Skočiť na obsah

Povodne na Slovensku


Sniper

Odporúčané príspevky

Slovensko naďalej trápia povodne. Po daždi sa v noci na dnes opäť zhoršila situácia na východnom Slovensku, pre stúpajúcu vodu a zosuvy evakuovali stovky ľudí najmä na Zemplíne a pri Košiciach, evakuácie sú aj v ďalších regiónoch. Komplikovaná je situácia v doprave. Ľudia museli svoje domy opustiť aj na strednom Slovensku.

Súčasné katastrofálne povodne vyvolali extrémne zrážky. Slovensko tento rok zažilo zrejme najdaždivejší máj od začiatku meteorologických meraní v roku 1871.

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5406695/slovensko-nicia-povodne-evakuovali-stovky-ludi.html#ixzz0pt4E9gwu

Síce aj u nás spŕchne, ale bývam na kopci a von chodím teraz málo, takže že by boli nejaké povodne vôbec nevnímam. Dnes som čítal, že dokonca aj v Trenčíne výhlasili III. stupeň povodňovej aktivity, čo mi je dosť divné, lebo potom čo čítam čo sa deje na východe tak tam by musel byť minimálne desiaty. Máte vy nejaké skúsenosti s povodňami? Zatopilo vás? Odplavilo vás?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, mame dom na kopci a v okoli nie je žiadny potok ani rieka. A na dvore mame v zemi pivnicu. Odkedy ta pivnica existuje (cca 40 rokov) v nej nikdy nebola ani kvapka vody, teraz je tam vody po pas. Zem je taka nasiaknuta, že spodnu vodu vytlačilo až k nam hore.

 

Kamarat byva (resp. po dnešnej noci byval) v Nižnej Myšli, v noci sa tam začal zosuvať svah a všetky domy na tej ulici pošli hore kok**** vratane jeho.

 

http://korzar.sme.sk/c/5406435/katastrofalne-zosuvy-postihli-niznu-myslu-i-malu-lodinu.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jj, pozrel som si to, vyzerá to fakt zle. Problém vidím najmä v tom, že na východe je hustá sieť riek, malý spád a menej vodných nádrží. Tam by bolo potrebné vybudovať veľkú priehradu na Ondave alebo aj iných riekach, teraz neviem presne ako to tam je poprepájané.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na každej veľkej rieke je nejaka priehrada. Aj na Ondave je veľka (Domaša). Problem je, že prši tak veľa, že ani priehrady nedokažu zadržať toľko vody resp. podozrievam vodohospodarov z nekompetentnosti či nejakych vyššich zaujmov. Vedia, že každy rok je problem so zaplavami, stačilo by každy rok povedzme v aprili časť vypustiť, aby boli pripraveny na "obdobie dažďov".

Ja to vidim sam na Hornade. Pred mesiacom (pred tymi dažďami) som bol na Ružine (priehrada na Hornade) a bol plny, pričom voda v Hornade v Košiciach bola tak po kolena (breh tu v meste je vysoky cca 8 metrov). Teraz je Hornad v KE vysoko, každu chviľu sa môže vyliať, a objavila sa taka info, že budu musieť Ružin vypustiť, aby sa neprelial. Otazka je, kadiaľ ta voda pôjde, keď Hornad je plny až po okraj. Prečo nevypustili časť nadrže predtym, keď ešte bolo kde? Vedeli, že každy rok je s tym problem, navyše poznali aj prognozy počasia. Keby niekto rozmyšľal, nemuselo by sa diať to, čo sa deje. Resp. možno su tam nejake zaujmy, a to ako to momentalne je v prospech tych zaujmov.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Njn ja este byvam dokonca na sidlisko Nad Jazerom. Takze hornad mam velmi velmi blizko :lol: Da sa povedat ze za blokom :) A vidim ako vyzera to s nim zle. Cakam kedy nakluse policatj alebo poziarnik ze musime opustit bytovku lebo hrozi ze sa hornal vyleje.

 

V SLivniku kde mame dom tak sme na kopci. Takze je tam pohoda. Akurat dole ludia co su na hlavnej tak tam to nevyzera dobre. Aj minule som tam pomahal vrecovat. A ako pise Ryan my mame zase pivnicu pod domom a zacina tam byt skoro po kolena vody. Akurat tam stale blbne ta podzemna voda. Napr minuly tyzden sme davali vyberat zumpu. V Utorok rano som pozrel a heh plna a riadne. Vyzera ze ta podzemna voda sa fakt dostane vsade.

 

Uz aby bolo teplejsie nech mozem zacat vyberat vodu s cerpadlom. Lebo to nema vyznam teraz ked stale prsi. TOlko co vyberem tak vrati sa mi v podobe dazda a este aj tej podzemnej vody kedze poda je uz presiaknuta totalne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na každej veľkej rieke je nejaka priehrada. Aj na Ondave je veľka (Domaša).

 

Ja to vidim sam na Hornade. Pred mesiacom (pred tymi dažďami) som bol na Ružine (priehrada na Hornade) a bol plny, pričom voda v Hornade v Košiciach bola tak po kolena (breh tu v meste je vysoky cca 8 metrov). Teraz je Hornad v KE vysoko, každu chviľu sa môže vyliať, a objavila sa taka info, že budu musieť Ružin vypustiť, aby sa neprelial. Otazka je, kadiaľ ta voda pôjde, keď Hornad je plny až po okraj.

Obe priehrady sú skôr na horných tokoch riek a okrem toho Ružín je dosť malá priehrada, s objemom asi 8x menším ako Oravská alebo Liptovská Mara.

Najväčšie problémy sú v okrese KE-okolie a práve tam chýba veľká nádrž aby sa voda mala kam rozliať. Takto sa rozlieva po lúkach, roliach, dedinách a osadách.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

L. Mara a Orava su tiež na hornom toku. :lol:

Problem ale je, že veľku priehradu tu na Hornade či Ondave nie je kde vybudovať. Nie su tu na to vhodne prirodne podmienky. Možno tak na viac menšich. To ale nevysvetľuje a neospravedlňuje to, čo som pisal vyššie, že slovo prevencia im je absolutne cudzie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prevencia je nie vzdy nezname slovo

 

Vyskytuje sa v predvolebnych sluboch, kazde styri roky sa slubuje.

Dnes ukazovali cestu a potok ktore uz z EU fondov dali pred rokom do poriadku. Cestu zobrala voda.

Ak sa aj naaaahodou nejaky slub plni, je to zas vec urobena nekvalitne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

L. Mara a Orava su tiež na hornom toku. :lol:

Oravskú a Liptovskú som spomínal len v súvislosti s veľkosťou Ružína. Keby Ružín bol veľký ako Orava tak tam záplavy máte podstatne menšie.

 

Problem ale je, že veľku priehradu tu na Hornade či Ondave nie je kde vybudovať.

No však za Košicámi vybagrujte Čaňu a hneď budete mať kde vybudovať :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No však za Košicámi vybagrujte Čaňu a hneď budete mať kde vybudovať :lol:

 

No prave to je to najnevhodnejšie miesto, kedže tam už je to sama rovina. Jedine vhodne miesto je zaplaviť priamo Košice, kedže su z 3 svetovych stran obklopene vrchmi. Stači z juhu vybudovať hradzu. :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tema je o geografii ale, OK zacnem tu skoncim niekde inde co ma trapi. Som z Revucej. Teda z oblasti kde sa stala katastrofa. v nasej doline ( dolina rieky Muran cca 40km) nastastie nie. Boli postihnute uz skor susedna dolina Hnusta(Rimava), ci teraz oblast tepleho vrchu, ci oblast strednej ci dolnej Slanej Tornala, Plesivec a nizsie.

Ani my sme dva tyzdne nevideli slnko, zrazky sa mi nezdali nejak velke, najvacsi lejak bol presne v tu hodinu medzi 6 a 7 hodinou, kedy vytopilo Hnustu. Kocikoval som malu, teda bola odparkovana na schodisku pod strechou a ja som si cital casopis. Hodinu lialo. Dva tyzdne sme nevideli slnko. prehanam, stvtok rano bolo uplne jasno o dva hodiny neskor sa zatiahlo a dalsie dva uz poprchalo, ci prsalo. Hladiny nasich riecok ci potokov neboli nejak vacsie. zdychavka miestny potok tak do polovice aby sa vybrezila. Ale je to mozno tym ze my nemame luky ci pasienky, ani polia z ktorych by sa valila voda. Mame len lesy a dolinu.

 

To co sa udialo v susednych a vzdialenejsich dolinach si neviem vysvetlit. To je katastrofa. pri sledovani reportazi a skaze, poskodenych ludi mam cochvila slzy na krajicku ci placem. Sem tam som rozhodnuty ze niekomu znich musim financne pomoct a niekedy si poviem, ze na to kaslem. Ci by aj mne niekto pomohol? Mlady chlap z dolnej mysli bol presvedcivy, ja som mu uveril. Ale takych su tisicky. este dva dni dozadu ked som sa pohraval s tou myslienkou som si pozrel volebne vysledky. Smer 41%, hm ale ved aj nasom okresnom meste to bolo to iste. potom som si pozrel oblast tepleho vrchu, to iste.

 

A fico, ludom co ho volili chce dat 25 milionov. je to 750 milionov Sk, velka kopa penazi. Ja neviem kolko ludi je postihnutych povodnami. Dnes som narazil na reportaze Jojky. To su tisice ludi co prisli o desiatky tisic(ci o rad vacsie cislo). Fico tohto roku zaplati len za myto 90 milionov eur( v buducnosti - kazdy rok podobne cislo). Za myto co pre ekonomiku Slovenska ma mensi ekonomicky vyznam ako Sulikov prd, ci je a bude stratove je ochotny platit 3,5 krat viac.

 

Som ochotny(jedno moje ja by chcelo) pomoct, ale moje peniaze maju pre mna hodnotu.mam taky plan, ze sa zastavim v nejakej dedine(po ceste na vylete) a priamo niekomu peniaze dam. Ale az po volbach. Nemam ziadneho znameho co je postihnuty povodnou, inak by mozno moje rozhodovanie bolo jednoduchsie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čítala som posledné správy a pozrela obrázky, aj tu je morava vyliata, ale mestečko je kúsok ďalej, a trochu vyššie

ale potoky z kopcov už raz pretrhli hlavnú cestu, v 1997, ked tieto záplavy začali vo veľkom

sú to príšerné obrázky, a je toho strašne veľa

 

výstraha zo včera, červená je tretí stupeň, platí aj na dnes

 

Obrázok

 

zdroj:http://www.shmu.sk

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie je to sice o povodniach, ale ...

 

Napr minuly tyzden sme davali vyberat zumpu. V Utorok rano som pozrel a heh plna a riadne.

Vyzera ze ta podzemna voda sa fakt dostane vsade.

Ta zumpa teda tesna nie je. Ak sa pri zdvihnuti hladiny podzemnej vody voda dostane do nej, tak ak je hladina podzemnej vody dostatocne hlboko, voda zo zumpy zas pomaly odchadza opacnym smerom. :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fico chce na opravy po povodniach použiť peniaze pre politické strany

 

Zlc mi vrie, toto je ta prava bolsevicka povaha. Svoju rezervu si prezerie na propagaciu strany smer, otvoranim ihrisk po celom Slovensku, dotovanim fitnesiek a podobnymi kravinami, a ked dojde na lamanie chleba a pouzitie rezervy, na to, naco je skutocne urcena, tak musi nacahovat svoju chamtivu 'solidarnu' paprcu k ostatnym.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Divíš sa? Zvolebnieva sa. Pred voľbami sa každá strana zdokonaľuje v riťolezectve, Ficovi to zatiaľ ide veľmi dobre, už mu skoro ani nohy nevidno

.

príspevky sa hodia skôr do témy SMER-SD ako sem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mám dojem, že Fica tentokrát prekonáva Viktor Orbán

 

Maďarský veľvyslanec na mítingu SMK oznámil, že prispejú na povodne. Orbánova vláda pošle Slovensku peniaze na povodňovú pomoc. Cez účet SMK.

 

Čítajte viac: http://volby.sme.sk/c/5413681/budapest-posle-peniaze-postihnutym-povodnami-cez-smk.html#ixzz0qNdj42vt

Keď sa vláda susedného štátu rozhodne v podobnej situácii prispieť je to inak chvályhodné. Že nechce, aby to išlo cez Fica sa ešte dá pochopiť. Ale robiť prostredníctvom vybranej politickej strany a pár dní pred voľbami... toto by sa skutočne hodilo skôr do vzťahov medzi Kubou a KĽDR

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

posledných nejakých 13 - 15 rokov - kedy začali u nás tie permanentné povodne, tuším v 97 - vtedy tu u nás podobne podomlel potok cestu

potôčik, ktorý ledva tečie, je vedený pod hlavnou cestou, a znovu pustený na slobodu, vtedy búril ako priepusť vodnej elektrárne ... cesta sa prepadla, prerušilo ju, diera ako hrom.

 

odvtedy mám pri tých záplavách kdekade po slovensku a po svete občas pocit, že nás raz všetkých spláchne a dovidenia

 

niekedy si tak predstavujem, že nezostane zem, len more ... čo mi dosť pripomína jedno staré sci fi, kde objavili kdesi vo vesmíre čisto vodnú planétu

/ odvtedy samozrejme costner natočil vodný svet, takže myšlienka je už mierne obohraná /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

boli to masakre aj tam, kde je to trochu na kopci a ďaleko od rieky či potoka. tuším rakúski meteorológovia napočítali najviac bleskov v rámci jednej istý čas trvajúcej búrky ...

od včera sledujem aspoň na nete prievidzu a okolie rieky nitry, to vyzerá desne

všetko zatopené ... kdesi som tu už písala, že vo Fiľakove bývalej spolužiačke vytopilo renovovaný dom a totálne zničilo nové zariadenie

keď tak pozerám tie obrazy, je to desivé

a zasa dnes pršalo a lialo ... vyčasilo sa a zasa sa mračí

práve som čítala voľaktorý deň, sú dediny, ktoré tohto roku vytopilo už trikrát. to si neviem ani predstaviť

 

 

rovnako trpia aj čechy ... práve som pozerala v tv, hrôza. autobus prešiel, ale vo vnútri bolo vyše členkov vody, vytápa stále tie isté dediny, a pritom v čechách doteraz celkom spoľahlivo fungovali aj poldre, aspoň tam, kde je na ne miesto

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To pocasie je ozaj desive. Ked vas nevytopi, ci nesplachne blato,zosuv pody. Tak vam ladovec urobi zo strechy reseto, ci vietor ju otvori ako konzervu, ci pomoze nejaky strom.

 

Rok(y) sa budes z toho spamatavat,kym nepride dalsia pohroma. Rozsah je taky velky, ze tu nepomozu ani zbierky, ani stat, ani poistovne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred chvíľou som pozerala tv ... des sa vrátil, počasie dnes na celom slovensku bolo šialené, voda, bahno, krúpy ako tenisové lopty, víchrice, odnášané strechy, a voda voda voda voda voda voda

 

len v jednej dedine odhadli škody po víchrici a vode a krúpoch za jediný deň na státisíce eur

 

 

 

/ a akoby nestačilo, tých vytopených chudákov okradnú ešte aj o to, čo im zostalo v pivnici celé - pri upratovaní vynosili z pivnice bicykle, detský bazén, motorku, a vzápätí všetko zmizlo ... tuším v prievidzi, kam sa des po čiastočnom ukľudnení vrátil a voda začala opäť stúpať /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zas ale "vsetko zle je na nieco dobre". Su veci co ma potesia. Vcera Info ze SIMENS vybavil posihnutych komplet bielou technikou a kamionmi vozili pracky a chladnicky ludom sz do domu. Najprv ludia ktori zistovali komu treba adresne pomoct a potom kamiony. Nepostihnte mesta tazku techniku. A dnes som sa docitala o pomoci Slovenskej pošty

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov