Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

Hieronymus Bosch ho vedel unikátne : Peklo z triptychu : Obrázok

 

 

od detstva som počúvala od babky keď som bola neposlúchala, že zlé deti nepôjdu do neba.

a zlí ľudia jedine do horúceho pekla.

 

v tejto viere neexistovalo ľadové peklo, ako v budhizme himalájí, napríklad ... predstavy, o ktorých som sa dozvedala ako decko sa nezmenili za celé desaťročia :

 

peklo je plné obrovských kotlov, ktoré majú rúčku a rúčka v strede špicu, aby sa v prípade potreby dal kotol zavesiť nad oheň.

vyzerá to presne ako kotol, v akom varia kanibali neopatrných turistov . len je tam tma, len oheň pod kotlom osvetľuje miesto, a občas tam preskáču čerti za svojimi povinnosťami, učmudení a ubabraní od čertovskej práce

 

v nebi je svetlo. pri bráne svätý peter, ale nikdy som nevedela celkom pochopiť, kde tam bola brána ... teda bránu ešte ano, ale ten múr ... a ked nebol múr, bránu len tak v ničom, a pred bránou hromady dobrých ľudí, ktorých púšťajú po jednom, a vojdú a je tam štrkom vysypaný dvor a vidieť dodaleka, ako sa anjeli zabávajú po celej šírej pláni

 

postupne sa na moje detské predstavy nabaľovalo kdečo, takéto niečo z toho vzniklo, kým sa nebo - peklo ustálili. a potom som sa dozvedela, že existuje očistec .... a práve v tých časoch som čítala knihu, v ktorej bol popísaný prastarý prešporský prípad, ktorý pochodil aj súd, aj exorcisti sa ním zaobrali, - duša, ktorá zostala v očistci ako v pasci a trápila svojimi trápeniami jednu nevinnú pannu ...

 

občas nad tým premýšľam, a tu... dnešný článok v sme.sk

Vedia kňazi, ako vyzerá nebo a peklo?

Je škandalózne, že cirkev robí tak málo, aby tieto pojmy prerozprávala rečou príťažlivou pre dnešného človeka, tvrdí teológ.

.......

Katolícky kňaz z Banskej Bystrice Pavel Pakoš v roku 2007 v rozhovore pre SME.sk priznal, že by klamal, ak by presne popísal nebo. Tvrdil ale, že nuda tam určite nie je. „Všetko tam funguje, je tam Boh otec, spoločenstvo svätých, krásne farby..." Na otázku, či je nebo priestor alebo stav duše, odpovedal vyhýbavo: „Cieľom našej viery je mať kus neba tu na zemi, v našej duši, a netrápiť sa, čo bude po smrti. Pán nás zadelí presne tam, kam pôjdeme." Pakoš dodal, že ak apoštol Pavol povedal, že ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, čo Boh pripravil tým, ktorí ho milujú, priznal tým naše limity.

 

O tom, ako Boží súd vyzerá, kaplán nemá úplne jasnú predstavu, ale „Písmo sväté hovorí, že Kristus si zhromaždí ľudí a rozdelí ich podľa toho, aký viedli život. V evanjeliu podľa Matúša je obraz o ovciach a capoch." Kto budú ovce a kto capy, nie je ťažké si domyslieť.

.......

Vadrna vysvetľuje, že katolícke predstavy o nebi a pekle vychádzajú z Písma a tradície, priznáva však, že hoci o ich existencii nepochybuje, „nevieme, ako presne vyzerajú".

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5468414/vedia-knazi-ako-vyzera-nebo-a-peklo.html#ixzz0tyuE62Zj

 

 

 

ako je to s našimi predstavami ? je nebo, peklo, očistec ?

alebo nie je nič, ale kultúrny okruh a základy kresťanstva na tomto území aj tak vštepili do nás nejaké predstavy ?

 

máte nejaké predstavy ? čo by ste odpovedali na ulici na otázku, je peklo ? ako vyzerá ? kde je ? :lol:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hoci som vychovavana v prisnej katolickej rodine, som maly rebel, pretoze verim v reinkarnaciu a teda, ze sa clovek po smrti vrati do zivota, aby napravil svoje chyby a omyly.

A ako dieta som urcite verila v nebo a peklo. Ale zaroven som mala nadej, ze je tam ten ocistec, ktory mi dava druhu sancu. Aspon tak som si to vzdy predstavovala. Viem, ze ak by som sa nahodou dostala do pekla ( comu som ako dieta velmi neverila :lol: ), tak som v tom hladala aj pozitivum. Ze bude tam aspon teplo :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V podstate si tieto veci nijak nepredstavujem, lebo v ne neverím, ale Boschove maľby sú určite originálne :lol: Nebo, peklo považujem za vec kultúry, ešte k tomu sa tie predstavy menia, v minulosti by si asi ľudia predstavovali peklo ako miesto ohňa a škrípania zubov (ako je to popísané niekde v Biblii), dnes už je zdá sa modernejšia predstava, že peklo je stav duše bez boha, čo znie o čosi menej konkrétne. Očistec je myslím len katolícka predstava, iné cirkvi očistec myslím nemajú a ani v Biblii sa nič také nespomína. Ešte k spomínanému, verí sa tiež v predpeklie, limbo. Že ide o kultúrnu predstavu dokazuje asi aj to, že tie predsmrtné zážitky, kedy sa ľuďom zjavujú nejaké vízie a pod. sa líšia v závislosti od kultúry, kresťania možno uvidia tunel a na konci anjelov, Ježiša a tak pod., v prípade pekla zase plamene, škrípanie zubov. Iné kultúry vidia zase svoje náboženské postavy alebo sú ich predstavy úplne odlišné, Japoncom vraj v takých chvíľach vidia skôr ideálne krejiny z ich tradičného umenia, americkým deťom o Santa Clausovi a pod., Papuánci vraj mali predstavu o záhrobí ako o zemi tovární a výplat (keďže tieto veci sú asi pre ich kultúru nové a cudzie) a tu je o tom viac: http://www.infidels.org/library/modern/keith_augustine/HNDEs.html#differences

Keby sa ma niekto spýtal čo je peklo, tak poviem, že peklo je stav mysle.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako je to s našimi predstavami ? je nebo, peklo, očistec ?

Je kreslo, na ktorom akurat sedim, zlomena stolicka, na ktorej mam vylozene nohy, cigaretovy ohorok doharajuci vedla mna v popolniku na stole, gulas v tlakom hrnci v kuchyni a neostrihany zivy plot pred bytovkou. Mozem sa ja vyjadrit k niecomu inemu? :lol:

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pri tejto téme sa mi hneď vybavil Sartrov výrok - "Peklo - to sú tí druhí."

 

nie, neverím, žiadne posmrtné nebo, peklo, očistec... iba ak dočasný "raj na zemi", zaživa, s tými správnymi ľuďmi :lol:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja verím v dačo také ale nie tak úplne tak ako je to tu nastolené ... v prvom rade verím v reinkarnáciu a ak je už duša veľmi stará tak sa zhodnotí jej celé pôsobenie a podľa toho pojde do neba či do pekla ...

 

podstate si to predstavujem ako je to približne v gréckej mytológii

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

hm.

nedávno som kdesi čítala, že na slovensku vraj v dvoch kostoloch za posledné roky púšťali babkám príšerné pekelné agónie z magnetofónu. ktovie ako sa k nim dostali, a to by ani nebol problém,

ale prečo poctivým babkám, ktoré počúvajú slovo božie a zoberú čiernu kabelku a idú zima nezima každý deň do kostola, nepúšťajú nebeské chóry a anjelské spevy, trúby zlaté, ktorými vítajú nových príchodzích na pláňach nebies ...

 

čudné

aj Boschovo peklo je viac skúmané a sledované ako nebo ... nebo je akési ploché a nudné či čo ? :)

 

hm.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

http://videojezis.ic.cz/AUDIO/ZVUKY_Z_PEKLA/ZVUKY_Z_PEKLA.html

 

uz aj peklo ma svoju zvukovu stopu, hlavne ze to tam zije :cem:

 

Je to fake, niekto sa pohral s jednou nahrávkou z jedného filmu a vypustil hoax do sveta.

 

http://www.youtube.com/watch?v=tziBhU0A5aQ

 

the above clip from the movie 'baron's blood' was the source of the original hell sounds played on the art bell show. the story of this can be found here: (jerrylentz.blogspot.com/2006/­06/i-was-on-one-of-my-favorite­-radio.html) the confirmation that it is indeed the source for the recording heard on art bell and now 'infesting the internet' can be found in a youtube video called "sounds of hell debunked" by moscowjade, although i do disagree with moscow's assertion that hell or even near death experiences is/are real.

 

A tu je akože reportáž akože o tom pekle

 

http://www.mojevideo.sk/v/6e7b3d433c3a3f3e404338

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

z tohto mi zasa napadlo to, čo som písala pred týmto príspevkom ... : )

 

a napadlo mi z toho čosi, čo som raz čítala v jednej detektívke od Agathy ...

Agatha Christie bola rozhľadená a múdra dáma, a podstata toho, čo tam napísala / nechce sa mi to teraz doslovne hľadať / bolo, že zlo je vždy príťažlivejšie ...

 

začína to detskými rozprávkami, kde dobrá víla máva čarovnou paličkou a recituje banality o dobre, ktoré dostane raz svoju odmenu ...

a na druhej strane zlo sa aj v rozprávkach prejaví hneď ako zlo, niečo, čo nás priťahuje, niečo démonické, nespravodlivé, zlé a pekelné ...

dobrá víla príde nenápadne s tichým hláskom, čert v dyme a s rachotom ...

 

asi tak sú na tom aj tie nahrávky

nebeské chóry by asi neinšpirovali dostatočne ... o pekelných zvukoch sa lepšie debatí, sú desivé a fajn sa pri nich bojí : )

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tiez ma trklo, do pekelneho plafona uz dieru navrtali a do nebeskej podlahy nic? :cem:

 

Predstavy o absolutnom dobre su naozaj nudne, bez nas vydriduchov a hajzlikov by zivot a svet nemali tu spravnu stavu. Prakticky kazda udalost, pribeh, kniha, ci film sa zapodieva moralnou dilemou /iba tie obycajne v tom maju jasno/. Clovek je clovekom asi preto, aby sa rozhodoval.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

dobre by bolo pozrieť si knihu o umení a Boschovu predstavu Neba a Pekla, možno sa ti ujasní, prečo je predstava o nebi pre generácie ľudí menej vzrušujúca než vidina a predstavy a zobrazenia pekla.

/ Bosch je na to jeden z najlepších, priam popisných príkladov. /

nikto nevie, o čom budú anjelské chóry, ani peklo ani nebo, všetko sú to osobné predstavy, od Zjavení sv. Jána po najrôznorodejšie umelecké zobrazenia aj v povedomí človeka.

ty to vieš ? : )

aj Boschov triptych bol objednaný ako namaľovaná predstava.

predstava/ predstavy sú aj anjelské chóry, možno gregoriánske chorály, možno anjelské trúby, možno pop, možno rockenroll, možno Čajkovskij a možno Bach, možno v tom je nebo nebeské, že každému podľa dobrého srdiečka. hm ? : )

 

veď tému na to tu máme.. a dokonca sa Boschovou víziou "niečoho" začína

tak predovšetkým, to čo je vpravo, na triptychu nie je "peklo", je to vízia "apokalypsy" a "posledného súdu"

zamieňať si moment, keď sa "peklo" objaví na povrchu zeme, za "odpadovú nádobu vesmíru" je asi nesprávne

 

to čo sa nachádza na triptychu úplne vľavo, nie je pre zmenu "nebo", je to "rajská záhrada", moment na počiatku keď bolo všetko "nevinné"

 

pozor, nijaké "nebo" ani "peklo", sa na triptychu nenachádza

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Podla zdroja, ktory si nezela byt menovany si Bill Wiese poriadne zavaril a zaplati mastnu pokutu, pretoze porusil uzavretu zmluvu o ucinkovani a klauzulu o mlcanlivosti :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ajej. ďalší hezounký americký televízny kazateľ s päťstodolárovým účesom a pekne narastajúcim kontom ? :)

 

nič proti jeho snahe, najviac sa mi páči prvá pomoc pri domnelom infarkte, a preklad trochu kríva na obe nohy, ale podstata tam je ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

som rebel od asi tretej triedy, ked mi farár strelil facku, lebo som nevedel po ňom prečítať z tabule. Bolo to na prvej a poslednej hodine náboženstva, ktorú som navštívil..... a čo sa týka neba a pekla...nebohej svokre som raz povedal na margo toho, že pôjdeme do pekla:

"Babka, ak je nebo a peklo, tak vy budete v kotli a ja pod kotlom,.... ako palivo" :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hlboko veriaci ľudia by sa mali halucinogénnym drogám radšej vyhýbať.

 

Mate úplne pravdu. Spotreba drog vedie do pekla. :lol:

Rovnako ako pitie alkoholu cez vodiča vedie k nehode

Avšak, ak akejkoľvek nehode auta spôsobené je cez opiteho vodiča?

 

Podobne je zo zjaveniem.

Je to súkromné zjavenie. Môžete veriť, alebo nie :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hlboko veriaci ľudia by sa mali halucinogénnym drogám radšej vyhýbať.

 

Takéto prípady vyskytli už od začiatku existencie Cirkvi.

Tu je príklad opísany v Skutkoch apoštolov:

2.12 Všetci žasli a v rozpakoch si vraveli: „Čo to má znamenať?“

2.13 Ale iní s úsmeškom hovorili: „Sú plní mladého vína.“

 

 

... ďalší hezounký americký televízny kazateľ s päťstodolárovým účesom

a pekne narastajúcim kontom ? :)

 

Nechapem prečo práve takéto insinuacie/podozrenie?

Napriek tomu nikto nie žiada poplatkov za dej svedectva.

 

Zdravim :flowers:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nechapem prečo práve takéto insinuacie/podozrenie?

Napriek tomu nikto nie žiada poplatkov za dej svedectva.

 

Ale no :)

 

http://www.amazon.co...t_athr_dp_pel_1

 

Dobre informovany katolik bude lahsi o 50 dolarov :)

 

Podla Billa Wiesa mame iba dve moznosti. Uverit, alebo sa naveky smazit v pekle, ktore tak pekne a nezistne opisal. A ze nechcem ostat za idiota, vyberam si tu druhu moznost, pretoze brat vazne taky blabol je horsie, ako objednat si kosmodisk z teleshopingu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mr. Bill Wiese - stačí zagoogliť, a od pohľadu si nežije zo svojho pekelného sna zle ... je pozývaný na akcie, na prednášky, knihu predáva v x jazykoch ... :)

https://www.google.s...f.,cf.osb&cad=b

https://www.google.s...iw=1366&bih=604

 

bol to chytrý ťah.nagelovaní tv kazatelia sa zvyčajne opakujú, vyhrážajú ohňami pekelnými, pán Bill Wiese prišiel s ničím novým, neotrlým:

z pekla vojny a reálneho utrpenia sa vrátil kdekto, z pekla posmrtného ešte nikto ... tak to obalil do sna ... :) - neberiem mu tým sen, len je šikovný, marketingové využitie dokonalé :)

 

ale napriek tomu, alebo stále a práve preto ...

Danteho Peklo je to, čo to v skutočnosti je : umelecké dielo, literatúra a pôvodná tvorba ...

Peklo od Hieronyma Boscha je to, čo to v skutočnosti je : umelecké dielo, najviac obdivovaná časť triptychu, obraz a jeho pôvodná fantázia ...

a obe sú hodnoty, nezmazateľné a trvalé, silné a udivujúce :)

 

pán Bill Wiese - a teraz mi došlo, že použil aj číslicu 23 - ktorá sa pokladá v istých kruhoch za nešťastnú a pekelnícku, / je tu o tom téma, aj o filme "23" / - takže pán Wiese to poistil z každej strany, a pekne si z toho zjavne žije :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mr. Bill Wiese - stačí zagoogliť, a od pohľadu si nežije zo svojho pekelného sna zle ...

je pozývaný na akcie, na prednášky, knihu predáva v x jazykoch ... :)

... - neberiem mu tým sen, len je šikovný, marketingové využitie dokonalé :)

 

No áno, tak to vyzerá v tejto Amerike. Všetko musí byť na predaj.

Výrobcovia diskov video a vydavatelia knih vidieť jeho popularitu

- omámily ho ziskom. Hoci on sam má s toho málo, len práva autorske. :smile2:

 

Avšak, na začiatku, tak to nebolo. Predsa oznámil, to jeho prežitie na nete,

ako bezplatný prístup pre verejnosti.

 

Osobne verim ho a v Bibliu. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov