Skočiť na obsah

Gýč - odkladisko dekoratívnych a podivných predmetov :)


game

Odporúčané príspevky

definujte gýč  :)
čo je už a čo ešte nie je gýč ? :)
obligátni záhradní trpajzlíci sú už zrejme dávno prekonaní : )

o gýči z wiki : )


občas človek natrafí na tak skvelé veci, že je škoda ich sem nešupnúť

dnes som sa dostala k listovaniu vianočného katalógu neckermanna ... jasné, tam sa človek nikdy nesklame, naposledy ma vykotili kdesi sklené ruže a anjelíček, ktorý menil farbu z ružovej na modrú, podľa počasia ...

dnes to bola dekoratívna fľaša ... je to fotené zblízka, nie najlepší obrázok, ale nádherný predmet :D

brúsené sklo, malý manneken pis, stlačíš páčku a čúra ti koňak ... no treba väčšiu zábavu ? :)

mannekenpis.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tých definícií gýča bude asi dosť veľa a všetky budú asi trochu nepresné, mne sa ale páči čo povedal Karel Čapek :

 

„Nie je vôbec ľahké definovať, čo je gýč: je to umelecké dielo, ktoré vlastne nie je umeleckým dielom, aj keď sa tak tvári, je to vyhovenie populárnemu vkusu: je to ohavné a úžasne obľúbené: je to páčivé, sentimentálne, frivolné, navoňané a nakučeravené a ostužkované a lacné a módne a sprosté a pohodlné na chápanie a vytváranie: je to skrátka gýč, inak sa to povedať nedá. Je to svetový, medzinárodný, zdomácnený fakt vo všetkých civilizovaných krajinách.. Keby sme mali na to slovo, zistili by sme, že nie sú len gýče umelecké, ale aj gýče politické, rečnícke, novinárske, kritické, etické a všelijaké iné: zistili by sme, že vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti sú gýčiari..."

 

... a záhradní trpaslíci sú mi už dokonca celkom sympatický, tí sa aspoň na nič nehrajú :D omnoho viac omdlievam pri súčasnom trende stavať si do záhrad také pseudoantické sochy - to je čistý des, zvlášť keď je z jednej strany japonské jazierko a z druhej zasadená kukurica :)

...človek natrafí niekedy fakt na skvosty - beriem foťák a idem hľadať

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čapek je čapek, jednoznačne.

a aj keď nevie, vie, čo je gýč. :)

gýč je všade, gýč v rečnení politikov je prastará vec, v tv, v komerčných vysielaniach, v komercii v správach, všade, možno klišé a frázy a gýč možno zobrať pod jeden klobúk, možno mal čapek predsalen vymyslieť nejaké pekné jedno slovo ... v tom sa vyznal dokonale :D

 

na jar som bola tu u nás v záhradníctve. veľké, krásne, človek na prezretie toho všetkého potrebuje hodiny ... majú všetko, od prvých jarných kvietkov až po takmer dospelé stromy, postavičky na okná, kvetináče, ozdôbky do záhrad, koše, robia jazierka, hodinky s vodotryskom, čo hrdlo a oči ráčia ...

 

a tie krásne pseudopostavičky, s umelou patinou času a ošúchaného kameňa, a vodník pri slimákovi a korytnačka vytŕčajúca z vody, z ktorej som takmer dostala zrádnika, a nad ňou na brale sediaca vodná víla, pseudorokoková vodná mininádržka, ... a to všetko má kupcov :)

 

quido, foť ...

 

 

ináč trpazlíkov celkom môžem. dokonca mi kedysi dááááávno otec kdesi pri kolotočoch vystrieľal jedného takého ... mal do dĺžky nejakých 15 centi, pololežal, podopieral si hlavu, mal modré nohavice a červený kabátik a čiapočku a krásne sa usmieval pod červenou špičkou guľatého nosíka a ja som ho postavila na peň do mojej minizáhradky ... do prvého dažďa :D bol zo sadry, chudák ... dodnes na neho spomínam : (

 

ale čo nemôžem, to je umelohmotná armáda trpazlíkov, to nie ! ... trpazlík má byť z terakoty, kameniny, prírodný, skutočný ...

umelohmotné čakajú na hraniciach medzi českom a nemeckom v butikoch na nemeckých turistov, v celých légiách ... nedávno som o tom videla kdesi jednu reportáž

brrrrr.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pre mňa sú asi najviac gýčovité srdiečka... to už musia byť neviemako originálne aby som ich ihneď nezavrhla...

úplne rovnako som na tom aj s lebkami, krížmi na obe strany (pokiaľ ich nemá ten, kto ich berie vážne) a, samozrejme, do gýču zahrňujem už takmer všetky reklamné výrobky W.Disneyho...

(inak, čo je tá skupina na FB, že Hannah Montana bude pomaly aj na klobáse... videla som v NR jednu dievčinku, ktorá mala každučký kus odevu a každý jeden doplnok vrátane školskej tašky a vrecúška na prezuvky s jej zobrazením :) to už je móóóc!)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pôvodne som chcel pridať niekoľko perál zo života čo som odfotil ale potom som zistil že sa mi nedajú pridávať fotografie keďže mám ešte málo príspevkov :) No nič to... rozmýšľal som ale koľko má gýč subžánrov a asi ich bude veľa ale jeden z najstrašnejších je asi náboženský gýč : všetky tie svetielkujúce panenky márie a krikľavý ježišovia... niekedy človek rozmýšľa v akého boha veria ľudia čo si toto kupujú... Napadlo ma to napr.v súvislosti z najnovším hitom : kto postaví najvyššieho Ježiša, zatiaľ vyhrávajú Poliaci http://www.sme.sk/c/5627776/v-polsku-dokoncili-obrovsku-sochu-jezisa.html ale predpokladám že sa u nás nájde nejaký šialenec ktorý ich bude chcieť tromfnúť, pokusy tu boli - http://kultura.sme.sk/c/3832901/socha-jezisa-krista-nad-mestom-presov-ma-realnu-podobu.html

...ale to by bolo asi už na samostatnú tému :)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslím, že sa to sem zmestí.

bez toho, že by to urazilo niekoho vieru.

socha v Rio je aspoň art deco, niečo, čo pasuje do svojej doby, do využitia materiálu, spracovania, niečo, čo pasuje tam, kde je, a je jedinečné, kým je to jediné, nevyumelkované a také aké je.

 

poľská socha je veľkosťou iná - okrem toho sa neodlišuje od svetielkujúcich gloriol v umelých votívnych jaskynkách nad hlavou panny márie.

tá socha bude možno pútnickým miestom, ale to je v poriadku. v poriadku by bol drevený kríž, vyumelkovaná, dokonale nepravdepodobná socha, ktorá tromfla všetky ostatné dokonca zlatou korunou, je niečo hrozné. prajem jej do života všetko dobré. ale je to hrozné.

mimochodom, mám rada votívne jaskyne. staré, s patinou, bez svetielok, so sviečkami, úprimné, s ďakovnými tabuľkami dávno zomretých ľudí.

 

 

videla som mimochodom prvého mikuláša lezúceho na balkón ...

 

a v malackej nemocnici na malom nádvorí, uzavretom dokola šedou budovou s oknami dookola s výhľadom na mininádvorie: drobnými sklenenými šedomodrými obkladačkami vykladaný bazénik, prázdny, špinavý a čiastočne zarastený machom, kde na jednom konci vyčuhovala priamo z hĺbky bazéna z umelého kameňa s patričnou patinou z peny stvorená morská víla, asi meter vysoká ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 3 týždňami...

len polovicu plameniaka ??? :rolleyes:

 

nemôžem si pomôcť, ale pripomneulo mi to jednu rodinu / práve teraz konkrétne túto jednu / ... úplne skvelí ľudia, s ich dcérou som chodila kopu rokov do školy, po škole výborná kamarátka, obliekali sa normálne a dobre, v byte poriadok, čistučko, ale tie predmety, koberce obrázky lampičky dečky závesy maľovky stien, dekorácie, predložky v kúpeľni, nikdy nič nebolo len jednofarebné, len s jedným vzorom, ... . nebolo to v nich, kamarátka mala už vlastný byt, aj sa snažila, aj sa pýtala: ukázala, má v novom koberci v kuchyni drobným nenápadným vzorom dvadsať farieb, ako má namaľovať steny ...

keď som tam prišla najbližšie, steny boli namaľované dvadsiatou prvou farbou a na nej valčeky dvadsiatou druhou ...a na nových závesoch číslo 23 a 24 ... :( a to bola len kuchyňa.

nie nie, neohováram, je to skvelá kamarátka, len na to jednoducho nemá oko ... zuzi, si zlatá baba :D

ale keď nad tým premýšľam, takéhoto plameniaka by si nedala ... ee

 

 

:agree:

vlastne mi z toho plameniaka napadlo, že keď vidím v zásielkových časopisovh, čo sa človeku občas dostanú do ruky, tú hromadu harampádí, aký to má odbyt, oplatí sa to niekomu vo veľkom vyrábať a držať na sklade ? asi ano :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

včera som našla na stránke ponuky hračiek a dekorácií, len 499,- Kč, za zníženú cenu kto by nechcel ? :)

 

milý malý budíček s kamarátom prasiatkom, umelá hmota výlisok, prekrásne tepložlté tienidlo nočnej lampičky, imitácia zlata, cingrlátka, teplé farby ...

a macko Pu ! :smilieee:

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Keď sa vám už podarilo tak pekne pink zariadiť domácnost, hodili by sa jej aj nové papučky …

post-88-0-84934100-1314357035_thumb.jpg

 

... farebne by síce aj tieto červené "pasovali" aj k vypínaču aj k "deklu", ale možno by to na zvláštnu objednávku dokázali pink urobiť aj v slušivej modrej farbe a s "vyšitými delfínikmi" … no radosť pozrieť. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj luxus môže byť ešte luxusnejší,

v tomto prostredí sa každý môže cítiť už len ako sám Poseidón ... :)

aj s trojzubcom :)

 

post-3-0-72605800-1314370748_thumb.jpg

 

 

mimochodom, pink, klobúk dolu pred tvojimi nálezmi ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prednedavnom sa pri mojom plote zastavila jedna moja znama so psom. Teraz mame ciastocne cerstvo omietnuty dom na modro s modrou ( kedze mi nikto v dome neodsuhlasil ani bledociernu, tak som rezignovala :) ) a obdivovala, ze aka je pekna a take keci. Napokon zadrela, ci si nechcem nieco dat do predzahradky. Ja ze na takych trpaslikov a korytnacky a podobne veci nie som a v duchu som sa smiala. O dorazila ma, ze sak nemusi byt trpaslik, ze aj nejaka taka soska s amforou. :) .

Mno rychlo som zmenila temu, aby som sa nezacala smiat :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

urcite sa pamatate (aspon ti starsi) na vsetky tie porcelanove psy, medvede, jelene a neviem co vsetko, co zdobilo kredence, sekretare a nocne stoliky nasich rodicov a starych rodicov pred par desiatkami rokov. Vtedy som to ponimal ako gyc. Dnes su to zberatelmi vyhladavane vzacne kusy umeleckych predmetov...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov