Skočiť na obsah

Čoho by ste sa vedeli zrieknuť v prospech šetrenia?


Tomáš

Odporúčané príspevky

Axel: Preto lebo sa pýtam. Zaujímalo ma to či aj ty sa rád dobre naješ. Je to druhá najpríjemnejšia rozkoš hneď po sexe  :smilieee:

Tak ja nemám podrobný prehľad kam presúva peniaze či má nejaké sporiace účty, len mi vždy prepošle SMS-ku z banky ale neviem prečo a načo že chce machrovať alebo čo... Tak ale má nejaké životné poistky, tretí pilier a podobné len či tam je fixná suma alebo sa dáva ľubovoľný vklad... neviem ako to funguje, nikdy som nemal také... V telke radili že na bežnom účte sa nemajú hromadiť peniaze, to je len ako peňaženka že vyplatiť účty a tak. Terminované tam sa má dávať alebo investičné. Kamoš zase na nejakú burzu chodí že cez net kupuje ropu, zlato nejaká forexová burza že z domu sa to dá robiť. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

najradsej si davam cerstvy kaviar s Dom Perignon, idealne pri vychode slnka na Korfu.

A cestujem tam vlastnym tryskacom.

 

A kedze na to zatial nemam, tak si svoje najoblubenjsie jedlo nedavam :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel: Preto lebo sa pýtam. Zaujímalo ma to či aj ty sa rád dobre naješ. Je to druhá najpríjemnejšia rozkoš hneď po sexe  :smilieee:

 

Dobre, téma je o tom, čoho sa vieš zrieknuť v prospech šetrenia, tak rád by som chcel vedieť, čoho za posledných 5 rokov si sa zriekol, aby si ušetril. A nehraj sa tu na Casanovu, v tvojom prípade to nie je ani smiešne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vsak neni sa coho vzdat ked fungujem v nudzovom rezime. O tomto moze hovorit clovek ktory zaraba dost a robi veci ze si pusti v aute hudbu stiahne okna, zapali si, kruzi okolo panelaku s 15kmh rychlostou kde je ucel len ukazovat sa. Kto ma na taketo zabavky tak sa ma aj coho zrieknut. Ten co ma holu rit coho sa moze zrieknut? Vsak taky si este poziciava na prezitie. Ja zijem tak cely zivot ze som sa zrekol vsetkeho, nikdy som nic nemal.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

O tomto moze hovorit clovek ktory zaraba dost a robi veci ze si pusti v aute hudbu stiahne okna, zapali si, kruzi okolo panelaku s 15kmh rychlostou kde je ucel len ukazovat sa. Kto ma na taketo zabavky tak sa ma aj coho zrieknut.

 

No to je toto pravda. Len ten človek čo zarába dosť, určite je presný opak teba. Takže keď niekto šikovný si vie zarobiť a ty nešikovný si nevieš zarobiť, koho je to chyba? Určite prídeš sem s teóriou, že tí šikovnejší by mali byť menej šikovní a tí pracovitejší by mali byť menej pracovití, aby menej zarábali a vyrovnali sa viac tvojej platovej triede. Že?

 

Ten co ma holu rit coho sa moze zrieknut?

 

Máš pravdu. A kto je na vine, že máš holú riť? Firmy, ktoré nechcú platiť niekomu, kto sa nevie nič naučiť?

 

Vsak taky si este poziciava na prezitie. Ja zijem tak cely zivot ze som sa zrekol vsetkeho, nikdy som nic nemal.

 

Ty si požičiavaš na prežitie?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takže skúsim dať, keď som bola na úrade práce.

Prvýkrát keď ma postihlo prepúšťanie z nebohej firmy XXX, to ešte internet nebol dostupný pre bežných ľudí a ani som s ním nevedela robiť, hľadať na ňom, atd...z nášho bývalého oddelenia som asi najlepšie robila s vtedajším wordom a excelom, takže to som sa nebála, že by som nič nevedela.

Kým som mala podporu, tak som si odkladala, čo sa dalo. "Nájomné" platil Flinstone, ostatné výdavky súvisiace s bývaním, ja. Míňala som na inzertné noviny a časopisy, vždy som striehla, kedy vyšli, aby som včas mohla reagovať na pracovné ponuky, ale aj tak väčšinou už boli miesta "obsadené". To ale je teraz vedľajšie. Vtedy som si občas dovolila kúpiť cigarety (to som ešte fajčila), ale niekam si ísť sadnúť a podobne, bolo pre mňa tabu. Ani zbytočnosti, ktoré poteľšia, ale nepotrebujem ich nutne, som nekupovala. varila som doma, na strave sme určite ušetrili. A tiež na oblečení, doma som toho moc nepotrebovala, a pár slušných vecí na pohovory mi stačilo, a pár športových na von dtto...takže žiadne rozhadzovanie sa nekonalo, a čo mi ostalo, som potom "dorazila" v čase, keď už som nemala podporu. Našťastie, potom som si našla prácu najprv na 3 mesiace (slabo platené dievča pre všetko v súkromnej mini firme) a potom sa pošťastilo ten labák v špitáli, kde som sa musela vzdelávať ďalej.

Potom po 10 rokoch som zas nútene bola doma, našťastie to netrvalo moc dlho, a dúfam, že už nikdy sa to nezopakuje.

To som naozaj nemíňala skoro na nič. Pribudli platby za UPC (máme v tom pevnú linku kvôli spojeniu s vtedy rodičmi, teraz otcom a svokrou, televízor a internet), mobil, a ostatné náklady na bývanie hradil a hradí Flinstone. Z utrácania mi odbudli cigarety, s ktorými som sa rozlúčila pol roka po nástupe do labáku. Takže vlastne som bola úplný Strýček Skrblík. Chlapík, u ktorého som medzitým robila, mi dal odstupné, čo bolo od neho veľmi ľudské, a na prežitie kým sa mi zadarilo upelešiť sa na terajšom fleku, to bohato stačilo.

Ak to zhrniem, tak nemíňala som na

-zbytočnú parádu

-zbytočné maškrtenie

ešte čo sa týka dovoleniek, tak my si nepotrpíme na nejaký echt luxus, stačí nám mať čistú izbu s príslušenstvom a možnosťou najesť sa a kúpiť si niečo na jedlo, a nech je odtiaľ kam ísť, je mi jedno, či je to drevená chata alebo murovaná vila. V podstate ani nepotrebujem nikam chodiť, jazero tu je super a tam naozaj miniem akurát tak pár centov na pivo či kofolu, vodu mám so sebou a nejakú tú poživeň tiež. Už necítim potrebu niekam do zahraničia chodiť. Akurát keď je tu také hnusné teplo, tak Tatry alebo Liptov či Orava by bodli...celkom mi stačí, ak už niekam mám ísť, niečo tu u nás, nanajvýš vedľa v Cesku, najlepšie na Morave. Ale ak by som mala finančné problémy, tak sa pokojne toho vzdám.

A čoho by som sa nemienila vzdať - tak to sú moje mačky. Aj keby som sama mala menej jesť a mať menej vecí.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vilma, bába s kočkama :)

a k téme ... v podstate to, čo tu Vilma zosumarizovala, je presne to, čo tu odznelo veľakrát.
utiahnuť na jedle ... jedlo, jedlo, jedlo - to je základ .

nezmeníme to, koľko Tomáš platí rodičom za full servis, a zjavne to nezmení ani on .... môžeme to zobrať ako tréning na dobu, keď sa bude musieť raz o seba postarať sám.

všetko ostatné ... obliecť sa treba, ale zasa priveľa vecí na seba človek nepotrebuje, a keď nemám, tak nevyskakujem, dovolenka sa dá stráviť aj pri Váhu.

budem chodiť do knižnice a čítať knihy zadarmo, to mi predsa nikto vziať nemôže ... čo sa naučím, čo si prečítam, čo mi vyprodukuje fantázia, je len a len moje, je to lepšie ako akákoľvek telka ...ale čo je gro: jedlo.

jedlo, sladkosti, koly, ... doma varené jedlo, za pár eur sa dá navariť rýchlo a dobre a lacno a na pár dní ... jedlo.  tam sa dá najviac ušetriť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mierne OT, ale musím zareagovať.

axel, nechaj sa prekvapiť. :)

Na stretko si mačku nedonesiem, nechám ich napospas Flinstonovi :)

 

jo, k tomu škrteniu výdavkov, na strave sa dá najviac ušetriť. Ak človek kupuje to, čo potrebuje a je schopný z mála navariť tak, že nie sú hladní, tak nie je o čom. V podstate som tak fungovala aj na materskej, ale to som sa učila hospodáriť s peniazmi a so všetkým. Vtedy som poctivo sledovala ceny, čo čo stojí, odkladala si bločky, písala všetkx príjmy a výdavky do zošita na to určeného, aby som vedela urobiť aký taký rozpočet dopredu, spočiatku som vždy vyrobila jedálniček na týždeň dopredu, takže som vedela, aké a koľko surovín budem potrebovať - mali sme vtedy obálkový systém a vždy sme mali jednu obálku "na horšie časy" a z tej sme brali len pri mimoriadnych výdavkoch. Určite nie na somariny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mavali kedysi ludia take manie ze nesviet zbytocne, namiesto kupania sa sprchuj... Chcu setrit na vode a elektrine co je minimalna polozka pri cinzakovom najomnom lebo najvacsia cast su fixne poplatky ktore neovplyvnime. Na rodinnom dome sa uz da lepsie kde si kuria plynom, sami ohrievaju vodu... Tak neplatia teplarniam, fond oprav a podobne, mozu si to regulovat atd. Takze zaklad je strava na tej sa da setrit ci byvate na internate, v byte, dome... Potom neresti typu fajcenie, alkohol, automaty, stavkovanie, sportka ale ja z toho nic nepraktizujem tak vlastne neni coho sa zriekat lebo veci ktore robia bezne ludia a chcu sa ich zriekat ja som nikdy nerobil... To je uz windows pusteny v safe mode... Uz nieje kde ubrat kedze uz v tom nudzovom rezime bezi...

 

Ale setrim napriklad na doprave ze v lete chodim na bicykli vsade, a v zime ked ide spoj tak vlakom ci busom lebo pre jednu osobu vzdy vyjde cesta lacnejsie ako autom. Takze pokial nemusim nutne pouzit auto tak ho nepouzijem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mavali kedysi ludia take manie ze nesviet zbytocne, namiesto kupania sa sprchuj...

Toto su podla teba manie? Ty si potom aky frajer ked toto povazujes za prezitok.... A podla teba elektrina a voda je minimalna polozka? Co? sa necudujem ze ti rodicia beru taku polozku z vyplaty, aby asi pokryli nedoplatky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mavali kedysi ludia take manie ze nesviet zbytocne, namiesto kupania sa sprchuj... Chcu setrit na vode a elektrine co je minimalna polozka pri cinzakovom najomnom lebo najvacsia cast su fixne poplatky ktore neovplyvnime. Na rodinnom dome sa uz da lepsie kde si kuria plynom, sami ohrievaju vodu... Tak neplatia teplarniam, fond oprav a podobne, mozu si to regulovat atd.

 

trošku to uvediem na pravú mieru ...

bývame 25 rokov v byte, ktorý bol už v posledných rokoch socizmu stavaný na samostatné kotly pre každý byt.

 

druhá najväčšia položka pri zaplatených účtoch je plyn.

trochu sa to dá regulovať, iste. ale treba vykúriť byt, ktorý má zospodu nevykúrené pivnice a garáže, má severnú stenu, na plyne sa varí, a plyn zohrieva teplú vodu

a dokonca máme extra elektrické ohrievanie v malom zásobníku do kuchyne, akurát toľko, čo stačí na umývanie riadov ... za pol hodinu sa ohreje ďalšia várka.

osvedčilo sa.

 

tie veľké, zvyčajne štvorcové domy, alebo aj novšie, tie so zabývanými podstrešnými priestormi majú mnohé dnes veľký problém ...

deti dorástli, odišli, pracovať kamsi, či sa osamostatnili a poženili a odišli kamsi ... a rodičom zostal na krku veľký barák, ktorý nedokážu vykúriť ...

vlastne dokážu, ale desivo draho a zbytočne

 

nejeden dom má uzavretú hornú časť, rodičia nasťahovaní do prízemia, aby nemuseli do luftu vykurovať celý barák.

 

aj keď sa ceny energií trochu relatívne znížli, takto je to s tým, že je tak úplne super lacné kúriť si plynom sám.

 

to šetrenie plynom a elektrikou má niečo do seba, a vždy malo ... keď si to sám ešte neplatil, nemôžeš vedieť, ale je to hodne veľká položka.

 

a plus ešte voda ... to sa nezdá, ale pri dnešnom praní v aut. práčkach na rodinu sa minie vody hodne, aj vo vani, a s vodou sme tak: idem a pustím a tečie. ale treba ju zaplatiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Chcu setrit na vode a elektrine co je minimalna polozka pri cinzakovom najomnom lebo najvacsia cast su fixne poplatky ktore neovplyvnime. Na rodinnom dome sa uz da lepsie kde si kuria plynom, sami ohrievaju vodu... Tak neplatia teplarniam, fond oprav a podobne, mozu si to regulovat atd. 

 

 

ďalší "panelákový" so značne skreslenými predstavami...

 

Tomáš, rodinný dom - klasický "štvorec" 10x10, náklady:

plyn mesačne cca 90€, to je už po výmene okien, kotla, zateplení, a svoje robí aj to, že si občas vypomáham kotlom na tuhé palivo...

elektrina 40€, v tom je zarátaný aj ohrev vody...

do fondu opráv neplatím, to je fakt, ale všetku údržbu a opravy si financujem sám. tri príklady takých, v rodinnom dome, bežných vecí

1. natretie brány do dvora - len samotná farba+riedidlo- asi 60€, robotu nerátam, lebo som to natieral sám.

2. výmena pokazeného čerpadla na vodu - čerpadlo+ostatný matroš - cca 200€, robotu nepočítam, lebo narozdiel od teba, také veci zvládam sám...

3. výmena boilera predvlani - cca 300€ len boiler+matroš, vymenil som si ho sám - ty by si napríklad musel volať firmu alebo nejakého vodára...

a takto to ide furt, lebo rodinný dom, milý tomáš, to je celoročná starosť, ak ti ten dom nemá spadnúť na hlavu po pár rokoch...

tento rok by som mal rýny vymeniť, to bude zase pálka, a to ešte neviem žiadneho normálneho klampiara nájsť.

 

Ale setrim napriklad na doprave ze v lete chodim na bicykli vsade, a v zime ked ide spoj tak vlakom ci busom lebo pre jednu osobu vzdy vyjde cesta lacnejsie ako autom. Takze pokial nemusim nutne pouzit auto tak ho nepouzijem.

ak máš dom na dedine, auto sa stáva takmer nevyhnutnosťou, lebo autobusy chodia všelijako len nie často. a to ani nehovorím o tom, že autom to často vyjde lacnejšie ako busom.

 

tak nám tu ešte niečo zamudruj o tom ako je to v rodinnom dome lacnejšie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mavali kedysi ludia take manie ze nesviet zbytocne, namiesto kupania sa sprchuj... Chcu setrit na vode a elektrine co je minimalna polozka pri cinzakovom najomnom lebo najvacsia cast su fixne poplatky ktore neovplyvnime. Na rodinnom dome sa uz da lepsie kde si kuria plynom, sami ohrievaju vodu... 

 

Skús sa jeden celý rok každý deň kúpať a potom ten druhý každý den sprchovať. Kúpeľ si dám fakt len výnimočne, ked chcem zrelaxovať. 

 

Tak neplatia teplarniam, fond oprav a podobne, mozu si to regulovat atd.

 

 

A preto ich to nakoniec môže vyjsť drahšie. Pretože v tom činžiaku si náklady na opravu kotla či iných "drobností" rozrátate medzi sebou

 

Takze zaklad je strava na tej sa da setrit ci byvate na internate, v byte, dome.

 

už pred mesiacmi som ti vravel aby si si na každý den sám navaril. Aby si si robil normálne raňajky a nekupoval drahé sladké buchty...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomas, sam si dokazes navarit. Nebude to na hviezdu michelin ale dokazes. A ked dojdes do toho a zistis kolko surovin na co potrebujes, uvidis kolko dokazes usetrit. Aj buchty si upecies. A ver mi, budu ti chutit sto krat viac ako kupovane.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze zhrnutie: Usetrit sa da:

- Na vode

- Elektrine

- Vykurovani

- Doprave

- Potravinach

 

Takze vzdat sa zbytocneho jedla t.j. tych kupovanych veci mimo varenia, pouzivania zabavnej elektroniky a viac byt vonku sportovat, kino, koncerty, kultura vseobecne ved pocas jarmokov, dni obce, volebnych kampani je to zdarma, chodenie n platene kupaliska da sa ist aj k jazeru, jedine coho sa mi nechce vzdat su mobily a internet to ma velmi bavi... Ja dam za telefony 25 mesacne kym otec da 8 za stvrtrok... Uz mame na radiatoroch individualne merace takze vzdam sa tepla a stocim kurenie na minimum, a vodu mozem nosit z artezky a tak nebude sa tolko pustat kohutik a vo fabrikach byvali sprchy takze som sa kazdy den sprchoval po praci domov uz siel cisty vonavucky... Z rok je to vela nesprchovani sa doma, mali sme aj zavodnu kuchynu kde som sa najedol a nemusel som ist do vyvarovne dakde v meste... Takze setrit sa da aj zmenou pracoviska. Keby som sa vzdal tohto zamestnania ktore mam tak by som usetril na doprave lebo bud by som pracoval u nas v meste alebo by bola zabezpecena doprava a nemusel by som vlastnit auto ktore musim mat len kvoli zlym spojom na vikendove zmeny...

 

Fabrika: Minimalna mzda + rozne premie za dochadzku, plnenie planov, 13-ty plat, priplatky za vikendy a sviatky ci nocne, odnesie ma smenovy autobus, dam si obed a plat bude stale rovnaky nic nestrhnu! Ak sa tam pripletie sviatok, vikend, nocna tak aj o stovecku viac ako je zakladny plat... Plus nemusim mat auto takze aj peniaze co zhltne prevadzka auta su navyse.

 

Vratnik v dedinskej firme: Minimalna mzda a to je vsetko, dochadzka na vlastne naklady, ak nejde spoj tak autom co je este drahsie, plus ostatne poplatky vyplyvajuce z vlastnictva auta, jedlo len co si z domu prinesiem takze dalsie vydavky na kupu... Ziaden 13-ty plat, ziadne odmeny, ziadne priplatky za vikendy, sviatky, nocne...

 

Takze keby som sa vzdal tohto nevyhodneho zamestnania tiez by som usetril a to dost vela...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja nicoho - setris - ked mas nato.

 

Myslim aj rozumne veci ako alkohol a cigy .. deti.. nejaka ina trtosinka. Ked na to nieje - prestavam setrit -  ak to inak nejde - prestanem hrat pinpong - potom zmiznu deti, alkohal a cigarety- 

 

 

jaj na vode - ano -spekulujem nad tym- 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze zhrnutie: Usetrit sa da: (...) Takze vzdat sa zbytocneho jedla t.j. tych kupovanych veci mimo varenia,

 

Ja vždy žasnem nad tým, ako ty vieš všetko krásne a farbisto opisovať, na čom všetkom sa dá ušetriť a nakoniec všetko zabiješ hláškou v zmysle, že "ale čo mám robiť, keď tí kinderčokoládoví mikuláši mi tak veľmi chutia?"

 

jedine coho sa mi nechce vzdat su mobily a internet to ma velmi bavi...

 

To ti schvaľujem, internet je oblasť, ktorá bude len a len rásť a rozvíjať sa, tu nemáš čo stratiť. Mnohé firmy bez internetu by padli ako čínske akcie.

 

nemusel by som vlastnit auto ktore musim mat len kvoli zlym spojom na vikendove zmeny...

 

A fakt sa ti nedá vybaviť, aby si nemusel robiť cez víkendy?

 

Fabrika: Minimalna mzda + rozne premie za dochadzku, plnenie planov, 13-ty plat, priplatky za vikendy a sviatky ci nocne, odnesie ma smenovy autobus, dam si obed a plat bude stale rovnaky nic nestrhnu! Ak sa tam pripletie sviatok, vikend, nocna tak aj o stovecku viac ako je zakladny plat...

 

 

Ano, len treba v prvom rade vyriešiť, aby si do konca skúšobnej doby postíhal všetkému porozumieť, naučiť sa a zapracovať sa, aby ťa nevyhodili po dvoch týždňoch ako obvykle. Na toto sa sústreď a nie tam, že budeš dostávať prémie za dochádzku (to čo je vlastne, to normálne niekomu platia za to, že vôbec príde do roboty? Pracujem od roku 1997, vystriedal pár zamestnaní, ale nikdy som sa s takým niečím nestretol, to už včuleky takéto prémie dávajú?: :o)

 

Vratnik v dedinskej firme: Minimalna mzda a to je vsetko, dochadzka na vlastne naklady, ak nejde spoj tak autom co je este drahsie, plus ostatne poplatky vyplyvajuce z vlastnictva auta, jedlo len co si z domu prinesiem takze dalsie vydavky na kupu... Ziaden 13-ty plat, ziadne odmeny, ziadne priplatky za vikendy, sviatky, nocne...

 

Ano, ale musíš si uvedomiť, že tvoje zručnosti stačia len na toho vrátnika.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja sa dokážem zriecť čohokoľvek (a kohokoľvek)

a čo mám s potom tými ušetrenými peniazmi robiť? (tak aby ich nezožrala inflácia, alt. bankrot toho do čoho ich vrazím)

to mi prezradte.. už len to je dnes pre mňa záhada

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov