na batoh alebo na rukáv.

 

neviem celkom presne, ako ten zákon definuje "reflexné oblečenie". už sa celkom teším, čo všetko sa dozviem, až ma čapne cestná kontrola. :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Valcik...

 

je pravda, že pri spôsobe jazdy niektorých vodičov nepomôže ani prilba. Ale aspon aká taká ochrana hlavy je potrebná. A keď chcem vybehnúť aj do lesa, tak potom je to už potrebná časť výstroja.

 

S tými reflexnými somarinkami na batoh si ma potešil. to je dobrá vec. Predpokladám, že v zákone to bude definované nejak takto, že netreba oblečenie, len nejaké časti výstroja, odevu na tebe musia obsahovať reflexnú časť, aby ťa bolo vidieť.

 

Spýtam sa otca, ten by to mal vedieť. Hlavne nový zákon ovládať. :lol:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..A keď chcem vybehnúť aj do lesa, tak potom je to už potrebná časť výstroja.

súhlasím, tiež som to do tejto témy už napísal. ak by som sa vybral do skalnatého či kamenistého, náročného terénu, bez prilby a ďalších ochranných doplnkov tam rozhodne nepôjdem. :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja prilbu nosim vždy keď jazdim na cestnom. Na horskom nie. Som za nosenie prilieb, ten zakon však nie je dobry. Mimo obce, kde mimochodom nie je veľmi husta premavka prilbu treba, no v meste, kde je kvantum aut, ju netreba. Unika mi zmysel...

 

Inak, je vôbec treba prilbu v lese? Kedže ide o cestny zakon a les nie je cesta?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mimo obce, kde mimochodom nie je veľmi husta premavka prilbu treba, no v meste, kde je kvantum aut, ju netreba. Unika mi zmysel...

V praxi by sa dosť ťažko presadzovalo napríklad aby 70 ročné dôchodkyne po dedinách chodili na nákup alebo v nedeľu do kostola s prilbou na hlave.

 

Inak, je vôbec treba prilbu v lese? Kedže ide o cestny zakon a les nie je cesta?

Sčasti to to táto vláda vyriešila zákazom jazdy na bicykli v lese mimo povolených trás. Ale inak, ani nový cestný zákon zrejme nerieši povinnosti účastníkov premávky mimo definovaných komunikácií (teda napríklad na poľných a lesných cestách).
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov