Skočiť na obsah

Ako si nájsť lepšiu prácu?


Tomáš

Odporúčané príspevky

Iste to poznáte keď sa človeku nedarí a stále má len také posledné 300 eurové zamestnania. Veľa krát bolo už aj v správach že si je ťažké nájsť dobrú prácu. Ľudia sa tlačia na vysoké školy, je čoraz viac ľudí s diplomom, vedia anglicky, niekedy aj 2 svetové jazyky a tým už vytláčajú z pracovného trhu nevzdelaných chudobných sedliakov z malých miest. Jediná šanca je neustále chodiť na rekvalifikačné kurzy ale aj to niekedy málo rieši. V jednej téme ktorá nieje na to zameraná padla reč o tom že som si bol robiť PC kurz aj napriek tomu že sa nerozumiem do počítačov. Jeden diskutujúci mi povedal že sa mám venovať niečomu do čoho sa rozumiem. Takže tu zakladám tému o tom a pre tých ktorí by sa chceli zlepšovať, naučiť sa jazyk, spraviť si kurz, externe študovať a všetko čím sa dá vylepšiť šanca na pracovnom trhu.

 

Napríklad ako by som vedel zistiť že v čom som dobrý? Všetko sa dá naučiť. Nerozumiem sa do počítačov lebo ma to nik nenaučil. Ale na to sú školy aby nás naučili. Často však je problém že pracovná doba znemožňuje externé štúdium či návštevu kurzov. Ak však dáme výpoveď v práci tak zase nemáme z čoho financovať tie školenia. Jedine že vydržať u nejakého "otrokára" 5 rokov, našetriť si a dať výpoveď lenže aj vtedy nám úrad práce hľadá zamestnanie a keď dačo nájde treba nastúpiť lebo odmietnutie ponuky je nespolupráca s úradom práce a nasleduje vyradenie z evidencie. Potom už ide len možnosť byť dobrovoľne nezamestnaný, platiť si sám odvody a niekde brigádovať alebo pracovať na čierno kde si môžeš ty určiť pracovnú dobu.

 

Ale ak viete aj nejaké iné možnosti ako zvyšovať kvalifikáciu bez konfliktov s pracovnou dobou (teda zosynchronizovať to) tak napíšte aj vy svoje skúsenosti alebo čo ste počuli od známych a podobne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ľudia sa tlačia na vysoké školy, je čoraz viac ľudí s diplomom, vedia anglicky, niekedy aj 2 svetové jazyky a tým už vytláčajú z pracovného trhu nevzdelaných chudobných sedliakov z malých miest.

Ako môže človek s diplomom vytláčať z trhu nevzdelaného chudobného sedliaka? Človek s diplomom sa snaží dostať na pozície na ktoré treba VŠ, pozície kde netreba VŠ sú práve obsadzované tými "nevzdelanými chudobnými sedliakmi" a tam sa nikto s VŠ asi tlačiť nebude. Okrem toho žiadny titul a ani diplom ti nezaručí isté miesto s minimálne 1000€ platom, pretože vysokoškolákov už máme pre náš malý pracovný trh nadbytok (ako kde a ako ktorých). Skús si nájsť dobrého murára, ale možno budeš dlho hľadať. Potom sa však nediv, keď si zapýta 10€ na hodinu.

 

Potom už ide len možnosť byť dobrovoľne nezamestnaný, platiť si sám odvody a niekde brigádovať alebo pracovať na čierno kde si môžeš ty určiť pracovnú dobu.

Na takéto výmysly kam chodíš? Vymýšlaš si ich sám alebo ti niekto pomáha?

 

 

V súčasnosti sledujem, že sú žiadaní ľudia, ktorí ovládajú remeslo a keď sú vo svojom fachu majstri tak nie je pre nich problém si zarábať aj 3000€ mesačne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Potom sa však nediv, keď si zapýta 10€ na hodinu.

To je pravda. Takýto všelijakí opravári, alebo čo robia plastové okná a všeličo podobné veľmi dobre zarábajú. Tam sa je tiež ťažko dostať. Tak bolo to myslené všeobecne. Nielen kancelária ale hocijaká lepšia robota. Napríklad sú fabriky ako Bosch a pod. kde dobre platia aj za prácu pri linke. Len ako sa tam dostať?

 

Na takéto výmysly kam chodíš? Vymýšlaš si ich sám alebo ti niekto pomáha?

To niesu výmysly ale realita. Podrobnosti si môžete o tomto si môžete prečítať v téme: Ako bojovať so zamestnávateľmi.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale ak viete aj nejaké iné možnosti ako zvyšovať kvalifikáciu bez konfliktov s pracovnou dobou (teda zosynchronizovať to) tak napíšte aj vy svoje skúsenosti alebo čo ste počuli od známych a podobne.

 

u nás to platí tak že ak sú snami spokojný tak nám umožnia aj dajaké tie možnosti k štúdiu, napríklad tak že jeden deň odrobím 16 hodín a mám 4 hodiny nadčasu a takto sa to nazbiera a neskôr s to môžem vybrať

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Často však je problém že pracovná doba znemožňuje externé štúdium či návštevu kurzov.

 

ale nevrav

sama som studovala externe, sice po vikendoch, aj tu na fore su ludia, ktori zvladali skolu aj pracu zaroven

navyse ak su napr vyuky v piatok, da sa dohodnut so zamestnavatelom, ze si piatky nadrobis v tyzdni (samozrejme zavisi aka pozicia, a aky pristup)

 

skor mam pocit, ze sa ti nechce, a potrebujes sa stale na nieco vyhovarat, nadavat na system, ze to ti vsetci okolo su ti zli a neschopni, to nie ty :cotisisi:

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To niesu výmysly ale realita. Podrobnosti si môžete o tomto si môžete prečítať v téme: Ako bojovať so zamestnávateľmi.

 

Záleží v akej firme pracuješ. Ak ide o výrobné molochy ako Samsung tak je to možné. Dopočul som sa od jednej mojej známej, vraj predstavitelia AU Optronics, teda firmy, ktorá buduje v TN fabriku pre vyše 3000 ľudí, sa pýtali bývalého primátora Cellera, či sa dajú zákony tak obísť aby mohli fyzicky trestať zamestnancov. V prípade firmy odnekadiaľ z Ďalekého východu by ma to ani neprekvapilo, však nedávno bola kauza s nejakou kórejskou firmou čo to robila.

 

Ja tiež nemôžem o sebe povedať, že som spokojný so všetkým, ale robím všetko preto tak, aby som spokojnejší bol. Preto si chcem dokončiť VŠ, lebo to čo študujem ma baví, ale samozrejme nepočítam, že sa o mňa budú za dva roky trhať, tak preto si rozbieham biznis v úplne inej oblasti, aby som mal do budúcnosti istotu, aby som sa vedel sám o seba postarať a nespoliehať sa na "firmy" čo by ma mohli zamestnať. Tiež si viem zanadávať, ale dôležité je sa k niečomu rozhýbať a najlepšie je robiť to čo máš najradšej, namiesto neustáleho sa sťažovania.

 

skor mam pocit, ze sa ti nechce, a potrebujes sa stale na nieco vyhovarat, nadavat na system, ze to ti vsetci okolo su ti zli a neschopni, to nie ty :cotisisi:

 

No asi tak.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale nevrav

sama som studovala externe, sice po vikendoch, aj tu na fore su ludia, ktori zvladali skolu aj pracu zaroven

navyse ak su napr vyuky v piatok, da sa dohodnut so zamestnavatelom, ze si piatky nadrobis v tyzdni (samozrejme zavisi aka pozicia, a aky pristup)

 

skor mam pocit, ze sa ti nechce, a potrebujes sa stale na nieco vyhovarat, nadavat na system, ze to ti vsetci okolo su ti zli a neschopni, to nie ty

Behužel nemáš pravdu. Je to tak ako píše Axel Wers. Väčšina takýchto firiem má taký postoj k zamestnancom že v sobotu máš byť v práci a keď odmietaš nadčasovať tak ťa vymeníme za niekoho kto bude ochotný chodiť. To som sa pýtal vedúcich a povedali že nemám vymýšlať. Buď pracujem alebo chodím do školy. Ale ak vieš o nejakej firme čo by to dovolila tak daj vedieť. Musíš sama uznať že keby som dal do životopisu že cez soboty nechcem pracovať a piatky potrebujem mať voľné ako by na to pozerali? Na úrade práce kebyže poviem že chcem prácu kde sa pracuje len cez pracovné dni čo by mi asi povedali? Ale ak neveríš ja to spravím. A potom ti napíšem ich reakcie.

 

Záleží v akej firme pracuješ. Ak ide o výrobné molochy ako Samsung tak je to možné. Dopočul som sa od jednej mojej známej, vraj predstavitelia AU Optronics, teda firmy, ktorá buduje v TN fabriku pre vyše 3000 ľudí, sa pýtali bývalého primátora Cellera, či sa dajú zákony tak obísť aby mohli fyzicky trestať zamestnancov. V prípade firmy odnekadiaľ z Ďalekého východu by ma to ani neprekvapilo, však nedávno bola kauza s nejakou kórejskou firmou čo to robila.

Však presne o toto ide. Keď som si robil maturitu externe z 3 firiem ma prespustili za to že som nepodpísal sobotný nadčas a nešiel som aj napriek tomu že som mal 5 pracovných dní odpracovaných. Spýtali sa: Nebudete chodiť ani jednu sobotu? Tak to nejak vybavili na personálnom a prepustili ma. V týchto firmách sa častokrát ľuďom otvorene vyhrážajú že kto nepodpíše dodatok o nadčasoch nemusí zajtra prísť. Ale to vysvetli tej tam hore aby nabudúce nepísala veci typu že sa mi nechce a vyhováram sa. OK ak je taká múdra tak mi zaplatí školu ak ma prepustia kvôli tomu že nechcem nadčasovať cez víkendy?

 

Tak ale nepíšeme sem kvôli vytváranie flame ale bavíme sa o tom ako by sa dala zvýšiť kvalifikácia kde je najväčšia prekážka zosynchronizovanie pracovného času so školou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hladaj problem na zaciatku...maturitu si si robil externe, to jest predpokladam ze si mal ucnovku s vyucnym listom...zacal si karieru vo fabrikach, ktora je vhodna pre ludi s vyucnym listom...ak by si si spravil maturu hned a zamestnal sa v lepsej praci ako za pasom, postupne by sa ti lahsie aj uvolnovalo do skoly...tak isto som studoval externe...sefovia ma pustali na skusky uplne kludne, niektori mi dokonca dali den plateneho volna (nie dovolenku) ked som mal skusku...ale uvedom si ze pracujes vo firme kde si cislo, nahraditelne...a nemozes od nich ocakavat ze sa ti budu snazit vyjst v ustrety...oni su tu pre tvorenie zisku, ty za pasom si "varianta robota" ktory robi beznu mechanicku pracu...oni potrebuju aby ten system bezal ako svajciarske hodinky, co im clovek co vypadava neumoznuje...

teraz, kedze si si takto nastartoval karieru ti ostava len jedno...ziadne kurzy, ziadne skoly na zaciatok ale samovzdelavanie vo svojom volnom case...mas internet, naucit sa mozes vsetko mozne...nauc sa a dokaz sa predat...ked to dokazes, najdes lepsiu pracu a tam ti budu aj studium skoly tolerovat

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Napríklad ako by som vedel zistiť že v čom som dobrý? Všetko sa dá naučiť. Nerozumiem sa do počítačov lebo ma to nik nenaučil.

 

Ja ti teraz splasnem tu tvoju bublinu, ludia co sa vyznaju do pocitacov, resp. do hocicoho ineho, sa vacsinu naucili sami. Vo volnom case studovali, zistovali, skusali. Nie tyzden, mesiac..ale roky sa svojej zalube venovali (ja sa napr. pocitacom venujem +/- 17rokov, a drvivu vacsinu toho co viem, som sa naucil sam).

Nikto do teba znalosti nenaleje, zacat musis sam, od 0. Casom sa objavia ludia, ktori ta usmernia, ale vacsinu musis vzdy spravit sam.

 

Ziskavanie vedomosti je dlha a zlozita cesta.

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podobne ako Dark...pocitacom sa venujem tiez cca 17-18 rokov...sice som si spravil skolu, co ma v nazve informatiku, ale to co robim a robil som, som sa naucil uz davno predtym sam...nelutuj sa a zacni od seba...

ako sa niekde hovori "pomoz si a aj pan boh ti pomoze" (a to som ateista)...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nokia to zabila! :-) Takže netreba robiť žiadne flamez na mňa iba sa na to pozrieť z môjho hľadiska:

 

maturitu si si robil externe, to jest predpokladam ze si mal ucnovku s vyucnym listom

Presne tak.

 

zacal si karieru vo fabrikach, ktora je vhodna pre ludi s vyucnym listom

Presne tak lebo vtedy som ešte tú matúru nemal.

 

.ak by si si spravil maturu hned a zamestnal sa v lepsej praci ako za pasom, postupne by sa ti lahsie aj uvolnovalo do skoly...

Veď aj na tej maturite som bol jediný kto pracuje u ,,výrobného molocha" väčšina tam bola buď na materskej dovolenke (ženy) čo využili ten čas na získanie vzdelania, alebo (chlapi) čo robili také fajnové roboty ako kuriér, obchoďák, dedinská pekáreň, OVB poradca a pod. Sú to zamestnania kde sa dostane človek len cez známosť.

 

.ale uvedom si ze pracujes vo firme kde si cislo, nahraditelne...a nemozes od nich ocakavat ze sa ti budu snazit vyjst v ustrety

Presne a keď niekto čítal tému ,,ako bojovať so zamestnávateľmi" sami členovia fóra uviedli také prípady o ktorých vedia že to bolo ešte aj v porovnaní fabrík brutál. Bohužaiľ nieje doba ako za komunistov že ešte firma podporí človeka ak chodí do školy. Súkromník sa správa k svojim zamestnancom ako páni k svojim vazalom za feudalizmu. Keď má robotu musíš tam byť, neexistuje aby si chýbal. Ak sa nevieš dostaviť tak sa to berie tak že nie si ochotný robiť tak tu nemáš čo hľadať.

 

oni su tu pre tvorenie zisku, ty za pasom si "varianta robota" ktory robi beznu mechanicku pracu...oni potrebuju aby ten system bezal ako svajciarske hodinky, co im clovek co vypadava neumoznuje...

Presne o tomto hovorím tam hore. Možno práca na stavbe by ešte mohla byť taká kde by tolerovali soboty keďže tak vypadne jeden človek tak sa nič nestane. Ale to sa všeobecne žiadnemu súkromníkovi nepáči ak mu ľudia vymýšľajú že vtedy a vtedy nemôžem lebo... Potom si povie aj druhý že keď on môže v sobotu chýbať tak ja prečo nie? A už to ide. Napríklad v tlačiarni to bolo také že miesto toho aby mi držali palce na mňa ešte ukazovali a frflali že oni musia aj cez soboty pracovať kým ja si budem chodiť do školy, stále to vyhadzovali na oči aj vedúcemu keď dával podpisovať papier s nadčasom. Tak to vyriešili tak že mi povedali že za dverami čaká stovka ľudí čo by radi pracovali aj tých 6 dní v týždni a vážili by si to že nejakú prácu vôbec majú. Týmto mi jemne chceli naznačiť že môžem ísť. V druhej firme povedali na rovinu celej smene: Tu je papier so súhlasom na nadčas nadrámec toho čo udáva zákonník práce a kto to nepodpíše v pondelok nemusí ani prísť. A teraz študuj pri takýchto podmienkach. Nevieš dokedy ti budú tolerovať tie soboty, nevieš kedy prídeš o príjem.

 

ziadne skoly na zaciatok ale samovzdelavanie vo svojom volnom case...mas internet, naucit sa mozes vsetko mozne...nauc sa a dokaz sa predat...ked to dokazes, najdes lepsiu pracu a tam ti budu aj studium skoly tolerovat

Takže vlastne Nokiin príspevok pre mňa uzatvoril túto tému. Je to tak a takto to aj spravím. Napísal to naozaj dobre.

 

Takisto veľmi dobre napísal aj Darkman :-)

 

Vo volnom case studovali, zistovali, skusali. Nie tyzden, mesiac..ale roky sa svojej zalube venovali (ja sa napr. pocitacom venujem +/- 17rokov, a drvivu vacsinu toho co viem, som sa naucil sam).

Presne tak. Aj sám tvrdím že od čias keď som došiel prvý krát za Axelom Wersom aby mi poradil s PC a nevedel som ani princíp antivírového programu, nevedel som čo znamená skratka ICQ, teraz toho viem oveľa viac. Určite sa ti nevyrovnám lebo máš viac ako 10 rokov praxe ale na tých pár rokov viem toho veľmi veľa ak to porovnám.

 

Takže si napísal niečo podobné ako Nokia. Buď sa budem učiť sám alebo sa nikdy nikam nepohnem. To je realita. Ja som len chcel zopár názorov od vás. Veď na to sú fórumy vymyslené.

 

.sice som si spravil skolu, co ma v nazve informatiku, ale to co robim a robil som, som sa naucil uz davno predtym sam...nelutuj sa a zacni od seba...

Áno presne tak! Nokia aj Darkman mi prehovorili do duše. Ale predsa sa spýtam. Akú informatické kurzy existujú, napíšte vlastné skúsenosti. Ty si Nokia akú informatiku absolvoval? Čo to bolo za školu?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak by si si spravil maturu hned a zamestnal sa v lepsej praci ako za pasom, postupne by sa ti lahsie aj uvolnovalo do skoly...

S tým maturita nič nemá, maturita sa možno počítala pred 20-25 rokmi, dnes sa už nikto nepozerá na maturitu, berie sa to ako samozrejmá vec, ktorá nerozhoduje o tom, že Fera s maturitou budeme púšťať na skúšky a Jano bez maturity bude robiť. Ja keď som sa v '97 zamestnal v jednej firme tak vďaka maturite spravili zo mňa vedúceho jedného úseku, ale v ďalších zamestnaniach nikdy nepozerali na to, že keď mám maturitu tak budem zaradený na lepšie miesto. Skôr si to kladú len ako podmienku pre prijatie do zamestnania a potom je to šumafuk.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ty si Nokia akú informatiku absolvoval? Čo to bolo za školu?

 

Fakulta hospodarskej informatiky na ekonomickej univerzite v BA

 

S tým maturita nič nemá, maturita sa možno počítala pred 20-25 rokmi, dnes sa už nikto nepozerá na maturitu, berie sa to ako samozrejmá vec, ktorá nerozhoduje o tom, že Fera s maturitou budeme púšťať na skúšky a Jano bez maturity bude robiť. Ja keď som sa v '97 zamestnal v jednej firme tak vďaka maturite spravili zo mňa vedúceho jedného úseku, ale v ďalších zamestnaniach nikdy nepozerali na to, že keď mám maturitu tak budem zaradený na lepšie miesto. Skôr si to kladú len ako podmienku pre prijatie do zamestnania a potom je to šumafuk.

 

Axel mam pocit ze velmi selektivne citas, alebo neviem ci som sa nejasne vyjadril...ta matura zohravala tu rolu, ze ak by ju mal hned, zacne karieru inde ako za pasom vo fabrike, co mohol akurat s ucnovkou...a od toho by sa mu dalej lahsie odrazalo do studia...nie ze od matury zalezi, ci ho veduci smeny pusti do skoly alebo nie...ak by mal maturu a bol sikovny, praca za pasom by sa mu asi aj vyhla

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne tak. Ja som už mala v 17-tich maturu. A hneď normálny flek. Horšie (zatiaľ) nebolo.

 

Asi by mal seknúť s robotou a ísť na nejakú nadstavbu. Teda neviem či existujú nadstavby so zameraním na počítače programovanie a pod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ta matura zohravala tu rolu, ze ak by ju mal hned, zacne karieru inde ako za pasom vo fabrike, co mohol akurat s ucnovkou...

 

Určite s maturitou by mohol mať o niečo lepší flek, pretože maturita sa na mnohé pozície požaduje ako podmienka (minimálne u mňa to vždy tak bolo, že maturita bola minimum), ale to že má maturitu mu nezaručí, že zamestnávateľ mu bude poskytovať nejaké výhody alebo mu vyjde v ústrety. V dnešnej dobe zamestnávatelia nerobia príliš veľké rozdiely medzi tými čo ju majú a čo ju nemajú. Poznám prípady, keď už ani Bc. nemusí stačiť.

 

 

Asi by mal seknúť s robotou a ísť na nejakú nadstavbu. Teda neviem či existujú nadstavby so zameraním na počítače programovanie a pod.

 

Ale určite existujú. Lenže ja si neviem predstaviť Tomáša ako programátora a to mám veľmi bujnú predstavivosť. A dnes mi prišiel z jeho emailovej adresy ďalší spam!
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel vsak nikde netvrdim ze to, ze ma maturitu mu vybavi ochotu zamestnavatela....citaj prosim poriadne

len to ze vdaka mature by mal lepsi flek a nasledne na lepsom fleku by mal lepsiu sancu ako za pasom, ze bude zamestnavatel milsi, ochotnejsi ako ti ryzojedi v samsungu a kii...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No však ja čítam poriadne. Ja len hovorím, že žiadna maturita nie je zárukou lepšieho fleku. To už skôr skúsenosti a prax môžu zaručiť. Ak sa dvaja záujemcovia budú hlásiť do nejakej firmy a jeden z nich bude mať maturitu (a zároveň bude bez praxe) a druhý ju nebude mať, ale bude mať napr. rok praxe (a ak v danom obore tak to už je veľké plus), tak je vysoko pravdepodobné, že ten bez maturity s praxou môže byť zaradený na lepšie miesto ako ten s maturitou bez praxe. Maturita platila za socializmu, keď ľudia s maturitou väčšinou išli priamo na vedúce pozície (moja matka si hneď spravila SŠ ekonomickú s maturitou a ako cca 23 ročná automaticky išla do kancelárie, vo firme kde 90% zamestnancov mnoho rokov robilo v dielňach), ale po revolúcii sa to radikálne zmenilo. Aj keď poznám dosť ľudí čo maturitu ešte nemajú, po jej získaní netreba mať veľké oči. Môže to pomôcť, ale len veľmi minimálne. To je realita.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na úrade práce kebyže poviem že chcem prácu kde sa pracuje len cez pracovné dni čo by mi asi povedali? Ale ak neveríš ja to spravím. A potom ti napíšem ich reakcie.

Môžu ti povedať čo chcu. Ich reakcie ťa zaujimať nemusia. Z Ustavy maš pravo slobodneho vyberu povolania a ak maš určite požiadavky z ktorych nechceš alebo nemôžeš zľaviť, je to tvoj problem, nie nejakej zamestnankyne UP. Kľudne môžeš chcieť pracovať len na pol uväzku, alebo hoci aj na hodinu denne, to nie je starosť Uradu prace. Urad je na to, aby ti pomohol vytvoriť podmienky na to, aby si sa mohol zamestnať sa tam, kam si ty predstavuješ a nie tam, kam si predstavuje urad.

 

Inak ak chceš pracovať v IT oblasti, UP ponuka rôzne druhy počitačovych kurzov (zdarma) s rôznym stupňom znalosti, stači si len podať žiadosť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z Ustavy maš pravo slobodneho vyberu povolania a ak maš určite požiadavky z ktorych nechceš alebo nemôžeš zľaviť, je to tvoj problem, nie nejakej zamestnankyne UP.

To sice mas, ale nikde nemas napisane, ze ti tu vysnivanu robotu ma najst UP.

 

Urad je na to, aby ti pomohol vytvoriť podmienky na to, aby si sa mohol zamestnať sa tam, kam si ty predstavuješ a nie tam, kam si predstavuje urad

Blbost, urad je tu na to, aby ti ponukol hociaku pracu odpovedajucu tvojim schopnostiam a moznostiam, aby si nebol odkazany na pomoc statu. A nie na to aby za teba hladal job, po ktorom tuzis. Pracu podla tvojich predstav si mas hladat sam.

Ak ti urad najde pracu, ktoru si objektivne schopny vykonavat, a ty ju odmietnes, tak ta vyradi z evidencie a zatrhne ti podporu.

 

Inak ak chceš pracovať v IT oblasti, UP ponuka rôzne druhy počitačovych kurzov (zdarma) s rôznym stupňom znalosti, stači si len podať žiadosť.

v IT oblasti nemozes pracovat s nejaky kurzom. Tukanie tabuliek do excelu nieje IT. resp. ziadny IT kurz do teba nenaleje to, co potrebujes. Sam musis studovat.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prečitaj si tie vety ešte raz a poriadne. Zjavne im nerozumieš.

 

1. nikde som nepisal, že ti ma UP najsť robotu alebo aby ju za teba hľadal. Kde to tam vidiš? Pisal som, že ti ma "pomôcť vytvoriť podmienky".

Či ešte niečomu nerozumieš?

2. Ak odmietneš pracu, ktoru ti najdu nevyhodia ťa. Poznam niekoľko ľudi, čo to urobili niekoľko krat a aj ja mam podobnu skusenosť z minulosti. Oni ti predsa nemôžu nanutiť robotu, ktoru robiť nechceš. Dokonca keď sa ideš zapisať na UP, vypisuješ papiere kde maš aj otazky ohľadom prace ktoru by si chcel robiť. A nemusi korešpondovať so vzdelanim, to je nezmysel.

3. "nejaky" kurz ti da zaklad aby si sa mohol v tejto oblasti vzdelavať, nepisal som, že si automaticky idealny kandidat. Mimochodom tie kurzy nie su len o "Exceli", ale su tam napr. aj pokročile Cisco a pod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale tie tvoje podmienky preco pracu neprijimas musia byt objektivne (napr. je prace pre teba moc fyzicky narocna a nezvladnes ju). Nemoze to byt, ako si ty povedal, ze hladas pracu napr. na hodinu denne.

Urad ti ma podat pomocnu ruku, aby si uplne nespadol do socialnej siete a nie suplovat profesia.sk. Ma ti pomoct, ale ak nijaka praca z ponuky nesplna tvoje predstavy a zaroven su v ponuke prace, ktore si schopny bez problemov vykonavat, tak nevidim dovod, preco by ta mal po odmietnuti tejto prace dalej drzat v evidencii.

 

3. "nejaky" kurz ti da zaklad aby si sa mohol v tejto oblasti vzdelavať, nepisal som, že si automaticky idealny kandidat. Mimochodom tie kurzy nie su len o "Exceli", ale su tam napr. aj pokročile Cisco a pod.

Na zaklady potrebujes len chciet. Nepotrebujes nejaky rekvalifikacny kurz. Nieje nic pristupnejsie samouceniu ako IT. Clovek co caka na nejaky kurz, co ho nauci zakladom IT moze na pracu v IT rovno zabudnut. Ide na to uplne zo zlej strany, praca v IT si vyzaduje velke mnozstvo samostudia.

 

A co si kefalin predstavujete pod pojmom pokrocile Cisco? Ked na pokrocile Cisco certifikaty clovek robi a studuje roky (o tom kolko stoja ani nehovorim)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak nad "rekvalifikacnym kurzom" cisco som sa zasmiala, drahe a narocne certifikaty,nehovoriac, ze taky clovek by sa tazko ocitol medzi nezamestnanymi

neviem aka je sucasna ponuka PC kurzov na UP, cca 4-5 rokov dozadu boli v ponuke maximalne kurzy ECDL, aj to clovek robil len preto, lebo to bolo "zadarmo" a aspon nesedel doma na zadku

 

idealnou formou doplnkoveho vzdelavania sa je napriklad e-learning, po praci v pohodli domova, svojho casu nulte rocniky byvali este zadarmo, teraz je to zrejme uz vsetko spoplatnene, a napriklad pre cloveka s humanitnym vzdelanim su ekonomicke kurzy organizovane EU plusom v cv

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

S tým maturita nič nemá, maturita sa možno počítala pred 20-25 rokmi, dnes sa už nikto nepozerá na maturitu, berie sa to ako samozrejmá vec, ktorá nerozhoduje o tom, že Fera s maturitou budeme púšťať na skúšky a Jano bez maturity bude robiť.

 

To nebolo takto myslené ale takto:

 

Ja keď som sa v '97 zamestnal v jednej firme tak vďaka maturite spravili zo mňa vedúceho jedného úseku, ale v ďalších zamestnaniach nikdy nepozerali na to, že keď mám maturitu tak budem zaradený na lepšie miesto. Skôr si to kladú len ako podmienku pre prijatie do zamestnania a potom je to šumafuk.

 

Takže keby ma zamestnali v lepšej robote napríklad dáka kancelária na mestskom úrade, tak by ma ľahšie púšťali aj na skúšky. Suseda je živým príkladom. Skončila 3 ročnú učňovku s tým že si 2 roky na nadstavbe spravila maturitu. A teraz robí na úrade. Ako sa tam len dostala? Podotýkam že teraz vyšla zo školy takže žiadna prax, žiadne odpracované roky, žiadne ECDL skúšky...

 

Fakulta hospodarskej informatiky na ekonomickej univerzite v BA

To je škola na ktorú by som ja na 98% nemal... Takže nič. Ja potrebujem niečo ľahšie ako napr. ECDL kurz.

 

Presne tak. Ja som už mala v 17-tich maturu.

 

Jakže tak skoro? Preskočila si ročník či ako? Ty si z tých čo majú nadpriemerné IQ a preskočili 2 ročníky?

 

Asi by mal seknúť s robotou a ísť na nejakú nadstavbu.

O to ide. Tá maturita bola nadstavba. V práci už dnes nerozhoduje matúra keďže už je minimum, bakalár štandard, titul je ešte také čo ťa hodí na lepší flek. Ale ak chcem ísť na vysokú tak matúra je kľúčom keďže bez nej môžem ísť na univerzitu akurát tak kúpiť kakaou z kávomatu vo vestibule.

 

Lenže ja si neviem predstaviť Tomáša ako programátora

Všetko sa dá naučiť. Aj do autoškoly idú s tým že nevedia šoférovať. Aj na základnú školu idú s tým že nevedia čítať, písať, počítať. Ale keď vyjdu tak to vedia.

 

A dnes mi prišiel z jeho emailovej adresy ďalší spam!

Doteraz mi nikto nevysvetlil že čo môžem proti tomu urobiť. Ani to že z ktorej adresy to bolo. Také že keď mne chodí spam je tam tlačidlo nevyžiadané to stlačím a zablokuje toho odosielateľa. Potrebujem vedieť nejaké info o tom ako funguje toto posielanie spamu na bez môjho vedomia. Čo mi ovláda ten e-mail, napojil sa tam nejaký hacker alebo čo sa vlastne deje. Potrebujem informácie, aby som vedel čo mám vlastne riešiť.

 

Ak sa dvaja záujemcovia budú hlásiť do nejakej firmy a jeden z nich bude mať maturitu (a zároveň bude bez praxe) a druhý ju nebude mať, ale bude mať napr. rok praxe (a ak v danom obore tak to už je veľké plus), tak je vysoko pravdepodobné, že ten bez maturity s praxou môže byť zaradený na lepšie miesto ako ten s maturitou bez praxe.

Toto je pravda o ktorej som sa presvedčil minulý týždeň. Môj spolužiak z učňovky nemá ani matúru ani PC kurz a nevie žiadny svetový jazyk. Ale vždy mal dobré fleky že v sklade jazdil s vysokozdvižným vozíkom, pracoval s logistickým systémom (to sú tie skenery s klávesnicou a displayom), robil údržbára v Dusle (kde sa zváralo atď.) Teraz ho priali u nás v meste do firmy kde sa zarába 600eur, patrí to talianom (takže ten vojenský režim tam nieje ako u ázijčanov) ale je to flek odkial ľudia neodchádzajú a je sa tam ťažké dostať. Jeho zobrali. Dá do životopisu všetky tieto spomenuté veci a hneď vás čo napadne? Šikovný chalan. Ale ja keď dám do životopisu že som robil vrátnika, za pásom, smetiara v tlačiarni tak koho si skôr vyberú?

 

Inak ak chceš pracovať v IT oblasti, UP ponuka rôzne druhy počitačovych kurzov (zdarma) s rôznym stupňom znalosti, stači si len podať žiadosť.

Tak nejak. Mám jeden kurz ale teraz cerím zuby na ECDL a u nás v tom vzdelávacom stredisku robia aj html kurzy, tvorba webu, grafika a všetky tieto veci. Tak ako vo fabrike sú pozície od manažéra cez účtovníčku až po upratovačku tak aj v IT sú také posledné pozície že napríklad sa starať o počítače na nejakom úrade (občas dačo nainštalovať, aktualizovať niečo na webstránke). Nemusím byť rovno programátor. Alebo také že v azet, centrum a pod. robia brigádnici čo sú len na to aby potvrdzovali fotky chatujúcich, dohliadajú na avatary aby tam nedávali hákove kríže a pod. Väčšina IT-čkárov sníva o 800 eurovej výplati, však aj na stretávkach keď sa bavíme o práci a poviem za koľko peňazí chodím do roboty tak buď nechcú veriť alebo povedia že on by za to ani nevstal z postele. Takže ja by som bol lacná pracovná sila v administratíve. Lebo takýto PC-čkári si povedia že oni za menej ako 500 robiť nebudú a ja čo som zvyknutý že ťahám štátne sviatky aj soboty a za 180 odrobených hodín (fyzicky) dostanem 350 netto, tak ja by som bol spokojný aj s 300 eurami kebyže môžem mať normálny pracovný čas teda PO-PIA, víkendy voľné, sviatky voľné, robiť len 160hod. už len to by bol pre mňa raj.

 

Blbost, urad je tu na to, aby ti ponukol hociaku pracu odpovedajucu tvojim schopnostiam a moznostiam, aby si nebol odkazany na pomoc statu. A nie na to aby za teba hladal job, po ktorom tuzis. Pracu podla tvojich predstav si mas hladat sam.

Ak ti urad najde pracu, ktoru si objektivne schopny vykonavat, a ty ju odmietnes, tak ta vyradi z evidencie a zatrhne ti podporu.

Presne tak! Ale toto vysvetluj tamtej čo mi napísala že to je blbosť a ja si vymýšľam. Keď som si robil maturitu, ja som sa naťahoval s vedúcimi že nemôžem cez soboty robiť, mňa prepustili z 3 miest za to že som odmietol podpísať nadčas. Toto všetko som absolvoval len aby som získal vzdelanie. Úrad ma v kancelárii nezamestná. Pošlú ma do hocijakej fabriky kde robia len takí čo nemali šťastie alebo protekciu na lepšie fleky a tam sa všade cez soboty pracuje resp. podľa toho ako si pán investor rozkáže (často obchádzajú aj zákon lebo vedia že sa ľudia boja a aj keď ich niekto bonzne nič z toho nemajú). Ja som z pomsty chcel udať tú tlačiareň inšpektorátu práce a na okresnom sa tomu nikto nechcel venovať lebo celé mesto má pod palcom podnikateľská mafia. Tak ma odporučili na krajský pracovný inšpektorát, tam som sa takú pólhodinku pozhováral s dotyčnou a vyšlo najavo že nemôže spraviť absolútne nič.

 

Ale tie tvoje podmienky preco pracu neprijimas musia byt objektivne (napr. je prace pre teba moc fyzicky narocna a nezvladnes ju). Nemoze to byt, ako si ty povedal, ze hladas pracu napr. na hodinu denne.

Urad ti ma podat pomocnu ruku, aby si uplne nespadol do socialnej siete a nie suplovat profesia.sk. Ma ti pomoct, ale ak nijaka praca z ponuky nesplna tvoje predstavy a zaroven su v ponuke prace, ktore si schopny bez problemov vykonavat, tak nevidim dovod, preco by ta mal po odmietnuti tejto prace dalej drzat v evidencii.

Však presne o to ide. To nieje dosť objektívny dôvod že chcem získať vzdelanie? Veď vo správach všade hučia že ľudia sa nevzdelávajú a nevedia sa uplatniť. Veď to sa necení že mám snahu získať vysokoškolské vzdelanie? Druhá vec: To je to čo hovorím. Furt ma strčia do firmy kde mám takú pracovnú dobu že mi to znemožňuje štúdium. Tak preto som napísal že ísť ako dobrovoľne nezamestnaný a robiť na čierno. A potom že prečo ľudia pracujú na čierno, ak mi štát nevie zabezpečiť povolanie kde mám voľné soboty tak mi iné nezostáva. Takže vlastne sám systém mi bráni v tom aby som sa vzdelával.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže keby ma zamestnali v lepšej robote napríklad dáka kancelária na mestskom úrade, tak by ma ľahšie púšťali aj na skúšky. Suseda je živým príkladom. Skončila 3 ročnú učňovku s tým že si 2 roky na nadstavbe spravila maturitu. A teraz robí na úrade. Ako sa tam len dostala?

 

Nezisťujem kto má na úrade aký titul, ale čoraz častejšie sa stretávam s tým faktom, že na úradoch robia iba tí čo majú Bc. minimálne. Na akom úrade robí?

 

Všetko sa dá naučiť. Aj do autoškoly idú s tým že nevedia šoférovať. Aj na základnú školu idú s tým že nevedia čítať, písať, počítať. Ale keď vyjdu tak to vedia.

 

Šoférovanie nemôžeš porovnávať s programovaním, to si kde na to prišiel? Šoférovať som vedel dávno predtým ako som vôbec začal vodičský kurz, a programovať neviem doteraz hoci s PC robím dlhé roky

 

Toto je pravda o ktorej som sa presvedčil minulý týždeň. Môj spolužiak z učňovky nemá ani matúru ani PC kurz a nevie žiadny svetový jazyk. Ale vždy mal dobré fleky že v sklade jazdil s vysokozdvižným vozíkom, pracoval s logistickým systémom (to sú tie skenery s klávesnicou a displayom), robil údržbára v Dusle (kde sa zváralo atď.) Teraz ho priali u nás v meste do firmy kde sa zarába 600eur, patrí to talianom (takže ten vojenský režim tam nieje ako u ázijčanov) ale je to flek odkial ľudia neodchádzajú a je sa tam ťažké dostať. Jeho zobrali. Dá do životopisu všetky tieto spomenuté veci a hneď vás čo napadne? Šikovný chalan. Ale ja keď dám do životopisu že som robil vrátnika, za pásom, smetiara v tlačiarni tak koho si skôr vyberú?

 

No tak keď je podľa teba dobrý flek jazdiť s vysokozdvižným vozíkom tak prečo si nespravíš kurz a nejazdíš na ňom tiež? Tam nepotrebuješ ani tú maturitu. Teraz už fakt neviem čo vlastne chceš. Chceš robiť v kancelárii, ale na to nemáš školu, hovoríš že jazdiť na VZV je dobrý flek, ale o tom len hovoríš, nerobíš nič pre to. Alebo bagristu nechceš robiť? S jedným sa poznám osobne a základ berie 1000€, to je viac ako tých 600€ tvojho kamoša čo mal vždy dobré fleky. Jazdiť na VZV viem aj ja (ale papiere mi už asi prepadli), ale nemôžem povedať že je to nejaký super flek, to je práca hlavne o zodpovednosti a šikovnosti, jeden bývalý kolega frajeril a zosypali sa mu lišty za 1500€, na to by si musel dlho šetriť pri tvojom aktuálnom stave.
  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A co si kefalin predstavujete pod pojmom pokrocile Cisco? Ked na pokrocile Cisco certifikaty clovek robi a studuje roky (o tom kolko stoja ani nehovorim)

 

Prečitaj si čo ponukaju jednotlive UP. Potom sa môžeš čudovať.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov