Skočiť na obsah

Netradičné hudobné nástroje


tomassi

Odporúčané príspevky

Aké netradičné hudobné nástroje poznáte,

resp. ste nepoznali a teraz už poznáte?

 

udivujú Vás viac africké, ázijské, indiánske, . . .

trstátka, brnkátka, fukátka, . . .

 

alebo máte radšej domáci univerzálny robotnícky priemyselný folklór?

 

všetko sem

 

hneď prvý adept spoznaný vďaka FB odkazu našej upírky

Jednotná roľnícka elektrická gitara

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja zacinam "objavovat" ameriku a hracov na chapman stick

 

 

Zadovazil som si par DVD, kde brnka Tony Levin /King Crimson, Liquid Tension/

 

 

hra sa na to, ako je vidiet priklepom, zahra to basove aj solove linky, az je mi divne ze tak flexibilny nastroj doteraz nenasiel sirsie uplatnenie v hudbe

 

no a modifikovany /war guitar/ sa uplatnil aj v tvrdom metale :lol:

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

táto téma mi pripomenula staršiu tému Hudobné nástroje v tejto kategórii, kde Andulqa raz písala o nezvyčajnom hudobnom nástroji menom Teremin alebo Theremin

to je skutočne nezvyčajný nástroj :)
 

Theremin vlastne vôbec nie je nový hudobný nástroj. Zostrojil ho Lev Sergejevič Termen už v roku 1919 a je to prvý elektronický nástroj vôbec a prvý na ktorý sa hrá bez toho aby sa ho človek dotýkal. Je to vlastne oscilátor - drevená skrinka s dvoma anténami. Vzdialenosťou rúk od jednej človek ovláda amplitúdu (hlasitosť) a vzdialenosťou rúk od druhej kontroluje frekvenciu, teda výšku tónu. Vznikol ako z núdze ctnosť. Krátko po vynáleze elektrického obvodu a tzv. "zmiešaných oscilátorov" narážali vedci na neriešiteľný problém - akonáhle sa totiž človek priblížil na dosah vákuových elektróniek, jeho elektrický náboj začal ovplyvňovať frekvencie vysielané prístrojom. Čo sa ostatní bádatelia pokúšali obísť použitím klávesnice, Termen využil na zostrojenie tohto originálneho hudobného nástroja.

Pôvodne sa na theremine dali ovplyvňovať len tri zo štyroch základných vlastností tónu, teda výška, dĺžka a sila. Sám Lenin dal zostrojiť a po celom Sovietskom zväze rozposlať 600 kusov tohto dômyselného zariadenia. V roku 1927 odišiel Termen do USA, kde si dal tento objav patentovať. Vyrába sa dodnes, pričom najznámejším výrobcom je spoločnosť Moog a novodobé modely už umožňujú meniť tiež farbu zvuku a sú vybavené aj výkonnými zosilovačmi.

zdroj

a Andulqin pôvodný prípsevok aj s ukážkami dokonalej hry majstrov tereminu :)
THEREMIN

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...
  • Pred 7 rokmi...

nedávno som si dávala skvelý seriál Vraždy v Midsomeri... tak som si zároveň popozerala niečo o ňom, samozrejme až teraz, veď už bolo po 19. sérii na čase :)

 

a teraz som sa konečne dočítala, že úvodnú melódiu hrajú na theremin - ťeremin

 

písali sme tu o ňom pred rokmi, konečne teda viem, ako vznikla tá nezabudnuteľná melódia

https://www.freespace.sk/tema/4455-netradičné-hudobné-nástroje/?p=129216

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov