Skočiť na obsah

Arch Linux


Jur

Ste spokojni s Arch Linux?  

1 člen hlasoval

  1. 1. Arch Linux je kvalitny OS?

    • Ano
      1
    • Chystam sa skusit
      0
    • Stacilo!
      0


Odporúčané príspevky

Zdravim Vas

 

Tak ako mozno mnohy z vas som si aj ja povedal jedneho pekneho dna (tych peknych dni bolo omnoho viacej), ze od mrcvosoftu uz nechcem ani len fotku windowsu

 

toz pri tak velkom vybere Linuxu som sa dlho nevedel rozhodnut, ktory si vybrat

 

par rokov dozadu pocas uz spominanych peknych dni som zacal s Fedorou este vtedy bola novinka 5, cize to bolo uz fakt dost davno a potom som presiel, ked som sa naucil celkom dobre robit vo fedore na gentoo co bolo fakt super distro

 

toz nejaky cas som sa tomu nevenoval a potom po "genialne" vykakanom OS zvanom Vista dosiel Windows 7, ktory aspon ja si myslim je celkom super teda bol

toz teraz ma zase vytaca uz aj tento system, zacalo to zranim ramu ked po nainstalovany vsetkych ovladacov uz zacina na 700 po nainstalovany par programov a jednej hry je uplne v pohode na 900 aj giga ram

neskor som bol ohureny restartovanim sa stale dokola, no a po prvom nainstalovany mi po polroku uzivania tochto systemu (a to cistim registre aj obcas defrag) mi proste nahodilo uvitaciu obrazovku Win a to stacilo

 

neskor mi uplne odpalilo disk, ked som mal nainstalovany tento OS, ale to nemusi byt Windowsom

 

No a tak som sa rozhodol pre Linux a chcel som pokrocile distro a ked som nasiel Arch tak som vedel, ze ten linux si dam na cely notebook bez windowsu

 

Cely stastny ako vzdy (nwm preco) som instaloval svoj novy OS tesil som sa ako maly chalan a ked som ho nainstaloval tak som tam nasiel toto

 

myslite, ze som bol smutny alebo prekvapeny? nie urcite nie mna uz Linux neprekvapi, aj keby sa na obrazvovke po instalacii Linuxu objavilo nasrane tak ma to neprekvapi pretoze vo svojej podstate sa tam vzdy aspon u mna po instalacii Linuxu objavi nasrane

 

tak este, ze mam aj druhy pocitac som nabehol na internet a nejake fora po pomoc a super hned som nasiel navod ako pokracovat v riadku co mna osobne naozaj bavi aj ked to tak mozno nevyzera :lol:, samo trebalo sa prihlasit ako root atd to mi bolo vsetko jasne, toz uz jasne mi nebolo, ze ked som sa chcel dostat do nastavenia balickov pacman "/etc/pacman.conf" napisalo mi ze pristup zamietnuty alebo permission denied a to som bol prihlaseny ako root a heslo som si nastavoval uz pocas instalacie a ked som potom to heslo zadal tak mi ho normalne zobralo a pisalo tam, ze som root inak hned som skusal aj /etc/rc.conf a tiez zamietlo

 

siel som na ceske forum archlinuxu no pri registracii mi pisalo, ze pred necelou hodinou sa zaregistroval niekto s takou istou IP ako mam ja a ze budem mosiet pockat hodinu necelu, tak som restartol modem a davaj ho znovu, a co sa nestalo? uzivatel s mojim mailom vraj uz zaregistrovany je :D

 

tak tam boli dvaja moderatori alebo admini a mali tam icq tak som im pisal, ze o co ide toz neozvali sa este dodnes, co uz su take 3 tyzdne, samozrejme nanich necakam a hned na druhy den som tam zas bachol 7-mu a az taky som bol rad, ze mam zase Windows :D

 

no a inak nevzdavam sa urcite mne osobne sa aj napriek vsetkym tym klasickym zaciatkom (tak ako aj s Fedorou a Gentoo - 3 hodinovu textovu instalaciu) sa mi tento Linux pozdava a po porieseni tychto trablov chcem ten Linux nainstalovat na cely notebook

 

Len naozaj nwm preco ma nechcel pustit do nastavenia pacmanu co je vlastne pre pokracovanie instalacie nevyhnutne - teda aspon myslim

 

dik za kazdu radu :D

 

 

 

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toz uz jasne mi nebolo, ze ked som sa chcel dostat do nastavenia balickov pacman "/etc/pacman.conf" napisalo mi ze pristup zamietnuty alebo permission denied a to som bol prihlaseny ako root a heslo som si nastavoval uz pocas instalacie a ked som potom to heslo zadal tak mi ho normalne zobralo a pisalo tam, ze som root inak hned som skusal aj /etc/rc.conf a tiez zamietlo

 

Pokiaľ chceš editovať súbor v konzole, malo by to ísť s použitím príkazu nano (prípadne s použitím iného editora v konzole, v danom prípade ako root):

 

nano /etc/pacman.conf

alebo

 

nano /etc/rc.conf
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to Cactales

 

sakra je zopar priruciek na nete, ale nie dobrych, som pozeral nejaku slovensku a tam bolo len napisane, ze teraz upravime /etc/pacman.conf, ale nebolo tam napisane co treba dat do konzoly, teraz som to nasiel v nejakej ceskej prirucke dokonca tam pisu este aj

nano -w /etc/pacman.conf

tak sa pustim do toho, pojdem podla tejto prirucky a hadam :D

 

dakujem :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

moja rada, ak nie si s linuxom kamarat, na zaciatok skus user friendly distribuciu co ma co najsirsiu komunitu na svete (napr debian a jeho odnoze ubuntu/kubuntu, ktore su velmi bfu friendly)...

 

ak chces editovat subor, v kazdom linuxe najdes editor vi, ktory je sice pre windows usera na zaciatok strasne chaoticky, ale je to velmi mocny nastroj

 

ak napises vi /etc/pacman.conf tak ti ho otvori...spravis zmeny (predpokladam ze si predtym nastudujes na nete ako sa vi ovlada) a ked das file zapisat, zistis ci mas prava ci nie...ak budes ako root, na 120% ti ho ulozi a prepise...ak ti vyhodi hlasku ze na to nemas prava, ale v tom pripade nie si root aj ked si to myslis

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zdar Nokia :D

 

ja uz som v Linuxe pracoval, tak ako pisem v prvom prispevku, a teraz asi myslis edtor vi alebo je este aj nano a ten nano som pouzival uz aj pri prvotnej instalacii.

 

a taktiez som zadal heslo root uz pri prvotnej inst. a ked som sa potom prihlasil ako root tak mi to heslo aj akceptoval

 

a potom to vyzeralo Takto tak nwm to som root, ci?

 

jednalo sa naozaj asi len o to, ze v tej prirucke nebol napisany spravne kod, no a ja som tam skusal pisat stale len

 

/etc/pacman.conf

a mi to vyhadzovalo stale, ze "permission denied''

 

no a potom mi poradil Cactales aby som tam napisal

 

nano /etc/pacman.conf

a tiez som to potom nasiel aj v dalsej takej prirucke takze teraz to pravdepodobne pojde :D

 

No tak dnes som sa do toho pustil a uz pisem z Arch Linuxu :D

 

bachol som tam KDE a je to super os teraz sa este bavim s instalaciami roznych balikov a kodekov

 

skoda, ze ako uzivatel nemozem instalovat a v podstate nemam skoro ziadne prava, ale v tom je aj bezpecnost a vlastne mi to ani nevadi ako root si nastavim a nainstalujem co chcem a potom uz len ako bezny uzivatel uzivam super os :)

 

a inak v linuxe som milo prekvapeny, ze kolko vela veci teda programov tu uz je a zopar som ich este doinstaloval a mam super os, ziadne zhananie na internete ako vo win, ale pekne vsetko cez pacmana, fakt super, som rad, ze som sa do toho pustil :)

 

v podstate aspon u mna je to s Linuxom tak vzdy, ze na zaciatku kukam na to, ze to asi odinstalujem, ale potom je to ovela lepsi os ako win a taktiez bezpecnejsi a taktiez sa nemusim bat, ze ma niekto z mrcvosoftu pozve na nejake sudne jednanie, lebo ked si to clovek zrata, ze za kolko penazi ma nelegalneho softu v compe, tak to je hadam aj na basu :D

 

tak sa majte :lol:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

S tým, žeby bol Firefox v Linuxe pod iným názvom som sa stretol iba raz. Išlo o situáciu, keď boli súčasne aktuálne a aktualizované dve verzie Firefoxu, 3.0 aj nová 3.5.Tá 3.5, aspoň v (K)ubuntu existovala chvíľu pod iným názvom. Možno pôjde o niečo podobné aj v tvojom prípade. Názov programu v takom prípade asi nezmeníš, môžeš si premenovať odkaz a zmeniť ikonu v K-menu alebo na ploche. Ďalšia možnosť je použiť Firefox stiahnutý zo stránok Mozilly.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj v prípade ktorý som spomenul sa balíček inštaloval ako Firefox aj keď po nainštalovaní figuroval už pod iným názvom. Pôjde zrejme o trochu upravenú verziu Firefoxu. Ale skús sa ešte pozrieť či sa tento prehliadač spúšťa v K-menu alebo v konzole spúšťa príkazom firefox alebo namoroka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cez konzolu firefox, ked tam dam namoroka, tak vyhodi nejaky error not found

 

udajne tu (/etc/rc.sysinit, /etc/issue) su miesta, ktore je vidno, cize tam sa da pravdepodobne zmenit aj nazov linuxu a mozno aj nazov prehliadaca :cem:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

predpokladam ze pacman je nejaky balickovy system...preto ti to nainstaluje tak ako je ten balicek nastaveny

ak si priamo z webu firefoxu stiahnes nejaky rpm, deb alebo aky balicek a rucne nainstalujes, ci dokonca zdrojaky a klasickym makeconfig a make tak by si mal mat klasicky firefox

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zdrojaky a klasickym makeconfig a make tak by si mal mat klasicky firefox

 

Firefox a ďalšie produkty Mozilly nie je potrebné ani kompilovať. Stiahnutý tar.bz2 archív stačí rozbaliť do zvoleného adresára, napríklad do /home/USER alebo ja v takom prípade používam adresár /opt . Ide to ale mimo správcu balíčkov, takže niektoré pluginy bude možno potrebné presmerovať cez symbolický link (napríklad do /opt/firefox/plugins).
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zdravim sefici

 

noz aj to co pisete som uz skusal, ale to iste mi tam nahodilo, ale na jednom nemenovanom Linuxovom fore :) som nasiel, ze skoro kazdy ma taketo trable ci uz pri arch alebo dokonca aj fedore debiane atd, to je jedno, ale tam pisali najprv cez vyhladavac zadat (tam kde sa pisu adresy webove obycajne normalne) "about:config" a tam sa ma na riadku general.useragent.extra.firefox napisat firefox, lenze ja som tam uz firefox napisane mal, takze som mal firefox, ale pod vyfetovanym nazvom namaroka

 

no a potom tam nejaky typek pisal, ze mam pouzit firefox z AUR, co aj zabralo, uz mam normalne Firefox konecne ^_^

 

ak by nahodou este niekto mal takyto trablik, co je mozne na Arch, tak dam navod :cem:

 

Edituj ako root subor /etc/pacman.conf:

nano /etc/pacman.conf
Vloz do neho nasledovne pre i686:

[archlinuxfr]

## The french Archlinux communities packages

Server = http://repo.archlinux.fr/i686

 

alebo pre x86_64:

[archlinuxfr]

## The french Archlinux communities packages

Server = http://repo.archlinux.fr/x86_64

 

Potom si cez Pacman ako root nainstaluj program yaourt:

pacman -Sy yaourt
Po nainstalovani yaourt si mozes repozitar archlinuxfr z pacman.conf vymazat. yaourt vie okrem repozitarov pracovat aj s AUR. Prepinace su rovnake ako pri pacman. Takze firefox-pgo nainstalujes ako pouzivatel tymto prikazom:

yaourt -S --noconfirm firefox-pgo

inak bude to fest dlho v konzole pracuvat, vraj ma tento balicek do 1gb, no nwm, ale teraz v pohodke facha :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

preinstaloval som arch znovu a tak som dal znovu aj ten balik firefox z AUR a nema to 1GB, to tam niekto na tom fore kecal, pretoze som pozeral pracu siete, stiahol nejaky balik 49MB a potom uz len kompiloval v konzole, ale vobec nic nestahoval, inak cele to trva asi hodinu a pol, co je dost

 

Ja sa povazujem za trpezliveho cloveka, ale Arch vydrzal u mna viac ako tyzden, teraz uz mam Win ^_^ 3 krat som ho nahadzoval nanovo, tak ma presvedcil, ze ten system aspon pre mna nie je dost stabilny :) a to som likvidoval aj Win, ale toto je moc :)

 

najhorjsie je, ze si uvedomujem vyhody toho linuxu, tak ale teraz aj nevyhody :) ja to zase linxnem, ale niekedy neskor, mam dojem, ze ten linux este stale nenahradi Win :) a ja nechcem mat dualboot bud win alebo lin :cem:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov