Jump to content

Kam investovať peniaze?


Sniper
 Share

Recommended Posts

Uvažujem nad reorganizáciou mojich financií, keďže som dosť lenivý sa o tieto veci starať a väčšinou to nechám všetko ležať ladom, tak už dávno nastal čas aby som s tým niečo začal robiť. Počul som, že investície do podielových fondov by sa po kríze mohlo oplatiť. Ale nemám žiadne skúsenosti, kto vie dobre poradiť kam dobre investovať peniaze?

Link to comment
Share on other sites

neviem či chceš zbohatnúť naraz, alebo stačí vyrovnaný rast, jediný podielový fond, ktorý prakticky nestratil nič zatiaľ ani počas krízy, len sa na chvíľu občas zastavil, a straty boli skutočne miniminálne, bol ten najjednoduchší eurový / predtým korunový / peňažný fond, ktorý investuje hlavne do našich podnikov a nášho trhu

spravidla tie, ktoré boli premakanejšie a akciové a riskantnejšie a kdejaké svetové, tratili, niektoré hodne. sľubovali rýchlejší rast, ale aj risk. toto je moja skúsenosť z jednej banky, jednoduchý peňažný fond mám už nejakých sedem rokov, a ešte netratil, pomaličky ale vytrvalo stúpa, mala som aj riskantnejší, kde boli prvé výnosy nadštandardné, ale prvé straty tiež, do toho prišla kríza a kto fond nezrušil, aj so stratou, mal straty výnimočne veľké.

momentálne nechcem žiadne riskantné podiely.

Link to comment
Share on other sites

A aké sú tam úroky? Predbežne som pozeral terminované vklady u SLSP a tam s tými 0,15% na 1 mesiac si robia srandu, že? Však to vychádza, povedzme za 2000€ by mi po mesiaci pripočítali 25 centov a to ešte daň odrátajú, no to si musia fakt asi prdel robiť. To už keď sa v Tescu okolo pokladní prejdem hore-dole tak nájdem viac :lol:

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

obávam sa, že termínované vklady sú také, najväčšie úroky má na TV Ja & Ty banka ... : )

 

termínované vklady sú len také odložisko peňazí na chvíľu, boli časy, keď sa tam rozdávali dvadsaťpercentné útroky, ale také už nebude ...

myslela som na podielové fondy ... konkrétne napr. v slsp tu http://www.amslsp.sk/

 

a konkrétne ten prvý, eurový peňažný fond, keď v ňom pôjdeš hlbšie, dajú sa tam nájsť mesačné reporty, napríklad za január 2010

je tam aj hodnotenie ako najmenej rizikový

 

sú tam všetky momentálne fungujúce fondy aj s podmienkami, s grafmi, investovaním aj s poplatkami, s výnosmi a prognózou

Link to comment
Share on other sites

Uvažujem nad reorganizáciou mojich financií, keďže som dosť lenivý sa o tieto veci starať a väčšinou to nechám všetko ležať ladom, tak už dávno nastal čas aby som s tým niečo začal robiť. Počul som, že investície do podielových fondov by sa po kríze mohlo oplatiť. Ale nemám žiadne skúsenosti, kto vie dobre poradiť kam dobre investovať peniaze?

 

žeby investovať do ženy? :lol:

Link to comment
Share on other sites

 • 5 years later...

Škoda, že som vtedy pred 6 rokmi neinvestoval niečo do podielových fondov, isté obdobie slušne rástli. Teraz je to už o dosť slabšie, často počúvam rečí maklérov, že sú aj fondy, ktoré rastú 6%, ale ja všade stretávam iba tie s rastom do 1%. To sa neoplatí. Nedávno som si pozeral stránku, teraz neviem či ČSOB alebo Tatrabanky, mali tam prehľad asi 30 fondov. Z nich iba 1(!) bol v pluse za posledný rok. Celkovo minulý rok nebol pre fondy a akcie bohvieaký, dva krát ich zhodila čínska ekonomika, škandál okolo VW tiež tomu moc nepomohol a istý podiel mala na tom utečenecká kríza, lebo starostlivosť o vyžírky a teroristov je dôležitejšia ako domáci rast ekonomiky a životnej úrovni pôvodných obyvateľov Európy. Tento rok sa tiež nezdá byť, že bude dobrý, na trhoch vládnu turbulencie, ropa sa prepadáva dole, ale zas na druhej strane je možno vhodný čas na nákup akcií. Čo sa týka investovania peňazí, tak neviem nie som si istý, podielové fondy sa zatiaľ moc neosvedčujú a klasické sporenia či terminované vklady dávajú veľmi nízke úroky. Začínam byť bezradný.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Axel, na margo podielovych fondov ci akcii. Treba sa na investiciu pozerat z dlhodobeho hladiska, nie ako su na tom posledny rok. Samozrejme, vynos nie je zaruceny nikdy. Ale to ty urcite vsetko ovladas.

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...
 • 2 months later...

Začínam byť bezradný.

game.. toto čítanie, mi teda náladu moc nevylepšilo

chechtať sa cez slzy.. na to som mal fakt chuť, ale radšej som s tým nezačal, mal by som problém prestať

Link to comment
Share on other sites

keďže nie sme rentiéri ani dediční milionári ani len novodobí milionári, momentálne je to s investovaním pre stredný plebs dosť bieda,
aj chechtať sa cez slzy môžeme, ale ktovie, či nám to pomôže :)

 

dnes to pre bežných ľudí vidím tak, že podielové fondy, sledovať, neísť do rizikových, nie každý na to má žalúdok a odvahu, a ako píše doll vyššie, pozerať na to dlhodobejšie ...

nič lepšie práve neviem. ani pre seba.

pred pár dňami sme o tom doma hovorili, skutočne nič široko ďaleko, ale aj tak, aj keď len po troške, aj keď ešte neísť do podielových fondov, aj tak nedržať na bežnom účte všetky peniaze ... je tam výnos nula nula nič, od toho je aj jedno percento kdekoľvek inde lepšie.

 

okrem toho sú tie peniaze na rane - v poslednom čase zasa nastala vlna náhodne generovaných čísel kariet a platby takýmito kartami ...

obídu dokonca aj bankovú kontrolnú sms. (stalo sa mi to)

treba tie peniaze dakam inam investovať, dať si prácu popozerať ponuky bánk, hoci nie sú ktovieaké, ale aj tak, nedržať peniaze na bežnom účte.
 

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Jeden podielový fond, odkedy do neho investujem, vzrástol o 10,5%. To je dosť slušné, keď uvážime, že banky na úrokoch bežne dávajú asi desatinu z toho, čo mne fond. Ale uvidíme ako dlho mu to vydrží, druhý fond je v poklese -1%, ale aspoň sa viac podielov nakupuje.

 

Tie v SLSP sú málo výkonné, furt to balansuje okolo nuly.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

čo balansuje naisto okolo nuly, to balansuje už prakticky na nule:

 

V týchto dňoch znížili úroky na vkladoch ďalšie banky a pri niektorých viazanostiach ich okresali až na nulu.

 

Na otázku, prečo vklad s nulovým úročením vôbec majú v ponuke, zhodne odpovedajú, že ho ľudia napriek tomu vyhľadávajú. A je to pravda – objem peňazí na vkladoch sa za posledné roky výrazne nemení, hoci podmienky sú čoraz horšie.

 

Len túto stredu znížila úroky pri štyroch viazanostiach UniCredit Bank. Jedno-, troj- a šesťmesačný termínovaný vklad bude dávať za nulu. Banka okresala aj ročný vklad, úrok sa zníži z 0,25 na 0,10 percenta.

Banka sa k dôvodom úpravy nevyjadrila. „Stále existujú v banke konzervatívni klienti, ktorí preferujú terminované vklady ako variant chránenia svojich úspor v banke oproti tomu, aby ho držali doma vo vankúši,“ uviedla.

 

Od 16. januára znížila úroky aj ČSOB banka. Pri jednotlivých viazanostiach išla dole o 0,05 percentuálneho bodu.

 

Na šesťmesačnej viazanosti sa už nedá zarobiť 0,10, ale 0,05 percenta, na ročnej nie 0,15, ale 0,10 percenta. Dvojročný vklad sa po novom úročí 0,15 percentami a trojročný 0,20 percenta.

....
atd atd...

 

doradu všetky banky.
 
Link to comment
Share on other sites

Mne vcera volala moja poradkina so stavebnej sporitelni, ze co robit s mojimi zmluvami. Ja si tu zenu relativne vazim. Na 80-90 % profesional , keby som dal seba 70 % v profesii co robim ja. Co mi chce ponuknut? Neviem. Aby som prestal sporit. ci to zrusil.  Ja si uz nemusim poziciavat. Ked som si poziciaval, relativne rychlo splatil. Pri poslednej buducej kupe nepotrebujem ani peniaze, len vymienam.

 

Teda ponuknut mi moze, len nejke mensie % pri sporeni. Ci vacsie poplatky co budem smutny - ak mi kvoli tomu volala. Ale mozno ked mi ponukne uver za zapornzch -5% preco nie.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

slimak a ako si dopadol?


 

O moznosti, ze sa da na tom aj stratit, uz nepises :)


Jak, že nepíšem :)  však som písal ↓, že jeden fond mal rast aj 16% a potom klesol o 12 percentuálnych bodov. Keby si svoj rast 16% udržal celý rok, tak zisk by bol výrazne vyšší. A čo sa týka fondov, ono je veľmi dobre keď na začiatku klesajú.
 

jeden fond zhodnotil vklady o cca 6%, druhý o 4,2%. Celkový výnos by bol vyšší, ale ten druhý fond za posledné dva mesiace klesol (mal rast aj 16%).
Tiez mi vyhovuje, ked mi vratia 350 EUR, nepotrebujem par supiek niekam investovat. Investovanie si predstavujem v inych sumach.


Tých pár šupiek je dokopy 600€ + výnosy, čo je, skromne si myslím, viac ako tých tvojich 350 šupiek. + nepočítam tri stavebné sporenia, do dvoch každý rok dávam minimálne toľko, aby som mal nárok na plnú štátnu prémiu, nepočítam fondy SLSP, kam tiež dávam pár šupiek, nepočítam dobrovoľné príspevky do II. piliera, nepočítam korporátne dlhopisy, nepočítam životnú poistku a nepočítam jeden sporiaci účet, z ktorého môžem kedykoľvek vybrať peniaze. Tie všetky šupky dohromady robia ročne niekoľko tisíc eur. Tak dúfam, že už si to vieš predstaviť. A to ešte sporím/odkladám/investujem skromne, keďže nedávno som mal do bytu výdavok 1500€ a v priebehu roka bude výdavok ďalších 3500€. Tak sa vyhádžem, že s Tomášom si môžem ruku podať :zubiska:

Link to comment
Share on other sites

práve riešime aj s bývalou kolegyňou...

v podstate nechceme priveľmi rozkladať do mnoho bánk, stačia dve, maximálne tri.

a nie sme ani také superinvestičné typy, samozrejme podielové listy, aj akciové nejaké, ale okrem toho čo ešte? majú ničo nové v slsp, na 2,5 %, to je zdá sa strop...

no nič, musíme premyslieť :)

Link to comment
Share on other sites

2,5% úrok je v prípade (nie vždy a nie všade a treba to chápať tak, že tie úroky sú obyčajne DO a nie stabilne FURT, takže 2,5% je len v prípade veľmi priaznivého vývoja) všelijakých kombinovaných vkladov, kde sa časť úročí pevným úrokom a časť investuje do podielových fondov. Tie fondy však obyčajne nie sú nejako extra výkonné, ten v SLSP mám fakt len na odkladanie peňazí, lebo úrok je tam blízky nule. V bankách hromada ostatných produktov nemá ani 1% úrok. Pri investícii do podielových fondov je lepšie banky obísť a investovať priamo na burze. Samozrejme lepšie je to za účasti skúseného finančného makléra, ktorý má skutočný záujem o zhodnotenie peňazí klienta.

Link to comment
Share on other sites

slimak a ako si dopadol?

 

Nebom som tam. Ale vcera som vlozil na svoj ucet 500. Este dvakrat po 500 zoberiem uver(ak bude zena vediet ako chce prerobit kuchynu a kupelnu) a uz skoncim so sporenim v SS. Deti tam maju ucty tie im necham, dalej sporim - a ci aj peniaze este uvidim.

Link to comment
Share on other sites

Predpokladám, že ti chcela ponúknuť úver za výhodnejší % úrok. Samozrejme vyžadovalo by to zmenu zmluvy. A v čom by spočívala tá zmena? Nižšom % na úroku. Koľko % máš na zmluvách úrok?

Link to comment
Share on other sites

Ja 2% aj ked som mal tri,ale davno ked som nemal v podstatne malo nasetrene a myslel,ze viac budem brat uvery sme to znizili, u deti sa dalo asi len na 2%. Uvery som v podstate nevyuzil len kratkodobo a male sumy cca po 5000 co som splacal cca po roku. Ale niekedy by mne hypoteku mozno ani nedali, ci by mne aj uver mozno pred 10 rokmi vyhovoval viac zo stavebnej.

Link to comment
Share on other sites

No tých 2% zmlúv by sa tiež radi zbavili, štandardne dávajú 1% alebo 1,85%, ale tam je o dosť vyšší poplatok za zriadenie a nevýhodnejší úrok pre úver. Ja mám ešte jednu 3% zmluvu, ale tú mám len na úroky, blížim sa k polovici cieľovej sumy a PSS má v zmluve klauzulu, že po jej prekročení môže znížiť úrok na sporení (takže na 1%). Stavebné sporenie sa vyplatí akurát kvôli tej štátnej prémii a keby ten hranatý tchor skutočne pracoval pre ľudí, tak už by sme štátnu prémiu mali podstatne vyššiu. To smerácke hovado sa stále chvastá, ako sa slovenskej ekonomike úžasne darí, ale aby dal ľuďom peniaze priamo - prostredníctvom štátnej prémie, to ani za boha. Radšej bude tárať o debilných sociálnych balíčkoch, ktoré ľuďom prinesú len pár šupov.

Link to comment
Share on other sites

Hranaty tchor vie velmi dobre co robi. Na ludoch setri ako moze. Z roka na rok znizil premiu z dvanast percent na pat a pol? Jeden rok stacilo nasporit 580 eur, druhy rok tisic tristo. Preco vedel ze uspori 40 milionov - ze ludia nebudu mat nato aby nasporili tisic tristo, ma statistiky.

Link to comment
Share on other sites

To, že treba nasporiť viac nevadí, dnes nasporíš skôr 1000€ ako pred 10 rokmi, ale tá prémia 63€ či koľko to je, má oveľa nižšiu hodnotu ako pred 10 rokmi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

 • Similar Content

  • Tomáš
   By Tomáš
   Potrebujem sa s vami porozprávať. V poslednej dobe často študujem články o hospodárení a podobne. Snažia sa vysvetliť aj obyčajným (finančne negramotným) ľuďom ako sa nedostať do problémov. Teda ani nie ako hospodáriť, ako investovať, lebo to je pre nás obyčajných ľudí vysoká škola. Preto skôr ide len o ľahko zapamätateľnú vec pre jednoduchých ľudí. Keď som však urobil výpočet nijako mi to nesedelo lebo:
    
   Mesačne na stravu miniem zhruba 300€. Podľa väčšiny z vás je to moc luxus lebo väčšina z vás na jedlo nepotrebuje ani polovicu tejto sumy. Ale tak ostaňme pri tom že pri stabilnom zamestnaní so zárobkom 600€ by toto nevadilo lebo stále má zostať 300€ čo náklady na bývanie pokryje. V tomto prípade by 300 na stravu bolo v poriadku. Ale keď som dal tú rovnicu 40:30:20:10 tak už veci nesedeli. Jedná sa o toto:
    
   10% z platu by malo ísť na rezervu (niečo núdzová rezerva) čo je v mojom prípade 60€.
    
   20% z platu by malo odchádzať na dlhodobú rezervu (na dôchodok, na výpadok príjmu pri chorobe, strate zamestnania) čo je v mojom prípade 120€
    
   30% z platu na výdavky ako splátky úverov, hypotéka atď. Čo u mňa činí sumu 180€ čo prevyšuje splátku úveru takže ja sem môžem zahrnúť aj náklady za bývanie atď. Tým si sumu zo 40% kategórie uvoľním na čisté minutie.
    
   40% z platu na čisté míňanie pre osobné potreby u mňa činí čiastku 240€ a tu je zádrhel!
    
   Ja keď len na stravu miniem 300€ tak ako mi má stačiť 240 na všetko t.j. strava + všetko ostatné? Ale ak sa vrátime k ceľkovej sume že 150 bývanie, 65 splátka tak 385 zostane na ostatné s tým že mám všetko zaplatené a tak keď aj dám 300 na jedlo ešte stále 80 zostane čo môžem dať na sporenie rezervy napríklad a takto by bolo vyhovené všade t.j. mesačné poplatky sú zaplatené, 80 je uložené bokom a 300 kľudne môže ísť na stravu a nič sa nestane.
    
   Kľudne napíšte názory a pripomienky, preto to je v blogu lebo tu sa to nestratí a stále sa na to môžeme spiatočne pozrieť.
  • Sniper
   By Sniper
   Uvažujem nad "experimentom", vytvorenie eshopu, dodávateľ je z ČR, teda inej členskej krajiny EÚ. Eshop bude riešený formou dropshippingu, zákazník si u mňa vytvorí objednávku, tá sa automaticky odošle dodávateľovi, ten tovar odošle zákazníkovi, ja vyfakturujem províziu. Faktúra pôjde do ČR. Podľa tohto by som sa mal zaregistrovať pre DPH podľa paragrafu 7a.
    
   Je tu nejaký daniar? Je tak? Komunikujem s dodávateľom, dostal som odpoveď: "fakturovat nám budete na společnost se sídlem v České republice. Podle našeho názoru se ale ani tak nemusíte registrovat kvůli DPH."
    
   Tak teraz som už úplne mimo :D ale skôr to dávam na to, že sa budem musieť registrovať.
  • alamo
   By alamo
   Taký jednoduchý nápad..
   Čo keby sme, do nejakej vesmírnej sondy, naložili zlatú tehlu?
   Doslova do písmena zlatú tehlu, ako kus komodity o určitej hodnote.
   Raketa odštartuje, a sonda bude umiestnená na nejakú stabilnú dráhu, kde môže visieť hoci aj 10 000 rokov. Na planéte Zemi by zostal iba "papier", so záznam o tom komu tá tehla patrí.
   Čo by to urobilo s cenou tej zlatej tehly?
   Bolo by ju možné predať? A za koľko? Za menej alebo za viac, ako rovnakú zlatú tehlu, ktorá by stále bola na povrchu zemskom?
   Ak zmyslom existencie zlatej tehly, je poväčšinou tvrdnúť v trezore..
   Čisto prakticky, bol by to "trezor lietajúci vo vesmíre", a fungoval by veľmi dobre.
  • alamo
   By alamo
   V roku 1927 Charles Lindbergh, na upravenom stroji Ryan, preletel Atlantik. Práve tento jeho počin, presvedčil skeptikov, že letectvo ako obor, treba brať vážne.
    
   Domnievam sa, že práve nejaký takýto počin, by mohol obdobne "zapákovať" vesmírny priemysel.
   Trochu sa na to podobal zámer Denisa Tita "Inspiration Mars Foundation", ale bohužiaľ ukázalo sa, že oblet Marsu, ktorý by šiel vďaka náročnosti s cenou do miliárd, je asi ako "prvý krok", príliš veľké sústo.
   Dalo by sa nájsť, niečo realistickejšie a "skromnejšie"?
   Čo tak "Lunar flyby", oblet Mesiaca?
   Je tu jedna závažná otázka, ak by sa niekto doslova "dnes", rozhodol takýto podnik zorganizovať, mal by vôbec na čom letieť?
   Čo na to treba? Treba na to "supernosič"? Vývoj úplne novej vesmírnej lode?
   Netreba.
   Šokujúci fakt je, že na to stačí "staré železo", hardvér ktorý už existuje a stačí ho pre daný účel mierne upraviť.
   Jednou s variant je, použitie EÚrópskeho nosiča Aariane 5, v kombinácii s "postsovietskou" loďou Sojuz.
   Predstavte si, Aariane 5 ECA dokáže pri TLI (Trans Lunar Injection) postrčiť k Mesiacu 7,8 tony.
   https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Ariane_5
   Hmotnosť lode Sojuz je 7,2 tony.
   https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Sojuz_(kozmická_loď)
    
   Takže?
    
   Ps. Keď sa pozriete, na najnovšie oficiálne údaje o nosnosti nosiča Falcon 9.
   http://www.spacex.com/falcon9
   Zistíte zaujímavú vec. Jeho nosnosť pre tzv. "GTO" (prechodová dráha ku geostacionárnej dráhe), sa udáva 8,3 tony.
   V zásade platí, že z nosnosti na GTO, možno jednoducho odvodiť, potencionálny výkon TLI. Malo by to byť približne 68,5% zo "sumy" pre GTO (pre túto konštrukciu). Čiže približne 5692 kilogramov.
   A vzletová hmotnosť lode Dragon od Space X je 6 ton.
   http://www.spacex.com/dragon
   Takže skutočne existuje viac možností.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy