Skočiť na obsah

Nezamestnanosť vs. neskorší odchod do dôchodku


Sniper

Odporúčané príspevky

...x mladych ide na hocijaku vysoku skolu len aby si predlzili mladost, potom v 25ke skoncia skolu, nevie z nich byt ziaden uzitok pre ziadnu firmu a oni by chceli nastupny plat 1000 v cistom za sedenie a nicnerobenie v kancli...

 

Celkom by ma zaujímalo, kde je to ten kancel, kde sa za ničnerobenie dá brať tisícka mesačne. :)

Ani pri lopate, ani v kancli nikto nemaká 8 hodín denne na 100%.

Ale ani jeden nemôže sedieť s nohami vyloženými na stole, každý musí podať nejaký výkon.

Obyčajne je to však tak, že vždy vieme lepšie "ohodnotiť" /teda "zhodiť"/ prácu druhého, ako tú svoju.

 

Ostatne, tak je to aj tu na Fóre ...

... vždy je lepšie hodnotiť a poúčať niekoho druhého, ako si "zamiesť pred vlastným prahom". :)

 

Ale to by už bolo od zadania témy "Nezamestananosť, vs. neskorší odchod do dôchodku" na míle ďaleko.

A tak šup do práce, aby bolo aj na tie dôchodky. :smile2:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

.x mladych ide na hocijaku vysoku skolu len aby si predlzili mladost, potom v 25ke skoncia skolu, nevie z nich byt ziaden uzitok pre ziadnu firmu a oni by chceli nastupny plat 1000 v cistom za sedenie a nicnerobenie v kancli...

 

Chciet mozu. Ale tazko sa najde dostatok blbych samovrahov, aby im to dali. Takze nezostane nic ine, nez vyliecenie sa z iluzii.

 

A trebars tych 1000 dostanu. Ale budu makat 12 hodin denne a minimalne 6 dni v tyzdni. Na dovolenku budu moct zabudnut. Ciste teoreticky ju budu mat, ale vybrat si ju? Ani nahodou. Budu lietat ako spinave handry a makat ako cinania. A dostanu svoj nadpriemerny plat. Sice pravdou je, za nakoniec budu mat v prepocte hodinovy plat nizsi, nez upratovacka, ktora po vecer cisti ich kancel :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Celkom by ma zaujímalo, kde je to ten kancel, kde sa za ničnerobenie dá brať tisícka mesačne. :)

Ani pri lopate, ani v kancli nikto nemaká 8 hodín denne na 100%.

Ale ani jeden nemôže sedieť s nohami vyloženými na stole, každý musí podať nejaký výkon.

Obyčajne je to však tak, že vždy vieme lepšie "ohodnotiť" /teda "zhodiť"/ prácu druhého, ako tú svoju.

 

su urcite velke firmy, kde je obrovska prezamestnanost a ludia tam maju dni, ked nemaju do coho pichnut, cely den browsuju po nete, su na 2 hodinovom obede a o 4tej sa zbalia domov...a cuduj sa svete, su to sukromne spolocnosti zahranicne, ziadna statna sprava :)

 

Chciet mozu. Ale tazko sa najde dostatok blbych samovrahov, aby im to dali. Takze nezostane nic ine, nez vyliecenie sa z iluzii.

 

nik im to realne neda, ale len vravim ake su predstavy tych studentov niektorych...videl som X absolventov roznych manazmentov, ktori si mysleli ze ako cerstvy absolvent manazmentu hned bude dosadeny na flek sefa nejakeho timu, oddelenia...ta naivita z nich svietila na 100km...a ked im ponukli miesto v time na beznu kancelarsku pracu s perspektivou ze za 2-3 roky moze pomyslat na miesto nejakeho mensieho sefka, tak len ohrnali nosom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale zase - je normalne, ak ma mladez iluzie, nie? To maju v spuste oblasti, nie len co sa tyka naplne prace a platov. Zrazka s realitou aj tak kazdeho prinuti zmenit svoje nazory, alebo aspon spravanie. Takze v tomto samotnom problem nie je.

 

su urcite velke firmy, kde je obrovska prezamestnanost a ludia tam maju dni, ked nemaju do coho pichnut, cely den browsuju po nete, su na 2 hodinovom obede a o 4tej sa zbalia domov...a cuduj sa svete, su to sukromne spolocnosti zahranicne, ziadna statna sprava :)

 

Zopar takych pripadov, ktore vsak vznikli transformaciou zo statnych (a teda si prinisli hafo dinosaurov), poznam. Nic moc. Na druhej strane - az raz zamestnavatel dostane rozum, tak asi pokazi cisla nezamestnanosti :P
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Xeno nie su to pripady transformacii zo statnych :)

poviem konkretny priklad

robil som v IBM...vedla nas bol tim, ktory mal narazovu pracu vzdy na konci kvartalu...vtedy 2 tyzdne makali od 7 rano do 10 vecer...realne makali 8 tyzdnov do roka...zvysok hravali counterstrike, travian a podobne srandy...sefa mali v nemecku, tak ich nemal kto kontrolovat, raz za tyzden im prisli 2-3 requesty nieco spravit, co urobili za 10 minut...cuduj sa svete, tou pracou ale firme zarobili tolko, ze si mohla dovolit ich zamestnavat na trvalo...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...cuduj sa svete, tou pracou ale firme zarobili tolko, ze si mohla dovolit ich zamestnavat na trvalo...

 

Tak ale tomu sa necudujem :)

 

V podstate si ale vysvetlil, ako to funguje. Kvalifikovany a zrejme dost sikovny clovek na spravnom mieste dokaze odovodnit svoju existenciu pre firmu mozno pracou 8 hodin mesacne - a zjavne sa to oplati viac, ako ine moznosti zamestnavania. V podstate to je vyhodne pre obidve strany. Kym si na servroch zamestnavatela neulozi 5TB ilegalnych filmov tak do neho nerypu....a ten clovek je asi happy a keby ho hnali ako zdutu kozu kvoli kravinam, dal by im sbohom.

 

Bezne som radsej ked ludi platia za vysledok a nie za sedenie v kancli. Ak si niekto urobi svoju pracu, kludne nech ma 3-hodinove obedy

 

PS. Ja som totiz vazne narazal na tie nicnerobiace existencie, co prenasaju spinky a papiere z jedneho konca office na druhy :P

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Rozhovor. Podpredseda Smeru-SD a pravdepodobný budúci minister financií Peter Kažimír pre HN:

Kažimír pre HN: Predĺžiť odchod do dôchodku brzdí nezamestnanosť

 

OT: Nebolo by vhodné pri reforme rovno siahnuť aj na vek odchodu do dôchodku, keďže raz to potrebné bude?

ODP: Každý pochopí, že zvyšovať vek odchodu do dôchodku pri súčasnej miere nezamestnanosti nie je rozumné. Nevieme totiž stále vygenerovať nové pracovné miesta.

 

Na to človek nemusí byť ani nádejný minister aby toto pochopil. Predlžovanie odchodu do dôchodku pri takmer 14% nezamestnanosti nemá zmysel. Otázne však je, či súčasná štruktúra nezamestnaných umožňuje uvoľnené miesta zaplniť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

nemôžem sa ubrániť myšlienke, že predĺžením veku odchodu do penzie nie je nijaké zníženie nezamestnanosti, to je blbosť, veď tým je potom viac kandidátov na jedno pracovné miesto. Pracovné miesta predsa nie sú nafukovacie. Kým ľudí, ktorí by teoreticky mali pracovať, pribudne. Cieľom je, aby sa tej penzie nikto nedožil. Motto: už si si odrobil? tak odíď z tohto sveta a nezavadzaj nám v rozlete.

Tiež podobne ako tu ktosi napísal, záleží aj na tom, čo ten človek robí. makať do 70-ky dakde na stavbe alebo u pásu nebude pre tých ľudí sranda. Tiež starostlivosť o všelijakých nevládnych, chorých a podobne, a navyše, táto práca je nedocenená.

Kedysi niektoré povolania mali znížený vek odchodu do penzie, napr. baníci, toto povolanie bolo nebezpečné, zdraviu škodlivé (uhoľný prach v pľúcach nebol práve zdraviu prospešný), a tiež namáhavé, takže títo si to aj zaslúžili. Dnes je to jedno, šak ked pomrú, aspoň sa nebudú musieť vyplácať dôchodky, a aj poisťovne na nich ušetria, ked nebudú musieť priplácať na ich liečbu.

Skrátka, čaká nás, a dnešných mladých ešte viac, naozaj slnečná budúcnosť. :clap: A preto radostne hor sa k tej skvelej budúcnosti, čo nás čaká!!!

:flush:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemôžem sa ubrániť myšlienke, že predĺžením veku odchodu do penzie nie je nijaké zníženie nezamestnanosti, to je blbosť, veď tým je potom viac kandidátov na jedno pracovné miesto. Pracovné miesta predsa nie sú nafukovacie.

 

Ved prave, toto je pravda. Ale ono je to (ako vzdy) komplikovanejsie.

Pretoze zamestnany , odvadza urcite platby spat do systemu. Dochodca zo systemu len cerpa dochodok.

Cize vyssi vek odchodu do penzie = viacej pracovnikov na jedno miesto (co je asi trosku zle).

Nizsi vek odchodu do penzie = vyssie vydavky systemu (co je tiez trosku zle).

 

Axel ma ale pravdu. Ked je dnes priemerny vek dozitia 75 rokov, ci viacej, nie je mozne udrziavat dochodkovy vek na tej istej urovni ako ked sa ludia dozivali 60 rokov....ale kedysi, ked s tym Bismarck zacal, tak menej ako 50.

 

Ber to tak, ze dochodkovy system ako taky len tazko prezije, nech sa robilo cokolvek.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dochodkovy system nie je jediny, ktory cerpa prostriedky socialnej poistovne, prostriedky, ktore tvoria vsetci zamestnanci (a zamestnavatelia a SZCO) - takze jedinym systemovym riesenim je zvysenie zamestnanosti a znizenie sumy socialnych davok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dochodkovy system nie je jediny, ktory cerpa prostriedky socialnej poistovne, prostriedky, ktore tvoria vsetci zamestnanci (a zamestnavatelia a SZCO) - takze jedinym systemovym riesenim je zvysenie zamestnanosti a znizenie sumy socialnych davok

 

To ano - ale ani ostatne, ako napriklad zdravotnictvo, tiez maju problem fungovat aspon s vyrovnanou bilanciou. Cize tychto minusovych poloziek je stale viacej.

 

Zvysena zamestnanost pomoze len ciastocne. Pretoze aj tak sa stale bude zvysovat pocet dochodcov. Pri nizsej porodnosti bude postupne ale klesat pocet ludi v produktivnom veku, alebo aspon nebude rast tak rychlo. Cize nakoniec zostane len niekolko neprijemnych moznosti:

 

1. Dochodky budu rast velmi pomaly, co vsak nezabezpeci "dostojnu starobu" a podobne veci

2. Dochodky sa nebudu tykat 100%, ale ako to bolo povodne - len najchudobnejsich vrstiev. Splocensky a politicky nemoze zaviest.

3. Odvody na dochodok budu stale vyssie a vyssie, aby sa kompenzovali zvysujuce sa naklady - co bude mat neprijemny dopad na produktivnu populaciu.

4. Zvysi sa dolezitost dobrovolneho dodatocneho poistenia - co taktiez zvysi vydavky pracujucich, buduci vynos nemoze nikto zarucit - a navyse to bude sposobovat vyraznu nerovnost v dochodkoch, co je sice logicke, ale tiez politicky problematicke.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

4. Zvysi sa dolezitost dobrovolneho dodatocneho poistenia - co taktiez zvysi vydavky pracujucich, buduci vynos nemoze nikto zarucit - a navyse to bude sposobovat vyraznu nerovnost v dochodkoch, co je sice logicke, ale tiez politicky problematicke.

 

Ziadne dobrovolne poistenie nebude, je uz dostataocne dotatocne co mas dnes. Ludia si dobrovolne budu setrit. Naco sa dodatocne zapajat do schem ktore nefunguju ako povinne? Ci myslis ze ludia su uplne blbi? Ak mas peniaze uz dnes radsej idu za vlastne do sukromnej nemocnice - a preto ziadne zdravotne odvody navyse nebudu platit. Naco?

Ziaden III, IV dobrovolny pilier dochodkovy? Aby sa zbavil nejakeho cigana a oberieho nejaky biely? Naco?

 

Tie zakladne statne zdochnu ako zdochynaju uz dnes.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ziadne dobrovolne poistenie nebude, je uz dostataocne dotatocne co mas dnes. Ludia si dobrovolne budu setrit.

 

Tak to aj bolo myslene. Ak ti logicky vyjde, ze nech sa deje cokolvek, aj keby si sa na hlavu postavil - ze zakladna, statna penzia, nema sancu zabezpecit slusny dochodok - ludia aj ked neradi, budu musiet setrit inym sposobom. Tak ako to robili starocia predtym...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sebestacni samozivitelia

 

ved to mas aj teraz - oni su, boli, aj budu sebestacni samozivitelia inak to nejde - keby neboli nemohli by platit ani dane - nik na nikoho nebude doplacat ochotne - prizivovat sa moze len prizivnik -ale ten si to vynuti. Priklad silou, ojeeb.b,zakonom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ludia starocia "predtym" neboli zamestnani, vacsinou boli sebestacni samozivitelia, a hlavne pracovali az kym nezomreli (v relativne mladom veku) takze pojem "dochodok" nepoznali...

 

Presne tak - a my sme pokrocili a mame sa podstatne lepsie. Akurat to nieco stoji, peniaze. A aby dochodca tie peniaze dostal, musia sa odniekial zobrat. Cize zjednodusene, pokial chces aby dochodcovia mali VIACEJ penazi, tak tieto peniaze musia odniekial prist - a je jedno ci z dani, poplatkov, uspor...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a je jedno ci z dani, poplatkov, uspor...

 

Xeno ja s tebou suhlasim a nieco vytrhnem aby som mohol diskutovat a nesuhasit. Nie je to jedno. Dane a poplatky su nutene a su neefektivne a uspory su nieco ine. Na uspory kto sa na to da -mozno prehra ze mu nieco stat zoberie na inflacii - ale ten jedinec si povedal sam sebe -ze to neprezerie a odlozi do buducnosti. Sam seba zdanil. Kazdy podla svojej vole -myslis ze nejaky kazigraf to vie spravit lepsie?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pointa bola v tom, ze bude treba viacej penazi - ktore si mozes odkladat dobrovolne, alebo ti ich "povinne" vezme stat. Co je rozdiel, ktory by sa dal kludne aj aplikovat na zdravotnictvo, kde by tiez nemuselo byt povinne zdravotne "poistenie". Nemyslim, ze by stat robil lepsie, ale realne sme v Europe a na Slovensku, a tu su obrovske tlaky prave na to, aby sa o tieto veci staral stat (trebars aj keby mal regulovat sukromne poistovne). Uplna liberalizacia a zdobrovolnenie nepripada do uvahy - iba ak v snoch.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pointa bola v tom, ze bude treba viacej penazi - ktore si mozes odkladat dobrovolne, alebo ti ich "povinne" vezme stat.

 

Ja to pisem na jedinca .Stat to moze robit slusne a mozno aj lepsie -ale nerobi. To je realita. S prvou polovicou suhlasim, z druhou nie. Stat mi nevezme nic - resp ovela menej ako ostatnym(priklad prestanem robit . - robit cinnosti ktore niesu tak zdanene alebo prestahovat sa za lepsimi sluzbami a mensimi danami a jeto - ono to realne aj dnes sa tak deje). da sa stym nieco robit aj dnes.

 

 

ono by sa to nedialo - nemalo zmysel - keby nas stat slovensko bol najlepsi na svete - ale kedze je aspon 60 krajin lepsich - inak to porovnanie je tiez priemerovane a individualne. Prikl. pre ciganskych podvodnikov je lepsie anglicko. pre "bratislavskych" podvodnikov s penziami, je lepsie rakusko. O tom je ta vycitka Bruselu. Aspon si myslim. Chcel som dat link,ale to zreprodukujem - Eu chce aby sa vianocne dochodky ci tie nase 13 platili aj do krajin EU pre nasich dochodcov.

 

 

!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

realita je taka, jednotlivec si nemoze sam za seba rozhodovat, co mu vyhovuje

"stat" rozhoduje, co je pre neho dobre, aj keby to cloveka malo stat zdravie a zivot

"stat" je v uvodzovkach, lebo rozhoduju predstavitelia, ktorych sme si zvolili (alebo ktorych nam zvolili nasi susedia...), kazdopadne, ak sa tomu chces vzopriet, tak si anarchista, psychicky chory alebo emigrant

(off topic - pripadne asocial, ale to nie je vzdor proti systemu, ale jeho vyuzivanie)

a to ma se*ie (okrem ineho)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dady - je to tak - vo vacsine 2 miliony zamestnancov - ale ty ked si to uvedomujes a nesuhlasis --- uz to je velke plus pre teba ,

 

Aj minus ze ta to ser.. nepouzil som multicitat.

 

Ja som skoncil aj so zivnostou a to davno 2005. Mam s.r.o. - bola super a dohody - ale uz by som skoncil aj snou. Ale nic lepsie nieje pre mna. Kazdy je v inej situacii.

 

vlastne to nieje o forme - vlastne je.

 

No dady musim ti dat plus.

 

realita je taka, jednotlivec si nemoze sam za seba rozhodovat, co mu vyhovuje

 

citat lebo stoji to za to a je to pravda

 

Ja som nuteny si kupit nenavidene auto. nikdy som ho nechcel - kvoli nakladom ,ale vyuzival a je to super dopravny prostriedok. len som ho vyuzival vtedy a platil vtedy ked som ho potreboval aj najom lesing nejakej spanielskej spolocnosti - ale to bolo pre mna nevyhnutne ale chcel. a nutne. Inak ja jazdim rad( a som dobry sofer),ale nie casto. priklad. mne by sa nechcelo dva hodiny denne sediet v aute - a to z prace domov. A do prace. Zabity cas -to radsej v krcme. Ja by som si na to auto nekupoval ale prestahoval sa za robotou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kazdopadne, ak sa tomu chces vzopriet, tak si anarchista, psychicky chory alebo emigrant

 

Ale ani nahodou. Ak sa ti nepaci, ze existuje statny dochodkovy polier a povinne zdravotne poistenie - nemusis byt psychicky chory anarchista. Postaci volit konzervativne strany, ktore maju tuto zmenu niekde v programe. Anarchisticke hnutia to nemaju nikdy.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov