Skočiť na obsah

Čo je to láska?


marilyn666

Odporúčané príspevky

Je to len intenzívny pocit a neústalé myslenie na nejaku osobu?? Alebo zvyk, keď je pár spolu dlho? :) Niektorí sa domnievajú, že všetky ľudské pocity sú tvorené buď láskou alebo strachom... Tým pádom by mala láska mnoho podôb a každý kladný pocit bol jedným z nich... :) A naopak každý negatívny by bol jedným z podôb strachom. Alebo je jednoducho láska len pojem, ktorý si každý predstavuje ako niečo neuveriteľne krásne napriek tomu, že nemá možnosť zažiť a je častokrát predcenovaná?? Alebo vrchol šťastia??

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaujimava tema, vzdy som to chcel vediet. Zrejme som to aj zazil, aj mam na to prijemne spomienky. Pozor isto to nieje prvy ci druhy sex - orgazmus.

Moj par nieje tvoreny aspon dufam strachom. Aj ked netvrdim, ze ba na tom nemohlo nieco byt ale to je uz potom blbe a laska to iste nieje. Strach - ziarlivost? To asi tiez nieje laska.

 

Skusil som a myslel slovo - respekt.

vážnosť, úcta (spojená so strachom): svojím správaním vzbudzuje rešpekt

 

Ale ten slex pozna pojem aj laska

http://www.slex.sk/index.asp

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

orgazmus by mi ani nenapadol ako možnosť... :) respekt podla mna nie... su istí ľudia, ktorí napriek tomu, že niekoho milujú (alebo majú ten pocit) nepreukazuju tomu druhemu respekt... Napr. domáce násilie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

láska je hlavne veľmi abstraktný pojem.

cit, emócia, spriaznenosť, náklonnosť, bolesť, tisíc odtieňov pocitov.

ani vrchol šťastia, ani nič podobné, hlavne pocit, ktorí zamestnáva priveľmi, človek má pocit, že bez lásky by nebolo umenia.

začína to červenými šišatými srdiečkami.

a slovenčina nemá výrazy na dve hlavné podoby lásky ... láska ako náklonnosť, a láska erotická. a ono je to celkom rozdiel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

zamilovanosť a poblúznenie a podobné nezmysly :)

 

nie tak dávno som bola mierne šokovaná vyjadrením jedného ezoterika / nespomínam ho pre jeho ezotériu, ako človek mi je nesympatický, ale od istého času som začala "počúvať", čo hovorí, hovorí dobre, ako človek, nie ezoterik /... podotýkam, známeho a uznávaného vo viacerých krajinách európy, ktorý povedal, že rozchod, rozvod nejakého páru, proste koniec lásky a spolupatričnosti je naplnenie karmy.

 

čiže len toľko, že ten pár si bol súdený, ale nie na večné veky vekov, mali niečo na tomto svete splniť, trebárs spolu priviesť na svet dieťa, alebo hocičo iné, a keď sa osud naplnil, skončila láska, karma sa naplnila.

že je to vlastne omyl, keď sa odsudzuje rozpad vzťahu ...

 

že ten vzťah prišiel preto, lebo mal prísť, a dozrel, karma ďalej nepustí, že tí ľudia splnili svoje poslanie pre ten daný vzťah, možno tým bolo dieťa, možno niečo iné, to, čo je karmické, neznamená, že je večné ... ani láska

 

to je pekne vzdialené od kdejakých predstáv ... : )

 

paráda, jeden kúsok z jedného komentára, toľko k láske :

 

Naštěstí mimo oblast lásky existuje spousta jiných oblastí, ve kterých člověk může najít (a nachází) radost a štěstí, takže i kdyby hluboké intimní vztahy založené na pochopení vůbec neexistovaly, nic tak zlého by se vlastně nestalo. Naši pradědečkové a prababičky takové oblasti evidentně úspěšně nacházeli:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Su ludia, ktori v niecom co si nevedia vysvetlit vidia nejaku univerzalnu zbernicu, na ktoru je mozne namontovat lubovolnu konstrukciu. To vyjadrenie o karme je presne z toho sudka a hlupost na entu zaroven :)

 

Co sa tyka lasky ..a teda aj sklamania, myslim, ze jednym z hlavnych dovodov je konflikt nasich predstav, ziadostivosti a vlastne celkovo vnimania a posudzovania /ktore si priam pyta slobodu a volnost/ so spolocnostou nalinkovanym moralnym imperativom. Mame vopred stanovene, co mame vnimat ako dobre a co ako zle. V tejto atmosfere predom vytycenych kolajnic a postavenych mantinelov sa da niekoho uprimne milovat ozaj iba tazko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, osud by som tiez nepouzival ako nejake argumentacne operadlo :)

 

Da sa samozrejme tvrdit "bolo/nebolo vam to sudene", ale robia to generali po bitke a z problemu to neriesi nic. Ja si myslim, ze aj vztah, ktory sa moze zdat zo zaciatku neperspektivny moze byt laskou na cely zivot a plati to aj naopak, aj ta najcistejsia, vsetkymi sudickami pozehnana laska sa da dovrzat..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

K tomu citátu:

"Naštěstí mimo oblast lásky existuje spousta jiných oblastí, ve kterých člověk může najít (a nachází) radost a štěstí, takže i kdyby hluboké intimní vztahy založené na pochopení vůbec neexistovaly, nic tak zlého by se vlastně nestalo. Naši pradědečkové a prababičky takové oblasti evidentně úspěšně nacházeli:)"

Radosť , šťastie ... , idú ruka v ruke s láskou. Ak by vôbec neexistovali hlboké intímne vzťahy založené na pochopení ..., tak by bolo na svete LEN veeeľmi smutno ... a takto, to určite nie je ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, osud by som tiez nepouzival ako nejake argumentacne operadlo :)

 

Pokial k tomu pristupujes ako k operadlu, tak nemozes pouzit nic. Karma sa da napriklad zmenit svojim chovanim a v dalsom zivote mas bonusove body. Tam sa uvazuje dlhodobo.

V pripade osudu je volnost vacsia, proti nepriazni osudu sa da bojovat, krutemu osudu, ktory nepraje, sa da postavit, osudove rozhodnutia sa daju upravovat.

Je to otazka pristupu, cokolvek sa da ponat negativne, alebo pozitivne. Su ludia, ktori maju depresie aj z toho, ze vyhrali hlavnu cenu v milionarskej loterii. Sak co ked im ju niekto ukradne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, osud by som tiez nepouzival ako nejake argumentacne operadlo :)

 

Da sa samozrejme tvrdit "bolo/nebolo vam to sudene", ale robia to generali po bitke a z problemu to neriesi nic. Ja si myslim, ze aj vztah, ktory sa moze zdat zo zaciatku neperspektivny moze byt laskou na cely zivot a plati to aj naopak, aj ta najcistejsia, vsetkymi sudickami pozehnana laska sa da dovrzat..

 

myslím, že toto nie je ono ... nie, zle to píšem :

počula som ho, a dobre: tomu človeku, ktorý hovoril o karme / či hovorme tomu osud, to je pre nás prijateľnejšie, on to tiež občas zamieňa pre lepšiu pochopiteľnosť pre ľudí /, išlo o iné.

presne o to, čo povedal.

 

ty hovoríš, že "Da sa samozrejme tvrdit "bolo/nebolo vam to sudene", - ale to je už len taká ľudová intepretácia toho, či sa vzťah vydarí či nie, či sa pozabíjajú, rozídu, či vydržia mesiac, rok, desať, či nejako ten život už spolu prežijú.

 

ten človek hovorí niečo iné : nech je ten vzťah akýkoľvek, krátky, dlhý, vyvinie sa, zanikne, naplnil sa. toľko.

držať nasilu vzťah, kde "osud" nadelil obmedzenú dobu, je nasilu nasilu.

ono je to vždy "karmické - osudové", ale nie je to to, čomu hovorí ľudová tvorivosť "osudová láska".

osudová láska je v podstate každá. keď sa naplní jej osud ...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfant, game

 

ale v tom pripade mozme kludne vymenit osud /ako pojem/ za okolnosti. To by vsak ten autor, ktoreho opisuje game asi nechcel. Suhlasim s tym, ze drzat nieco nasilu a za kazdu cenu je zbytocne, ale na druhej strane, clovek by mal konat, ak nieco k inemu citi, pretoze spoliehanie sa na osud nas robi lenivymi a nikde nas neposuva. Na nieco tu predsa sme, tvorime a nicime ..osudy :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je v podstate, pre ucely tejto temy, jedno, ako sa to pomenuje. Kluc je v pristupe, ci je aktivny, alebo "muchy zozerte ma", lebo vsetko je dane a nema vyznam sa o nic snazit.

A to posledne, mam pocit, nemal ten autor prave na mysli.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Su ludia, ktori v niecom co si nevedia vysvetlit vidia nejaku univerzalnu zbernicu, na ktoru je mozne namontovat lubovolnu konstrukciu. To vyjadrenie o karme je presne z toho sudka a hlupost na entu zaroven

dead súhlas. toľko k ezoterikovi

 

Myslím si, že ľudia, ktorí prežili lásku, vzťah, alebo čosi čo možno takto nazvať, sa s daným stavom veci musia akosi vyrovnať a pocit toho, že " karma, alebo osud, či čokoľvek iné sa naplnilo" je oveľa lepší ako pocit, že sa niečo skončilo, nepodarilo, chybil som, alebo som sa zle rozhodol, alebo ma niekto prestal mať rád.

S tým, že napriek všetkému sa "karma" naplnila sa žije podstane lepšie ako s pocitom, že niečo nevyšlo tak ako sme si to predstavovali.

Uznávam, že niekedy je to pohľad milosrdný k sebe samému, aby človek pohol pokračovať ďalej, a aby v životných peripetiach nachádzal to dobré a to, čo mu to dalo a nie to, o čo prišiel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

flora

 

ale ano, pouziva sa to aj ako pomocna barlicka. Vlastne nemam nic proti, len sa mi zda, ze sa ludia v takych pripadoch nespoliehaju na seba, na vlastne usudky /co by mali/, ale podlahnu kriku osudu a ze je to pre nich casto smerodatne, je trochu ..smutne :) Konkretnejsich prikladov by sa dalo najst vela a presahovalo by to temu o laske.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslím si, že v živote stretávame tých ľudí, ktorých máme, ktorých potrebujeme, od ktorých sa máme niečo naučiť, odovzdať si niečo navzájom , obohatiť, darovať sa .

 

 

Lásku človek zažíva vo svojom srdci a slovami, to sa len ťažko dá vysvetliť, lebo tie najvzácnejšie veci v živote sa ani nedajú opísať, preniesť písmenkami, čo človek chce povedať , to, čo vníma, cíti .

Dôležité je, že láska žije. :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

ach, aké prízemné :innocent: ... a čo city ?! a utrpenie mladého Werthera ?! :smile2: :)

 

vedecká definícia lásky na prvý pohľad znie:

láska na prvý pohľad vzniká vtedy keď sa stretnú dvaja dostatočne nadržaní a nie príliš prieberčiví jedinci.

:zubiska: :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no jasné ... city bokom !!! :huh:

chudák úbohý Werther by netrpel, keby mohol ... oné, keby doba priala aj viac, než vidieť členok dámy svojho srdca ... ? :)

 

o koľké krásne básne by sme boli ochudobnenííííí :huh: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov