Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

to zemetrasenia a utrpenie nezmierni.

už len to, že sa priebeh dal sledovať v priamom prenose, bolo naviac, nemusia to byť zrovna emócie na úrovni plafónu, ale tie zábery musí, musel človek precítiť.

nie tak dávno sa zatriasli poháre v komárne, treba sa spýtať ľudí tam, ako to precítili

síce sme od tsunami ďaleko, ale ten pohľad bol dosť emotívny sám osebe.

japonsko sa z toho pozbiera, ich povaha je taká, že z každej katastrofy vychádzajú silnejší, ani neplytváme emóciami, len ten pohľad bol dosť hrozný sám osebe.

nemyslím, že plytváme emóciami, ale ešte raz som tie videá nepozrela, stačilo raz, ani sa tým nezaoberám, ale vidím to ... asi ako wtc, v oveľa väčšom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Slovensko je v seizmicky pokojnej oblasti. Takze sa ta to priamo netyka.

 

To je len zdanie a súhra viacerých faktorov, že je tu klud. Všetky susedné štáty sú na tom lepšie ako Slovensko. Ale s takým Tureckom alebo Talianskom sa to nedá porovnať.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je len zdanie a súhra viacerých faktorov, že je tu klud. Všetky susedné štáty sú na tom lepšie ako Slovensko. Ale s takým Tureckom alebo Talianskom sa to nedá porovnať.

Tak uplne nie...v zemetraseniach su polsko, ukrajina aj CR na tom "lepsie", rakusko a madarsko "horsie". Ale toto su rizika, ktore mozeme na stastie v nasich koncinach dost prehliadat.

Na drhej strane - keby ktorymkolvek slovenskym mestom zatriaslo nieco cez 6 richtera, panelaky asi vsetky a vacsina dalsich budov by isla dole ako domino. Videl som to v praxi a z vizualneho pohladu to je nieco uzasne. Z praktickeho, pokial by to naozaj malo nastat - desive.

 

A ked si to tak clovek vezme...pred 100 rokmi by jednak sprava o takomto nestasti do vacsiny sveta ani nedosla, kde by dosla by nesposobila nijake velke emocie, a bez ohladu na emocie by mala nulovy dopad na ine krajiny (co sa vdaka ekonomickej previazanosti teraz neda povedat)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som tak chora z toho japonska... :thumbsup: mam obavu co sa este udeje...

reportaz sk novinara na mieste v spravach bola trhajuca srdce... a napriek tomu, co sa tam deje su ludia neskutocne disciplinovani...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel..

 

Tamta mapa je mozno az prilis hruba? Tieto su od profikov. Trosku som ich zmensil, ale je tam myslim vidiet rozdiel. Prirodzene, CR, Polsko a Ukrajina su prakticky cele "biele".

Michodom, Japonsko je z pohladu zivelnych rizik v podstate peklo.

 

Inac, ked som sa rypal ohladom fukusimy v technickych detailoch, upozornili ma na jeden "detail". Totiz, kriticky bod bol, ked sa tsunami preliala cez zabrany a zaplavila elektraren, cim vyradila bezpecnostne systemy a pod. Samotne zemetrasenie kolaps nesposobilo. Pointa je ale v tom, ze Fukusima mala ochranne mury proti tsunami.... do vysky 6 m.

Tsunami mala cca. 10m.

V podstate "stacilo" aby ten mur bol o nejakych 5m vyssi - co nebol nijaky technicky problem - a aj ked by boli problemy, sucasna katastrofa by sa asi nekonala.

post-2312-0-39501700-1300264687_thumb.jpg

post-2312-0-46208100-1300264694_thumb.jpg

post-2312-0-89581500-1300264699_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel..

 

Tamta mapa je mozno az prilis hruba? Tieto su od profikov. Trosku som ich zmensil, ale je tam myslim vidiet rozdiel. Prirodzene, CR, Polsko a Ukrajina su prakticky cele "biele".

 

No ČR, Poľsko a Ukrajina sú preto prirodzene biele, lebo prvá mapka zobrazuje len Rakúsko, druhá len Slovensko a tretia len Maďarsko. Či máš konkrétne mapky aj pre ČR, Poľsko a Ukrajinu? Inak nehádam sa, ja najradšej by som bol keby Slovensko bolo biele a je logické, že čím južnejšie tým aktivita bude silnejšia, keďže africká platňa sa tlačí na eurázijskú.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mam konkretne mapy pre uplne cely svet, len sa mi tu nechcelo hadzat vsetky krajiny - je nemala babracka s exportom :thumbsup:

A hlavne som chcel ukazat, ze nie vsetky susedne krajiny su na tom lepsie ako SK - ale z pohladu zemetraseni praveze o nieco (fakt malu trosku) horsie.

 

Na Sk ma tusim okrem ineho vplyv tlaku dosky apeninskeho poloostrova, ale pravdu povediac - viac ma zaujimali vysledky, ako dovody "preco to tak je". Polsko, Ukrajina su proste stabilne, tam prakticny nehrozi nic.

Ono tak vobec v SVE nedava velky zmysel brat tieto rizika do uvahy, to by sme sa mohli zblaznit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tu máš ten "status preložený do češtiny, od štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť

http://www.sujb.cz/?c_id=1079

 

prírodná katastrofa, sa momentálne mení na humanitárnu.. a asi aj sociálnu..

japonská spoločnosť nie je taká heterogénna, ako sa na prví pohľad zdá, v japonsku majú "páriov"

http://en.wikipedia.org/wiki/Burakumin

kasty (niečo podobné ako v indii) boli zrušené v 19. storočí, ale proti prežívajúcemu "kastovníctvu" sa tam bojuje dodnes

k burakumin ktorí sú "eta" - "ľudská špina", patrili (a bohužiaľ dodnes patria) aj ľudia ktorí sa narodili telesne postihnutý

japonsko aj keď je vyspelá spoločnosť proste nepatrí ku kresťanskému svetu

po jadrovom bombardovaní k ním pribudli aj ľudia trpiaci chorobou s ožiarenia..

vedomie toho v akom postavení sa ocitli tý čo prežili, je v japonskej spoločnosti ako mokvavá rana

preto ten až iracionálny strach..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.sme.sk/c/5812333/obeti-cunami-mozu-byt-desattisice-mrtvych-nema-kto-hlasit.html

 

japonské úrady, evidujú ako mŕtvych len telá ktoré sa našli

a ako nezvestných, iba tých ktorých niekto nahlási, že chýbajú

a keďže asi nezostal ani nikto kto by nezvestných nahlásil, bude to asi veľmi zlé

 

"Asi 17-­tisícové mesto bolo len jedným z mnohých v prefektúrach Fukušima, Mijagi či Iwate. V meste Minamisanriku zmizlo desaťtisíc obyvateľov, v štrnásťtisícovej Šizugawe chýba podľa domácich asi polovica ľudí. Podobne sú na tom aj 23-tisícová Rikuzentakata, polovičná Onagawa či ďalšie mestá. Dokopy je to podstatne viac, ako aktuálne uvádzaných 15-­tisíc mŕtvych a nezvestných."

 

a to zatiaľ hlásia, len z niekoľkých miest

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vie mi niekto vysvetlit tento matematicko-fyzikalny chaos ?

V okolí budovy, kde sa nachádza obslužný personál, stúpla radiácia na úroveň okolo 3000 mikrosievertov (uSv) za hodinu. Pre porovnanie: úrovni 1000 uSv môže byť človek vystavený jeden rok bez toho, aby utrpel ujmu na zdraví.

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5810842/radiacia-vo-fukusima-i-neklesa-ani-po-zhodeni-vody.html#ixzz1GvsP4HR6

 

pri prepocitani sa mi to v porovnani s normou zda byt bud privela, alebo malo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto je celé nejaké choré..

svet si asi povedal japonci sú vyspelí národ

 

ako to že v momente keď došlo k zemetraseniu na haiti, alebo keď sa niečo zomelie v nejakej rozvojovej krajine, v ten moment niekto začne organizovať humanitárnu pomoc..

a teraz všetci "humanisti" ktorí sa tomu venujú "24 hodín denne" čušia

pri tom v japonsku, začínajú umierať aj ľudia ktorí prvotnú katastrofu prežili, nemajú dostatok jedla, nemajú lieky nemajú palivo, nemajú vodu..

toto nie je len zlyhanie japonska, ktoré sa s "kultúrnych" dôvodov nedokáže rozhýbať k tomu ab, vyhlásilo - nestačíme na to, potrebujeme rýchlu pomoc

ale aj zlyhanie humanitárnych organizácii

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uprimne povedane - myslim ze prehanas.

 

Jednak od uplneho zaciatku, hned po zemetraseni japonsko rozbehlo obrovske humanitarne akcie kde zapojili podstatnu cast armady. Tak isto vznikaju zbierky po celom svete, takze nikto necusi, nikto na to nekasle.

 

Ale si zabudol, ze problem je niekde inde. Nema totiz zmysel posielat do japonska spacaky a konzervy natierkovej pomazanky. V japonsku toho maju dost. Problem je v infrastrukture, takze je problem dostat potrebne veci ktore su - na miesta, kde su potrebne. A to nijaka zbierka ani humanitarna pomoc nezmeni.

Samotne prace japonci taktiez zvladaju, cize nie je potrebne posielat buldozery - aj tych maju dost.

 

Zachranny plan pre zopar milionov ludi nie je mozne vypracovat, nie je to v silach nijakej krajiny. Takze teraz nikto nezlyhal, len to trva dlhu dobu - ale to je logicke. Ked sa to porovna s inymi zemetraseniami porovnatelnej sily zistis, ze obeti je ovela menej - a zachranne prace pokracuju ovela lepsie. Kdeze zlyhanie...toto je ukazka toho, ako vyspela krajina s obyvatelmi na urovni zvlada kataklyzmu neuveritelnym sposobom.

 

A japonsko pomoc prijima, len si uplne spravne vyberaju tu specializovanu, potrebnu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nejde o podcenenie katastrofy, ale o reakciu na nu a o to, co by nejaka pomoc zmenila...deky dva tyzdne na ceste lodou, alebo vylozene na letisku bez toho ako ich niekam dopravit. 200 dobrovolnych doktorov, ktori by sa plietli pod nohy 5000 japonskym. Stany, ktore nemas ako dostat tak kam treba.

Toto nie je Haiti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@alamo

Pozri sa, od zemetrasenia ubehlo tyzden. Skus si spomenut ako to u nas vyzeralo tyzden po povodniach..k niektorym obciam sa nedalo stale dostat. Japonsko zvlada katastrofu podla mna az neskutocne dobre a prvotnou prioritou je obnova infrastruktury, a tam spravili za tyzden obrovsky pokrok.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Len dodatok k tej medzinarodnej pomoci japonsku - stacilo sa kuknut na net, hned prva vygooglena strana je toho plna. A staci si pozriet datumy - pomoc zacala prichadzat prakticky okamzite.

 

http://www.latimes.com/news/nationworld/world/la-fgw-japan-quake-relief-20110315,0,2084512.story

 

http://www.cbsnews.com/stories/2011/03/13/501364/main20042646.shtml

 

http://abclocal.go.com/kabc/story?section=news/local/los_angeles&id=8015279

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nikto asi nebude tvrdit, ze to je pre japoncov malina - zvladnut takuto trojitu katastrofu.

Ale idu na to asi jedinym moznym sposobom, ktory ma vysledky...a zjavne zvladaju miliony "malickosti" ako je tato nizsie.

 

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/228755-japonci-opravili-zdevastovanou-silnici-za-sest-dnu.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

japonci majú trochu iný prístup k pamätihodnostiam ako my, a neviem ako si budú pripomínať túto katastrofu

ale tento "prírodný výtvor", by podľa mňa mali zachovať

Obrázok

http://i.idnes.cz/11/033/cl6/IPL39fa6c_Japan_Earthquake_TOK834.jpg

http://i.sme.sk/cdata/1/58/5820861/17.jpg

celé to mesto bude treba postaviť nanovo, a niečo také ako "pamätihodnosť" čo by lákalo turistov v ňom nebude

 

edit.prel.na FTP.g.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tsunami zachytená na videu najprv vyzerala celkom "nevinne", ale behom minúty zmenila ulicu na rozbúrenú rieku :o

 

http://www.mojevideo.sk/v/6e7b3d433d3d3841384338

 

axel, prosim ta, hod sem link na to videjo, co si sem dal..

 

To som nalinkoval priamo flv súbor a neviem už ktoré video na stránke k tomu súboru patrí. Nalinkuj príspevok keď to chceš niekam poslať.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dneska zasiahlo silnejšie zemetrasenie aj Barmu . . .

Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 malo epicentrum v kraji Shan,

ktorý leží na východe Barmy a hraničí s Čínou, Laosom a Thajskom.

Doterajšia bilancia: minimálne 75 mŕtvych a 111 zranených (zatiaľ)

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov